ekenett dan lO miljoen mooie, tegen extra lage prijzen! AUPIÜG Iggpaagn DE JUFFER VAN 'tHOOGE Grijpt de kans voor GRATIS DEMON STRATIE van Philips Televisie. Uw handelaar Fa. W. A. LIEVENSE NIEUWERKERK Telefoon K 1114 - 368 Te koop: Twee LIGTENTEN van het „Groene Kruis" afdeling Eikerzee. Te bezichtigen bij H. Ringel- berg, techn. ambtr. Water schap „Schouwen". Prijsopgaaf bij de secretaris: C. J. v. d. Bijl, B 32, Duiven- dij ke. Net DAGMEISJE gevraagd Aanmelden tussen 7 en 8 uur. „Duyvclants Koffyhuys" Kraanplein, Zierikzee Dageliiks bestuur Z.L.M. beraadt zich over situatie in de vlaswereld Maatregelen nodig tegen Russische dumpingspolltiek Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij heeft de situatie in de vlaswereld besproken. Nog steeds worden door belanghebbenden, waaronder het Landbouwschap, besprekingen met de overheid gevoerd om tot een of andere regel te komen, waardoor vlasteelt en vlasverwerking het hoofd kunnen bieden aan de ge volgen van de Russische dumpings- politiek. De Belgische regering heeft aan de vlastelèrs een directe steun toe gezegd en men vraagt zich af of dit systeem ook niet in Nederland toegepast kan worden. Gesproken wordt op dit ogenblik over een steun aan de vlasverwerkende in dustrie. Hierbij dient evenwel te worden bedacht, dat de reeds jaren bestaande export van Nederlands vlas naar België van grote bete kenis geacht moet worden. Het areaal vlas, dat in 1956 nog 32.000 ha bedroeg en in 1957 tot 22.000 ha was ingekrompen, zal naar het zich laat aanzien opnieuw ruim 4.000 ha minder bedragen. Wat de werkclassificatie betreft werd in het dagelijks bestuur op gemerkt, dat bij de onderhandelin- STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Adviesorgaan Landbouwschap Het Adviesorgaan voor Oorlogs- en Rampschade van het Landbouw schap zal op 12 juni alhier zitting houden. Ingebruikneming gebouwen gasfabriek Wij vernemen dat de officiële in gebruikneming van de nieuwe ge bouwen van het gasbedrijf zal plaats vinden op vrijdag 30 mei a.s. De opening zal geschieden door burgemeester mr. P. Th. Dijck- meester. De aanwezigen zullen na de opening in de gelegenheid wor den gesteld het gehele bedrijf te bezichtigen. De inspecteur van 's Rijks belastingen, de heer L. M. Siliakus, hoofd van de inspectie der belas tingen te Zierikzee, is verplaatst naar Tiel en benoemd tot hoofd van de inspectie der belastingen aldaar. gen over de toepassing daarvan grote moeilijkheden zijn gerezen. Het bestuur van de Z.L.M. staat op het standpunt, dat indien over eenstemming wordt bereikt, de nieuwe c.a.o. niet met terugwer kende kracht van toepassing dient te worden verklaard. Tevens Is het Z.L.M.-bestuur van mening, dat de groep van vakarbeiders A niet onbeperkt voor uitbreiding vat baar moet zijn. Tenslotte levert ook de arbeids- en rusttijdenverordening moeilijk heden op bij de samenstelling van de c.a.o. Hoewel ook in de fruit teelt de onderhandelingen hierover reeds aan de gang zijn, zal zeer waarschijnlijk de toepassing van de werkclassificatie ijl deze be drijfstak uitgesteld dienen te wor den tot het volgend jaar. OOSTERLAND Bij de overgangsexamens in de godsdienstige en medische vak ken op de inrichting voor zwak zinnige en debiele kinderen „Groot Schuijlenburg" te Apeldoorn, slaag den voor het examen van het tweede naar het derde leerjaar onze beide dorpsgenoten zuster Adrie Capelle en zuster Dia Wie- ringa. Ingezonden mededeling Volgens dinsdag in Djakarta ontvangen vertraagde berichten, zijn in de laatste dagen van april tientallen