Waar blijven de dode dieren? Onderzoek gaf inzicht in medisch sociale toestand der bevolking ZIER1KZLESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 MEI 1958 no. «357 PROEFSCHRIFT dc. A. 'SCHILSTRA Zonder voorbereiding is overgang naar lagere school te groot In het hoofdstuk „Resultaten van het oriderzoek", uit het proefschrift „Sociaal-geneeskundige beschou. wingen over kinderen die voor het eerst de lagere school bezoeken", waarop de schoolarts dr. A. J. Schilstra, deze week promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wordt opgemerkt, dat het slechts door een uiterste moeite hiertoe aangewend, mogelijk bleek, om 95 pet. van de gehele jaarklasse b\j het onderzoek te betrekken. Be paalde ervaringen wettigen, aldus de promovendus, de indruk, dat er bij sommige gemeenten wel het een en ander kan haperen bij de admi nistratie der leerplichtigen. Hieronder nemen wij enkele cij fers over van het resultaat der on derzoekingen op 747 kinderen. Van dit totale aantal onderzochten bleek de algemene gezondheidsconditie van 294 onvoldoende te zijn en van 37 slecht. 189 kinderen leden aan nerveuze stoornissen, van 97 was het intellect onvoldoende en van 44 slecht. 374 kinderen hadden plat voeten, 113 hadden rhachitische af wijkingen en 451 kinderen hadden 5-9 carieuze elementen (slecht ge bit). 281 kinderen kregen minder dan 1 maand borstvoeding. Van 251 was de voeding onvolwaardig, terwijl 348 kinderen na acht uur 's avonds naar bed gingen. In 122 gezinnen, waaruit de kinderen stamden, was de gezinsstabiliteit slecht. In 140 gevallen was de wo ningtoestand onvoldoende en in 143 gevallen slecht. Verwerking der gegevens Bij de verwerking der gevonden gegevens, heeft de promovendus enkele conclusies getrokken. Zo kwam de groep van kinderen in slechte algemeen-lichamelijke con ditie (5 pet.) significant minder uit de dorpen (3 pet.) dan uit steden of verspreide woningen. De norma le woningen huisvestten niet meer dan 2 pet. van deze kinderen, ter wijl de onvoldoende en slechte er 10, resp. 8 pet. opleverden. 43 pet. der kinderen uit grote gezinnen, tegenover 59 en 57 pet. uit de klei nere, zodat de grote gezinnen er toch slechter aan toe blijken te zijn. De kinderen die de kleuterschool bezochten sloegen een beter figuur dan degenen, die dit niet deden. Kinderen met een volwaardige voe ding leverden 61 pet. tegenover 47 pet. van de kinderen met een on volwaardige voeding. Zo levert het proefschrift talrijke interessante cijfers, die in het kader'van een uittreksel uiteraard niet compleet zijn te citeren. Een enkele hier nog: kinderen met een normaal intellect vormen 81 pet. van het materiaal. De kinderen uit de stad leverden met 74 pet. significant minder dan uit de dorpen (85 pet.). De jongens komen intellectueel heel wat slech- Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen De landbouwgewassen in de polder Bruinisse De landbouwgewassen in de pol der Bruinisse vertonen over het al gemeen een uitstekende stand. Toch is er in het bouwplan wel enige wijziging gekomen, wanneer men dat vergelijkt met enige jaren geleden. Waren vlas en uien altijd een graag geteeld gewas, deze pro- dukten komen thans nog maar spo radisch voor. Tengevolge van de vele regens van vorig najaar is er ook weinig wintertarwe. Erwten is bij de peulvruchten nog al in trek, in tegenstelling met contractteelt van witte bonen, waarvan de uit komsten de laatste jaren zo uiter mate slecht waren, dat men er maar van heeft afgezien, zich ver der op de teelt