Pléven gaat proberen een nieuwe Franse regering te vormen EISENHOWER DOET BEROEP OP CHROESJTSJEF VOOR ONTWAPENING Opstandelingenleiders uitgeweken Het toerisme in Frankrijk NIEUWE POGING AMERIKAANSE KUNSTMAAN TE LANCEREN MISLUKT De nieuwe Pachtwet DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1958 No. 18351 114e Jaargang Nieuwe formateur voor grote moeilijkheden Een recente foto van H.M. de Koningin, gemaakt ter gelegenheid van haar verjaardag op 30 april a.s. (Foto Meyboom). Plan ingediend bij Veiligheidsraad AUGUSTA (Georgia), 28-4. Pre sident Eisenhower heeft er maan dag bü de Sowjetrussische premier Chroesjtsjef op aangedrongen dat de Sowjet-Unie, met de Verenigde Staten en hun westerse bondgeno ten, zal deelnemen aan internatio nale ontwapening onder toezicht in het noordpoolgebied. De Verenigde Staten zullen dins dag 29 april een plan bij de Veilig heidsraad indienen, dat voorziet In een stelsel van toezicht voor het noordpoolgebied, om een verras singsaanval te voorkomen. In de Amerikaanse resolutie wordt een beroep gedaan op de vijf In de ontwapeningsondercom- missie der Verenigde Naties verte genwoordigde landen - de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Groot- DJAKARTA, 28-4. Volgens een bericht van radio-Djakarta van maandagavond neemt men aan, dat de leider van de opstand in mid- den-Sumatra, Sjafruddin Prawira- aegara en de andere leden van de tegenregering, zich nog op Sumatra bevinden. Volgens persberichten uit Singapore zouden zij zich uit Singapore naar noord-Celebes heb ben begeven. Wel zouden zij, aldus radio-Djakarta, pogingen in het werk stellen om Sumatra te ver laten, doch de regeringstroepen hebben maatregelen genomen om dit te verhinderen. Drie opvarenden vermist van onderzeebootjager LONDEN, 28-4. Drie opvarenden van Hr. Ms. onderzeebootjager „Utrecht", die zich te Torquay be vindt, worden vermist. Omdat ook een sloep vermist wordt, vermoedt men dat hun tijdens een tochtje op zee iets is overkomen. Schepen en vliegtuigen hebben vanmorgen Het Kanaal afgezocht. 's-GRAVENHAGE, 28-4. Dc par ticulier secretaris van H.M. de Ko ningin deelt mede: H.M. de Konin gin zal op 3 mei a.s., des ochtends te half twaalf, een krans leggen bU het Nationaal monument op de Dam te Amsterdam. Brittannië, Frankrijk en Canada - om onverwijld besprekingen te be ginnen over de voorgestelde in- spectiezöne. Op Denemarken en Noorwegen - er liggen delen van deze twee lan den in de voorgestelde inspectie- zóne - is eenzelfde beroep gedaan. Prinses Irene gaat in Utrecht studeren 's-GRAVENHAGE, 28-4. De waar. nemend particulier secretaresse van H K.H. Prinses Irene deelt mede: H.K.H. Prinses Irene zal in sep tember aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gaan studeren. Evenals Prinses Beatrix zal Prin ses Irene zich bij haar studie in de eerste plaats toeleggen op de in leiding in de staats- en rechtswe tenschappen en economie. Daarnaast zal de studie van Prinses Irene zich richten op de Spaanse taal- en letterkunde. Prinses Irene zal haar intrek ne men ten huize van mevrouw L. de Money aan het Lepelenburg te Utrecht. Op Malta is maandag eeri 24- uur staking begonnen uit protest tegen de Britse politiek ten aan zien van het eiland. PARIJS, 28-4. René Pléven, die als informateur gedurende bijna een week met voox*aanstaande par tijleiders verkennende besprekin gen over Algerië heeft gevoerd, zal trachten een nieuwe Franse rege ring te vormen. Hij heeft officieel besloten deze taak op zich te nemen. De 57-jarige Pléven, die behoort PARIJS, 29-4. Hotelhouders en reisbureaus in Frankrijk zullen deze zomer tien procent korting verlenen aan de toeristen die in buitenlands geld betalen. Dit is in officiële kringen te Parijs verno men. De hotels en reisbureaus zul len dienovereenkomstige voordeleTT op belastinggebied genieten. De da tum van ingang zal binnenkort worden bekendgemaakt. Het is de bedoeling van de Franse regering, de toeristen er toe te be wegen buitenlands geld naar Frank rijk mee te nemen in plaats van dit geld in het buitenland in francs om te wisselen, hetgeen vaak voor deliger voor de toeristen is. Elektrisch stemmen in het parlement 's-GRAVENHAGE, 28-4. In het Nederlands juristenblad heeft mr. C. J. Nierstrasz opmerkingen ge maakt over de hoofdelijke stem mingen in beide Kamers der Staten Generaal. Hij ergerde zich aan „d!