DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering heeft algehele staking in het land nog weten te voorkomen VRIJDAG 9 MEI 1958 No. 18357 114e jaargang ZIERIKZEESCHESEN1EÏIWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prljj per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f!,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verklaring van minister-president dr. Drees GEEN MENINGSVERSCHIL IN HET KABINET OVER WONINGBOUW Woningbouwprogranima 1958 kan niet boven 80.000 gaan 'a-CRAVENHAGE, 8-5. Er be- staat ten aanzien van de gesubsi dieerde woningbouw geen menings verschil in het kabinet, zo heeft de minister-president meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer De Vos van Steenwijk, naar aanleiding van een krantenartikel en daarop gevolgde reacties. De minister-president stelt in zijn antwoord voorop, dat het het stand punt van het kabinet is, dat het to tale gesubsidieerde woningbouw- program voor 1958 - woningwet woningen en premiewoningen - niet boven de 80.000 woningen kan gaan. Volgens de aantekeningen, die minister Hofstra bij zijn uitlating in een vergadering van de P.v.d.A. gebruikte, heeft hij gezegd, dat een voorstel om woningbouw in zekere mate te verschuiven van premie- bouw naar de' bouw van woning wetwoningen en eigen woningen hem in deze vorm tot dusverre niet is gedaan. Minister Witte heeft volgens „De Volkskrant" van 29 april jl. telefo nisch verklaard, dat, indien de par ticuliere bouw ondanks een even tuele verbetering van de financiële situatie - meer ruimte op de kapi taalmarkt - niet voldoende toenam binnen het kader van de financiële mogelijkheden het aantal te bou wen woningwetwoningen zou kun nen worden opgevoerd. Deze uitlatingen van beide mi nisters hadden betrekking op een zekere verschuiving van premie- bouw naar woningwetbouw onder bepaalde voorwaarden en omstan digheden. In de Eerste Kamer ant woordde de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid op de vraag om de bouw van 10.000 extra woningwetwoningen moge lijk te maken. Tussen deze uitingen bestaat naar de mening van de mi nister geen tegenstrijdigheid. De minister-president is overi gens van oordeel, dat leden van het Treinramp in Brazilië RIO DE JANEIRO, 9-5. In Rio de Janeiro zijn donderdagavond bij. een spoorwegongeluk honderd veertig mensen om het leven ge komen en driehonderd gewond. In een der voorsteden van de stad botste in de namiddag een stampvolle personentrein op een lege trein. Er zijn reeds 97 lijken geborgen. Meer dan 200 gewonden zijn uit de wrakstukken gehaald. De toestand van vijftig van hen is ernstig. President Kubitschek en kardi naal Camara hebben zich onmid dellijk naar de plaats van de ramp begeven. De radio-omroep van de stad heeft dokters en verplegers opgeroepen te komen helpen. Ook riep de radio de burgers op bloed af te staan voor de gewonden, van wie er verscheidene ter plaatse ge opereerd moesten worden. De verliezen in Algerije ALGIERS, 8-5. Tussen 1 januari en 1 mei zijn in Algerië 12.641 re bellen gesneuveld en 2.508 door de Fransen gevangen genomen. In die tijd werden o.a. 153 mitrailleurs, 36 mortieren en meer dan duizend ma chinepistolen door de Fransen buit gemaakt. kabinet zich ook over vraagstuk ken als de woningbouw in vergade ringen of in de pers moeten kunnen uiten. Uiteraard is het wenselijk, dat daarbij voorzichtigheid woi-dt betracht, geen blijk wordt gegeven van eventuele meningsverschillen in het kabinet en misverstanden worden voorkomen. Het ging ten aanzien van de woningbouw niet om een meningsverschil in het ka binet. zo zegt de minister-president. Blitse metaalarbeiders tegen kernproeven GREAT YEARMOUTH, 8-5. De Britse metaalarbeidersbond heeft op een vergadering in Great Year- mouth donderdag een resolutie aan genomen waarin er op aangedron gen wordt spoedig op het hoogste niveau besprekingen te houden om een eind te maken aan de fabricage en het testen van kernwapens. Men keerde zich ook tegen de aanleg van startbanen voor kernraketten in en het vliegen van Amerikaanse bommenwerpers met kernbommen over Engeland. Herdenking op de Grebbeberg 's-GRAVENHAGE, 8-5. De ver- eniging van oud-strijders „8 R.I.