De Gaulle blijft voorlopig de figuur waar alles om draait DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 22 MEI 1938 No. 18363 114e jaargang ZIERIKZEE SCHE WNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uilgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE TOESTAND IN FRANKRIJK Aandrang op Cotg contact met hem op te nemen PARIJS, 22-5. De Franse minis terraad komt vandaag b\jeen om spocdvoorstellen tot wijziging van de grondwet en plannen ter ophef fing van de tegenstelling met Al giers goed te keuren. Generaal Henri Lorillot, de nieu we stafchef, zal binnenkort naar Aligers gaan om de militaire situ atie te bestuderen en zich te ver staan met generaal Raoul Salan, de opperbevelhebber ln Algerië. Generaal Salan heeft gisteravond in Algiers tot een juichende menig te gezegd: „Wij zullen samen over de Champs-Elysees oprukken". (Een woordvoerder van het leger verklaarde later, dat deze uitdruk king figuurlijk gebruikt was en dan de betekenis heeft van het vieren van een overwinning). Generaal de Gaülle blijft intus sen de figuur waar alles om draait. Een woordvoerder van generaal Salan heeft gezegd, dat de ogen van de gehele Europese en mohamme daanse bevolking van Algerië op generaal de Gaulle gericht zijn. De Franse conservatieve leider Pi- nay heeft gisteren zowel met Pflim- lin als met president Coty gespro ken en zou aangedrongen hebben op het opnemen van contact met generaal de Gaulle. Generaal Salan en de oud-gou verneur-generaal van Algerië Sous- telle brengen vandaag een bezoek aan Oran om een betoging voor een Frans Algerië bij te wonen. Amsterdam krijgt nieuw stadhuis AMSTERDAM, 21-5. B. en w. van Amsterdam vragen de gemeente raad hen te machtigen de archi tectencombinatie prof. Ir. J. F. Berghoef en Ir. J. J. M. Vegter, op dracht te geven hun voorlopige ontwerp voor een nieuw stadhuis op het terrein aan de Amstel, Zwa nenburgwal en Waterlooplein uit te werken tot een definitief ont werp». De bouwcommissie voor het nieu we stadhuis (bestaande uit leden van de gemeenteraad) heeft na kennisneming van dit voorlopige ontwerp, met volle overtuiging aanbevolen de ontwerpers de nu voorgestelde opdracht te geven, die in ongeveer twee jaar uitgevoerd kan zijn. Stijging ledental Maat schappij tot Nut van 't Algemeen AMSTERDAM, 21-5. Ruim 2000 nieuwe leden heeft de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen ln het verslagjaar 1957-1958 kunnen in schrijven, zodat het aantal leden thans bedraagt 46.157. Het aantal departementen is gestegen tot 346. Naar schatting zijn in de afgelopen wintermaanden 1150 nutsavonden gehouden, die door 140.000 perso nen werden bezocht. De Maat schappij zal volgend jaar haar 175- jarig bestaan vieren. Men stelt zich voor in een veertigtal plaatsen een jubileumvoorstelling te geven. Tot de vele in het verslag ge noemde instellingen der maat schappij behoren o.m. 131 spaar banken, 30 jeugdspaarbanken, 19 hulp- en voorschotbanken, 114 kleuterscholen, 204 bibliotheken, 12 woningbouwverenigingen en 5 zie kenfondsen. Tunesië Frankrijk heeft bij Tunesië ge protesteerd tegen incidenten aan de Tunesisch-Algerijnse grens op dinsdagavond. Volgens een bekendmaking van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken is een Franse mili tair gedood en zijn zestien militai ren gewond bij een aanval van Al gerijnse opstandelingen, die uit Tunesië kwamen, op een Franse grenspost. JAARVERGADERING K.N.A.C. Het wordt de automobilist door allerlei maat regelen moeilijk gemaakt Meer geld uit belastingen nodig voor motorwegverkeer s-GRAVENHAGE, 23-5. „Het af gelopen jaar is een zwaar jaar voor de automobilisten geweest. De praktijk leert immers, dat als er te korten zijn bij de overheid, de automobilist steeds weer als meest voor de hand liggende bron van inkomsten wordt aangewend, ter wijl anderzijds de wegenaanleg herhaaldelijk tempovertragingen zijn beschoren en terwijl het de automobilist door allerhande maat regelen alsmaar moeilijker wordt gemaakt". Dit heeft de voorzitter van de K.N.A.C., Jhr-. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, vanmiddag gezegd op de jaarvergadering van de K N A.C. in het Kurhaus te Schenvingen. In zijn openingsrede besteedde de voorzitter in hoofdzaak aan dacht aan drie punten: de wegen bouw, de maximumsnelheid en de verkeersafwikkeling in de grote steden Aangaande de wegenbouw merkte hij op, dat versnelling van het tempo, vooral op de knelpun ten, in hoge mate gewenst is. Over de maximumsnelheid zei de heef Smits van Oyen, dat de K.N.A.C. ontstemd is over de uitvoering van de desbetreffende bepalingen. Hij sprak zijn afkeuring uit over de Moord te Amsterdam AMSTERDAM, 22-5. Vannacht is in de Olofsteeg 3 te Amsterdam, gelegen tussen Warmoesstraat en Zeedijk, een vrouw dood aangetrof fen. Vermoed wordt, dat zij is ver moord. Het slachtoffer zou uit Fin land afkomstig zijn en ongeveer 30 jaar oud zijn. De recherche van het bureau Warmoesstraat, die omstreeks mid dernacht gewaarschuwd werd, heeft de zaak in onderzoek. Volgens een nader bericht heeft de recherche in een logement aan de Gelderse kade de pleger van de moord gearresteerd. Het bleek een Noorse zeeman te zijn, de 36-ja- rige F. E. In Schotland zijn vijftig mensen min of meer ernstig gewond toen een passagierstrein en een locomotief met remwagen tegen elkaar botsten. Op de foto is duidelijk te zien hoe sommige van de zes rijtuigen van de passagierstrein in elkaar schoven. De rijtuigen waren grotendeels van houten constructie. „autdvallen", die de politie opzet vaak op die wegen, waar geen dui delijke aanwijzingen zijn. Over het verkeer in de grote steden merkte de voorzitter van de K.N.A.C. op, dat de steden voor het toenemende verkeer geschikt moeten worden gemaakt. Van de vele miljoenen, die het motorwegverkeer opbrengt, zullen naar zijn oordeel grote be dragen aan gemeentelijke verkeers- voorzieningen ten goede moeten komen. Afsluiting van de stadscen tra voor auto's achtte de heer Smits van Oyen uit den boze. De bijzondere Inkomsten, die de overheid in 1957 dank zij het mo torwegverkeer heeft gehad, belo pen een totaal van 525 miljoen gul den. In 1956 was dit 370 miljoen. In een jaar tijds was er dus een toeneming met ruim 40 procent. De uitgaven, die de verschillende overheden vorig jaar ten behoeve van het motorwegverkeer deden, liggen zeker onder de helft van het bedrag van 525 miljoen gulden. Tijdens de tocht van H.M. de Koningin van Vlist naar Stolwijk, deed zich bij de vrouwenbrug over de Vlist, een „incident" voor zoals dit zich 171 jaar geleden heeft afgespeeld bij prinses Wilhelmina, gemalin van stadhouder Willem V. - Foto boven: de auto van H.M. wordt aan gehouden door een patriot. - Foto onder: H.Mheeft zojuist een vrij geleide-brief in ontvangst genomen van een boerin. Vraagstuk van gewestelijke cultuur ter sprake op congresdag te Middelburg Zeeuwse culturele dag op zaterdag 21 juni MIDDELBURG, 21-5. Op 20 en 21 juni zal in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg het congres worden gehouden van het nationaal overleg voor gewestelijke cultuur, onder voorzitterschap van de lan delijk voorzitter, dr. J. Linthorst Homan uit den Haag. De commissaris der koningin in Zeeland zal vrijdagmorgen het con gres openen, waarna een algemene inleiding wordt gehouden door mr. G. C. van der Willigen, burgemees ter der gemeente Haarlemmermeer, over „Cultureel werk in gebieden met bijzondere structuurwijziging". Des middags zal het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, het onderwerp „Culturele aspecten en mogelijke consequenties van het Deltaplan" behandelen. Om de problemen te bespreken worden uit de congressisten vier secties gevormd, en wel: 1. Cultu reel werk op het zich industria liserende platteland; 2. Cultureel werk in gebieden met een weg trekkende bevolking; 3. Problemen rond financiering en organisaties van cultureel werk; 4. Problemen rond onderzoek en voorlichting bij het culturele werk. Voordat deze secties in vergade ring zullen gaan zal de orkcstklasse van de Zeeuwse muziekschool een muzikaal intermezzo verzorgen. Op de eerste congresdag wordt een bezoek gebracht aan de provin ciale biblotheek te Middelburg, waar de tentoonstelling „Voort bouwend Zeeland" zal worden be zichtigd. Deze tentoonstelling is ge wijd aan de ontwikkeling van Zee land na de tweede wereldoorlog. Om vijf uur des middags is er een Neil McElroy, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft ver klaard dat Amerika bezig is met de ontwikkeling van een nieuw wapen voor de verdediging tegen raketten. Hij heeft dit op 29 april gezegd in de commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. officiële ontvangst door het provin ciaal bestuur. Aansluitend aan dit congres „Na tionaal overleg voor gewestelijke cultuur" wordt des zaterdags te Vlissingen de Zeeuwse culturele dag gehouden. Hier zal onder meer aan de amateurtoneelvereniging die de beste prestaties behaalde in het „Zeeuws Landjuweel 1958", het ere- vaandel worden uitgereikt. Woensdagavond zijn in Oporto bij botsingen tussen de politie en aanhangers van generaal Umberto Delgado, een onafhankelijke kandi daat van de oppositie voor de pre sidentsverkiezingen, twintig men sen gewond en enkele gearres