~ meestal vervelende en langdradig oponthoud". In het laatste nummer van ge noemd orgaan wordt hierop geant woord door de griffier der Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel. Hij ver meldt, dat enkele jaren geleden een berekening is gemaakt, waaruit bleek, dat gemiddeld een 'hoofde lijke stemming slechts voorkomt in 2/3 van het aantal vergaderingen. Toen deze Kamer 100 leden had, duurde een hoofdelijke stemming niet meer dan 4 5 minutenthans, met 150 leden, duurt zulk een stem ming niet meer dan 6-8 minuten (afhankelijk van het aantal aanwe zige leden). Gemiddeld kost het hoofdelijk stemmen per vergader dag (van 4 tot 8 uur) dus slechts 2/3 van deze tijd, d.w.z. ongeveer 5 minuten. Is dit tijdverlies inder daad voldoende om zich daaraan te ergeren? aldus mr. Schepel. Schrij ver is het er mee eens, dat de grondwet het gerust zou kunnen toelaten - deze wijze van stemmen te vervangen door een' elek trische methode, welke aanvanke lijk alleen in Zweden werd toege past, daarna ook in Finland, nu eveneens in België, en die binnen kort ook in Frankrijk zal worden ingevoerd. Maar aan deze elektri sche stemming, hoewel zij feilloos werkt, is, nog afgezien van de hoge kosten van het installeren der ap paratuur, toch ook een bezwaar verbonden, nl. een van psychologi sche aard: de spanning gaat er tot op zekere hoogte uit. Weliswaar kan men achteraf in het officieel verslag nazien, welke leden hebben vóór gestemd en welke tegen, maar tijdens de stemming zelf merkt men niet, hoe iedereen stemt. Juist het ten overstaan van al zijn medeleden hardop voor zijn mening uitkomen is een element, dat bij het elektrisch stemmen ver loren gaat. Derde trap van aandrijfraket werkte niet CAPE CANAVERAL, 29-4. Een poging van de Amerikaanse marine om met behulp van een drietraps raket van het type Vanguard een volledig met instrumenten uitge ruste kunstmaan van vijftig centi meter middellijn in een baan om de aarde te brengen, is mislukt. Nog geen half uur nadat de raket maandagavond om 21.52 uur plaat selijke tijd (3.52 uur Ned. tijd dins dag) van het proefterrein te Cape Canaveral in Florida was afgescho ten, maakte de marine te Washing ton bekend, dat de derde trap van de raket niet had gewerkt en dat hierdoor niet de vereiste snelheid wa» bereikt om de kunstmaan in haar baan te brengen. De lancering van de jongste. Van guard had de bekroning van het Amerikaanse kunstmaanproject in het kader van het internationale geofysische jaar moeten zijn. De satelliet woog 9.750 gram en hij be vatte een laboratorium in het klein voor het opnemen van talrijke ge gevens betreffende kosmische stra ling e.d. De afgelopen zes weken had men de lancering met de meeste zorg voorbereid. Vorige week had men twee minuten voor het tijd stip van afschieten de proef toch nog moeten uitstellen wegens tech nische moeilijkheden. Het Van guard-project wordt geleid door prof. John Hagen. tot de radicaal-gezinde centrum partij U.D.R.S., zei, dat hij zijn be sluit had genomen nadat hij met de politieke leiders „vrijwel algemene overeenstemming" had bereikt over zijn Algerijnse program. Hij verwachtte het debat over de investituut in de Nationale Verga dering niet voor het begin van de volgende week, omdat de verschil lende partijgroeperingen nog bijeen moeten komen om haar standpunt te bepalen. Pléven, die tweemaal premier en vele keren minister van Defensie is geweest, zei voorts, dat hij on middellijk met de tweede fase van zijn taak zou beginnen: het formu leren van de financiële, economi sche en sociale politiek. Hij onder schatte de moeilijkheden van de dringende problemen op dat ge bied niet. „Sibajak" bracht