STAD EN PROVINCIE De Westhoek lijkt een topoogst aan het vooruitzicht te hebben fruit in Als ze groot worden Oorzaak en gevolg ZIERIKZEESCRE NIEUWSBODE VRIJDAG 6 JUNI 1958 No. 18371 Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Het SDKB-twaalftal komt in het veld tegen west-Noord-Bra bant. Voet- en korfbal b|j de opening van Nieuwerkerk's sportterrein. Zal Zierikzee II zondag kampioen z\Jn? Delta- Sport-atleten naar Rotterdam KORFBAL. A.s. zaterdag komt voor de eerste maal in dit seizoen het S.D.K.B.-12-tal in het veld. Te Haamstede zal het in het strijd perk treden tegen het West Noord- Brabants 12-tal, waarbij de Ir. Duns-wisselbeker op het spel zal staan. Verleden jaar verloor het S.D.K.B.-12-tal, te Breda, na een gelijk opgaande strijd met 6-4. Ge heel kansloos, nu op eigen bodem wordt gespeeld, zijn onze korfbal- mensen zeker niet. Wanneer het weer een beetje wil meewerken zal de belangstelling op de „Brouwerij" voor dit treffen zeker groot zijn. Voor de competitie komt heden avond in de 3e klas A Renesse in het veld tegen Stormvogels II waarbij de rood-witten wel de bes te kans maken op de winst. Zwa luwen II kan tegen het bezoeken de Velocitas II wellicht zijn eerste winstpuntje in de wacht slepen. Burgh III zal de winst tegen Brou wershaven II wel in de duinstreek houden. In de 3e klas B heeft Die Gouwe II de beste vooruitzichten bij het bezoek aan NOAD II. MEVO II heeft een kleine kans op eigen terrein tegen WIK II zijn eerste winstpuntje binnen te halen. DSS 11, met de beste papieren, zal er goed aan doen het bezoekende DES U niet te onderschatten. Dinsdag a.s. draait het competitierad in de le en 2e klas op volle toeren. In de le klas maakt Zwaluwen tegen het bezoekende Zeemeeuwen weinig kans. Burgh zal in de ontmoeting tegen de reserves de winst wel voor zich opeisen. Unitas krijgt bezoek van Velocitas waarbij het een uit stekende kans op de winst maakt. In de 2e klas krijgt NOAD zater dag een lastige opgaaf tegen DOS- KO. De blauw-witten zullen hun beste vorm moeten aanspreken als zij de volle buit willen binnenha len. Dinsdagavond heeft DES tegen SVOWK de kans zijn eerste winst te noteren. Bij Die Gouwe-MEVO geeft het terreinvoordeel wellicht de doorslag. Brouwershaven krijgt in Noordwelle tegen DOSKO een lastige klip te omzeilen. Het zou ons niets verwonderen als de be zoekers de helft van de inzet moes ten achterlaten. NOAD krijgt het in de uitwedstrijd tegen WIK ook al verre van gemakkelijk hoewel het op papier gemakkelijk zou moeten kunnen winnen. Ter gelegenheid van de opening van het sportter rein te Nieuwerkerk speelt DSS za terdagmiddag een vriendschappe lijke ontmoeting tegen een combi natie van Swift uit Middelburg. ZIERIKZEE Laatste U.V.V. - bejaardenbijeenkomst De afd. Zierikzee van de U.V.V. bericht ons dat maandag 9 juni a.s. de laatste bijeenkomst zal worden gehouden van de bejaardensociëteit Deze bijeenkomst zal een wat fees telijk karakter dragen. Alle bejaar den van Zierikzee zijn op genoem de avond (7.30 uur) hartelijk wel kom in de zaal van „Concordia". OOSTERLAND Bedrijfspand onder de kap Deze week woei van het in aan bouw zijnde bedrijfspand voor de firma Smits (de voormalige land- bouwschuur van de heer J. Kwaak) de driekleur, ten teken dat het ge bouw onder de kap was gekomen. Uit esthetisch oogpunt beschouwd ware het mooier geweeste dat de verlaagde kap op het nieuwe ge deelte dezelfde hoogte was gegeven als de kap op het oude geaeeite. Uit economische overweging ech ter kan de kap gevoegelijk lager blijven, omdat de bestemming van het gebouw, sorteerinrichting voor landbouwprodukten, zomede koel cellen, weinig nut