Socialisten nemen nog geen stelling tegen de Gaulle als kabinetsformateur DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 30 MEI 1958 No. 18367 114e jaargang ZIERIKZEE SCHE KNIE IIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Op onvast fundament kan i niemand vast bouwen. f Verklaring van Franse radicalen PARIJS, 30-5. Een groep van twintig afgevaardigden - Mendesis- tische radicalen onder wie Mendes- France zelf en de radicaal-gezin den onder wie Frangois Millerand - heeft donderdagavond een ver klaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat men zich zal verzetten tegen elke dictatuur welke opstand en gewelddadige overneming van de macht wettig zou maken en daardoor de beginselen van de re publiek zou schenden Men zou al leen een regering steunen welke openbare vrijheid en de uitoefening van de volkssouvereiniteit garan deert. In politieke kringen ziet men de verklaring als een poging van deze afgevaardigden, die zich tot dusver tegen de Gaulle hebben uitgespro ken, om „hun gezicht te redden". Men meent, dat de verklaring de mogelijkheid openlaat voor een wij-r ziging van hun houding in overeen stemming met de ontwikkelingen. Drieling te Sittard SITTARD, 29-5. Het echtpaar Crijns-Mestrom te Sittard is van daag verblijd met de geboorte van een drieling: een dochtertje en twee zoontjes. Moeder en kinderen ver blijven in het ziekenhuis te Sittard en maken het naar omstandigheden goed De roepnamen van de kinde ren zijn Caroline, Wilhelmus en Lu- doviciis. De heer en mevr. Crijns zijn in 1954 getrouwd. In 1955 werd een zoontje geboren, in 1957 een tweeling (twee dochters) en nu de drieling. Geref. vereniging voor drankbestrijding Opwekkende rede ds. M. v. d. Klis De Geref. vereniging voor drank bestrijding zal haar algemene ver gadering op 23 juli in de Ooster- kerk te Goes onder leiding van ds. C. M. van der Loo, Geref. predi kant te Goes, houden. In de morgenvergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In dé middagvergadering treedt als referent op dhr. W. C. F. Scheps, vice-voorzitter van het hoofdbestuur der vereniging, met het onderwerp: „De kerk en wij, wij en de kerk", waarin hij de uit spraken van de generale synoden der Nederlands Hervormde Kerk en der Gereformeerde Kerken over het alcoholisme aan een nadere be spreking zal onderwerpen. Ds. M. van der Klis, Chr. Geref. predikant te Zierikzee, zal de opwekkende slotrede houden. Zeven gewonden bij autobotsing GRONINGEN, 29-5. Vanmiddag omstreeks vijf uur zijn te Water huizen een autobusje uit Weener (Duitsland) en een personenauto uit Groningen met elkaar in botsing gekomen, toen het busje, dat een aantal Duitse atelier-meisjes uit Groningen had opgehaald, vlak voor een bocht een G.A.D.O.-bus wilde passeren. Tengevolge hiervan liepen zeven personen min of meer ernstige ver wondingen op, namelijk vier van de Duitse meisjes, een jongeman die in het busje zat, de chauffeur van dit busje en de chauffeur van de personenauto. Allen moesten naar het Akade- misch ziekenhuis te Groningen worden overgebracht, waar bleek dat een der meisjes een schedel- basisfractuur had opgelopen en de anderen een hersenschudding en/of andere verwondingen. De auto's werden vrij ernstig beschadigd. Kritiek op P.T.T.-bedrijfspolitiek ALKMAAR, 29-5. