Van het goede te veel Met de boot uit de Zierikzeese haven verdwijnt ook „Arie van de kaartjes" Jeugd... DE JUFFER VAN 'tHOOGE ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE m VRIJDAG 30 MEI 1958 No. 18366 WIJ OUDERS f w* ■^x-W'-K'v %»i Wij ouders zullen het er wel met elkaar over eens zijn, dat het een waar genot is, wanneer onze kin deren van leren houden. Kinderen, die interesse voor lezen hebben, worden mensen, die zich nooit zul len vervelen. Een kind, dat leest, houdt in de beste zin van het woord zichzelf bezig. Niet alleen is lezen leerzaam en verrijkt het de woordenkennis en het begrip voor allerlei zaken en omstandigheden, die tot nu toe nog buiten het kleine wereldje van het kind lagen, maar ook schept het kind zich door lezen een bron van vreugde, waar het zijn hele leven de vruchten van zal kunnen pluk ken. Natuurlijk mag echter ook hierbij de controle van de ouders niet ont breken. Men dient er zich van op de hoogte te stellen, wat het kind leest en zal zo nodig selectie moe ten toepassen. Met verkeerde lec tuur of lectuur, waarvoor zijn geest nog niet rijp is, of waardoor het valse en verwrongen voorstellingen zou krijgen of te cru met de reali teit wordt geconfronteerd, wordt het kind meer geschaad dan goed gedaan. Geen maniakken En dan is er nog iets: de leeslust van het kind mag niet ontaarden in een onverzadigbare leeshonger, waarbij andere, even nuttige be zigheden in het gedrang komen en verwaarloosd worden. Zo ken ik een gezin, waar het enig kind, een 12-jarig dochtertje, zich tot een ware leesmanlak ont wikkeld heeft. Haast-je rep-je wordt het schoolwerk afgeraffeld, om maar gauw weer in een boek te kunnen duiken. Daarna is zij voor de rest van de wereld ver loren. Buiten spelen wil ze niet. Wan delen of fietsen met vriendinnetjes is een straf voor haar. Ze léést maar. Ze verslindt het ene boek na het andere Aan tafel ligt het boek naast haar bord, zodat het nauwe lijks tot baar doordringt als vader en moeder tegen haar praten. Ze moet om half negen naar bed, maar het boek gaat mee. En meermalen heeft moeder haar in bed aange troffen met het licht nog aan, in slaap gevallen boven haar boek. En *s morgens vroeg 's Morgens aan het ontbijt begint hetzelfde liedje opnieuw. Ieder zal begrijpen, dat, dit een abnormale toestand is, waaraan door de ouders paal en perk moet worden gesteld. Lezen is goed en nuttig en dient zeker aangemoedigd en gestimu leerd te worden, maar men moet er tevens op toezien, dat het kind buiten de schooltijden voldoende lichaamsbeweging en buitenlucht krijgt, wil zijn gezondheid geen schade gaan lijden. Het lichaam stelt evengoed zijn eisen als de geest. Aan tafel onder de maaltijden le zen moet absoluut verboden wor den. De spijsvertering heeft het nodig, dat er aandacht aan het eten wordt geschonken. En bovendien is het heus niet teveel van het kind gevraagd, dat het ook zijn aandeel levert in de gezelligheid en de sfeer van vriendelijke belangstelling van Ingezonden mededeling .het gezin. Ook lezen in bed moet taboe zijn. Als het tijd van slapen is, móét het kind ook werkelijk slapen en niet zijn geest nog eens overbelasten. Dus ouders, hoe prachtig het ook is, dat uw kind van lezen houdt, zie er op toe, dat men niet teveel van het goede krijgt MARCELLE. