Financiën en Economie De menselijke kant Kantoren en andere bedrijfsruimten stijlvol en efficiënt van opzet STAD EN PROVINCIE Snelle groei Algemene Friesche Volgens het jaarverslag over 1957 van de Algemene Friesche Brand verzekering-maatschappij N.V., is de premie-ontvangst gestegen van f 4.222.952 tot 5 027.104, dus met 19 pet De ontvangen interest nam toe van 98.129 tot f 140.326 of met 43 pet. De omvang van dit bedrijf is in de laatste 6% jaar vervier voudigd. Ook dit jaar was de premie na genoeg geheel nodig voor het be talen van schaden en kosten en de verhoging van de technische re serves. De winst, die voor het overgrote deel bestond uit interest, beliep f 160.547. Vermeerderd met het on verdeelde saldo van vorig jaar was f 184.067 beschikbaar. Dit bedrag is voor 80 pet. in het bedrijf gehou den; f 36.000, uitmakende 4 pet. van het geheel volgestorte kapitaal, werd als divident uitgekeerd. De krachtige financiële positie blijkt uit een vergelijking van de aanwezige activa van f 4.535.403 met de schulden, de technische re serves inbegrepen: de bezittingen overtroffen de schulden met 50 pet. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Nieuwe Tonge: G. v. Estrik, Nieuwland (Z.H.). Ger. Kerken Tweetal te Amsterdam (vac. R. C. Harder): dr. C. Gilhuis, 's-Graven- hage-O. en dr. B. Rietveld, s-Gra- venhage-W. Beroepen te Murmurwoude. in. Kuiper, Sybrandaburen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Barneveld: P. v. d. Bijl, Rhenen. Zo hebben we dan zaterdag het „feest" gehad van de ingebruikstel ling van de nieuwe veerhaven „De Val". De „provincie" had voor een trits van beletselen gezorgd, die moesten worden weggenomen en dat is allemaal prachtig gelukt. Een scherpe schaar wil wel door zijden linten heenknippen. Zeer velen heb ben zich verbaasd over de grootte van het parkeeremplacement aan de nieuwe veerhaven, de fraaie toe- gansweg is geroemd en er is dank gebracht aan allen, die bij de tot standkoming van haven en outilla ge een rol hebben gespeeld. Toch bleef het treffende moment van de dag het laatste vertrek van de „spoorboot" uit de haven. Er viel een zwijgen onder de samenge stroomde mc-ïr, omdat men intu- itief voelde dat hier een historisch gebeuren zich voltrok, dat welis waar in betekenis wegvalt bij het sortiment beroeringen dat deze ge plaagde wereld kent, maar dat toch schrijnde, omdat die wegvarende boot als 't ware letterlijk uitbeeld de, het van zoveel levenswijsheid getuigende vers: „Als een kleed moet 't al verouden, niets kan hier zijn plaats behouden". Men mag ons werkelijk niet van sentimen taliteit verdenken, als wij dit in ons commentaar even aanstippen. Laten we voor het laatst het nog eens heel duidelijk mogen zeggen, Zierikzee heeft de boot zeer node uit de haven zien vertrekken. Of men van provinciale zijde aan deze menselijke kant van de zaak wel voldoende aandacht heeft be steed, is een vraag, waarop wij slechts zeer aarzelend „ja'- durven zeggen. Er is van de provinciale overheid weliswaar spijt betuigd over het vertrek van de boot uit de haven, maar de economische overwegingen hebben zo zegevie rend gedomineerd, dat gevoelsover wegingen toch geen enkele rol ge speeld hebben. Dit immers is de ge ijkte gang van zaken bij het maken van plannen van een wat grootsere conceptie. Veel ernstiger echter is het feit, dat de provincie over deze toch zo tere zaak nimmer met de gemeente Zierikzee in onderhande. ling is getreden. Het was een pro vinciale zaak en de gemeente Zie rikzee had er dus rechtens gespro ken niets mee te maken. De heren leden van G.S. hebben zich echter zaterdagavond er van kunnen over tuigen, of Zierikzee er ook werke lijk niets mee had te maken. Het had wat eleganter gespeeld kunnen worden, naar onze smaak en een open gesprek had zeker de ouwel kunnen opleveren om deze bittere pil genietbaarder te maken. Dit is nu niet gebeurd en soms gaat men de Britten benijden, wier eerbied voor tradities hen - in vergelijkbare situaties - op ons een streepje voor geeft. Deze enkele aantekening