Franse Nationalevergaderingaanvaardde de Gaulle als minister-president DE ZIERIKZEESCHE COURANT Corsica vierde feest Nieuwe veerhaven „De Val" onder grote belangstelling in gebruik gesteld MAASDAG 2 JUNI 1958 No. 18368 II4e jaargang Z1ERIKZEGSCHEI1NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OF-GENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Referendum aan bevolking over komende hervormingen PARIJS, 1-6. De Franse Natio nale Vergadering heeft zondag avond met 329 tegen 224 stemmen generaal De Gaulle aanvaard als minister-president. Zo kan de ge neraal, twaalf jaar en 132 dagen nadat h(j op 20 januari 1946 de lei ding van de regering had neerge legd, de teugels van het bewind weer in handen nemen. De 224 tegenstemmers waren af komstig van de 148 communisten, de progressieven en ongeveer de helft van de omstreeks honderd socialis ten, alsmede een tiental aanhangers van Mendes-France. De uitslag van de stemming kwam ongeveer over een met hetgeen men had verwacht. De generaal had gestreefd naar de steun van vrijwel alle „democrati sche" afgevaardigden, d.w.z. min stens vierhonderd van de 596 leden van de Nationale Vergadering. De generaal was zelf - zeer on gebruikelijk - niet in de zaal aan wezig toen de uitslag van de stem ming bekend werd gemaakt. Hij had na een poiitieke verklaring van tien minuten te hebben afgelegd het palais Bourbon verlaten en was naar zijn hotel teruggekeerd. Geen uitstel mogelijk In zijn korte toespraak verzocht de generaal de vergadering om een snelle uitspraak, daar de gebeur tenissen z.i. geen uitstel gedoogden. Hij verklaarde dat de Nationale Vergadering, nadat zij de nieuwe regering voor zes maahden Vol machten zou hebben verleend, uit- AJACCIO, 30-5. Op Corsica wordt sedert het bekend worden van het nieuws dat generaal de Gaulle president Coty's verzoek om een regering te vormen heeft aan vaard, feest gevierd. Donderdag avond reeds kwam het tot pro- Gaullistische manifestaties en men ging vrijdag daarmee voort. In Ajaccio vormden zich ver scheidene stoeten zingende Corsi- canen. De feestvreugde ging ge paard met het ontsteken van vuur werk. De loongrens van de werkloosheidswet 's-GRAVENHAGE, 31-5. De staats- secretaris van Sociale Zaken heeft de Sociaal-Economische Raad ad vies gevraagd over de vraag, of de loongrens in de werkloosheidswet dient te vervallen. Degenen die meer dan 6900 gul den per jaar verdienen komen vol gens de tegenwoordige bepalingen bij werkloosheid niet in aanmer king voor uitkering krachtens de werkloosheidswet. De toegenomen werkloosheid heeft de vraag doen rijzen, aldus het ministerie van So ciale Zaken, of de in de werkloos heidswet gestelde loongrens niet zou moet envervallen. Vandaar dat de staatssecretaris de S.E.R. om advies heeft gevraagd. een zou gaan tot het begin van haar volgende „normale zitting" in oktober. Hij deelde mee dat hij aan de vergadering ook een plan voor constitutionele hervormingen zou voorleggen, betreffende een duide lijke scheiding tussen de wetgeven de en de uitvoerende macht en een nieuwe regeling van de betrekkin gen tussen de Franse republiek en de met haar verbonden volkeren. Deze hervormingen zouden door middel van een referendum aan de bevolking worden voorgelegd. De Gaulle verklaarde te hopen, dat er aan het einde van de ge noemde zes maanden „de orde in de staat zal zijn hersteld, de hoop in Algerië hervonden en de eenheid in de natie hernieuwd, zodat de openbare macht weer normaal kan functioneren". SPAAK OVER TOPCONFERENTIE QUEBEC, 31-5. Secretaris-gene raal Spaak van de NAVO heeft vrijdag te Quebec ervoor gewaar schuwd dat de westelijke mogend heden niet