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De 18-jarlge wielrijder P. van der Ends is op de hoek van de Laan van Eik en Dui nen en de Haagweg te Den Haag door een vrachtauto, bestuurd dooi de 27-jarige A. van der B. uit 's-Gravenzande De bejaarde man kreeg een ernstige hoofdwond en is in het ziekenhuis Zuidwal overle den. APPINGEDAM. Op de Farsum- merweg te Appingedam is het tien jarig dochtertje van de familie J. S., die zich per rijwiel huiswaarts begaf, op het kruispunt met de Pa trimoniumstraat aangereden door een met groenten geladen vracht auto van de heer B. te Appingedam. Het meisje kreeg het linkerachter wiel van de auto over het hoofd en overleed ter plaatse. BLOEMENDAAL. De 44-jarige huishoudster mej. C. M. Steen uit de Bankastraat in Haarlem is, toen zij op de Zantvoortseweg te Bloe- mendaal liep door een autobus aangereden. Zij was op slag dood. De automobilist zou, volgens de politie, in de bebouwde kom waai de snelheidsbeperking geldt, met zeer hoge snelheid hebben gereden. NIEUWERKERK VIERT OPENING SPORTVELD MET EEN SPORTFESTIJN Clubgebouw geschenk van Middelburgse Rotary Met een groots opgezette sport manifestatie, zal morgen (zaterdag) middag het nieuwe sportterrein en het daarop staande clubgebouw, officieel worden geopend. Het sportveld is gunstig gelegen achter de o.l.-school. Het belooft, bij gunstig weer op zaterdag 7 juni a.s. op ons dorp een groots opgezette sportmiddag te woiden, nl. ter gelegenheid van de officiële opening van het sportveld en van het daarop staande clubge bouw Het ruime sportveld is gun stig gelegen achter de openbare la gere school. Het mooie clubgebouw met kleedhokjes en bar is voor een gedeelte een geschenk van de Ro- tary-club Middelburg. Het ge schenk, dat zeer op prijs wordt ge steld, is een der vele bewijzen van medeleven met onze, in de ramp dagen van februari 1953, zwaar ge troffen gemeente. Het programma voor die dag ziet er voor sportliefhebbers aantrek kelijk uit, nl. om 2 uur n.m maakt het fanfarecorps een muzikale wandeling door het dorp, waarna om 2.30 uur officieel het sportveld en het clubgebouw worden ge opend. Om 3 uur volgt voleybal- wedstrijd tussen Nieuwerkerk en Dreischor, verder finales van des voormiddags gehouden atletiekwed strijden. 3.45 uur voetbalwedstrijd tussen SINOTO-Middelburg en korf bal wedstrijd DSS-Swift (Mid delburg). Tijdens de rust vervolg atletiekwedstrijden. Om 6 uur ein digt het sportfeest. Des avonds te 7.30 uur wordt een concert gegeven door de muziek vereniging „Con Amore" van Noordgouwe en van de plaatselijke vereniging „Oefening en Uitspan ning", welke plaats zal hebben op het plein voor „Ons Dorpshuis". De wedstrijden zijn voor ieder toegankelijk. Indonesië beschuldigt Nederland DJAKARTA, 29-5. De Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken, dr. Subandrio, heeft donder dag de Nederlandse regering ervan beschuldiigd haar buitenlandse po litiek te richten op het „belemme ren van de vooruitgang en stabili satie in Indonesië". De minister drukte tevens de hoop uit, dat de politiek der Verenigde Staten je gens Indonesië niet zal worden ge baseerd op de politieke inzichten der Nederlanders. Hij zeide, dat de betrekkingen tussen Indonesië en de Verenigde Staten de laatste ja ren niet zo bevredigend zijn ge weest, omdat zij weiden beïnvloed door de Nederlandse belangen in Indonesië. Russisch op Arabische scholen CAIRO, 29-5. Op alle scholen in de Verenigde Arabische Republiek (Egypte en Syrië) zal Russisch wor den onderwezen en op de Russische scholen gaat men Arabisch leren. Dit heeft de minister van Onder wijs van de V.A.R., Kamal El Din Hoessein, vandaag in Cairo meege deeld. Hij is daar juist terugge keerd van een bezoek van een maand aan de Sowjet-Unie, waar hij culturele besprekingen heeft ge voerd. DE TROMMEL AAN DE WILGEN Veel herinneringen na diensttijd van 37 jaar Met de boot uit de Zierikzeese haven verdwijnt ook Arie van Loo, de immer blijmoedige, zomer en winter bruingebrande „Arie van de kaartjes", die - na 37 jaar de trom mel aan de wilgen gaat hangen, omdat ook voor hem onverbidde lijk de tijd van pensioen is aange broken. Wij hebben Arie (zo mogen we hem wel blijven noemen) opgezocht in zijn woning in de Lange Sint Jans'traat en