De Gaulle nam contact op met leden comité voor openbaar welzijn de beste voeding voor Uw kinderen - voor Uw gezin! Bruggehoofd over de Limpopo DE JUFFER VAN 'tHOOGE ZIERIKZLESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 6 JUNI 1958 No. 18371 Koningin opent Kon. Ned. soda-industrie DELFZIJL, 5-6. H.M. Koningin Juliana heeft vanmiddag om twaalf uur de Koninklijke. Nederlandse Soda-industrie te Delfzijl officieel geopend. De vorstin bewoog een handle, waardoor de hefboom over de spoorweg naar het industrieterrein omhoog ging en een trein met tien wagons vol met soda naar het sta tion Delfzijl kon rijden. Deze gebeurtenis ging gepaard met sireneggloei. De opening van de fabriek wordt gezien als de ontsluiting van een belangrijk industriegebied in de provincie Groningen en tevens als een mijlpaal in het economische leven van ons land. Van Nelle bestellen Duitse jeugd zamelt geld in voor Anne Frank-huis AMSTERDAM, 5-6. De secreta resse van de Anne Frank-stichting, mevrouw G. Wijsmuller-Meyer uit Amsterdam, zal donderdag 12 juni a.s. in de Duitse stad Frankfort, uit handen van de oberburgemeister, een cheque ontvangen voor een be drag van 20.000 Duitse marken, dat het stadsbestuur ter beschikking stelt van de Anne Frank-stichting, voor de restauratie van „het ach terhuis" aan de Prinsengracht te Amsterdam, het huis waar Anne Frank tijdens haar onderduikpe riode haar beroemd geworden dag boek schreef. Bovendien zal mevr. Wijsmuller die dag tijdens een plechtige her denking van Anne's geboortedag in de Pauluskerk te Frankfort, de op brengst ontvangen van een inza meling die ten behoeve van. de res tauratie is gehouden onder de Duitse jeugd van die stad. Zoals bekend heeft de Anne Frank-stichting ten doel de res tauratie van „het achterhuis" tot een soort gedenkplaats en van het voorhuis tot een internationaal jeugdcentrum. Ingezonden mededeling VOORTWOEKEREND RAS SENPROBLEEM IN Z.AFRIKA De Zuidafrikaanse politiek van rassenscheiding - door velen als een gevaar voor een rustige ontwikke ling van het Zwarte Continent be schouwd - blijkt nu ook over de noordgrens van de Unie heen, in Zuid-Rhodesia school te maken. Daar moest enige maanden geleden premier Todd aftreden, omdat zijn eigen partij meende, dat hij zijn streven naar samenwerking tussen blank en zwart al te ver doordreef en daardoor vele blanke kiezers van zich zou vervreemden. Hij werd opgevolgd door de aanzienlijk mih- der gematigde sir Edgar Whitehead Om premier te kunnen blijven moest deze Whitehead, die geen lid van het parlement was, nu dezer dagen aan een tussentijdse verkie zing in een voorstad van Bulawayo deelnemen. Zijn tegenstander was een zekere Pain, die een program ma verdedigde, dat als twee drup pels water geleek op dat van de Zuidafrikaanse regeringspartij. Veel kans gaf men hem daarmee niet: de weddenschappen waren 4 1 in het voordeel van White head. Maar nu zijn de stemmen geteld en het resultaat was: Pain 691, Whitehead 604. Whitehead heeft daarop prompt het parlement ontbonden en bin nenkort zullen nieuwe verkiezingen in Zuid-Rhodesia moeten bewijzen, of inderdaad de Zuidafrikaanse rassen-ideologie een brug op de grensrivier, de Limpopo heeft ge slagen. Van Nelle bestellen (LM.) a Een Britse vliegtuigfabriek, Bris tol, en vooraanstaande staalfabri kanten werken aan een experimen teel vliegtuig van chroomstaai, dat driemaal zo snel als het geluid zal kunnen vliegen. Volgens luchtvaart- journalisten van Britse bladen zal dit vliegtuig met een snelheid van 4.000 kilometer per uur misschien het prototype worden