daarvan toe te leg gen. De klein landbouwers hebben het dit jaar ook weer gewaagd met een perceel gladiolen. De gladiolen- teelt vormt de laatste jaren een nieuw object in de polder en een kleurrijke onderbreking van het groen der andere gewassen, al wor den de bloemen verwijderd eer zij tot volle wasdom zijn gekomen. Voor het eerst sedert tientallen jaren, treft men in de polder Brui nisse weer enige percelen zilver uien aan, het arbeidsintensieve ge was, dat in St. Philipsland en Tho- len en op Goeree Overflakkee jaar lijks aan zoveel handen werk geeft. ter uit het onderzoek naar voren dan de meisjes. De stad heeft meer kinderen (32 pet.) met nerveuze stoornissen dan de dorpen. Opval lend is het hoge percentage nerveu ze stoornissen onder kinderen, die vaak ziek zijn geweest (56 pet. te genover 24 petBij een volwaar dige voeding had 81 pet. der kin deren een normale eetlust en bij een onvolwaardige voeding 51 pet. Bij 26 pet. der kinderen waren de tonsillen verwijderd en bij 38 pet. kwamen afwijkingen van deze aard voor. Een belangrijke conclusie van de gepromoveerde is, dat voor kinderen die vooraf geen kleuterschool bezochten, de overgang naar de lagere school, uit gezondheidsoogpunt te groot is, reden waarom hij pleit om van de eerste klasse een over gangsklasse te maken tussen kleuterschool en lagere school. De borstvoeding Met het sociale factorencomplex hangt sterk samen de duur der borstvoeding, terwijl de toestand der gebitten in positieve zin hier mede coëlleert, maar in negatieve zin blijkt het vóórkomen van plat voeten er mee samen te hangen. Kleuterschoolbezoek doet het aan tal vergrote amandelen stijgen. Het eerste halfjaar op de lagere school blijkt zeer ongunstig in te werken op de houding der kinderen. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELFT. Op 3 juni a.s. zal H.M. de Koningin een bezoek brengen aan het dezer dagen gereed geko men tweede hoogspanningslabora torium van de N.V. Nederlandse Kabelfabriek te Delft. LEEUWARDEN. Te Tallum raakte het vierjarig dochtertje van de heer R. Rienks, toen zij met haar autoped plotseling de weg overstak onder een passerende melkauto. Het meisje werd overreden en was onmiddellijk dood. ■s-GRAVENHAGE.. H.M. de Ko ningin heeft op paleis Soestdijk de nieuwbenoemde gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel in zijn functie beëdigd. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen zal op vrijdag 6 juni in gebouw „Tivoli" te Utrecht de algemene voorjaarsvergadering houden. De agenda vermeldt o.m. de verkie zing van acht nieuwe leden -van het hoofdbestuur. Dr. S. L. Mans- holt zal een korte inleiding houden over de Euromarkt. WIERINGERMEER. Te Sloot- dorp is de vijfjarige Henny Bosma bij het oversteken van de Brink aldaar tegen een personenauto van de gebrs. S. uit Anna Paulowna ge lopen. Zij werd geschept en kwam onder de auto terecht. Een in de nabijheid wonende arts verleende eerste hulp en liet het kind, dat ogenschijnlijk een arm en een sleu telbeen gebroken had naar het cen traal ziekenhuis te Alkmaar ver voeren. In de loop van de avond is het kind echter overleden. In het proefschrift wordt met klem gewezen op de grote moge lijkheden, die de lagere school biedt als medium voor toepassing van vele preventieve maatregelen, omdat de nadelige invloed van het schoolbezoek tot een minimum dient te worden gereduceerd. Voor dit alles - 'zo concludeert dr. Schil stra irj het proefschrift - zal wel een wijziging van het gehele leer plan noodzakelijk zijn. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen Troepen uit Little Rock WASHINGTON, 8-5. - President Eisenhower heeft opdracht gegeven alle federale troepen die zich nog te Little Rock, in de staat Arkan sas, bevinden, op 29 mei terug te trekken. De militairen waren in de herfst van het vorige jaar naar Little Rock gekomen naar aanleiding van ongeregeldheden over de opheffing van de rassenscheiding op de mid delbare school. Op 28 mei begint de zomervakantie. In een verklaring zei de presi dent te hopen, dat het niet nodig zal zijn bij het begin van het nieuwe schooljaar in september, de militairen weer naar Little Rock te sturen. Vliegen op 27 km WASHINGTON, 8-5. Een Starfighter F-104a van de Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag het wereld- hoogterecord, dat sinds vo rige week op naam stond van een Franse Trident-Isere-06, met ruim drieduizend meter verbeterd en gebracht op 27.812 meter. Dit is donder dag te Washington bekend gemaakt. Het Amerikaanse toestel was te Palmdale in Califomië opgestegen. Knaapje overreden HEELSUM, 8-5. Toen de chauf feur van een vrachtauto vanmiddag in Heelsum van de Utrechtse weg over de Patrimoniumweg naar de Doornkampseweg reed, voelde hij bij het nemen van de bocht plotse ling een schok. Hij stopte, ging kij ken en zag dat de auto een jongetje had overreden. Het bleek het 6-ja- rige zoontje van van Bruggen te zijn, dat uit de bewaarschool ko mende op de Patrimoniumweg op de treeplank van de auto was gaan zitten en bij de bocht er af was gesprongen. Daarbij is hij achter over gevallen en door een der ach terwielen overreden. Het kind was op slag dood. h Namens de Noorse regering heeft de ambassadeur van Noorwe gen in Den Haag, de heer L. Jor- stad, in Amsterdam een plaquette overhandigd aan gezagvoerder A. C. W. Latour van de „Bintang" van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland, uit dank voor het redden van 28 schipbreukelingen van het door midden gebroken Noorse tankschip „Seirstadt". Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen KIJKJE ACHTER DE SCHOOLSCHERMEN Landbouwhuishoudschool te Zierikzee hield weer openbare les Ouders zagen school in vol bedrijf De landbouwhuishoudschool „Prin ses Juliana" stond gisteren, de dag van de eerste openbare les na de watersnood, in het middelpunt van de belangstelling van de ouders der ruim 330 leerlingen. Op deze wijze werd een gewaardeerde traditie in ere hersteld, want het ligt in de be doeling weer ieder jaar een open bare les te houden. In de propere moderne lesloka- Zeeuwse Plattelandsvrouwen hielden jaarvergadering te Renesse Landelijke Bondsvrouwen naar Zeeland In het Dorpshuis te Renesse werd deze week de jaarvergadering ge houden van de Zeeuwse afdelingen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, onder presidium van me vrouw W. van Veen-van Loghem, die een driehonderdtal dames een welkom kon toeroepen. Zij deed mededeling van het voornemen van de landelijke bond een reis naar Zeeland te organiseren, waarbij ook een bezoek aan Zierikzee zal wor den gebracht. Het jaarverslag 1957 werd gelezen, waaruit wij aan stippen dat de provinciale vereni ging thans ruim 2200 leden telt, hetgeen een stijging betekent in vergelijking met vorig jaar. De re kening toonde een klein nadelig saldo, zodat grote zuinigheid is ge boden. Verslag werd uitgebracht van de najaarsvergadering te Utrecht, waarna bestuursverkie zing volgde. De voorjaarsvergade ring zal te Utrecht worden gehou den. Naar aanleiding van een Bondsreis naar