DE ZIERIKZEESCHE COURANT OOK OP EILAND CORSICA WERD COMITÉ VOOR OPENBAAR WELZIJN OPGERICHT Hoe De Gaulle denkt te zullen handelen Westduits blad vraagt begrip gelet op de oorlogshandelingen EISENHOWER STELT RUSLAND VOOR CONFERENTIE VAN DESKUNDIGEN Libanese leger zette offensief in tegen rebellen Generaal De Gaulle op weg naar Parijs STAD EN PROVINCIE Contactcommissie V.V.V. en R.T.M. geven gids uit van Schouwen-Duiveland DINSDAG 27 MEI 1958 Z1ERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Terucj afdeling iannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2^)5J.' na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwe moeilijkheden voor Parijs Incidenten met Fransen in Tunesië PARIJS, 24-5. - Demonstranten hebben zaterdag het gebouw van de prefectuur in Ajaccio, de hoofdstad van Corsica, bezet en een comité voor openbaar welzijn, naar het voorbeeld van de comité's in Al gerië, opgericht. Dit is door het Franse ministerie van Voorlichting bekendgemaakt. Alle telefoonverbindingen tussen het Franse moederland en Corsica zyn verbroken, ook die tussen Italië en het eiland. De betogers waren naar het gebouw getrokken onder het roepen van kreten als „leve Massu" en „Frans Algerië". Ver scheidene duizenden burgers na men aan de demonstratie deel. In de prefectuur zetelt het be stuur. Corsica, dat ongeveer 244.000 in woners telt, is een gewoon depar tement van het Franse moederland. Het ligt in de Middellandse zee, on geveer 160 km. van de Rivièra. Ajaccio is een stad met 33.000 in woners en de geboorteplaats van Napoleon Bonaparte. Corsica zendt vier afgevaardig den naar de Franse Nationale Ver gadering. Premier Pflimlin heeft zondag ochtend om 2.15 uur een verklaring voor de radio afgelegd over de ge beurtenissen op Corsica. Hij zei dat de prefectuur en de onderprefecturen op het eiland door burgers en militairen zijn be zet. „Het gevaar bestaat ook in Pa rijs. De opruiers proberen ons in een burgeroorlog te storten", aldus de premier. Frans parlement byeen De beide kamers van het Franse parlement zijn maandag bijeenge komen om de toestand, ontstaan door de rebellie in Algerië en Cor sica te bespreken. In Parijs, Algiers, Ajaccio en Va- letta vraagt men zich intussen af wat er met de Franse vlooteenhe- den gebeuren zal. die zondagavond onverwacht uit Malta zijn vertrok ken. Een woordvoerder van de Franse marine heeft de geruchten tegen gesproken dat een eenheden, waar onder het vliegdekschip „Lafay ette" en drie kruisers, op weg zijn naar Algerië of Corsica. Op de vraag of de eenheden naar Toulon zouden terugkeren ant woordde hij bevestigend. De toestand in Tunesië De afgevaardigden zullen ook de situatie in Tunesië in ogenschouw nemen. Hier hebben zich in de af gelopen week incidenten voorge daan tussen Franse en Tunesische strijdkrachten. Een woordvoerder Vernomen wordt, dat generaal De Gaulle zich de werkwijze voor een eventuele overneming van het gezag als volgt zou voorstellen: De Franse Nationale Vergadering zou in de eerste plaats, „met steun van alle nationale partijen" - d.i. alle partijen, met uitzondering van de communisten -, een motie moe ten aanvaarden, waarin zij zich be reid verklaart De Gaulle met de regeringsmacht te bekleden. Hier na zouden president Coty en de volksvertegenwoordiging de gene raal gezamenlijk uitnodigen het be wind op zich te nemen. Vervolgens zou De Gaulle voor het parlement verschijnen en een verklaring over zijn regerings programma voorlezen, waarover niet gedebatteerd of gestemd zou worden. Daarop zou de generaal zijn regering vormen. De Gaulle zou willen dat de Na tionale Vergadering zich voor twee jaar gedeeltelijk terugtrekt. In ruil daarvoor zou hij de zittingsperiode der afgevaardigden met vier jaar verlengen, zodat zij tot 1965 als volksvertegenwoordigers in functie zouden blijven. In deze twee jaar zou een rege ring-De Gaulle streven naar: 1. Wijziging van