geschenk* DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kleurige stoet bracht hulde aan H.M. de Koningin voor bordes van Soestdijk STAD EN PROVINCIE DONDERDAG 1 MEI 1958 No. 18352 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ZON OVER HET WITTE PALEIS Feestelijke groet van formatie vliegtuigen Nederland heelt op Koninginne dag op ondubbelzinnige w|jze uiting gegeven aan de liefde voor het Koningshuis in het algemeen en II. M. de koningin in het bij zonder. Alles werkte mede, om de 30 april tot een werkelijke feest dag te maken, inzonderheid het weer, dat bijzonder fraai was. Reeds gistermorgen vroeg liet Utrecht - hart van Nederland - 4 nationale dundoeken uit de top van de Dom steken. Overal in Neder land wapperde het oranje en het rood wit en blauw. Lange stoeten vrolijke kinderen waren op weg, gewapend met sjerpen en vlagge tjes en in tal van steden werden militaire parades en défile's ge houden. Vooral in Soestdijk was het meer dan druk. Velen spoedden zich in de loop van de morgen naar het witte pa lels, waarop de koninklijke stan daard wapperde. Voor het paleis stelde de stoet zich op. Velen had den fraaie bouquetten bloemen bij zich, die neergelegd werden op het bordes, tulpen, narcissen, freesia's, rozen en blauwe druifjes. Tegen half elf, juist op het mo ment dat de laatste estafetteloper van het Leidse studentencorps de paleistuin binnenkwam, betraden H.M. de koningin, gekleed in een llndengroen deux pieces, Z.K.H. prins Bernard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke het bordes. Prinses Irene was niet op Soestdijk in verband met haar stu dies in Laussanne. Nauwelijks had de praeses van het Leids studen tencorps, de heer G. de Wilde, ko ningin Juliana de traditionele oorkonde overhandigd en de ove rige leden van het collegium van het korps aan de vorstin voorge steld, of een donderend geraas overstemde het ongedwongen ge sprek met de studenten op het pa leisbordes. Een formatie vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht, bestaan de uit 48 F 84 F Thunderstreaks, 24 Hawker Hunters, 12 F 86 K Sa- bres en 12 F 100 C Super Sabres van het in Nederland gestatio neerde 32 squadron van de Ame rikaanse luchtmacht defileerden boven het paleis. Een feestelijke groet van de 96 vliegtuigen die onder bevel stonden van de luite nant kolonel C. A. M. Poublon. Eisenhower wenst koningin Juliana geluk WASHINGTON, 30-4. President Eisenhower heeft H.M. Koningin Juliana telegrafisch gefeliciteerd met haar verjaardag. In de Nederlandse ambassades te Brussel en Pretoria werden recep ties gehouden ter gelegenheid van de 49ste verjaardag van de konin gin. Kind van Amerikaans echtpaar viel uit hotelraam ROTTERDAM, 30-4. Het vierja rig dochtertje van een Amerikaans echtpaar is vanavond te Rotterdam uit een hotelraam gevallen en le vensgevaarlijk gewond. Om 6 uur was de 37-jarige Ame rikaanse militair Carlon Weber uit Nlles (Mich.) met vrouw en drie kinderen uit Wiesbaden, waar zij tijdelijk verblijven, in het hotel „Regina" te Rotterdam aangeko men. Een uur later begaf het echt paar zich naar de badkamer en liet de drie kinderen op de achterge legen hotelkamer, tweede etage, enige tijd alleen. Vermoedelijk zijn de kinderen over de bedden aan het spelen gegaan en heeft Carlin, bij het venster gekomen, het even wicht verloren en is zij voorover uit het raam naar beneden gevallen en in de tuin terecht gekomen. Met een schedelbasisfractuur moest het meisje naar het Westerziekenhuis worden vervoerd, waar haar toe stand levensgevaarlijk wordt ge acht. Te Calcutta zijn de vorige week 310 mensen aan cholera overleden; het hoogste aantal in één week se dert het begin van de epidemie in het begin van april. En terwijl het geluid wegstierf kondigden feestelijke marstonen het begin van het défilé aan. De senaat van het Utrechtse studen ten corps kwam de gelukwensen van de Utrechtse studentenwereld aanbieden. De Utrechtse praeses van de se naat, de heer R. A. Lagaay bood de vorstin een boeket oranje rozen aan. In