DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veldmaarschalk Montgomery verwacht geen openlijke aanval van Rusland Vele duizenden legden bloemen op de graven der gevallen landgenoten MAANDAG 5 MEI 1858 No. 18354 114e juui-gaiijf ZIERIKZEGSCHEniEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 FELLE ECONOMISCHE STRIJD Moskou stuurt aan op economische ineenstorting van het westen PARIJS. Nu de politieke druk van de Sowjet-Unie op het westen steeds sterker wordt, zijn er teke nen die er op wijzen dat de Sow jet-Unie er op uit is, de westelijke democratieën op onbloedige wijze af te snijden van de gebieden waarvan zij voor hun voedselvoor ziening en hun brandstoffen afhan kelijk zijn. Deze waarschuwing werd geuit door veldmaarschalk Montgomery, de plaatsvervangende bevelhebber van de strijdkrachten van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie in Europa. Montgomery achtte het daarom gewenst dat de westelijke mogend heden gaan streven naar ontspan ning in de internationale politiek opdat zij niet langer kolossale som men behoefden uit te geven voor de defensie. Gevaren te groot Het is volgens hem zeer onwaar schijnlijk dat er een nieuwe wereld oorlog uit de huidige koude oorlog zal voortkomen. De Sowjet-Unie, zei hij, denkt er niet aan een grote oorlog te beginnen zolang de wes telijke mogendheden op verschrik kelijke wijze kunnen terugslaan met kernwapens. Een dergelijke oorlog zou het westen op grote ver liezen te staan komen maar de to tale vernietiging van de Sowjet- Unie betekenen. De Sowjet-Unie, aldus Montgo mery, zal, hoe sterk de westelijke mogendheden defensief ook zullen zijn, de koude oorlog niet staken. Het Kremlin, zei hij, weet heel goed dat west-Europa - nog altijd een van de belangrijkste economische gebieden in de wereld - voor vele grondstoffen, vooral voedsel en brandstoffen, afhankelijk is van ge bieden buiten Europa. Zwakke plek Het zijn juist die gebieden, aldus Montgomery, die in de huidige koude oorlog voor de westelijke landen een zeer zwakke plek zijn. Die gebieden moeten buiten de invloedssfeer van de Sowjet-Unie gehouden worden. Gelukt dat niet dan zou heel west-Europa econo misch ineen kunnen storten en in de klauwen van het communisme vallen. „De Sowjet-Unie zal er eer der naar streven succes in die rich ting te behalen dan gewapend op te trekken tegen de Navo in Euro pa", zei hij. Economische oorlog „Wij moeten er rekening mee houden dat wij in de komende ja ren een economisch-financiële oor log moeten voeren die gericht zal zijn tegen de ware grondslagen van onze beschaving en tegen onze le vensstandaard. Indien wij die oor log verliezen zal het communisme PRINS BERNHARD NAM DEEL AAN HERDENKINGSPLECHTIGHEID IN OTTAWA Nederlandse gemeenschap doorbrak politiecordon OTTAWA, 5-5. Tijdens zijn be zoek aan Canada heeft prins Bern- hard zondag te Ottawa deelgeno men aan de vijftiende herdenking van de slag om de Atlantische Oceaan uit de tweede wereldoorlog. Op het grote plein in de Cana dese hoofdstad, waar het monu ment voor de gevallenen uit beide wereldoorlogen staat, woeien tal rijke Nederlandse en Canadese vlaggen ter begroeting van de prins, voor wie ook vele Nederlandse emi granten naar de plechtigheid waren gekomen. Bij zijn aankomst per auto werd de prins, gekleed in het uniform van luchtmaarschalk, begroet door generaal Foulkes, de Canadese stafchef, en vele andere hoge Ca nadese officieren van leger, vloot en luchtmacht. Prins Bernhard legde een boeket witte lelies en anjers aan de voet van de cenotaaf, deed enkele stap pen achterwaarts en bracht het mi litair saluut toen een muziekkorps de volksliederen en de „Last Post" ten gehore bracht. Daarna onder hield de prins zich enige tijd met een afvaardiging van oud-strijders voor hij zich weer naar zijn auto begaf. Des avonds zou de prins aan een diner zitten, dat gouverneur- generaal Massey te zijner ere gaf. Ook premier Diefenbaker en Les ter Pearson zouden hierbij tegen woordig zijn. Chinese kritiek op Zuid-Slavië HONGKONG, 5-5. In het te Pe king verschijnende „Volksdagblad'', het orgaan