van toekom stige verkeersvliegtuigen. Ook wordt aardewerk in het toestel ver werkt. Ingezonden mededeling k Nu is roomboter k goedkoop! PUBLIKATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z. H Spaart U plaatjes voor het al bum „De bonte droom van het circus" t Omdat de vraag naar plaatjes voor dit prachtige album overstelpend groot is, hebben wij besloten de geldigheidsduur van de plaatjes tè verlengen t/m 31 dec. 1958. Let wel, op de thans zo goed kope roomboter treft U de rtfks- botermerken aan, die U nodig heeft om het album te completeren. Vertegenwoordigers moeten gekozen in organen openbare macht Minister-president De Gaulle heeft donderdag gesproken met le den van het Comité voor openbaar welzyn van Algiers. Na dit onder houd toonden laatstgenoemden zich verheugd. Eén van hen, Denis, meende te kunnen zeggen, dat het comité het pleit heeft gewonnen. Volgens hem heeft De Gaulle goed gevonden dat de comité's blijven bestaan. „Hij heeft al onze daden goedgekeurd en zei veel van ons te verwachten, zelfs op nationaal ni veau", aldus Denis. Andere leden van het comité waren minder mede deelzaam. De Gaulle zal nog een bezoek brengen aan de steden Constantine en Bone in het oosten en Oran en Mostaganem in het westen van Al- gerië. De Gaulle gaat tegen de aan vankelijke bedoeling in niet naar Touggourt in het zuiden. Waarne mers te Algiers brengen deze wij ziging van de plannen in verband met de aanwezigheid van Lejeune, minister voor de Sahara, in Algerië. In bepaalde Europese kringen be schouwt men Lejeune als een voor stander van het bestaande politieke stelsel. Bovendien is het comité van Algiers van oordeel, dat Algerië en de Sahara één geheel vormen. Van Nelle bestellen (LM.) Vikinggeest leeft nog BERGEN (Noorwegen), 5-6. Zeven Noren zijn woensdag in een vikingschip van 19 ton uit Bergen naar Amerika vertrokken „om de vjereld te bewijzen dat de vikinggeest nog levend is". Het vaartuig is voor geval van nood uit gerust met een dieselmotor en een krachtige radio-in stallatie. Het agrarisch grondgebruik 's-GRAVENHAGE, 4-6. In ver- band met de bestaande agrarische bevolkingsdruk is het van groot be lang aandacht te besteden aan de beroepsovergang. Hierbij kan aan dacht worden besteed aan: voor lichting betreffende beroepskeuze; uitbreiding van de omscholingsmo gelijkheden; verstrekking van beurzen voor verdere schooloplei ding. Aldus de eerste van twintig aanbevelingen die een door het be stuur van de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuinderbond in gestelde studiecommissie voor het grondgebruik heeft neergelegd in haar rapport dat thans in druk is verschenen. De studiecommissie, die onder voorzitterschap stond van prof. dr. W. Rip, heeft haar rapport doen verschijnen onder de titel: „Gedachten over het agrarisch grondgebruik". In de menigte voor het regerings gebouw te Algiers zijn woensdag avond kreten gehoord als „Lejeune aan de galg". Versierde wegen De wegen waarlangs de minister president van het vliegveld naar de stad Constantine reed, waren versierd met vlaggen en erebogen. Op het plein voor het stedelijke casino zei generaal De Gaulle tot de grote menigte, die hem herhaal delijk toejuichte: „Wij moeten hier iets nieuws, iets edels en groots als Frankrijk zelf opbouwen". Binnen drie maanden zou de bevolking van Algerië met Frankrijk deelnemen aan de volksstemming, „waarin Frankrijk over zijn lot zal beslis sen". „De tien miljoen Fransen in Al gerië moeten aan de nationale ver nieuwing deelnemen, ook zij die uit wanhoop de bergen in gevlucht zijn. Voor