de Volkshogeschool Méridon sprak de algemeen secre taris van de Z.L.M. mr. J. F. B. Schlingemann over de levensom standigheden op het Franse platte land, toegelicht met enkele films en grammofoonplaten. len was alles tot in de avonduren in vol bedrijf. Speciaal voor deze gebeurtenis was een kleine exposi tie ingericht van bijzonder fraaie werkstukken van de eerste groep meisjes van de INAS-opleiding, die na een praktijkperiode in bejaar dentehuizen en ziekenhuizen dezer dagen op school zijn teruggekeerd voor hun eindproef, waarna eind juli het examen volgt. In de grote keukens van het ge bouw werd gedurende de gehele dag druk gekookt, gebakken en ge braden. Tal van heerlijkheden wer den samengesteld en het publiek mocht keuren. De moeders vooral hadden veel belangstelling voor de vakken kinderverzorging en op voedkunde. In de klas eerste jaars van de primaire opleiding ontbrak zelfs de wieg met „inhoud" niet. De meisjes leren deze „inhoud", een pop op „ware grootte", als baby te behandelen. Er wordt zelfs wel „gewerkt", zo vertelde de directrice mej. C. N. van Liere, met een echte (geleende) baby. Zeer bezienswaar dig waren ook de resultaten van de handenarbeidlessen van deze meis jes, 'die pas in september op school zijn gekomen. De landbouwhuishoudschool heeft met deze openbare les naar buiten getoond dat het onderwijs zoals het gegeven wordt op moderne leest is geschoeid. De verschillende typisch vrouwelijke opleidingen openen voor meisjes tal van mogelijkheden. TONEEL EN FILM Tweede wereldoorlog - thema van twee films op Schouwen-Duiveland „Tarzan de aapmens" ter afwisseling De eerste film, die tijdens het weekeinde in de Concertzaal uit gebracht wordt is „Alarm in de Pacific" met Sterling Hayden en Alexis Smith. In deze film is het ware verhaal verbeeldt, van een yan de helden van de Amerikaanse marine, admiraal John Hoskins, de man, die zelfs nadat zijn been was geamputeerd, weigerde om ontslag te nemen. De film speelt in het oorlogsjaar 1942 en honderdduizen den zeemansvrouwen leven in ang stig wachten op hun echtgenoten, die zich voor de grote zaak hebben ingezet. Een van hen is de kapi tein-ter-zee John Hoskins, wiens vrouw verlangt naar herstel van het gezinsleven. Haar man begeert dit ook, maar boven alles uit gaat zijn plicht en zijn wil te slagen. Zwaar zijn de tegenslagen, die de kapitein te verduren krijgt, want tot twee maal toe gaat hem het commando over een schip aan de neus voorbij. Op de Philippijnen gewond, dreigt ongeschiktheid voor de dienst, maar Hoskins weet door te zetten en krijgt uiteindelijk het zo vurig begeerde commando over een schip. Snel volgen dan zijn be vorderingen, maar bijna op het top punt van eer, dankt hij voor de hoogste benoeming, omdat het hem 'niet ging om eer of roem, maar om te bewijzen dat een man alles kan bereiken, als zijn geest ongebroken blijft. Aanvullend presenteert de Con certzaal „Tarzan de aapmens" met Johnny Weismuller en Maureen O'Sullivan in de hoofdrollen. In dit opwindende verhaal gaat een En gelse ivoor jager, Parker, met zijn vriend Holt op zoek naar een on- Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen KERKNIEUWS Tienjarig bestaan Geref. opleidings school voor gezinsverzorgsters AMSTERDAM, 8-5. De Gerefor meerde opleidingsschool voor ge zinsverzorgsters te Amsterdam be staat binnenkort tien jaar. Dit tweede lustrum wordt gevierd met een samenkomst van het bestuur, leerlingen en oud-leerlingen op 15 oktober a.s. in de Woestduinkerk te Amsterdam. Tijdens de morgen