DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gecontroleerde bewapening blijft belangrijk onderwerp voor topconferentie Dodenherdenking op Schouwen-Duiveland DONDERDAG 8 MEI 1958 No. 18356 114e jaargang KOPENHAGEN, 7-5. De minis ters van Buitenlandse Zaken van de vijftien NAVO-landcn hebben in het communiqué, dat aan het eind van hun driedaagse conferen tie in Kopenhagen woensdagavond is uitgegeven, verklaard dat gecon troleerde ontwapening een van de voornaamste onderwerpen op de agenda van een topconferentie met Rusland moet zi/n. „Ondanks de teleurstelling en twijfel waartoe de houding van Rusland aanleiding geeft, zullen de Navo-regeringen zich niet laten ontmoedigen noch hun gehechtheid aan het beginsel van onderhande lingen opgeven", aldus het com muniqué. De ministers laken de houding van de Sowjet-Unie, „die door haar veto over het Amerikaanse voor stel voor inspectie aan de Noord pool de internationale spanning vergroot". Men koestert nog steeds hoop dat Rusland ondanks zijn her haalde weigering deel zal nemen aan besprekingen van deskundigen over gedetailleerde technische con trole-maatregelen voor ontwape ning. De Navo zelf zal de mogelijk heden bezien om „de technische vraagstukken van inspectie en con trole te bestuderen en er proeven over te nemen". De ministers wa ren het er over eens dat het voor naamste succes van de Navo in het afgelopen jaar „de opvallende stij ging van de mate waarop men on derling politiek overleg pleegt" was geweest: Het communiqué wees er nogmaals op dat samenwerking op politiek en defensiegebied niet vol doende is; men moet zich- ook tot het uiterste inspannen om econo mische welvaart te bevorderen, Amerikanen nemen dertig atoomproeven WASHINGTON 7-5. - Charles Porter, een democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft in dit huis verklaard, dat de natio nale commissie voor atoomenergie op 28 april op Eniwetok een reeks van dertig atoomproeven is begon nen. Hij is dinsdag teruggekeerd van een bezoek aan dit atol in de Stille Oceaan. Porter zei dat hij de eerste proef niet heeft meegemaakt. De com missie voor atoomenergie haa hem gemachtigd deze mededelingen te doen. Hij mag niet vertellen, van welke soort de proef van 28 april is geweest. Porter verklaarde zich voorstan der van een staking van de kern proeven. Hij acht ze een gevaar voor de gehele wereld. 40 Britse soldaten omgekomen? DAMASCUS, 7-5. Veertig Brits'e soldaten zouden bij ontploffingen, teweeggebracht door zelfmoord commando's van de imam van Oman, bij Maskate om het leven zijn gekomen, aldus een bericht van het bureau van de imam in Damascus. Deze sabotagedaad zou zijn samengevallen met een bezoek van de Britse resident aan Mas kate, wiens auto ook in brand zou zijn gestoken. met name door de internationale handel te stimuleren en onder-ont wikkelde landen te steunen. Voorts sprak men als zijn mening uit dat op een topconferentie het Duitse vraagstuk ter sprake moet komen, dat ook op de voorgaande topcon ferentie te Genève in 1955 was be sproken en waarin sedertdien wei nig of geen voortgang is geboekt. TWEE NEDERLANDSE KRUISERS WORDEN VOORZIEN VAN GELEIDE WAPENS Nederlandse werven verzorgen installaties 's-GRAVENHAGE, 7-5. De rege ring heeft vandaag, aldus bericht de marinevoorlichtingsdienst, be kend gemaakt dat Hr. Ms. kruisers „De Ruyter" en „De zeven provin ciën" bewapend zullen worden met geleide wapens. Deze beslissing is het uiteindelijk resultaat van de nauwe samenwer king tussen de marineleiding en de Amerikaanse „Military Assistance Advisory Group" te 's-Gravenhage, zomede van de Nederlandse mili taire missie in Washington met de autoriteiten in het Pentagon. Deze samenwerking - in feite dus het nauwe contact tussen de Ame rikaanse en Nederlandse marines - leidde in 1957 tot een gezamenlijke studie, waaruit zowel de wenselijk