- 1940" zal op Hemelvaartsdag 15 mei a.s., dus niet zoals gebruikelijk op de tweede Pinksterdag, haar jaarlijkse herdenking van de geval lenen van het v.m. 8ste regiment infanterie houden. Sprekers zijn burgemeester Ch. G. Matser van Arnhem en de heer A. Wiersinga, voorzitter van de commissie van bijstand en advies. De heer 1. P. Opdam en zijn knecht, twee leden van de nog steeds kleine groep beoefenaren van het vrijivel geheel in onbruik geraakte ambacht rxetdekken, zijn op het ogenblik bezig met het herstel van de rieten bekleding van de houtzaagmolen „De Herder" te Leiden, welke kort geleden een eeuw bestond. De werkzaamheden zullen 5 a 6 weken in beslag nemen. - Links: deze foto toont de heer Opdam ren zijn knecht aan het werk op de kap van de molen. - Rechts: deze foto geeft een schilderachtig beeld van de molen, op de kap waarvan men een van de rietdekkers ziet zitten. Prins Philip in het nauw LONDEN. Zes politie-agenten moesten gisteren prins Philip be vrijden, toen hij in. een buitenwijk, van Londen door ruim 2.000 school kinderen omstuwd werd. De prins, die gekomen was om een nieuw complex sportvelden te openen, vond het gejuich van de Prins Bernhard reikte insignes uit aan Nederlandse vliegers in Canada Pilotenopleiding prachtig staaltje van NAVO-samenwerking VANCOUVER, 9-5. Prins Bern hard is donderdag met een Cornet- straalvliegtuig van de Canadese luchtmacht van Toronto naar Gimli in Manitoba gevlogen, waar hij aan een aantal jonge vliegers, o.w. zes Nederlanders, insignes uitreikte. ^Daarna heeft hij de reis voortgezet naar Vancouver. Op het laatste gedeelte van de vlucht van Toronto naar Gimli werd het toestel van de prins be geleid door zes straaljagers van de Canadese luchtmacht. Toen de prins na aankomst een erewacht van hon derd man inspecteerde, die op de basis stond aangetreden, vloog een aantal jagers laag over het veld. Dit gebeurde ook toen de prins daarna „wings" op de borst van de jonge vliegers spelde, die hierdoor officieel straaljagerpiloten werden. De zes Nederlanders die uit han den van de prins hun insigne ont vingen, waren: Ben Kleyn uit Stol wijk, L. G. Schuckman uit Amster dam, Herman Wilbrink uit Venlo, Theo Verhoeven uit Maasbracht, Jick van der Struif uit Delft en Wim van Oosten uit Ens (N.O.P.- pqlder). De prins, die bij deze gelegenheid gekleed was in generaalsuniform van de Nederlandse luchtmacht, AANZIENLIJKE LABOURWINST BIJ ENGELSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN In twaalf steden werd absolute meerderheid veroverd LONDEN, 9-5. Gemeenteraads verkiezingen die donderdag in En geland en Wales zijn gehouden hebben veel winst voor de Labour- partij opgeleverd. Volgens de nog niet volledige uitslagen heeft La bour zeker 300 zetels winst geboekt en in tien gemeenteraden de meer derheid op de conservatieven ver overd. Er is gestemd in 373 gemeenten, w.o. grote steden als Manchester en Liverpool. De opkomst van de kiezers voor deze laatste ronde van de verkie zingen die jaarlijks voor plaatse lijke raden worden gehouden, vari eerde van 80 tot 18 procent. In de grote steden iJiverpool, Manchester en Birmingham, heeft de Labourpartij haar meerderheid kunnen vergroten. In twaalf steden veroverde La bour de absolute meerderheid op de conservatieven, in vier gemeen ten raakte de partij echter haar meerderheid kwijt. De voornaamste punten waarop Labour de verkiezingscampagne heeft gevoerd, waren de gestegen kosten van levensonderhoud en de huurverhoging. Vooral deze laatste kwestie schijnt de conservatieven geen goed te hebben gedaan. In de 373 gemeenten waar ge stemd werd, heeft de Labourpartij 343 zetels gewonnen en 48 verloren. De conservatieven verloren 320 ze tels en wonnen er 28, de liberalen wonnen 54 zetels tegen een verlies van vijf. Onafhankelijken wonnen 33 zetels en verloren er 84 verklaarde in een korte toespraak, dat het voor leerlingpiloten een prachtige kans is, dat zij in Canada een opleiding kunnen volgen. Hij noemde dit tevens een prachtig staaltje van NAVO-samenwerking. De prins dankte de Canadese lucht macht voor alles wat zij voor de jonge Nederlandse vliegers had ge daan en hij wenste de Nederlandse piloten