DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rusland stemt in met bestudering technische kanten stopzetting kernproeven Nieuwe proeftuin te Haamstede MAANDAG 12 MEI 1958 No. 18S58 114e jaargang ZIERÏKZEK SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Antwoord van Chroesjtsjef' aan Eisenhower Voor controle naleving van eventuele overeenkomst MOSKOU, II-5. De Sovvjet-prc- mler, Niklta Chroesjtsjef, heeft pre sident Eisenhower meegedeeld, dat de Sovvjet-Unie ermee instemt, dat deskundigen de technische bijzon derheden bestuderen van controle op de naleving van een overeen komst over stopzetting van kern proeven. Z(j is hiertoe bereid, om dat de president groot belang hecht aan een dergelijke bestudering en ondanks het feit, dat de Sowjet- Unie zelf ernstig twijfelt aan het nut ervan. Dit staat in het antwoord van de premier op de brief van president Eisenhower vn 28 pril jl. Het werd zaterdag door de Sowjet-ambassa- deur te Washington op het mini sterie van Buitenlandse Zaken over handigd en zondag door het Sow- jet-persbureau Tass gepubliceerd. Chroesjtsjef dringt erop aan, dat zo spoedig mogelijk deskundigen worden aangewezen, die in zo kort mogelijke tijd en binnen een vooraf vastgestelde termijn hun werk die nen te voltooien. Chroesjtsjef betreurt, dat de boodschap van Eisenhower geen antwoord bevatte op het Russische voorstel om de kernproeven te sta ken en dat de V.S. en Groot-Brit- tannië integendeel tot nieuwe proe ven zijn overgegaan. Hij dringt er op aan, dat de V.S. alsnog met het voorstel instemmen. Strategisch belangrijk De Sowjet-leider legt de nadruk erop, dat het Noordpoolgebied een strategisch belangrijke zone is en dat de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met kernwapens in dit gebied derhalve moeten worden be ëindigd. „Het is daarvoor voldoende dat de Amerikaanse regering de nodige orders geeft". In dit verband merkt hij op, dat het Amerikaanse voorstel om een inspectiezone in het Noordpoolge bied in te stellen, „niet is ingegeven door het verlangen om een alge mene vrede te verzekeren, maar om eenzijdige voordelen te verkrijgen". De Sowjet-premier stemt ten slotte in met Eisenhowers woorden dat voor versterking van de vrede daden nodig zijn en hij spreekt de hoop uit, dat de V.S. in die geest De arbeidsmarkt in de Verenigde Staten WASHINGTON. Het aantal per sonen, dat in de Amerikaanse in dustrie werkzaam is, verminderde volgens het maandrapport van de ministeries van Handel en van Ar beid in april vergeleken met maart met 270.000 tot 15.100.000. Volgens het rapport was in april het aantal in de industrie werkende personen 1.700.000 kleiner dan een jaar tevo ren. De belangrijkste verminderin gen kwamen voor in de auto- en staalindustrie en in de industrieën voor werktuigmachines en voor in dustriële uitrusting. Het rapport van de beide minis teries bevestigt de gegevens, die de minister van Handel. Sinclair Weeks, 29 april jl. publiceerde en waaruit een vermindering van het aantal werklozen in april met 78 duizend en een .vermeerdering van het aantal arbeidende personen met 600.000 bleek. Het aantal werklozen was eind april 5.120.000 en dat van de werkende personen 62.907.000. De toenemingen vloeien voort uit de seizoensopleving in de land bouw. Drie Westberlijnse padvinders vermist BERLIJN. Drie padvinders uit de Duitse Bondsrepubliek die met hun groep naar oost-Berlijn zijn gegaan om daar de 1-mei viering bij te wonen, worden sedert 1 mei vermist. Een onbekende