Tendens Provinciale Statenverkiezingen duidelijker geaccentueerd DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Voorzitter Nat. Vergadering en Raad van de Republiek spraken met de Gaulle DONDERDAG 29 MEI 1958 No. 18366 114e jaargang ZIERIKZGESCHEMNIËUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; iannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE ONTWIKKELING IN FRANKRIJK Weg voor ex-generaal nog niet gebaand PARIJS, 29-5. President Coty van Frankrijk heeft woensdag avond de voorzitters van de Natio nale Vergadering en de Raad van de Republiek, Le Troquer en Mon- nerville, opdracht gegeven contact op te nemen met generaal de Gaulle. In een communiqué, uit gaande van het Elysee, het paleis van de president, werd kort voor middernacht meegedeeld, dat de Kamervoorzitters met de generaal de omstandigheden zouden nagaan, waarin „de regering van de repu bliek zou kunnen worden gevormd" Gemeld werd, dat Le Troquer isoclalist) en Monnerville (radicaal) kort na het publiceren van het communiqué reeds ergens in Parijs met de Gaulle confereerden. Intussen had zich voor het Ely see een menigte verzameld, die leu zen riep als „De Gaulle aan de macht" en „Leve de Gaulle". Men juichte na het voorlezen van het communiqué en zong vervolgens de Marseillaise. Na een dag van stijgende span ning, welke gekenmerkt werd door een anti-Gaullistische massademon stratie in Parijs, ontving president Coty 's avonds de voormalige (so cialistische) president Vincent Auriol en Le Troquer en Monner ville. Coty zou Auriol verzocht heb ben te trachten overeenstemming tussen zijn partijgenoten en de Gaulle tot stand te brengen, maar het schijnt dat Auriol dit geweigerd heeft. Coty wendde zich toen tot de Kamervoorzitters. Socialisten anti-De Gaulle De socialistische parlementsleden hebben in meerderheid een afwij zende houding jegens de Gaulle Deze was nog niet veranderd na een bijeenkomst, die 's avonds in de Nationale Vergadering werd ge houden en waarop vice-premier Mollet een .krachtig een pathetisch' beroep op zijn partijgenoten deed hun houding te wijzigen De parle mentsleden zullen donderdagoch tend opnieuw bijeenkomen. In de wandelgangen van het parlement werd gezegd, dat de massademon stratie te Parijs de anti-Gaullisten nieuwe moed had gegeven. President Coty had eerder op de dag een bespreking met Mollet, de conservatieve leider Pinay en de volksrepublikein Teitgen. Toen de president de drie politici vroeg wat zij dachten van een beroep op de Gaulle, juichte Pinay dit plan on middellijk toe. Teitger had beden kingen tegen zekere juridische as pecten van de procedure voor de investitatuur en Mollet verzocht met het oog op de stemming in zijn fractie om enig uitstel. De fractie van de M.R.P. (Katholieke volks republikeinen, waartoe premier Pflimlin behoort) kwam direct bij een om zich te beraden, maar zij bleef verdeeld. De Gaulle vertrokken Na zijn gesprek met de beide Franse Kamervoorzitters vertrok generaal de Gaulle weer naar Co- lombey. Een woordvoerder van het comité voor openbaar welzijn in Algiers zei na de verklaring van het Elysee de ontwikkeling van de gebeurtenissen te willen afwach ten, „alles verloopt uitstekend". Op de vergadering der socialistische parlementsleden van woensdag avond trachtte behalve Mollet. ook Lejeune zijn partijgenoten tot ver andering van houding te bewegen. „Jullie hebt het over „verzet", maar verzet tegen wat? Tijdens de oor log verzetten we ons tegen de Duitse bezetter, maar waar is de bezettende macht in Frankrijk dan nu? Als wij de Gaulle verhinderen aan de macht te komen riskeren we het uitbreken van een burger oorlog" EISENHOWER IS DE GAULLE „GOEDGEZIND' Generaal factor in Franse crisis WASHINGTON, 28-5. President Eisenhower opende woensdag zijn wekelijkse persconferentie met de opmerking dat de crises in Libanon en Frankrijk voortduren en dat het hem daarom raadzaam voorkwam deze onderwerpen thans niet te be