Toestand kan tot crisis leiden DE ZIERIKZEESCHE COURANT of begin zijn van nationale verrijzenis Engeland verwerpt plan-Rapaeki COMITÉ VOOR „OPEISBAAR WELZIJN' VOOR GEHEEL ALGERIE GEVORMD Algerië: 102 doden Nationale vergadering vandaag bijeen voor bespreking Algerijnse crisis Iraakse en Jordaanse troepen naar Libanon? Franse censuur Veranderingen op komst bij Watergat, Vuurtorenvlakte, Zeepe en Renesser duinpolders? DINSDAG 20 MEI 1958 No. 18362 114e jaargang ZIERIKZGESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt" maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Gaulle trad voor het voetlicht Mohammedaanse Algerijnen verloren vertrouwen in Parijs PARIJS, 19-5. Generaal De Gaul le heeft maandag op zjjn te Parijs gehouden persconferentie ver klaard, dat de tijd mogelijk was aangebroken, waarop hij het land weer rechtstreeks van nut kon zijn. „En in welk opzicht van nut? Wel, als het Franse volk het wenst, zo als dat In dc vorige nationale cri sis het geval is geweest, namelijk als leider van de regering der Franse republiek". Hij vervolgde: „Een der redenen, waarom ik van nut zou kunnen zijn is, dat ik met geen enkele partij verbonden ben. Ik ben een man, die by niemand behoort en tevens by iedereen". Volgens generaal De Gaulle kon hetgeen in Frankrijk t.a.v. Alge- rië en in Algerië t.a.v. Frankrijk geschiedde, tot een' buitengewoon ernstige nationale crisis leiden. „Doch het kan ook het begin van een soort verrijzenis zijn", aldus De Gaulle. „Het alleenbewind der partijen heeft de reusachtige vraagstukken, waar Frankrijk zich tegenover ziet gesteld en met name het probleem der banden tussen Frankrijk en de Ai'rikaanse volken, niet opgelost en het kan dit ook niet. Wanneer de zaken op de huidige voet wor den voortgezet is de regering wel in staat programma's op te stellen, doch zij kan geen definitieve oplos sing vinden", aldus De Gaulle. In antwoord op de vraag wat hij bedoelde met „het aanvaarden van LONDEN, 19-5. De Britse rege ring heeft in een nota aan de re gering In Warschau het Poolse plan voor een zóne zonder kernwapens in Europa verworpen, omdat het de veiligheid van de NAVO-landen bedreigt. In de nota, zaterdag door de Britse ambassadeur in Warschau overhandigd en maandag in Lon den gepubliceerd, verklaart de Britse regering, dat de Poolse voor stellen nauwgezet bestudeerd zijn. Zij roepen echter vragen op waar voor geen oplossing wordt gegeven. Eén ervan is een bedreiging van de veiligheid der NAVO-landen als gevolg van een Russische over macht van conventionele strijd krachten, die zou ontstaan als de Poolse voorstellen zouden worden aanvaard. de bevoegdheden der republiek", antwoordde de generaal: „De be voegdheden der republiek kunnen slechts die zijn, welke door de re publiek worden overgedragen". Hij voegde hieraan toe: „Ik zal niet pogen de instellingen der republiek te schenden. Het is mijn doel langs wettelijke weg de veranderingen in het bestaande politieke stelsel te weeg te brengen, die noodzakelijk schijnen". Volgens generaal De Gaulle be stond het gevaar dat Frankrijk ten slotte bepaalde oplossingen zouden worden opgedrongen, „en dat zou ongetwijfeld het ergste zijn, dat ons zou kunnen overkomen". De toestand in Algerije Generaal De Gaulle werd de vraag gesteld: „wat is uw mening t.a.v. de huidige toestand in Alge rië en het optreden van het Franse leger aldaar"? Een gedeelte van zijn antwoord op deze vraag luidt: „De Mohammedaanse inwoners van Algerië hebben sinds jaar en dag te lijden gehad van de verwarde gang van zaken in Frankrijk. Zij hebben gezien dat het huidige re geringsstelsel in Parijs geen oplos sing voor hun vraagstukken heeft kunnen vinden, zij hebben ook ge zien hoe de huidige regeerders zich in de laatste tijd hebben