de grondwet; 2. Versterking van het uitvoerende gezag; 3. Een oplossing van het Algerijn se vraagstuk. Een volvoering van deze taak zou, meent men, het staatkundige leven in Frankrijk weer in normale banen leiden. De Gaulle zou zich dan mogelijk weer van het poli tieke toneel terugtrekken. van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de incidenten in Remada (zuid- Tunesië) zondagmiddag gesloten waren. Frankrijk heeft bij de Tu nesische regering geprotesteerd en Tunesië heeft de noodtoestand uit geroepen in het hele land. Een grote menigte Tunesiërs trok door de straten van Tunis. Zij schreeuwen om wapens en de eva cuatie van de Franse strijdkrach ten in Tunesië. Algiers en Corsica Generaal Salan, die alle burger lijke en militaire macht in Algerië bezit, zou maandag Bone, Biskra en Contantine bezoeken ter bijwo ning van betogingen voor de be weging voor openbaar welzijn. Hij werd vergezeld op zijn reis door de vroegere gouverneur-generaal van Algerië, Jacques Soustelle. Het comité voor openbaar wel zijn voor geheel Algerië onderhoudt nauw contact met de beweging op Corsica. Volgens een officiële Tunesische mededeling hebben twee vliegtui gen uit Algerië aan de operatie in het gebied van Remada deelgeno men. De samenwerking tussen de Franse strijdkrachten in Tunesië en Algerië wordt door de Tunesi sche regering een zeer ernstig feit geacht. De drie niet-permanente leden van de Veiligheidsraad, die aan het eind van het jaar aan de beurt zijn om af te treden, zijn Zweden, Co lumbia en Irak. Als Italië gekozen wordt zal het vermoedelijk de zetel krijgen die door Zweden wordt in genomen. Radio Algiers heeft zondagavond gemeld, dat een comité voor open baar welzijn is opgericht op het Franse eiland Tahiti in de Stille oceaan. HET NEDERLANDS-WESTDUITSE GESPREK „Rotterdam en Putten niet vergeten" De „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" heeft in een hoofdartikel be grip gevraagd voor de oorlogsach tergrond, waartegen de tussen Ne derland en de Bondsrepubliek ge voerde onderhandelingen moeten worden geplaatst. Het blad schrijft onder meer het volgende: „Noch het grote aandeel der Duitsers in het Nederlandse vreemdelingenverkeer, noch het stijgende percentage der Duitse waren in de Nederlandse import, noch de hoffelijkheid in de offici ële en persoonlijke omgang, noch officiële sympathieverklaringen kunnen ons er aan doen voorbij zien, dat hier en daar in hoofd en harten nog resten van gevoelens, stemmingen en ressentimenten doorwerken. Wie van Duitse kant zich slechts beroept op de erasmi- sche geest van de grote Rotterdam se humanist om te bewijzen, dat de van het moederland afgesneden Duitsers weer met hun oude vader land verbonden moeten worden, die mag niet over het hoofd zien wat in 1940 in hetzelfde Rotterdam is gebeurd. Hij mag niet slechts te rugdenken aan Breda, doch ook aan het wed uwen dorp Putten, en ook aan het feit dat de Hollandse ar beiders, ambtenaren en professoren in februari 1941 de moed en de kracht opbrachten om met een al gemene staking te protesteren te- De politieke commissie van het bondgenootschap van Warschau heeft ermee ingestemd, dat binnen-, kort de Russische strijdkrachten uit Roemenië worden teruggetrok ken, aldus heeft het Russische pers bureau Tass maandagavond ge meld. Om bestudering van controlemaatregelen WASHINGTON, 24-5. President Eisenhower heeft de Sowjet-Russi- sche premier Chroesjtsjef in zijn jongste brief voorgesteld dat des kundigen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sowjet-Unie binnen de komende drie weken in Genève zullen bijeen komen, om te beraadslagen over een „technische bestudering van de controlemaatregelen, waarmede een opschorting van de proeven met kernwapens gepaard zouden moe ten gaan". Eisenhower stelt voor dat de des kundigen - onder wie zich ook ex perts zouden kunnen bevinden van andere landen dan de grote