redder van Frankrijk!? Charles de Gaulle DE NIEUWE PACHTWET Waar blijven wij den? WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Hoe brengt hij de partijen in Algerië bij elkaar? Er is in. Frankrijk, althans voor lopig, een zekere rust weergekeerd. Sommigen, Frankrijk goed kennen de, hadden ook niet gevreesd, dat deze onstuimig zou worden ver broken. Toch zag het er, in het be gin van de week die achter ons ligt, niet onbedenkelijk uit. Er bleek bij de zo juist geïnves teerde minister-president Pflimlin en bij het parlement, dat hem met onverwachte meerderheid had ge kozen, een grote mate van stand vastigheid te bestaan. Althans uiterlijk. Want in feite is de om mezwaai reeds gekomen in de nacht van de investituur, toen ve len het hoofd schudden over de mogelijkheid van een burgeroor log, indien de nieuwe ministers te gen de militairen in Algiers te streng wilden optreden. Daarbij voegde zich de gezag hebbende stem van generaal de Gaulle, sedert 1956, na de ontbin ding van zijn R.P.F., een kluizenaar in ruste in het vrij ver van Parijs verwijderde dorpje, dat plotseling aan hem bekendheid dankt. Pflim lin toonde vastberadenheid door op onmiddellijke aanneming van een grondwetsherziening aan te drin gen, die voor hem en zijn nieuwe regering een ruggesteun ware ge weest óók tegen extremisme van het leger. De grondwetsherziening Toen echter kwam het verzet op Corsica, aangestoken door bood schappers van generaal Salan en zijn militairen, die intussen niet geheel zonder voorkennis van Pa rijs tot de uitroeping van hun co mité voor openbare veiligheid wa ren overgegaan. De Gaulle liet zich nu op een persconferentie zien, en wat hij zeide, maar wellicht nog meer wat hij niet zeide, deed de schaal overslaan. Pflimlin nam geen genoegen met de meerderheid, die de grondwets herziening aanvaardde, omdat hij, de communisten buiten het natio nale Frankrijk rekenende, de 296 stemmen niet had gehaald. Toen heeft president Coty, die zich on vermoeid met de crisis had bezig gehouden, doorgetast. Aan de ene zijde aanvaardde Pflimlin de ver antwoordelijkheid voor het beleid, zolang de Gaulle nog niet langs le gale weg aan de macht was geko men; anderzijds riep Coty de Gaulle tot zich en richtte een be wogen boodschap tot de Nationale Vergadering, waarin hij met aftre den dreigde, als deze vergadering zijn keuze van de Gaulle als mi- nister-president niet goedkeurde. De Gaulle had, gelijk te verwachten viel, zijn eisen gesteld, volmachten en reces van het parlement, volks stemmingen over een grondwet verlangd. De vrijdag en zaterdag zijn met onderhandelingen, de zondag en maandag met de zittingen van de Nationale Vergadering voorbij ge gaan. De Gaulle heeft gekregen wat hij wenste; zijn meerderheid bij de investitatuur was niet zo groot als hij aanvankelijk verlangde; hij nam genoegen met volmachten voor zes maanden, in plaats van het aan vankelijk geëiste volledige jaar, en hij kreeg, toen hij ten laatste nog eens na de investitatuur in de Na tionale Vergadering was versche nen, zijn zin. Hij heeft zijn rege ring niet aan het parlement voor gesteld; hij heeft die naar eigen in zicht benoemd en in onmiddellijk naar Algiers vertrokken om daar orde op de zaken te stellen. Wie is De Gaulle Er zijn twee opvallende dingen in deze dagen geschied. De kritiek, die over de benoeming van de Gaulle losbarstte, en door Mendès France werd geopend, is bedaard nadat hij zijn programma had be kend gemaakt. Aan de andere kant heeft hij inderdaad de duur van zijn volmachten verminderd, en geen onmiddellijke beslissing over die volmachten gevraagd. Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond 10 juni a.s., te 7.30 uur, zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. Op de agenda komt een voorstel voor een subsidie van f 50,te verlenen aan de zangvereniging „Nu met Hope". Voorts stellen b. en w. voor een deel van het parkeerterrein te bestemmen voor de standplaats van een patates-friteswagen. Verder komt voor een voorstel tot 't aan gaan van een vaste geldlening bij de N.B. Bank voor Ned. Gemeenten Scheepvaartberichten Kenia (t.), 6 van Punta Cardon naar Perth. Lemsterkerk, 5 van Suez naar Damman. Soestdijk, 5 van New York naar Antwerpen. Hedenmorgen heeft een delega tie onder leiding van de burge meester van 's-Gravcnhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zich naar Soestdijk begeven, om aan H.M. de koningin een vaatje Hollandse nieuwe aan to bieden. Zelfs heeft het langdurig stemmen- motiveren van de afgevaardigden veel geleken op een debat, waarop hij tevoren met onmiskenbare min- achting neerzag. Men krijgt na deze paar dagen reeds de indruk, dat iets van de drift, die de Gaulle in 1946 tot heengaan noopte en in 1955 hem er toe bracht om zijn R.P.F. te ontbinden, voor andere, kalmere gevoelens heeft plaats ge maakt. De persoonlijkheid van de Gaulle heeft deze crisis beheerst. Men is niet vergeten, dat hij door zijn uit wijking naar Engeland Frankrijk als grote mogendheid in de moei lijkste omstandigheden heeft laten voortbestaan. Men is ook niet ver geten, hoe moeilijk reeds Churchill en Roosevelt hem vonden In zijn dictatoriaal en niets ontziend op treden. Bovenal is men niet verge ten, dat hij standvastig is gebleken tegen elke uitnodiging om een ge deeltelijk door hem beheerste re gering binnen te gaan. Hoe in Algiers? Wat hij ten opzichte van Algiers zal doen en laten, zal na zijn be zoek blijken. De overdreven natio nalisten in Algiers, afstammend van de oude kolonisten na de ver overing in 1830, zullen hun zin niet krijgen. Er zullen ontevredenen zijn ook onder de militairen. Maar er zal wellicht een federatie komen, die Algiers een zekere mate van onafhankelijkheid geeft, tezamen met Marokko en Tunis, en in nauw verband met Frankrijk. De benoeming van de oude Fran se diplomaat de Curvllle tot mi nister van buitenlandse zaken doet wel zien, dat Frankrijk zijn ver bindingen met de NATO behoudt en zijn verplichtingen inzake de Europese samenwerking in grote lijnen zal nakomen, al zal Frank rijk daarbij een andere toon aan slaan dan tot nu toe het geval was. Het is die toon, die Eisenhower, op grond van zijn herinneringen, niet vreest, maar waar Engeland en Duitsland wel enigszins ongerust over zijn. De Vierde Republiek Te veel is in deze dagen gezegd engeschreven, dat de Vierde Re publiek door de komst van de Gaulle is beëindigd en de democra tie heeft afgedaan. Wij dienen in elk geval af te wachten. Het is maar de vraag, of men onder de mocratie verstaat de wanorde, die op politiek gebied in Frankrijk gebruikelijk was geworden. Aan die wanorde zal de Gaulle een ein de trachten te maken. De grondwetsherziening, door hem voorbereid, zal met zich mee brengen, dat het staatshoofd, wan neer hij dit nodig acht, een beroep kan doen op het volk door nieuwe verkiezingen. De parlementsleden zullen dan niet meer zijn wat zij tot nu toe waren: de gevangenen van hun eigen kiezers of van een partij. Misschien worden de par tijen in het parlement gerangschikt met betere en meer met de werke lijkheid overeenkomende namen dan zij nu dragen.! Kindje kwam 0111 bij brand ROTTERDAM, 5-6. Een felle uit- slaande brand heeft vanmiddag het leven gekost aan een naar schatting tweejarig kindje, dat de ouders, die, voorzover thans bekend, zich el ders in het huis bevonden, in een box veilig waanden. Hoe het precies gebeurd is weet men nog niet, maar tegen drie uur vanmiddag stegen opeens dichte rookwolken op uit het dak van pand 93 aan de Schiekade te Rot terdam, een pension, waar enige Indische Nederlanders onderdak hebben gevonden. De zolderverdie ping aldaar werd ook benut voor woonruimte ten behoeve van de familie van der Starre. Toen nauwelijks enkele minuten na de ontdekking de brandweer met groot materieel arriveerde, vond zij de bewoners van het pand in paniek bijeen. Er moest, zei men de brandweerlieden, een baby op zolder zijn, die in gevaar verkeerde, maar die de bewoners zelf niet meer konden redden vanwege de verstikkende rook. Enkele brand weerlieden waagden zich deson danks tot tweemaal toe in de bran dende