tegenstelling tot het vori ge jaar, toen alle Nederlandse ge meenten een deputatie voor het dé filé afvaardigden, namen vandaag alleen de gemeenten Baarn en Soest aan het eerste gedeelte van het bloemendéfilé deel, en daarvan in hoofdzaak de jeugorganisaties. Bijna 1500 jongeren, de jeugd van Baarn, defileerden als eersten onder leiding van de Baarnse sportbond. Ontroerend was het défilé van 122 uit Indonesië gerepatrieerden, die juist de vorige week in ons land aankwamen. Met drie bus sen waren zij uit het legerkamp Budel gekomen om hier in Soest dijk hun jarige vorstin te felicite ren. Een kleine delegatie, bestaan de uit het bejaarde echtpaar Si mon, betrad het bordes om de landsvrouwe persoonlijk te felicite ren namens al de gerepatx-ieerden die in de afgelopen maanden in ons land werden opgenomen. De tachtigjarige mevrouw Si mon, gekleed in sarong, bood de vorstin een foto aan, die. gemaakt was van koningin Juliana tijdens haar bezoek deze winter aan het legerkamp Budel. KONINGINNEDAG IN INDONESIË Ontroerd zongen 700 Nederlanders het Wilhelmus De „laatste tulpen" naar de tropen DJAKARTA, 30-4. Voor de eer ste maal sedert het begin van de anti-Nederlandse campagne van de Indonesische regering in december van vorig jaar, hebben de Neder- landex-s te Djakarta het Wilhelmus gezongen. Zevenhonderd leden van de Ne derlandse gemeenschap kwamen op de avond van koninginnedag in de tuin van de residentie van het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging, de heer A. H. Hasselman, bijeen. Ve len van de aanwezigen konden niet uit volle borst zingen door de ont roering die zich van hen meester maakte. Het zingen van het Nederlandse volkslied was het hoogtepunt van de viering van de verjaardag van koningin Juliana in de Indonesische hoofdstad. Na het zingen werd op voorstel van de heer Hasselman een driewerf „hoera" aangeheven ter ere van de koningin. De bijeenkomst van de Neder landse gemeenschap werd geken- „Vrolijke gevangenis" NEURENBERG. In Nemen- berg is woensdag een proces begonnen tegen een gevan genisarts, vier bewakers, 2 gevangenen en de vrouw van een van beide. Volgens de tenlastelegging hebben de dokter en de bewakers steek penningen van de gevange nen ontvangen in ruil waar voor zij hun allerlei facilitei ten toestonden. Zij_ lieten een gevangene ontsnappen, deden boodschappen voor de gevangenen, stonden ooglui kend toe dat de veroordeel den een ver jaarspartijtje in de gevangenis arrangeerden en lieten meer bezoeken toe dan de reglementen bepaal den. DE BESPREKINGEN IN MOSKOU MOSKOU, 30-4. De drie weste lijke ambasadeurs te Moskou zijn bijeengekomen ter bespreking van Ruslands jongste voorstel tot af zonderlijke ondei-handelingen met de drie ambassadeurs ter voorbe reiding van een topconferentie. Over enkele dagen zal het Wes ten op het voorstel antwoorden. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zal het worden aanvaard. Volgens radio-Djakarta heeft de legerwoordvoerder, overste Pirnga- die, gezegd dat alle mogelijke maat regelen worden genomen die kun nen leiden tot de arrestatie van Sjafruddin Prawiranegara en de andere leden van de tegenregering in Indonesië. Pirngadie zeide dit naar aanleiding van het bericht in de „Straits Times", dat Sjafruddin en zijn kabinet zouden zijn uitge weken naar Singapore en 2Jch van daar naar noord-Celebes zouden hebben begeven. merkt door een geest van kame raadschap en on vormelijkheid, die is voortgesproten uit de gezamen lijk doorleefde moeilijkheden van de afgelopen maanden. Er waren tulpen, die per vlieg tuig uit Nederland naar Indonesië zijn gebracht. Men hoorde zeggen, dat dit wel de laatste tulpen zullen zijn die men in de tropen zal zien. Vier nieuwe zenders voor Belgische leleviste BRUSSEL, 30-4. De Belgische te levisie neemt op 2 mei vier nieuwe, sterke zenders in dienst, waardoor het totale zendvermogeh van 16 kw. tot 400 kw. wordt verhoogd. Door deze nieuwe zenders en door ver plaatsing van de beide Brusselse zenders naar Waver-Overijse en het in gebruik