gewend tot goede diensten verlenende vreemdelingen. Zij hebben het gevaar gezien, dat mijn goede vriend, die tot voor kort belast was met de leiding der Algerijnse zaken (aangenomen wordt, dat deze opmerking op Robert Lacoste slaat), een „diplo matiek dien bien phoe" heeft ge noemd. Hoe kunt u van hen verwachten dat zij niet als een man zullen pro testeren? Zij zien, hoe in Parijs de ene kabinetscrisis de andere volgt. Hoe kan het anders dan dat de Al gerijnse bevolking op de lange duur en onder deze omstandighe den, in verzet komt?" ALLE MACHT BLIJFT BIJ HET LEGER Nieuwe comité beslist geen regering ALGIERS, 19t5. In Algiers is maandagavond de vorming van een comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerië bekend gemaakt. Een woordvoerder van het comité voor Algerië heeft aan de pers mee gedeeld, dat het nieuwe comité be slist geen regering is. Alle macht blijft bij het leger, zei hij. Generaal Massu, de voorzitter van h'et comité voor Algiers, en ge neraal Jouhaud, hoofd van de luchtmacht in Algerië, zijn in het nieuwe comité opgenomen, maar Soustelle, de gewezen gouverneur- generaal van Algerië, is er geen lid van. Generaal Salan, de opperbevel hebber, zal in geheel Algerië vlug schriften laten verspreiden, waarin hij de opstandelingen opwekt de wapens neer te leggen. Hij belooft hun, dat zij dan vrijuit zullen gaan. De verklaring die generaal de Gaulle in Parijs heeft afgelegd, na melijk dat hij bereid is de regering over te nemen als hij daartoe door de Algemene Vergadering wordt gemachtigd, wordt in Algiers ge zien als steun voor het comité voor openbaar welzijn. Men heeft voorts zeven commis sies ingesteld voor bestudering van grote vraagstukken die zich op di verse gebieden voordoen: voor bin-., nenlandse zaken, buitenlandse be trekkingen, voorlichting, economi sche zaken, sociale en vakbonds aangelegenheden, opvoeding, en veiligheid. PARIJS, 19-5. De Franse minister van Voorlichting heeft maandag avond meegedeeld, dat de Franse troepen in Algerië het afgelopen etmaal 95 opstandelingen hebben gedood en 20 gevangen genomen. De Franse verliezen worden opge geven als 7 doden en 2 vermisten. AMSTERDAM. Tijdens de zater dag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden bijeenkomst van de vrou wen vredesgang 1958, is een tele gram gezonden aan Koningin Juli ana, waarin de deelneemsters de aandacht van Hare Majesteit vra gen voor haar grote bezorgdheid voor de toekomst van het mensdom. Zij g^ven op deze wijze uiting aan haar angst dat het geestelijk en li chamelijk welzijn van haar kinde ren, en van hen die nog geboren moeten worden, ernstig zal worden geschaad. DE TOESTAND IN FRANKRIJK Stemming over verlenging noodbevoegdheden regering Pflimlin PARIJS, 20-5. Het is vandaag een beslissende dag voor de Franse re gering. De Nationale Vergadering komt bUeen om de crisis in Algerië te bespreken in het licht van gene raal De Gaulles aanbod van giste ren, de regering over te nemen. Er zal gestemd worden over verlen ging van de noodbevoegdheden van de regering-Pflimlin t.a.v. Algerië. De regering kreeg vrijdag met ruime meerderheid noodbevoegd heden voor het gehele land. Vandaag ook zal in Algiers een Algerijns comité voor openbaar welzijn worden samengesteld. Af gevaardigden uit alle delen van Algerië hebben samengewerkt tot de vorming van het comité en ge neraal De Gaulle verzocht om be middeling in het geschil met het moederland. Hoewel de vorming van het comité gisteravond in Al giers is aangekondigd, zijn de leden nog niet benoemd. Volgens een woordvoerder zal het comité zeker niet een regering zijn. Het leger be houdt alle macht. Het comité moet een band vormen tussen de mili taire autoriteiten en de bevolking, aldus de woordvoerder. Generaal Salan, de