uren zal de voorzitter van het schoolbestuur, prof. dr. W. J. H. Caron, een openingsrede uitspre ken. De secretaris, de heer F. Kunst zal daarna iets vertellen over de lotgevallen van de school. Des mid dags zullen oud-le'erlingen' een re vue opvoeren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwe Tonge: G. van Estrik, Nieuwland; te Amster dam (Willem de Zwijgerkerk-gem.): P. W. Struyt, Amsterdam (Koepel kerk-gemeente); te Hedel: A. Klein Kranenburg, Hilversum; te Deil en Enspijk (toez.): vie. G. C. Vijzelaar, Utrecht; te Mastenbroek: D. B. van Lokhorst, Bergschenhoek; door de Gen. Syn. als pred. voor Curasao: H. Stoof, kand. te Oegstgeest. - Aangenomen naar Oude- en Nije- horne: J. Boekee, Nuis en Niebert (Gron.). Bedankt voor Nieuw Lekkerland (wijk Kinderdijk): A. Klein Kra nenburg, Hilversum. Ger. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Brussel (voor de evang.)B. Woltjer kand. te Amsterdam. Beroepen te Oost en West Sou burg (2e pred.pl.): P. A. Bohlmeijer, Wilnis; te Oud Beijerland: W. P. H. Pouwels, Wommel (Fr.); te Kam pen (vac. J. L. Wielenga): G. Brink man, Schiedam; te Oenkerk: J. van den Berg, Ermelo; te Oegstgeest: H. A. L. van der Linden, De Bilt; te Appingedam (vac. A. J. Jans- sens): B. Berends, Beetsterzwaag; te Groningen-west (vac. dr. L. van der Zanden): T. Spilker, Maassluis. Aangenomen naar Den Burg op Texel: S. de Lange, kand. te Rot terdam; naar Loenen aan de Vecht: H. J. Bavinck, kand. te Amster dam-oost, die bedankte voor Broek onder Akkerwoude, Dalfsen, Dus- sen (N.B.); Harmeien, Hoek- (Z.V1.) en voor Lollum (Fr.). Bedankt voor Avereest: H. E. Wijnja, Godlinze (Gron.); voor Gor- redijk: H. Bade, Valthermond. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Musselkanaal: P. Plaatsman, Driebergen. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Nieuwpoort: F. Bak ker, Huizen (N.H.) en J. C. van Ra- venswaaij, Scheveningen; te Mep- pel: G. J. Buys, Papendrecht en S. van Zwoll, Kampen; te Lisse: W. van 't Spijker, Drogeham en dr. W. H. Velema, Eindhoven. Beroepen te Werkendam: H. van Leeuwen, Arnhem; te 's-Graven- deel: J. M. Visser, Dokkum; te Bun schoten: M. W. Nieuwenhuijze, Amsterdam-west. Bedankt, voor Driebergen: D. Slagboom, 's-Gravenzande; voor Klundert: B. Bijleveld, Noorde loos; voor Aarlanderveen-Nieuw- koop: G. Blom, Meerkerk. Bedankt voor Zaandam: M. W. Nieuwenhuijze, Amsterdam-west. Ger. Gemeenten Beroepen te Barneveld: P. van der Bijl, Rhenen. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen f metelijke olifantenbegraafplaats die volgens een oude mythe diep in de binnenlanden van Afrika zou be staan en waar tonnen ivoor liggen opgeslagen. Ook Parker's dochter Jane mag met de expeditie mee. Na hachelijke situaties komt men op een hoog plateau boven de rotsen waar men een troep grote apen ontmoet, aangevoerd door een reus achtige blanke man. Deze ontvoert Jane en brengt haar naar een nest in een hoge boom. Jane begrijpt dat het Tarzan is, zij worden verliefd op elkaar en beleven vele avontu ren. De expeditie intussen bereikt het olifantenkerkhof. Parker is do delijk gewond geraakt en sterft. Jane besluit bij Tarzan te blijven. Holt rijdt alleen terug nagekeken door Tarzan en Jane in het licht van de ondergaande zon. In hotel Bom te Haamstede gaat ook een oorlogsfilm, nl. „Gevechts- klaar" met Jeff Chandler, Julie Adams e.a. Het is het verfilmde verhaal van één schip in de oorlog, nl. de U.S.S. „Belinda" en van de manschappen die op haar voeren tijdens de operaties in de