van een hoge kapping zou ondervinden. Het werk wordt uitgevoerd door de firma van Velthoven te Zierikzee, onder opzicht van de heer Giljamse, bouwkundige te Ellemeet. Er wordt met spoed aan het karwei gewerkt, omdat de opleveringsdatum reeds in het midden van de volgende maand valt. Dit in verband met het feit, dat er spoedig plantuien in het gebouw zullen moeten worden ver werkt. BRUINISSE Burg. stand en loop der be volking over mei 1958. Geboren: Alida Wouterina, d. van J. G. do Waal en J. K. Otte; Jan, z. van J. W. Hanzen en C Bouwman. Overleden: 15. Adriana Busgaard, 59 j., echtg. van M. Moerland; 16. Christina Otte, echtg. van J. de Ronde (overleden te Zierikzee); 29. Kathalina van den Berge, 83 j., wed. van M. de Koning. Gehuwd: 29. Johan Lourens van den Berge, 27 j. en Jacoba Cornelia Marina Hoogerheide, 26 j. Ingekomen: Johanna Dorst uit Oosterland; Jannetje Stouten uit Oosterland; Maria van der Have uit Oosterland; Janna A. van den Berg uit Zierikzee; Leonie L. Dieu- donnee uit Renesse; Arie F. van der Roest uit Rotterdam. Vertrokken: Isabella H. M. Pad mos naar Rotterdam; Marina N. Bal naar Rilland Bath'; Johannes van der Klooster naar Renesse; Jannetje Verwijs naar Oosterland. Voor de korfballiefhebbers uit Dui velend kan dit zeker een aantrek kelijke en leerzame wedstrijd wor den. VOETBAL AFD. ZEELAND. In de le klas B kan Zierikzee II zon dag de kampioensvlag in top ste ken als het er in slaagt op het sportpark van Brouwershaven te winnen, waartoe het inderdaad de beste kansen heeft. In de 2e klas C zal Zonn'emaire de handen vol krijgen aan Brouwershaven II, dat er met de week beter begint in te komen. Zaterdagmiddag speelt SI- NOTO bij de opening van het ter rein een vriendschappelijke wed strijd tegen een combinatie van de v.v. Middelburg. ATLETIEK. Op de regionale at letiekwedstrijden te Retranchement wisten de jeugdige atleten van Del ta-Sport enige aardige successen te boeken. R. Bouman wist het kogel stoten (jongens C) te winnen met een afstand van 10.62 m., terwijl zijn clubgenoot de Feiter met 10.48 m. er in slaagde beslag te leggen op de tweede plaats. Bij het kogel stoten dames werd A. van Eldik eerste met 9.77 m. In Vlissingen wist Marijke Ribbens bij de 60 m. meisjes C beslag te leggen op de 2e plaats. A.s. zondag neemt er een flinke ploeg atleten van Delta- Sport deel aan de wedstrijden wel ke te Rotterdam door de Rotter damse atletiekcommissie worden georganiseerd. In totaal zullen meer dan 800 atleten aan deze wed strijden deelnemen. 's-GRAVENHAGE. De secretaris van het protestcomité „Aktie vrije veren Zeeuwsch Vlaanderen" heeft van de secretaris-generaal van het ministerie voor Verkeer en Water staat bericht ontvangen, dat het comité op 13 juni as. te half drie door minister Algera in audiëntie zal worden ontvangen. GOES. Op de 's-Heer Hendriks- kinderendijk bij Goes is een perso nenauto tegen een boom gereden. De chauffeur, de 23-jarige verte genwoordiger E. C. B. van H. uit Amsterdam liep zware verwondin gen op, waaraan hij in de loop van de middag is overleden. 's-GRAVENHAGE. De in de com missie van overleg samenwerken de centrale middenstandsbonden (Kon. Nederlandse Middenstands bond, Ned. Katholieke Midden standsbond en Chr. Middenstands bond) heeft in een brief aan de raad van ministers medegedeeld, dat de ontwikkeling rond de aan wijzing van leden voor het econo misch en sociaal comité van de Europese Economische Gemeen schap haar diep heeft teleurgesteld. DE GROTE OPSTAND 47. De winterzon blinkt dreigend in de zeisen en lansen, die hoog geheven worden boven de voortstormende massa. „Graan!! Graan!!" davert het uit honderden