hen open ik de deur naar verzoening". Aldus de Gaulle." Na de passage over deelneming van het Algerijnse volk aan de volksstemming „in dezelfde om standigheden als de andere Fran sen", zei De Gaulle, dat, wanneer dit geschied zal zijn, in Algerië, zo als elders, vertegenwoordigers ge kozen moeten worden in de toe komstige organen van de openbare macht. „Dat moet hier gebeuren door de tien miljoen Fransen van Algerië, zonder onderscheid, zon der verschil. Tienduizenden Mohammedanen namen aan de manifestatie te Con stantine deel. Een groto aantal van hen had zich tijdens de toespraak van de premier naar voren ge werkt en luisterde ingespannen. Na de vertaling van De Gaulle's toe spraak in het Arabisch, wisselden de Mohammedaanse toehoorders onder elkaar op levendige wij zo hun mening uit. Geregistreerde arbeidsreserve bedroeg in mei 81.000 personen Geen afneming van werkloosheid te wachten De totale geregistreerde arbeids reserve was (in ronde getallen) in mei 1958: 81.000; in april 1958: 100.000; in mei 1957: 34.000 en in april 1957: 39.000. De daling van de geregistreerde arbeidsreserve in mei is- aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid - voornamelijk het gevolg van het aantrekken van het seizoen in verschillende be- drijfsklassen. Daarnaast viel met name in de bouwnijverheid een zekere opleving te bespeuren, waar door het werkloosheidsniveau (d.i. de geregistreerde arbeidsreserve) gecorrigeerd voor normale seizoen fluctuaties, een daling te zien gaf van 99.000 tot 96.000. Hoewel dit een indicatie zou kunnen zijn voor een kentering in de minder gun stige ontwikkeling van de werkge legenheid gedurende het laatste jaar in de bouw, dient men zich te hoeden voor voorbarige conclu sies, aldus het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Van een verbetering in de alge mene werkgelegenheidssituatie kan niet worden gesproken, zodat in de komende maanden een staging van het werkloosheidsniveau geenszins uitgesloten moet worden geacht. Van Nelle bestellen (LM.) SCHIEDAM. In de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam is de 25- jarige M. L. Heinsbroek van het Rozenburgerplein, toen zij daar met een groep meisjes de rijweg overstak, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door F. D. uit Maass2uis. Zij kwam te vallen en raakte onder een achterwiel, waar door zij een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen opliep. Het meisje is later ln de Dr. Nolet- stichting overleden. Met de toeneming van de werk gelegenheid in de vrije sector daalde uiteraard de A.W.-bezetting. Tweemaal hetzelfde gezang UTRECHT, 5-6. Het ging er nog al gemoedelijk toe vanmiddag op de jubileum-vergadering van de C.B.T.B. Z.K.H. Prins Bernhard, die van middag ere-gast was, en een plaats achter de met bloemen versierde bestuurstafel kreeg, heeft tweemaal het Gezang „Wat de toekomst brem gen moge" staande mee moeten zingen. De voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de heer Chr. van den Heuvel, verzocht de honderden aanwezigen om enkele minuten voor twee, dit Gezang in te zetten. Twee coupletten werden gezongen, waarna laconiek de me dedeling kwam van de voorzitter om het nog maar eens te doen, want de N.C.R.V., die de recht streekse uitzending van deze bij eenkomst verzorgde, kon eerst om precies twee uur contact met Hil versum krijgen en men wilde dit gezang.niet missen. Van Nelle bestellen (I.M.) SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif' - St. Philipsland De P.V. „De Reisduif" te St. Phi lipsland hield een wedvlucht naar