In A, W. v. d. Plassche stelde nieuwe proeftuin te Haamstede in gebruik Financiën en Economie STAD EN PROVINCIE Winkelier negeerde aanzegging om bouwval te slopen MIJLPAAL IN FRUITTEELTONTWIKKELING Voortvarend initiatief Ver. tot Bevordering Tuinbouwonderwijs (Van onze redacteur) HAAMSTEDE, 7-5. Met het hij sen van de vlag - waarvan de helle kleuren fel contrasteerden met het diepe voorjaarsgroen - heeft de di recteur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. v. <L Plassche; woensdag middag officieel de nieuwe proef tuin aan de Hogezoom van de Ver eniging tot bevordering van Tuin bouwonderwijs op Schouwen-Dul- veland, gevestigd te Haamstede, in gebruik gesteld. De nieuwe 4 hectare grote tuin vervangt de oude (bU de lagere tuinbouwschool gelegen), die te klein was geworden en bovendien door de februari-stormramp van 1953 grondig werd vernield. De nieuwe proeftuin, met daarop de bedrijfsgebouwen, vormt een respectafdwingend symbool van de vooruitstrevendheid die er leeft in de kringen van de Westhoekse fruittelers, die de ontwikkeling op de voet volgen en er voor zorgen voldoende bedrijfs-technische pij len op de boog te hebben, om de moeilijkheden van de toekomst baas te blijven. „De eigen positie in het algemeen sterker maken" las ir. v. d. Plassche af van de belangrijke verbetering, die thans tot stand is gekomen, zo als hij het uitdrukte tijdens zijn openingstoespraak in het bedrijfs gebouw van de nieuwe proeftuin, na welkom te zijn geheten door de voorzitter van de vereniging de heer K. J. Dambruin. Spr. wees op de belangrijke verbetering der uit wendige omstandigheden, maar stelde dat de motieven, die destijds golden voor oprichting van de oude proeftuin in 1928 en de opmerkin gen, gemaakt in vroegere toespra ken, nog in sterke mate van kracht zijn. „Beter doen" Toen en nu gold het: „om het beter te gaan doen". Destijds was er een sterke Invoer van Ameri kaans kwaliteitsfruit en gestreefd werd daarom naar het kweken van betere soorten, een intensiever en effectiever ziektebestrijding en een Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen betere sortering en verpakking". Wat werd nagestreefd is gelukt en nog altijd moet het die kant uit, want spr. deelde niet het pessimis me, dat er straks een overproduktie komt. In de wereld gaat de con junctuur nu eenmaal op en neer, maar wel blijft het nodig aan het fruit alle aandacht te besteden. Men dient er op te letten, dat men op de meest gunstige wijze produ ceert en belangrijk in dit verband zijn de nodige ontwikkeling en vak kennis. We staan thans weer op een belangrijk keerpunt, aldus ir. v. d. Plassche, die perspektie- tjen zag in een toenemend fruit- gebruïk in de grote steden. Aan een juiste voorziening van fruit der grote-stads-bevolking ontbreekt nog veel. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen Verder zag de directeur-generaal ook mogelijkheden door een grotere Europese economische samenwer king. Pessimisme is dus misplaatst, maar spr. waarschuwde ook tegen een overdreven optimisme. Men kan geen kroet meer telen tegen kwaliteitsprijzen. Met betrekking tot de nieuwe proeftuin hoopte spr. dat hij tot bloei zal mogen komen en volledig beantwoorden aan de gestelde ver wachtingen. Ir. v. d. Plassche vond het pret tig, dat de instelling nu eens geen Rijkssubsidie heeft. De staat is wel belangrijk - zo drukte hij zich uit - maar moet zich toch ook weer niet te veel met de gang van zaken bemoeien. Het is daarom nuttig, dat men met eigen middelen en op eigen kracht een dergelijk project tot stand weet te brengen. De nieuwe tuin ligt er reeds tot in de puntjes verzorgd bij. Kleine voorzieningen moeten nog wel ge troffen worden, als bijplaatsen van stokken, aanbrengen