kelen. Cesare, de reusachtige hoefsmid, draait zich, al voortsnellende, om naar zijn volgelingen. „Op naar Avidis, de graankoopman!" schalt zijn diepe stem door de straat. Ze zullen ons geen tweede keer terugslaan, de beuls knechten van de Gravin!" Joelend en schreeuwend snellen de opstandelingen verder. Viola, bij het raam staande, is doodsbleek geworden. „De beulsknechten van de Gravinstamelt zij. „OhAram! Ik heb op Avidis verzoek mijn ruiterij aan hem toevertrouwd, om zijn huis te be schermen tegen een tweede aanval. Als ik niet vóór deze burgers bij de ruiters kan komen om ze te bevelen tex-ug te trekken, dan dan breekt er weer zo'n afschuwelijke slachting los!" MEELDAUW BLIJFT EEN VIJAND Sommige insecten worden immuun voor bespuiting Ingezonden mededeling Nu het fruit in de Westhoek is uitgebloeid en de vruchtbeginsels zijn uitgegroeid tot kleine appels en peren, kan de fruitkweker zich zachtjes aan een beeld gaan vor men over de te verwachten oogst. Met zekerheid is nog niets te zeg gen, want er komt nog de beruchte rui-periode, die tamelijk huishou den kan. De bloei had een rustig verloop zonder nachtvorsten, en zonder de harde wind, die in vo rige jaren zijn ongunstige invloed op de tere bloesems liet gelden. Alles werkte mede om op sommige bedrijven een top-oogst te kunnen voorspellen. Ook de bladstand is tot op heden uitnemend, de zachte middelen heb ben zeker medegeholpen, dit te be vorderen. Wat de vraatzuchtige in secten betreft, blijft het nog steeds uitkijken geblazen. Er zijn reeds insecten, zoals het fruitspint, dat zich niets meer van een Parathion- bespuiting aantrekt, zelfs niet van het oorlogsgas in vloeibare vorm, genaamd Systox, een uitermate zwaar vergif. Ze zijn dus immuun geworden voor dergelijke midde len. Verder neemt de meeldauw onheilspellend toe, en als de kwe kers niet erg oppassen, wordt het een ramp. Bedrijven die vorig jaar bijna niet aangetast waren, kampen nu met een matige tot sterke aan tasting. Ook de bloedluis -blijft steeds een zeer lastig te bestrijden „beest". Vroege appelrassen Wat de vroege appelrassen be treft, kunnen de kwekers nu reeds aan het „krenten", in verband met een bijna 100 pet. zetting. Voor een leek is het onbegrijpelijk dat van zo'n volle boom maar 10 pet. mag blijven hangen. De rest moet er met duim en vinger afgenomen worden. 'WIJ OUDERS Kleine kinderen -zijn handenbin- dertjes Alle moeders van kleintjes kunnen daar van meepraten, denk ik, hoeve'el beslag er op hun tijd gelegd wordt; hoe alle uren van de dag bezet zijn met de zorg voor deze wezentjes, die nog geheel op hen zijn aangewezen, die met aller lei dingen geholpen moeten worden en met wie gespeeld en gewandeld moet worden. Met wie het vaste programma afgewerkt moet wor den vóór ze eindelijk in bed liggen en wier kleertjes en kousjes dan weer liggen te wachten, om versteld te worden. Geen ogenblik laten ze je met rust. Zelfs als ze buiten spelen, moet je elk ogenblik van je werk, om je er van te overtuigen, dat ze geen kwaad kunnen. Als ze eenmaal naar school gaan brengt dat wel wat opluchting, maar toch is er altijd nog genoeg voor hen op te knappen. De vi-aag- mondjes staan nooit stil. Voor hun klein-kinderproblemen is moeder de enige uitkomst. Geen wonder, dat menige moeder wel eens de verzuchting slaakt: „Als ze maar eerst wat groter zijn, dan krijg tk weer eens wat meer tijd. Dan kom ik weer eens aan mezelf toe". En zo kijken ze uit naar die dag, dat de kinderen groter zullen zijn. Groot genoeg althans, om voor zich zelf te kunnen zoi'gen en zichzelf bezig te houden. En hun tijd gevuld zal zijn met studie en eigen lief hebberijen, zodat