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft, mede namens de Kamers van Koophandel van Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage en nog een 32-tal K.v.K.'s in den lande een adres gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin ernstig wordt geprotesteerd tegen „de bedrijfspolitiek van de P.T.T." en verzocht wordt de verhouding tussen het Rijk en het P.T.T -be drijf op andere wijze te regelen. Vooral wordt bezwaar gemaakt te gen de voorgenomen verhoging van de telefoontarieven, daar deze een onnodige last zouden leggen op het bedrijfsleven. De generaal vraagt intussen om volmachten De socialistische fractie kwam na de bekendmaking dat De Gaulle zal trachten een kabinet te vor men, bijeen, maar er werd besloten nog geen stelling te nemen. Van daag (vrijdag) komt de fractie op nieuw bijeen. Een bijeenkomst van het „Co mité ter verdediging van de repu bliek", waarin de voornaamste par tijen van de regering-Pflimlin, met uitzondering van de conservatie" ven, zijn vertegenwoordigd, werd in enige verwarring verdaagd, na dat de linkse radicaal Frangois Mltterand had gevraagd, het eens te worden over een toekomstige premier voor het geval De Gaulle niet zou slagen en president Coty zou aftreden. De socialist Deixonne stelde de oud-minister voor Alge rijnse zaken Lacoste, eveneens so cialist, voor, maar Mitterand pro testeerde hiertegen. Hierop werd de vergadering verdaagd, zonder dat men tot een besluit was gekomen. Voorwaarden van De Gaulle Intussen heeft generaal De Gaulle in een verklaring over zijn onder houd met president Coty laten we ten, op welke voorwaarden hij de regeringstaak op zich wilde nemen. Zo zou men een regering onder zijn leiding voor een vastgestelde pe riode moeten beschikken over vol machten om in „de huidige, zeer ernstige toestand" te handelen. Voorts zou het kabinet volgens een procedure overeenkomstig de hui dige grondwet een mandaat moe- Toenemende staking in Londen LONDEN, 29-5. Het aantal sta kers in het Londense havenbedrijf, dat donderdagochtend omstreeks vijfduizend bedroeg, was heden avond tot 18.000 gestegen. Op 83 schepen wordt in het geheel niet en op dertien gedeeltelijk gewerkt. Havenautoriteiten hebben ge waarschuwd dat in Aken 8 600 ton aan spoedig bederf onderhevige goederen zijn overgeladen, die zul len bederven, indien ze niet on verwijld worden gelost. De Londense havenarbeiders sta ken uit solidariteit met andere sta kers; er bestaat geen meningsver schil tussen hen en hun werkge vers. ten krijgen om grondwetswijzigin gen betreffende de scheiding van en het evenwicht tussen de wet gevende en de uitvoerende macht en de verhouding tussen de Franse republiek en de met haar verbon den volkeren voor te bereiden en door middel van een referendum aan het volk voor te leggen. „Ik kan de taak om staat en volk te leiden slechts op mij nemen, als deze onmisbare voorwaarden wor den ingewilligd met het grote en brede vertrouwen, dat het heil van Frankrijk, de staat en de republiek vereist. De gebeurtenissen die ons nu tot spoed dringen, kunnen van de ene op de andere dag tragisch worden. Het is uiterst dringend noodzakelijk, de nationale eenheid en de orde in de staat te herstellen en de openbare macht weer op het peil te brengen dat overeenkomt met haar taak", aldus de nieuwe kabinetsformateur. Om elf uur donderdagavond ver liet hij, toegejuicht door honderden jongeren, zijn bureau te Parijs op weg naar zijn landhuis in de pro vincie. Eerste DC-8 vrijdagavond de lucht in Drie lnvliegers voeren proefvlucht uit SCHIPHOL, 29-5. Volgens bij de K.L.M. binnengekomen berichten zal de eerste DC-8, het viermotorig straalvliegtuig van de Douglasfa- brieken te Santa Monica (Califor- nie), vrijdagavond zes uur Amster damse tijd voor de eerste maal de lucht ingaan. De eerste proefvlucht zal worden uitgevoerd door drie invliegers van de Douglas-fabrieken, nl. A. G. Heimerdinger, die reeds in 1934 zijn brevet haalde en zeven jaar als testpiloot bij de fabriek in dienst is, Paul H. Patten, testpiloot sinds 1952, en William M. Magruder, een luchtvaarttechnisch ingenieur en voorheen invlieger bij de Ameri kaanse luchtmacht. De drie invlie gers hebben hun sporen verdiend bij het invliegen van de Douglas DC-6 en DC-7 