spreken; de president had twee we ken geleden de verslaggevers om dezelfde reden verzocht hem geen vragen hierover te stellen. Dit belette een der verslaggevers niet de president naar zijn indruk van generaal de Gaulle te vragen. Eisenhower antwoordde, dat het duidelijk was dat generaal de Gaulle een factor was in de hui dige Franse ersis, zodat hij zich Twee beelden van het Franse eiland Corsica, waar, evenals in Algerïê, een comité van openbare veiligheid is gevormd, dat de macht in handen heeft genomen. - De bovenste foto geeft een beeld van een vergadering van leden van het Corsicaanse en het Algerijnse comité van openbare veiligheid te Ajaccio op Corsica. Links in wit uniform en met een sigaret in de mond zit kolonel Henri Thomazo, een van de vijf grote mannen van het comité in Algerië, veteraan uit de oorlog in Indo-China, welke hem een gebroken neus kostte. - Foto onder: leden van beide comité's zingen de Marseillaise nadat het Algerijnse comité in Ajaccio op Corsica is aangekomen. Het publiek maakt het V-teken. niet aan een analyse van de per soon van de generaal zou wagen, „hetgeen ik, ook wanneer er geen Franse crisis was geweest, overi gens evenmin zou hebben gedaan". „Doch ik behoor wel tot degenen, die de generaal goed gezind zijn", aldus Eisenhower. De president merkte in dit ver band nog op, dat hij geruime tijd vriendschappelijke betrekkingen met de Gaulle had onderhouden. „Een van mijn laatste handelin gen, voor ik Europa in 1952 (Eisen hower was toen Navo-opperbevel- hebber) verliet, om naar de Ver enigde Staten terug te keren, was het brengen van een bezoek aan generaal de Gaulle, met wie ik toen gedineerd heb. Wij hebben toen langdurig over de wereld en de toe komst gesproken", aldus Eisenho wer, die hieraan toevoegde dat er nu genoeg over de Gaulle was ge sproken. Moskou's voorstel tot niet-aanvalsverdrag LONDEN, 27-5. Eert niet-aanvals verdrag tussen de landen van de Navo en die van het pact van War schau, zoals dezer dagen door de communistische landen is voorge steld, kan misschien deel uitmaken van een uitgebreider stelsel van overeenkomsten tussen oost en west, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken dinsdagmiddag te Londen gezegd. Men had de woord voerder gevraagd hoe de houding van Groot-Brittannië is ten aan zien van een communistisch voor stel voor een niet-aanvalsverdrag voor de tijd van 25 jaar. Niet te oud OTTERSUM, 29-5. In de nieuwe gemeenteraad van Ottersum doet de heer Frans Janssen zijn intrede. De heer Janssen is 80 jaar. Hij had actie gevoerd voor ziin kan didatuur onder de leuze: „Adenauer is 82 en regeert heel Duitsland-, waarom zou ik dan te oud zijn voor Ot tersum". Een aantal stem gerechtigden heeft deze op vatting blijkbaar gedeeld door hem een mandaat te geven. Volgens een voorlichtingsblad van de Westduitse regering wijzen inlichtingen uit Zweedse bron erop dat de Russen bij Koningsbergen in Oost-Pruisen een belangrijke basis voor lange-afstandsraketten hebben aangelegd. Binnen een straal van 50 km rondom Konings bergen zouden bases voor vijf soor ten Russische raketten zijn ge bouwd. De levensmiddelen in oost- Duitsland, die sinds 1939 gerantsoe neerd zijn, zullen met ingang van donderdag weer vrij te krijgen zijn. Aldus heeft de Oostduitse regering woensdagmorgen meegedeeld. Koning Boude wijn op Soestdijk SOESTDIJK, 28-5. Koning Bou- dewijn van België is vanavond enige minuten voor zes uur op het paleis Soestdijk gearriveerd. Hij is vergezeld van zijn adjudant, ma joor de Saint Hubert Prins Bern- hard begroette koning Boude wijn op het bordes. Amerikaanse kunstmaan niet in zijn baan WASHINGTON, 28-5. Officieel is meegedeeld, dat een dinsdag ge lanceerde satelliet zijn baan niet heeft bereikt. De satelliet was van het type Vanguard, had een doorsnee van een halve meter en woog bijna tien kilo. Militaire acties in noord-Celebes DJAKARTA, 28-5. Regerings troepen zijn op 20 mei volgens een communiqué