'V DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSEN LANCEREN MET SUCCES DERDE (ZWARE) SPOETNIK Salan wil De Gaulle DE TOESTAND IN LIBANON Regeringstroepen op Celebes in val? PFLIMLIN WIL NOODTOESTAND IN FRANKRIJK AFKONDIGEN Generaal de Gaulle stelt zijn diensten beschikbaar voor Franse natie Financiën en Economie STAD EN PROVÏNGIF Geref. jongens- en meisjesclubs van Schouwen- Duiveland ontvingen clubs uit Amsterdam VRIJDAG 16 MEI 1956 No. 18360 114e jaargang ZIERIKZEE SCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij voorulibeiallng 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 In 106 minuten rond de aarde MOSKOU, 15-5. De Sowjet-Unie heelt donderdagochtend haar derde kunstmaan gelanceerd. Volgens een bekendmaking van het Russische persbureau Tass beschrijft de kunstmaan een baan van 1880 km op ztfii hoogste punt en cirkelt om de 106 minuten rond de aarde. De moederraket volgt de kunst maan In haar baan. De maan weegt 1327 kilo en is daarmee de zwaarste satelliet die tot dusver rondom de aarde heeft gedraaid. In het be richt van Tass is geen melding ge maakt van een of ander levend wezen aan boord. Het observatorium van de uni versiteit van Bonn ving donderdag morgen omstreeks kwart voor 12 goed hoorbare seinen van de kunst maan op. De zender werkte net als bij de vorige Spoetniks op een fre quentie van 20 megahertz en wordt gevoed door chemische en zonne- energie. Het sein is de morseletter L: De batterijen en instrumenten in de Spoetnik wegen 968 kilo. De sa- ALGIERS, 15-5. De Franse opper bevelhebber in Algerië, generaal Salan, heeft donderdag tot een me nigte van 2.000 mensen in Algiers gezegd: „Ik zal mijn macht slechts aan een minister overdragen, die is afgevaardigd door een regering van openbaar welzijn, geleid door gene raal de Gaulle". BEIROET, 16-5. Premier Sami El Sohl van Libanon zal, naar men venvacht, vandaag (vrijdag) het parlement om extra-bevoegdheden vragen om aan de verwarde toe stand in het land het hoofd te bie den. De oppositie zal zeker het af treden van het kabinet eisen. Volgens berichten uit noord-Li- banon bestrijden Libanese lucht en landstrijdkrachten ongeveer duizend opstandelingen - voor het merendeel afkomstig uit Syrië - die zich hebben verschanst op een vliegveld, ongeveer 125 km. ten noorden van de hoofdstad. Het Li banese leger beheerst weer volle dig het gebied van Beit El Din, waar betogers hebben getracht de zomerresidentie van president Sja moen te bezetten. Jongetje liet lokomotief ontsporen EMMEN, 15-5. Te Emmen heep: een achtjarig jongetje van het gezin Kroeze uit Emmen een zware die- selelektrische lokomotief van de Nederlandse Spoorwegen doen ont sporen doordat hij de beveiligings- blokken van een zijspoor vla een hefboom op de rails deed neerko men. De lokomotief, welke een ge wicht heeft van 60 ton, kwam met de wielen buiten de rails, doch kantelde gelukkig niet. De schade is vrij aanzienlijk en wordt geschat op duizenden guldens. De lokomotief haalde vanaf het fabrieksterrein van de Enkalon eni ge wagens, waartoe hij vanaf het hoofdspoor Emmen-Coevorden op een zijspoor moest rijden. Voordat men echter op het zijspoor kan ko men dienen de voor beveiliging aangebrachte blokken met een hef. boom te worden opgelicht. Na te rugkomst worden deze blokken weer op het zijspoor aangebracht. Het achtjarig knaapje heeft kans gezien de hefboom van de blokken over te halen met het gevolg dat bij terugkomst de lokomotief met negen tvagens op deze blokken reed. teiliet is kegelvormig en 3.57 meter lang, de antennes niet meegerekend. Volgens de bekendmaking van Tass is de lancering op Hemel vaartsdag in het kader van het programma van het internationale geofysische jaar geschied om on derzoekingen