woonruimte, maar kónden niets vinden. Aanvankelijk dacht men dan ook, dat de moeder het kind had meegenomen Later vond men het verkoolde lijkje. i De luchlverdedigings-oefening ,Full play", waarbij de luchtverde diging van Nederland, België, Denemarken, Noorwegen, Frank rijk, Italië, Griekenland en Turkije is beproefd, is donderdagavond ge ëindigd. „Full play", een NAVO- oefening, heeft drie dagen geduurd. De Amerikaanse Senaat heeft donderdag met 43 tegen 42 stem men een voorstel verworpen om president Eisenhower te machtigen gelden voor hulp aan het buiten land tc gebruiken voor het helpen van communistische landen, die zich van Moskou willen losmaken. Pogingen worden aangewend Nieuw-Guinea-expeditie doorgang te doen vinden Jubileum Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap AMSTERDAM, 5-6. Het Konink lijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap - dat vrijdag en zater dag zijn 85-jarig bestaan viert in tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin, die zaterdagmiddag de bij zondere bijeenkomst over het toe komstbeeld van Nederland in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam zal bijwonen - heeft in dit jubileumjaar een grote teleurstelling moeten incasseren. Slaagde het genootschap erin in de afgelopen 85 jaar van zijn bestaan medewerking te verlenen aan de uitrusting van niet minder dan elf waaronder wetenschappelijk zeer belangrijke expedities, de veelbelo vende expeditie, die het genoot schap (samen met de Maatschappij voor Wetenschappelijk Onderzoek in de Tropen, de Treub-maatschap. pij) zou organiseren en die 1 ja nuari jl. reeds zou vertrekken, moest worden uitgesteld omdat de regering de toegezegde subsidie heeft ingetrokken „wegens beste dingsbeperking". Stichting Nieuw-Guinea-expeditie Het genootschap en de Treub- maatschappij hadden voor deze we tenschappelijke tocht naar ons ver re overzeese gebiedsdeel de stich ting „Nieuw-Guinea Expeditie" in het leven geroepen. Deze stichting stelt thans alles in het werk gelden te verkrijgen om de vooral in deze tijd zo belangrijke wetenschappe lijke exploratietocht alsnog te doen doorgaan. De totale kosten van de uitrusting waren geschat op rond een miljoen gulden. Of de stichting erin zal slagen binnen korte tijd dat bedrag alsnog bijeen te krijgen, is een open vraag. Ook in het be drijfsleven doet de bestedingsbe perking zich gelden. Dit vertelde de voorzitter van het jubilerende Kon. Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, prof. dr. A. F. van Baren, tegenover een verslaggever van het A.N.P. De voorzitter sprak er zijn grote te leurstelling over uit, dat de rege ring tot haar afwijzend besluit was gekomen. „Wij wenden echter krachtige pogingen aan om steun van het Nederlandse volk voor deze nationale zaak te verkrijgen", zo deelde hij mee. Op verzoek van Libanon heeft de Veiligheidsraad donderdag de behandeling van de Libanese klacht tegen de Verenigde Arabische re publiek opgeschort tot vrijdag, ten einde de Arabische Liga nog tfo'd te geven om het geschil op te los sen. De X-15, het eerste bemande ruimtevaarttuig is reeds in het ontwikkelingsstadium. Volgend jaar kunnen de proefvluchten worden verwacht; vermoedelijk zal het gelanceerd worden door een B-52 bommenwerper boven een luchtmachtbasis in Utah en landen op een basis in Californië. De door raketten aangedreven X-15 zal daarbij een kogelbaan beschrijven. De X-15 is bepant- serd met platen van hittebestendige metaalalliages. Bij schadevergoeding rekening houden met mogelijkheid termtf ns verlenging (Slot). De nieuwe in de Onteigeningswet opgenomen regeling heeft dit wille keurig onderscheid geschrapt. De pachter heeft thans recht op ver goeding voor bedrijfsschade, ook als de resterende pachttijd ten tij de van het vonnis korter is dan een jaar. Volgens de nieuwe regeling moet bij het bepalen van de schadever goeding rekening worden gehouden met de mogelijkheid van verlen ging van de pachttermijn. Blijkens de H.v.T. achtte de regering het echter niet juist en ook niet ver antwoord