heid als de mogelijkheid bleek om de Nederlandse kruisers te bewa penen met Amerikaanse geleide propjectielen. Onze grote bondgenoot, aldus de marinevoorlichtingsdienst, zal bij deze nieuwe bewapening aanzien lijk in de kosten bijdragen door de benodigde projectielen en de bij- Franse kabinetsformatie niet gemakkelijk PARIJS, 7-5. In strijd tot de wens van de conservatieve leider Pinay dat zijn partijgenoten slechts kleine posten in het nieuwe kabi net bekleden, heeft de conservatie ve parlementsfractie woensdag be sloten dat juist de gevaarlijke sleu telfuncties door eigen mensen moe ten worden bezet. Naar aanleiding van dat besluit zou formateur Pleven ermee heb ben ingestemd, dat defensie aan Morice komt, een rechts-radicaal die als ultra-nationalistisch bekend staat. Zodra dit bekend werd, hebben de radicalen een resolutie aange nomen, die door de conservatieven wordt uitgelegd als een weigering Morice als minister van defensie te aanvaarden. Verscheidene conservatieve par lementsleden hebben daarna te kennen gegeven, dat zij onder deze omstandigheden niet bereid zijn een kabinet van Pleven te steunen. Een officiële beslissing moet de conservatieve fractie nog nemen. behorende lanceerinrichtingen en geleidingsapparatuur in het kader van de wederzijdse bijstand te le veren. De kosten van het installe ren aan boord - hetgeen op Neder landse werven zal geschieden - zullen door Nederland worden ge dragen. Spaak naar Noorwegen KOPENHAGE. De secretaris-ge neraal der NAVO, Paul Henri Spaak, vertrekt donderdag per vliegtuig uit Kopenhagen naar Oslo. Hij zal Noorwegen twee da gen, als gast der Noorse regering, bezoeken. Spaak zal in Oslo en in Bergen lezingen houden. Na zijn bezoek aan Noorwegen reist Spaak naar Brussel, waar hij de wereldtentoonstelling zal be zoeken. Pensioen voor ezel De 43-jarige muilezel Gina heeft een cheque van 20 dol lar gekregen van een Ame rikaanse toerist. De eigenaar van Gina, de 72-jarige Giu seppe Guattarini, heeft de Italiaanse minister van de fensie gevraagd het dier een pensioen toe te kennen, om dat het in de eerste wereld oorlog „zonder mees rant soenen had gebracht naar frontsoldaten, dwars door zwaar granaatvuur van de vijand heen". Guattarini verklaarde dat hij voor Gina ook nog 10.000 lire had ont vangen, die leerlingen van een school hadden bijeenge bracht. 113 doden in Algerië ALGIERS, 7-5. Bij maandag jl. in het gebergte van Oearsenis, on- geveér 150 kilometer ten zuidwes ten van Algiers, geleverde gevech ten, zijn 113 opstandelingen ge sneuveld. De Franse militairen hebben ook een grote hoeveelheid wapens buit gemaakt. Op Dodenherdenkingsdag eerde Schouwen-Duivelend de gevallenen in de tweede wereldoorlog. O.m. vond te Renesse een kranslegging plaats aan de voet van het verzetsmonument. Op de foto: de heer M. C. v. d. Bout plaatst een krans namens de Oranjevereniging. (Eigen foto). voor de K.L.M. SCHIPHOL, 7-5. In september en oktober van dit jaar leveren de Douglasfabrieken te Santa Monica wederom twee DC-7C's aan de K. L.M. af, waardoor het aantal, dat de maatschappij van dit type ver keersvliegtuig („Seven seas" in de wandeling genoemd) in zijn bezit zal hebben, tot twaalf stijgt. Het elfde toestel, dat met de registra- tfeletters PH-DSM zal vliegen, krijgt de naam „Koraalzee" en op het twaalfde vliegtuig, waarvan de registratieletters PH-DSN zijn, zal „Noordzee" worden geschilderd. Naar bekend heeft de maatschap pij een optie lopen op nog drie DC- 7C's, maar een beslissing, of deze optie in een definitieve bestelling wordt omgezet, is op dit ogenblik nog niet genomen. Hogere voorschotten uit het Zuivelfonds 's-GRAVENHAGE, 7-5. Het be- stuur van het Produktschap voor Zuivel heeft vanochtend na breed voerige discussies besloten het voorschot uit het zuivelfonds aan de melkleveranciers te verhogen van f 1,50 tot f 3 per 100 