van labels e d., maar dit doet aan de totaalindruk geen afbreuk. De nieuwe tuin is mede tot stand kunnen komen door" een gift uit de zg. „Drenthse pot" ad f 10.000. Shippingport, een stad van 250.000 inwoners in de staat Penn sylvania, wordt sedert kort geheel van elektriciteit voorzien, die verkregen wordt in de atomische krachtcentrale, die de grootste commerciële centrale van dat soort in de Verenigde Staten is. De capaciteit van de centrale is 100.000 kilowatt. Boven: overzicht van de centrale met omgeving. - Onder: de 58 ton wegende kern van de reactor wordt in zijn „onder grondse" kluis gemonteerd. Grote belangstelling Zijn welkomstwoord richtte de voorzitter de heer Dambruin uiter aard in de eerste plaats tot ir v. d. Plassche, dezelfde die in zijn kwa liteit van toenmalig tuinbouwcon- sulent dertig jaar geleden de ver eniging heeft helpen oprichten. Van de verdere aanwezigen noe men wij ir. Honing, directeur van het tuinbouwonderwijs, ir. J. J. van Hennik, tuinbouwconsulent in Zee land, de heer C. L. de Wilde, leraar in algemene dienst, de heer J. A. v. d. Weel, assistent voor Schou- wen-Duiveland, ir. Groot van de Ned. Fruittelers Organisatie, de heer I. Ph. van der Plassche, secre taris van de Kring Zeeland van de N.F O., leden van de Agrarische Herstelcommissie, vertegenwoordi gers van het Landbouwschap, de colleges van b. en w. der West hoekgemeenten, de ere-le.den der vereniging en andere .genodigden. De voorzitter noemde als een der motieven, die tot Inrichting van dé nieuwe tuin leidden, het feit dat de grond van de oude tuin niet meer het meest voor de fruitteelt in deze omgeving wordt gebruikt. Zó kwam na vele besprekingen de nieuwe tuin, tussen Hoge- en Lage Zoom tot stand. De gebouwen zijn vol tooid en de tuin is voor een groot deel ingeplant. Na de officiële opening door de directeur-generaal maakte het ge zelschap een wandeling door de tuin, waarop een korte rit volgde door de streek tussen Hoge en Lage Zoom. Geschiedkundig overzicht Op een bijeenkomst in hotel Bom heeft nadien nog een groot aantal sprekers het woord gevoerd. De voorzitter dankte ir. v. d. Plassche voor de opening van de nieuwe tuin en bood hem het boek „Ge kwelde Grond" aan. Eenzelfde ca deau mochten de beide Drenthse vertegenwoordigers in ontvangst nemen. Vervolgens gaf de voorzit ter een geschiedkundig overzicht en herinnerde aan het destijds door de heer W. G. Boot genomen initia. tief tot oprichting van de vereni ging en de oude tuin Toenmaals adviseerde ir. v. d. Plassche tot op richting van een school, maar ge lijktijdig tot inrichting van een tuin. De tuin kwam er in 1928 en de school in 1932. Ernstig was de hagelschade in 1934 en diepingrij pend de stormramp. Spr. dankte tenslotte allen die medewerkten bij ie totstandkoming van de nieuwe hain, inzonderheid de heer H. van Toledo en de heer W. Kapelle. De secretaris de heer Jac. Stei^r iroeg hierna een gedicht voor, vaarin verschillende geschiedkun- lige elementen waren verwerkt. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen Rassenproeven en plantsystemen Ir. van Hennik wees er op dat iet in de nieuwe tuin vooral gaat im rassenproeven en plantsyste- nen. Hij hoopte dat de tuin een jij d rage zal leveren tot de bloei /an de fruitteelt in de Westhoek. Wethouder M. den Boer noemde ie tuin een voorbeeld voor de Westhoek en hoopte, dat vooral zeel jonge fruittelers de tuin regel matig zullen bezoeken. De secretaris van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap in Drenthe de heer G. M. Lambers gaf uitdrukking aan zijn voldoe ning dat agrarisch Drenthe heeft kunnen bijdragen tot de inrichting van de nieuwe tuin. Uit de „Drenthse pot" kreeg Zeeland f 94.000, aldus spreker. De secretaris