moeder er niet aldoor aan te pas hoeft te komen en zij, zoals ze h'et noemt, „weer eens aan zichzelf toe zal komen". Maar wie onder u grotere kin deren heeft, zal weten, dat de echte problemen dan pas komen. En meer dan eens zult u in stilte gedacht hebben: „Waren ze nog maar klein! Had ik ze nog maar helemaal onder mijn hoede! Hoe rustig was het, toen ik nog alles van hen wist en hen in het oog kon houden". Ach ja, toen ze in het straatje speelden, kon u ze in het oog hou den, al vond u het in die tijd ook wel eens lastig, dat u telkens van uw werk af moest lopen, om het grut in de gaten te houden. Nu zijn ze het straatje ontgroeid. Nu zoeken ze hun weg in een wij dere wereld. Ze vertellen u niet altijd meer, waar ze heen gaap en met wie. Ze willen naar fuifjes, waarheen u ze niet kunt vergezel len. Slapeloos ligt u in bed te wach ten, en rust vindt u pas als u ze hebt horen thuis komen. Als het eens erg laat wordt, ligt u zich ma teloos op te winden. U kent al hun vrienden en vriendinnen niet meer en maakt zich bezorgd, dat er wel licht verkeerde invloeden bij zijn. Ze beleven hun eerste prille lief de en moeder houdt haar hart vast. In dit stadium voelt bijna iedere moeder zich als een kloek, wier kuikens onder haar beschuttende vleugels uit gekropen zijn. Ze zou alle kanten tegelijk uit willen drib belen, om ze bij elkaar te houden, maar dat lukt natuurlijk niet. Moeders, dit zal overgegeven moeten worden. We kunnen onze kinderen niet altijd bij het handje blijven houden. Laat iedere moeder dit trachten te beseffen: het is haar taak, de kinderen tot zelfstandige mensen op te voeden en hun ver antwoordelijkheidsbesef steeds aan te wakkeren. Hiermee moet al heel jong begonnen worden. Daarop moet eigenlijk de hele opvoeding gericht zijn. Hoe beter men daarin slaagt, wanneer men de kinderen nog geheel onder toezicht heeft, hoe geruster men zich zal kunnen voelen, wanneer zij het nest begin nen uit te vliegen. MARCELLE. Dit geldt in de eerste plaats voor de Perzik Rode Zomerappel De Yellow kan na een zeer goede bloei toch nog een minimale oogst geven, zodat hierover nog niets definitiefs te zeggen valt. De Ellison's Orange is op de bedrijven, die vorig jaar een minder goede oogst van dit ras hadden, zeer goed. Ook hier moet zeer sterk gedund worden. Wat de Cox's Orange Pippin betreft, lopen de meningen sterk uiteen; bij de een is het zeer goed, en andere kwekers klagen. De Goudreinette, of „de ouwe taaie", die het nog maar steeds best blijft doen, on danks de concurrentie van zijn veel voornamere broeders van „de grote vier" zal ook dit jaar weer met een zeer rijke oogst uit de bus komen. Wat de Golden Delicious betreft, hierover is men niet zo tevreden. Nu is de Delicious een appel die sterk gedund moet worden, zodat ze dit jaar na de minder goede bloei toch een redelijke oogst geeft. Op die bedrijven, waar de Jona than vorig jaar nog niet van de meeldauw heeft geleden, geeft dit ras zeker weer een goede oogst. Ondanks deze goede oogst is de Jo nathan een appel die door zijn slechte smaak en maar half op kleur komen, een appel die maar heel weinig meer aangeplant wordt. De peren Bij de peren vindt men dit jaar na een uitstekende bloei, maar één ras dat het niet doet, en dat is de Clapp's Favourite. Enkele kwekers komen met goede berichten over dit ras, maar over het geheel ge nomen wacht men een matige oogst. Beuri-é Alexander Lucas is zeer goed, behoudens op een paar be drijven waar de nachtvorst schade deed. De Precoce de Trevoux heeft zeer gul gebloeid, en practisch elk bloemetje is een peertje geworden, zodat na de natuurlijke rui ook hier weer gedund zal moeten