doet en het tegendeel zou ook zeer dwaas zijn - intussen geen afbreuk aan de bewondering voor het fraaie projekt dat daar onder de rook van Zierikzee is tot stand gekomen. De veerhaven „De Val" is een moderne haven en ze past wonderwel in het futuristische beeld, dat Delta-des kundigen ons zo kleurrijk weten te schilderen. „De Val" zal ook wel gaan „leven" en een eigen traditie krijgen, al moeten we voorlopig over het obstakel heen, dat de ge middelde bootgebruiker zijn reis je naar Katseveer duurder moet gaan betalen, want er komen wel buskosten bij, maar er gaat geen kwart van de passageprijs af en dat zou toch ook wel een verzachtend pleistertje op de wonde zijn ge weest. Als de Provinciale Stoom- bootdienst derhalve nog eens finan cieel gaat floreren, dan houden wij ons op Schouwen-Duiveland hier voor warm aanbevolen. HULST, 1-6. In oostelijk Zeeuws- Vlaanderen is vanmiddag een pro test-autotocht gehouden tegen de hoge tarieven op de veerboten van de Westerschelde. Honderden luxe auto's en vrachtauto's namen hier aan deel. Aanvankelijk lag het in de be doeling, dat ook westelijk Zeeuws- Vlaanderen hieraan deel zou ne men, maar om geloofsoverwegin- gen is gisteren te Sluiskil op de gehouden protestbijeenkomst be slist, dat west-Zeeuws-Vlaanderen zich vandaag van actie zou ont houden. Oostelijk Zeeuws-Vlaan- deren maakte religieus geen be zwaren. Gestart werd vanuit twee cen trale punten Hulst en Oostburg. In Hulst verschenen ongeveer twee honderd auto's aan de start. De auto's waren getooid met opschrif ten en spandoeken, zoals: „Zeeuws vlamingen zijn ook Nederlanders en eisen vrije veren"; „Algera is zeeziek"; „Wij vechten voor ons recht"; „Geen vrije veren, dan ge weren". Een en ander had zelfs de deren". Een ander had zelfs de Belgische vlag op zijn wagen ge hesen, als aanwakkering van de gedachte aansluiting bij België. OOSTELIJK ZEEUWS-VLAANDEREN PROTESTEERT TEGEN VEERTARIEVEN Honderden auto's namen deel aan actie SPORT Zomeravondcompetitie Het programma voor deze week luidt: Dinsdag 3 juni: Kon. Zeelandia- Drukkerij L. en O. (half 8, scheidsr. J. Pomper); P.Z.E.M.-Zierikzee- veteranen (half 8, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende). Woensdag 4 juni: Ned. Heidemij.- Fa. Janse (half 8, scheidsr. J. Scholten); Grontmij -Rijkswater staat (half 8, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Donderdag 5 juni: Prov. Water staat-Fa. de Oude en de Jonge (half 8, scheidsr. T. Simmers); Neptunus. Herverkaveling (half 8, scheidsr. P. J. Cashoek). Overal langs de roete in oost- Zeeuws-Vlaanderen, van Hulst over Kloosterzande, Zaamslag, Ter- neuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht en terug naar Hulst, stonden grote groepen toeschouwers, die de deel nemers toejuichten en die het V- teken maakten, als symbool van 't devies: „vrije veren". Sommige wa gens verkondigden propaganda- leuzen, die eindigden met de uit roep: „Zeeuws-Vlaanderen vrije veren, leve Zeeuws-Vlaanderen, leve de koningin". Zeeuws fruitcorso te Goes Mooiste wagens naar Expo GOES, 1-6. Het Zeeuwse fruit corso, dat in de afgelopen drie ja ren een groot succes is geworden en reeds internationale bekendheid heeft gekregen, zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 20 september te Goes. Aan dit corso gaat opnieuw een grote fruitweek vooraf. De fruitfee met haar hofdames zal op dit vierde corso weer in het middelpunt van de belangstelling worden geplaatst. Herauten te paard zullen het optreden van de fee een nog feestelijker cachet geven. In de fruitweek zal de fruitfee met haar gevolg weer een bezoek brengen aan de ziekenhuizen en. de bejaardentehuizen om daar fruit uit te delen. Voor het corso bestaat reeds veel belangstelling. Verschillende evenementen staan voor de fruitweek in Goes op het programma, zoals sportwedstrijden, concerten, een grote taptoe en ven- delzwaaien. Nadat des zaterdags het fruit corso door de straten van Goes is getrokken zullen de mooiste praal wagens 's nachts naar Brussel ver voerd worden en zondagmiddag op de Expo tentoon worden gesteld. Prins Bernhard in Limburg VALKENBURG. 