heeft de leiding van het jeugdhuis van de vermisten meegedeeld, dat de drie padvinders - twee van zeventien en een van twee-en-twintig jaar - in hechtenis genomen zijn. aldus deelde de Westberlijnse politie vrij dag mee. Vragen van de Westberlijnse po litie aan de politie van oost-Berlijn zijn tot dusver niet beantwoord. De koning van Marokko heeft in een radiotoespraak een serie maatregelen ontvouwd, die moeten leiden tot de instelling van een con stitutionele monarchie in Marokko. het vraagstuk van de staking dei- kernproeven zullen aanpakken. Volgens Chroesjtsjef kunnen de jongste, door westerse mogendhe den genomen proefnemingen met kernwapens tot een „kettingreaktie van dergelijke proeven" leiden. Kritiek op Veiligheidsraad De Sowjet-premier had ook kri tiek op de Veiligheidsraad, omdat deze zich achter het Amerikaanse voorstel had geschaard om een luchtinspectiezöne in het Noord poolgebied in te stellen. (Dë Sow- jet-Unie heeft van haar vetorecht gebruik gemaakt, om deze goed keuring door de Veiligheidsraad te niet te doen). Volgens Chroesjtsjef waren de meeste landen, die het Amerikaan se voorstel hadden gesteund, „in de een of andere vorm afhankelijk van de V.S.", hetgeen volgens hem voor al in economisch opzicht het geval was. „De Veiligheidsraad kan in zijn huidige vorm niet als een on afhankelijk scheidsgerecht worden beschouwd; daarom kan dit orgaan niet langer een belangrijke rol ver vullen bij het handhaven van de internationale vrede en veiligheid", aldus de Sowjet-premier. HERDENKING VAN DE GESNEUVELDEN AAN DE NOORDELIJKE MAASLINIE NIJMEGEN, 11-5. Nabij de sluis van het Maas en Waalkanaal ondei Heumen bij Nijmegen, waar dap pere manschappen van het 1-26 re giment infanterie, van het lie grensbataljon, het 24ste regiment infanterie, het regiment Jagers en het voormalige korps der Kon. Ma rechaussee te Groesbeek op 10 mei 1940 de kanaalovergang tegen Duit se overmacht tot de laatste man verdedigd hebben, zijn vanochtend de gesneuvelden herdacht. In de kerk van de Ned. Her vormde gemeente te Heumen heeft majoor-luchtmachtpredikant ds. P. den Broeder uit Nijmegen een plechtige godsdienstoefening geleid. Majoor-aalmoezenier H. A. J. H. op den Akker van het garnizoen Nij megen droeg in de kerk van Heu men een plechtige H. Mis op. Na deze kerkelijke herdenkingen stel de een lange stoet zich op voor een stille tocht naar het Pieta-monu- ment op de hoogte bij het kanaal. De herdenking werd hier ingeleid met de hymne: „Wilt heden nu tre den", door de harmonie van Heu men. Burgemeester W. J. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt, begroet te de talrijke deelnemenden. Fami lieleden en autoriteiten van Nijme gen, Heumen, Malden en omliggen de gemeenten legden bloemen voor het monument. Luit.-kolonel waar nemer H. W- J. Teunissen, garni zoenscommandant van Nijmegen, majoor aalmoezenier H. A. J. H. op den Akker en majoor luchtmacht predikant ds. P. den Brqeder her dachten de doden. De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus K.P.M. wil schepen verkopen AMSTERDAM. Naar aanleiding van een Reuterbericht uit Singa pore dat de Koninklijke Paketvaart Maatschappij voorbereidingen treft om een deel van haar vloot, die werkloos in Singapore ligt, te ver kopen, deelt de direktie van de K.P.M. te Amsterdam desgevraagd mee, dat het in de bedoeling ligt, 18 schepen van haar vooroorlogse vloot te verkopen. Hieronder zijn schepen van 35 jaar oud. Deze zijn oneconomisch. De schepen bevin den