kilogram. Met hogere uitkeringen uit het Landbouwegalisatiefonds (L.E.F.) op basis van de garantieprijs voor ogen, durft men deze verhoogde voorschotten aan. De voorschotten zullen over de van 8 november 1957 geleverde hoeveelheden melk (plas) worden gedaan. Het saldo van het zuivelfonds wordt op het ogenblik becijferd op ruim 83 miljoen gulden. De verhoging van het voorschot zal 81 miljoen gulden vergen. Hoeveel bewoonde zwaluwnesten dit jaar? BEVERWIJK, 7-5. Vele vogel- vrienden vragen zich af of het aan tal bewoonde zwaluwnesten ook dit jaar weer terugloopt. Een ant woord op die vraag tracht de on derzoeker Jan Ivangh, met mede werking van enkele natuurbescher mingsorganisaties, te geven. Hij doet daartoe een beroep op vogel en natuurbeschermers om hem te helpen aan de benodigde gegevens. Is men in staat minimaal 25 adres sen na te gaan, waar zwaluwen broeden, dan kan men invul-for- mulieren aanvragen bij en toezen den aan Jan Ivangh, Bergerslaan 122. Beverwijk. Volgens inlichtingen die het op perbevel van het Indonesische le ger heeft gekregen, zouden over Menado, de „hoofdstad" van de op standelingen op Celebes, dikwijls vliegtuigen uit Formosa vliegen, die kisten met vuurwapens uitwerpen, aldus meldt het Indonesische pers bureau Antara. Deze foto toont drie beelden betreffende de roofoverval in Londen welke de rovers een bedrag van 440 duizend gulden, toebehorende aan twee Londense banken, opleverde. De foto links-boven: toont de vrachtauto, waarmee het geld zou worden vervoerd. Op de plaats, waar deze wagen, op weg naar de banken voor het inla den van hét geld, werd overvallen, waarna de rovers de chauffeur boeiden 'en door een van hen vervingen. De onderste foto links toont de, ook gestolen, vrachtauto, waarin de rovers het geld ver voerden, nadat zij in de bovenste wagen eerst het geld hadden ge roofd en zich van de twee bewakers hadden ontdaan. De rechterfoto toont leden van de dactylos- copische dienst van de Britse politie bezig «„..v.. .„..ers ontkwamen tenslotte in een personenwagen. Motie Kon. Ned. Middenstandsbond 'S-GRAVENHAGE, 7-5. De alge- mene bondsvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Midden standsbond op 7 mei 1958 te Zand- voort bijeen, gehoord de openingsrede van de bondsvoorzitter; wenst uiting te geven aan haar ernstige ontstemming o.ver de be slissing van de regering inzake de samenstelling van de Nederlandse delegatie voor het sociaal-econo misch comité in het kader der Europese Economische Gemeen schap; acht het voor het midden- en kleinbedrijf in Nederland onaan vaardbaar, dat in strijd met letter en geest van het E.E.G.-verdrag geen vertegenwoordiger van het ambacht en het vrije beroepen is opgenomen; draagt het hoofdbestuur op met alle ten dienste staande middelen te streven naar een spoedige her ziening van deze beslissing, welke voor het midden- en kleinbedrijf een schrijnende discriminatie in houdt, en gaat over tot de orde van de dag. Zo luidt de motie die op de ge noemde vergadering is aangenomen blijkens mededeling van de Kon. Ned. Middenstandsbond. Grote werkloosheid iu Bergen op Zoom Het aantal werklozen in het dis trict Bergen op Zoom van het G.A. B., omvattende de rayons Bergen op Zoom en Steenbergen, bedraagt nu 77 per 1000 tot de beroepsbevol king behorende personen. Dit aan tal bedraagt in Noord-Brabant ge middeld 36 en het landelijk gemid delde is 31. De daling van het aan tal werklozen in april van 1837 tot 1721 komt doordat seizoenarbeiders werk hebben gevonden en dan nog in geringere mate dan normaal ver wacht had mogen worden. Tunnel onder de Grote Sint Bemhard TURIJN, 7-5. Op 20 mei zal aan de Italiaanse zijde een begin wor den gemaakt met de aanleg van een tunnel on der de Grote Sint Bernhard, aldus heeft de directeur van de Italiaanse uitvoerende maat schappij woensdag te Turijn mee gedeeld. De