De Gaulle wil wijziging van de grondwet anders treed hij af DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 3 JVSI 1958 So. 18369 m 114e Jaargang ZIERIKZEESCBEMIEWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Toenadering gezocht met Tunesië en Marokko PARIJS, 2-6. Generaal Charles Gaulle heeft maandagavond ge dreigd met aftreden als de Natio nale Vergadering z(jn wetsontwerp tot wijziging van de grondwet niet zou goedkeuren. Frankrijks nieuwe premier stelde in een toespraak van vijf minuten de kamerleden botweg voor de keus hem te machtigen de grondwet te wijzigen of het zonder hem te doen. Hij zou dan naar zijn dorp terug keren. Het is de bedoeling van de Gaulle, dat over de wijzigingen als zodanig een volksstemming wordt gehouden zonder dat de Nationale Vergadering er zich eerst over uit spreekt. Het wetsontwerp voorziet in een raadgevend comité van parlements leden, welks advies zal worden ge vraagd bij het opstellen van de grondwetshervorming. De regering De Frans-Tunesische kwestie in (le Veiligheidsraad NEW YORK, 2-6. Tunesië heeft maandag de Veiligheidsraad ver zocht alle gepaste maatregelen te nemen om te bevorderen dat de Franse troepen uit Tunesië werden teruggetrokken. Mongi Slim, de Tunesische afgevaardigde, zei dat Frankrijk duidelijk agressie in zijn land bedreef. De Franse afgevaardigde G. Georges-Picot verzocht de raad Tunesië uit te nodigen de onder handelingen met Frankrijk voort te zetten en binnen zijn grenzen de voorwaarden te scheppen die gun stig zijn voor een spoedig slagen van die onderhandelingen. De discussie wordt woensdag voortgezet. Uitreiking jaarlijkse toneelprijzen WINSCHOTEN, 2-6. Tijdens het te Winschoten gehouden tweejaar lijkse congres van de vereniging van schouwburg- en concertge bouwdirecties is bekend gemaakt, aan welke drie acteurs en actrices de door deze vereniging ingestelde jaarlijkse toneelprijzen zijn toege kend voor bijzondere prestaties in het seizoen 1957-1958. De gouden medaille „The d'Or" (naar mevrouw Man-Bouwmeester) is toegekend aan Elisabeth Ander sen en de „Louis d'Or" (naar Louis Bouwmeester) aan Han Bentz van den Berg, die deze prijs ook in 1956 verwierf. De jury werd gevormd door de heren A. den Hertog, to neelschrijver, W. P. Pos, directeur van de Amsterdamse toneelschool en dr. P. H. Schroder, algemeen secretaris van de maatschappij tot nut van 't algemeen. d De Veiligheidsraad heeft de her vatting van het debat over de Li banese klacht tegen de Verenigde Arabische republiek van dinsdag tot donderdag uitgesteld. is echter niet verplicht zich aan dat advies te houden. Eerder op de dag had de Natio nale Vergadering de Gaulle ge machtigd een half jaar lang zonder parlement te regeren - een van de premiers voornaamste voorwaar den bij het aanvaarden van zijn ambt. Inmiddels heeft ook de Senaat deze machtiging gegeven en wel met 260 tegen 48 stemmen. Het be trokken wetsontwerp heeft nu kracht van wet De Gaulle heeft president Bour- guiba van Tunesië en koning Mo hammed van Marokko meegedeeld, dat hij zal streven naar vriend schappelijke betrekkingen. De Franse autoriteiten in Tunesië zal hij opdragen alles te vermijden wat de toestand kan verergeren. DE CONTROLE OP ONTWAPENING Chroesjtsjef wil Moskou als studiestad WASHINGTON, 1-6. De Russi sche premier Chroesjtsjef heeft Moskou in plaats van Genève voor gesteld als plaats voor de technische studie over methoden om een op schorting van de proeven met kern wapens te controleren. De Russische premier heeft za terdag in een brief aan president Eisenhower ook gevraagd of de voorgestelde bijeenkomsten van ge leerden kunnen worden uitgebreid met deskundigen uit India, Polen en Tsjecho-Slowakije. Functionarissen in Washington, die dit hebben medegedeeld, zeiden dat Chroesjtsjefs brief over het al gemeen een gunstig antwoord is op Eisenhowers voorstel van 24 mei, dat de technische besprekingen