Algerijns Bevrijdingsfront verwerpt verklaringen van de Gaulle Èk VRIJDAG 6 JUNI 1958 No. 18371 114e jaargang ZIERIKZEESCMMWaODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per weak mnMi/irrff «hp lrt lannewekken 11, Zferilczee, Postbus nr. t, Iel. 01110-2255 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, [)p 7|ERIK^EESCrlE COURANT n® ^8.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochlman, 15 cent per mm, - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. 1797 1889 Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Amerikaanse hulp voor satellietlanden WASHINGTON, 5-6. - President Elsenhower wil het Congres mach tiging vragen om een deel van de Amerikaanse hulp aan het buiten land te besteden voor landen ach ter het „ijzeren gordijn". Deze machtiging zou echter val len buiten het kader van de wet op cle wederzijdse veiligheid, die de Senaat op het ogenblik bestudeert. Dit heeft de leider van de repu blikeinse fractie in de Senaat, Knowland, donderdag verklaard na de wekelijkse conferentie van pre sident Eisenhower met de republi keinse leiders in het Congres. De democraat Kennedy heeft in de Senaat reeds voorgesteld de pre sident te machtigen hulp te ver lenen aan landen achter het „ijze ren gordijn", als dergelijke hulp de betrokken communistische landen zou aanmoedigen een onafhanke lijke koers te volgen. Knowland heeft zich reeds tegen dit voorstel uitgesproken. De fossiele wereld van de Galapagos-eilanden Op enkele plaatsen van deze in de zestiende eeuw ontdekte archi pel is het alsof de prae-historische tijd i3 blijven stilstaan. Hier leven o.m. talloze hagedis-achtige we zens, die soms meer dan een meter groot worden. In feite zijn dit geen roofdieren en dus voor de mens on gevaarlijk. Alleen zijn deze dieren gewend om met bliksemsnelle be wegingen te happen naar alles wat te land of in het water in hun om geving komt. Behalve deze hage dissen leven er zeer zeldzame soor ten schildpadden en zeevogels. De Galapagos-archipel op zich zelf levert, hoe kan het met deze spookachtige monsters anders, voor namelijk zwavel. De bevolkings dichtheid is 1:5, d.w.z. één mens op vijf vierkante kilometer. Het lijkt ons voor de bewoners van deze eilanden een idee waar men echt wel aan moet wennen om bin nen een straal van vijftienhonderd kilometer geen andere wezens die leven op het eiland te zien dan voorwereldlijke hagedissen. Over deze Galapagos-eilanden wordt bovendien nog verteld dat zij een actief aandeel hebben in de training van Amerikaanse mili tairen. Bij de opleiding van een groep, die op een van de eilanden een trainingskamp hadden, was als oefening opgenomen het zich voort bewegen langs een dunne kabel over een meertje zonder ander hulpmiddel dan handen en voeten. Het merendeel van de militairen liet zich halverwege deze zware overtocht in het water vallen om, na het genot van een extra zwem partij in dit equatoriale paradijs, te melden dat deze oefening niet uit te voeren was. Maar ook de Amerikaanse instrukteurs weten de betekenis van de uitdrukking „ons kent ons". Het was voor deze heren niet zo'n verschrikkelijk moeilijke opgave om in het trainingsmeer een aantal Galapagos-hagedissen los te laten. Sedertdien wordt de overkant van het meer zonder uit zondering door alle rekruten ge haald. Nederlandse landbouwweek van 24 tot 28 juni De Nederlandse landbouwweek 1958 zal gehouden worden van 24 tot en met 27 juni in „Junushoff" te Wageningen. De landbouwweek is ingedeeld in een zuiveldag, een landbouwhuis- houdkundige dag, beiden op woens dag, een cultuurtechnische dag, een veeteelt- en pluimveedag, beiden op donderdag en een economische dag op vrijdag. Vele landbouwdes kundigen zullen tijdens de land bouwweek lezingen houden. Donderdagmiddag heeft H.M. de Koningin tijdens haar bezoek aan het Westerkwartier (prov. Groningen) o.a. een rondgang gemaakt door het Nationaal Rijtuigenmuseum van de stichting „Paard en Karos" te Leek. - Foto: H.M. de Koningin bewonderde een tweepersoons arreslee met rococo-ornament (tortelende duiven en leeuw, symbolen