zittend op zijn praat stoel vertelde hij als inleiding op het gesprek: „eigenlijk ben ik per ongeluk gaan varen". Het is nu - na 37 jaar wel gebleken dat er een heleboel geluk bij dit „onge luk" is gekomen, want Arie („oor spronkelijk kom ik van IJsselmon- de, maar ik ben helemaal ver- zéeuwst") heeft héél wat Zeeuws zeezilt op de lippen geproefd en het heen-en-weer varen is een dierbaar stuk van zijn leven ge worden. Arie van Loo met pensioen. Don derdag kwamen zijn vrienden (en dat zijn er hele bootladingen vol) hem de hand drukken in hotel „In ,t wapen van Zeeland" en zaterdag wordt Arie officieel gehuldigd en dan is het voor hem afgelopen. Met zich echter zal hij blijven dra gen de herinnering aan die (per ongeluk begonnen) zeemansloop baan, omdat het stoken op de gas fabriek hem niet beviel, reden waarom hij in 1921 op de stoom boot „Noord-Beveland" stapte, die toen de dienst Zierikzee-Middel- burg onderhield. In 1923 werd de dienst ingekort tot Wolfaartsdijk en was er een aansluitende busver binding met de Zeeuwse hoofd stad. Na de oorlog werd het Zie- rikzee-Katseveer. Van -stoker-dek- knecht werd de heer van Loo „Arie van de kaartjes" en „vele passa giers meneer, die nu met een slee op de boot komen, heb ik meege maakt als peuters". „Twee, drie auto's" Toen - in die eerste tijd - liep het met „sleeën" niet zo druk. Twee, drie auto's was al een hle- boel, maar de ontwikkeling is sterk doorgezet toen in 1934 de ponton bij het Luitje werd gelegd en mas saler vervoer mogelijk werd. „En alle weer heb ik meegeno men", vertelt Arie verder, „luister stille zomerochtenden en rauw weer soms, waar je alleen maar ongemak van hebt, vooral bij het aanleggen". Arie was er bij op Hemelvaarts dag 1943 toen de „Zuiderzee" (de eigen vloot was in beslag genomen) door een vliegtuig werd beschoten. „Er is één getal in mijn her innering, dat ik nooit vergeten zal, nl. 12 3 9, want zoveel ga ten van mitailleurkogels zaten er in het schip". Met weemoed denkt Arie terug aan de zes makkers, die hij in de oorlog verloor. „Zij deden hun In Sofia heeft een folkloristisch festival plaatsgevonden, waarbij vooral de vele kleurrijke kostuums opvielen. Dit werd gehouden ter opluiste ring van het nationale feest ter ere van de gebroeders Cyril en Methodius die het Cyrillische alfabet invoerden en het evangelie vertaalden. De broers leefden in de negende eeuw. plicht en zijn wellicht fluitend de deur uitgegaan 's morgens, want de 3e september 1943 was een ver rukkelijke zomermorgen". „De Robbeplaat" Andere herinneringen heeft Arie aan de „Robbeplaat", die dienst dééd na de rampdagen van febru-- ari 1953. „Soms 150 mensen namen we op dat schuitje mee, maar het comfort was er dan ook naar". Arie diende onder de kapiteins Krello, Verdoorn, de kapiteins Beye en thans de kapiteins v. d. Doe en Duivendijke. En dat moet hij nog even zeggen: „aan de provincie heb ik een goede superieur gehad". „Ga jij nu nooit weg", hebben de laatste maanden de „ouwe getrou wen" - die al een dikke dertig jaar met de boot meegaan - tegen hem gezegd. Maar ze zeiden het niet omdat ze Arie moe waren, maar zich verbaasden over zijn vitaliteit. Die fitheid van lichaam en geest is een troost nu het afscheid voor de deur staat. Arie van Loo heeft een flinke tuin en hij houdt van een dagje uit en met zoveel goede her inneringen...ach dan loopt dat best af met dat gepensioneerd zijn! Ingezonden mededeling niet illeen een periode »tn herleven, ook een gevoeJ van opgewekt. ,,W*' «rkeech., v„k„/lleod5 r«tnicli.ppen hK nlluUfprot|ijt[ e'Mruit King pepermunt is bereid, be dj, jeu«djg gevoel van alge. roeen welzijn. ONDER VOORTDURENDE CONTROLE VAN HET LADORATORIUM C HAMEL ROOS AMSTERDAM. X Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Unitas kan