worden. Ook de Conference en de Comtesse de Paris zullen weer zorgdragen voor vele gevulde kisten. Hetzelfde geldt voor de beste grote kookpeer de Saint Remy. Cultuurmoeilijkhe- den deden zich bij de peren niet voor, alleen de perepokziekte breidt zich hier en daar uit. Ook de pere- zaagwesp is toch een nog altijd niet te onderschatten insect. Export nodig Wat betreft de diverse pruimen- rassen kan gezegd worden dat ook deze weer een rijke oogst zullen geven, zodat er voor de fruitkwe kers niets ander nodig is dan iemand die al dit lekkers tot zich neemt, ma.w. het fruit heeft dit jaar afnemers nodig, zeer vele, vooral het buitenland zal weer een groot kwantum af moeten nemen, omdat de binnenlandse consument deze fruitmassa niet aan kan. Daarom is de hoop weer gevestigd op west-Duitsland, dat tot nu toe onze grootste afnemer was."Con currentie van Italië valt te ver wachten. Ook dit land is dit jaar niet, zoals vorig jaar wel in.de Po- vlakte getroffen door natuurram pen, zodat ook daar een record- oogst te wachten staat. Frankrijk, het land dat graag een gedeelte van onze Goudreinetten koopt, had vo rig jaar een totaal appeloogst van 180.000 ton. Dit jaar verwacht men daar 700.000 ton. Gevangen vlieger in Indonesië staat er niet goed op DJAKARTA, 5-6. De Indonesi sche regering zal niet toestaan, dat een buitenlandse advocaat de Ame rikaanse vlieger verdedigt, die een bombardement heeft uitgevoerd voor de opstandelingen op noord- Celebes, aldus meldt het doorgaans welingelichte nationalistische blad „Suluh Indonesia" donderdag De Amerikaanse vlieger, Allan Law rence Pope, werd bij Ambon ge vangen genomen toen zijn vliegtuig veertien dagen geleden door rege ringsstrijdkrachten was neerge schoten. De „Suluh Indonesia" herinnert er aan, dat de regering indertijd heeft geweigerd een door de Neder landse regering aangewezen Ame rikaanse advocaat voor de verdedi ging van wijlen de heer Leon Jung- schlager toestemming te geven In donesië binnen te komen. De heer Jungschlager stond twee jaar gele den terecht op beschuldiging van het plegen van ondermijnende ac tiviteit. Verder schrijft de „Suluh Indo nesia", dat Pope mischien voor een krijgsraad zal worden geleid. De Werk in de zilveruien De werkloosheid in Zeeland daal de flink, zoals de statistiek over de maand mei ons leerde. De land- bouwwerkzaamheden zijn dan ook overal in volle gang en vele losse arbeiders vinden weer hun werk in het wieden der zilveruien. Jaarlijks geeft deze werkgelegenheid voor ongeveer 10 weken werk aan hen die daarop al zijn ingesteld. Door het gebruik van onkruid- vex-delgende middelen wordt echter dit jaar de werkgelegenheid be langrijk ingekrompen; de chemi sche middelen nemen het werk dat tot dusver altijd met mensenhan den moest worden gedaan, over Dit zal waarschijnlijk tot gevolg heb ben dat de mensen die daarop zijn aangewezen, weer enkele weken in de W.W. zullen moeten lopen, eer zij ander seizoenwerk kunnen vin den. Indonesische procureur-generaal Jusuf Suwondho, heeft donderdag te verstaan gegeven, dat Pope mis schien ter dood zal worden veroor deeld. SPORT DES I-NOAD I 1-2 De wedstrijd van DES op dins dagavond tegen het sterke NOAD is weliswaar met 1-2 verloren door de thuisclub, doch het peil ware beter weergegeven gev/eest met een gelijk spel. DES heeft ondanks de jeugdige spelers en speelsters een uitermate goede partij gespeeld, welke ons aan de roemrijke dagen van voorheen deed terugdenken. Zodra het spel begonnen was gaf het al direkt de indruk dat DES zich deze keer niet zomaar voet stoots gewonnen zou geven. Beide partijen kregen gelijke kansen, zo dat het gehele speelveld