moeten ingaan op mo gelijke voorstellen op een topcon ferentie om hun troepen uit Duits land terug te trekken of dit land te neutraliseren. Zijns inziens be waken de westelijke troepen in Duitsland de oostgrens van de wes telijke wereld. Een neutralisering van Duitsland zou neutralisering van andere landen' en de terug trekking van troepen daaruit ver haasten, Luchtwachtoefening NAVO 's-GRAVENHAGE, 31-5. Op 3, 4 en 5 juni zal een NAVO luchtoefe- ning worden gehouden boven een gebied waarin ook Nederland gé- legen is. Deze oefening heeft onder meer ten doel de luchtwachtdien sten op de proef te stellen. Deze uit burgervrijwilligers samengestelde corpsen hebben tot taak Iaagvlie- gende vijandelijke vliegtuigen te ontdekken en aan centrale posten te melden. Ten einde de oefening een realistisch karakter te geven zal gedurende de oefening lager ge vlogen worden dan normaal het geval is. Amerikaanse hulp voor Jordanië AMMAN, 31-5. In Amman is za terdag een overeenkomst getekend tussen de V.S. en Jordanië. Krach tens deze overeenkomst zullen de V.S. 2Yz miljoen dollar bijdragen in de kosten van de bevloeiingswer ken in het dal van de Jordaan. Dit projekt staat bekend als het pro- jekt van het oostelijk Ghorkanaal. Men wil hier suikerriet, suiker biet, rijst en andere produkten ver bouwen, opdat Jordanië zover zal komen dat het zichzelf bedruipen kan. De totale kosten worden geraamd op 4Vfe miljoen pond sterling. DOORN. H.M. de koningin heeft zaterdagmiddag in Doorn het werk en wooncentrum van de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers geopend. HET BLIJFT BROEIEN TUSSEN FRANSEN EN TUNESIERS Troepenafdelingen wisselen schoten TUNIS. Franse en Tunesische troepen hebben vrijdag in zuid- Tunesië opnieuw schoten gewisseld. Uit Franse bron is vernomen, dat de hele nacht met tussenpozen schoten zijn gewisseld tussen het Franse garnizoen te Ramada en de Tunesische strijdkrachten die dit garnizoen omsingelen. Tunesische eenheden zouden des nachts een Franse buitenpost, on geveer 50 km. ten zuiden van Bordj le Boeuf, binnengedrongen zijn. Deze post wordt door een honderd vijftig Franse militairen bezet. Volgens een Franse militaire woordvoerder trokken de binnen dringers zich terug nadat over en weer schoten waren afgevuurd. Moskou zendt nota aan Canada MOSKOU, 2-6. De Russische mi nister-president. Chroesjtsjef, heeft de Canadese minister-president, Diefenbaker, meegedeeld, dat de Canadese leiders niet onverschil lig mogen zijn ten opzichte van vluchten van Amerikaanse militai re vliegtuigen met waterstof- en atoombommen aan boorc^ boven hun gebied. Het Russische persbureau Tass, heeft zondag een uiltreksel gepu bliceerd van de Russische nota van vrijdag die een antwoord was op een brief van 9 mei. De Canadese regering draagt tot op zekere hoogte medeverantwoor delijkheid voor deze vluchten, zo als uit een samenvoeging van een Canadees en een Amerikaans hoofdkwartier „helaas" is gebleken aldus de Russische nota. Een Tunesische woordvoerder heeft de beschuldiging geuit, dat Franse militairen in burger naar de Franse garnizoenen in Tunesië zijn gezonden om deze te verster ken. Het aantal Franse troepen in Tunesië was in de afgelopen drie maanden vermeerderd. De woord voerder noemde evenwel geen ge tallen. Een officiële Franse woordvoer der heeft deze verklaring als „pro paganda", aan de vooravond van het debat in de Veiligheidsraad ge kenschetst. Een functionaris van de Franse ambassade in Tunis heeft meege deeld, dat acht Franse burgers die onlangs in Tunis werden aangehou den vrijdag zijn vrijgelaten. Ook deze maatregel werd als een gebaar voor de Verenigde Naties