ignEagn Nederlandse door waanzinnige neger in Guyana vermoord Dader trachtte zelfmoord te plegen GEORGETOWN, 19-5. Een waan zinnige neger heeft maandagoch tend in de beroemde tuinen van Georgetown (Brits Guyana) de 25- jarige mevrouw Henriëtte Ritfeld, de Nederlandse echtgenote van de Surinaamse dr. Seveanus Ritfeld, met een mes doodgestoken. Mevrouw Ritfeld wandelde in de tuinen toen zij door de waanzin nige, een zekere Sydney Dublin, werd aangevallen. Nadat zij gesto ken was wankelde zij nog eer) tien tal meters verder, voor zij ineen zeeg. Zij overleed toen men haar naar een nabijgelegen ziekenhuis wilde overbrengen. De neger probeerde direct na zijn misdaad zelfmoord te plegen. Hij is met ernstige verwondingen in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Prins Bernhard sprak met Eisenhower Prins Bernhard heeft maandag een bezoek gebracht aan het Witte Huis in Washington en circa 25 mi nuten gesproken met president Eisenhower. De Prins zei na afloop van het bezoek, dat hij met de president alleen maar herinneringen had op gehaald en dat het een zeer pret tig bezoek was geweest. De presi dent zag er zeer goed uit, zo zei Prins Bernhard. De toestand in Libanon BEIROET, 19-5. In Tripoli, waar elf dagen geleden de onlusten te gen de Libanese regering van pre sident Sjamoen begonnen, is het maandag vrij rustig geweest. In de hoofdstad Beiroet is echter nog een aanslag gepleegd. Er ontplofte een bom op de centrale markt, waar door een man werd gedood en een, 20-tal mensen, merendeels vrouwen, gewond werden. De politie ver richtte veel arrestaties. Een aantal gesluierde vrouwen werd aange houden voor nadere ondervraging. In Tripoli zijn zaterdag en zon dag volgens onofficiële berichten, zeker tachtig mensen gedood bij gevechten tussen regeringstroepen en opstandelingen. De slag eindigde in massale overgave van circa 700 rebellen. Bij onlusten elders zouden bij elkaar 80 mensen om het leven zijn gekomen. Pogingen van politieke groepen om een oplossing van de crisis te vinden, hebben tot op heden geen resultaat opgeleverd. SOEKARNO DUIDT. OP NIEUW-GUINEA DJAKARTA, 20-5. Tijdens een massabijeenkomst voor het Merde- ka-paleis in Djakarta, welke vol gens een officiële schatting door ongeveer een half miljoen mensen werd bijgewoond, sprak president Soekarno ter gelegenheid van de herdenking van de „Dag van het nationaal ontwaken" een rede uit, waarin hij betoogde, dat „ons land nog niet volledig vrij is, daar West- Irian nog steeds onder de hiel van de Nederlanders is". Telkens als ik de jeugd zie voor bij marcheren en hen hoor zeggen dat zij bereid zijn West-Irian in de schoot der republiek terug te bren gen, aldus de president, zwelt mijn hart. Met zulk een vastberaden heid zal Irian ongetwijfeld deel van onze republiek worden. Haringvloot aan schot HILVERSUM, 19-5. De haring vloot, die zaterdag is uitgevaren, is vandaag, even na twaalf uur op de visgronden aangekomen. Nadat er de hele middag druk was gewerkt aan de voorbereiding, is de vloot om vijf uur vanmiddag aan schot gegaan. 