in Genève beginnen, binnen drie we ken na de dag, dat de Sowjet-Unie de voorgestelde regelingen heeft aanvaard. Vondst in woestijn De Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem heeft bekend gemaakt dat ze een belang rijke ontdekking op archae- ologisch gebied heeft gedaan. De universiteit heeft nl. ont dekt dat de Israëlieten in de 9e en 10e eeuw voor .ChriSf tus al een systeem voor het beoefenen van landbouw in de woestijn bezaten. Men heeft sporen van landbouw gevonden in de Negebwoes- tijn, waaruit geconcludeerd kan worden dat de Israëlie ten in de tijd van de konin gen van Juda hier de grond al bebouwden. Franse Assemblee keurt wetsontwerp goed PARIJS, 3-6. De Franse Natio- nale Vergadering heeft dinsdag ochtend vroeg het wetsontwerp van de regering tot wijziging van de grondwet goedgekeurd met 350 te gen 163 stemmen. Het ontwerp is zonder amende menten in stemming gebracht. En kele communistische amendemen ten waren door de kamer verwor pen. Pineau had meegedeeld dat die socialisten die tegerr de investituur van De Gaulle hebben gestemd, zich bij deze stemming zouden onthou den. Dit betekende dat de oppositie bijna vijftig stemmen kreeg en ga randeerde de regering een meer derheid van drievijfden. Als de regering in de Senaat deze meerderheid ook, krijgt - en dat staat vrijwel vast - is de door de regering beoogde grondwetswijzi ging ook zonder een volksstemming rechtsgeldig. OM MORELE HERBEWAPENING Dr. Frank Buchman ziet oplossing voor wereldverwarring Onze oren op God afstemmen 's-GRAVENHAGE, 3-6. De grond legger van morele herbewapening, dr. Frank N. D, Buchman heeft vandaag, op zijn tachtigste verjaar dag vanuit MacKinak Island, Mi chigan V.S. via de radio een toe spraak gehouden over „God is het antwoord op de hedendaagse ver warring, die ons achtervolgt". „Het tragische is", zeide dr. Buch man in zijn rede, „dat mensen te genwoordig leiders kunnen aan vaarden, die verward zijn door compromissen, terwijl zij leiders konden hebben met geniale be stuurskwaliteit, die ontstaat wan neer mensen het normaal vinden om naar God te luisteren. Welk een revolutie zou het zijn, als in ver warring verkerende staatslieden in elk land deze overtuiging kregen, dat God het antwoord heeft". Met een zinspeling op de Russi sche spoetnik en de daarin meege voerde hond, zei dr. Buchman, dat de hele wereld „afstemt om naar een hond te luisteren. Als wij be reid zouden zijn onze oren op God af te stemmen, zouden wij onze aardse verwarring kunnen oplossen en misschien zelfs onze verovering van de ruimte naderbij brengen", verklaarde hij. „Een eenheidsbrengende ideolo gie is de essentiële voorwaarde voor een succesvalle topconferen tie", betoogde hij. „Regeringen, die even overtuigd zijn van morele her bewapening als Moskou van het communisme zullen de wereld on middellijk binnenleiden in een tijd perk van eenheid, vrede en wel vaart, het ons door God toegedach te erfdeel voor de miljoenen in elk land". DE VOLMAAKTE STEWARDESS AMSTERDAM, 2-6. De 22-jarige Ila Har-El, stewardess van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij El Al, is gisteren in Miami Beach (Flo rida, Ver. Staten), uit een groep van vijf en twintig mededingsters ge kozen tot de meest volmaakte ste^ wardess ter wereld. Zij won de eerste prijs in de al daar georganiseerde verkiezing van „Miss international stewardess", waarbij de deelneemsters in uni form in een vliegtuigcabine moes ten paraderen en beoordeeld wer den op houding, charme, gratie en persoonlijkheid. Ila, een meisje van Poolse af komst, wier vader in de oorlog om kwam, emigreerde van Polen naar Israël in 1951. Zij kan vloeiend He breeuws, Engels, Pools en Duits spreken. De kluis ging open: opbrengst f 1.350.000 AMSTERDAM, 2-6. De radioactie „Wie opent de kluis", het radiospel van de A.V.R.O., heeft f 1.350.000 opgebracht, dat ten goede komt aan het Koningin Wilhelmina