Franse regering mag voor drie maanden de noodtoestand afkondigen DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Stad en Lande" beducht voor gang van zaken te Zierikzee en in de Westhoek MAANDAG 19 MEI 1958 Nu. 18361 114e jaargang: ZIERIKZËESCHGWNIËUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Stevige reactie op gebeurtenissen in Algerije De Franse Nationale Vergadering heeft vrijdagmiddag de regering- Pflimlin gemachtigd voor de duur van drie maanden de noodtoestand af te kondigen. De stemverhouding was 461 voor en 114 tegen. De Se naat bekrachtigde zaterdagnacht het wetsontwerp. Als de Senaat het wetsontwerp ongewijzigd goedkeurt, wordt het direct van kracht. De regering kan onder de nood wet censuur op de pers, de radio en alle middelen voor menings uiting instellen. Hieronder valt ook het toneel. De autoriteiten kunnen café's, bioscopen en theaters slui ten en openbare samenkomsten en demonstraties verbieden. Zij kun nen *de politie opdracht geven tot huiszoekingen op elk ogenblik. De politie kan arrestaties verrichten zonder de gebruikelijke wettelijke voorschriften in acht te nemen. De ministers van Defensie en Justitie kunnen gewone misdrijven door militaire gerechtshoven laten be rechten. De regering kan stakin- gen verbieden en verboden gebie den instellen. Pflimlin had de bevoegdheden gevraagd om het hoofd te bieden aan de revolte in Algerië en mo gelijke moeilijkheden in het moe derland als gevolg van de verkla ring van generaal de Gaulle, die zich bereid heeft verklaard de re- Spoetnik III niet terug naar de aarde MOSKOU, 16-5. Noch Spoetnik nummer drie zelf noch de er in aangebrachte instrumenten zullen op aarde terugkomen, aldus heeft professor Feodorof op een perscon ferentie te Moskou verklaard. Bij het lanceren heeft zich geen enkele mislukking voorgedaan, zei de pro fessor verder. Alle door de instru menten van deze kunstmaan opge nomen gegevens zullen per radio naar de aarde worden geseind. Er bevindt zich geen enkel levend we zen in deze spoetnik, die volgens de professor langer dan de vorige twee in de ruimte zal blijven. METING VAN RADIO-ACTIVITEIT GENEVE. De uitvoerende com missie van de wereld weerkundige organisatie heeft besloten steun te verlenen aan de oprichting van een netwerk van posten over de gehele wereld voor het meten van de ra dio-activiteit van lucht en regen, aldus is te Genève meegedeeld. De commissie besloot ook tot opstel ling van een internationaal pro gram voor de bestudering van vloedgolven met het oog op het or ganiseren van een waarschuwings dienst over de gehele wereld. Ook is gesproken over de ontwikkeling van weerdiensten voor de hoog en snel vliegende straalverkeersvlieg- tuigen. Verscheidene honderden man schappen van de Britse luchtmacht zijn in de afgelopen dagen per vliegtuig naar Nicosia overgebracht aldus is vrijdag door ambtenaren op het vliegveld van de stad mee gedeeld. Het Boliviaanse ministex-ie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat de opstand in Santa Cruz geheel is onderdrukt. De laatste rebellen zouden naar Argentinië en Para guay zijn uitgeweken. geringsmacht op zieh le nemen. Aan de stemming in de Nationale Vex-gadering was een bewogen de bat van zes uur voox-afgegaan. Meer dan 500 zwaar gewapende politiemannen zorgden er voor, dat de afgevaardigden ongestoord kon den debatteren. Frankrijk heeft weer een nieuwe premier: het is de katholieke Elzasser Pierre Pflimlin, die wij links op de foto zien tijderis zijn toespraak tot de Nationale Vergadering, waarin hij zijn regeringsprogramma ont vouwde. Rechts zien we een beeld van de relletjes, die zich in Parijs afspeelden enivaarbij de politie meermalen genoodzaakt was de gummi knuppel te hanteren. MET NEDERLAND GAAT HET GOED IN BRUSSEL „Het Water''' en carillon belangrijke creditposten De toestand in Indonesië NOG ACTIVITEITEN VAN OPSTANDELINGEN OP HELLINGEN VAN MERAPI Verstoring inaehtsevenwieht als Soekarno wint Zelfs een grassprietje