met de mogelijkheid van verlenging rekening te houden, in dien de pachter op het moment van het aangaan van de pachtovereen komst redelijkerwijs kon verwach ten, dat onteigening binnen afzien bare tijd zou plaats vinden in ver band met de verwezenlijking van een niet-agrarische bestemming van het verpachte. De regering heeft gemeend de voorzienbaarheid van het einde der pachtovereenkomst te moeten binden aan een vast crite rium. Als maatstaf is genomen het bestaan van een uitbreidingsplan of een wederopbouwplan. Indien de pachtovereenkomst is aangegaan, nadat bij een goedgekeurd uitbrei dingsplan of wederopbouwplan aan het verpachte een niet tot de land bouw betrekkelijke bestemming is gegeven, wordt de schadeloosstel ling bij onteigening beperkt tot de resterende duur van de lopende pachttermijn. Het woord „land bouw" heeft hier een zeer uitge breide betekenis. Daaronder wordt begrepen: akkerbouw, weidebouw, veehouderij, pluimveehouderij, tuinbouw met inbegrip van fruit teelt en van het kweken van bo men, bloemen en bloembollen, de teelt van griendhout en van riet en tenslotte elke andere tak van bodemcultuur met uitzondering van bosbouw. De gewijzigde Onteigeningswet) noemt nog een ander belangrijk tijdstip. Het onteigeningsplan moet met grondtekeningen en verdere ge gevens aangaande de te onteigenen percelen voor een ieder ter inzage worden gelegd op de gemeente-se cretarie. Indien nu de verpachting na de ter inzage legging heeft plaatB gevonden, heeft de pachter geen recht op schadevergoeding je gens de onteigenende partij, bv. de gemeente. In dat geval kan de pachter echter wel schadevergoe ding vorderen van de verpachter, ten2ij anders mocht zijn overeen gekomen. Hier kan de verpachter zich dus alleen veilig stellen door uitdrukkelijk in de pachtovereen komst te bedingen, dat hij geen schadevergoeding aan de pachter verschuldigd zal zijn. Invloed van veranderingen op schadevergoeding De nieuwe Pachtwet heeft de Onteigeningswet nog op een ander punt gewijzigd. Hadden de voor gaande bepalingen uitsluitend be trekking op de schadeloosstelling van de pachter, de nu te behande len wijziging draagt een algemeen principieel karakter. Zij geldt voor alle onteigeningen, dus ook voor onteigening van goederen, die niet verpacht zijn. Deze wijziging heeft betrekking op veranderingen aan gaande de onteigenen gronden. Voor de beantwoording van de vraag, of op zodanige veranderin gen gelet mocht worden bij de waardebepaling der goederen, gold vroeger als fatale datum het tijd stip van ter inzage legging als bo venbedoeld. Wanneer bv. vóór dit tijdstip de te onteigenen grond ge bruikt werd als weiland en daarna door plaatsing van een zandsteen- fabriek voor industriële doeleinden wordt ingericht, mag op deze ver andering bij de bepaling der scha devergoeding geen acht worden ge slagen. De gewijzigde onteigeningswet handhaaft weliswaar de fatale da tum, doch roept daarnaast een nieuwe maatstaf in het leven.Bij de berekening der schadevergoe ding wordt evenmin gelet op ver anderingen, welke kennelijk zijn tot stand gebracht om de schade vergoeding te verhogen. Hieronder vallen dus ook veranderingen, die vóór de ter inzage legging zijn aan gebracht. In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer werd tegen deze principiële wijziging van de Onteigeningswet het bezwaar aan gevoerd, dat een zodanige wijziging niet incidenteel behoorde te ge schieden. In haar Memorie van Antwoord verklaarde de regering, dat de betreffende wijziging naar voren is gekomen bij het voorstel tot verbetering van de schadever goeding van de pachter. Er moet een mogelijkheid zijn om misbruik van de schadevergoedingsbepalin gen tegen te gaan, aldus de M.v.A. Naar ons gevoelen zal de nieuwe bepaling tot veel geharrewar en onzekerheid aanleiding kunnen ge ven. Wanneer de onteigenende par tij, bv. de Gemeente of het Rijk, een beroep op deze bepaling doet, zal betrokkene aannemelijk moeten maken, dat hij gehandeld heeft om andere redenen dan ter verkrijging van een hogere schadeloosstelling. Wij