m p- Oe ervaringen met kunstmanen p Matig bezochte vergadering behandelt belangrijke V.V.V.=kwesties Hoe zit dat - DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 29 APRIL 1958 No. 18350 Russische vice-premier bracht bezoek aan west-Duitsland Nauwere culturele en wetenschappelijke betrekkingen De Sowjet-Unie en de Westduitse Bondsrepubliek zullen in de loop van dit jaar onderhandelingen voe ren om de onderlinge culturele en wetenschappelijke technische be trekkingen op een vastere grond slag te plaatsen. Dit wordt verklaard in het com muniqué dat maandagmiddag in Bonn is uitgegeven aan het slot van het bezoek dat de eerste vice- premier van de Sowjet-Unie, Mi- kojan, aan de Bondsrepubliek ge bracht hééft. In de gesprekken tussen de Rus sische delegatie en bondskanselier Adenauer, Von Brentano en de mi nister van Economische Zaken Er- hard, is er de nadruk op gelegd, al dus het communiqué, dat de Sow- jet-regering en de Bondsrepubliek ervoor zullen ijveren dat alle nog hangende vraagstukken in een geest van begrip en met vreedzame mid delen worden opgelost, zonder in menging in elkanders binnenlandse aangelegenheden, opdat men stap Heviger strijd in Algerije ALGERIE, 28-4. Meer dan 350 opstandelingen zijn in het afgelo pen weekeinde bij verbitterde ge vechten in Algerië gesneuveld. 223 opstandelingen lieten zater dag het leven in een veldslag bij El Milia in Constantine. Valscherm jagers vielen een groep opstande lingen aan die zich onmiddellijk terugtrokken in een klein versterkt dorp, dat de gehele dag door ar tillerie en een honderdtal vliegtui gen werd bestookt. In de avond gingen de valschermtroepen met steun van tanks tot een stormaan val over. Het dorp viel na een gevecht van een half uur van man tegen man. Aan Franse zijde zouden een tien tal militairen gesneuveld zijn en vijfentwintig gewond. voor stap tot verbetering der on derlinge betrekkingen zal komen en zodoende aan een blijvende ver zekering van de vrede bijdragen. Zeer ondeugend wasbeertje AMSTERDAM, 28-4. Dezer dagen is een wasbeertje, dat met nog twee soortgenoten in Artis ivas gearriveerd, verdwenen. Het diertje, on geveer ter grootte van een flinke kat, maar dan ivolli- ger en dikker, was vorige week voor het eerst in zijn buitenverblijf, gelaten. Hier uit is het nu op voor het Ar- tispersoneel ornverklaarbare wijze ontsnapt. Het scharrelt nu ergens in de tuin van Artis rond en dat het dit niet met een lege maag wil doen, blijkt wel hieruit dat in de nacht van zaterdag op zon dag en de nacht daarvoor een roodhalsgans uit Siberië en drie mandarijneenden uit China dood in hun broed- perken buiten zijn aangetrof fen. Aangezien wasbeertjes - die hun naam danken aan het feit dat ze hun voedsel alvorens op te peuzelen, eerst lussen de handjes in het wa ter wassen - niet vies zijn van eende- of ander vogel boutje, neemt de Artisleiding aan, dat het verdwenen ivas- beertje de schuldige is. Bij de jaarlijkse ratelslangen- jacht in het gebied van Okeene, in de Amerikaanse staat Oklahoma, zijn dit jaar vierduizend slangen gevangen. Aan de jacht namen 960 specialisten uit de V.S. en het bui tenland deel. De buit wordt ver kocht aan dierentuinen, fabrieken van farmaceutische artikelen en leerverkopers. Ingezonden mededeling De oude Egyptenareu ggg gebruikten reeds de opwekkende be standdelen van jc pcpcrmuntplant. tegenwoordig gcbruik[ mcn dj( ZCjfC. midd<1 opwekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thans Kingpcpcrmunt. K'"g is lekker en gezond 4* i tie natuurlijke verkwikking ZIERIKZEE Zilveren jubileum Op 1 mei a.s. hoopt de heer C. P. van den Hoek alhier de dag te her denken dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de firma S. Ocht- man Zn., algemene boekhandel en kantoorboekhandel te Zierik7.ee REKESSE Kranslegging op 3 Mei Door het gemeentebestuur zal op 3 mei a.s. een krans worden gelegd aan de voet van het verzetsmonu- ment, als hulde aan hen die het leven lieten voor de vrijheid. BURGH—HAAMSTEDE Nieuwe gids voor SchouwenDuiveland op komst Onder voorzitterschap van Jhr. R. Röell, hield de V.V.V. Burgh- Haamstede zijn jaarvergadering, welke slechts matig bezocht was. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het gemeentebe stuur van Haamstede, waarin werd meegedeeld, dat op een daartoe ge daan verzoek de subsidie aan V.V.V. werd vastgesteld op 25 pet. van alle contributies en bijdragen met een minimum van f 200. Eenzelfde be richt was binnengekomen van het gemeentebestuur van Burgh, waar bij het minimum was vastgesteld op f 100. De voorzitter dankte de beide gemeentebesturen voor hun medewerking in deze niet alleen voor de vereniging doch ook voor de beide gemeenten zo belangrijke zaak. In aansluiting hierop wees hij er dan ook op, dat het nu zeker gewenst is, dat de contributie door de leden verhoogd wordt, omdat daardoor ook de gemeentelijke sub sidies automatisch omhoog gaan. In antwoord op een verzoek aan de Inspecteur der Domeinen om een hogere korting op de door V. V.V. verkochte toegangskaarten voor de Domaniale duinen was af wijzend beschikt, wat ook 't geval was met een herhaald verzoek tot plaatsing van een publieke tele fooncel te Westenschouwen, daar volgens de directeur der P.T.T. te Zierikzee de daarvoor benodigde apparatuur niet beschikbaar is. Door een der aanwezigen werd in dit verband gevraagd of het dan niet mogelijk is bij een hogere in stantie, bv. de directeur-generaal van de P.T.T. nogmaals een ver zoek in te dienen, daar deze tele fooncel in een grote behoefte zou voorzien. Nadat bij monde van de heer L. v. d. Klooster de financiële com missie een gunstig rapport had uit gebracht, werd de rekening over 1957 goedgekeurd ert de penning meester décharge verleend. Hierna werden de nieuwe statu ten alsmede het nieuwe huishoude lijk reglement, na toelichting door de voorzitter en bespreking, vast gesteld, waarna de koninklijke goedkeuring op deze statuten zal worden gevraagd. Bij de nu volgende bestuursver kiezing werd de voorzitter Jhr. R. Röell herkozen, terwijl in de plaats van de heer A. van Zuijen, die niet herkozen wenste te worden, de heer N. H. Lysen werd gekozen. Uitvoerig werd daarna over de contributieregeling gesproken, die door de voorzitter werd toegelicht. De penningmeester deelde mee, dat velen de aangeboden kwitantie, waarop de verhoogde contributie was vermeld, hebben geweigerd. De middenstand en V.V.V. Een der aanwezige middenstan ders deelde mee, dat hij wel een dubbele contributie wil betalen, doch dat hij dan de evenementen alle door V.V.V. georganiseerd wil de zien, zodat hij daarvoor niet af zonderlijk hoefde te betalen, zoals vorig jaar het geval was. De voor zitter zou gaarne de mening van de middenstand in zijn geheel willen horen, waarop de voorzitter van de middenstand antwoordde, dat dit niet mogelijk is, omdat niet alle middenstanders op de vergaderin gen van de middenstand komen. Tenslotte werd met een kleine meerderheid het besluit van de vo rige vergadering om de contributie met de aalmoezenier? De naam aalmoezenier komt van het Franse aumónier en van het Latijnse eleemosynarius. Heel vroeger was dat de persoon die de aalmoezen uitdeelde, dus een bemiddelende figuur, een tussen schakel tussen de aanzienlijken die de aalmoezen beschikbaar stelden en de behoeftigen. Dit werk werd gedaan door pries ters. Later echter door leken, maar de priesters behielden de naam. Volgens de eerste rijkswet van Ka- rel de Grote (omstreeks 800) kre gen de geestelijken met de ziels zorg van de soldaten belast de naam capellanipresbytri. Het hoofd van deze geestelijken noemde men archicapellanus, die tevens de zorg had over het uit delen van aalmoezen. Toen in 1558 de eigenlijke staande regimenten werden gevormd, kreeg elke regimentsgeestelijke de titel aalmoezenier. In vrijwel alle beschaafde landen treft men dergelijke geestelijken in het le ger aan. Bij het Noordnederlandse leger vond men in 1568, toen de op stand tegen Sp.anje uitbrak, nog geen aalmoezeniers. Na het ein de