van de Kring ZeeT land van de N.F.O. de heer I. Ph. van der Plassche, hoopte dat de proeftuin aan zijn doel zal mogen beantwoorden. Rekreatie en fruitteelt De voorzitter van de Agrarische Herstelcommissie de héér Aa M Geluk hoopte dat in de Westhoek rekreatie en fruitteelt harmonisch samen zullen kunnen gaan en wees op de noodzaak van een goede na zorg. De heer W. G. Boot herinnerde er aan hoe weinig onderwijs er vroeger werd gegeven, maar in die toestand is nu een grote verande ring gekomen. Hij brak een lans voor het bezoek aan dé Tuinbouw school. De voorzitter van „Pomona" de heer J. C. de Feijter schonk een tweetal thermometers en vond het een aangenaam facet aan de ope ningsplechtigheid, dat het gebeuren plaats vindt in de tijd van de bloei der bomen. De heer L. C. de Wilde beval het bezoeken van de fruitteeltschool aan, terwijl de heer H. van Toledo, oprichter en oud-secretaris der ver eniging wees op de grote taak, die leze streek de fruittelers hebben te vervullen. De voorzitter dankte hierna de sprekers, waarna allen zich ver enigden aan een gezellige koffie maaltijd. Vermelden wij nog dat de heer J. Jonker chef is van de proeftuin. Het gehele bedrijf heeft een investering gevergd van f 54.000. In zijn toe spraak bracht de voorzitter ook hulde aan dc heer W, G. Boot, die destijds de vereniging oprichtte en 95 kwekers als leden zag toetreden. Woensdagmorgen reikte burgemeester mr. Dtfck- meester de ere-medallle ln goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau, uit aan mej. A. Joppe te Zierikzee. De uitreiking viel samen met haar 60- jarig jubileum als orga- niste van de Gereformeer de kerk alhier. (Eigen foto). Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen Eerste Kamer aanvaardt Deltawet De Eerste Kamer heeft woens dagmiddag zonder hoofdelijke stem ming de Deltawet aanvaard. Van de K.V.P.-fractle verklaarde zich geen der leden tegen het ontwerp op grond van grondwettelijke be zwaren. 5 lening Bank voor Nederlandse Gemeenten van 100 miljoen gulden 's-GRAVENHAGE, 6-6. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten heeft het voornemen over te gaan tot de uitgifte van 100 mil joen gulden 5 procent 30-jarige obligaties. Uit het prospectus blijkt, dat de koers van uitgifte 99% procent is. De aflossing geschiedt A pari in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aan vangende in 1969. Vervroegde ex- tra-aflossing is gedurende de eer ste tien jaar van de looptijd niet toegestaan, daarna is zij in de jaren 1968 tot en met 1972 alleen moge lijk tot de koers van 101% procent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 procent De lening is verdeeld in coupures van 1.000 gulden en 500 gulden. Datum van inschrijving woensdag 14 mei 1958 en datum van storting maandag 2 juni 1958. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen ZIERIKZEE De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen zijn de kandidatenlijsten als volgt genummerd: 1. Protes tants Christelijke Federatie (A.R., C.H.US.G.P.); 2. Partij van de Arbeid; 3. K.V.P.; 4. V.V.D.; 5. Lijst J. A. v. d. Schee (Algemeen Belang). Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen De Chr. Plattelandsvrouwenbond zal dinsdag a.s.. in het Ned. Herv. verenigingsgebouw te Zierikzee een vergadering houden, waarop een vertegenwoordiger van de Crack- free-fabrieken uit De^Krim een de monstratie zal geven met filmver toning; Voorts staat op het pro gramma een causerie door mevr. v. d. Wekken-v. d. Klooster over: „Een huisvrouw ziet Canada". Deze vergadering is de laatste van dit seizoen. Uitslagen gehouden veekeuring Woensdag 7 mei werden te Zie rikzee veekeuringen gehouden, waarvan hieronder de uitslagen volgen: Stieren: 3e pr. Oberon 20, eig. L. v. d Wekken. Ie Kalfskoeien: 2a pr. Dora, eig. M. J. Schouls; 2b pr. Bontje, eig. M. J. Schouls; 2s pr. Boukje 11, eig. M. Üijl; 3a pr. Bontjes Jantje, eig. M. Uijl; 3b pr. Anne 13, eig. M. D. J. Berrevoets. 