series. Deze eerste DC-8 is voorzien van geluiddempers en straalomkeer- ders aan de motoren, zodat het ge luid sterk zal kunnen worden be perkt en de uitloop bij de landing (men vergelijke de reserve bij de ZWOLLE. De 7-jarige J. Bosch te 's-Heerenbroek, gemeente Zwol lerkerspel, is woensdagmiddag toen hij voor zijn ouderlijke woning met zijn fiets de weg Zwolle-Kampen overstak, door een passerende auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij donderdagmorgen in het ziekenhuis te Kampen is over leden. schroefmotoren) zoveel mogelijk bekort wordt. De DC-8 is besteld door veertien luchtvaartmaatschappijen, in een Amerikaanse en een internationale uitvoering. De K.L.M. heeft naar bekend acht van deze straalvlieg tuigen (internationale versie) be steld, waarvan de afleveringsdata fabriek eind 1959 en in de loop van 1960 vallen. Woensdagavond om enkele minuten voor zes is Z.M. Koning Boudewijn der Belgen voor een tweedaags informeel bezoek aan H.M. Koningin Juliana aangekomen op het paleis Soestdijk. - De foto toont v.l.n.r.: H.M. Koningin Juliana, Z.M. Koning Boudewijn en Z.K.H. Prins Bern- hard in de tuin achter het paleis. President Worosjilof over De Gaulle HELSINKI, 29-5.President Wo rosjilof van de Sowjet-Unie heef* donderdagavond in commentaar op* de gebeurtenissen in Frankrijk ver klaard: „Ik aanvaard De Gaulle als hij iets goeds voor Frankrijk bete kent. Als De Gaulle's verschijning op het internationale politieke to neel echter meer spanning in Frankrijk betekent, die ook tot een verslechtering van de betrekking tussen verscheidene volkeren kan leiden, dan ben ik tegen zijn terug keer in de politiek gekant". De president zei dit op een re ceptie ter ere van president Kek konen van Finland, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Moskou. Amerika accepteert De Gaulle WASHINGTON, 29-5. Diploma- ten, die het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om zijn mening hebben gevraagd inzake de jongste gebeurtenissen in Frank rijk, kregen als bescheid: „De Ver enigde Staten zijn bereid tot sa menwerking met een Franse rege ring onder leiding van generaal Charles De Gaulle". Volgens deze diplomaten streven president Eisenhower en alle an dere Amerikanen op hoge rege- geringsposten er thans in de eerste plaats naar niets te doen of te zeg gen, dat een reeds kritieke toestand nog hachelijker zou kunnen maken. In Amerikaanse regeringskrin gen acht men nu een machtsover neming door generaal De Gaulle onvermijdelijk. Indonesië behoeft buitenlandse hulp DJAKARTA, 29-5. Ter gelegen heid van de opening van een nieuwe suikerfabriek in het gebied van Jogjakarta, verklaarde presi dent Soekarno volgens radio-Dja karta, dat Indonesië voor zijn eco- mische ontwikkeling hulp in het buitenland moet zoeken. „Als een land dat kortgeleden is opgestaan en onafhankelijkheid heeft verkregen, moeten wij grond stoffen en uitrusting trachten te krijgen van alle landen ter wereld Uiteindelijk moeten wij op eigen be nen staan", aldus de president, die tevens mededeelde, dat de nieuwe fabriek werd gebouwd met hulp van oost-Duitsland. Op de werf van Wilton Feijenoord te Rotterdam is het Nederlandse vliegdekscliip „Karei Doorman" na een verbouwing welke drie jaren duurde, tijdens een korte plechtigheid op het vliegdek weer in dienst gesteld. - De foto laat zien hoe de bemanning na het hijsen van de vlag, een driewerf hoezee op de Koningin uitbracht. Ruim 200 000 kroppen sla heb ben gisteren aan de Venlose veiling de minimumprijs van 4 cent per krop niet kunnen halen en zijn doorgedraaid Van de tienduizend aangevoerde kisten sla vonden er vijf en tachtig geen koper. Deze gang van zaken staat in nauw ver band met de grote binnenlandse aanvoer van kropsla in Duitsland. PARLEMENTAIR RAPPORT OVER