180 000 meter netten zijn nu als een gordijn gespannen tussen de bijna 100 schepen. Omstreeks mid dernacht wordt er gehaald. De vis sersboten zullen, als de haring zich wil laten vangen, hun last aan de jagers overgeven. Dan begint de race naar de thuishaven. Selwyn Lloyd, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft maandag in het Lagerhuis ver klaard, dat z.i. de Libanese rege ring in staat zal zijn de belangen van Britten en andere buitenlan ders in Libanon te beschermen. In tussen nam de Britse regering ech ter „nonnale voorzorgsmaatrege len". De heer en mevrouw Ritfeld wa ren pas zes weken getrouwd. Zij waren met het Nederlandse s.s. „Willemstad" op weg naar Parama ribo, waar zij zich zouden vestigen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft dr. Ritfeld in Nederland gestudeerd Hij werd naar Suriname uitgezon den voor een functie In het land6- hospitaal. Veel beschadigingen aan Drentse hunebedden ASSEN, 19-5. Drente is in het be zit van 54 hunebedden, verspreid over de gehele provincie. Door de jaren heen is er weinig aan gedaan, en zodoende maakten deze monu menten uit Drente's grijze verleden een verwaarloosde indruk. Het pro vinciaal bestuur van Drente heeft enige jaren geleden besloten hierin verbetering te brengen. De hier voor bestemde diensten zorgden er voor dat alle hunebedden in de oorspronkelijke staat werden ge bracht. Bij het laatste onderzoek is aan het licht gekomen, dat bijv. van het provinciaal hunebed te Loon (bij Assen) de zware deksteen van de zijstenen is geworpen en dat van het 'hunebed te Balloo de veldkei waarop het bronzen kentekenbord is aangebracht schuin is afgebro ken en in een sloot geworpen. On der het hunebed van Zeyen (Vries) hebben jagers (of stropers) naar een konijnen- of vossenhol gegraven. Bij een ander hunebed in Anloo werd in de grafkelder gegraven, hetgeen verzakking van de stenen tengevolge kan hebben. Een onder zoek naar dit vandalisme wordt in gesteld. Ingezonden mededeling INSECTEN? Het ls nu tijd U op te geven om uw woning te laten uit spuiten tegen insecten of tegen houtworm. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij: Aan de Tunesisch- Algerijnse grens heeft zich zondag een inci dent voorgedaan, zo heeft het Tu nesische ministerie van Voorlich ting maandag bekend gemaakt Dertig Franse pantserwagens zijn over de grens gekomen en hebben zes Tunesische militairen uit een grenspost ontvoerd. Deze militai ren zijn later, na een Tunesisch protest, vrijgelaten. Gevaarlijke bom onder weg BARNEVELD, 20-5. Een onont- plofte vliegtuigbom heeft sinds de tweede wereldoorlog anderhalve meter diep onder de grond gelegen aan de Moorsterweg te Scherpen- zeel. Toen de heer van Ginkel uit Scherpenzeel dezer dagen bezig was met het rooien van boomwor tels werd hij gewaarschuwd door een passerende landbouwer, die hem vertelde dat er tijdens de oor log dertig bommen waren gevallen en dat een er van niet zou zijn ont ploft. Toen de heer van Ginkel de mijn- opruimingsdienst had gewaar schuwd bleek er inderdaad een niet-geëxplodeerde bom anderhalve meter onder de oppervlakte van de bodem te liggen. De bom woog 100 kilogram. Krasse bejaarde Zaterdagavond arriveerde te Haamstede de 80-jarige heer J. F. Roelof sen per fiets uit Amsterdam. Donderdagmid dag was hij in de hoofdstad op de fiets geklommen en was naar de Schouwse punt gereden, waar hij was uitge nodigd om een 40-jarig hu welijksfeest te komen vie ren. Niet alleen op de fiets is de 80-jarige een krasse be jaarde, maar ook wandelen kan hij, gelet op de 2 herin- neringskruisen van wandel tochten, die hij droeg. De heer Roelofsen deelde mede, dat hij tot zijn 73ste jaar heeft gewandeld. Toen ging het niet meer zo goed en leerde hij fietsen. Niet zonder resultaat, blijkens zijn laat ste trip. Den Haag wordt zuivelstad s-GRAVENHAGE, 19-5. Van 29 mei tot 18 juni zal het Nederlands Zuivelbureau in en rond de ten toonstelling „In Zuivelland" op het Haagse Malieveld de Hagenaars po gen te overtuigen van het nut van meer melk verbruik en wijzen op de voortreffelijkheden van boter en kaas op het