zich alle in Singapore. De Noordzeekanaal tunnels 's-GRAVENHAGE. In het lsabi- net is de kwestie van de tunnels onder het Noordzeekanaal niet op nieuw aan de orde geweest. De re gering heeft dus geen standpunt geformuleerd noch een beslissing op het punt dezer tunnels genomen. Aldus verklaarde de minister-pre sident dr. W. Drees aan een redac teur van het A.N.P. Geruchten te Amsterdam, dat de regering wel een beslissing zou hebben genomen over volgorde en eventuele finan ciering van de bouw der IJ-, Coen- en Hem (spoorweg)tunnels werden daarmede ten stelligste weerlegd. De kwestie der tunnels onder het Noordzeekanaal is nog steeds een punt van overleg tussen de ge meente Amsterdam en de Rijkswa terstaat. Een rapport over dit over leg heeft de regering niet bereikt, zodat het tunnelvraagstuk in het kabinet niet opnieuw aan de orde is geweest en geen kabinetsstand punt wordt ingenomen, aldus dr. Drees. en een défilé van ouderen en jon geren uit de wijde omgeving en door leden van'het comité Oud-mi litairen 1940. Amerikaanse kernwapenontploffing WASHINGTON, 11-5. De Ame rikaanse commissie voor de kern energie heeft medegedeeld dat een kernwapen zondagochtend vroeg op het atol Bikini, in de Grote oce aan, tot onploffing is gebracht. Er werden geen nadere bijzonderheden verstrekt. Geheime processen in Boedapest WENEN, 11-5. Volgens van be trouwbare zijde te Boedapest in Wenen ontvangen berichten zijn er onlangs in de Hongaarse hoofdstad twee geheime processen gevoerd, welke beide in een aantal terecht stellingen zijn geëindigd. In het eerste proces stonden in structeurs en cadetten van de naar Kossuth genoemde militaire aca demie terecht, die gewapenderhand aan de opstand van 1956 hebben deelgenomen. In het tweede pro ces waren de beklaagden verschei dene artsen van het Petoeffy-San- dor-ziekenhuis, dat een der bases van de verzetsbeweging was. ONLUSTEN IN TRIPOLI BEIROET, 11-5. Onlusten in de noord-Libanese haven Tripoli, die reeds twee dagen duren, hebben aan tien mensen het leven gekost. Minstens honderd werden gewond. Het Libanese kabinet is zaterdag avond in spoedzitting bijeen ge weest. Naar verluidt zouden de autoriteiten de toestand in de stad niet langer meester zijn. EPE. Zaterdag is de ruim 50-jarige J. Sneller te Epe, toen hij bezig was met de centrale verwarmings ketel, tengevolge van kolendamp om het leven gekomen. Vorige week heeft de directeur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. van der Plassche, te Haamstede de nieuwe proeftuin van de Vereniging tot Bevordering van Tuinbouw onderwijs op Schou- wen-Duiveland officieel in gebruik gesteld. 'Ir. v. d. Plassche hees de vlag aan de mast voor een van de bedrijfsgebouwen van de 4 ha. grote tuin. (Eigen foto). WILD-WEST IN HET NOORDEN Politie doet beroep op publiek bij bestrijding banditisme AMSTERDAM. Onder de koppen „Brutale roofovervallen in het noorden van ons land", „Gangster methoden verwekken onrust bij de bevolking" en „Justitie looft belo ning uit" doet de politie een oproep tot de bevolking om mede te hel pen een eind te maken aan deze roofovervallen. Met name worden genoemd drie, zoals de politie zegt „zeer brutale roofovervallen" in de provincie Groningen, waarbij „gemaskerde bandieten met de revolver in de hand gewelddadig zijn opgetreden". De oproep gaat verder: „Natuur lijk zit het de politie dwars, dat zij in de voorgaande gevallen heeft moeten falen ondanks het vele re- chercheurswerk, dat verzet werd. Maar bij bestudering