vier", die vorderingen op het gebied der kernenergie hebben gemaakt - in de eerste dertig dagen van hun be raadslagingen een voorlopig en in ongeveer twee maanden een defini tief rapport zouden opstellen. Eisenhower stelt, dat de deskun digen uitsluitend op basis van hun wetenschappelijke kennis zouden BEIROET, 26-5. Het Libanese le ger heeft bekend gemaakt dat het zijn tot nu toe grootste offensieve actie tegen de rebellen heeft onder nomen. Het heeft meegedeeld dat het twee gevechten heeft gewonnen. In een communiqué van het le ger wordt het volgende gezegd: In Halba (noord-Libanon bij de Syri sche grens) werden rebellen na een gevecht van drie uur uit de stad verdreven en de bergen ingejaagd. De rebellen hebben hier zware ver liezen geleden. In Baalbek (noord oost Libanon) heeft het leger de re bellen die de stad twee dagen ge leden hadden bezet, verjaagd. Het leger heeft hier de macht weer in handen. In Resjaia duurt de strijd nog voort. moeten worden aangewezen, „op dat wij er zeker van zijn dat men tot wetenschappelijke, en niet tot politieke conclusies zal komen". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft drie der bekendste Amerikaanse geleerden aangewezen als deskundigen, die de Verenigde Staten op een eventuele bijeenkomst te Genève zullen ver tegenwoordigen. Smokkelwagon bevatte drie ton sigaretten EINDHOVEN, 24-5. In Budel is vrijdagavond een wagon met siga retten door ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen in beslag genomen. De wagon stond op het grensstation Budel en be vatte drie ton goederen, voor het grootste deel sigaretten. Ze stond op het punt over de Belgische grens te verdwijnen met als aangegeven lading „niet brandbare chemica liën". De ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen stellen een diepgaand onderzoek in naar degenen, die bij deze smokkelpo- ging zijn betrokken. Omtrent de herkomst van de goederen is nog niets bekend. Volgens voorzichtige ramingen gaat het hier om 450 a 500 000 pakjes Amerikaanse siga retten. Elk jaar sterft nog een heel dorp aan t.b.c. Zelfs nu nog sterven er meer dan 593 mensen per jaar aan tubercu lose in Nederland. Dat is elk jaar weer een heel dorp. Ook nu nog worden er elk jaar ong. 8000 men sen ziek aan tuberculose. Het ge juich over „een overwonnen volks ziekte" is wel wat vroeg geweest. Het kan zelfs gevaarlijk zijn, omdat het zo gemakkelijk de aktiviteit vermindert. Men denke maar eens aan de gevallen van besmetting op scholen. Nog dezer dagen verna men wij, dat het aantal nieuwe t.b.c.-gevallen in 1957 plm. 300 meer was dan in 1956. („Gezondheidszorg"). gen de ontvoering van hun Joodse medeburgers. Het is niet gemakke lijk, maar slechts de terugblik le vert ons de sleutel voor het begrip van de moeilijkheden, waarmee het Duits-Nederlandse gesprek is belast, en deze herinnering biedt ons er maatstaven voor hoever men kan gaan bij het tegen elkaar af wegen van eisen en aanspraken. Het gaat niet om technische, niet om economische vraagstukken, doch om zaken van menselijkheid| en onvervalst rechtsgevoel". PARIJS, 26-5. Naar A.F.P. be richt is generaal De Gaulle maan dagmiddag, een uur na terugkeer van zyn dagelijkse wandeling, met grote snelheid uit Colombey-Les- Deux-Eglises in de richting van Parijs vertrokken. Eerder had generaal De Gaulle een onderhoud met een' functiona ris van het bureau van minister president Pflimlin, Diaboldt. Na dit onderhoud, dat een half uur heeft geduurd, is Dieboldt teruggereden naar Parys, waar hy verslag uit bracht by Pflimlin. PINKSTERDRUKTE IN DE WESTHOEK EERSTE EN TWEEDE PINKSTERDAG VORMDEN EEN SCHERP CONTRAST Vooral druk bezoek uit Duitsland Hoewel nog fris, was het weer op eerste Pinksterdag dusdanig, dat velen er op uit waren getrokken. Op de Westhoekse stranden waag den zich reeds velen in badpak. Overal was het druk. De meeste pesions waren bezet, maar het wa ren vooral de