menu. De commissaris der koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, zal de tentoonstelling openen. Muziek- trommelgezelschappen zullen vrijwel avond aan avond in alle stadsdelen de aandacht op „Zuivel land" vestigen. Voor de kleinhandelaren in melk, kruidenierswaren en huisvrouwen zullen speciale bijeenkomsten wor den gehouden, waarin het nuttige van de voorlichting gepaard zal gaan aan het aangename van film en cabaretvoorstellingen. De school jeugd zal in grote drommen onder leiding van onderwijzend personeel de tentoonstelling bezoeken. Naast de tentoonstelling draait de zuivel- bioscoop. Ook de „rijdende melk bar" zal doorlopend in actie zijn. Te Goes werd Kringvergadering gehouden van het Ned. Rode Kruis Zeeland aan de top bij jaarlijkse inzameling In de zaterdag jl. te Goes gehou den Kringvergadering van het Ned. Rode Kruis, waarvoor veel belang stelling bestond, kon de voorzitter, mr. J. A. Heyse te Middelburg, bij de opening een speciaal woord van welkom toeroepen aan de eerste- ondervoorzitter van het Rode Kruis, ltnt.-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon te Breda. Het was laatstgenoemde een bij zonder genoegen te hebben mogen constateren dat Zeeland het heeft weten te presteren om voor de vijfde keer in totaal en vier keer in successie het beste resulaat van alle provincies bij de jaarlijkse inzame ling te bereiken, welke temeer be wondering afdwingt omdat de per centages der streefbedragen zich steeds in stijgende.lijn mochten be wegen, waarbij het jaar 1957 met het uitzonderlijk hoge percentage ad ruim 90 bijzondere aandacht ver dient. Ook maakte spreker er mel ding van dat de afd. St. Philips- land met 445 °/o van het streefbe drag landelijk wederom de eerste plaats wist te bezetten en waar voor hij onlangs in de gelijknamige gemeente de ere-wimpel mocht uit reiken, welke trophee voor de vierde keer gewonnen werd. Opmerkelijk is het feit dat in het afgelopen jaar 13 van de 25 Zeeuw se afdelingen boven of even onder het streefbedrag uitkwamen, op welke record een ander gewest zich evenmin kan beroepen. Het was spreker een bijzonder genoegen en ARBEIDSONRUST HOUDT AAN Miljoen Engelse arbeiders stelt looneisen LONDEN, 19-5. De arbeidsonrust in Engeland houdt aan. Maandag, de dag waarop de Londcnse bus- staking haar derde week inging, hebben vertegenwoordigers van een miljoen arbeiders op vakbondscon- grcsscn looneisen ingediend. Het betreft hier 600.000 landarbeiders, 250.000 elektriciens en 150.000 amb tenaren. Behalve de Londense busstaking, waarbij 50.000 man betrokken is, duurt de staking van 3.500 haven arbeiders voort, die het werk heb ben neergelegd uit solidariteit met 6.500 stakende sjouwers van de Londense vleesmarkt. Deze staken op hun beurt weer uit solidariteit met 600 collega's die ontslagen zijn wegens een staking van 1.700 chauf feurs die meer loon eisten. Voorts zijn nog 1.500 arbeiders van een carosseriefabriek in sta king, waardoor meer dan 15.000 ar beiders van autofabrieken niet kun nen werken. een eer om namens het hoofdbe stuur aan de kringcommissaris het kring-campagneherinneringsbord 1957 hierbij te mogen overhandigen. De heer Heyse dankte generaal Van der Kroon voor de vriendelijke woorden en de symbolische uitrei king en kon met een zekere trots mededelen dat op het kringbureau thans vijf borden zullen prijken. Hij maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om bij de komende inzameling, welke zal worden ge houden in de periode van 26 mei- 8 juni e.k., de afdelingen veel suc ces toe te wensen. De heer J. C. Margadant, hoofd