van feiten, zoals die zich hebben afgespeeld, is het duidelijk geworden, dat dit falen voor een deel er aan te wij ten is, dat de gegevens te lang aan de politie onbekend blijven omdat het publiek die domweg niet mee deelt of dit veel te laat doet". De politie heeft het vermoeden, REGERINGSTROEPEN BEGINNEN OFFENSIEF TEGEN EILANDENGROEP HALMAHEIRA Gewapende hulp aan opstandelingen? DJAKARTA, 11-5. - Er woeden thans hevige gevechten op de eilan dengroep Halmaheira, waar rege ringstroepen een groot offensief z(jn begonnen tegen sterkten van de opstandelingen, aldus heeft een woordvoerder van het Indonesische leger zondagavond te Djakarta ver klaard. De eilanden liggen ongeveer 480 km ten oosten van het opstande lingencentrum Menado op noord- Celebes. De woordvoerder, luitenant-ko lonel Rudy Pirngadie, zei, dat drie opstandelingen en een militair van de regeringstroepen waren gedood. Voorts wordt in een door Prin- gadie uitgegeven communiqué ge zegd, dat buitenlanders een rol spe len in de opstand op Celebes. Ook Zou worden samengewerkt met op standelingen van de republiek der Zuid-Molukken. Een gearresteerde opstandeling, aldus het communi qué, verklaarde dat hij in Menado twee Formosaanse kolonels had ge zien. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de opstandelingen in het Nederlands gestelde pamfletten hadden uitgeworpen boven de Zuid- Molukken en west-Irian. De in houd daarvan luidde: „Wij willen jullie niet in de lucht ontmoeten, ook niet de andere vliegers. Deze strijd is tegen de weermachtslei ding, zijn kliek en zijn vliegtuigen. Jullie zijn ons zeer na aan het hart". De pamfletten waren bedoeld om tweedracht onder ons te zaaien, al dus verklaarde de woordvoerder van het leger. Hij zei verder, dat tijdens het offensief op Halmaheira gloednieuwe wapens met de aan duiding „USA" waren buitgemaakt. Tien opstandelingen, die in een zeilboot zaten, verdronken, aldus Pirngadie. Volgens het Indonesische pers bureau Antara helpen op het ogen blik ongeveer 2.500 nationalistisch- Chinese en Philippijnse vrijwilli gers de opstandelingen op Celebes. Op vijf mei was reeds een protest nota naar de Philippijnse regering gezonden. dat de daders in of in de omgeving van Amsterdam gezocht moeten worden en stelt een beloning va riërende van f 500 tot f 1000 in het vooruitzicht voor elke mededeling, die meehelpt de daders te pakken. Nieuwe methode om vis te conserveren DELFT. In Nederlandse visserij- kringen wordt met grote belang stelling uitgezien naar het resultaat van een speciaal onderzoek, dat thans in de afdeling werktuigkunde der technische hogeschool te Delft wordt ingesteld naar het maken van een koelinstallatie, waarmee de vis met ondergekoeld zeewater kan worden geconserveerd. Hier door zal het mogelijk zijn de vis vijf dagen later op de markt te brengen dan nu het geval is. Een Delftse student, leerling van prof. dr. ir. L. Vahl, is belast met het ontwerpen van de installatie. Het onderzoek geschiedt in sa menwerking met het visserij-proef station te IJmuiden en een reder aldaar. De fractie van de Volksrepubli keinen in de Franse Nationale Ver gadering heeft zich zaterdag met 45 tegen twee stemmen bij drie ont houdingen uitgesproken voor deel neming van de partij aan een door Pflimlin te vormen kabinet. Niemand verveelt zich zon der schaamte. Prins Bernhard's reis Bezoek aan typisch Nederlands emigraniengebied PITTPOLDER, 10-5. Prins Bern- hard heeft zaterdag een bezoek ge bracht aan Pittpolder