H. J. BAX R. KOOLE ZOON'S BANK N.V. Ik hou van man mooie die sokken draagt!" ANNO 1877 Zlerikzee Telefoon 2340 Handels- en Landbouwcredieten Aan- en verkoop van effecten Verzilvering van coupons en lossingen Rekening-Courant -¥• Deposito's Verhuring van safe-loketten Brand- en inbraakvrije kluisinrichting 'i Woensdags zitdag te Brulnlsie Gevraagd: een alleszins bekwame METSELAAR en OPPERMAN Goed loon en vast werk ver zekerd. Brieven aan: M. KNOP, Wa genstraat 21a. Maassluis, tel. K 1899 no. 2072. <^CSc*<9QSof<9CSct<«<^cts^<^ REPARATIE TIJDENS WACHTEN Elke dag van 8.30 tot 16.30 uur Korte St. Janstraat 2, Zierikzee 's Avonds te Renesse: Capel- weg 23, telefoon 224. (Per post direct terug) O. LIMBURG reeds vanaf f 29.75 Komt U eens kijken bij Havenplein 1 Zierikzee Telefoon 2443 Plastic tuinslang kraan- aansluitingen spuitstukken klemmen verlengstukken gazon sproeiers tuin gereedschappen schoppen spaden rieken krammen draadnagels Havenplein Zierikzee telefoon 2778 Zitdag dinsdag 3 juni a.s., ten huize van wed. v. d. Berge, Kerkstraat 4, van 9.00-5.00 uur Dam 21 Tel. 2471 ooooooooooooooooooooooo$$oooooooo$o Wij vrouwen vinden dat je aan de sokken van een man kunt zien of hij een goede smaak heeft. Een heer draagt daarom Mi-Lock sokken; die zijn bijzonder beschaafd van dessin en kleur en ze passen volmaakt bij de overige kleding van de moderne man. Ml-Locks zijn daarbij enorm sterk Op voet sn&tr MMock PREDIKBEURTEN Zondag 1 juni Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur dhr. v. Pel, 6.30 uur ds. Bezemer; Ver.- gebouw: 10 uur ds. v. Royen. Kerk- werve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Se- rooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur (H.D.) ds. Swaak, 7 uur ds. Duvekot (jeugddienst). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. v. Liere. Noord- welle: 10 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban (H.D.). Brou wershaven: 10 uur ds Groot (ge- zinsdienst). Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink. Dreischor: 10 uur ds. Be zemer. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 en 6.30 uur kand. Verheul. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Phi- lipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds. A. v. d. Weg te Bussum. Haamstede: 10 en 5 uur ds. P. G. v. Berge, miss.- pred. op Soemba. Renesse: 7.3Ö uur ds. Melse. Scharendqke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Th. Vollenhoven uit Bolnes. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 u. leesdienst, 2.30 uur ds. A. v. d. Weg te Bussum. Bruinisse: 10 en 5 uur Anna Jacobapoldcr: 10 en 2.30 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. W. Heerma te Veenendaal, 6 uur ds. M. Overduin, em.-pred. te Woerden. Kerkwerve: 10 uur ds. Overduin, 6 uur ds. Heerma. Nieuwerkerk: 10 u. gods dienstoefening, 3 uur leesdienst. GeTef. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur ds. Bel te Krabbendijke. Ooster land: 10, 2.30 uur leesdienst, 6 uur ds. Bel. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. v. d. Poel tc Ede. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur helligingsdienst o.l.v. de „Febe"-bemanning, 12 uur zondagsschool, 's avonds geen dienst. 's-GRAVENHAGE. Het is de be doeling, dat de toeslag op de rente vergoedingen van de onder garan tie van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw verstrekte leningen melkprijsjaar, dus met ingang van met ingang van het thans lopende 10 november 1957 zullen in gaan. TONEEL EN FILM Beelden van het Afrikaanse landschap in de film „Safari" „Port Afrique" gaat te Haamstede Een film van bijzondere beklem ming en geroemd om de fraaie op namen van het Afrikaanse land schap is „Safari" met Victor Ma ture en Janet Leigh. In de beklem mende sfeer van Afrika groeit een conflict tussen twee mannen, dat gevoed wordt door wraakgierigheid en achterdocht en dit conflict - zich afspelend in het milieu van de Mau Mau - komt zover, dat de ene man de ander ongewapend tegen over een rhinoceros brengt. Een der mannen sir Vincent - wordt gevaarlijk gewond door een leeuw. Ondanks een Mau Mau-overval zit er toch nog een goed slot aan deze film. De tweede film in het Concert zaalprogramma van deze week is een pioniersverhaal van beklem mende spanning, „Bloedige Vergel ding", met uitstekende kleurenfo tografie en zorgvuldig camerawerk. De hoofdrollen worden vertolkt door Guy Madison en Felicia Farr. Deze film is een Western die iets te zeggen heeft en geen moment STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Jeugdorkest Muziekschool naar Vlissingen Wij vernemen dat het Jeugdor kest van de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziek- en Ballet school is uitgenodigd voor het ge ven van een concert te Vlissingen, in het kader van de Zeeuwse Cul turele Dag op zaterdag 21 juni a.s. Deze eer heeft het orkest onge twijfeld te danken aan het succes volle optreden op de kortgeleden gehouden leerlingenuitvoeringen van de afdelingen Zierikzee en Renesse van de Zeeuwse Muziek school. NIEUWERKERK Afd. Duiveland Plattelands vrouwenbond Woensdagmiddag kwam de afde ling Duiveland in „Ons Dorpshuis" bijeen, waar mevr. Huisman-Griep vertelde over haar reis naar Ma jorca en Algiers, na ingeleid te zijn door de presidente mevr. v. Eeten- de Vries. Het was een interessante lezing, die met zeer veel aandacht door de talrijke dames werd aan gehoord, vooral nu Algiers in het middelpunt van de belangstelling staat. In de pauze gaf mevr. van Nleu- wenhuijze-van Oeveren een ver slag van de voorjaarsvergadering te Renesse. Aan het einde der vergadering dankte de presidente mevr. Huis man-Griep voor haar interessante lezing. Bij het te 's-Gravenhage ge houden examen slaagde onze dorps genoot de heer J. A. van Oost voor 3e Werktuigkundige Grote Han delsvaart. verveelt. Het verhaal gaat over Frank Madden die een ranch begint en als buren vindt de beruchte ge broeders Shipley, die gewend zijn alles naar hun hand te zetten. Frank verdraagt veel brutaliteit van hen omdat hij Indiaans bloed in zich heeft en als halfbloed eigen lijk geen land mag bezitten. Op valse beschuldiging en ondanks protesten van de sheriff wordt Frank verdacht van moord op een der gebroeders. Teleurgesteld laat men hem bij gebrek aan voldoende bewijs gaan. Als Bert Shipley Frank's verloofde lastig valt, valt hij onder een kogel van Frank. Zijn Indiaanse afkomst afkomst wordt bekend en Frank moet zijn land opgeven. Maar hij rijdt niet alleen wegzijn ver loofde komt hem, ondanks alles, in galop achterop. In bioscoop hotel Bom wordt ge presenteerd „Port Afrique", een film vol sfeer met o.a. Pier Angeli en Phil Carey. Deze geschiedenis gaat over Rlp Reardon die> bij thuiskomst in Port Afrique zijn vrouw vindt doodgeschoten. Na tal van verwikkelingen met als achter grond de haven van verleiding en duistere complotten blijkt dat Rip's vrouw gedood werd door zijn com pagnon, omdat zij probeerde deze in te palmen. Het nieuws is schok kend voor Rip, maar een ander is er, die hem troosten zal. Koninklijke films De bijzondere aandacht vestigen wij op de vertoning van de films: „Onze Kroonprinses in de West", „Het staatsiebezoek van H.M. Ko ningin Elizabeth van Engeland aan Nederland" en „Het bezoek van Z. -K.H. Prins Bernhard aan Liberia", die op de geannonceerde uren zul len worden vertoond. Een unieke gelegenheid die drie koninklijke films te gaan zien. SPORT Nederlands militair elftal voor duels tegen Turkije DEN HAAG, 29-5. Vijftien spe lers zijn geselecteerd voor de toer- nee die het Nederlands militair elftal op uitnodiging van het Turk se ministerie van Defensie binnen kort door Turkije zal maken. Uit deze groep zal bondscoach Elek Schwartz, die het team vergezelt, het team samenstellen voor de wedstrijden tegen de Turkse mili taire ploeg op respectievelijk 4 juni (te Istanboel) en 8 juni (te Busra). De geselecteerde spelers, die de reis zullen meemaken, zijn: de in ternationals Kraay CDOS), Mou- lijn (Feijenoord) en Kruiver (PSV), doelman v. Heeswijk (Blauw Wit), reservedoelman Hoogerman (Ajax) alsmede Buis (Alkmaar '54), Brou wer (Sportcl. Enschedé), Renders (NAC), Groot (Stormvogels), den Engelse (ADO), Janssen (Stormvo gels), Swart (Ajax), Slaats (Eind hoven), Verplanke (PSV) en Koole (DOS). De ploeg vertrekt op maandag 2 juni a.s. per vliegtuig. MARKTBERICHTEN Aardappelterintfnbeurs ROTTERDAM, 27-5. In de con sumptiesector kwamen alleen twee contracten tot stand voor Bintje 35 mm. opwaarts klei op augustus voor f 11,40 en f 11,50. Bij de pootaardappelen werd Sir- tema E 35/55 mm. klei december met f 17,80 betaald, terwijl in Vo- ran B 35/45 mm. zand negen zaken op november voor f 15 werden ge daan. Dagomzet 13 contracten bij kalme stemming met Voran „B" prijshoudend. SCHIPHOL. Voor de eerste maal in het nog korte bestaan van de Austrian Airlines landde op Schip hol een toestel van deze Oosten rijkse luchtvaartmaatschappij, een Viscount 700, geschilderd in de rood-wit-rode kleuren en