nemen van een zen der te Ruislede, zal het aantal Bel gen dat de uitzendingen zal kun nen volgen, met circa vier miljoen kunnen stijgen. van Schouwen-Duiv/eland Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het gegraveerd glasraam, dat als geschenk van de Schouwen-Duive- landse bevolking, door de Stichting Eilandgemeenschap „Schouwen- Duiveland" aan het Zweedse Rode Kruis zal worden aangeboden. Het raam zal een plaats vinden aan één der muren van het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Stockholm. Gedurende een week is het raam voor een ieder te bezichtigen in de Schutterszaal van het Zierikzeese stadhuis. KONINGINNEDAG WERD TOT DOORDEWEEKSE BOLLENZONDAG Grote drukte in de bollenstreek LISSE, 30-4. Meer dan 35.000 be zoekers aan de Keukenhof, een flink deel van de bezoekers aan de gehele bollenstreek, hebben van daag genoten van het lenteweer en van de bloemenkleuren en -geuren, die zich thans achter Nedex'lands duinenrij manifesteren. Moskou zegt: „Geen raketbases in oost-Europa" MOSKOU, 30-4. Tass heeft woens dag een verklaring gepubliceerd waarin wordt gezegd dat de Russen geen raketbases hebben in oost- Duitsland, Polen en Tsjecho-Slo- wakije. Zoals bekend heeft de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange, op 24 april in het Noorse parlement verklaard dat er in die landen Russische raketbases zijn. Tass zei dat het gemachtigd was te verklaren, dat deze mededeling van Lange van het begin tot het eind verzonnen is en slechts ver bazing kan wekken. Ontploffing in Russisch station voor kernonderzoek? PRAAG, 30-4. Volgens onbeves tigde berichten die in Praag de ronde doen, is er een ongeluk ge beurd in een station voor kernon derzoek in het gebied van Kam- sjatka (Siberië). Er zou zich een enorme ontploffing hebben voor gedaan. Volgens deze geruchten was de explosie aanleiding tot een „mis verstand", dat geleid heeft tot het jongste Russische protest in de Verenigde Naties tegen „provoce rende" Amerikaanse vliegactiviteit in het Noord poolgebied. Het was een echte ouderwetse, zij het doordeweekse, bollenzon- dag, en nog wel een Nederlandse bollenzondag. Want naar schatting van verkeersdeskundigen was het verkeer naar nationaliteit „gesor teerd": meer dan 70 procent Ne derlands, daarnaast 15 procent en 15 procent „overigen". Niet alleen automobielen, waarvan er 6000 bij de Keukenhof parkeerden, en auto bussen, waarvan 250 op de ge noemde parkeerterreinen, maar ook talloze brommers en scooters snor den langs de wegen om iets van het late bollenseizoen mede te nemen. Aan het station Lisse stopte een trein uit Neurenberg met 600 bol- lenliefbebbers. Hoewel het dus in de bollenstreek mede door het feit dat een ver keersstroom zich van Noordwijk naar Zandvoort en terug bewoog vanwege de prestatieproeven op het circuit van Zandvoort ter ge legenheid van de tulpenrallye, zeer druk was, was het verkeer zeer goed geregeld zodat zeer weinig oponthoud langs de wegen is ont staan. Procuratiehouder verduisterde een ton ROOSENDAAL, 30-4. De 50-ja- rige procuratiehouder van het Roo- sendaalse filiaal van de Rotterdam- sche Bank, H. Haarman, heeft zich vanmiddag op het plaatselijke hoofdbureau van politie gemeld en heeft daar bekend in de afgelopen dertien jaren honderdduizend gul den verduisterd te hebben ten na dele van de bank, waarvan hij pro- cui'atiehouder was. Hij deed deze aangifte, nadat een controleur van het hoofdkantoor van de bank in Rotterdam dinsdag de fraude had ontdekt. Dodelijk ongeval in speeltuin DEVENTER, 30-4. Dinsdagavond is in de speeltuin aan de Lelie straat te Deventer het 14-jarige meisje A. Suerink, die daar met een leeftijdgenoot aan het schom melen was, van de schommel ge vallen. Zij richtte zich na de val op en kreeg de nog in volle vaart zijnde schommel tegen haar hoofd. In bewusteloze toestand werd het meisje naar het St. Jozefziekenhuis vervoerd, waar zij na enkele uren overleed. BROUWERSHAVEN De opbrengst van de Emma- bloemkollekte bedroeg te Brou wershaven f 96,29. Ga zover