van de tachtigjarige oorlog komen zij echter wel voor en in de overeenkomst die in 1675 ge sloten werd tussen Lodewijk XIV en de Staten-Generaal der Ver enigde Nederlanden was uitdruk kelijk sprak© van „almoesseniers" en „predicanten',' die met de zorg der gekwetsten in het leger be last werden. Sindsdien waren er steeds aalmoezeniers bij ons le ger werkzaam. met 100 pet. te verhogen aangeno men. De voorzitter deelde mee, dat door de Contactcommissie, in sa menwerking met de R.T.M. een gids voor Schouwen-Duiveland zal worden uitgegeven, die reeds deze zomer beschikbaar zal zijn. Ook zullen deze zomer weer rondreis- biljetten voor geheel Zeeland be schikbaar zijn, wat mogelijk is, door samenwerking tussen de ver schillende vervoersinstanties in de provincie. Bij de bespreking van de propa ganda voor onze omgeving wees de voorzitter op de artikelen, die op genomen zijn in „Het Parool" en het „Algemeen Dagblad", waarbij verschillende aanwezigen het niet eens waren met het artikel in het „Algemeen Dagblad", omdat daar in het sociaal toerisme voor deze streek min of meer afgewezen werd. De voorzitter wees er in dit verband op, dat vooral aandacht aan het natuurschoon moet worden gëwijd, waarom de gemeente Haamstede reeds een uitbreidings plan heeft laten ontwerpen, waarin hiermee rekening wordt gehouden. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee, dat er in de maanden juli en augustus vrijwel iedere avond wat te doen zal zijn voor de hier ver toevende gasten, waarvoor een programma was opgesteld in sa menwerking met- alle belangheb benden. Van een winkelweek kon hij evenwel nog niets meedelen. De rondvraag Bij de rondvraag werd gevraagd of het mogelijk is Toledospad zo spoedig mogelijk beter begaanbaar te maken, daar er veel zand op ligt, wat de voorzitter toezegde. Ook werd geïnformeerd naar de beton- stukken op het strand, waarop de voorzitter meedeelde, dat dit wel licht .binnenkort opgeruimd zal worden, wat door verschillende in stanties is toegezegd. Op een ver zoek van een der aanwezigen zal de mogelijkheid bestaan de contri butie in twee keer te betelen. Op een vraag zal aan het gemeentebe stuur van Burgh verzocht worden een betere aanwijzing voor het par keerterrein in Westenschouwen aan te brengen. Desgevraagd deelde de voorzitter mee, dat er in septem ber weer een V.V.V. congres zal worden gehouden, dat georgani seerd zal worden door de Contact commissie. Gewezen werd op het bezwaar, dat het V.V.V.-kantoor op zondag gesloten is, al wordt hier van in bijzondere gevallen afgewe ken. Voor het aantrekken van gas ten in mei; wanneer de vogelstand op zijn mooist is, werd de sugges tie gedaan een advertentie in en kele bladen te plaatsen. Uit de vergadering werd tenslotte nog meegedeeld, dat er deze zomer geen winkelweek gehouden zal worden. Hierna sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen is de Nederlandse Aardappel-asso ciatie opgericht. In deze associatie zijn de organisaties op het terrein van de teelt, kweekbedrijven, groot- en kleinhandel, industrie, het Produktschap voor Aardappe len en het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning vertegenwoordigd. LEEUWARDEN. Zaterdagmiddag draafde de vijfjarige Gerben Sie- gersma te Bei'likum (Fr.) plotseling de Achterweg over. Op hetzelfde moment naderde een personenauto, waaiwan de bestuurder uit alle macht remde, doch het knaapje niet meer kon ontwijken. De jon gen werd overreden en ernstig ge wond. Op doktersadvies werd hij overgebracht naar het Diakonessen- huis te Leeuwarden, waar hij in de nacht van zaterdag op zondag is overleden. HAARLEM. De in 1937 naar Ne derland gevluchte Duitse familie L. Marx die in de oorlog bij een Amsterdamse familie ondergedoken is geweest en daarna naar Austra lië is geëmigreerd, heeft van Syd ney uit een grote bronzen krans ge zonden aan haar Amsterdamse wel doener. Zij verzocht deze krans, be nevens bloemen met een rood-wit blauw lint, te willen leggen op de erebegraafplaats te Overveen, waar