NIEUW-GUINEA /- Handhaving grote Indonesische gemeenschap op Nieuw-Guinea ongewenst geacht Meer samenwerking gevraagd met zending en missie 's-GRAVENHAGE, 29-5. - „Het handhaven van een betrekkelijk grote Indonesische gemeenschap op Nieuw-Guinea acht de missie on gewenst". Dit wordt gezegd in het rapport van de parlementaire mis sie, die vorig jaar een bezoek heeft gebracht aan dit gebiedsdeel en be stond uit de Tweede Kamerleden Van de Wetering, De Kadt, Corne- lissen, De Graaf, Van Meel en Wierda en de leden der Eerste Ka mer: Schermerhorn, Derksen en Scholten. De missie zegt in haar rapport, dat de Indonesiërs of zich perma nent op Nieuw-Guinea moeten gaan vestigen of vandaar naar Indonesië moeten terugkeren. Daarbij zal naar een aanvaardbare vorm" urn ver worven rechten af te kopen, b.v. wanneer pensioenen zijn verdiend, moet worden gezocht voor die landsdienaren, die tot vertrek zul len besluiten. De missie zegt in het hoofdstuk over de bevolkingsvraagstukken op Nieuw-Guinea een beschouwing over de vraagstukken rond de Am bonezen en andere Indonesiërs ur gent te achten. Het is de missie ge bleken, dat het voor de Ambonese gemeenschap op Nieuw-Guinea on begrijpelijk is, dat het gouverne ment de zeventien Ambonese mili- Tunesië vraagt spoed zitting van de Veiligheidsraad Ahmed Mestiri, speciaal verte genwoordiger van president Bour- guiba, verklaarde tijdens een pers conferentie, dat Tunesië de Veilig heidsraad op een verzochte spoed- bijeenkomst zou vragen het land te bevrijden van zijn „fundamentele probleem" de aanwezigheid van Franse troepen in zeven bases in Tunesië. Hij zei, dat er „beslist samenwer king" tussen het Franse leger in Tunesië en de Franse autoriteiten in Algiers bestaat. De bommenwer pers die donderdag aanvallen de den ln zuid-Tunesië, droegen de zelfde kentekens als die welke aan de aanval op Sakiet deelnamen, aldus Mestiri. Verwacht wordt, dat de Veilig heidsraad zaterdag of maandag bij eenkomt, tairen, die in 1956 uit Ceram naar Nieuw-Guinea zijn gekomen, als personae non gratae beschouwt. De Ambonese gemeenschap zou de ze ventien militairen graag op haar kosten naar Nederland sturen, in dien zij zonder voorwaarden vrij zouden worden gelaten. In het hoofdstuk over missie en zending wordt in het rapport ge zegd, dat de kamerleden tot hun teleurstelling van de corporaties hebben vernomen, dat het gouver nement van Nieuw-Guinea te wei nig naar een goede samenwerking streeft. Generaal De Gaulle formateur PARIJS, 29-5. Generaal De Gaulle heeft donderdagavond een verzoek van president Coty om een rege ring te vormen, aanvaard. Dit is meegedeeld door bet Ely- see, de ambtswoning van het Franse staatshoofd, kort nadat de generaal een onderhoud met de president had gehad. Russisch-Amerikaanse samenwerking bij ziektebestrijding MOSKOU, 30-5. Rusland heeft Amerika voorgesteld om gemengde geneeskundige ploegen naar Afrika en Zuid-Amerika te zenden om epi demieën van malaria en pokken te bestrijden, aldus een bericht van Tass. De Moskouse bladen van vrij dag publiceerden de tekst van een nota-wisseling tussen beide landen over samenwerking in de bestrij ding van pokken, malaria, kanker en hartziekten. Volgens Tass had het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geantwoord dat aan enkele aspecten van de Russische voorstellen via de we reldgezondheidsorganisatie kan vol daan worden. Washington heeft donderdag avond bekend gemaakt dat Rusland positief op Eisenhowers voorstel van 9 januari jl. heeft gereageerd, toen de president Rusland verzocht zich bij Amerika en andere landen te scharen in de strijd tegen ziekte. Het Amerikaanse ministerie spreekt zijn tevredenheid uit over het re- ■ultaat van de notawisseling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1