HIiS3i3j] AupimS Na 37 jaar Financiën en Economie T.V. taboe voor leden Geref. Gemeenten Geen radiotoestel voor ambtsdragers 's-GRAVENHAGE, 29-5. In de godsdienstoefeningen van de „Ger. Gemeenten in Nederland" is van de kansels bekend gemaakt welke besluiten de classis heeft ge/iomen. (De classis omvat bij deze kerkge meenschap alle plaatselijke ge meenten). Leden, die in het bezit zijn van een televisietoestel zullen worden gecensureerd. Ambtsdra gers zullen geen radiotoestel mo gen bezitten; leden die in het bezit zijn van zulk een toestel zal ernstig worden gewezen op de grote ge varen hiervan, naar het oordeel van de classis, en bij voortgaand mis bruik zullen zij eveneens censurabel zijn. Bij een kerkelijke huwelijks bevestiging zal de bruid in het don ker gekleed moeten zijn, bij voor keur in het zwart. De bruid zal voorts geen sluier mogen dragen. STAD F.N PROVINCIE ZIERIKZEE Twee auto's botsten Gistermiddag omstreeks kwart voor drie heeft zich een botsing voorgedaan op het gevaarlijke kruispunt Dam-Melkmarkt. Van de Dam kwam gereden een auto. be stuurd door W. J. H. te Breda. Uit de richting Melkmarkt reed een auto, bestuurd door C. L. M. te Zie- rikzee. Juist op het kruispunt kwa men de auto's met elkaar in bot sing, waardoor schade aan beide voertuigen ontstond. BURGH/HAAMSTEDE De raadsverkiezingen in de Westhoek Na de uitslag van de verkiezingen bleek dat, in tegenstelling met het landelijk verloop, Burgh hier van afweek, doordat de P.v.d.A. een ze tel winst boekte, ten koste van de A.R.-S.G.P. fractie. De fractielei der van de A.R., die hiervoor zit ting had, de heer J. Bouwman, heeft een trouwe staat van dienst van 9 jaar. De 3e zetel voor de P.v.d.A. wordt ingenomen door mevr. Ly- sen-Beerends. Mevr. Lysen is in Amsterdam geboren, en woont nu bijna 10 jaar te Burgh, zodat ze hier reeds volledig met lief en leed der burgerij op de hoogte is. Een zetel winnen of verliezen kan maar aan een paar stemmen liggen, want indien de A.R.-S.G.P. fractie 4 stemmen meer had behaald, had ze haar zetel behouden Met de intrede van mevr. Lysen- Beerends in de raad, doet tevens voor de eerste maal een dame haar stem gelden in de raad. In de zetelverhouding te Haam stede, deden zich geen wijzigingen voor. Het is wel opmerkelijk, dat te Haamstede 185 meer kiezers hun stem uitbrachten dan in 1954. Dit betekent op Zierikzee na de groot ste stemmen-aanwas van het ge hele eiland. Voor de A.R. fractie keert de heer K. Manni, die bijna één jaar in de raad zitting had niet meer terug. Zijn plaats wordt in genomen door de lijstaanvoerder de heer C. A. van Oord. De heer van Oord is geboortig uit Werkendam. OUWERKERK ^Banken bij sportterrein Bij het nieuwe sportterrein zul len houten banken worden ge plaatst. De banken worden gemon teerd op betonnen voeten. Ingezonden mededeling Ni/'j Een dagelijkse puzzle: 'wat eten -:>;e vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht! (Een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem STOOFSCHOTEL MET KAAS 2 kg aardappelen, i bloemkool, Vi kg tomaten, '/i eetlepel maïzena, 8o gr roomboter, 250 gr belegen kaas, zout, peper. Do aardappelen en de bloem kool in stukjes snijden en met een bodempje water gaar ko ken. Het vocht binden met de aangemengde maïzena. De in stukjes gesneden tomaten en do in blokjes gesneden kaas erby doen. De stoofschotel op smaak afmaken met zout en peper. Het geheel nog eens goed doorwarmen (maar niet doorkoken, daar anders de kaas gaat uitsmelten) en onmiddel lijk opdienen. Doe nóg meer met RftclS De heer A. van Loo te Zierikzee hangt - na 37 jaar in dienst te zijn geweest van de Provinciale Stoom- bootdienst - de kaar- tentrommel aan de wilgen. Gelijktijdig met het verdwijnen van de boot uit de haven, gaat „Arie van de. kaartjes" met pensioen. Men zie ook ons artikel elders in dit nummer. (Eigen foto). Op 4 juni hoopt dr. Frank N. D. Buchman zijn 80ste jaardag te vieren Door hem