van liefde en trouw) uit plm. het jaar 1800. Links van H.M. staat maj. W. F. K. Bisschof van Heemskerck, eerste stalmeester van H.M. de Koningin* DE VERENIGDE STATEN NA DE OORLOG Twee en zestig miljard dollar aan schenkingen en leningen WASHINGTON, 5-6. In een don- derdag gepubliceerd regeringsrap port wordt medegedeeld, dat de Verenigde Staten sedert de tweede wereldoorlog 62.144 miljoen dollar aan schenkingen en leningen aan buitenlandse regeringen en interna tionale organisaties hebben gedaan. Van dit totaal beliepen de recht streekse schenkingen (excl. terug betalingen in de een of andere vorm) 50.948 miljoen dollar. Vol gens het rapport van het ministerie van Handel was de export-import bank de belangrijkste kredietver- strekster met een voorschot van bijna 5,5 miljard dollar. Onder de belangrijke kredieten van de bank Storm wervelde over Wisconsin MENOMONIE (Wisconsin, V.S.), 5-6. Een wervelstorm, die in de nacht van woensdag op donderdag boven het noordwestelijke gedeelte van de Amerikaanse staat Wiscon sin heeft gewoed, heeft het leven gevergd van achttien personen. Er zijn minstens honderd gewonden. De wervelstorm verrichtte zijn vernielende uitwerking over een afstand van ongeveer 150 kilome ter. Het plaatsje Colfax is bijna met de grond gelijk gemaakt. Elders werden dozijnen boerderijen en stallen vernield. Naar schatting is de helft van de duizend gebouwen van Colfax in gestort. Alle ziekenhuizen in het getroffen gebied zijn overvol met gewonden. Congres Federatie van Oranjeverenigingen DORDRECHT, 5-6. Op de tweede dag van het congres van de Fede ratie van Oranjeverenigingen in Nederland, dat in Dordrecht ge houden wordt, zijn verscheidene suggesties gedaan om de program ma's van oranje-feesten te verbe teren. Besloten werd om de bezet ting van het bureau „Programma uitwisseling" te versterken. Op een vraag of het niet mogelijk is een fusie aan te gaan met de Christelijke Bond van Oranjever enigingen in Nederland, antwoordde het bestuur, dat men als eens over fusie gesproken heeft, maar dat de christelijke bond er toen niet veel voor voelde. De premier van India, Jawa- harlal Nehroe, heeft verleden week twee boodschappen ontvangen van respectievelijk president Eisenho wer en de Sowjetrussische premier Chroesjtsjef, die betrekking had den op een eventuele topconferen tie. Nehroe zal de brieven vermoe delijk nog vóór het einde van- deze week beantwoorden. was een na-oorlogse lening aan En geland van 3,75 miljard dollar. En geland en de van dat land afhan kelijke gebieden ontvingen het grootste netto-bedrag aan schen kingen of leningen - 7 miljard dol lar. Frankrijk kreeg 5,5 müjaitt dollar, west-Duitsland bijna 4 mil jard dollar, Japan 2,5 miljard dol- wjucna ccu uui.raug«i lar en Joego-Slavië 811 miljoen aan boord een grote Bermudiaanse dollar. Ivlag ten geschenke. PRINS BERNHARD: „Niet teveel wilde dieren en vlugge vervoermiddelen" UTRECHT, 5-6. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vanmiddag op de jubileumvergadering van de C.B.T. B. te Utrecht zijn toespraak voor de jubilerende boerenorganisatie ingeleid met een persoonlijk woord. Dit naar aanleiding van de ware ovatie die hem ten deel viel. „Uw medeleven met de konin gin, ons gezin en ook met mij per soonlijk heeft mij diep ontroerd", aldus Prins Bernhard. „Ik ben er van overtuigd, dat dit ook ver plichtingen oplegt en ik zeg U toe, U niet te veel te verontrusten met wilde dieren en vlugge vervoer middelen". Over deze verontrusting had na melijk de voorzitter ran de C.B.T. B., de heer Chr. van den Heuvel, in zijn welkomstwoord een opmer king gemaakt. Feestelijke ontvangst voor „Willem Ruys" ROTTERDAM, 5-fl. De „Willem Ruys", die op cruise is en voor het eerst in de New Yorkse haven ver scheen, is daar bij aankomst feeste lijk ontvangen. Een formatie heli copters vloog het Lloydschip bij het naderen van de Amerikaanse kust tegemoet en begeleidde het naar zijn ligplaats aan de Hobokenkant van de Hudsonrivier. Bij het bin nenvaren van de haven liet een aantal brandweerboten hun stralen water hoog in de