kampeerders, die de punt van Schouwen hadden opge zocht. Overal op de bekende kampeer terreinen stonden massa's tenten. Vooral onze oosterburen waren in zeer grote getale de grens overge trokken, om in-ons land verpozing te zoeken. In tegenstelling met vo rige jaren zag men bijna geen Bel gen. Ook de pas voor het publiek geopende vuurtoren had veel be langstelling. Om de veiligheid voor het verkeer te bevorderen heeft men de rotonde bij de trap te Wes- tenschouwen bijna geheel van hout gewas ontdaan, zeer tot genoegen van de honderden motorberijders die hier kwamen. Een schril contrast met de eerste, was de tweede Pinksterdag. Reeds in de voormiddag werden de mees te tenten ingepakt, en in de na middag waren de terreinen prac- tisch leeg. Op het strand liep nog een enkele wandelaar te kleumen in een dikke jas. Ook weer veel auto's, maar de meesten reden maar wat rond met aangezette verwarming. Grote zandmassa's stoven over de stranden, wat een bezoek bijna on mogelijk maakte. Was op zondag het strand weer ruim voorzien van hengelwerpende vissers, maandag lieten ze verstek gaan. Op de thuis reis zag men hier en daar al een schoorsteen rokentweede Pink sterdag 1958. Geluidenexcursie Vogelwacht DE STAARTMEES BEHOORT TOT DE SCHOUWSE BROEDVOGELS Interessante tocht over landgoed „Gadra" De aangekondigde geluidenex cursie van de Vogelwacht op twee de Pinksterdag mocht zich weer in een grote belangstelling verheugen. Ondanks het slechte weer werd des morgens vroeg om 6.30 uur gestart met 60 deelnemers, waaronder zelfs nog uit Zierikzee en andere veraf gelegen plaatsen. Bezocht werd het fraaie terrein van het landgoed „Gadra", dat ook door zijn vele bloeiende hees ters, waaronder ook voor onze streek vele onbekende, al een be zoek waard. Jammer is het echter verboden terrein. Het was dus een groot voorrecht, dat de geluiden excursie van de Vogelwacht tot dit gebied werd toegelaten. Wat de vogels betreft, bleek uit vele melodieuze wietje-wietje- wietjes, evenals in de overige Westhoek de fitis ruim vertegen woordigd was. Daarnaast was het de tuinfluiter die met zijn typische - op een snel afgedraaide merel zang gelijkende - lied, de deelne mers boeide. In mindere mate kreeg men nog te horen en te zien gras mus, groenling, winterkoninkje, koekoek, vink, grauwe vliegenvan ger, tortelduif, merel, lijster, nach tegaal, e.a. Interessant was op de terugweg het aantreffen van een paartje staartmezen, waarvan we later hoorden, dat ze daar broed den, zodat we zeker zijn, dat ook de staartmees tot de Schouwse broedvogels behoort. Als niet alle daags intermezzo kregen de deel nemers de kangoeroe's te zien, die daar al ettelijke jaren huizen. Eén dezer dieren was in het bezit van een jong, dat ze triomfantelijk in haar buidel droeg. De deelnemers hebben deze morgen het niet be treurd, dat ze zo vroeg uit de veren moesten; er is zeer veel gehoord en gezien. De excursieleiders wa ren: drs. J. Mennema en J. P. C. Boot. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 Wilt gij goed zyn? Begin dan J met te geloven dat gij slecht i 1 zijt. J Koningin Juliana en prinses Wilhelmina bezochten kerkdag APELDOORN, 26-5. Vandaag hebben Koningin Juliana en Prin ses Wilhelmina in de ochtenduren de kerkdag van de Nederlands Her vormde Kerk, die tegelijkertijd in tien andere gemeenten werd gehou den, in Apeldoorn meegemaakt. De dienst in de grote kerk te Apel doorn stond onder leiding van de hof predikant ds. J. F. Berkel. Ter gelegenheid van deze kerkdag heeft Prinses Wilhelmina zich in een brief tot alle deelnemers ge wend. Zij wees er in deze brief on der meer op dat de problemen waarmee de mens van nu heeft te worstelen, alleen oplossing kunnen vinden indien geleefd en gehan deld wordt in de geest van Chris tus' liefde. HAAMSTEDE Vuurtoren voor het publiek geopend Na een periode van tien jaar, waarin de toren niet toegankelijk was voor het