van de afdeling Voorlichting en Fondsenwerving te den Haag, gaf zijn indrukken weer bij het treffen der landelijke voorbereidingen en had goede hoop dat ook dit jaar de inzameling zal slagen. De boottocht met Zeeuwse validen Dokter J. Stumphius te Vlissin- gen, de scheepsarts van de onlangs gehouden boottocht met Zeeuwse opgaven van patiënten door heren Invaliden, kon vaststellen dat de huisartsen, vergeleken met voor gaande jaren, zich in opwaartse richting bewegen en bracht in de vergadering vooral hulde aan het verplegend personeel, gerecruteerd uit de Zeeuwse colonnes, voor de wijze waarop het zich zo verdien stelijk van zijn taak heeft weten te kwijten. De voorzitter kon de vergadering mededelen dat het hem in hoge mate verheugde dat inmiddels dooi de afdelingen in Zeeland ruim f 6.000,was bijeengebracht als bijdrage aan de inventaris van het nieuwe Rode Kruis-schip, dat in juni van het volgend jaar, naar men hoopt, in de vaart komt. Voorts bracht hij in herinnering de nationale wedstrijden op 18 ok tober aanstaande te Goes, waarvoor een eerste overleg met het com mando R.K.K. te den Haag inmid dels heeft plaats gehad en waarbij hij de toezegging heeft gekregen dat de drumband, welke verleden jaar te Scheveningen voor het eerst optrad, aan deze dag de nodige luis ter zal bijzetten. 40 jaar onderwijzeres Vorige week vierde mej. M. A. Henning hear veertigjarig jubileum als onderwijzeres aan de R.K.-parochiale school te Zierikzee. Zij werd on derscheiden met de Orde Pro Ecclesia et Pontifice, de versierselen waarvan haar werden opgespeld door mgr. C. Henning. Pastoor Dekker overhandigde de bij de onderscheiding behorende oorkonde. (Eigen foto). TOCH NOG TOPCONFERENTIE LONDEN, 19-5. De diplomatieke gedachtenwisseling te Moskou ter voorbereiding van een topconfe rentie is „niet onhoopvol" begon nen, aldus heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, maandag in het Lagerhuis verklaard. Hij gaf als zijn mening te ken nen, dat er een „wezenlijk vooruit zicht is op een zakelijke uitwisse ling van meningen over de kern van de kwesties betreffende de agenda". Desgevraagd zei de minister dat hij het zeker niet uitgesloten achtte dat er nog dit jaar een topconfe rentie wordt gehouden. Geen Nederlands militair personeel in buitenland 's-GRAVENHAGE, 20 mei. In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Twe'ede Kamer, de heer Gortzak, heeft de minister voor defensie meegedeeld, dat geen personeel van de Nederlandse luchtmacht beschikbaar wordt ge steld voor het bemannen van bases met luchtdoelraketten aan de oost grens van de Duitse bondsrepubliek Het is wel de bedoeling nabij dë oostgrens van ons land een afdeling uitgerust met grond-lucht geleide projektielen, te plaatsen. De minister deelt voorts mede, dat er geen Nederlandse strijd krachten ter beschikking van de Duitse bondsrepubliek gesteld wor den; buiten de grenzen van het koninkrijk zijn helemaal geen Ne derlandse eenheden gestationeerd. Het verblijf van delen van de krijgsmacht van het koninkrijk buiten de grenzen van het konink rijk is overigens niet afhankelijk van een daartoe strekkende wet. Van het blijvend stationeren van Nederlandse eenheden buiten het koninkrijk in vredestijd zal, voor zover de minister kan overzien, geen geheim gemaakt behoeven te worden. Hij heeft tot dusverre in deze geen geheimhouding betracht. Aan gevolgen van verkeersongelukken overleden HARDERWIJK, 19 mei. Mevrouw van Baten-Neefjes uit Harderwijk is vandaag van een haar zaterdag overkomen verkeersongeluk over leden. De vrouw stak de verkeers