van de Chinese commu nistische partij, wordt hevige kri tiek geleverd op het politieke pro gram van de Zuidslavische com munistische partij, dat op het jong ste partijcongres te Ljubljana is besproken. Het blad noemt dit pro gram „anti-Marxistisch-Leninis- tisch" en „door en door revisionis- tisch". Het communisme heeft thans „een nieuwe heilige taak: het voe ren van een onverzoenlijke strijd tegen het moderne revisionisme". In het program worden de socia listische staat en het socialistische kamp besmeurd en het kapitalisme, de imperialistische staat en het im perialistische kamp mooier voorge steld en de dictatuur van het pro letariaat wordt belasterd, aldus het blad, dat eraan toevoegt, dat het program een verdere stap is om de eenheid van het socialistische kamp te verbreken. Na de plechtigheid op het plein braken meer dan vierhonderd leden van de Nederlandse gemeenschap door een politiecordon om de prins toe te juichen. De prins, die het enthousiasme glimlachend en wui vend beantwoordde, had moeite in zijn auto te komen. Eerder op de dag had hij een dienst in de Hervormde kerk, die gedeeltelijk in het Engels en in het Nederlands was gehouden, bijge woond. Er waren voor het meren deel leden van de Nederlandse ge meenschap aanwezig. Gevangene ontsnapt 's-GRAVENHAGE. Vrijdagavond is uit het huis van bewaring aan de Casuaristraat te 's-Gravenhage een gevangene ontsnapt. Een bezoeker van de kraamkliniek Bethlehem aan de Prinsessegracht zag hem langs de muur vluchten in de rich ting van het Voorhout, waar zich op het ogenblik zeer veel mensen bevinden wegens de daar in de om geving opgestelde kermis. De man was gekleed in een gestreepte korte broek en hemd. een overwinning zonder bloedver gieten hebben behaald". Montgomery zei dat de politiek van de Sowjet-Unie er geheel op is gericht in snel tempo de eenheid van het westen te ondermijnen. Het Kremlin heeft volgens hem de laatste tijd met handig op de massa gerichte propaganda al veel te veel successen geboekt. Nieuwe boot op veer Vlissingen-Breskens VLISSINGEN. De „Prinses Bea trix" de nieuwe veerboot voor het veer Vlissingen-Breskens heeft sinds dinsdag een technische proef vaart gemaakt die, naar is meege deeld, naar tevredenheid is verlo pen. Donderdagavond kwam de „honderd meter veerboot" aan op de rede van Vlissingen, waar even eens proeven werden gehouden. Vrijdag heeft men o.a. snelheids proeven gehouden op de Wester- schelde en werd de nieuwe veer- fuik te Vlissingen op invaren be proefd. Radio-Djakarta: BUKITTINGGI VEROVERD DJAKARTA, 5-5. De Indonesi sche regeringstroepen hebben Bu- kittinggi, de hoofdstad der opstan delingen in west-Sumatra, ver overd, aldus heeft radio-Djakarta maandag gemeld. De verovering geschiedde zondag om 10.50 uur plaatselijke tfód. De bevelhebber van de regerings strijdkrachten, kolonel A. Jani, en het hoofd van politie van midden- Sumatra, Kaharuddin, deden in een uitzending via radio-Padang een beroep op de bevolking, in het bij zonder de overheidsdiensten, op hun post terug te keren. Jani waar schuwde de winkeliers, dat zij hun zaken moesten openen. Kolonel Jani zei, dat sedert 17 april alle staten in midden-Suma- tra, die door de regeringstroepen zijn bezet, van opstandelingen zijn gezuiverd. In Lelystad is vorige week een mobilofoonnet voor Oostelijk Flevoland geopend, dat een voorloper van het kabelnet vormt gedurende de tijd dat het leggen van telefoonkabels in de modderige bodem nog niet mo gelijk is en luchtlijnen obstakels zouden vormen voor de ontginnings werkzaamheden. De rechterfoto laat zien hoe landdrost ir. A. P. Minder, houd via het nieuwe net het eerste gesprek voerde met ir. B. Prummel in Ketelhaven, hoofdingenieur van de Cultuur-Technische Dienst. - De linker foto toont de centrale bedieningsinstallatie met antennemast te Lelystad. Herdenkingsmonument te Vught VUGHT, 4-5. De onlangs geheel gerestaureerde St. Lambertustoren te Vught heeft zondagmiddag nieu we luister en diepere betekenis ge kregen, nu daar een epitaaf is ont huld, ter nagedachtenis van de Vughtenaren, die als militairen voor