van het leger in Dja karta zuiveringsacties begonnen in het gebied van Gorontalo in Noord- Celebes. In gevechten, die zeven uur duurden, werden volgens deze mededeling 77 opstandelingen ge dood. Een vaartuig van de opstan delingen van 70 ton werd buitge maakt. Voorts werd medegedeeld, dat tijdens operaties op 24 mei in Parigi in midden-Celebes drie op standelingen zijn gedood. De gebeurtenissen in Algerië BLIDA, 28-5. Generaal Massu en andere leden van het comité voor openbaar welzijn van Algiers zijn woensdagochtend door 25.000 men sen toegepuicht bij hun intocht in de stad Blida, ongeveer veertig ki lometer ten zuid-westen van Al giers. Generaal Massu zei in een toe spraak voor het raadhuis van Blida, dat de bevolking van Algerië niet langer verdeeld mag zijn. Hij drong er op aan de „verdoolden die weer tot ons moeten komen, de hand te reiken". Er moet gelijkheid voor allen zijn, zowel wat betreft de plichten als de rechten. De Fransen zijn besloten, dat Algerië deel van Frankrijk moet blijven. Thans is het uur van de Gaulle gekomen. „Algerië is gered", aldus generaal Massu. Opschorting van Russische kredieten aan Zuid-Slavië BELGRADO, 28-5. De Sowjet- Unie heeft een krediet van onge veer 700 miljoen gulden, dat Zuid- Slavië twee jaar geleden beloofd was voor de bouw van een alumi- niumfabriek, voor vijf jaar opge schort, aldus is woensdag door de Zuidslavische regering bekend ge maakt. Een krediet van ongeveer 440 miljoen gulden voor de bouw van 2 kunstmestfabrieken, een kracht station en voor de modernisatie van drie mijnen is eveneens opge schort. Tanjoeg, het Zuidslavische pers bureau, meldt, dat dit een eenzij dige maatregel is. Gevaarlijke bergplaats GRONINGEN, 28-5. Twee schooljongens uit Groningen, Wim Brouwer en Henk Stie- kema, uit de Arubastraat, hadden oud papier ingeza meld. Bij het sorteren hier van vonden ze tot hun niet geringe verbazing tussen de oude kranten 58 bankbiljet ten van f 25. De politie werd op de hoogte gebracht en deze ontdekte, dat de kran ten afkomstig moesten zijn van een winkelier aan de Oosterhamrïklaan te Gronin gen. De winkelier had het geld tussen oude kranten verborgen uit angst voor in brekers. Zijn vrouw, die van deze maatregel niets afwist, had echter de hele stapel weggegeven, 't Bleek dat de winkelier ook nog tien bank biljetten van f 100 op deze wijze had verborgen. Inder daad kwamen bij nader on derzoek ook deze biljetten uit de papiervoorraad te voorschijn. De jongens zul len beloond worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Die zichzelf hoog stelt mag i anderen niet gering achten. 1 OOSTERLAND Laatste (seizoen)-bijeenkomst bejaarden Op de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de ouden van dagen, welke plaats vond in het Chr. Ver enigingsgebouw, was het gehele damescomité aanwezig. De leiding berustte bij mej. Anna Boot, muzi kale medewerking werd verleend door mevr. J. Stoutjesdijk-Borst. Een der trouwste bezoekers, de heer H. van der Maas, welke ge ruime tijd in het ziekenhuis moest verblijven, kon deze afscheidsmld-, dag weer bijwonen. Verder werd de middag doorgebracht met gezel lige kout onder elkaar, een spelletje en zo af en toe een versje. De oud jes ontvingen een doos zelfgebak ken boterbabbelaars (een typisch Oosterlands snoepje) geoffreerd door mevr. Hage-Rentier. Dat deze geste op hoge prijs werd gesteld, behoeft geen betoog. Dhr. H. van der Maas droeg nog een zelfge maakt gedicht voor. Tenslotte sprak mej. Boot nog een afscheidswoord. Zij hoopte, dat allen in het volgend seizoen weer aanwezig zullen kun nen zijn. De heer C Bolle dankte namens alle ouden van dagen, in de eerste plaats het comité, dat geen moeite heeft gespaard, om de be jaarden ter wille te zijn, en verder de dames-organistes, de helpsters en diegenen die in het afgelopen seizoen door tractatie, voordrachten enz. de mensen hebben bezig ge houden. Ook de autobezitters, welke de verstwonenden naar de