St. Quentin met 160 duiven. De uit slag was: 1, 6, 7 Joh. Reijngoudt; 2 K. Reijn- goudt; 3 G. v. Nieuwenhuijzen; 4 v. Dommelen; 5 Joh. Verwijs; 8, 9 A. Faasse; 10 M. Geuze. De snelheid van de eerste duif was 1552,19 en van de laatst ge noteerde duif 1290,85 meter per minuut. Van Nelle bestellen (I.M.) Van Nelle bestellen (LM.) OV/ERDENKINQ DE KLEINE VOSSEN „Vangt ons de vossen, de kleine vossen, die. de wijn gaarden verderven, nu onze wijngaarden in bloei staan". (Hooglied 2 15) Schouwen-Duiveland is een in hoofdzaak agrarische streek, dat hebben we deze week weer eens duidelijk kunnen vernemen. Ook al waren er dan niet veel van de viervoeters, waar de „paarden markt" naar genoemd is, in Zie- rikzee te bekennen, het is en blijft toch een echt agrarisch festijn, waarbij de bevolking van het eiland in grote getale „naar de stad" komt. Ik meende me hierbij te moeten aansluiten door een echt agrari sche tekst le kiezen voor deze over denking. Natuurlijk moeten we ook déze tekst voor onszelf „vertalen": aan wijnbouw wordt hier niet veel gedaan. In moderne taal zouden we zo iets kunnen zeggen als: vangt de kleine coloradokevertjes, die onze aardappelakkers verderven. Maar in ieder geval kunnen we hel hier wel aanvoelen, wat het voor een landbouwende bevolking bete kent, wanneer de velden prachtig in bloei staan en er komt de een of andere diersoort, die aan het ge was grote schade toebrengt. Nu staat deze tekst in het Hoog lied in een wel heel merkwaardig verband: midden in het „liefdes lied der bruid" (aldus de nieuwe vertaling). Naar mijn mening kun nen we deze „kleine vossen" dan ook heel goed verstaan als uitbeel ding van de kleine gevaren, die de wijngaard der liefde - en in het al gemeen: het christenleven - be dreigen. Het is wel heel opmerkelijk, dat hier met nadruk van de kleine vossen wordt gesproken; dat is ze ker niet zonder bedoeling gedaan. Doet dit ons niet denken aan de kleine gevaren die ons christen zijn belagen: de kleine onenighe den, de kleine zonden, de kleine tekortkomingen? Voor de grote ge varen, die ons karakter bedreigen, weten we ons over het algemeen wel te hoeden, maar de kleine vosjes, de kleine gevaren, zien we zo licht over het hoofd. Aan grote zonden gaan we ons over het alge meen niet zo gauw te buiten, daar passen we wel voor op. Maar een klein beetje eigenwaan, een klein beetje genotzucht, een beetje egoïs me, och kom, dat is toch zo erg niet! Echter, een heel klein steentje in onze schoen kan ons mank doen gaan en zo kunnen juist ook de kleine zonden ons levensschip uit de koers doen lopen en kleine on enigheden het bouwwerk van onze liefde ondermijnen. Hoeden we ons juist ook voor de kleine vosjes! Ouwerkerk. J. F. Van Nelle bestellen (I.M.) 's-GRAVENHAGE. De president van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft bepaald dat een wegens spie ken weggestuurde examenkandi daat het staatsexamen H.B.S. A niet mag overdoen. b Volgens donderdag uit Medan in Djakarta ontvangen berichten, is bij Simelungun, in noord-Suma- tra, de grootste palmolie-onderne ming van geheel zuid-oost-Azië, door troepen van de Sumatraanse opstandelingen volkomen verwoest. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „O, ik wilde eigenlijk vragen, of ik over dit weiland mag lopen naar de zeedijk. Ik wilde een poosje zwemmen, ziet u?" „Och, waarom niet? Ben je hier met vakantie?" Tonnie knikte. „Bij bakker Rij- neveld in Wilschoten". „Die kennen we wel. Familie?" „Nee, kennissen. Mijn moeder is in Wilschoten geboren". „Zo?" De man werd opeens be langstellend. „Hoe heet die dan?" „Swierstra. Ik heet Tonnie Koen- ders". „Dan ken ik je vader ook wel. Jullie wonen in Utrecht, niet?" „Ja". „Jouw moeder en de vrouw van Rijneveld waren, vroeger vriendin nen". „Dat klopt". „Je bent al vroeg met vakantie". „Ja, dat kwam zo uit". „Nou, wat mij betreft, kun je hier iedere dag wel komen om te zwemmen. Als je er maar voor zorgt, dat het hek steeds dicht is". „Ik zal er aan denken". „Laat je fiets maar aan de bin nenkant van het hek staan. En loop alleen »over hetgemaaide, hé?" „Komt voor elkaar. En bedankt voor de toestemming". „Veel plezier". De man stak zijn hand op, wend de de traktor en begon aan een nieuwe baan. Onderwijl zette Ton nie zijn fiets tegen het hek, dat hij zorgvuldig afsloot, pukte *i.in mvem- broekje en handdoek van de baga gedrager en liep in een rechte lijn naar de zeedijk. Daar aangekomen, ging hij even zitten uitblazen en keek naar het water. Ginds zag hij een der wad deneilanden. Dat zou Schiermon nikoog wel zijn. Of Rottum. Maar nee, daarvoor was het te groot. Aardig gezicht in de verte, die vissersschepen. En kijk, aan de ho rizon zag hij een zwarte streep. Waarschijnlijk een stoomboot. Maar precies kon hij het niet onderschei den. Daarvoor was de afstand te ver. Kom, hij zou maar eens in het water duiken. Rustig kleedde hij zich uit, na zich ervan overtuigd te hebben, dat hij onbespied was en na zijn zwembroekje aange trokken te hebben, liep hij voor zichtig over de gladde stenen naar het water. Voetje voor voetje daalde hij er in af, maar toen hij al enkele me ters uit de kant was, liep hij nog tot zijn knieën in het water. Dus dat klopte, dat je hier een lange strook laag water had. Trouwens, je kon zowat de bodem zien. Hé, het water was heerlijk. Nu maar eens wat verder, want anders kon hij niet zwemmen. Hij liep nog een poosje door, tot hij borsthoogte in het water stond en sloeg toen zijn armen uit. Jonge, wat een genot: een kwartiertje fietsen en een minuut of tien lopen, dun was hij in Zonder dat het één cent kostte. Zolang het mooi weer was, zou hij hier naar harte lust kunnen zwemmen. Met rustige slagen zwom hij nog een eindje uit de kant en draaide toen om. Daar lag zijn bundeltje kleren, verzwaard met een steen, die los lag. Voor het geval de wind een speelse bui mocht krijgen. Zo, dan kon hij ook niet verdwalen. Die groene pullover stak goed af op de donkergrijze stenen. En dat witte ondergoed eveneens. Zo, en nu maar eens een eindje langs de kust, op verkenning uit. Heerlijk licht was je in het water, het leek wel alsof je zweefde. In zeewater zwom je altijd veel ple zieriger dan in een bad of rivier. Het proefde een beetje zout, maar dat was ook alles. Hij had een kwartiertje gezwom men en besloot toen naar de kant te gaan om even uit te rusten. Hij draaide zich om op zijn rug en zwom zo naar de dijk. Onbewust van het feit, dat hij al enige 'tijd doo riemand op de dijk werd be spied. Toen Tonnie grond voelde, draai de hij zich weer om en kwam over eind. Hier begon het ondiepe weer. Hij richtte zich geheel op en keek naar de dijk. Op hetzelfde ogen blik wist hij een kreet van verba zing te weerhouden. Want op de steenglooiing zat een jongedame in badpak, met een handdoek om zich heen. En deze jongedame, die hem min of meer spottend aankeek, was niemand anders dan de ge strande automobiliste van die mor gen. „Ha, ha", begroette Tonnie, ter wijl hij een paar stappen omhoog kwam en zo bleef staan. „Daar hebben we onze autogirl weer eens En, zonder pech thuisgekomen?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5