richt zich op als het platgetreden DJAKARTA, 16-5. Volgens de nieuwste uit Padang te Djakai'ta ontvangen berichten worden de activiteiten van de opstandelingen op de hellingen van de Merapi, ten zuidoosten van Bukittinggi, geleid door de pi'emier van de tegeni-e- gering, Sjafruddin Pi*awiranegara. Hij heeft daarbij de steun van een van de ministei-s in de tegen regering, ovei-ste Dahlan Djambek, de ontslagen sous-chef van de staf van het Indonesische leger. De be- langi-ijkste groep der opstandelin gen zou zich echter bevinden in de nabijheid van het meer van Sing- karak, ten zuiden van de Merapi, waar een eveneens ontslagen vooi-- malige ovei'ste van het Indonesi sche leger twee compagnieën tot zijn beschikking zou hebben. Kolonel Ahmad Jani, de com mandant van de regeringstroepen die tien dagen geleden Bukittinggi bezetten en die dit meedeelde, be vestigde dat tot nu toe geen en kele van de vooraanstaande leiders der opstandelingen door de rege ringstroepen is gevangen genomen. Volgens zijn zeggen opereren de nog overgebleven troepen der op standelingen in hetzelfde bei-gach- tige gebied, waarin de Indonesiërs gedurende dé revolutie hun strijd leverden tegen de Nedexdanders. Volgens een uitzending van een niet-geïdentificeerd ï-adiostation dei- opstandelingen zou een overwin ning van de Indonesische i-egering over de opstandelingen een ern stige verstoring betekenen van het machtsevenwicht. Als de x-egex'ing van Soekarno grote macht kreeg, zou de positie van Malakka, Aus tralië en de Philippijnen volkomen onbetekenend worden, aldus de radio der opstandelingen. VLIEGTUIG VAN „SABENA" STORT NEER BIJ VLIEGVELD VAN CASABLANCA Vijf en zestig mensen kwamen om het leven BRUSSEL, 18-5. - Een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena", een DC-7., is zondagochtend bij een landingspo ging te Casablanca in Noord-Afrika, op vijfhonderd meter van het vlieg veld Cazes, neergestort, waardoor 65 mensen het leven hebben ver loren. Er bevonden zich 60 passagiers en 9 bemanningsleden aan boord van het toestel, dat zatei-dagavond te Brussel was opgestegen en op weg was naar Leopoldville in de Belgische Congo. Vier personen hebben de ramp ovex-leefd: een Belgische employé van de „Sabena" was ongedeerd, twee Belgen werden licht gewond *en een Zwitserse passagier vrij zwaar. De laatste boodschap van de pi loot meldde, dat een motor niet werkte en dat hij zou trachten een noodlanding te maken op het vlieg veld van Casablanca. Het toestel miste de eerste landingsbaan. De piloot wilde opnieuw stijgen, maar het toestel stortte neer doox-dat het te weinig snelheid had. Het vloog in brand toen het de gx-ond raakte en werd volkomen vernield. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Een groep Turkse valschex'mspringex-s zal medewer king verlenen aan de Pinkstex-- vliegfeesten op het vliegveld Eelde. De groep komt de eerste Pinkstex-- dag, begeleid door een aantal par lementsleden, per eigen „Dakota" naar Eelde, zal na aankomst gaan oefenen en tijdens de eigenlijke vliegfeesten valschermdemonstra ties geven. 's-HERTOGENBOSCH. Zater dagmiddag omstx-eeks vijf uur kwam de heer N. Gijn uit Zaltbom- mei in 's-Hertogenbosch de Cy- presstraat met zijn bromfiets uit- x-ijden, waarbij hij geen voorrang gaf aan een in de Esdoox-nslraat na derende bestelauto. Hij werd door deze auto gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij na aankomst in het Grootziekengasthuis is overle den. Zijn 11-jarig zoontje, dat ach ter op de bromfiets zat, moest met een zware hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. VALKENBURG. Op de Cauberg te Valkenburg is de plechtige ont hulling en inzegening van het Lim burgse herdenkingsmonument voor gevallen verzetsstrijders geschied. ZUTPHEN. Zondagmiddag is de 9-jarige W. A. de Jonge uit Voorst, vermoedelijk tussen de spoox-- en de voetbrug over de IJssel in de rivier gevallen en verdr-onken. Het knaapje stond op dat ogenblik te kijken naar een schip, dat