Fonds (voor de kankerbestrijding), het Nationaal Rheumafonds en het Prinses Beatrix Poliofonds. Staande onder het felle licht van de televisieschijnwerpers en achter de radiomicrofoons heeft de voor zitter van de A.V.R.O., jhr. Th. Röell, vanavond tijdens de finale van deze actie in het volle Con certgebouw te Amsterdam de kluis geopend, die speciaal voor deze ge legenheid was vervaardigd door leerlingen van een vakschool ener lampenfabriek in Eindhoven. Jhr. Röell overhandigde aan elk der voorzitters van de drie organisaties een cheque voor een bedrag van f 450.000. In de vijftien wedstrijden van dit radiospel zijn meer dan drie miljoen briefkaarten met extra postzegels beplakt, voor de drie fondsen binnengekomen. Grainmofoonplaten- concert in park BAARN, 2-6. Vandaag hebben door 24 luidsprekers in de „Pe- kingtuin" te Baarn de tonen weer klonken van Wagner's „Die Meis- terslnger" en van drie stukken uit „La Damnation de Faust" van Ber lioz. Het was een demonstratie van het versterkerssysteem, dat de N.V. Philips phonografische indu strie op voorstel van de Baarnse VVV in dit park heeft aange bracht. Met het geven van allerlei gramofoonplatenconcex-ten, klassie ke zowel als concerten van het lichtere genre, beoogt de VVV in de komende zomer het publiek, dat gratis toegang heeft, „verantwoor de ontspanning" te bieden. Ge hoopt wordt, dat de toehoorders in de rustige sfeer van het park van goede muziek zullen kunnen ge nieten, zonder dat de omwonenden enige hinder zullen ondervinden. Bejaarden defileren voor de koningin SOESTDIJK, 2-6. Vrijdag 6 juni zal een aantal ouden van dagen uit verscheidene delen van Nederland voor H.M. de koningin voor het palcis Soestdijk een défilé houden. De tocht naar Soestdijk is georga niseerd door de Nederlandse fede ratie voor bejaardenzorg. Het is de gewoonte geworden, dat ieder jaar een aantal oudjes gelegenheid krijgen op deze wijze hun konin gin te huldigen. Zeeland plukt groene kruisbessen KAPELLE, 2-6. In Zeeland is vandaag de pluk van groene kruis bessen begonnen. In Kapelle-Bieze- linge werd de eerste speciale kruis bessen veiling gehouden en dins dag (vandaag) begint men hiermede ook in Goes. Dan zullen er weer elke dag vei lingen worden gehouden. Het aanbod was vandaag in Ka- pelle nog niet bijzonder groot. Het bedroeg in totaal 1750 kg, en deze werden verkocht voor prijzen welke liepen van f 1,51 tot f 1,68 per kg. Ze werden gekocht voor de Zweedse markt. De pluk is een week later dan het vorig jaar be gonnen. Toen werden de eerste groene kruisbessen verkocht voor f 1.39 tot f 1.40 per kg. Weer gevechten in zuid-Tunesië TUNIS, 2-6. De strijd tussen Tu nesische en Franse troepen in het gebied van Ramada in zuid-Tune sië, is maandagavond weer opge laaid, heeft een woordvoerder van de Tunesische regering meegedeeld. Mei was goede maand op Scliouweii-Duiveland De afgelopen meimaand was ze ker wel een maand die in de her innering zal blijven als een nor male maand waarin speciaal de landbouw kreeg wat zij begeerde en voor de produkten nodig had. Op een paar zonnige dagen volgde dikwijls een fikse regenbui, die weer zorgde voor het nodige vocht, zodat overal de gewassen er goed voor staan. Met 30 mm neerslag, gemeten op het Proefbedrijf „Scheldemonden", was deze maand zelfs aan de droge kant, want 47 mm is voor mei nor maal. De dag- en nachttemperatu- ren waren eveneens normaal en nachtvorst kwam in onze streken niet voor. Prins Bernhard bezocht Breda ;-GRAVENHAGE, 2-6. - Z.K.H. Prins Bernhard heeft vanmiddag in zijn kwaliteit van inspecteur- generaal van de Koninklijke Lucht macht een bezoek gebracht aan de luchtmacht officiers- en kader- school in de Trip van Zoudtlandt- kazerne te Breda. Aldus een mede deling van de luchtmachtvoorlich tingsdienst. Hij gebruikte daar de lunch en bezichtigde vervolgens verschil lende onderdelen van de school. Ook woonde hij enige demonstra