hoogste mili taire en burgerlijke gezaghebber, heeft de Algerijnse opstandelingen opgeroepen zich over te geven en hun plaats „in het nieuwe Franse Algerië" weer in te nemen. Gisteravond werd in Parijs be kendgemaakt, dat sinds1 12 mei, het begin van de militaire revolte in Algiers, de activiteit van de op standelingen in Algerië is toegeno men. Deze mededeling is in strijd met recente berichten uit Algiers, die juist gewagen van een opval lende vermindering van deze acti viteit. Verwacht wordt, dat in het debat van vandaag in de Nationale Ver gadering te Parijs het standpunt van de onderscheidene partijen, na de persconferentie van generaal De Gaulle, verduidelijkt zal worden. In de wandelgangen is de indruk ge wekt, dat de kansen van de gene raal om de regering over te nemen, met goedkeuring van het parlement, door zijn verklaring van gisteren zijn gestegen. Afgevaardigden toon den zich opgelucht door de vex-kla- ring van De Gaulle, slechts op con stitutionele wijze aan het bewind te kunnen komen. De Gaulle zei gisteren, dat het huidige partijstelsel had gefaald en de enorme vraagstukken, waarvoor Frankrijk staat, in het bijzonder de Algerijnse kwestie, niet kan oplos sen. Na zijn persconferentie zei De Gaulle, naar zijn woonplaats terug te zullen keren en ter beschikking van het land te blijven. Het orgaan van de communis tische partij, „l'Humanité", heeft in een extra-editie na de Gaulle's persconferentie de arbeiders, die gisteren een reeks proteststakingen op touw zetten, opgeroepen paraat te zijn, teneinde „het fascistische komplot" een halt toe te roepen. De Gaullist Jacques Soustelle is na een spectaculaire vlucht uit Parijs in Algiers gearriveerd. - Foto boven: Soustelle werd begroet door gene raal Salail op het gouvernement. Kostelijk is hierbij het gezicht van de radio-verslaggever. - Foto onder: een.enthousiaste menigte wierp papier in de lucht, nadat Soustelle haar van het balkon van het gouvernements gebouw had begroet. Dit nummer bestaat uit G pagina's t Teveel geluk is vaak ongeluk, j Koningin Juliana bij Wageningse studenten WAGENINGEN, 20-5. Koningin Juliana heeft maandagavond in Junushoff te Wageningen de gala voorstelling bijgewoond die de Wa geningse studenten toneelvereni ging gaf ter gelegenheid van het zestiende lustrum van het Wage ningse studenten corps. Opgevoerd werd het epos „Gilgamesj", voor zover bekend de oudste literaire schepping van de mens. Het epos, dat op kleitafels bij opgravingen Ls gevonden, is in het Nederlands ver taald door de Leidse hoogleraar prof. dr. F. Th. de Liagre Brthl. CAIRO, 20-5. - Het Egyplisclic persbureau voor het Midden-Oos ten meldt, dat volgens een in Da mascus ontvangen bericht Iraakse en Jordaanse troepen naar Libanon waren gezonden om de Libanese regering behulpzaam te zyn by het bedwingen van de onlusten. Vrijdag zouden vier Iraakse le gervliegtuigen uit Amman in Bei roet aangekomen zijn met niet-ge- uniformeerde troepen aan boord. Het Egyptische persbureau be richt voorts, dat „het volk" thans de Libanese stad Tyre beheerst en alle bruggen heeft opgeblazen die Beiroet met Sidon verbinden. Het Franse ministerie van Voor lichting heeft maandag bekend ge maakt, dat bij de persbureaus een controle is georganiseerd op be richten over Algerië, en in het bij zonder de berichten afkomstig uit Algerië, omdat er „een gecontro leerd voorlichtingsstelsel" in Alge rië bestaat. Verdere bijzonderhe den zijn nog niet bekend. Veel wat daar groeit en bloeit ,,Stad en Lande"-leden keken door bril van een kenner (Van onze redakteur) In de inleiding van zijn causerie over het plantenleven in de West hoek, verlucht met zeer fraaie kleurendia's, bracht de heer Hack de mogelijkheid naar voren dat speciaal bij het Watergat, in de