tegen Zeemeeuwen geiyk spel behalen. Zondag de beslissing in de 2e klasse afdeling Zeeland K.N.V.B. A.S.V. „Brouwershaven" organiseert twee voetbalwedstrijden. Schoolkorfbaldag KORFBAL. In de le klas van de S.D.K.B. trekt de ontmoeting tus sen XJnltas en Zeemeeuwen wel de meeste aandacht. Op het terrein van de meeuwen wist Unitas een verdienstelijk gelijk spel te beha len en ook nu zijn ze in staat een puntenverdeling er uit te halen. Burgh zal er wel in slagen tegen DSS de winst thuis te houden. Be langrijk vóór de bezetting van de laatste plaats is de ontmoeting tus sen Velocitas en Zwaluwen. De thuisclub heeft in dit treffen wel de beste papieren. In de 2e klas kan by Die Gouwe-Stormvogels het ter reinvoordeel de doorslag geven. NOAD is favoriet tegen het bezoe kende SVÖWK. DES kan misschien een puntje in de wacht slepen te gen MEVO. In de 3e klas A kan Renesse de winst tegen Zwaluwen II binnenhalen. Zeemeeuwen II gaat om de puntjes bij Brouwers haven II. Burgh III zal wel de baas kunnen blijven over Velocitas II. In de 3e klas krijgt Unitas II een lastige opgaaf tegen DSS II. Een kleine winstkans zit er voor de Zierikzeeënaars wel in. DES II moet winst kunnen boeken tegen NOAD II, terwijl Die Gouwe II het bezoekende MEVO II met lege handen naar huis stuurt. VOETBAL. In de 2e klas van de afd. Zeeland kan zondag de beslis sing vallen als SVOWK de uitwed strijd tegen Renesse III weet te winnen, waartoe alle kans is, en Zierikzee III minstens een puntje verspeelt in de uitwedstrijd tegen Brouwershaven II, dat ook tot de mogelijkheden behoort. De A.SV. Brouwershaven heeft ter gelegenheid ban haar 30-jarig bestaan op zaterdag en zondag a,s. een tweetal voetbalwedstrijden ge organiseerd. Zaterdag komt Brou wershaven in het veld tegen Dui- veland, terwijl de damesvoetbal wedstrijd tussen Haarlem en Utrecht des zondags het hoogtepunt zal vormen. Zeer velen zullen van de hier geboden gelegenheid ge bruik maken om ook de dames eens aan het werk te zien. ATLETIEK. Een aantal atleten van Delta Sport zullen zaterdag en zondag deelnemen aan de regionale wedstrijden welke te Retrailche- ment en Vlissingen (Marathon) ge organiseerd worden. Catrien Bolijn wist op de 2e Pinksterdag in Bot trop (Duitsland) enige aardige suc cessen te boeken. Op de 200 m. wist zij beslag te leggen op de eerste plaats, op de 100 m. werd zij twee de, terwijl zij bij het kogelstoten beslag op de 4e plaats wist te leg- pen. SCHQOLKORFBAL. Zaterdag zal op het sportpark Bannink te Zierikzee de schoolkorfbaldag ge houden worden. Om half elf begint het toernooi voor de middelbare scholen, terwijl om één uur een aanvang zal worden gemaakt met de wedstrijden voor de lagere scholen. Bij de middelbare scholen nemen zes en bij de lagere scholen veertien twaalftallen aan het toer nooi deel. TERNEUZEN. Nederland en Bel gië hebben een akkoord bereikt over de bouw van een nieuwe zee sluis te Temeuzen.- Voorts is over eenstemming bereikt inzake verbe teringen aan het kanaal van Ter- neuzen naar Sas van Gent en in zake de verdeling van de kosten der werkzaamheden. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK Zo ontstond een moderne winkel in het ietwat slaperige Wilschoten en op de zaterdagmiddag, dat Rij neveld zijn verbouwde en naar de eisen des tijds ingerichte bakkerij en kruidenierswinkel heropende, moesten de ingezetenen van Wil schoten toegeven, dat Bakker en zijn knechts er maar iets merakels moois van gemaakt had. De mooie staaflampen - nieuwigheden voor Wilschoten - wierpen 's avonds een zee van licht op het plein en de dorpelingen waren het er unaniem over eens, dat Rijneveld een prach tige zaak gekregen had. Doch dat was al heel wat jaren geleden en sedertdien had de ouder wetse takkenboss-oven plaats ge maakt