2e Kalfskoeien: 2e pr. Anna 2, eig. M. D. J. Berrevoets. 3e Kalfskoeien: le pr. Donia Hin- ke, eig. M J. Schouls (en liksteen fa. de Rijke); 2e pr. Grietje, eig. G. v. d. Welle. 4e Kalfskoeien: la pr. Anna 13, eig.- M. D. J. Berrevoets (en lik steen fa. de Rijke); lb pr. Magile- bloem Wietske, eig. G. v. d. Welle. Oudere koeien: la pr. Mike 3, eig, G. v. d. Welle (en 100 kg. kalk- ammonsalpeter van fa. Regoort); lb pr. Wolkje, eig. G. A. Kloet. Kalfvaarzen: le pr. Annie 17, eig. G. A Kloet. i Verder waren geldprijzen be schikbaar gesteld door de Z.L.M.- afd. en de V.Z. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen OOSTERLAND Ledenvergadering Culturele Vereniging De ledenvergadering der Cultu rele Vereniging alhier was als naar gewoonte zeer slecht bezocht. In het openingswoord sprak de voor zitter, burgemeester Laurense, hier zijn teleurstelling over uit, nadat hij geopend had en het welkomst woord gesproken. Uit het verslag van de secretaresse, mej. G. Stou ten, bleek dat de vereniging mo menteel 110 leden telt, en dat er in het afgelopen seizoen een zestal avonden werden belegd, waarvan de opkomst bevredigend genoemd worden kan. Wel een bewijs, dat de vereniging ln onze gemeente in een behoefte voorziet. Uit het financi eel verslag bleek, dat er op het ogenblik een batig saldo in kas is van f 419,16. De penningmeester, de heer M. J. Zeijler, zowel als de se cretaresse werden dank gebracht voor hun werkzaamheden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de voorzitter en de heer Joh. Hage met algeme ne stemmen herkozen. Bij de ver dere besprekingen wordt de sug gestie aan de hand gedaan in het vervolg ook op de ledenvergadering een filmpje te draaien, teneinde het bezoek te stimuleren. De afde ling Noordgouwe wil een bijeen komst beleggen van de eilandelij ke besturen van Culturele Verenigin gen etc teneinde tot meerdere sa menwerking te geraken, door bv. sprekers samen uit te nodigen, zo dat er dan voordeliger gewerkt kan worden. Ook rees de vraag of het ln het vervolg niet mogelijk zou rijn via de Culturele Vereniging Z.V.U.-avonden in Zierikzee te be zoeken. Men zou dan voor de leden een bus willen laten rijden. Eén en ander zal door het bestuur onder de loupe worden genomen. Hierna sluiting. Ingezonden mededeling De ene bespreking na de andereeen telefoon die niet «llstaat... Wees zeker! Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk 'ASPRO'Dan behoudt U onder alle omstandi gheden UW opgewektheid. Hoofdpijn... opkomende kou... U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekentzich een ander mens voelen, opgewekter, prettiger'ASPRO' Is onschadelijk en Irriteert Uw moog nletl vgJ .-0to UtfaïtuKeh f 'it! pro/nmmi ..HERHALING OP VERZOEK' over Radio lu«niburj (20S m.j ltdtre zo/idajmorjen I OAS uur KANTONGERECHT ZIERIKZEE Weinig goede wilvan' de regen in de drup Het kantongerecht té Zierikkec heeft gisteren de winkelier H. J. W. van der L. te Dreischor veroor deeld tot een geldboete van f 100 of 20 dagen hechtenis, waarvan f 75 of 15 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Van der L. had geen gevolg ge geven aan een aanschrijven van b. en w. van Dreischor om zijn oude bouwvallige schuur op de hoek Zuidstraat-Weststraat te slopen. De schuur staat er nu nog en levert gevaar op voor passerende voet gangers. Aan de straf werd de bij zondere bepaling verbonden dat de schuur, die verd. in gebruik heeft als opslagplaats voor goederen, binnen 1 maand na het Ingaan van de proeftijd moet zijn