lucht uiteenspat ten, fonteinen gelijk. Enkele dagen tevoren liep de „Willem Ruys" Hamilton op Ber muda aan. Daar ontving de gezag voerder, kapitein Frits de Jonge, van de voorzitter der Kamer van Koophandel tijdens een ontvangst Besprekingen vastgelopen LONDENAREN GAAN ZICH ZORGEN MAKEN OVER HAVEN- EN BUSSTAKING Een prijsstijging wordt gevreesd LONDEN, 5-6. Nieuwe bespre kingen die donderdag in Londen gehouden zyn om een oplossing te vinden voor de reeds twee en der tig dagen durende busstaking, zijn mislukt. Na een conferentie van vijf uur tussen een delegatie o.I.v. de vakbondsleider Frank Cousins en sir John EUiot, president van de Londense vervoersonderneming, zei een der vakbondsafgevaardig den, dat de besprekingen volledig vastgelopen z(jn. Intussen maken de Londenaren zich meer zorgen óver de gevolgen van de havenstaking dan over de staking van autobuspersoneel. Aan de staking in de havens nam don derdag reeds circa tweederde van alle havenarbeiders in Londen - bijna 19.00 man - deel, waardoor op meer dan honderd twintig sche pen niet werd gewerkt. Duizenden tonnen levensmiddelen, w.o. bana nen, sinaasappelen en uien, liggen in de schepen te rotten. Men vreest dat de prijzen van veel levensmid delen, w.o. vlees, zullen stijgen. Een noodcomité van handelaars in fruit en groente heeft donderdag Bond van verenigingen clir. kleuteronderwijs UTRECHT, 5-6. De bond van ver enigingen voor christelijk kleuter onderwijs heeft vandaag te Utrecht zijn algemene jaarvergadering ge houden. Bij de bond zijn 683 be sturen aangesloten, die samen 846 christelijke kleuterscholen exploi teren. Op deze bijeenkomst werd de Wenselijkheid uitgesproken van een vergoeding voor kleuterleidsters die in het bezit zijn van het „gods dienstdiploma". Dit diploma is in gesteld door de Federatie van chris telijke besturen, leidsters en oplei ders, omdat de kandidaten bij het staatsexamen volgens de nieuwe kleuterond.rwijswet niet meer ge toetst worden op bijbelkennis en dergelijke. een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat de toestand met het uur slechter wordt. Volgens dit comité trekken agitators" door het land om te proberen ook in andere havens stakingen te organiseren, Een klein vakbond van spoor wegarbeiders heeft donderdag het personeel van de Londense onder grondse opgeroepen elke maandag te staken uit solidariteit met hst buspersoneel. R.k. autoriteit over tie overbevolking WASHINGTON, 5-6. De dlrec- teur van het bureau voor gezinsle ven van de nationale R.K. welzijns- conferentie, mgr. Irving A. Beblanc heeft kritiek geleverd op de stel ling, dat. geboortebeperking het enige antwoord is op het probleem van de overbevolking. Hij geeft toe dat de bevolkings aanwas ernstige problemen kan scheppen, maar is van mening, dat een oplossing moet worden gevon den door landontginning, migratie, gebruik van kernenergie en moge lijk emigratie naar een andere pla neet. Twee jongens onder leem bedolven MAASTRICHT, 5-6. In de vroege' middag van donderdag zijn twee kinderen aan een wisse dood ont snapt. Twee knaapjes van ongeveer twaalf jaar waren namelijk aan het spelen in de leemgroeve van de steenbikkerij Bosserveld onder de Cauberg te Maastricht. Zij groeven kuilen in de leem- wand van een leemberg, met het gevolg dat op een gegeven ogen blik een massa van 10 tot 14 km8 leem instortte en op hen terecht kwam. Gelukkig hadden werklieden van de bouwmaatschappijen, die in de nabijheid werkzaam waren, het on geluk zien gebeuren en op deskun dige wijze hebben zij op de snelste manier de kinderen kunnen be vrijden. Vis beet niet.... dan bet water in i OSLO, 5-0. Een Nederlander heeft woensdag, op de eerste dag van zijn vakantie in Noorwegen, „visgeschiedenis" gemaakt. Nadat hij zonder succes alle gebruikelijke vismethoden had geprobeerd, dook hij in zee en haalde met zijn blote handen een koolvis van 112 cm. aan land. De 36-jarige David Snelleman, vertegenwoordiger van een Noorse scheepsbevoorrader in Rotterdam, bezocht vrienden in Stavanger aan de westkust van Noorwegen. Hij stond rustig te hengelen