geken merkt. Nederlanders in Canada niet veel te lijden van werkloosheid Land maakt moeilijke periode door TORONTO, 31-5. De Canadees- Nederlandse Immigratie Raad (C. N.I.C.) te Toronto heeft een onder zoek ingesteld naar de werkloos heid onder de Nederlanders in Ca nada. De C.N.I.C. werd opgericht in '53 en is een lichaam, waarin verte genwoordigers van de verschillende Nederlandse kerkelijke emigratie organisaties en enkele andere per sonen, die een actief aandeel in het emigratiegebeuren hebben, zich hebben verenigd om de mogelijk heid te scheppen van gedachten te wisselen over de emigratie-proble matiek en om na te gaan op welke wijze emigratieproblemen door ge meenschappelijke actie tot een op lossing kunnen worden gebracht. In de C.N.I.C. zijn o.a, vertegen woordigd: de Canadian Reformed Church, de Christian Reformed Church, de Reformed Church en de Roman Catholic Church. Het is in Canada een normaal verschijnsel, zo merkt de C.N.I.C. op, dat gedurende de winter de werkloosheid toeneemt. In deze laatste winter is de toeneming ech ter hoger dan normaal, hetgeen moet worden geweten aan een da ling in de economische conjunc tuur. Volgens het federale bureau voor de statistiek bedroeg de werk loosheid in Canada in maart 1958: 595.000. Er worden ook andere cij fers omtrent de werkloosheid ge publiceerd, die weliswaar nuttig zijn voor het vaststellen van de richting, waarin de situatie zich ontwikkelt, maar deze cijfers geven geen betrouwbaar beeld van abso lute werkloosheid, aldus de C.N.I.C. Het kan niet ontkend worden, dat de huidige werkloosheidccijfers erop wijzen, dat Canada een moei lijke periode doormaakt en dat de conjunctuur zich in dalende rich ting heeft bewogen. Inzake de gevolgen van de hui dige werkloosheid voor de Neder landse emigranten is de C.N.I.C. op grond van zijn waarnemingen tot eenparige conclusies gekomen. De werkloosheid is niet ongemerkt aan de Nederlandse emigranten voor bijgegaan en een aantal van hen is werkloos geworden. Op enkele uit zonderingen na, zoals Windsor, de zetel van de automobielindustrie, welke zeer conjunctuur gevoelig is, is dit aantal echter belangrijk min der dan het totale werkloosheids cijfer zou doen vermoeden. De over tuiging werd dan ook verkregen, dat de werkloosheid onder de Ne derlanders minder is dan de helft van de algehele werkloosheid. ROERMOND. De rijkspolitie te Veldhoven heeft de man gearres teerd die uit de St. Willibrordus- kerk te Zeist (N.Br.) drie kelken ter waarde van f 3.000,gestolen heeft. Het bleek een uit een in richting te Eibergen gevluchte psy chopaat te zijn. Hij heeft bekend en de plaats van de gestolen voor werpen aangewezen. De gearres teerde man schijnt kerkdiefstal tot zijn beroep te hebben gemaakt en vooral in het zuiden, waar hij per bromfiets reisde, te hebben geope reerd. In vele kerken heeft hij ook offerblokken gelicht. FEEST MET DEPRIMERENDE ELEMENTEN ,,Oosterschelde" vertrok voor het laatst van het Luitje af M.S. (Van onze redakteur) partir c'est moitrir un peu ZIERIKZEE, 31-5. Een grote samengestroomde menigte, geposteerd op de Nieuwe Haven en de Westhavendyk, heeft zaterdagavond het pijnlijke moment beleefd van het vertrek uit de haven van de laatste Provinciale boot. Geen gejuich ging door de rijen, maar velen voelden zich plotseling bewust worden van het droeve dat in dit vertrek school. Toen de provinciale vlag aan de ponton was gestreken, maakte het m.s. „Oosterschclde" zich los van dc ponton en voor de laatste maal zagen vele honderden het vertrouwde silhouet van de boot tegen het grijze water van de haven zich aftekenen. Het leek van een wonderlijke sym boliek toen