31-5. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een niet-offi- cieel bezoek aan Limburg gebracht. Hij kwam er om deel te nemen ■aan de jaarlijkse reünie van oud stafofficieren van de Nederlandse strijdkrachten uit 1945. Met zijn komst deed de Prins een oude be lofte gestand. Sedert drie jaren was de reünie niet meer gehouden. Mocht zij echter ooit in Limburg doorgang vinden, zo had de Prins beloofd, dan zou hij zeker van de partij zijn. Deze belofte bracht de vier Limburgse oud-stafofficieren er toe, samen met hun vroegere chef-staf, kol. Ch. van Houten, om dit jaar een samentreffen in Val kenburg te organiseren. De Gaulle krijgt portefeuille van defensie PARIJS, 1-6. Generaal de Gaulle zal in zijn kabinet zelf de porte feuille van Buitenlandse, Binnen landse Zaken en Defensie beheren, zo werd in welingelichte kringen te Parijs vernomen. Prinses Irene lidmaat Herv. kerk s-GRAVENHAGE, 2-6. Koningin Juliana heeft met Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Mar griet zondagmiddag in Lausanne de bevestiging van Prinses Irene .tot lidmaat van de „Eglise Nationale Vaudoise" van het Zwitserse kan ton Vaud bijgewoond. Hiertoe had de koninklijke familie zondagmor gen incognito de reis naar Zwitser land ondernomen in een Dakota, bestuur door Prins Bernhard. Van Genève naar Lausanne ries- de men per auto. Onderweg voegde Prinses Irene zich bij haar ouders en zusters en in de dienst, die te 15 uur begon in de kapel van Mous_ quines, geschiedde de bevestiging door ds. Charles Bergier, predikant van de gemeente Saint Francois van de Hervormde kantonale kerk. Prinses Irene heeft ook de cate chisatielessen van ds. Bergier ge kregen. De studie van Prinses Irene te Lausanne is hiermede tevens prak tisch geëindigd en zij zal nu, zoals is gemeld, colleges volgen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Het koninklijk gezin keert ver moedelijk in de loop van de mid dag in Nederland terug. Opnieuw zijn er bij de Scopus- berg nabij Jeruzalem schoten ge vallen. Maandag jl. waren daar de Canadese kolonel Flint en vier Is raëliërs om het leven gekomen. Volgens een Israëlische woordvoer der trachtten enkele Arabieren zondagmorgen Israëlisch gebied binnen te dringen waarna men waarschuwingsschoten gelost had. a Bij betogingen van anti-Gaul listen in de omgeving van de Pa- rij se Place de la Republique zijn zondag tien personen gewond. De enige honderden betogers raakten slaags met de politie die van gum mistokken gebruik maakten. Bij een soortgelijke demonstratie in het zuiden van de hoofdstad vielen ook enige gewonden. Er werden vele betogers aangehouden. De ingebruikstelling van de gasfabriek Vervanging oude gebouwen was geen luxe Nog altijd kunnen de personeels leden van het gemeentelijk pro- paanluchtgasbedrijf hun ogen niet geloven, als zij die laten dwalen door de fraaie kantoren waarin zij thans zetelen. Het is alles nieuw, helder, fris en efficiënt en men heeft op de gasfabriek zo echt het gevoel dat het geen luxe is, want de oude kantoren zijn er naar. Ze zijn - om het maar traditioneel te zeggen - sterk door de tand des tijds aangetast en niemand zal er om treuren als straks de breek ijzers er in gaan. De oude gebou wen zijn eigendom van de N.V. Koninklijke Zeelandia en zijn be stemd voor de sloop. Zoals reeds kort gemeld in het verslag over de officiële ingebruik stelling van de nieuwe bedrijfsge bouwen, bestaan deze uit een twee tal fraaie, ruime en geheel nieuw ingerichte kantoren. Het ene is in gericht als privékantoor voor de directie, het andere als administra tief kantoor. De architect L. H. A. de Jonge heeft een typische oplos sing voor het geheel gevonden. Het carré-vormig gebouw is naar de zijde van het bedrijfsemplacement afgesloten met een glazen wand, die een stijlvol aanzien geeft. Aan de zijde van de Scheepstimmerdijk treffen we de royaal uitgevoerde showroom aan, die als een apart RECHTZAKEN Twee maanden geëist tegen Zierikzceèc monteur Twee maanden