met de registratieletters OE-LAD op de staart. ACHTER INDONESISCHE ACTUALITEIT LIGT EEUWENOUDE HISTORIE Ken Arok bracht Kediri onder z(Jn gezag (Vervolg) In het laatste artikel zagen wij hoe Ken Arok huwde met Ken Dèdès, die de toedracht van de moord op haar man heel goed ken de. Kort daarop werd er nog een zoon uit haar huwelijk met de ver moorde Toenggoel Ametoeng ge boren, Anoesapati geheten, die als zoon van Ken Arok opgroeide, maar die, zonder de oorzaak te weten, wel bemerkte, dat zijn vader wei nig met hem ophad. Dèdès en Arok zelve kregen vier kinderen. Later nam Arok nog een tweede vrouw, Ken Oemang, en uit dit hïlwelijk werden ook kinderen geboren, o.a. Tohdjaja. Ken Arok had door zijn huwelijk een grote stap voorwaarts gedaan. Hij nam in 1220 als „akoe- woe" van Toemapei, Toenggoel Ametoeng's plaats in, alsof hij daar volkomen toe gerechtigd was en zoveel kracht ging er van hem uit, dat niemand zich tegen hem durfde verzetten. Hij ging nu zijn gebied uitbreiden en nadat hij zo zijn ge zag ten oosten van het Kawi-ge- bergte had gevestigd, werd hij door de Kedinische geestelijkheid aan gespoord zich vrij te maken van zijn opperheer te Daha en die zo mogelijk te verdrijven. Omstreden „Sembah" Die geestelijken waren uit Daha naar Toemapei gevlucht omdat de koning van Kediri van hen ver langde, dat zij voor hem de sem bah maakten. (Een groet waaruit onderdanigheid spreekt). Zij verzetten zich daar allen krachtig tegen, verklarende: Heer, er is nog nooit een geestelijke ge weest, die voor een koning een sembah maakte". „Welnu", zei de vorst, „als men dat vroeger niet deed, maakt gij dan voor mij een sembah" en tegelijkertijd trachtte hij er hun van te overtuigen, dat hij een incarnatie van Sjiwa was. Maar de heren, geestelijken bleven bij hun weigering en vluchtten daarop, uit vrees voor 's konings toorn naar Ken Arok. Nu was deze bij zijn plannen van de machtige steun van de geestelijken verze kerd. Hij won nog meer mensen voor zich door allen, die hem vroe ger liefde betoond hadden te be lonen en honderd smeden uit de desa van de door hem gedode smid Gandring vrijstelling van belasting te geven, Singosari, nu een klein plaatsje vlak bij Malang, werd de hoofdstad van het rijk Toemapei, waar welvaart, orde en voorspoed heerste en welks bewoners hem zeer onderdang waren. Verzekerd bij niemand zijner on derdanen verzet te zullen vinden, verklaarde hij zich nu onafhanke lijk van Kediri en in 1222 eindelijk, viel hij de vorst van Kediri aan. Diens leger werd verslagen en de vorst. Kertadjaja geheten, vlucht te in een kluizenarij en hing zich met zijn mannelijk gevolg op. Ken Arok nam nu een Boeddhistische naam aan en noemde zich voortaan koning Radjasa. Hij bracht Kediri onder zijn gezag en stelde er, ge lijk de Voor-Indische wetboeken dat voorschreven, een vazal aan, Djajasabha, zeer waarschijnlijk een familielid van de gestorven koning. SCHIPHOL, 29-5. Naar vernomen wordt zal Isaac Ben Zwi, de pre sident van Israël, en mevrouw Ben Zwi op 14 juli met een toestel van de Israëlische luchtvaartmaat schappij „El Al" op Schiphol arri veren voor een kort bezoek aan Nederland. Na het bezoek aan ons land zullen zij enkele dagen in Bel gië doorbrengen en o.m. de wereld tentoonstelling te Brussel bezich tigen. DE GROTE OPSTAND 43. Even later doen Arams mannen zich in een der zalen tegoed aan de spijzen en dranken, die door Viola's dienaren worden op gediend. Aram zelf staat voor het raam en kijkt gespannen naar buiten. In een hoek van het besneeuwde slotplein is, naast de oude graven van de grafelijke familie, een nieuw kruis opgericht. Daar rust Crithon, de burchtheer, die het slachtoffer werd van zijn eigen wanbeheer. Een slanke meisjesgestalte staat erbij, roerloos, het hoofd gebogen. „Hij was een koud, hardvochtig man", zegt Doctor Ambrosius, die naast Aram is komen staan, „niemand op het kasteel hield van hem. Maar*toch, hij was haar broer, haar enige bloedverwant Viola's blilkken richten zich op het kruisbeeld boven het graf, dan wendt zij zich snel af en verdwijnt in het kasteel. Even later, Aram staat nog peinzend voor hel venster, komt een der dienaren melden, dat dc Gravin hem bij zich heeft ontboden. Arams mond valt open van verbazing als hij Viola's vertrek be treedt. „Het leek mij beter, mij als mijn volk te kleden, als ik hen een bezoek breng", zegt ze met een gebaar naar haar haveloze kledij. „Kom. Aram, wij gaan naar dc stad!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6