publiek, is deze tra ditie op eerste Pinksterdag weer in ere hersteld. Daartoe uitgenodigd brachten we tweede Pinksterdag een bezoek aan de reeds van verre door zijn hel oranje-wit gekleurde buitenmuren, opvallende, de hele Westhoek beheersende toren. Het valt reeds op, dat bij het be stijgen van de 58 meter hoge en 228 treden tellende trap, dat alles keu rig netjes is bijgehouden. Boven gekomen, was lichtwachter P. Hart zo vriendelijk, even het lichtmecha- nisme te laten draaien. Het is im ponerend, wanneer men de grote lamp met zijn vele hel schitterende spiegels en prisma's langzaam rond ziet draaien. De vuurtoren is met zijn lichtsterkte van 5.200.000 inter nationale kaars, de sterkste van ons land, en is bij goed zicht tot op ongeveer 70 km. te zien. Ook de vogelafwerende lampen zijn hier duidelijk zichtbaar. In het geheel afgesloten gedeelte was het op deze winderige dag behaaglijk warm, en door de zeer grote gebogen ramen had men een uniek uitzicht op de gehele omgeving. Vele bezienswaardigheden mogen door de kijkers worden bekeken, zoals de trieste uit het water ste kende resten van de vergane sleep boot „Ebro", de ver op zee voorbij varende zeeboten, de nieuwe wer ken voor het Drie Eilandenplan bij Veere, de kranen van „De Schelde" enz. Gezien de drukte op de eerste twee dagen, zal het de toren deze zomer zeker niet aan belangstelling ontbreken. De toegangsprijs bedraagt 25 cent, kinderen onder de 14 jaar zonder geleide geen toegang. Op werkdagen is de toren ge- geopend van 9.30-11.15, op zon dagen van 11 tot 1 uur. Ook op werkdagen van 15.30-17 uur. Gedokamenteetd naslagwerkje over het eiland (Van onze redakteur) De Contactcommissie van de Ver enigingen voor Vreemdelingenver keer op Schouwen-Duiveland en de N.V. Rotterdamsche Tramweg- Maatschappty hebben een gids sa mengesteld van Schouwen-Duive land, ten dienste van de toeristen die het eiland bezoeken. Het gidsje - wat breder van opzet dan de be staande - is een interessant gedo- kumenteerd naslagwerkje gewor den, verlucht met fraaie foto's, die - met de tekst - een keurige indruk van Schouwen-Duiveland geven. Het gidsje (gedrukt bij de N.V. Drukkerij v.h. Lakenman Ocht man) is voorzien van een voorwoord van de vice-voorzitter der provin ciale Zeeuwse V.V.V. Jhr. R. J. H. Q. Röell. Het hoofdstuk „Tochtjes over Schouwen-Duiveland" biedt in een /.nutshell" de toeristische aantrekkelijkheid, die de verschil lende gemeenten hebben te bieden. Angstvallig is er daarbij op gelet, niet alleen Zierikzee en de West hoek te beschrijven, maar ook de andere plaatsen op het eiland, die ook heus vele interessante beziens waardigheden hebben te bieden. Het is een verdienste van het werkje, dat het vogelleven er com pact en duidelijk in beschreven is. De echte „pietjesmannen" zullen de inhoud wel kennen, maar er zijn maar al te veel mensen, die zich afvragen: „Wat is dat voor een vo gel". Vooral voor hen is het hoofd stukje „Vogelleven op Schouwen" van grote waarde. Dc historie Uitvoeriger nog is de historie van Schouwen-Duiveland verteld, iets te uitvoerig naar ons gevoel zelfs, maar dit houdt zeker geen kritiek in. Men wil tenslotte ook wel weten: „waar men loopt" en bedoeld hoofdstuk geeft daar een deskundig antwoord op. Een brokje recente historie han delt over het proces van de her verkaveling, die de struktuur van het eiland zo diep heeft gewijzigd. Tenslotte worden enkele opmer kingen gemaakt over „Het Delta plan en Schouwen-Duiveland". Bijzonder praktisch tenslotte zijn een opgenomen wandelkaart van de Westhoek, een monumentenlijst van het eiland en een lijst van za ken, die elke bezoeker graag weten wil, nl. reismogelijkheden naar en van het eiland, kerken op Schou wen-Duiveland, tips voor dag tochtjes, artsen e.d. Een met al een vlot gidsje, dat stellig belangstelling verdient en het even stellig krijgen zal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1