op 10 mei de jaarlijkse herdenking wordt gehouden van de Nederland se vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd. VEERE. In de raadszaal van het middeleeuwse stadhuis van Veere is de bemanning van de redding boot „Maria Carolina Blanken- heym", die er in de nacht van 11 op 12 januari na een zeer gevaarvolle tocht in slaagde de volledige be manning van de „Ebro" te redden, gehuldigd. NIJMEGEN. In Nijmegen is weel de jaarlijkse, traditionele herden king gehouden van de in Neder land tijdens de tweede wereldoorlog gesneuvelde Engelse militairen door de nabestaanden die elk jaar daar toe een pelgrimstocht naar Neder land maken. LONDEN, 27-4. Radio-Moskou heeft zondagavond in een uitzen ding over de resultaten van het on derzoek met de twee Russische kunstmanen gezeQddat duidelijk is vastgesteld, dat dieren zich tij dens een tocht door de kosmos be vredigend gedragen. De temperatuur op 'n hoogte van ongeveer 225 kilometer bleek ho ger te zijn dan was verondersteld. De dichtheid van de atmosfeer is op de genoemde hoogte vijf tot tien ■maal zo groot als men op grond van eerdere proeven had aangenomen. De hevigheid van de kosmische straling neemt van 200 tot 700 ki lometer hoogte met veertig pro cent toe, aldus Radio-Moskou. Over het hondje in de tweede Spoetnik zei radio-Moskou, dat het zich dadelijk 'na de start nog kon bewegen, maar toen de snelheid van de raket steeds meer toenam, werd het dier tegen de onderzijde van haar verblijf gedrukt zonder dat het zich kon verroeren. Zijn hart sloeg driemaal zo snel als gewoonlijk, maar later, toen de snelheid van de raket nog steeds toenam, nam de hartslag af. Ook werd de ademhaling drie- tot vier maal zo snel. Nadat de kunstmaan in haar baan was gebracht, had het hondje geen gewicht meer. Zijn ademhaling en hartslag werden normaal. De hart slag had er echter driemaal zoveel lijd voor nodig dan bij soortgelijke proeven op aarde. AALTEN. Zaterdagmiddag heeft het Nederlandse Rode Kruis in sa menwerking met het Duitse Rode Kruis in het gebied Winterswijk, Aalten en Dinxperlo een gemeen schappelijke oefening gehouden, waarbij ongeveer 400 Nederlandse en 120 Duitse vrijwilligers van het Rode Kruis met een grote hoeveel heid materiaal waren betrokken. In de uitzending werd tenslotte gezegd, dal het niet mogelijk is te zeggen welke invloed de kosmische stralen op het dier hebben gehad. Hiervoor dient het dier ook lange tijd na de vlucht ie worden gade geslagen. Dit zal bij komende proeven ge daan worden, aldus radio-Moskou. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Lemelervcld H. H. van der Neut, vic. te Eefde. Ger. Kerken Beroepen te Neede: A. Segger, kand. te Golenkamp (Kries Benl- heim, Duitsland). Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Goes: H. Smit, kand. 1e Utrecht; te Blokzijl: kand. H. Smit, Utrecht; te Nijmegen: J. Mul der, Gees (Dr.). Aangenomen naar Beverwijk: L. E. Oosterhoff, Ten Post (Gr.). Chr. Ger. Kerk Tweetal te Sassenheim: L. S. den Boer, 's-Gravenhage-west en W. van 't Spijker, Drogeham. Beroepen te 's-Gravenmoer: L. Holtrigter, Onstwedde. Bedankt voor Schiedam: C. van der Weele, Leiden; voor Ulversto- ne-Penguin (Tasmanië): L. Floor Jr., Almelo. Ger. Gemeenten Tweetal te Ridderkerk: J. B. Bel, Krabbendijke en H. van Gilst., Dirksland.van wie laatstgenoemde is beroepen; te Nunspeet: J. B. Bel, Krabbendijke en P. van der Bijl, Rhenen, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Zoutelande-Westka- pelle: J. B. Bel, Krabbendijke. Bedankt voor Zeist: K. de Gier. 