even later de boot terugkeerde. Dc bijzonder lage water stand maakte dc uitvaart niet mogelijk en het was alsof de „ouwe getrouwe" zich zelf toch maar moeilijk losmaken kon van het ver trouwde nest. Kort echter duurde het oponthoud en het daarop volgend vertrek was echt definitief het laatste. Niets getuigde meer van de sfeer en stemming, rond dit gebeuren, dan de halfstoksc vlag die bij de bejaarden op de „klapbank" was neer gezet. Zij zullen de boot erg missen, maar zij niet alleen. Het vertrek van dc laatste dienstboot was het deprimerend slot van de dag der officiële ingebruikstelling van de nieuwe veerhaven „De Val", door het lid van G.S., de heer C. Philipse. Voordat de „Oosterschelde" zijn laatste reis begon, sprak - staande op de ponton - burgemeester mr. Dijckmeester nog een enkel woord. Spreker noemde het vertrek van de laatste boot uit de haven een historisch moment, dat te Zierikzee met gemengde gevoelens wordt doorleefd. Vele lange jaren immers hebben de provinciale boten en daarvoor de beurtschippers op de dienst Zlerikzee-Middelburg. de stedelijke haven voor hun schepen als ligplaats gekozen. „Werkelijk niet alleen de bejaarden plegen aankomst en vertrek van de „spoor boot" te volgen", aldus spreker, die de verplaatsing naar de veerhaven „De Val" voor de bewoners als een achteruitgang typeerde. Het gemak is er bovendien voor de individuele reiziger niet op vooruit gegaan. Inderdaad merkwaardig (eerder op de dag had ook de heer Philipse hiervan reeds gewaagd), was het verzoek van de bevolking een eeuw geleden, om de veerhaven „De Val" te gaan gebruiken, blijkens een publikatie in de „Zierikzeesche Nieuwsbode" uit die dagen, maai de boot kwam toen de haven nog niet in en de toestand lag derhalve anders als thans. Intussen had spreker oog voor de ontwikkeling, zoals deze in de toe komst zal zijn en sprak zijn ver trouwen uit in dit toekomst, die nu eenmaal wijzigingen met zich bren gen zal. Men kan ook gelukkig zijn met het emplacement, dat al voor een veel verdere toekomst is be rekend, ook al valt het afscheid van de geliefde „spoorboot" zwaar. Van Katse veer naar „De Val" Het gebeuren rond de officiële ingebruikstelling van de nieuwe veerhaven was eerder op de dag begonnen met de afvaart van het m.s. „Koningin Emma" van Katse- veer naar „De Val". Toen de boot daar voor de eerste maal in zicht kwam, had zich reeds een grote menigte verzameld. In tegenwoor digheid van talrijke provinciale en eilandelijke autoriteiten, waaron der" burgemeesters van verschil lende plaatsen op het eiland, sprak de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, ir. H. D. J. Swaters, die mededeelde dat het emplacement 300 bij 45 meter meet, zodat honderd auto's kunnen wor den geplaatst. De veerhaven werd door spreker de „nieuwe toegangs poort" van Schouwen-Duiveland. De heer Philipse gaf uiting aan zijn grote spijt dat de commissaris der koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, deze biizondere dag niet kon meemaken. Het was vooral de wens geweest van de commissaris, tijdens de laatste reis uit de Zie- rikzeese haven aan boord te zijn. Spreker wenste de hoogste magi straat in de provincie een spoedig herstel van krachten toe. „Honderd vijf en twintig jaar ge leden reeds is de wens geuit om te komen tot een haven in „De Val", aldus spreker, „de vervulling ervan heeft dus wel lang geduurd", de heer Philipse betreurde het dat door de roetewijziging het unieke beeld op Zierikzee verloren gaat, maar hij hooptet tevens, dat de nieuwe verbinding Schouwen-Dui veland dichter zal brengen bij het hart van Zeeland. Tenslotte gaf de waarnemend commissaris de bevolking van Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Geld maakt alleen rijk, als rj het hart tevens rijk is. .