afgebroken. De officier van justitie, mr. T. Lebret, had een geldboete gevor derd van f 75 gf 15 dagen, waarvan f 00 voorwaardelijk, eveneens met een proeftijd van 2 jaar en de bij zondere bepaling de schuur binnen 1 maand na het ingaan van de proeftijd af te breken. Ter verontschuldiging voerde v. d. L. aan, dat hij zich door riekte van zijn vrouw niet vrij kon ma ken gevolg te geven aan het schrij ven van'b. en w. Ter zitting gaf verd. echter weinig blijk van goede wil om haast achter het karwei te willen zetten, wat de kantonrech ter mr. W. E. van Vloten deed be sluiten een strenge straf toe te pas sen. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen I Gelijksoortig -geval Voor een soortgelijk negeren van een officiële aanzegging had zich te verantwoorden de landbouwer Jac. v. d. W. te Zierikzee, die geen uitvoering had gegeven aan een schrijven van b. en w. in deze ge meente, om een mestvaalt achter zijn schuur binnen de bebouwde kom op te ruimen. De officier achtte in dit geval een waarschuwings boete óp zijn plaats en vorderde f 15 of 3 dagen. De kantonrechter had begrip voor de specifieke moeilijkheden op een boerenbedrijf en maakte hiervan f 10 of 2 dagen. Voorrangskwesties Zestig gulden of 12 dagen vor derde de officier tegen J. M. G. te Brulnisse wegens een ernstige overtreding van art 27 van het Wegenverkeersreglement. Verd. had op 24 maart, rijdend met een trac tor met aanhangwagen over de Dorpsweg te Bruinisse, op de krui sing met de voorrangsweg Rijks weg 18 geen voorrang verleend aan een van rechts komende autobus Slechts door sterk te remmen had de buschauffeur een aanrijding weten te voorkomen. Verd. ver klaarde gedacht te hebben dat de bus bij de halte ter plaatse zou stoppen. De officier vond dit een veel te gemakkelijke redenering en meende dat G. wel zeer onvoldoen de rekening heeft gehouden met de betekenis van een voorrangsweg. Het werd tenslotte f 43 of 9 dagen. Mevr. A. M. C. U.-V. te Duiven- dij ke had geen voorrang verleend bij hotel „Concordia" te Zierikzee aan een van rechts (Appelmarkt) komende personenauto. Ook in dit geval was door sterk remmen een aanrijding op het nippertje voor komen. Conform werd haar hier van f 25 of 5 dagen in rekening ge bracht. Met fiets op rijbaan A. v. d. M. te Ouwerkerk had met zijn rijwiel gereden over de rij baan van Rijksweg 18. Verd. was pas kort op Schouwen-Duiveland woonachtig, maar de officier merk te op, dat de verkeersregels voor het hele land gelijk zijn en vorder de f 10 of 2 dagen. De kantonrech ter streek de hand over het hart en het werd f 5 of 1 dag. J. S. te Nieuwerkerk werd een boete opgelegd van 3 maal f 2 of 1 dag, wegens het rijden over de openbare weg te Scharendijke met een bakfiets zonder deugdelijke remmen, zonder bel en zonder een witgelakt achterspatbord. Vrachtauto overbelast De Zierikzeese chauffeur J. A. v. W. werd conform veroordeeld tot f 20 of 4 dagen wegens het rijden met een te zwaar beladen vracht auto. De auto vervoerde een vracht van 11.585 kilo zand terwijl het laadvermogen slechts bedroeg 8000 kilo De overtreding had plaats ge had te Scharendijke. De landbouwer C. J. M. K. te Dreischor werd schuldig verklaard zonder strafoplegging. Verd. was ten laste gelegd geen voorrang ver leend te hebben met zijn tractor op de kruising Ockerseetroat- Moolweg te Dreischor aan een van rechts komende personenauto. Een lichte botsing was het gevolg hier van. De kantonrechter zag echter als hoofdschuldige de automobilist die op dit gevaarlijke punt veel te snel had gereden en bovendien links van de rijweg. De officier had een boete gevorderd van f 25 of 5 dagen. Ingezonden mededeling Van Nelle bestellen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2