teerd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Door omgang met anderen moeten zij en ook wij beter i worden. i STAD EN PROVINCIE BRUINISSE De opening van het Groninger Wad Nu de mosselzaadvisserij op het Friese Wad bijna is afgelopen (en kele schepen keerden reeds weer in hun thuishavens terug), werd door de inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district bekend ge maakt, dat het Groninger Wad, be oosten de dam van Ameland voor het vissen van mosselzaad geopend zal zijn van 3 tot en met 13 juni. Gevist mag worden op mosselzaad en halfwas mosselen maar dit mag alleen worden uitgezaaid op perce len in de Zeeuwse stromen. In het betwiste gebied van de Eems mag niet worden gevist. OOSTERLAND Concert Oosterlond's Fanfare Onze plaatselijke muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare" heeft het voornemen om bij gunstig weer zaterdagavond, aanvangende half acht, een concert in de tent te ge ven. Het bestuur hoopt dat alle stil te in acht zal worden genomen vooral tijdens het spelen der num mers en het doet een beroep op de jeugd niet op de tent te klimmen. Men make het de politie niet te lastig, ook door telkens met een of ander motorvoertuig over het Marktplein te rijden en zodoende de muziekliefhebbers te storen bij het luisteren naar de muziek. b Bij Kyjov in Moravië (Tsjecho- Slowakije) zijn resten gevonden van een nederzetting van landbouwers, die circa 4.500 jaar oud moeten zijn, er is gekleurd aardewerk aan getroffen en een beeldje van een vrouw, waaruit deskundigen af leidden dat de primitieve bewoners reeds een cultus van moeder aarde kenden. In een der hoofdstraten van Oslo heeft de politie dinsdagoch tend een 50-jarige man gearresteerd die zei op weg te zijn naar het openbaar badhuis. De man ging slechts gekleed in schoenen en bril b In aanwezigheid van minister president Dr. W. Drees, heeft het Verbond van Protestants Christe lijke werkgevers in Nederland, dat 40 jaar bestaat, heden in het Kur haus te Scheveningen zijn jubile- umvergadering gehouden. Televisie via maan? In de observatoria van Bonn en New Yersey in de V.S. zijn proeven genomen, die hebben aangetoond dat het mogelijk is televisie-uitzen dingen of radio-uitzendingen op ultra korte golf uit een bepaald werelddeel op te vangen in een ander conti nent en wel met behulp van de maan. Het observatorium in Bonn heeft met een zeer sterke antenne signalen van het observatorium te New Yersey opgevangen, die ge richt werden op de maan. Japan blijft koers west varen TOKIO, 21-5. In Japan gaan don derdag 22 mei 52 miljoen kiezers, van wie 27 miljoen vrouwen, naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. De meeste waarnemers .en de jongste peilingen van de openbare mening voorspellen, dat de libe raal-democratische partij aan de macht zal blijven en de over het algemeen pro-westerse politiek zal worden voortgezet. De verkiezingscampagne is rustig geweest, met de liberaal-democra tische regeringspartij en de socia listische oppositie als voornaam ste tegenstandera. ZIGEUNERS KOMEN BIJEEN OP EILAND IN DE RHONE Grote trek naar de Camargue ZIGEMNER REÜNIE Tussen 24 en 26 mei heeft de jaarlijkse reünie plaats van de nog over Europa en andere werelddelen zwervende zigeuners. Tegen het einde van mei verzamelen al deze stammen zich op het eiland Ca margue nabij Arles, dat gevormd wordt in de monding van de Rhöne. Het doel van deze reünie is de ver ering van de beschermheilige van deze stammen. In het algemeen mag men de zi geuner beslist niet vereenzelvigen met de woonwagenbewoners die wij in ons land kennen. Sedert begin 1400 zijn deze No maden ook tot west-Europa door gedrongen en vele zonen uit deze stam verkregen een grote ver maardheid niet alleen op muzikaal gebied, maar ook als poëten, schrij vers of philosofen. Een van de kenmerken van dit, voor vreemden bijna ontoeganke lijk volk, is de grote eerbied voor traditie. Nog onlangs kwam dit duidelijk naar voren toen de ko ningin van een der zigeuner-stam men haar goed gesitueerde omge ving verliet om naar zigeuner-tra ditie te sterven in een tent te mid den van haar onderdanen. De tweede wereldoorlog, die uiteraard een verwoestende in vloed had op het zigeunervolk kon deze wilde vogels toch niet uitroei en. En in de komende dagen beleeft Zuid-Frankrijk weer de grote zi geuner-trek naar Camargue. Wie de duizenden zigeuners in deze re- unie hun religieuze gevoelens ziet beleven zal begrijpen dat het sprookje van 't zwervende, zwart- ogige volk nu nog leeft, ook al is paard of ezel voor de woonwagen veelal vervangen door auto of tractor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1