verga dering brachten, werd dank ge bracht. Op verzoek van de leidster werd tot slot nog het bekende „Vaste rots van mijn behoud" door de aanwezigen gezongen. u De Amerikaanse grootgrondbe zitter en oliemagnaat James West, die in december jl. overleed, heeft een fortuin van naar schatting hon derd miljoen dollar nagelaten. Hij had o.a. in een verborgen kelder van zijn huis voor 290.00 dollar aan kleingeld opgeslagen. Radio Djakarta heeft dinsdag avond gemeld, dat de commandant van de operaties der regeringstroe pen in de Molukken, luitenant kolonel Pleters, in Djakarta is aan gekomen met een gevangen geno men Amerikaanse piloot van een Mitchell-bommenwerper, die kort geleden boven de haven van Am- bon werd neergeschoten. Op hem waren documenten aangetroffen over de Formosaanse burgerlijke luchtvaartorganisatie. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN V.V.Dboekte winst - P. v. d. A. verder achteruit DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN HEBBEN AANGETOOND dat de keuze van vele kiezers by de jongste Statenverkiezingen, een welbewuste is geweest, want de toen opvallende tendens - winst voor de V.V.D. en achteruitgang voor de P.v.d.A. - heeft zich verder door gezet. De V.V.D. kreeg ditmaal landelijk een forse winst te boeken, terwyi de verliezen voor de P.v.d.A. ernstig waren. Minimaal bleef de achteruitgang van de K.V.P. en ook de protestants christeiyke partyen A.R. en C.H.U. leden verliezen. De communisten kregen een nieuwe duw, terwül de spllntcrpartyen kunnen bogen op kleine succesjes. Te Rotterdam kreeg de V.V.D. 16,71 van de stemmen tegen 11 bij de vorige raadsverkiezin gen. In den Haag waren deze cij fers resp. 23,8 tegen 14,3 bij de vorige raadsverkiezingen. In Am sterdam: 19,7 tegen 11,5 °/o (verge leken met verkiezingen voor de Tweede Kamer). De verliezen voor de P.v.d.A. waren in Rotterdam: van 44,7 bij de vorige raadsverkiezingen naar 42,97 bij deze; bij de Sta tenverkiezingen was het percen tage eveneens 44,7. Het aantal ze tels voor de P.v.d.A. daalt in de Rotterdamse raad van 21 op 20. In den Haag daalt de P.v.d.A. van 16 op 15 zetels; in Amsterdam van 17 op 15. EINDSTAND met totalen van 63 gemeenten met meer dan 20.019 inwoners (op 1 januari 1958): Gem.raad 1953 Tw. Kamer 1956 Prov. St. 1958 Gem.raad 1958 K.V.P 539.352 579.611 605.668 605.971 K.N.P. (in 1953) 21.471 970.109 1.139.254 1.025.267 971.832 Prot. Chr. partijen 597.499 572.495 613.370 585.280 V.V.D 307.089 321.511 434.648 510.317 C.P.N 235.543 221.596 190.726 164.044 27.001 38.353 Overige lijsten 24.585 52.312 23.963 67.106 Totaal 2.695.648 2,886.779 2.920.643 2.942.903 Perscommentaren op de Franse crisis De New York Times schreef: „Het is nog niet te zeggen of Pflimlin de Franse democratie al of niet een dienst bewijst met zijn ontslag". Het blad is van mening dat „de centrumpartijen en de niet-com- munistische linkervleugel voor de moeilijkste keuze staan gesteld. De generaal schijnt bijna de antipode van het republicanisme. Het is geen wonder dat die partijen zich tegen zijn machtsoverneming in deze cri sistijd verzetten". De New York Mirror acht de be langrijkste vraa gdie of de commu nisten een algemene staking zullen beginnen of niet. Zo ja, dan zal er bloed vloeien, zo neen, betekent het dat het Kremlin de Gaulle graag eerst de Navo zou willen zien ver nietigen voordat het internationale communisme hemzelf ten gronde zal richten. Volgens het Britse blad Daily Telegraph moet men althans voor het ogenblik niet teveel belang aan de rol van de communisten hechten. H'et conflict maakt geen deel uit van de koude oorlog, maar dat zou nog kunnen komen. Het Oostduitse parlement heeft de wet op het heffen van de rant soenering van levensmiddelen met algemene stemmen goedgekeurd, evenals de wetten op dc belasting heffing en de kinderbijslag. De goedgekeurde wetten zijn woens dag, te middernacht, ingegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1