te doen in de boven ste lagen van de atmosfeer en in de ruimte daarbuiten. De doorsnede van de Spoetnik op zijn voetstuk is 1.73 meter. LONDEN, 14-5. Volgens een woensdag in Manilla opgevangen uitzending van een radiostation der Indonesische opstandelingen, zou den de troepen der centrale rege ring „aan alle zijden" in een val zitten langs de smalle noordweste lijke kuststrook van Celebes. De radio haalde een woordvoer der van de commandant der op standige troepen aan, die zou heb ben verklaard, dat „de volledige overgave van de elite-bataljons van Djakarta in de kuststrook tus sen Donggala en Palu op handen is" TWEEDE KAMER De algemene kinderbijslagwet De twee grootste groeperingen in de Tweede Kamer hebben zich ak koord verklaard met het Inge diende ontwerp voor een algemene kinderbijslagverzekering, de ene zonder voorbehoud en de andere onder zekere reserves. Een aantal andere groeperingen heeft zich te gen dit wetsontwerp uitgesproken, onder meer ómdat z\j het totstand komen van een weduwen- en we zenverzekering dringender achten. Enkele van deze groeperingen heb ben bovendien principiële bezwa ren. Dit kan worden geconcludeerd uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp Algemene kinderbijslagwet, welk verslag deze week is verschenen. Het persbureau „Antara" heelt gemeld, dat de opstandelingen op Celebes zich zouden hebben aange sloten bij de gevreesde Darul-Is- lam-beweging. De leiders van de „revolutionaire regering" zouden in een dorpje in zuid-Celebes een ge heime overeenkomst tot samenwer king met de Darul Islam hebben getekend. Nationale eenheid in gevaar PARIJS, 16-5. Premier Pfllmlln zal vandaag by de Nationale Ver gadering een wetsvoorstel indienen om in Frankrük de noodtoestand af te kondigen. Ook zal h(j een ont werp indienen om een aantal „sub versieve organisaties" te ontbinden. De afkondiging van de noodtoe stand zal de autoriteiten „meer macht geven om aan de toestand het hoofd te bieden", zo verklaarde de eerste minister na afloop van een buitengewone kabinetsverga dering. De noodtoestand geeft een regering dezelfde buitengewone be voegdheden, welke de militaire autoriteiten ingeval van de staat van beleg hebben. In zijn verklaring tot de pers zei Pflimlin o.a. dat de regering niet wil verhelen dat de gebeurtenissen in Algerië een bedreiging voor de nationale eenheid vormen. „De re gering is voornemens alle beschik kingen te treffen om aan deze toe stand het hoofd te bieden. Zij re kent er op dat het Franse leger, getrouw aan zijn tradities, de be waker van de nationale eenheid zal blijven. Donderdagavond heeft de rege ring besloten zekere subversieve organisaties te ontbinden. Zij be studeert een wetsontwerp om in Frankrijk de noodtoestand af te kondigen. Dit ontwerp zal vandaag ter stemming aan de Nationale Ver gadering worden voorgelegd". „De regering, die van nu af aan Echtpaar zeventig jaar getrouwd ZUIDLAREN, 14-5. Het te Zuid laren wonende echtpaar A. Weerts en H. Weerts-Hulsing zal maandag 19 mei zeventig jaar getrouwd zijn. De man is 91 jaar, zijn vrouw 86. Hun lichamelijke gesteldheid is nog vrij goed. Het echtpaar, dat tot 1954 te Beerta (Gr.) heeft gewoond, heeft zeven kinderen, die nog allen in leven zijn. Het aantal kleinkinde ren is 20 en het aantal achterklein kinderen 25. De heer Weerts is vroeger landarbeider van beroep geweest. Het echtpaar woont sinds 1954 ten huize van een dochter te Zuidlaren. VER. STATEN VERSTERKEN ZEESTRIJD KRACHTEN IN MIDDELLANDSE ZEE WASHINGTON, 14-5. Het Ame rikaanse ministerie van Marine heeft woensdagavond bekend ge maakt, dat de omvang van de Ame rikaanse amfibische strijdmacht op de Middellandse zee tijdelijk zal worden verdubbeld. Volgens een woordvoerder van de Marine