veel geluk. Na deze plechtigheid was er een korte ontvangst van piloten en hun echtgenoten, voor de prins naar Vancouver doorreisde. Zal kolonel Townsend prinses Margaret toch huwen? LONDEN, 8-5. Te Londen ver wacht men dat kolonel Peter Town send, die zaterdag in de Britse hoofdstad is aangekomen, opnieuw een ontmoeting met de zojuist van haar Westindische reis terugge keerde prinses Margaret zal heb ben. Volgens waarnemers voert Town send, die zoals bekend gescheiden is, met rechtskundigen besprekin gen over de juridische en consti tutionele aspecten van een even tueel huwelijk. De verklaring, die ha de ontmoeting van prinses Mar garet en kolonel Townsend op 26 maart jl. is uitgegeven en volgens welke er „niets vefanderd" was na de mededeling van prinses Mar garet in het najaar van 1955 dat zij besloten had niet met Townsend te trouwen, zou bedoeld geweest zijn als rookgordijn tegen de nieuws gierigheid van het publiek. Inmiddels hebben vele nieuws gierigen alweer de wacht bij Cla rence House, waar prinses Marga ret woont, betrokken. In een kolenmijn te Sharpies in West-Virginië (Ver. Staten) zijn donderdag 22 mijnwerkers ingeslo ten geraakt toen een gedeelte van de mijn onder water kwam te staan ten gevolge van een breuk in een waterleiding. Men heeft evenwel goede hoop, dat men de mannen vrijdag uit hun benarde positie kan bevrijden. enthousiaste kindermenigte aan vankelijk wel aardig. Maar toen de jongelui door de afzetting heendrongen, elkaar om ver duwden en verwonddenwerd het de prins te bar en probeerde hij het geschreeuw van de jeugd te overstemmen door de kinderen toe te roepen: Houd nu toch eens op met dat geduw". Het hielp echter niets, en de prins moest er van afzien de sportvelden officieel te openen. Schandaal in west-Duitsland BONN, 8-5. Drie van west-Duits- lands hoogste diplomaten zullen worden vervolgd op beschuldiging van het moedwillig verspreiden van valse beschuldigingen over een re geringsfunctionaris, zo .heeft een woordvoerder van de openbare aan klager vandaag op een persconfe rentie in Bonn meegedeeld. De drie diplomaten zijn prof. Walter Hallstein, voorzitter van de Europese commissie van de E.E'.G., Herbert Blankenhorn, ambassadeur bij de Navo, en baron Vollrath von Maltzan, ambassadeur in Frank rijk. De woordvoerder zei dat het ver moeden bestaat, dat in 1952 en 1953 door 't drietal verspreide valse be schuldigingen dr. Hans Strack in diskrediet hebben gebracht. Zeven atoomcentrales voor Europa WASHINGTAN, 8-5. Bü bespre kingen, die deels te Luxemburg en deels te Washington zijn gevoerd, zijn Amerikaanse regeringsfunctio narissen en vertegenwoordigers van Euratom het eens geworden over de wijze van samenwerking bij de oprichting van zes of zeven atoomcentrales in Europa, die in 1961 gereed zullen zijn en gezamen lijk een capaciteit van een miljoen kilowatt zullen hebben, zo is heden bekend gemaakt door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De kosten van deze centra les zullen 350 miljoen dollar be dragen. Hierin zijn niet de kosten van de brandstof begrepen. Commissie „Onderzoek militair aankoopbeleid" ingesteld Dinsdag a.s. wordt eerste vergadering gehouden •s-GRAVENHAGE, 8-5. Naar het A.N.P. verneemt zal de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, welke ingevolge de door de Kamer aanvaarde motie-Vermeer is inge steld, genaamd zijn: „Commissie onderzoek militair aankoopbeleid". Als voorzitter dezer commissie zal optreden de heer Th. D. J. M. Koersen. De heer Koersen is vice- voorzitter van de kamercommissie voor de industrie. Hij is na mr. Donker voorzitter van de parle mentaire enquêtecommissie Rege ringsbeleid 1940-1945 geweest. Eerste ondervoorzitter zal zijn mr. Th. A. Versteeg, die lid van de kamercommissie voor privaat- en strafrecht is en tweede ondervoor zitter kolonel b.d. W. Wierda. Mr. G. M. A. M. Huigens, com mies-griffier van de Tweede Ka mer, zal als griffier der commissie optreden. Mr. Huigens is griffier van de parlementaire enquêtecom missie Regeringsbeleid geweest. De „Commissie onderzoek mili tair aankoopbeleid" zal a.s. dinsdag haar eerste vergadering houden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zie