burgers gedood en ge wond door een aantal luchtaanval len boven midden-Celebes door een bommenwerper van de Indonesi sche opstandelingen. Afdeling Zeeuwse muziekschool gaf uitvoering Leerlingenprestaties op peil In het Dorpshuis heeft de afde ling Renesse van de Zeeuwse mu ziekschool vrijdagavond een druk bezochte en goed geslaagde leerlin genuitvoering gegeven. Uit de pres taties van de leerlingen kon wor den opgemaakt dat in de Westhoek met vrucht muziekonderwijs ge geven wordt: in de korte tijd dat de muziekschool te Renesse een af deling heeft, zijn aardige resulta ten bereikt. Een vijftiental piano leerlingen, zes viool- en vijf har- moniumleerllngen, speelden dik wijls heel goed, zonder veel hape ringen en hier en daar met een ontluikende muzikaliteit. Uitstekend was b.v. het viool spel van Hennie Roseboom, die met pianobegeleiding van mej. A. C. Houtman, „Andante en Allegro" van Kuchler, met gevoel en over tuiging vertolkte. Van de piano- leerlingen - we kunnen uiteraard niet allen noemen - speelden Ti neke en Jan Stenger vierhandig heel vaardig „Allegro" van Dia- belli. Gaaf ook was het spel van Lenie Landegent in een Menuet van Haydn. Mej. Houtman leverde een uitstekende prestatie met „Al lemande en Courante" van Bach, al vond nerveusiteit - heel spijtig - een duidelijke neerslag in deze ove rigens knappe vertolking. „Wie könnt ich ruhig schlafen" werd door Nelly Hoogerhuis aan het har monium keurig gespeeld. De kleintjes van de klassen al gemeen vormend muziekonderwijs zongen heel charmant, o.l.v. mej. M. van Lit, leuke liedjes en ca nons. Aan het slot van de avond speelde met veel succes de orkestklasse van de Zierikzeese Muziekschool het veertien dagen geleden in de Con certzaal uitgevoerde „Einzug und Reigen" van Orff. De directeur der school, de heer H. Stam, had in zijn openingswoord de speciale aan dacht gevraagd voor dit orkest en het aangekondigd als een „uitste kend propaganda-middel" voor nieuwe methoden in het muziek onderwijs, waarbij het in de eerste plaats gaat om de vrije expressie. Ook in Renesse was het optreden van dit jeugdorkest o.l.v. de heer Jac. M. Luykenaar, heel boeiend door de gave vormgeving en puur heid van het uitgevoerde werk en het ontwapende en bezielde spel van de jeugdige musici. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee III-Renesse III 13-1 In de morgenuren behaalde Zie rikzee III een grote overwinning op Renesse III. Met de rust leid den de stadsbewoners met 3-1 door doelpunten van v. d. Schee (2) en Heijboer (1), terwijl Renesse door een rood-zwarte verdediger de eer redde. Na de rust werd het 13-1 door Peute (4), Heijboer (2), H. O. van Geesbergen (1), A. Krijnse Locker (2) en De Bilde (1). Afdeling Zeeland Programma-wijziging Uitgesteld de voor 31 mei vast gestelde werstrijd Zierikzee B II- MEVO B I. Uitgesteld de voor 1 juni vast gestelde wedstrijd Zierikzee B II- Brouwershaven I. Ingelast: Renesse III-SVOWK I. Brouwershaven II-Dreischor II12-5 Zaterdagmiddag heeft Brouwers haven II met het bezoekende Drei- schor II - dat enige spelers miste - een spelletje gespeeld van kat en muis. Het onvolledige Dreischor moest het ondersnit delven met 12-5, een uitslag waarmee nog gra tie is gebruikt. De Brouwse doel punten kwamen van: v. Ham (3), Rhoon (4), Wurth (2), Boer (2) en Bos (1). Scheidsrechter De Wit had geen moeite met de te nemen be slissingen. Hetzelfde Brouwse elftal speelde maandagmiddag tegen het sterke Ouwerkerk. Hier dwongen ze een gelijk spel af (4-4). Hoewel er goed gespeeld werd was het toch een harde wedstrijd, waarbij verwon dingen niet uitbleven. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", Brouwershaven Uitslagen wedvlucht uit Quié- vrain. In concours: 93 duiven. 1, 15, 21 J. M. Kloet, Brouwers haven; 2, 3, 13, 16 Joh. Flikweert, Dreischor; 4, 8, 18 A. J. Flikweert, Zonnemaire; 5, 20, 22 H. de Vries, Brouwershaven; 6, 11 P. Flohil, Brouwershaven; 10, 12, 23 G. Flik weert, Zonnemaire; 14, 19, 24 L. Fonteine.D reischor; 7, 17 J. J. v. Almkerk, Noordgouwe; 9 Gebr. Wurth, Brouwershaven. KORFBAL S.D.K.B. Vrijdag 30 mei: 3e klasse A: Renesse I-Zwalu wen II; Brouwershaven II-Zee- meeuwen II- Burgh III-Velocitas II (half 8). 3e klasse B: Unitas II-DSS II; DES II-NOAD II; Die Gouwe II- MEVO II (half 8). Zaterdag 31 mei: le klasse: Unitas I-Zeemeeuwen I; Velocitas I-Zwaluwen I; Burgh I-DSS I (7 uur). 2e klasse: DES I-MEVO I; Die Gouwe I-Stormvogels I; NO AD I- SVOWK I (7 uur). MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 27 mei. K 1 e i- aardappelen, 35 mm opw.: Bintjes f 18,50-19,50, Bevelanders f 18,00- 20,00, Furore f 20,00-22,00; 40 mm opw., gewassen: Eigenheimers f 22,00-25,00, Bintjes f 21,00-22,50; voor export, klei, 40 mm opw. Bintjes f 20,00-21,00, Alpha f 20,00- 21,00; z a n d aardappelen, 35 mm opw.: Noorderling f 12,00, Libertas f 12,00; v o e r aardappelen f 1,50- 2,00. Prijzen berekend per 100 kg en FEUILLETON 4. Let er morgen eens op, hoe MOTORRIJDERS een nauw gaatje nog voldoende vinden om er door te glippen. Ook dót is onvoorzichtig rijden, want tien tegen één, dat het gaatje te nauw is! Maar.... U zult ook tot de ontdekking komen, dat niet iedere motorrijder zo on voorzichtig rijdt! Voorzichtigheid geeft meer veiligheid! op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. door HENK VAN HEESWIJK Ze schudde haar hoofd en maakte aanstalten om in haar wagentje te gaan. Maar Tonnie bleef rustig bij het portier staan, in afwachting van de zoen. Ze bleef vlak voor hem staan en keek hem nijdig aan. „Als u geen klap in uw gezicht wilt hebben, dan gaat u dadelijk opzij". Hij bleef haar echter lachend aan kijken en zei rustig: „In dat geval zal ik mijn honorarium moeten ver dubbelen. Kom, bent u zo bang voor mannen, dat u één van hen - en nog wel iemand, die u uit een impasse heeft geholpen, niet durft zoenen?" Ze krulde minachtend haar lip pen. „Bang.... ik ben voor nie mand bang. Maar als u bij het por tier blijft staan, ga ik er wel aan de andere kant in". En de' daad bij het woord voegend, liep ze om de wagen heen, opende het portier en stapte in. Hij begreep, dat ze niet van plan was hem een zoen te geven. Zou den de meisjes in deze contreien zó serieus zijn? „Niet erg aardig, hé, om mij mijn loon te onthouden". Ze keek hem aan, haar slanke handen op het stuur rustend. Toen kwam er een zweem van een glim lach op haar gezicht. „Hoe lang blijft u hier met vakantie?" „O, een week of zes". Ze startte en de motor sloeg aan. „Dan zult u me nog wel eens ont moeten. Schrijf het maar op de re kening. Ik betaal te zijner tijd nog wel eens". „Ja, maar als u niet kontant be taalt, komt er rente bij". „Wel, die neem ik dan op de koop toe. Cheerio!" „Ho eens even, ik weet niet eens, wie u bent". „U kunt het nummer van mijn wagen noteren. Maar als u in het dorp vertelt, dat u mij hebt ont moet - een jongedame in een lange pantalon, gezeten in een nieuwe, blauwe sportwagen - dan zult u verder wel met mijn identiteit be kend worden gemaakt. Misschien dat u zich dan ten aanzien van uw honorarium nog wel eens bedenkt. Tot ziens, meneer