ontstoken vuur ging de wereld door (Van een speciale medewerker) Vier juni is het tachtig jaar ge leden, dat dr. Frank N. D. Buch man in Pennsylvanië geboren werd en twintig jaar geleden dat hij aan een vergadering in East Ham, Lon den, de boodschap overbracht, die hem zo dringend was ingegeven: „Morele Herbewapening1'. „De vol gende grote beweging in de wereld zal een beweging zijn van morele herbewapening voor alle volken". Daarmee was een vuur ontstoken; de vlammen lekken over de hele aardbol. Honderdduizenden zijn er in alle werelddelen die hun hoop op morele herbewapening geves tigd hebben, tienduizenden, die er op uit zijn moreel herbewapend te worden door absolute maatstaven te aanvaarden en zich onder Gods orders te stellen. Nooit heeft Frank Buchman een organisatie gesticht, geen bestuur, geen lidmaatschap, geen contributie, maar het luiste ren naar Gods stem blijkt een machtige gelijkgerichte activiteit te ontketenen. Geen dag gaat voor bij zonder bijeenkomsten voor mo rele herbewapening waar dan ook ter wereld (denk aan de in de laat ste dagen zoveel besproken samen komst te Baguio op de Philippij- nen); tientallen morele herbewape- nings-toneelstukken, zangspelen, films worden over de hele wereld vertoond van Kiruna in de Pool cirkel tot Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Zuid-Amerika (denk aan de film „Vrijheid", die in deze dagen door Nederland gaat). Het kader van dit artikel staat niet toe een enigszins toereikende beschrijving te geven van de in vloed, die morele herbewapening reeds heeft uitgeoefend op politiek en economisch gebied. Ik volsta er mee enkele namen van staatslieden te noemen, die aan de weldadige werking hulde hebben gebracht: de eerste ministers Kishi, Oe Noe en Abu Sin van Japan, Birma en de Soedan; kanselier Adenauer van Duitsland en de vroegere eerste minister van Frankrijk Robert Schuman, de grondlegger van de Kolen- en Staalgemeenschap. Dit alles is nog maar een eerste begin, zegt Frank Buchman. Op zijn verjaardag hoopt dr. Buchman een rede uit te spreken, die door tal van radiostations zal worden uitgezonden, in het Neder lands op 3 juni a.s. om 15.30-15.45 uur over Hilversum II. Welke bezielende woorden zullen het deze keer zijn? A. K. C. DE BRAUW. De secretaris-generaal van de Navo, de Belg Spaak, die een be zoek aan Canada brengt, heeft don derdag op een persconferentie te Ottawa gezegd, dat de toestand in Frankrijk buitengewoon ernstig is, maar dat niets er op wijst, dat het zover komt, dat Frankrijk uit het Atlantisch bondgenootschap treedt. Ingezonden mededeling Geldleningen N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten zal tot een bedrag van ongeveer f 200 miljoen leningen aan de gemeenten aanbieden ten behoeve van de vaste financiering van kapitaalswerken, welke reéds zijn voltooid of welker uitvoering sedert een tijdstip, gelegen vóór 12 juli 1957 onderhanden is. In een brief aan de gemeentebe sturen heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. opgemerkt, dat de gemeen telijke vlottende schuld momenteel nog steeds ongeveer twee miljard gulden bedraagt. Dit betekent, 'dat een belangrijk volume reeds vol tooide kapitaalswerken nog geen vaste financiering heeft gevonden, terwijl het volume der toekomstige betalingsverplichtingen uit hoofde van onderhanden zijnde kapitaals werken, waarvan de vaste finan ciering nog niet is geregeld, nog steeds zeer groot is. De minister van Financiën en de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en P.B.O. achten het noodza kelijk, dat onverminderd aandacht wordt besteed aan de vaste finan ciering van bedoelde kapitaalswer ken. GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Hatfield (Gr.