staat dit besluit echter niet in verband met de gebeurtenissen in Libanon. De woordvoerder wilde niet zeg gen in welk deel van de Middel landse zee de extra schepen en ma riniers zullen worden geconcen treerd. De versterking van de amfibische strijdkrachten wordt verkregen door een eenheid die binnenkort naar de Verenigde Staten zou te rugkeren op de Middellandse zee te houden. Het gevolg van de maatregel zal zijn, dat de Amerikanen daar onge veer 3.600 mariniers aan boord van elf schepen hebben in plaats van 1.800 mariniers op zes schepen. vertegenwoordigers van alle repu blikeinse en nationale partijen om vat, vraagt, zich bewust van het feit dat de tijd van verdeeldheid voorbij is, van de bevolking hei vertrouwen", aldus de premier. w Dave Jenkins en Carol Heiss wereldkampioenen kunstrijden op de schaats. Carol is een 18-jarige studente in New York en be haalde haar titel voor de derde achtereenvolgende maal. Dave (21) is medisch student aan het Colorado College. Bij de Olym pische Spelen 1956 eindigde hij als derde. Bollen en bloesems trokken duizenden 's-GRAVENHAGE, 15-5 Ondanks de grauwe lucht en de vrij koude vind hebben honderdduizenden Ne derlanders vandaag verpozing ge zocht aan de kust en de daarachter liggende bollenstreek. Er heerste daar een zeer grote drukte, maar het verkeer langs de hoofdwegen werd snel afgewerkt. Er waren geen noemenswaardige stremmin gen. In afwijking met het voor schrift, maakte de rijkspolitie van daag minder gebruik van de ring weg bij Lisse, doch leidden het ver keer (dat voor een groot deel ge richt was op Keukenhof) door de dorpskernen, wat een verbetering bleek. Keukenhof heeft vandaag 35.000 bezoekers getrokken, die werden aangevoerd ondermeer in 6500 per sonenauto's en 300 toerwagens. Het leeuwendeel van de bezoekers be stond uit Nederlanders, rond 70 pet. Ongeveer 25 pet. van de bezoe kers kwamen uit Duitsland. C.J.M.V. en C.J.V.F. gingen fusie aan AMERSFOORT, 15-5. Met een minutenlang applaus begroette het C J.M.V.-congres, dat twee dagen in Amersfoort bijeen is geweest de mededeling van de Verbonds voorzitter H. J. van Heerden, dat het meisjesverbond van de C.J.V.F. met overtuigende meerderheid ge kozen had voor de fusie met de C. J M.V. De naam van het nieuwe verbond is Christelijk Jongeren Verbond, dat naar schatting 70.000 leden zal tellen en daarmee wel een van de grootste jongerenorganisa ties van ons land is geworden. De C.J.V.F. heeft donderdag de Bondsvergadering in Utrecht ge houden en daar de beslissing geno men. Het congres van het C J.M.V., het laatste van het Verbond in deze vorm, werd besloten met een rede van ds. H. J. van Heerden, die be toogde dat er thans een grote en diepgaande verandering in de structuur van het Verbond, zal Verdeeldheid der natie te wijten aan bestaande stelsel PARIJS, 15-5. Generaal Charles de Gaulle heeft vandaag in een verklaring aan de pers gezegd dat hy ter beschikking van de natie is als z^n diensten nodig z\jn. Als de natie verdeeld is, zegt hy, moet dat aan het bestaande stelsel worden geweten. De generaal heeft zijn verklaring met de hand geschreven in zijn buitenverblijf te Colombey-Les- Deux-Eglises, ten oosten van Parijs. Het geschrift is per auto naar het hoofdkwartier van de generaal te Parijs gebracht. De tekst van de verklaring luidt: „De degradatie van de staat brengt onvermijdelijk mee vervreemding van de ermee verbonden volken, moeilijkheden in het leger te velde, nationale ontwrichting, het verlies De Amerikaanse hulp aan het buitenland WASHINGTON, 14-5. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdagavond met 259 te gen 134 stemmen hulp aan het bui tenland ten bedrage van 3.603 mil joen dollar voor het begrotingsjaar dat 1 juli begint, goedgekeurd. Alle pogingen om dit bedrag te verlagen leden schipbreuk. Het desbetreffende wetsontwerp gaat thans naar de Senaat. Presi dent Eisenhower had aanvankelijk 339 miljoen dollar meer voor hulp aan het buitenland gewenst. De goedkeuring door het Huis kwam na een debat van drie dagen over de Amerikaanse buitenlandse po litiek. De Sowjet-Unie heeft Groot- Brittannië gewaarschuwd voor de „mogelijke gevolgen" van het her vatten van de proeven met kern wapens, aldus heeft het officiële Russische persbureau, Tass, woens dagavond gemeld. m Kolonel Peter Townsend heeft donderdagmiddag omstreeks thee tijd wederom een bezoek gebracht aan prinses Margaret in haar Lon- dense residentie, Clarence House. Het was hun tweede ontmoeting sinds Townsend eind maart is te ruggekeerd van een wereldreis van onafhankelijkheid. Al twaalf jaar lang is Frankrijk, worstelend met problemen die te moeilijk zijn voor het partij regime, in dit ramp zalige proces verwikkeld. In het verleden heeft het land op diepte punten in mij zijn vertrouwen ge steld en vandaag, tegenover nieuwe moeilijkheden geplaatst, moet het land weten dat lk bereid ben de bevoegdheden van de republiek op mij te nemen". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's plaats hebben, evenals in de positie die het inneemt in jeugdland. Het is een afsluiting van een meer dan 100-jarig bestaan als jongemannen- organisatie. Porfemonnaie met veel geld verloren Beurs werd leeg gevonden Een inwoner van Haamstede ver loor te Zierikzee zijn portemonnaie met een inhoud van f 165,Direct na het verliezen deed de gedu peerde aangifte bij de politie. Na de aangifte vond het dochtertje van de heer v. d. W. bij de Nobel poort de portemonnaie. Zij deponeerde deze op het politiebureau, maar de inhoud bleek te zijn verdwenen. De gedupeerde vermoedt, dat hij op de Schuithaven zijn portemon naie heeft verloren. Kennelijk is deze toen opgeraapt. Na een in- spektie heeft de helaas oneerlijke vinder de inhoud zich toegeëigend en de portemonnaie daarna wegge gooid. Ook enkele foto's waren er uit verdwenen. Gehoopt wordt nog dat de vinder het geld in de bus van het politie bureau zal deponeren (maar zeker heid bestaat hierover helaas niet), want de eigenaar is door het ver lies lelijk gedupeerd. Artistiek succes voor gymnasiast De Zierikzeese gymnasiast Frans van den Ende heeft met een teke ning en een plastiek een derde prijs gewonnen in een artistieke prijs vraag om tekeningen, aquarellen enz., uitgeschreven door het Neder lands Klassiek Verbond, ter gele genheid van het 20-jarig bestaan. Het Verbond heeft met een feeste lijke samenkomst in het gemeente lijke Spinoza-lyceum te Amsterdam dit lustrum ingeleid. Als onderwerp voor zijn be kroonde werk koos Frans van den Ende „Navita de ventis de tauris narrat arator" en „Homerus". Geref. jongeren te Leeuwarden bijeen LEEUWARDEN, 15-5. Tiendui- zend Gereformeerde jongens en meisjes zijn vandaag per trein en bus naar Leeuwarden gekomen om in de Friese hoofdstad hun jaar lijkse bondsdag te houden. Het was een dubbele Jubileumbondsdag, want de Jongelingenbond bestond zeventig en de Meisjesbond veertig jaar. In tien verschillende gebou wen kwamen de jongens en meisjes samen om te luisteren naar een tiental Gereformeerde predikanten uit alle delen van het land, die het woord voerden over het centrale thema van deze Bondsdag „De mens". Omlijnd door declamatie en samenzang werden achtereenvol gens vier mensentypen geschetst (de massamens, de mondige mens, de wanhopige mens en de vermor zelde mens), waarna tot slot werd gewezen op de mens bij uitnemend heid, Jezus Christus, de gekruisig de, die afdaalde in elke nood van de mens en daardoor de redder, overwinnaar en verlosser werd der wereld. Aan de vooravond van de Bonds dag hadden do meisjes- en jonge- lingsbond afzonderlijk hun jaarver gaderingen gehouden, waarin onder andere een eventuele fusie tussen beide bonden ter sprake kwam. Zo ver is het echter niet gekomen. HARLINGEN. Door onbekende oorzaak zijn twee personenwagens op elkaar gereden in de buurt van Makkum op de Friese zeedijk. Toen de rijkspolitie en de beide dokters uit Makkum arriveerden, vonden zij negen gewonden, waarvan ver schillende ernstig, die naar de zie kenhuizen in Harlingen zijn ver voerd. 