benijden de rechter niet, die hier zal moeten beslissen, of het ge voerde beleid al of niet „kennelijk" op een verhoogde schadeloosstelling gericht is geweest. Mr. C. A. BARON BENTINCK. Veehandelaren vergaderden in Gouda GOUDA, 5-6. In de grote zaal van „Kunstmin" te Gouda is van daag de jaarvergadering gehouden van de Zuidhollandse Bond van Veehandelaren, onder voorzitter schap van de heer Han Karens uit Zoetermeer. De voorzitter richtte na het ope ningswoord zijn aandacht op het jachtige leven van de veehandelaar, die steeds weer in spanning ver keert wanneer hij vee aan de man moet brengen. De prijzen zijn het laatste half jaar overigens stabiel gebleven, behalve voor schapen. De prijzen van deze dieren zijn aan schommelingen onderhevig. De in voerbeperking, die België heeft op gelegd, is hier niet vreemd aan. Als de toestand zo blijft, zouden de prijzen volgens de heer Karens wel eens kunnen gaan zakken, en dan niet alleen van het slachtvee, maar ook die van het gebruiksvee. Het jonge vee vindt nog wel zijn weg naar Italië, Griekenland en andere landen. Nederland heeft ge lukkig een gezonde veestapel. De garantie van gezond vee verhoogt de exportkansen en daarom achtte de heer Karens een geënte veesta pel van onschatbare waarde. Ingezonden mededeling Brandend Maagzuur na Iedere maaltijd? Of angst bij voorbaat bij iedere hap eten? Rennies nemen - enaltijd zor gen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het ovei-tollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. Kind stak staaf in stopcontact LEEUWARDEN. 6-6. Te Exmorra in Friesland is gister het driejarig zoontje Jacobus van de veehouder J. J~ Reitsma door elektrische stroom gedood. Het kind dat achter de boerderij speelde, duwde een ijzeren staaf in een stopcontact waardoor het op slag werd gedood. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomer-avondcompetitie Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 9 juni: Fa. de Oude en de Jonge-Kon. Zeelandia (scheidsr. P. C. W. v. d. Ende); P.Z E.M.- Rijkswaterstaat (scheidsr. J. Pom- per). Dinsdag 10 juni: Drukkerij L. en O.-Grontmij (scheidsr. W. J. v. d. Maas). Woensdag 11 juni: Neptunus- Fa. Janse (scheidsr. T. Simmers); Zie- rikzee-veteranen-Prov. Waterstaat (scheidsr. P. J. Cashoek). Vrijdag 13 juni: Ned. Heide Mij.- Herverkaveling (scheidsr. Th. Sies). Alle wedstrijden vangen aan om half acht. P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag wedvlucht uit Creil: 1, 16 W. Faasse; 2, 6, 11, 35, 39 Joh. Reijngoudt; 3 J. Bakker; 4, 34, 38, 46 A. Faasse; 5 Joh. Verwijs; 7 Th. Bakker; 8, 13, 14, 15, 17, 23, 24, 30, 42 G. v. Nieuwenhuyzen 9, 43 W. Neele; 10, 18, 20, 27, 45 K. Reijn goudt; 12, 22, 36 J. Quaak: 19, 26, 1 M. Geuze; 21 G. Hooglander; 25, l, 32, 37 J. C. Verwijs; 31 A. den Braber; 33 S. Wagemaker; 40 C. Verwijs; 41, 44 J. Geense. Snelheid van de eerste duif was 1426,50 meter per minuut; laaste duif 1152,68 meter per minuut. BURQERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 30 mei: Okko, z. van Cornelis Veling en Imke ten Hof; 31 mei: Adriana Kaatje, d. van Ka- rel Johannes Holm en Machlina Christiana de Vlieger; 31 mei: Anna Maria, d. van Frans de Klerk en Klaaske Elgersma, wonende tc Nieuwerkerk; 1 juni: Adriana, d. van Cornelis van den Houten en Adriana van den Hoek, wonende te Kerkwerve; 2 juni: Thea, d. van Oegerikus Smilde en Willy Maat; 3 juni: Helma Irene, d. van Willem van de Panne en Irene Agnes Kretschmann; 4 juni: Maria Cor- stlana, d. van Francois Klaassen en Geerie Maria Leendertse, wonende te Noordwelle. Gehuwd. 30 mei: Marinus Johan nes Josephus de Jonge, 28 j. en Johanna Maria Wansink, 26 j.; 30 mei: Gerrit Anthonie Kooman, 24 j. en Aartje Jacoba den Boer, 22 j. Overleden. 3 juni: Maria Kors- man, 79 j„ echtgenoot van Pieter de Mculmeester. WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 7-8 juni: dokter J. L. Braber, Dreischor; telef. 01112-280. ZONDAGSARTSENDIENST ZIERIKZEE Zondag 8 juni: dokter C. M. van Hoorn; tclcf. 