voor een moderne met veel grotere capaciteit. Voeg hierbij nog de verbouwing van het woonge deelte, en dan was er van de oude bakkerij Rijneveld niet veel meer over. Maar ja, wat wil je? Andere tijden, andere zeden en al had rock en roll in Wilschoten nog geen na volgers gevonden, men kan niet zeggen, dat Wilschoten niet met z'n tijd meeging, want zelfs televi sie-antennes zag je tegenwoordig al op verschillende daken in het rus tige Wilschoten. De boetpredikatie van de oude dominee Romein ten spijt. De jeugd lachte er heel on eerbiedig om en de ouderen dach ten: „Dat zeg je nu wel, dominee, maar vijf en twintig jaar geleden I is boer Visser onder censuur ge plaatst, omdat hij tijdens hevige I regen met de auto naar de kerk was gereden en kijk nu zondags eens op het kerkplein? Nee man, de helft van je ouderlingen komt zondags per auto en dan zou jij te levisie een duivelsuitvinding willen noemen?" De dorpelingen waren nogal ge makkelijk en namen het de oude dominee niet kwalijk. Over een jaartje was hij toch aan zijn eme ritaat toe en dan konden ze een nieuwe, jongeman beroepen. Mis schien nam die zelf wel 'n televi sietoestel mee Zo was de toestand, zomer 1956 in het verre Wilschoten, op drie kwartier sporens afstand van de provinciale hoofdstad en op twin tig minuten rijden van het haven stadje. Zelfs de rijksweg naar de haven ging nog een heel eind bui ten Wilschoten om en eigenlijk was verderop niets meer. Want als je het dorp in westelijke richting uit reed, dan vernauwde de grindweg zich geleidelijk aan tot een landweg met een fietspaadje ernaast om er gens, in een nog verder afgelegen buurtschap, dat de weidse naam van „Groene Stop" droeg Ging je nog verder, dan stuitte je op wei landen en heel in de verte zag je uiteindelijk de zeedijk. Ja, Wilschoten lag niet naast de deur en als je tien Nederlanders vroeg, waar het dorp te vinden was, kon je ervan opaan, dat negen er nooit van gehoord hadden. De dorpelingen zelf voelden er zich thuis. Die hielden wel van de rust. En dat ze eerst een klein half uur moesten fietsen naar het na burige Klokvecn, om daar mét de diesel naar de stad te rijden, von den ze niet eens erg. Tenslotte kon den ze ook nog met een bus, die vijf keer daags uit de stad arri veerde en er weer heen reed. Wat wil een mens nog meer! De wijzers van de klok liepen al hard naar boven, toen een eenzame wielrijder het dorp inreed. Al was hij er in jaren niet meer geweest, hij herinnerde zich toch nog wel. dat de bakkerij van meneer Rijne veld op het dorpsplein was, aan de linkerkant. Eén van de modernste winkels, dus dat kon niet missen. Even later stapte hij bij de win kel af en reed langs het huis naar achteren. Een vrouw hing enkele stukken wasgoed aan de lijn, toen hij aan de achterkant aankwam en haar gezicht verhelderde, toen ze de jongeman zag. „Aha, daar hebben we onze logé uit Utrecht. Welkom in Wilschoten, Tonnie", zei ze, terwijl ze zijn hand drukte. „Een goeie reis gehad?" Hij groette en knikte. „Ja, al is het een heel eind. Maar ik houd wel van reizen Apropos, de harte lijke groeten van vader en moeder". „Dank je O ja, en nog wel gefe liciteerd mét je diploma. Je bent nu architect, niet?" Hij knikte. „Ik ben blij, dat Jk het gehaald heb. En nu ga ik eens fijn genieten van een lange va kantie". „Dat heb je dan ook wel ver diend. Neem je koffer maar mee, dan zal ik je kamer wijzen. Joke is net even het dorp in en Kees is de boer op. M'n man is in de winkel. Heb je hem al gezien?" „Nee, hij had het te druk met klanten". „Ja, het is woensdag, dan zijn wc 's middags gesloten. Officieel ten minste. In de praktijk komt er in een dorp als hier nooit veel van te recht. Ze weten de weg achterom wel te vinden". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9