's-Gravenhage. Ingezonden mededeling IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Lot do komende woken eens extra goed op MARGRIET met linar verrassende Inhoud I Alléén MARGRIET kan zóveel bieden,wnnt...MAkCRlET Is verreweg liet grootste blad van Nederland. FEUILLETON Tante Nel zette grote ogen op. ,Uw wat?" „M'n dochter", herhaalde de an der uitdrukkelijk. Ik spreek toch Nederlands, niet?" „O ja, zeker", antwoordde de an der, geheel uit het veld geslagen. „Heel goed zelfs. Mijn compliment daarvoor. Maar ik vrees, dat u dan toch abuis bent. Het is hier geen school, ziet u?" „School? Mens, mijn dochter is een getrouwde vrouw!" Nu ging tante Nel een licht op. Mpar natuurlijk, dat moest dan de moeder van Bets zijn! Gek, dat dit mens zo leek op die corsettenvrouw van gisteren. Die had ook al zo'n gek hoedje op. Alleen niet met zo'n kapotte wiebelende veer. „U bent dus de schoonmoeder van Jan, als ik het goed begrijp. Van Jan Vriends, onze neef". Do ander haalde onverschillig de schouders op. „Die ken ik niet", antwoordde ze kort en bondig. Ik ben de schoonmoeder van Gerard Davelaar". „Maar dan bent u toch abuis. Want die woont hier niet". „Nee, dat weet ik. Die woont hiernaast. Maar m'n dochter is hiel en die moet ik hebben". Tante Nel begon een beetje ang stig tc worden. Dit was de corset tenvrouw toch. Ze herkende haar nu toch duidelijk aan de stem. Pre cies hetzelfde als die van gisteren. Lieve help, die vrouw was getikt, mesjokke om zo te zeggen. En dat men zo'n gek zo maar los liet lopen. Gekken moest je vooral niet tegen spreken, is er altijd gezegd. Ze moest de vrouw maar met een zoet lijntje naar de salon halen, intus sen moest haar man dan de politie waarschuwen. Dat was de enige oplossing. En waar bleef Bets nu toch. „Weet u wat", zei ze ten leste, de angst in haar stem zo veel mo gelijk camouflerend, „komt u even mee naar de voorkamer en gaat u dan even zitten. Dan kunnen we wat rustiger praten". „Dat is al iets", vond mevrouw de Vries, die enigszins milder ge stemd was. „Die jongeman van gis termorgen wilde me tenminste niet eens binnen laten „Zie je wel", dacht tante Nel, ze is het toch, die corsettenvrouw. Nu kalm aan doen met dat mens an ders gebeuren er misschien de gekste dingen. „Wilt u maar binnen gaan?" no digde tante Nel uit. Waardig, zich bewust van haar positie, stapte mevrouw de Vries de salon binnen, keek even rond, of ze haar dochter ook zag en toen dit niet het geval was, zakte ze op een der stoelen neer. Oom Willem was beleefdheidshalve even opgestaan, doch toen de vrouw geen aanstalten maakte om zich voor te stellen of een hand uit te steken, dacht oom Willem, dat het misschien de werk ster was. „Dit is mévrouw.mevrouw, begon tante Nel. „,De Vries", vulde de ander aan zonder veel drukte. „O juist ja, mevrouw de Vries. Zo zoekt haar dochter". En gelijk tijdig maakte ze achter de rug van de bezoekster enkele manualen, wees naar haar voorhoofd en maak te bewegingen van draaien. Oom Willem keek verbaasd van de bezoekster naar zijn vrouw en van haar weer naar mevrouw de Vries. Hij begreep er niets van. „U bent uw dochter kwijt?" her haalde oom Willem, niet wetend, wat hij anders moest zeggen. „Kwijt? Welnee. Ze is hier. In huis. En ik moet haar hebben. Ze hoort hier niet. Dat is alles". „Natuurlijk", bevestigde tante Nel, opnieuw druk gebaren ma kend naar haar man, „dat heb ik ook al gezegd. Haar dochter is hier in huis en hoort hier niet. Dat is alles en meer niet. O, maar dal komt best in orde. We zullen straks eens even gaan zoeken, wat jij Wil lem?" Deze begon hoe langer hoe min der van deze situatie te begrijpen. Wat bedoelde zijn vrouw toch met al die gebaren? En waar bleef Betsy nu? Wat wilde deze vrouw nu op eens met haar dochter? Of wacht eens, zou het Betsy's moeder zijn? „Jaehja. Natuurlijk. Je zult wel gelijk hebben. Apropos eh. bent u soms de schoonmoeder van onze Jan?" Ze keek met een vernietigende blik naar de man. „Nou begint-ie ook al. Ik ken uw Jan niet en mijn schoonzoon heet Ger. Gerard Da- velaar. En hij woont hiernaast". Ze wees met haar vinger over de schouder. „Daarom ben ik hier juist". „Natuurlijk", antwoordde tante Nel, die uit overwegingen van vei ligheid nog altijd bij de deur stond en voor derde maal naar haar hoofd wees en toen op de vrouw. „Dat be grijp je toch wel, Willem, daarom is mevrouw de Vries juist hier. Omdat haar schoonzoon hiernaast woont". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6