op de strekdam was gelopen. Het stoffe lijk ovex-schot is nog niet gevonden. Het jongetje was het enig kind van de heer en mevrouw de Jonge. MAASTRICHT. Onder belang stelling van vele honderden bezoe kers is op het vliegveld Zuid-Lim burg het eerste Nederlandse para- chutistencenti-um van Nederland geopend door de voox-zitter van de Nederlandse parachutistenclub, lui tenant kolonel W. D. M. Eekhout uit Hax-derwijk. Jhr. ir. F. E. C. Everts, directeur van de Stichting Wereldtentoon stelling 1958 afdeling Nedei'land en de adjunct secretaris-generaal der tentoonstelling, de heer Marcel Thienpont, hebben tijdens een pers conferentie in het Nederlandse pa viljoen een overzicht gegeven van de resultaten van de eerste maand. Het Nederlandse paviljoen kan een succes genoemd worden, zo verklaarde de heer Evers. Waren de meeste landen op de openings dag nog niet helemaal gereed met hun paviljoen, het Nederlandse was al twee dagen tevoren klaar en dat h'eeft ons veel goede publiciteit verschaft. Onmiddellijk na de ope ning bleek dat het paviljoen bij het publiek in de smaak viel. Het pu bliek stroomde binnen en die stroom neemt nog steeds toe. Van de 440.000 mensen die op Hemel vaartsdag de tentoonstelling be zochten, kwamen er ruim 150.000 in het Nederlandse paviljoen. Ook op slappe dagen werden bij twee ingangen nog vijftigduizend bezoe kers per dag voor het Nederlandse paviljoen geteld. Gelukkige vondst Het gekozen thema „Het Watex-". blijkt een gelukkige vondst te zijn, vertelde de heer Everts verder. Met behulp van het water is het texrein tot deel van de Nederlandse expo sitie gemaakt. Van groot belang is daarbij geweest dat men het water in beweging heeft gebracht. Het lijkt zo veel op de zee dat de men sen er hun vinger in steken om te proeven of het zout is. Ook het ge luid van de golfslag draagt belang rijk bij tot het kweken van de juiste atmosfeer. Het vele water heeft echter ook zijn nadelen. De grondgesteldheid op de Heizelvlakte is niet ideaal en de grootste moeite heeft men gehad om bodems en kanten van sloten dicht te krijgen. Dagelijks werd acht' a tien kubieke meter water per uur verloren, dat uit de Brusselse watexdeiding moest worden aangevuld. Men heeft de zaak nu echter onder de knie. „Best seller" Het carillon is ook een belang rijke creditpost en de levende have is een „best seller" gebleken. Op drukke dagen moet er eenrichtings verkeer worden ingesteld vanwege de koeien en biggetjes en de geit is volgens ir. Everts de meest geaaide geit ter wereld. Het transportpaviljoen met zijn scheepsdek, mast en hutten en niet Bestedingsbeperking en cultuurwerken vormen gevaar In de koffiekamer van de Con- cex*tzaal vergaderde vrijdagavond, onder voorzitterschap van dr. J. J. Westendorp Boerma de vereniging „Stad en Lande van Schouwen- Duiveland". In zijn welkomstwoox-d tot de (niet talrijke) aanwezige le den, richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot de heer Antoni, vertegenwoordiger van de Bond voor Heemschut. In zijn aanwezig heid zag de voorzitter een bewijs dat Heemschut „Stad en Lande" een goed hart toedraagt. te vex'geten zijn dekstoelen (waar van er inmiddels zes zijn bijbe steld) draagt ook bij tot het succes. Een groot deel van de bezoekers is nog nooit op een zeeschip geweest en vindt het een sensatie. Het res taurant floreert en moet van tijd tot tijd zijn deuren sluiten, omdat een vlotte bediening andex-s niet meer mogelijk is. Deze foto-combinatie geeft twee beelden van de gebeurtenissen in Al gerije. - De linkerfoto toont een grote menigte voor het ministerie voor Algerijnse zaken te Al giers, terwijl parachutis ten van generaal Jac ques Massu door de met papieren bestrooide in gang de hekken binnen trekken nadat het ge bouw door opstandige elementen was geplun derd. Na de vorming van een comité voor openba re veiligheid door'gene raal Massu houden zijn troepen alle strategisch belangrijke punten in de stad bezet. - De rechter- foto toont