's-GRAVENHAGE. Donderdag - vlaggetjesdag - hebben tienduizen den mensen de vrolijk met vlaggen versierde haringvloot bewonderd in Scheveningen en Vlaardingen en in IJmuiden, waar ook de Katwijk- se vloot lag. Ontmoetingsdag in de Westhoek Hemelvaartsdag 1958 is voor de gezamenlijke Ger. Jongens- en Meisjesclubs van Schouiven-Dui- veland een onvergetelijke dag ge worden. Zij hadden nl. het genoe gen een aantal Jongens- en Meis jesverenigingen uit Amsterdam voor een dag in de Westhoek te mogen ontvangen. Hoofdgastheer was deze maal de Haamsteedse Jongensvereniging ,,'s Konings Jeugd", die onder leiding van zijn voorzitter, W. Jonker, zich uitste kend van haar taak gekweten heeft. Reeds vroeg in de voormiddag arriveerde het gezelschap, bestaan de uit een 50-tal jongens en meis jes te Haamstede, waar ze in het Ger. Jeugdgebouw op koffie wer den onthaald. Hier werden de eer ste vriendschapsbanden aange knoopt. Tegen de middag vertrok het ge zelschap naar Burghsluis waar op het voetbalterrein van de s.v. Burgh een voetbalwedstrijd Schou- wen-Duiveland-Amsterdam werd gespeeld. Dat de jongens uit ons eiland de voetbalsport beheersen, bleek wel uit de uitslag, 4-0 voor Schouwen-Duiveland. De wedstrijd werd in de beste stemming gespeeld onder grote belangstelling van de leden der diverse verenigingen. Na dit sportieve intermezzo na men de diverse vervoermiddelen het gezelschap weer op, en werd koers gezet naar „de Blinkert". In een van de grote duinpannen werd „gepicknickd". Daarna bezocht men onder leiding van de heer W. J. v. d. Berge te Haamstede de dennen De heer v. d. Berge ontpopte zich als een uitnemend causeur en voor al de Amsterdammers hebben ge noten van allerlei wetenswaardig heden op natuurkundig gebied, waarop de rondleider ze wees. Ook de broedplaatsen van de zilver meeuwen werden met een bezoek vereerd, waar de heer v. Leeuwen een technische uiteenzetting gaf. Een jeugddienst Hierna namen meer ernstige za ken de aandacht van het gezelschap in beslag, in de vorm van de jeugd dienst in de Ger. kerk. Ds. Melse uit Zonnemaire hield een inleiding over het onderwerp: „In de bijbel gaat het ook over jou". Een van de bestuursleden uit Amsterdam bood hier uit dankbaarheid een keurig vaantje in de Amsterdamse kleu ren aan, met als opschrift: Aange boden door de Jeugd rondom de Funenkerk. De jeugd uit Schouwen bood de Amsterdamse tot slot een koffie maaltijd aan in het Ger. Jeugdge bouw. Enkele leden uit Zierikzee zorgden voor de muzikale omlijs ting. Het was ook hier dat de Am sterdammers hun dank uitten voor deze bijzonder geslaagde dag, mid dels enkele goedgekozen woorden van één der voorzitters. De heer W. Jonker beantwoordde deze toe spraak namens de jongeren van het eiland. Om half acht vertrok het gezel schap, zeer voldaan weer naar de hoofdstad, met achterlating van een uitnodiging voor de verenigingen van ons eiland om het volgend jaar een tegenbezoek aan Amsterdam te brengen. NIJMEGEN. De 25-jarige motor rijder H. van Rijsbergen te Nijme gen is donderdagavond op de hoek van de Vossenlaan met grote vaart tegen een lantaarnpaal gereden. De jongeman was onmiddellijk dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1