voorwaarts en iwlhardt 1 tot het einde! VEEL DWANGARBEID IN CHINA PARIJS, 8-5. Volgens een rap- poi-t van het „Internationaal comité tegen het concentratiekampstelsel" zijn in communistisch China mil joenen Chinezen in ongeveer drie honderd dwangarbeiderskampen ondergebracht, aldus meldt het Franse avondblad „Le Monde". Het onderzoek was gedaan door een speciale commissie van dertien onder leiding van de Nederlander mr. C. van Rij, bestuurslid van het internationaal comité, die maandag jl. is overleden. Een bijzonder liertje In Diergaarde Blij dorp te Rotterdam is een Pater Da vid's hertje ter wereld ge komen. De oppasser heeft het Jet gedoopt. Het is van dezelfde grootte als een pas geboren edelhert, heeft een zacht-bruine huid met witte vlekjes en een dikke pluim staart. De ouders vaii Jetje arriveerden twee jaar gele den als een-jarige dieren in Blij dorp. Ze zijn afkomstig van het landgoed van de hertog van Dedford, ,Wo- burn Abbey in Engeland. Tot 1945 was Woburn Ab bey de enige plaats ter we reld waar deze, van oor sprong Chinese, herten nog te zien waren. Oorspronke lijk moeten ze in moerassige, streken van noord en midden, China in het wild hebben geleefd. Doch toen de Fran se missionaris Jean Armand David, als eerste blanke, de' dieren in 1865 te zien kreeg in de toenmalige keizerlijke tuinen t'e Peking, waren ze in het wild reeds geheel uit gestorven. Door toedoen van pater David kwamen enkele exemplaren naar Europa. STAD EN PROVINCIE Volledige werken van Jacob Cats onder de hamer Een antiquariaat te Utrecht brengt - naar „Het Parool" meldt - een zeer kostbare partij oude boeken onder de hamer, afkomstig uit de bibliotheek van wijlen de heer J. C P. E. Menso te 's-Gravenhage. On der deze boeken bevindt zich een volledige Jacob Cats (1681-1732). Op zaterdag 10 en zondag II mei zullen de Nederlandse spoor wegen ten behoeve van bezoekers van het bloemencorso en van de bloembollenvelden extra stoptrei nen laten rijden tussen Amsterdam en Den Haag. Deze treinen zullen stoppen te Haarlem, Heemstede- Aerdenhout, Hillegom, Lisse en Leiden. In Toulouse is een kind van een maand geroofd. De openbare aan klager heeft beloofd dat de dader niet zal worden gestraft als het kind onmiddellijk wordt terugge geven. Sociale onrust in Engeland Maar duizenden lopen met stakingsplannen rond LONDEN, 8-5. De Britse regering heeft zich donderdag onverwachts gemengd in het loonconflict by de spoorwegen en hierdoor bereikt, dat de vakbondsleiders hun besluit om al dan niet een staking in het gehele land uit te roepen, hebben uitgesteld. De minister van Arbeid, Iain Mac Leod, nodigde dc leiders van de drie betrokken vakbonden en het hoofd van de genationaliseerde spoorwegen, sir Brian Robertson, uit voor een onderhoud op vrijdag. De vakbonden aanvaardden de uit nodiging. Als gevolg van deze ontwikkeling herstelde de Londense beurs zich van de koersdaling die door de sta kingsdreiging was veroorzaakt. Voor de vierde achtereenvolgende dag reden er donderdag geen bus sen in de Britse hoofdstad, als ge volg van de staking der chauffeurs die hogere lonen wensen. Volgens autorijders verloopt het verkeer ge makkelijker dan ooit tevoren. En kele bladen vragen zich al af of de autobussen wel onmisbaar zijn, vooral ook doordat het publiek van de staking niet veel last onder vindt. Nieuwe stakingsdrcigingcn Een nieuwe stakingsdreiging is afkomstig van de zesduizend arbei ders op de Londense vleesmarkten, die met ingang van zondagnacht het werk willen neerleggen uit pro test tegen de weigering om het loon van 2.300 chauffeurs van vlees auto's te verhogen, Een staking zou de vleesvoorziening voor enige mil joenen mensen in Londen en om geving in gevaar brengen. Ook vierduizend arbeiders die voor het onderhoud van de onder grondse zorgen, zijn ontevreden. Hun eis tot loonsverhoging is nl. afgewezen. Te York heeft hel vakverbond van metaalbewerkers in de scheeps bouw- en andere industrieën be sloten looneisen te stellen ten be hoeve van zijn drie miljoen leden. In Birmingham zijn al zevendui zend arbeiders van een autofabrlek in staking voor hogere lonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1