de redder". En voor de verblufte Tonnie zich realiseerde, wat er gebeurde, had ze al ingeschakeld en was ze ver trokken. In de bocht keek ze nog even achterom en stak een hand uit ten groet. Hij beantwoordde die groet en bleef het wagentje nazien, tot hij uit het gezicht verdwenen was. „Een aardig grietje", zei hij tot zichzelf, terwijl hij zijn fiets pakte en weer opstapte. Werkelijk, een raspaardje. En dat in deze gribus". HOOFDSTUK 2. Een meisje met kastanjebruin haar. Wilschoten was een van die vele kleine dorpjes, die ons land in alle uithoeken rijk is. Ongeveer in het midden een oude kerk met een prachtige toren, en daar omheen gegroepeerd oude en heel oude Gereformeerde Gemeenten NIEUWERKERK. Vrijdag 30 mei 's avonds 7.30 uur ds. Bel uit Krab- bendijke. huisjes en huizen. Statige heren huizen, waarin rentenierende boe ren hun laatste levensjaren slijten, maar ook lage arbeiderswoningen. Enkele winkels, waarin zo ongeveer van alles te koop is. En schuin te genover de kerk een landelijk ca feetje, dat de wijdse naam van „Hotel" draagt. Ergens op het dorpsplein een smederij, waar men nog steeds paarden beslaat, maar daarnaast ook landbouwtractoren repareert en in een andere uithoek van het plein de school. Want een dorp zonder minstens één school is welhaast ondenkbaar. Onder de winkeliers treft men na tuurlijk een bakker, die tevens kruidenier is. En de bakkerswinkel is misschien wel de mooiste zaak van het dorp. Rijneveld heeft in dertijd de zaak van zijn vader over genomen en toen hij alleenheerser werd en het saldo op zijn girore kening nakeek, besloot hij de ba kens te verzetten. Hij ging praten met zijn vroegere kameraad, de timmerman en aannemer Bakker, en deze kwam een poosje later mei een verbouwingsplan, dat Rijne veld wel kon bekoren. Er werd een houten noodwinkeltje gebouwd en daarin troonde voorlopig moeder Els achter weegschaal en stopfles sen met zuurtjes. Onderwijl haalde Bakker de oude pui naar beneden en de dorpelingen zagen dagelijks, dat Rijneveld grootse plannen had. Misschien wel een tikkie te groots voor een dorp als Wilschoten. Maar Rijneveld bakte voor dag en dauw de nodlige witte en bruine brood jes, samen met zijn knecht, en als dat klaar was en de knecht met de bakfiets de boer op was, liep Rij neveld naar voren en keek naar de vorderingen van de timmerlieden en de metselaars. (Wordt vervolgd) DE GROTE OPSTAND 42. „Waarachtig, daar staat de vluchteling!" roept de soldaat verrast, terwijl hij de kamer binnentreedt. „Grijp hem, mannen!" Reeds willen de soldaten, die hun aanvoerder gevolgd zijn, Aram beetgrijpen, als plotseling de stem van hun meesteres hen doet stil staan. „Halt!" zegt het meisje gebiedend, „laat deze man met vrede!" Verbaasd staren de soldaten haar aan. Viola's stem trilt even als ze verder spreekt. „Van nu af is hij geen gevangene meer! Ook zijn dienaren moeten onmiddellijk uit de kerker gelaten worden! Zorg dat het hen allen aan niets ontbreekt, maar waak er eveneens voox*, dat zij het kasteel niet verlaten! En gaat nu allen heen!" Agua, die even later als eerste van Arams dienaren de kerker uitstapt, staat een ogenblik sprakeloos, als hij zijn meester daar in monnikskleren ziet staan. „Grote genade", giert hij het dan uit. „bent U plotseling tot dc geestelijke stand overgegaan, eerwaarde broeder Aram?!" „Neen, vriend", grijnst Doctor Ambrosius, „het is geen monnik, die hier voor je staat, maar wel een groot diplomaat! Zijn tong heeft de kerkerdeur geopend!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6