generaal Mas- su achter de microfoon tijdens een rede, waarin hij een beroep deed op alle ambtenaren 't werk te hervatten en waarin hij de voorgestelde alge mene staking, naar ver luid uit naam van gene raal Salan, afried. De voorzitter noemde verder en kele zaken, die de vereniging met zorg vervullen. In de eex*ste plaats is de toestand van verschillende cultuux'monumenten te Zierikzee zeer penibel geworden. Men vraagt zich wel af, aldus spr., „wat moet dat in de toekomst worden?" De poorten schreeuwen om hex-stel, het Tempeliex-enhuis en het stad huis staan al geruime tijd in de steigers en wat zal er over blijven van de typische oude sfeer in de achterstraatjes. Uiteraard kunnen partikulieren aan de restauratie van oude gebouwen niets doen, de be stedingsbeperking wreekt zich en „Stad en Lande" heeft al de han den vol aan het aangekochte hofje in de Manhuisstraat. Een verdere verontrusting gelden -de alarmeren de geruchten uit de Westhoek. Nieuwe wegen worden daar aan gelegd, landschappen wox-den in cultuur gebracht en hoe zal het ty pische van de Westhoek-sfeer bij de komst van de vele duizenden x'e_ kreatie-zoekenden kunnen worden bewaard. Spr. had de indruk dat t.a.v. deze kwesties de instanties ook niet alle één lijn tx-ekken. De kerk te Noordgoxiwe Uit de vei-gadex-ing werd met be trekking tot de kerk te Noordgou- we opgemerkt, dat velen zijn ge- schx-okken van de uiteindelijke be pleistering van de kerk. Het „schoon werk" had het daar bijzon der goed gedaan. De ax'chitecten zijn echter stex'k geporteerd voor pïeistei'ing, in vex'band met de ruimtelijke werking, maar er is veel tegen te zeggen, omdat de pleisterlagen vaak worden ontsierd door vlekvorming. De vooi'zitter wees de leden er nog op dat „Stad en Lande" in staat is bij te dragen in het herstel van bv. stoephekken, deui-en, ge velstenen, oude pompen, muren e.d. Hij verzocht in eventuele ge vallen hel bestuur hierop te willen attenderen. De aftredende bestuursleden de heren P. A. Boot. W. P. L. Bakker en A. H. Vermeulen werden bij ak- klamatie herkozen. Het jaarverslag werd goedge keurd, evenals de rekening 1957. die sloot met een saldo van f 1996,22 De kascommissie rapporteerde gun stig over de rekening, waarna de penningmeester décharge werd verleend. De voorzitter deelde mede dat de jaax'lijkse zomerexcursie ditmaal naar de Westhoek zal leiden, mede ook in verband met de dreigingen, die voor dit gebied zijn ontstaan. Als datum is inmiddels gekozen 28 juni. De excursie sluit aan op de zomervergadering, waarop het woord zal worden gevoerd door ir. W. van der Kloot, die zal spreken over de Schouwse natuurreserva ten. De heer Lysen vestigde er nog de aandacht op, dat bij de herbe planting van het eiland de knotwilg is vergeten, hetgeen hij betreurde. Hij verzocht het bestuur de instan ties hiei-op te willen attent maken. Als inleiding op de zomerexcur sie hield de heer D. Hack te Re- nesse, bekend fotograaf en plant kundige, tenslotte een causerie, verlucht met kleurendia's, over de flox'a van de Westhoek. In het nummer van 'mox-gen zul len wij dieper ingaan op deze inte- x-essanfe lezing, die door de leden in hoge mate werd geappi'ecieerd. De race 0111 de haring begonnen HILVERSUM, 18-5. De haring- loggers, die gisteren van Scheve- ningen, Vlaax-dingen en IJmuiden vertrokken, stomen volle kracht naar de Nooi-d. Vanmiddag om vijf uur wex-d van de haringvloot het volgende bericht ontvangen: „Het is briezig weer, wind zuidwest. De kop van de vloot, gevormd door de snelste schepen van alle havens, is op 56 graden en 5 minuten noord- dei'bi'eedte. Alles wijst er op, dat de hele vloot moi'gen in de namid dag van schot kan gaan. In de nacht van maandag op dinsdag gaat men halen. Als er dan gevan gen is begint de jagerij. Van de Vlaardingse vloot zijn drie ploegen gevormd, van de Scheveningse en van de ICatwijkse vier ploegen. Ieder van de vijftien ploegen heeft een jager".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1