vuurtorenvlakte, wellicht een deel van het „Zeepe" en in de duinpol ders bij Renesse, strukturele wijzi gingen zullen worden aangebracht, die een inventarisering van de schoonheid, die de flora in deze ge bieden schenkt, op het ogenblik zeker waardevol maakt. Er groeit en bloeit daar veel zoals bleek uit deze van kennis getuigende cause rie. Vooral in deze tijd valt er veel te genieten voor degene die op zoek gaat naar Flora's kinderen in de Westhoekse natuurgebieden. De heer Hack wees er op hoe de oude typische duinweggetjes in de loop der jaren steeds zeldzamer ge worden zijn. Men moet er naar zoe ken. Deze duinweggetjes zijn be schermd door walletjes, die een weelderige vegetatie dragen. Het Luieswegje is er een voorbeeld van. Men vindt er abeelbeplanting en de zomereik, als typisch restant van de vroegere bossen in dit gebied. De sleedoorn, de hondsroos, de hop en de hemelsleutel zijn daar verder te vinden. De duinweiden De duinweiden droegen vroeger een weelderige boomvegetatie. Ze werden echter kaalgekapt. Grotere uitdroging was er het gevolg van, waarmede verstuiving samenhangt. Tegenwoordig wordt er weer wel aan gedacht deze polders achter de duinen te beplanten. Zo is er al een proef genomen met schotwallen van Oostenrijkse dennen, in navolging van het Domein-experiment. Over het algemeen groeit er op de duin- polderweiden maar weinig gras. De heer Hack wees er op, hoe zonde en onfraai het zou zijn deze weiden te cultiveren en vol te zetten met broeikassen. Men vindt er de be- zemheide en de dopheide, de grauwe dopheide. Wel aardig is het als hier en daar het terrein wordt gebro ken door een roggeveldje. Het Watergat Het laaggelegen Watergat is een kalkarm terrein. De lijsterbes doet het er goed en voorts de Gelderse roos en het kardinaalsmutsje. Echt vondsten in dit gebied zijn de le lietjes van dalen, de daslook (zeld zaam) en de bosanemoon. Veelvul- diger komen voor: de vogelmelk, de klis, de smeerwortel. Het eigen lijke laagste Watergat kent de dot terbloem, spirea, het ruwharig wil genroosje, de dagkoekoeksbloem, de kattestaart, de wederik, en het kruiskruid. De rakker die zich met vele collega's verstrengelt, de duin doorn, is er (maar daar niet alleen) en voor wie het alles nog niet ge noeg is, vindt er bitterzoet, winter- postelein, lis, harlekeinorchis, boks baard, hondstong, breedbladige wespenorchis en perzikkruid, By dc Oude Hoeve In de duindalen bij de Oude Hoeve vindt men kruipwilg, par- nassia, de moeraswespenorchis en de vleeskleurige orchis, sturnia, de Zoals gemeld heeft de be kende fotograaf en plantkun- kundige, de heer D. Hack te Renesse, op de jongste ver gadering van de vereniging „Stad en Lande", een inte ressante causerie gehouden over de flora van de West hoek. Met het oog op de komende zomerexcursle van de ver eniging was dit interessant, maar niet minder in alge mene zin, gelet op het feit dat ook de Westhoek wel licht niet zal kunnen ontko men aan strukturele wijzi gingen, die gepaard zouden gaan met verlies aan schoon heid, vooral Iandschappeiyk en wat betreft de flora. keverorchis, de duinliguster, zee- melkruid en kruipend stalkruid. De vuurtorenvlakte De vuurtorenvlakte is zeer wa- terarm geworden, hetgeen in de flora tot uiting komt. We noemen: vlasbek, muurpeper, ogentroost walstro, akkermelkdistel en ver schillende parasieten. Ook het Zeepe is een aan bloe men rijk gebied. Het glidkruid groeit er en de hoog oprankende koningstoorts, de teunisbloem, bru- nella, de vleugeltjesbloem en hel rondbladig watergroen. De uitgestoven duinstukken zijn doorgaans wat ziltig en daar vindt men de waterranonkel, het zeep- kruid, herfsthooi en om met de geurlgste te besluiten: de kamper foelie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1