ties bij. Vex-volgens begaf hij zich naar het centrum van de derde luchtmachtgroep, waar hij een oefening volgde. Goede datum 29 mei heeft de heer L. A. M. Staallekker, wonende Jan Steenstraat 4 te 's-Graven- hage, bij de burgerlijke stand zijn achtste kind aangegeven. Dit heugelijk gebeuren in het gezin Staallekker zou niet vermeld worden, ware het niet, dat dit de vierde maal is dat het echtpaar op dezelfde datum - 29 mei - met de geboorte van een baby verblijd werd. Het echtpaar Staallekker kreeg zijn eerste kind, een zoon, op 29 mei 1934, zijn derde kind, een dochter, op 29 mei 1938, het vierde kind, een zoon, op 29 mei 1941 en nu het acht ste kind, een zoon, op 29 mei 1958. In totaal hebben de ouders drie dochters en vijf zoons. De heer Staallekker is huisschilder van beroep. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een vast besluit geeft rich- ting, houding en kracht. De strijd in Indonesië DJAKARTA, 2-6. Radio-Djakar ta heeft maandag medegedeeld, dal gevechten zijn uitgebx'oken in ver scheidene streken op noord-Celebes tussen opstandelingen en de plaat selijke bevolking. In een overzicht over de strijd tegen de tegenregering werd voorts gezegd, dat de regeringstx-oepen bij Djailolo op Halmaheira wachten op antwoord op een ultimatum dat zij hebben gesteld aan 500 ingeslo ten opstandelingen. Inmiddels zou de ring om de opstandelingen zijn versterkt. Ook werd medegedeeld, dal op Sumatra vele opstandelingen zich hebben aangesloten bij- de nege- ringsstrijdkrachten, maar dat an deren benden hebben gevoxmid. C.A.O. voor wegenbouwers 's-GRAVENHAGE, 2-6. De van- daag te •Amsterdam gehouden le denvergadering van de Nederland se Vereniging van Wegenbouwers heeft het landelijk collectief ar beidscontract voor de bouwbedrij ven aanvaard. Dit is de laatste or ganisatie, die zijn fiat nog moest hechten aan dit arbeidscontract. Het ligt in de bedoeling het col lectief arbeidscontract per 16 juni in werking te doen treden, nadat alsnog goedkeuring is verkregen van het college van Rijksbemidde laars. H.M. de koningin bezocht kabelfabriek te Delft Belangstelling voor hoogspanningslaboratorium DELFT, 3-6. De Koningin heeft vandaag een bezoek gebracht aan de N.V. N'ed. Kabelfabriek te Delft. Dit bezoek hield verband met het feit, dat de onderneming kortgele den een nieuw hoogspanningslabo ratorium in gebruik heeft genomen, dat het grootste van west-Europa en in zijn soort waarschijnlijk ook wel van de gehele wereld is. In dit laboratorium kunnen bij zonder hoge spanningen worden op gewekt om de kabels, welke in het bedrijf worden verwaardigd, te kun nen beproeven. Het is uitgerust met hoogspanningsapparaten, waar gelijkspanningen mee kunnen wor- „Rijdt U gevaarlijk? Dan zou ik graag een lift willen hebben!" - Dat is zó ongeveer de strekking van het bord, dat de Engelse stad York langs de aan- en afvoerwegen heeft laten neerzetten in het kader van een actie voor meer veiligheid op de weg. De grote affiche met de macabere lifter is bedoeld als een aansporing voor weggebruikers extra voorzichtig te zijn. den opgewekt tot 600.000 en wissel spanningen tot bijna 1.000 000 volt. Er kunnen bovendien kunstmatig biiksem-ontladingen worden opge wekt tot de geweldige spanning van ongeveer anderhalf miljoen volt. Te ruim tien uur arriveerde de Koningin op het fabriekscomplex aan de Schieweg. Zij had slechts een klein gevolg bij zich, bestaan de uit haar particulier secretaresse Jonk vrouwe C. E. B. Roëll en haar particulier secretaris mr. J. van der Hoeven. Koninklijk gezin teruggekeerd 's-GRAVENHAGE, 2-6. Het ko- ninklijk gezin, dat - met uitzon dering van Prinses Marijke - het weekeinde in Lausanne heeft door gebracht, is vandaag in Nederland teruggekeerd. Het toestel met Ko ningin, Prins en de oudste drie Prinsessen is vanmiddag om één uur op Soesterberg geland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1