-Br.) vraagt vijftien Zierikzeese scholieren te logeren De raad der gemeente Zierikzee komt op donderdag 5 juni a.s. bij een ter behandeling van een agenda van negentien punten. Aan de orde komt o.m. het on derwerp: kinderuitzending naar Hatfield. Het gemeentebestuur van de Engelse zusterstad heeft nl. on langs vijftien Zierikzeese scholle ren uitgenodigd om daar van 13 tot 27 augustus a.s. te komen logeren. Verder wordt voorgesteld de door het gemeentebestuur van Hat field gedane schenking van een grote en kleine zilveren beker met grote erkentelijkheid en oprechte dank te aanvaarden. Verder komt in behandeling een voorstel tot wijziging bouwveror dening i.v.m. een door het archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft namens de Kon. Zeelandia N.V. bij het college ingediend bouwplan voor de bovenbouw van de uit te breiden fabrieksruimte op het per ceel gelegen hoek Fontein-Witte Eijestraat. Tevens dient de bouw verordening aangevuld n.a.v. een schrijven van de Vereniging van Ned. Gemeenten, waarbij in over weging wordt gegeven in de plaat selijke bouwverordening bepalin gen op te nemen, welke gericht zijn op het scheppen van de nodige ge legenheid voor het op doelmatige wijze brengen en verwijderen van huisraad resp. in en uit woningen. Tengevolge van het overlijden van de heer A. Ph. van de Vate is het noodzakelijk dat voorzien wordt in de vakature van boekhouder-se cretaris van het Burger Weeshuis. Van het college van regenten ont vingen b, en w. daartoe voor de raad de volgende aanbeveling: 1. mej. M. J. A. Fermin; 2. M. F. de Vos. Geadviseerd wordt een nieuwe boekhouder-secretaris te benoemen overeenkomstig deze aanbeveling. Voor deze betrekking hadden zich veertien sollicitanten aangemeld. Verder zal de raad zich uitspre ken over de vijfjaarlijkse vaststel ling van het bedrag der vergoedin gen en de voor vergoeding in aan merking komende uitgaven voor het bizonder onderwijs. Voorge steld wordt verder medewerking te Volgens luitenant-kolonel Qin- tings, de militaire bevelhebber van noord-Sumatra, zou de „Verenigde Deli-maatschappij" de Indonesische regering hebben voorgesteld haar beirittingen in Indonesië, ter waar de van ongeveer 125.000.000 Neder landse guldens, over te nemen. Culturele verenigingen op Sehouwen-Duiveland zochten onderling contact Vereniging te Noordgouwe fungeert als centraal punt Op initiatief van de Culturele Ver eniging te Noordgouwe vond on langs een vergadering plaats van alle Culturele Verenigingen en Nutsdepartementen van Schouwen- Duiveland. Aanwezig waren bestuursleden uit Ouwerkerk, Drelschor, Renesse, Zierikzee, Elkerzee-Scharendijke, Haamstede, Oosterland en het ge hele bestuur van de Culturele Ver eniging te Noordgouwe. Het doel van deze vergadering was, om te komen tot een centrale regeling van avonden, welke in de winter gegeven worden. Dit om het culturele peil der avonden op te voeren en de kosten te verminde ren. Gedacht wordt de voorberei dingen in handen te leggen van drie actieve personen, voortkomen de uit de leden of de besturen. Ook werd de mogelijkheid onder ogen gezien, meer door eigen krachten avonden te laten verzor gen op gebied van toneel enz. De toenemende belangstelling voor het eiland, zowel toeristisch als eco nomisch en waterstaatkundig doet het nodig lijken, tijdig maatregelen te nemen om do vertrouwde lande lijke sfeer op cultureel- en ontspan- ningsgebied in goede banen te lei den. Na een zeer vlotte en geanimeer de discussie, waarbij belangrijke aspecten naar voren kwamen, werd besloten, dat de Culturele Vereniging te Noordgouwe voorlo pig als centraal punt zal fungeren. De deelnemende verenigingen zul len zo spoedig mogelijk hun erva ringen over het seizoen 1957-1958 en hun winterprogramma 1958- 1959 bekend maken. Het bestuur van de C.V. te Noordgouwe zal dan kunnen nagaan welke avonden te combineren zijn. Bovendien zal ook de propagan da voor het bezoeken van de ont spanningsavonden uit één centraal punt geregeld worden. In het bijzonder werd duidelijk tijdens deze bijeenkomst, dat de Culturele Verenigingen de bevol king na aan het hart liggen, omdat ongeveer 1/4 deel der bevolking lid