weg te Harderwijk zo onvoorzich tig over, dat zij werd gegrepen door een snel rijdende auto. SPAKENBURG, 19 mei. Vandaag is het 5-jarig dochtertje van de heer H. ter Haar uit Spakenburg overleden tengevolge van een vo rige week woensdag gebeurd onge luk. Het meisje werd toen door een motorrijder gegrepen en ernstig ge wond. De oud-minister voor Algerië, Lacoste, heeft in de dinsdag ver schenen editie van het blad ,La Nouvelle Republique de Bordeau et de Sud Ouest" geschreven, dat de revolte in Algiers niet tegen te houden was en dat het dwaasheid is te denken, dat de mensen in Al gerië hun houding zullen opgeven. Men moet hier goed aan denken indien men de juiste maatregelen wil nemen tot redding van Frank rijk en Algerië, aldus Lacoste. Nederlandse fysici achten gevaren van atoombom zeer groot Memorandum op verzoek van minister Staf 's-GRAVENHAGE. De explosie van één enkele waterstofbom zou Rotterdam en Den Haag met het tussenliggende gebied met één slag kunnen verwoesten en miljoenen slachtoffers kunnen maken. Vesti ging van strategische raketbases in ons land, waar raketten met atoom ladingen kunnen worden afgevuurd zou de strategische betekenis van ons land voor een toekomstige vij and radicaal veranderen: in geval van een conflict zou deze zijn uiter ste best doen dergelijke bases on middellijk uit te schakelen. Nederland zou in geval van een conflict een van de eerste doelwit ten van (Russische) waterstofbom men zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat na vestiging van raketbases hier te lande vrijwel onze gehele bevolking in geval van oorlog het slachtoffer zou worden en dat dus deze vestiging een volkomen on aanvaardbaar risico zou meebren gen. Camouflage of mobiliteit van bases te land zou nog grotere ge bieden aan het gevaar van vernie tiging blootstellen. Dit schrijven drie theoretische fysici in een memorandum, dat zij hebben samengesteld op verzoek van de minister van Defensie, ir. Staf. De samenstellers zijn prof. dr. H. J. Groenewold te Gronin gen, prof. dr. B. R. A. Nijboer te Utrecht en dr. H. A. Tolhoek te Leiden. Minister Staf heeft dit me morandum aan de Eerste Kamer overgelegd tijdens het debat over de begroting van buitenlandse za ken in het begin van vorige week. Het is thans in druk verschenen. De drie natuurkundigen hebben het memorandum samengesteld, na dat zij met vier vakgenoten een schrijven aan de ministerraad heb ben gericht en naar aanleiding van dat schrijven een gesprek met mi nister Staf hadden gehad. Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien; aanvankelijk zwakke tol matige, later matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen; in het oosten van het land iets lagere temperaturen. 21 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maan op 6.56, onder 22.53. 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.36. Maan op 7.54, onder 23.35. Eerste kwartier: 26 mei te 5.38, Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 mei 4.51 v.m. 17.13 n.m. 22 mei 5.26 v.m. 17.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 mei 3.49 v.m. 16.13 n.m. 21 mei 4.25 v.m. 16.49 n.m. Springtij: 21 mei. Doodtij: 28 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 20-5. De depressie, die gisteren boven het zeegebied ten westen van Schotland lag, werd in de afgelopen 24 uur nog aanmer kelijk dieper en lag vanmorgen bij de Faroër. In de omgeving ervan bevond zich een stormgebied dal zich tot het midden van de Noord zee uitstrekte, In west-Europa daalde de luchtdruk aanzienlijk. Het hogedrukgebied dat gisteren boven