het vuurpeloton of in de con centratiekampen het leven hebben gelaten. De epitaaf is van de Bos sche beeldhouwer F. v. d. Burgt. Zij werd na een inleidend woord van de heer M. v. d. Griendt, voorzitter van de stichting die het monument tot stand heeft gebracht, onthuld door drie dochters van de heer C. van den Tillaard, die als militair, op 10 mei 1940 te Hendrik-Ido-Am- bacht sneuvelde. Daarna werden kransen en bloemen gelegd, na mens het Vughtse gemeentebe stuur, het garnizoen 's-Hertogen- bosch-Vught, de nabestaanden der gevallenen en namens de gehele bevolking, door de weduwe van de initiatiefnemer tot het monument, mevrouw Slager. Ee?i dwaze vriend i; grotere plaag dan een rv'and. een i wijze i Na zeebad overleden ZANDVOORT, 4-5. De 45-jarige arts J. M. B. Wientjes uit Amster dam is zaterdagmiddag, nadat hij voor de vierde achtereenvolgende maal een bad in zee had genomen, bij zijn terugkomst op het strand te Zandvoort onwel geworden en is overleden aan een hartverlam ming. De temperatuur van het zee water was acht graden. s-GRAVENHAGE, 2-5. De mi nister-president, Dr. W. Drees, zal waarschijnlijk het buitengewone congres van de Oostenrijkse socia listische partij, dat op 13 en 14 mei in Wenen wordt gehouden, bijwo nen. Dr. Drees heeft van de partij leider Dr. Bruno Pittermann een persoonlijke uitnodiging gekregen. Amerikaanse geleerden voor akkoord stopzetting kernproeven WASHINGTON, 5-5. (A.F.P.) De „federatie van Amerikaanse ge leerden, die ongeveer 2000 leden telt, he'eft zich zondag uitgespro ken voor een akkoord over de stopzetting der kernproeven, zon der dat men wacht op een algehe le overeenkomst over de ontwa peningskwestie. Er moet snel gehandeld worden, hoe langer men wacht met het verbod van kernproeven, des te groter is het risico dat kernwapens in handen komen van onverant woordelijke regeringen en dat een van deze een algemene kernoorlog dreigt te ontketenen, aldus de fe deratie. Het is daarom beter met een akkoord over de stopzetting der proeven te beginnen, daar op de naleving hiervan toezicht kan worden uitgeoefend. Toezicht op een verbod van de vervaardiging van kernwapens is veel moeilijker en het schijnt daarom slechts mo gelijk in kleine etappen te werk le gaan, zo wordt verklaard. WEER DOODSTRAF OP CYPRUS NICOSIA, 4-5. Gouverneur sir Hugh Foot van Cyprus heeft be sloten tot wederinvoering van de verplichte doodstraf voor het dra gen van vuurwapens en het gooien met bommen. Hij heeft deze maat regel genomen naar aanleiding van het doodschieten van twee Britse militairen in burger door verzets lieden. „TRAGISCH" ZEI DULLES Sowjet-Unie spreekt veto uit over inspektievoorstel De Sowjet-Unie heeft haar veto uitgesproken over de Amerikaanse resolutie, waarin gevraagd werd om instelling van een inspectie systeem in het Noordpoolgebied. Topbezoek aan Keukenhof LISSE, 4-5. Keukenhof te Lisse heeft vandaag een topbezoek gehad: 45.000 mensen. De bezoekers wer den ondermeer aangevoerd in 375 toeringcars, waarvan de helft uit Nederland afkomstig was en de helft uit het buitenland; 38 procent van de bij Keukenhof geparkeerde bussen kwam uit Duitsland. Voorts telde men 7.000 personenauto's bij het park. Bezoekers kwamen ook per extra trein uit Keulen en Essen. Dulles noemde het Russische veto in de Veiligheidsraad over de Amerikaanse resolutie, waarin ge vraagd werd om een inspectiesys teem in het Noordpoolgebied „tra gisch". Het gevaar 'en de angst zullen blijven bestaan, omdat de Sowjet- Unie een internationale inspectie ter voorkoming van onverwachte aanvallen, verwerpt, aldus Dulles. AMSTERDAM. Op de werf oost van de Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam is vanmiddag het 18.000 tons enkelschroef turbinetankschip „Alkmaar" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. G. M. Klaasse-Binde- mann. AMERIKA VERWERPT PLAN-RAPACKI VOOR KERNWAPENVRIJE ZONE IN EUROPA „Te beperkt om atoomoorlog te voorkomen" Amerika heeft het plan-Rapacki voor een kernwapcnvrjje zone in centraal Europa verworpen, zo is door het departement van Buiten landse Zaken meegedeeld. Het