\i Felle Slavische aanval op de Sowjet-Unie Twoe Zuidslavische dagbladen hebben een felle aanval op de Sowjet-Unie gedaan en geschreven dat de druk van het Kremlin op Zuid-SIavië „ernstige twyfel" doet ryzen aan de goede bedoelingen van de- buitenlandse politiek der Sowjet-Unie. „Borba", het blad van de com munistische partij, ziet in de tegen Zuid-SIavië gerichte acties een slecht voorteken en een herleving van de Stalinistische politiek, die zowel Rusland zelf als de interna tionale arbeidsbeweging schade be rokkent. „Politika",en een ander toonaan gevend dagblad, veroordeelt in scherpe bewoordingen het opschor ten van de Russische kredieten ter waarde van 250 miljo endollar, die tevoren aan Zuid-SIavië waren be loofd. Franse Nationale Vergadering vandaag weer bijeen PARIJS, 2-6. De Franse Natio nale Vergadering zal maandag ochtend om 10.30 uur (Ned. tijd) bijeenkomen om zich te beraden over drie wetsvoorstellen, welke premier De Gaulle, die zij zondag eerder op de avond aanvaard had "s premier, haar heeft voorgelegd. De drie ontwerpen, die de toe kenning van speciale bevoegdheden ten aanzien van Algerië, de ge vraagde- slgcmemr volmachten voor een half jaar en de wijziging van artikel 90 van de grondwet betref fen, zouden in de nacht van zon dag op maandag door de commis sies worden behandeld. Voorzitter Le Troquer nam dit besluit, nadat de vergadering met 165 tegen 329 stemmen een com munistisch voorstel om de bestu dering van het verzoek om speciale bevoegdheden tot maandagmiddag uit te stellen, had verworpen. Tweede tragisch ongeval te Hoorn Man bij kanotocht op IJselmeer verdronken? HOORN, 31-5. Voor de tweede maal in enkele dagen tijds zijn de inwqners van Hoorn opgeschrikt door een tragisch ongeval. Sedert het middaguur werd de 33-jarige heer Johan Tames uit Alkmaar ver mist, die tezamen met zijn 16-jarige zwager J. Steeg uit Hoorn een uur te voren per kano de haven van Hoorn was uitgevaren voor een tochtje op het IJsselmeer. Men neemt aan dat hij is verdronken. Op een dijkje nabij de haven werd de 16-jarige jongeman Steeg uitgeput door een roeier gevonden. De jongen vertelde dat de kano on geveer twee kliometer uit de kust bij het draaien dwars op de golven was komen te liggen en was omge slagen. Nadat beiden nog getracht hadden het vaartuigje naar de kust te sturen, besloot de jongen naar de wal te zwemmen om hulp te halen. Met inspanning van al zijn krach ten gelukte het hem inderdaad zwemmend de wal te bereiken. On middellijk werd de havendienst en de gemeentepolitie van Hoorn ge waarschuwd. Kort daarop liep de HN 11 die voor de visvangst was uitgevaren de haven binnen met de verongelukte kano aan boord. Enkele dagen tevoren is in Hoorn het 4-jarige jongetje Hans Dieter Heins verdronken. Schouwen-Duiveland de verzeke ring, dat he provinciaal bestuur al les in het werk zal stellen om het heil van het eiland te bevorderen". Het gezelschap begaf zich hierna naar de ponton, waar de heer Phi lipse, onder het uitspreken van de hoop dat alle wensen in vervulling zullen mogen gaan, het zijden lint doorknipte, dat tot op dat ogenblik de aanloopbrug „blokkeerde". De schaar werd hem aangereikt door het dochtertje van de agent te Zie rikzee, Mia van Dijk. De stoet van autoriteiten maakte hierna een wandeling over het em placement, waarna het lid van G.S. de heer M. J. van Poelje, de cou puredeuren opendraaide, die bij perioden van hoog water het em placement kunnen afsluiten. (Vervolg op pagina 2).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1