aan een baai in de buurt van de stad, toen zijn vrienden een grote kool- vis zagen zwemmen in de richting van de rots waarop de heer Snel leman stond. Het dier had echter geen trek in het aas van de Neder lander en zwom weer weg. Toen enige tijd later de vis weer ver scheen, dook Snelleman met kleren en al in zee om te proberen het dier te grijpen. Het lukte niet en onder grote hilariteit van zijn vrienden zocht de heer Snelleman de vaste wal weer op. Hij was nog bezig zich te verkleden toen de koolvis zich .voor de derde maal liet zien. De heer Snelleman bedacht zich geen moment, dook opnieuw te wa ter, kreeg de vis te pakken en wierp hem op het droge. Het bleek een knaap van tien kilo te zijn. De Noorse vrienden van de heer Snel leman hebben de gebeurtenis ge filmd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 1 Verkiezen doet verliezen. j i i Jeugd zoekt jeugd overzee OOSTZAAN, 5-6. De briefwisse ling, die de zesde klas van de Kerk- buurtschool in Oostzaan en de school van de Indiaanse nederzet ting van Cornelis Kondre (Surina me) voeren heeft een ruimer vorm gekregen. Onder leiding van de secretaris van het kabinet van de gouverneur in Suriname, mr. J. A. J. van Gorkom, en het hoofd van de Surinaamse voorlichtingsdienst in Paramaribo gaat een kleine groep van technici maandag en dinsdag 16 en 17 juni in het oer woud klankopnamen maken van de Indiaanse schoolkinderen van hoofdonderwijzer van Kassei. Dit klankbeeld wordt woensdag 9 juli in ons land (over Hilversum I) uit gezonden. Ook een (Polygoon) cine ast gaat mee naar Cornelis Kondre. Zo zullen de jeugdige Oostzaner- tjes, die reeds middels de wereld omroep hun stemmen hebben laten horen in het oerwoud (en zij niet allen), hun Indiaanse vriendjes en vriendinnetjes horen en zien in hun gewone doen op school en daar buiten. Beren dol van dorst In noord-west India zijn reeds meer dan honderd personen als ge volg van een hittegolf om het leven gekomen. In Bihar zoeken van dorst bijna dol geworden beren zelfs overdag in de buurt van dor pen naar water. Een dezer beren heeft negen dorpelingen verwond. b De Sowjetrussische premier, Chroestsjow, heeft in een donder dag gepubliceerde brief aan presi dent Eisenhower medegedeeld, dat de Sowjet-TJnie bereid is een nieuwe belangrijke handelsover eenkomst met de Verenigde Staten te sluiten. De brief werd dinsdag te Washington overhandigd. Staande op het balcon van het gouvernementsgebouw heeft de nieuwe Franse premier, generaal Charles de Gaulle, in de stad Algiers, waar hij woensdag uit Parijs heenvloog, een menigte van naar schatting 300.000 mensen toegesproken. - De foto toont de Gaulle met opgeheven armen tijdens zijn toespraak achter een groot aantal microfoons. Vrijheid en one[hankelijkheid worden minimaal ge-eist Een woordvoerder van het Alge rijnse Bevrijdingsfront (F.L.N.) heeft in Cairo gezegd dat het front de verklaring van de Gaulle, op woensdagavond afgelegd, „catego risch verwerpt". De Algerijnen eisen vrijheid en onafhankelijkheid, zo 2ei hij. Waar nemers zijn van mening dat deze woorden alle hoop op een schikking tussen de Gaulle en het Algerijnse bevrijdingsfront do bodem inslaat. De Gaulle gaat vrijdag naar west- Algerië. Hij zal Oran en Mostaga- nem bezoeken. Hij zal voor zijn te rugkeer naar Frankrijk echter niet naar Corsica gaan, wordt uit Ajac- cio vernomen. In zijn rede te Constantine zei de Gaulle o.m. „Wij moeten hier iets nieuws, iets edels en groot opbou wen, iets zoals Frankrijk zelf". Hij verklaarde voorts dat de tien mil joen Fransen in Algerië met die in het moederland, binnen drie maan den aan de volksstemming zullen deelnemen. In deze volksstemming zou Frankrijk over zijn lot beslis sen. Mohammedanen en Europeanen zullen als gelijken aan de stemming deelnemen, Daarna komen er ver kiezingen voor vertegenwoordigers „in de openbare lichamen van mor gen". De Gaulle beëindigde zijn rede met de kreet „Vrijheid, gelijkheid, broederschap. Lang leve de repu bliek, lang leve Frankrijk". GROTE OCEAAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1