als U kunt zien en als U daar bent, zult U in staat I zijn nog veel verder te zien Nummering der candidafeniijsten De nummering der candidaten- lijsten voor de aanstaande raads- vei'kiezingen luidt als volgt: 1. C. H.U.; 2. P.v.d.A.; 3. V.V.D.; 4. A.R. en S.G.P. HAAMSTEDE Vuurtoren krijgt een nieuwe verflaag Een Rotterdamse firma is deze week begonnen met het aanbren gen van de vooi-bereidingen om het mogelijk te maken de vuurtoren opnieuw te schilderen. De aange brachte verflaag heeft ontzettend veel te lijden van de bijtende zoute zeewinden. Deze hebben de oude vex-flaag voor het grootste deel ver nietigd. Halsbrekende toeren wor den momenteel verricht om de stel lage aan te brengen die een veilige arbeid moet verzekeren. De toren wordt weer in dezelfde kleuren geschilderd; alleen worden de „kaneelstokachtige" banen iets verder doorgetrokken tot aan de bovenkant van het magazijn. Met het in aantocht zijnde vreemdelin genseizoen zorgt ook de oude vuur-^ toren er voor om er op zijn voor deligst uit te zien. Een paar dagen na de Pinksteren van het belangrijke besluit over het al of niet toelaten van vreemde lingen op de vuurtoren. Nummering der candidatenlijsten In deze gemeente is de numme ring van de candidatenlijsten voor de aanstaande raadsverkiezingen als volgt: 1. V.V.D.; 2. P.v.d.A.; 3. A.R. en S.G.P.4. C.H.U. In de gemeenten Burgh en Haam stede hadden de vorige verkiezin gen voor de raad plaats op 27 mei 1953. BROUWERSHAVEN Mars van „Apollo" op Koninginnedag Te Brouwershaven bestond de viering van koninginnedag des avonds uit een mars door de ge meente, uitgevoerd door de mu ziekvereniging „Apollo", hetgeen veel publiek op de been bracht. BRUINISSE De CJ M.V.-bibliotheek De C.J.M.V.-bibliotheek te Brui- nisse, die in de wintermaanden het leesgrage publiek van Bruinisse van goede en goedkope lektuur voor ziet, heeft het leesseizoen afgeslo ten. Er werden in het seizoen 1957- 58 133 leeskaarten uitgereikt en op deze kaarten werden 6090 boeken uitgeleend. De bibliotheek begint dus aardig in te burgeren, al kan het nog veel beter. Het ligt in de bedoeling van de C.J.M.V. de bibilotheek in de zo mermaanden niet alleen een flinke opknapper tegeven, maar ook de boekenvoorraad, voor zover nodig, grondig te vernieuwen. Amsterdam's centrum krioelde van feestgangers op koninginnedag Schitterend vuurwerk na afloop van feestdag AMSTERDAM, 30-4. Duizenden mensen hebben zich vandaag dooi de smalle met vlaggen getooide straten geperst in het centrum van Amsterdam. Kinderen met sjerpen, wimpels en lawaaierige feestartike len, vaders en moeders met oranje speldjes, iedereen in luchtige zo merkleding, genietend van het milde voorjaarsweer, dat was de aanblik die de hoofdstad vanmor gen bood bij de viering van de ver jaardag van de Koningin. De' café-terrasjea in de omgeving van het Centraal Station, langs het Damrak, het Rokin en op het Leid- seplein waren bevolkt met dagjes mensen en buitenlanders. De Dam werd geheel in beslag genomen door kraampjes, sti-aatax-tiesten, draai orgels, venters en musici, die, zoals op koninginnedag in de hoofdstad gebruikelijk, op de feestelijke stem ming en de gulheid van het pu bliek speculeerden. Ook vele school kinderen verloren de zakelijke zij de van de nationale feestdag niet uit het oog. Op de trottoirs zag men hier en daar groepjes verklede jongens en meisjes zingen en dan sen om na afloop met de collecte bus rond te gaan. Het leek, of deze vxije dag aan niemand onopgemex-kt voorbij kón gaan. Iedereen, ook de bewoners in de buitenwijken, werden In de ge legenheid gesteld aan de talrijke festiviteiten deel te nemen. Diver se Oranje-comité's en wijkcentra organiseexxien o.m. brandweerde monstraties, een fietsenpuzzelrit, een feestvoorstelling voor bejaar den, straatfeesten, een vliegersfeest en sporttoernooien. Muziekkorpsen marcheei"den af en aan. Koninginnedag 1958 eindigde met een vuux-werk in het Oosterdok, georganiseerd door het Oranje-co mité Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1