dier verenigingen is. Bij het sluiten der besprekingen sprak de voorzitter van de C.V. te Noordgouwe er zijn voldoening over uit, dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging deze vergadering bij te wonen. Spreker hoopte- voor de toekomst op cén 1 vruchtbare samenwerking. Ingezonden mededeling verlenen voor het herstel van de schoorstenen van de kleuterschool aan de Baden Powellweg, i.v.m. een daartoe ingekomen aanvrage van het schoolbestuur. Ingezonden mededeling Onreinheden in Ow bloed veroorzaken die Rbenmatische Pijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur U goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrijdende gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes mine rale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-5. Het gisteren bo ven Duitsland aanwezige hoge- drukgebied Is naar het noordoosten getrokken en nog In betekenis toe genomen. Vanmorgen lag het cen trum met een barometerstand van 1026 millibar boven de Oostzee tus sen Zweden en de Baltische staten. Een op het noordelijk deel van de oceaan aanwezige depressie is naar het zuidoosten gaan bewegen, waardoor nu in de Golf van Bis- caye de barometer snel daalt. Ten gevolge van deze ontwikkeling zal zich over Nederland een overwe gend zuidelijke stroming handha ven. In het temperatuurverloop worden daarom geen belangrijke veranderingen verwacht. Het is mogelijk, dat kleine storingen plaatselijk enkele buien veroor zaken. Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Aanvankelijk enkele verspreid voorkomende buien; morgen zon nige perioden; zwakke tot matige zuidelijke wind; dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 31 mei. Zon op 4.27, onder 20.48. Maan op 19.10, onder 3.38. 1 juni. Zon op 4.26, onder 20.49. Maan op 20.21, onder 4.21. 2 juni. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 21.22, onder 5.12. Volle maan: 1 juni te 21.55. Nationale Reserve op aan zijden draad Schouwen-Duiveland (Eigen bericht) Wij vernemen uit goede bron, dat het voortbestaan van de Nationale Reserve op Schouwen-Duiveland - als gevolg van de wijziging in de organisatie - aan een zijden draad is komen te hangen. Bij de nieuwe organisatie moeten groepen worden geformeerd van minstens dertig man, maar, naar wij van de zijde van het Com mando Zeeland vernemen, is een der grootste moeilijkheden bij de organieke opbouw van de Natio nale Reserve nieuwe stijl, het ver voersvraagstuk. Van hogerhand wordt nl. geen vervoer meer be schikbaar gesteld voor de militai ren, zodat het gezamenlijk oefenen in verbanden met de voorgeschre ven sterkte, op schier onoverko- menlijke moeilijkheden zal stuiten. Het Commando Zeeland wacht thans nog op nadere instrukties en hoopt dat voor bovenomschreven moeilijkheden toch nog een oplos sing kan worden gevonden. Tijdens enkele op het eiland ge houden bijeenkomsten Is de hui dige stand van zaken aan de vrij willigers medegedeeld. Mocht toch nog een vorm wor den gevonden, die het gezamenlijk oefenen mogelijk maakt, dan kan ook hier de Nationale Reserve blij ven voortbestaan. Zij zal dan ko men te staan onder commando van de territoriaal commandant Zee land te Middelburg. Zoals de zaken er thans voorstaan, lijkt echter het voortbestaan van de organisatie op het eiland onwaarschijnlijk. Plechtigheid in ochtenduren PROPAANLUCHTGASBEDRUF TE ZIERIKZEE HEDEN IN DIENST GESTELD Burgemeester mr. Dijokmeester: „Grote verandering ten goede" Hedenmorgen heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, na de sleutel te hebben ontvangen uit handen van de directeur de heer J Baas, de deur geopend der nieuwe bedrijfsgebouwen van de Zierikzee se propaan-luchtgasfabriek, met welke handeling deze gebouwen officieel in gebruik werden gesteld. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwezig de leden van de gascom- missle en het gemeentebestuur van Zierikzee. Het gezelschap werd welkom ge heten door de heer Baas, die er aan herinnerde dat ln de oude gebou wen 50 jaar gasgeschiedenis is ge schreven In die periode werden grootse plannen gemaakt tot nut van de gasgebruikers. Een vergaan de beslissing op technisch gebied werd genomen bij de overschake ling van steenkoolgas op propaan- luchtgas. „De leden der gascom- misie hebben hiermee bewezen mensen van deze^eeuw te zijn", al dus de directeur, die er verder op wees dat voor deze vernieuwing nieuwe bedrijfsgebouwen noodza kelijk waren. De heer Baas bracht hierna dank aan b. en w. voor de verleende medewerking bij het tot stand komen van de wegverbete- ring, architect L. H. A. de Jonge en de hoofdaannemer dhr. C. J. Schot. Tevens richtte de heer Baas woor den van dank tot de verzorger van de technische installaties ir. A Blomsma uit Rijswijk en tot de eigenaar der oude gebouwen do Keer M. Doeleman H.Jz. Burgemeester mr. Dijckmeester wees op de grote verandering ten goede en de grote omschakeling door het ingebruiknemen van de nieuwe installaties, waarmee Zie rikzee „zeer gelukldg" is Spr. was van mening dat het nieuwe kantoor en de bedrijfsgebouwen zijn aange past aan de nieuwste eisen. „Eén Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: klein lantarentje aan de woning van de heer Baas herinnert nog aan de oude toestand op het punt van de straatverlichting", zo zei burgemeester Dijckmeester, die voorts van mening was dat de nieuwe omgeving ongetwijfeld in spirerend zal werken op het per soneel. Het nieuwe bedrijf omvat o.m. een grote showroom aan de Scheepstimmerdijk, een up to date administratiekantoor, alsmede 'n privé (directie) kantoor. Een prak tisch magazijn is een bizondere vondst van architect de Jonge, die op knappe wijze met de beschik bare ruimte heeft gewoekerd. U brengt uw radio toch ook niet 's avonds b^ de buren Neem de Zienkzeesche Nieuwsbode voor U ALLÉÉN 5. Let er morgen eens op, hoe BROMFIETSERS met on verminderde snelheid een kruis punt oprijden. Ook dèt is on voorzichtig rijden, want tien tegen één, dat ze dan niet op juiste, veilige wijze de ver plichte voorrang zullen kunnen verlenen. Voorzichtigheid geeft méér veiligheid! FINANCIEN EN ECONOMIE Jaarvergadering Coöp. Centrale Raiffeisenbauk 31 mei 1.25 v.m. 1 juni 2.28 v.m. 2 juni 3,20 v.m. BROUWERSHAVEN: 31 mei 1.08 v.m. 1 juni 2.03 v.m. 2 juni 2.52 v.m. Springtij: 4 en 10 juni Doodtij: 11 en 26 juni. 14.04 n.m. 14.56 n.m. 15.44 n.m. 13.36 n.m. 14.30 n.m. 15.19 n.m. UTRECHT, 29-5. De jaarvergade ring van de Coöperatieve Centrale Ralffelsenbank, die vandaag in de grote Julianahal van de Jaarbeurs te Utrecht werd gehouden, stond in het teken van de herdenking van het zestigjarig bestaan. Behalve het grote aantal afgevaardigden van de aangesloten banken waren vele gas ten aanwezig, o.a. de minister van Landbouw, dr. Ir. A. Vondeling. Als voorzitter van het bestuur sprak prof. dr. Minderhout een her denkingsrede uit, waarin hij do be tekenis van de ontwikkeling van de centrale bank weergaf. Hij bepaal de zich ln hoofdzaak tot de laatste tien jaar. Niet minder dan 134 boe renleenbanken hebben sinds de be vrijding een nieuw gebouw betrok ken en in 1957 heeft ook de centrale in gebruik genomen. Thans zijn er in ons land meer dan 1.300 boeren leenbanken, wat volgens de voor zitter hier en daar zelfs wel wat te veel is. In de afgelopen tien jaar zijn er elf fusies tot stand gekomen. De gezamenlijke reserves zijn in die jaren dan f 85 miljoen. Met deze reserves, ln geval van nood nog geruggesteund door het onderlinge waarborgfonds, kunnen de boeren leenbanken naar mening van de voorzitter, bij hun kredietverlening iets verder gaan dan vroeger. In 1948 beschikten de boerenleen banken ovër f 1.200 miljoen aan spaargelden plus gelden in reke ning-courant en op 1 januari 1958 over ruim f 2.000 miljoen. Een stij ging dus van f 800 miljoen in tien jaar. bank te Utrecht een nieuw gebouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2