hechtenis on voorwaardelijk vorderde de offi cier van justitie bij dc rechtbank te Middelburg vrijdag tegen de naaimachinemonteur A. S. uit Zie rikzee. De man had zich schuldig gemaakt aan oplichting en de offi cier, mr. T. Lebret, vestigde er de aandacht op dat dit niet de eerste keer was. „Zulke praktijken zijn ook op Schouwen niet gewenst", betoogde hij. S. kwam 24 september jl. bij de echtgenote van de dragline-machi nist N. J. de B. aan de deur met de mededeling, dat hij van haar man de naaimachine moest nazien. Er was een fout In het mechanisme en de monteur verwisselde een on derdeel. Een en ander kwam de familie De B. op f 16,te staan. Het bleek evenwel dat de heer De B. de monteur in het geheel niet had opgedragen reparaties uit te voeren en los daarvan achtte hij de rekening te hoog. Bovendien was na controle komen vast te staan dat het vernieuwde onder deel niet nieuw was. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, bepaalde dc uit spraak op 13 juni a.s. geheel in de totale ruimte is ,-iin- geschoven", als gevolg waarvan ruime gangen overbleven, die ver binding geven met de verschillende afdelingen, o.m. de magazijnen, waar door een praktische indeling een maximum aan opbergruimte is verkregen. Toiletten en douchecel len voor het personeel zijn aange bouwd, terwijl de smidse afzonder lijk staat. Voor de verwarming ge bruikt men in deze ruimte gasstra- lers met elektrische ontsteking. On nodig te zeggen dat de kantoren zijn ingericht met moderne stalen meubelen. Het geheel vormt een waardig sluitstuk van het volautomatische propaan-luchtgasbedrijf, waarin - als belangrijkste technische object het mengapparaat, dat propaan en lucht vermengt tot een mengsel met volkomen constante calorische waarde en door welk apparaat de gehele bestaande gasproduktie-ap- paratuur wordt vervangen. Zoals gemeld is genoemd apparaat een Nederlandse vinding en wel van de heer A. Blomsma, ingenieur te Rijs wijk, die uiteraard bij de plechtig heid van vrijdag, in gezelschap van zijn echtgenote, tegenwoordig was. Rest nog te vermelden dat de di recteur van het gasbedrijf - dat uit alle delen der wereld belangstelling trekt - de heer J. Baas, als blijk van erkentelijkheid voor de daad van de officiële opening, burgemeester mr. Dijckmeester een fraai uitge voerd atlasboekje aanbood. ZIERIKZEE De Paardenmarkt Woensdag a.s. zal alhier weer de traditionele paardenmarkt worden gehouden. Wij vernemen dat de U.V.V. weer met een stand op deze markt aanwezig zal zijn. Evenals vorig jaar zullen daarin stroopwa fels worden verkocht. Het is in het belang van het bejaardenwerk, dat zoveel mogelijk wafels aan de man (vrouw) worden gebracht. Tevens zullen in de stand loten van de Zie- rikzeesche Paardenloterij verkrijg baar zijn. Diploma-uitreiking CJ.B.T.B.-cursus Dondei-dagavond had in het „Huis van Nassau" in tegenwoordigheid van het bestuur der C.J.B.T.B. de diploma-uitreiking plaats van de cursus Trekkerbestuurder in de landbouw le klas. Deze cursus werd georganiseerd door de C.J.B.T.B. in nauw contact met de Coördinatie Commissie Vakonderwijs. De voor zitter der Technische Commissie de heer P. Flikweert sprak een wel komstwoord, waarna de heer P. Steutel die als docent optrad de di ploma's met een persoonlijk woord aan de cursisten uitreikte. Hij feli citeerde vervolgens allen met het mooie resultaat en wees op de grote waarde van dit diploma; dat uit eindelijk vijf vakken omvat, nl.: tractoren, werktuigen, veiligheids voorschriften, E.H.B.O. en wegen wetgeving. Namens de deelnemers dankte de heer P. J. Boot de heer Steutel en overhandigde hierbij een tweetal fraaie boekwerken. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de voorzitter der C.J.B.T.B. de heer W. den Boer. De geslaagden zijn: S. J. bij de Vaate, Kerkwerve; P. Flikweert, Nieuwerkerk; P. J. Boot, Kerkwer ve; J. Boot, Kerkwerve; L. de Ruij- ter, Zierikzee; B. Huigens, Kerk werve; L. van der Sluis, Zierikzee; J. J. Bil, Zierikzee; J. de Bakker, Zierikzee; J. C. bij de Vaate, Kerk werve; J. van der Sluis, Zierikzee. Afgewezen: geen. HAAMSTEDE Nieuwe tennisbaan en kinder zwembad bij hotel Vliegveld' Ten gerieve van de aldaar ver toevende zomergasten, en ook voor eventueel geïnteresseerde eilandbe woners, heeft de directie van het „Vliegveld"-hotel van de R.T.M. een fraaie tennisbaan laten bouwen. Deze baan die aan de grootste wed strijd-maten voldoet, heeft een ce menten baan, omringd door een te gelpad en een hoge draadafraste ring. Voor vermoeide spelers of be langstellenden is een overdekt zitje geplaatst. Het komt verder nog al eens voor dat logeergasten met kinderen het af en toe te ver vin den om naar het strand te- wan delen. Om de kinderen toch in het water te kunnen laten plassen, is een zwembad gebouwd, met regel bare waterhoogte en een goede af voer. De zon maakt het water in tijd van enkele uren heerlijk warm, zodat de kinderen hier heel behaag lijk kunnen rondplassen. Ongetwij feld zullen de gasten van dit, voor het gehele seizoen volgeboekte, ho tel comfort kunnen genieten. NOORDGOUWE Geslaagde kermis Noordgouwe ziet terug op een geslaagde kermis. Er was een be hoorlijke belangstelling voor de verschilende attracties, zo bijv. voor de waterfietsen in „De Weel" nabij huize „Welgelegen". De jeugd had het geschoten met het minia tuurtrcintje, waarmee gezellige rit ten werden gemaakt. Dc draaimo len trok veel jongelui aan, terwijl ook dc bumpertent, dc schiettent en dc ballenwerplent aardig aan hun trek kwamen. Tot laat in de avond werd in café Den Hollander gedanst. Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk onweer Veranderlijke bewolking met plaat selijk regen- of onweersbuien; overwegend matige wind in hoofd zaak tussen zuidoost en zuidwest; minder warm. 3 juni. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 22.13, onder 6.10. Laatste kwartier: 9 juni te 7.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 juni 4.07 v.m. 16.31 n.m. BROUWERSHAVEN HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, waar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren ZIERIKZEE TEL.EFOON 32 3 juni 3.38 v.m. 16.07 n.m. Springtij: 4 en 19 juni. Doodtij: 11 en 26 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-6. Gedurende het weekeinde voerden zuidoostelijke winden langs de flank van een rug van hoge luchtdruk, die zich uit strekte van Oostenrijk naar Dene marken, warme continentale lucht naar onze omgeving. Over de Golf van Biscaye daarentegen stroomde wat minder warme lucht van po laire oorsprong naar het noorden. In het overgangsgebied tussen deze luchtstroming trokken enkele sto- ringsgebieden van zuid-Frankrijk naar Engeland. Deze veroorzaakten vooral in west-Frankrijk zeer veel regen en onweer. De storingsgebie- den bleven in hoofdzaak ten wes ten van ons land. Alleen langs de kust van Zeeland viel regen van betekenis. Het lichtschip Noord- hinder meldde in de nacht van za terdag op zondag 25 mm, in de nacht van zondag op maandag 12 mm. Te Vlissingen viel resp. 6 en 3 mm. Op vele plaatsen kwam zondag de eerste zomerse dag voor. De hoogste temperatuur werd gemeld door het waarnemingsstation te Hoek van Holland en bedroeg 27 graden. Over Spanje en Portugal nadert nu een zwakke rug van hogelucht- druk, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat er wat minder warme lucht, die over de Golf van Biscaye stroomt, wat verder het continent zal binnendringen en ook ons land zal passeren, hegeen plaatselijk met onweer gepaard zal gaan. „DE VAL" ONTSTOND BIJ DIJKVAL VAN 1783 Vervolg van pag. 1) Teruggekeerd aan boord van de „Konigin Emma" gaf de waarne mend Commissaris een uitvoerig historisch overzicht van de histo rie van „De Val" en de Schouwen- Duivelandse lijn. „De Val" ontstond aldus spr., op 2 augustus 1783 na een dijkval en vormde sindsdien een fraaie natuurlijke haven. In 1833 gevoelde men er op Schouwen- Duiveland voor „De Val" als haven in gebruik te gaan nemen, omdat men voor de dienst Middelburg- Rotterdam te Zijpe per roeiboot aan boord moest worden gebracht. Maar er is toen niets van gekomen, omdat