01110-2080. Verwachting tot zaterdagavond: Hogere temperatuur Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden; overwegend matige wind tussen oost en zuid oost; hogere temperaturen. 7 juni. Zon op 4.22, onder 20.55. Maan op onder 10.36. 8 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 0.22, onder 11.42. 9 juni. Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 0.44, onder 12.46. Laatste kwartier: 9 juni te 7.59. Hoogwaterstanden 7 juni 6.58 v.m. 19.13 n.m. 8 juni 7.41 v.m. 10.53 n.m. 9 juni 8.27 v.m. 20.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 6.33 v.m. 19.02 n.m. 7.18 v.m. 19.45 n.m. 8.07 v.m. 20.34 n.m. 7 juni 8 juni 9 juni Springtij: 19 juni. Doodtij: 11 en 26 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 6-6. Een hogedrukge- bied dat zich gisteren ten noorden van Schotland bevond, breidde zich de afgelopen 24 uur over Scandina vië en noord-Duitsland uit. Het is gevuld met polaire lucht, welke tot noord-Duitsland doordrong. Het front dat deze lucht begrenst, be reikte ook ons land. De wind draaide naar het noordoosten, waardoor de laaghangende bewol king, die gisteren de gehele dag hardnekkig boven het noorden van het land bleef hangen, zich over het gehele land uitbreidde. Een depressie ten zuidwesten van Ierland doet de luchtdruk in Frank rijk en op het westelijk deel van de Britse eilanden dalen. De wind zal daardoor in ons land naar het zuidoosten draaien en er zullen op klaringen voorkomen, waarbij de temperaturen iets hoger zullen worden dan vandaag. Een bij de Ierse depressie behorend front kan later op de dag tot dichtbij het zuidwesten van het land naderen. Op de Zierikzeese raadsvergade ring is de positie van Schouwen- Duiveland ter sprake gekomen met betrekking tot de veertarieven, die - na ingebruikneming van „De Val" - niet onaanzienlijk zijn gestegen. Een der raadsleden had berekend, dat de veerprijs op de dienst Zie- rikzee-Katseveer met 70 pet. is ge stegen, wanneer men er op let dat de vermindering in de vaartijd met een vierde, niet in de prijs tot uit drukking is gebracht, terwijl de buskosten er bij dienen te worden opgeteld. Het gaat nu f 1,55 kosten om een enkele reis naar Goes te maken. Niettemin van de zijde der Schouwen-Duivelandse bevolking wordt geen enkele klacht verno men. De Zeeuws-Vlamingen echter schreeuwen letterlijk moord en brand en zijn al jaren bevoorrecht met hun speciale tarieven van f 0,40. Nu er enig gevaar dreigt, wordt werkelijk groot alarm gesla gen. Terecht werd dan ook ge vraagd: „Waar blijven wij dan?" Nu we blijven nergens. We zullen de prijsverhoging rustig betalen', omdat al te duidelijk zichtbaar wordende opstandigheid de bevol king van dit eiland niet ligt. Wij hebben destijds met kunst en vlieg werk en 'n enorm aantal opwek kende stukken gepoogd het vuurtje van de veertarieven aan te wak keren, maar tot een grootscheepse actie op het eiland is het niet ge komen. Er kwam weliswaar een flink aantal adhaesiebetuigingen binnen, maar van leer trekken deed de bevolking niet. Het ziet er niet naar uit, dat het thans anders zal gaan, hoewel Schouwen-Duiveland in het algemeen en Zierikzee in het bijzonder, toch niet al te ingeno men behoeft te zijn met de nieuwe regeling, juist omdat deze aanmer kelijk duurder is. Intussen geloven we niet - om nog even bij dit voorbeeld te blij ven - dat de Zeeuws Vlamingen met hun actie veel zullen bereiken. Ze komt ongelegen en het is niet helemaal irreëel, wanneer de pro vincie met welsprekende cijfers aantoont, dat het werkelijk niet kan. Zolang er geen landelijke re geling is, die veren vrijmaakt, zo goed als ook de tollen zijn opgehe ven, is er regionaal niet al te veel tc bereiken. Mocht echter blijken dat de bewindsman geneigd is door do knieën te gaan, dan zal het voor Schouwen-Duiveland opnieuw hoog tijd worden, om „Den Haag" te vertellen hoe de zaken hier thans wel liggen. Het is thans zelfs zo dat Schouwen-Duiveland a fortiori aanspraak kan maken op een bil lijker regeling dan het zuidelijk deel onzer provincie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2