Stille Oceaan, gedurende wereldoorlog II. Een machtig brok oorlogsgeschie denis is in deze film vervaardigd. De Amerikaanse marine gaf voor de tot stand koming alle medewer king en het geeft een treffend beeld van de heroïsche inzet van de man nen, die aanvankelijk nog weinig bedreven waren in het zee-krijgs bedrijf, toch tot het uiterste hun plicht deden, in die gigantische worsteling tussen de volkeren, die alweer historie is geworden. Tsjechische aanval op Tito PRAAG, 8-5. Na de communis tische partijen van communistisch China, Noord-Vietnam en andere communistische landen heeft nu ook de communistische partij van Tsjecho-Slowakije een felle aanval op Tito en zijn partij gedaan. In het partijblad „Rude Pravo" worden de Zuidslavische commu nisten er van beschuldigd, dat zij bij hun beoordeling van de Sow- jet-politiek zich bedienen van „het arsenaal van anti-communistische laster van de reactie". Ook wordt het de Zuidslaven kwalijk geno men dat zij „een milde en niet-com- munistische houding tegenover de reactionaire politiek van de Ame rikanen" aannemen. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen „Kolibrie" boven de Alpen ROTTERDAM, 8-5. De PH-NGW. de blauwe „Kolibrie" van de Ne derlandse Helikopter-Industrie N.V. te Rotterdam, is met de Helicar van Bonn, waar dezer dagen voor de Duitse civiele en militaire autori teiten demonstraties zijn gehouden, naar de Beierse Alpen vervoerd met de bedoeling hoogteproeven in het bergland te verrichten. Goede palingvangsten te Volendam VOLENDAM, 8-5. Tot verbazing en vreugde van de IJsselmeervis- sers levert de visserij op paling dit voorjaar ongekend goede resultaten op. Meestal worden de vangsten wat beter in de loop van het sei zoen als de warme dagen er zijn. Nu echter komen de vissers aan dc wal met vangsten van rond 500 pond paling door de hoekwantvis- sers en rond 250 pond paling dooi de netvissers. Vanmorgen had dit te Volendam een prijsdaling ten gevolge van circa 40 cent per kg. Ondanks de belofte dat het voor de IJsselmeervissers een goed jaar zou worden. STAD EN PROVINCIE OUWERKERK Nummering Kandidatenlijsten De volgorde voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing is vastgesteld en luidt: 1. Partij van de Arbeid; 2. V.V.D.; 3. Christelijke partijen. Jaarvergadering harmonie „Nieuw Leven" Onder voorzitterschap van de heer J. Boot hielden de leden van de harmonie „Nieuw Leven" de al gemene jaarvergadering in café '•Pankow. Uit het jaarverslag van de secre taris de heer A. Hage, blijkt dat de vereniging weer als vanouds vele aktiviteiten ontplooit. De rekening van de penningmeester de heer P. Vijverberg Wz., geeft aan: inkom sten f 5.831,52, uitgaven f 876,66, goed slot dus f 4.954,86. De heren A. Hage en C. P. Kuij- per worden bij akklamatie herko zen als bestuurslid en als lid van de commissie van toezicht wordt gekozen de heer P. H. Kuijper. Op 21 oktober a.s. zal het gezel schap op eenvoudige wijze het 40- jarig bestaan vieren. Nog nader zal dit worden overlegd. Bij de rondvraag komen-vragen naar voren omtrent de fakkels en een eventuele trip. Ter uitbreiding van het ledental zal een beroep worden gedaan op jongedames. SPEURTOCHT IN DE NATUUR Nu de zon weer lokt, trekken ve len weer naar bos en veld, genie tend van flora en fauna. Op dergelijke tochten zal bij ve len ongetwijfeld de vraag zijn op gekomen, waar de dode dieren toch eigenlijk blijven, want deze ster ven evenals wij door ouderdom, ziekte en ongelukken. En toch vindt men heel weinig cadavers. Waar