de Staten geen geld wilden foerneren. Nadien werden wel sub sidies verleend voor de gecreëerde diensten, o.m. in 1866 toen de Spoorbootmij. een dergelijke pro vinciale subsidie kreeg en de dienst kon uitbreiden tot Zierikzee. Van toen af is de ontwikkeling doorge zet en op het veer Zierikzee-Mid- delburg, met Wolfaartsdijk (later Katseveer) als aanlegplaats werd van 1863 af een voortdurende sub sidie verleend tot 1911. Vanaf 1 juli 1912 werd de veerdienst voor reke ning van de provincie voortgezet. De heer Philipse kwam hierna te spreken over „De Val", de inrich ting waarvan f 2.100.000 heeft ge kost, zonder het bagerwerk. Spr. kon begrijpen, dat Zierikzee met het vertrek van de boot uit de ha ven niet zeer ingenomen is. Vele voordelen pleitten echter voor „De Val", vooral ook de noodzaak tot opvanging van het steeds drukker wordend verkeer. Werk van Provinciale Waterstaat De haven is ontworpen en uitge voerd door de Prov. Waterstaat. De dijk rond het plateau - waarop 100 auto's kunnen worden geparkeerd - is gebracht op een kruinhoogte van 6.50 N.A.P. en komt in onderhoud bij het Waterschap Schouwen. Spr. noemde de technici bij name, die met de uitvoering der verschillen de onderdelen van het projekt wa ren belast en bracht hen namens de provincie dank voor hun werk. Het emplacement werd aangelegd door de N.V. C. A. van Oord, de toe- gansweg door de C.V. Van den Heuvel v. d. Linde, straatwer ken wei-den uitgevoerd door de heer D. Rentier te Noordgouwe. Op het emplacement wordt een dienst woning gebouwd annex kantoor en restaurant, naar ontwerp van ir. Rothuysen. Spr. bracht bijzondere dank aan dc Prov. Waterstaat voor de uitvoering van het grootse pro jekt en hoopte dat Zeeland in het algemeen en Schouwen-Duiveland in het bijzonder de vruchten van dit werk zal mogen plukken. Ir. H. D. J. Swaters bracht dank voor de lof zijn dienst toegezwaaid. Bronzen medaille O.N. voor Aric van Loo Een zij het weemoedige, maar toch glorierijke dag was het voor de heer A. van Loo, „Arie van de kaartjes", die zoals gemeld - na een dienstperiode van 37 jaar, met pensioen gaat. De waarnemend Commissaris sprak hem in harte lijke bewoordingen toen en prees de liefde, toewijding en offervaar digheid, waarmede Arie zijn werk steeds heeft gedaan. De dank hier voor te Middelburg is groot, maar ook in de residentie zijn de ver diensten van Arie niet onopgemerkt gebleven. Spr. deed hierna mededeling van het feit dat H.M. de Ko ningin de heer van Loo heeft willen onderscheiden met de bronzen medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau, de versierselen waarvan Arie door de heer Philipse werden opgespeld. Spr. getuigde, dat het Provinci aal bestuur de „oude getrouwe" node ziet gaan, maar hoopte van harte dat Arie de onderscheiding nog vele jaren op zijn trouwe borst zal mogen dragen. De directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, prees de conduite-staat van de gepensioneer de, feliciteerde hem en wenste hem alle goeds voor de toekomst toe. Met een „wie had dat kunnen denken, dat ik, Arie, een dergelijke onderscheiding zou mogen ontvan gen", begon de heer van Loo zijn speechje, waarin hij dank bracht aan H.M. de Koningin en de direc tie van de Stoombootdiensten. Arie zeide altijd trots te zijn geweest deel te hebben mogen uitmaken van het bootpersoneel. Na de Com missaris der Koningin spoedig her stel te hebben toegewenst, sprak Arie de hoop uil dat hij nog ge tuige zal mogen zijn van vele goede dingen der Provincie. Met een tweetal bussen werd hierna de tocht ondernomen naar het Luitje. Tijdens dit tripje werd dc nieuwe toegangsweg ontsloten door de heer C. Philipse, die zijn tweede zijden lint op deze aan ge beurtenissen zo rijke dag, in twee- cn knipte, nadat de schaar hem was aangereikt door de 7-jarige Marja v. d. Mark. Toen ook dit laatste beletsel was weggenomen, waren veerhaven en toegagnsweg officieel voor gebruik gereed. Een mijlpaal in de vervoersgeschiedenis van het eiland was gepasseerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2