Zwitserse regering zal het desbetreffende akkoord op 16 mei officieel goedkeuren, waarna het nog in de loop van de maand door vetegenwoordigers van de twee be trokken landen: Italië en Zwitser land, zal worden ondertekend, al dus deze Italiaan. De eerste werkzaamheden betref fen de weg die naar de tunnel leidt Volgens de directeur van de Ita liaanse maatschappij zal de tunnel waarschijnlijk in 1961 zijn voltooid. De tunnel zal 5 813 meter lang worden, waarvan 2.893 meter door Italië wordt gegraven. De autoweg door de tunnel wordt 7.5 meter breed. LUCHTSCHOUW IN FLORIDA EGLIN, 7-5. Dinsdag is op de ba sis Eglin in Florida een grote lucht- schouw gehouden, waarbij diplo matieke vertegenwoordigers van 44 landen, waaronder ook Zuid-Sla- vië, 350 journalisten en een menig te van zesduizend toeschouwers aanwezig waren. Bij deze gelegen heid is gedemonstreerd met de nieuwe supersonische bommenwer per Convair B-58, die de waterstof bom kan vervoeren, en de luchtaf- weerraket MB-1, die van een atoomlading kan worden voorzien. De Convair B-58 moet van 1962 af de B-47 gaan vervangen. Een Zweedse missie heeft uit de Hongaarse vluchtelingen in Oos tenrijk 200 lijders aan actieve tu berculose uitgezocht voor perma nente vestiging met hun gezinnen in Zweden. De betrokkenen was totnogtoe door verschillende lan den overzee immigratie geweigerd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. Bij de Ganzenpanbrug tussen Zwolle en Heino is een per sonenauto in volle vaart van ach teren tegen een melkwagen gere den, waarbij de voerman, de 41- jarige ongehuwde landbouwer melkrijder H. Bruggeman uit Wythern (gem. Zwollerkerspel) van de wagen werd geslingerd en ge dood. Het paard, dat de wagen trok, brak de rug en moest worden afgemaakt. De bestuurder van de auto, T. J. uit Hoensbroek, en de naast hem zittende K. uit Hilver sum werden slechts licht gewond. ROTTERDAM. De Rotterdamse cineast Simon de Waard vertrok voor drie maanden naar Noorwegen voor het vervaardigen van een kleurenfilm van dit land. De Noor se regering heeft algehele mede werking toegezegd. DELFT. Prof. J. T. Thijsse, di recteur van het waterloopkundig laboratorium te Delft, is dinsdag avond in de Nationale Academie van Wetenschappen te Washington met de William Bowie-medaille onderscheiden. AMSTERDAM. Met een redevoe ring, waarin hij een historisch overzicht gaf van de akademie, heeft prof. dr. B. A. van Groningen de viering ingeluid van het 150- jarig bestaan der Koninklijke Ne derlandse Academie van Weten schappen. •s-GRAVENHAGE. Zoals de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bij de behan deling van de landbouwbegroting in de Eerste Kamer onlangs aan kondigde, zouden de laatste belet selen voor de voortbrenging van vierkante kaas, in het bijzonder voor export en speciaal nog meer ter voldoening aan de vraag op de Duitse markt, spoedig worden op geruimd. 's-GRAVENHAGE. Tijdens schiet oefeningen in het infanterie-schiet- kamp te Harskamp is de 20-jarige dienstplichtige korporaal F. Paap. van de kaderschool infanterie uit 's-Hertogenbosch, door een geweer kogel getroffen en op slag gedood. Korporaal Paap, die ongehuwd was en woonachtig te Zandvoort, maak te deel uit van het zogenaamde schij vencorvee en bevond zich in een waarnemingspost. Om onbe kende redenen heeft hij, terwijl de baan onveilig was, de waarne mingspost verlaten, met het nood lottig gevolg. De Koninklijke Mare chaussee stelt een onderzoek in. ZMIKZEES(M®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118," Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 N.A.V.O.-conferentie be-eindlgd Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Nieuwe vliegtuigen- Talenten vormen zich in een zaamheid, maar een karakter in de stroom der wereld. Dear voor besprekingen blijft open

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1