blijven die dan? Veel dieren worden een prooi van andere dieren, maar er blij ven er toch nog over, die niet op deze manier verdwijnen, doch een natuurlijke dood sterven en.... keurig begraven worden. Ja, begraven worden en wel dooi de doodgraver van het dierenrijk, een klein zwart kevertje met oran je-gele strepen, kleiner dan een vingerlid. Dit kevertje neemt de uitvaart op zich van kleine dode dieren. Het werkt altijd in de duisternis en doet zijn taak perfect, dikwijls in samenwerking met een wijfje, want de natuur is wonderlijk ingericht en de „doodgraver" heeft met het zware werk van zo'n begrafenis een zeer belangrijk doel voor ogen. HU constateert Laten wij aannemen, dat er een konijntje gestorven is en bet diertje ergens in bos of veld ligt. De avond is gevallen en in het donker klinkt het gegons van kevervleugels: de doodgraver is op komst. Hij schijnt door de geur van de dood reeds op grote afstand te wor den aangetrokken en vliegt snel naar zijn arbeidsterrein. Daar aan gekomen strijkt hij bij het konijn tje neer en stelt met zijn voelsprie ten een onderzoek in. Is dit bevredigend dan werpt hij zich op zijn glanzende bolle rug en wringt zich met zijn sterke po ten onder het konijntje. Steeds ver der kruipt hij er onder, steeds een fietsende beweging makende en het gewicht van het hele dode dier op zijn pootjes dragend. Een zwaar karwei Het is wonderlijk wat dit kever tje kan presteren, want hij torst vele malen zijn eigen gewicht. Langzaam millimeter voor milli meter begint het dode lichaam te De doodgraver zorgt voor een nette begrafenis bewegen. Is het een klein eindje verplaatst, dan rent de doodgraver vanonder het konijn te voorschijn en kijkt of alles goed gaat. Hoe veel het lichaam is verplaatst en of het in de goede richting gaat. Dadelijk holt hij weer terug en kruipt er weer onder om het weer een klein eindje te verplaatsen. Zo werkt de kever onverdroten en met een ongelooflijke energie zonder ophouden verder. Hierbij wordt hij dikwijls geholpen door een wijfjesdoodgraver, die ook op de lucht is afgekomen en in per fect teamwerk wordt er dan gear beid. Als de één er onder zit en trapt, trekt de ander of ruimt ob stakels uit de weg. Het doel van dc begrafenis Is het lichaam op de plaats van bestemming, meestal een zacht stukje grond, aangekomen, dan kruipen beide doodgravers onder het lichaam en werken zo hard ze kunnen. Met hun krachtige poten graven ze onder het lijk een kuil en dieper en dieper zakt het konijn in de losse aarde weg. Tenslotte is er geen konijn meer te zien; al leen de aarde beweegt en bewijst, dat de kevertjes druk bezig zijn. Is het dode lichaampje ver genoeg onder de aarde gestopt, dan komt er voor de doodgravertjes een an dere taak. Vanuit de kuil graven zij een tunnel en in die tunnel legt het vrouwtje haar eieren. Rustig wachten de ouders het uitkomen van de eieren af en in die tijd voeden ze zich met het ko nijnenvlees. Als de eieren uitko men, verschijnen de gele maden en de ouders zorgen voor de voeding van hun kroost, door steeds mond- jesvol konijnenvlees aan te dragen, dat gedeeltelijk voorverteerd werd. Naar buiten Zijn de jongen zo ver, dat ze zich gaan verpoppen, dan is de taak van de ouden ten einde en kunnen de kleinen voor zichzelf zorgen. Vader en moeder hebben voor voldoende leeftocht gezorgd. De oude kevers graven een gang naar buiten, strekken de vleugels en zweven de wereld in. Zo zien wij dat de natuur uiterst efficiënt is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9