in Brits Co- lumbie en een tocht van uren ge maakt langs woningen, boerderijen en dijken in een door een groep Ne derlandse immigranten droogge legd groot stuk land, ongeveer 40 km ten oosten van Vancouver. Het land is voor de zuivelproduktie ge schikt gemaakt door Nederlanders die zich na de oorlog in Canada gevestigd hebben. De prins bezocht o.a. de boerderij van Cor Klaver, die 64 stuks vee houdt. Mevrouw Blom, de echtge note van de directeur van Pittpol der, bood de prins een schaal aan met een tekening van een paard van de hand van prinses Margriet. De prins gebruikte het noenmaal ten huize van een gewezen luite nant-gouverneur van Brits-Colum- bië te Pitt-Meadows, alvorens naar Vancouver terug te keren. ECHTELIJK DRAMA TE STUIVESAND WAGENBERG, 12-5. In Sluive- sand (gemeente Oosterhout), heeft zondagavond een 38-jarige man zijn 32-jarige vrouw en zichzelf dood geschoten. Het drama werd ontdekt door het 8-jarig dochtertje van het echtpaar, dat om kwart over acht van het spelen thuiskwam en haar moeder en vader dood op bed vond. Het kind is toen naar haar grootmoeder gelopen, die in de nabijheid woont. Deze durfde het huis niet binnen. De politie werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Zij vond inderdaad de beide echtelieden dood op bed. Wielrenner na botsing overleden LEEUWARDEN. 11-5. De jonge wielrenner A. Alting uit Loener- sloot, die zaterdag bij de finish van de Ronde van Friesland tegen een boom vloog en zwaar gewond naar het ziekenhuis in Leeuwarden ver voerd werd, is daar zondagmiddag aan de bekomen verwondingen overleden. Een straalfiets De eerste Japanse fiets met straalaandrijving - waar schijnlijk het eerste voertuig van dit soort ter wereld - is zaterdag te Tokio ontploft met als gevolg, dat de ont werper, een student in de vliegtuigbouw, in een zie kenhuis moest worden opge nomen. Toen de straalfiets een snelheid van twaalf kilo meter per uur had bereikt, sprong de motor uit elkaar. •s-GRAVENHAGE. Hr. Ms. „Ka- rel Doorman" zal op 28 mei weer in de vaart komen. Dit wordt be schouwd als een routine-aangele genheid en geschiedt derhalve zon der bijzonder ceremonieel. Het schip is dan door de Nederlandse scheepsbouwindustrie omgebouwd overeenkomstig de eisen voor de oorlogvoering met moderne midde len. De verbouwing heeft drie jaar gevergd. Groot aantal bezoekers in winderig weekeind naar de bollenstreek Zestigduizend mensen zagen de „Keukenhof" LISSE, 11-5. Dit. weekend is - mede vanwege het bloemencorso - een zeer groot aantal bezoekers naar de bollenstreek getogen. Al leen als op „Keukenhof" kwamen 60.000 Nederlanders en vreemde lingen, in ongeveer een verhouding van 54 46, waarvan circa 41 pro cent Duitsers. Op deze bijzonder winderige en vrij koude bollenzondag waren het vooral de personenauto's die in dichte drommen, doch voortreffe lijk geordend, langs de wegen zwierven om de overal opgestelde corsowagens en de door de bevol king gemaakte bloemenmozaïeken te kunnen bewonderen. Op de par keerterreinen van „Keukenhof" stonden vandaag 7.000 personenwa gens en 325 autobussen. De algemene indruk in de bol lenstreek is, dat het publiek er in toenemende mate de voorkeur aan geeft met eigen voertuigen, waar onder ook talloze scooters en brom fietsen, naar de bollen te komen kijken. .Vooral nu het verkeer dooi de jaren heen steeds gemakkelijker wordt ondanks de stijgende drukte, neemt deze neiging tot individueel reizen sterk toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1