zuid-Frankrijk lag, trok naar Polen. In ons land werden gisteren middag op verscheidene plaatsen temperaturen van omstreeks 19 gr. gemeten. Vanmorgen stegen de tem peraturen in het oosten en zuid oosten ook weer snel. Maar van het westen uit was de koudere lucht die om de depressie heen stroomde reeds bezig ons land binnen te drin gen. Het koufront ging echter van weinig of geen regen meer verge zeld. Op de oceaan, op ongeveer duizend km ten westen van Ier land, lag vanmorgen een randsto- ring van de Schotse depressie. Deze storing zal morgen in ons land plaatselijk enkele buien veroorza ken en de wind doen toenemen. Vooral in het oosten van het land zullen de temperaturen lager zijn dan vandaag. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant ie pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE VOOR U ALLÉÉN Inspiratie - „Moedertje" - Misvatting „Eêst nie" - Krompraterij en Geval De kindermond kan altijd bron zijn van eïlandmannelijke inspira tie. Vooral ook de Schouwse kin dermond, blijkens het pittigs dat de - onder de bloesemende rood- kokertjes te Burgh spelende, jeugd ten beste gaf. Er was daar een groep kinderen aan het spelen. Ze speelden om precies te zijn „moe dertje", maar één meisje deed niet mee. Het stond onwennig aan de kant en de echte moeder - toevallig in de buurt - wilde wel eens weten wat er aan de hand was. Er klonk iets verontwaardigs in haar stem toen ze vroeg: „Zeg Marietje, waar om mag jjj niet mee doen?" Spoe dig bleek de misveatting, die aan de vfaag ten grondslag lag. Ma- rietje zei: ,,'k mó wè meedoe, 'k mó nog ubore worre". Een ander tafereel zit zo i??. el kaar. Opa (nop altijd in dienst) pinp met de auto een klant bezoe ken en zijn kleinzoon Jantje mocht mee. Er moest een bestelling wor den afgegeven aan een afgelegen huis, dat niet precies met de auto te bereiken was. Eerst moest nog een eindje door een weiland wor den gelopen. Voorzien van de bood schappen stapte opa dapper het weiland in, maar Jantje voelde er niets voor, want het wemelde van koeien en daar had hij het niet op. Opa verdween dus naar het huis en Jantje bleef in de auto achter. De koeien echter ivilden zich dit bijzondere spektakel niet laten ontgaan en kwamen spoedig aan- gedromd. Ze besnuffelden de auto, die tot grote ontsteltenis van Jantje - weldra helemaal door koe beesten was ingesloten. Was het bij snuffelen gebleven, dan was het wel losgelopen, maar de koebeesten bleken helemaal niet gesteld op zo'n blikke bus in hun domein en ze begonnen luidruchtig te loeien, om uitdruking te geven aan hun ver ontwaardiging over deze inbreuk op hun territoriaal. Gelukkig bleef opa niet al te lang weg. In één oogopslag zag hij, dat Jantje het niet al te lekker had tussen de koeien. Hy zag er bleek van. Opa vroeg: „En Jantje, ben je erg bang geweest?" Jantje had zijn antivoord klaar. JEést vie", zei hy, „ma toen zu gienge blaffe wé". Een Zierikzees jongetje noemt een „radijs" altijd een „paradijs", maar deze elegante vorm van krompraterij is zo dwaas nog niet, want voor het kind ligt het para dijs altijd vlak bijonder de roodkokertjes, in de wei als ojxi terug komt en als do radijsjes op tafel komen. Hopelijk blijft het al tijd zo, maar het jongste heel uit gesproken geval van „ooieva rit us" te Haamstede wijst wel in die rich ting. Voor hen die dit jargon niet kennen: men kan spreken van „ooievaritus", als op een huwelijks dag het dak van de woning bij wij ze van futuristische indikatie (toe komstige aanduiding) is gesierd met een namaak ooievaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2