plan is te beperkt om het gevaar voor een atoomoorlog te verminderen, zo wordt gezegd. De Amerikaanse verwerping is vervat in een nota, die zaterdag in Warschau is overhandigd. Amerika zegt te begrijpen dat het Poolse voorstel is voortgekomen uit de wens bij te dragen tot een duur zame vrede. Het heeft het dan ook zorgvuldig overwogen. In het Poolse plan, dat genoemd is naar de minister van Buiten landse Zaken Rapacki, wordt een kernwapenvrije zone voorgesteld die Polen, Tsjecho-Slowakije, oost en west-Duitsland zou omvatten. In deze zone zouden kernwapens ver vaardigd noch opgeslagen mogen worden en het gebruik van kern wapens tegen deze zone zou ver boden zijn. Het plan is in oktober in de Ver. Naties ingediend. De Amerikaanse nota van zaterdag is het antwoord op een Poolse nota van 14 februari, waarin het voorstel werd herhaald. •s-GRAVENHAGE. Op donder dag 8 mei a.s. zal de minister van justitie, prof. mr. I. Samkalden, het nieuwe gebouw van de opleidings school van het korps Rijkspolitie te Arnhem officieel openen. De minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struyken, zal bij de opening tegen woordig zijn. ROTTERDAM, Tengevolge van een verkeersongeval is de 71-jari ge mej. N. Eschbach uit de Van Malsenstraat te Rotterdam om het leven gekomen. Zij wilde aan de Putselaan nog voor een tram langs oversteken. Hierbij werd zij door de tram aangereden en twaalf me ter meegesleurd. Met ernstige ver wondingen is zij naar het Zzuider- ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat zij was overleden. LEVENDEN HERDACHTEN DE DODEN Treffende dodenherdenking op de Dam te Amsterdam AMSTERDAM, 3-5. H.M. de Ko ningin heeft vanmorgen om half twaalf een grote krans van witte tulpen, met twee linten in de na tionale kleuren met daarop de ge kroonde initialen J. en B., aan de voet van het nationaal monument op de Dam gelegd. De vorstin was vergezeld van prinses Beatrix. In de avonduren arriveerden - onder het gebeier der klokken - kort voor acht uur de deelnemers aan de stille tocht langs fusillade plaatsen in de hoofdstad bij het nationaal monument op de Dam, waar ter weerszijde van de py loon het ere-peloton van de B S. stond aangetreden. Enkele hon derden Amsterdammers - het wa ren er minder dan vorig jaar - wa ren hier reeds bijeen toen de kop van de stoet de Dam bereikte. Om acht uur flitste de straatver lichting aart en weerklonk het hoornsignaal „geeft acht" dat ook via de radio werd uitgezonden. De daarop volgende twee minuten stilte werden gevolgd door geza menlijk zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. BAARN. De dodenherdenking die vanavond bij het monument der gevallenen op het stationsplein te Baarn is gehouden, werd bijge woond door H.M. de koningin en de prinsessen Margriet en Marijke. 's-GRAVENHAGE. Ook dit jaar hebben in Den Haag weer vele duizenden levenden bij de doden uit de oorlog getoefd. Zwijgend is men naar de drie herdenkings plaatsen, de Waalsdorpervlakte, de begraafplaats Westduin en de Pa rallelweg getrokken om dank voor de vrijheid en eerbetoon aan de ge vallen strijders te brengen. BLOEMENDAAL. In Overveen trokken in de stille tocht zaterdag avond ongeveer 2500 personen on der wie' vele nabestaanden van in de oorlog gevallen verzetsstrijders voor een nationale herdenking naai de erebegraafplaats. In een lange stoet begaf men zich via de zee weg naar het erekerkhof, waai- om acht uur twee minuten stilte werd gehouden. Talloze bloemen wer den op en bij de graven van de omgekomen verzetsstrijders ge legd. AMERSFOORT. In Amersfoort begaf zich ongeveer om zeven uur vanavond een lange stoet naar de begraafplaats „Rusthof" om de do den te herdenken. Ditmaal liepen ook weer de vertegenwoordigers van de Sowjet republiek, van Po len, Roemenië, Hongarije, Tsjecho- Slowakije en de Chinese volksre publiek mee. ROTTERDAM. In aanwezigheid van o.a. enkele wethouders en een aantal genodigden is vanmiddag in het ziekenhuis Bergweg te Rot terdam het feit herdacht, dat het ziekenhuis vijftig jaar geleden werd geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1