in beslag werd genomen. Wel waren de gas ten in het begin minder gelukkig in het plaatsen, doch anderzijds had DES te kampen met de lengte der spelers in 't voordeel van NO- AD. Wel kwam het DES-doel en kele malen onder 't kruisvuur doch de stand bleef onverandei-d totdat ongeveer na een half uur spelen mej. Bolkenbaas haar kans schoon zag en met een vlugge worp de stand op 0-1 bracht. Dit was voor DES het sein er nog een schepje op te gooien. Aan beide zijden werd behoorlijk fors gespeeld en golfde het spel heen en weer. Tot onge veer 10 minuten voor de rust DES door mooi samenspel de bal naar het vijandelijk doel dreef en Janny Zandljk in ijltempo de bal te pak ken kreeg en met een pracht schot er 1-1 van maakte. Na de rust werd het spel nog hoger opgevoerd. Bei de doelen kwamen regelmatig onder vuur. Na 20 minuten kreeg mej. Ganzeman een pracht kans en be dacht zich geen ogenblik. DES zette nu alles op alles, kwam ten slotte zelfs nog iets in overwicht, doch hoe men ook zwoegde, het bleef 1-2, een eervolle nederlaag, \vaar- van het talrijke publiek heeft ge noten. De atoomconferentie in Genève GENEVE, 4-6. Energiewinning door middel van beheerste kern fusie zal vrijwel zeker het belang rijkste onderwerp zijn, dat natuur kundigen en technici uit meer dan zestig landen in de eerste helft van september gezamenlijk zullen be spreken op de tweede atoomconfe- tentie in Genève. Tussen deze twf de „conferentie inzake het vre< zaam gebruik van kerenergie" Verenigde Naties en de eerste, 1955 eveneens te Genève gehouc liggen twee jaren waarin op gebied der kernfusie reeds aanzi iijke vorderingen zijn gemaakt. EINDHOVEN. De 25-jarige oi •huwde J. C. Trommar uit Ein ven is in het zwembad de Sm te Geldrop bij het duiken op uit- en inlaat onder het wate rechtgekomen, tengevolge waar van hij dodelijk verongelukte. Het bad werd direct voor het publiek gesloten. (Ingezonden). Door geboorte, ziekte of ongeval kan men vei'hinderd worden of zijn om op normale wijze werk te ver richten. Vroeger betekende dit: de bedel staf! Nu beijveren vele organisaties zich om een gunstige sfeer te schep pen waarin ook de gehandicapte een menswaardig bestaan kan lei den. In haar dertigjarige arbeid heeft vooral de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen ,A.V.O." (Actio Vincit Omnia) ge pleit voor veel wat vandaag werke lijkheid is, t.w.: opname in het arbeidsproces zowel in het vrije bedrijf als in speciale werkplaatsen. (Voor Sch.- Duiveland is dit de Stichting Werkplaats „Schouwen en Duive- land" te Zierikzee, Wevershoek 2). De A.V.O. werkt daarbij mee aan de bevordering van de medische zorg door het - samen met Arbeids. bureaux en Kruisverenigingen - stichten van provinciale revalida- tie-stichtingen. Vestiging van minder-validen in eigen bedrijf of nering in samenwerking met het ministe rie van Economische Zaken, Ka mer-s van Koophandel en andere instanties, was en is eveneens een belangrijk deel van haar taak. Jaarlijks doen vele honderden minder-validen een beroep op de A.V.O. voor hulp van allerlei aard. Bij die hulp speelt geld een be langrijke rol. Tienduizenden guldens worden dan ook jaarlijks geput uit het A.V.O.-hulpfonds. Dit fonds bestaat bij de gratie van de Nationale A.V.O.-kollekte. Ook in Uw gemeente wordt deze kollekte gehouden en wel in de week van 9-14 juni! Zorgt door Uw bijdrage dat er geen néén gezegd behoeft te wor den tot de minder-validen die een beroep doen op de A.V.O. Geeft iaat XJw hart U ingeeft! Het plaatselijk komité: A. M. DEN BOER. D. GOUDRIAAN. C. J. v. d. HULLE. J. STEUTEL Sr. J. POMPER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9