acht vérstekelingen mee ROTTERDAM, 28-4. Niet minder dan acht verstekelingen heeft de Rotterdamse rivierpolitie vanmor gen om vier uur al van boord ge haald van het m.s. „Sibajak", dat uit Nieuw-Zeeland, Australië en Indonesië kwam. Het was een record aantal en on der hen bevond zich de eerste vrou welijke verstekeling uit Indonesië, een 19-jarig meisje, wier naam ter wille van familierelaties in Indo nesië beter niet genoemd kan wor den. De andere verstekelingen waren: de 37-jarige technisch administra tief ambtenaar C. Hagestein, de 19- jarige W. P. Kok, de 21-jarige stu dent H. E. Jacobs, de 22-jarige M. Kribben, de 19-jarige B. A. Vas- seur, de 19-jarige A. F. Pfaff en de 23-jarige P. H. Geraerds The- sing. Het zijn allen zg. spijtoptan ten, die zelf of wier vader destijds als Nederlander toch de Indone sische nationaliteit hadden gepre fereerd. Alle verstekelingen zijn naar „De Kruisberg" in Doetinchem gebracht, in afwachting van wat de minister van Justitie over hen beslissen zal. Taaie ezel De 72-jarige Italiaan Giusep pe Guattarini heeft het mi nisterie van Defensie ver zocht, aan zijn 43-jarige muilezel Gina pensioen toe te kennen uit erkentelijkheid voor het feit dat zij in de eerste wereldoorlóg ondanks hevig geschutsvyur Italiaan se militairen in de frontlinie heeft bevoorraad. 's-GRAVENHAGE. Gelijk gemeld zal de nieuwe pachtwet op 1 mei a.s. volledig in werking treden. Voorts kan worden medegedeeld, dat de pachtnormen die thans ook bij algemene maatregel van bestuur zijn vastgesteld, aansluiten op de thans nog geldende en geen wijzi ging in de toestand brengen voor landbouwgebieden, waar de pacht normen tot te hoge pachtprijzen kunnen leiden, zoals bv. in streken, waar minimum-garantieprijzen in hoofdzaak het agrarische inkomen bepalen, heeft de regering een nieu we categorie lagere pachtnormen ingesteld. Deze lagere pachtnormen die een verschil met de bestaande normen uitmaken van f 10f 20 per hectare, openen de mogelijk heid tot verlaging van de pacht in de door de grondkamers aan te wij zen streken, Schrijver Anne de Vries naar Drenthe terug HOOGEVEEN, 28-4. De Drentse schrijver Anne de Vries, thans in Zeist woonachtig, is voornemens terug te keren naar zijn geboorte streek, om daar verder boeken te schrijven. Hij zal zich vestigen in een woning op de Benderse heide in de gemeente Ruinen. Deze wo ning, die eigendom is van de Ver eniging tot behoud van natuurmo numenten, staat aan de rand van de grote heide, waarvan Anne de Vries het jachtrecht heeft gepacht. De woning zal hij gebruiken als zg. „jachthuis". In zijn vrije uren zal hij hier werken aan zijn boeken. Nationale Herdenking 1958 De officiële herdenking van de slachtoffers van de oorlog, het ver zet alsmede de gesneuvelden in In donesië, zal ditmaal vallen op zater dag 3 mei a s. Om 18.00 uur wordt de klok van het stadhuis geluid en worien de vlaggen halfstok gehesen. Op dat uur sluiten de winkels, bedrijven en openbare vermakelijkheden, ter wijl de café's tot 21.00 uur dienen gesloten te blijven. Om 19 00 uur wordt men uitgeno digd zich te verzamelen, op het „Kerkplein" bij de Grote Kerk, ten einde deel te nemen aan de „Stille omgang", welke om 19.15 uur van af dit plein via de Meelstraat, de beide Nobelstraten en de Gracht- weg naar het R K. kerkhof vertrekt en vandaar naar de Algemene Be graafplaats, terug naar het Kerk plein, waar de stoet ontbonden wordt. In aansluiting hierop volgt een herdenkingsdienst in de Grote kerk. Iedereen wordt uitgenodigd aan deze stille omgang deel te nemen. Hij kent rang noch stand en alleen de naaste bloedverwanten van de gesneuvelden hebben een plaats aan het hoofd van de stoet, welke in langzaam tempo onder volkomen stilte voortgaat. Op de kerkhoven wordt niet ge sproken. Vaandels noch vlaggen worden medegevoerd. Het leggen van bloemen op de graven van de gevallenen wordt op prijs gesteld. Van 19.45 uur tot 19.57 uur zul len de klokken van het stadhuis en de R K. kerk worden geluid. Om 20.00 uur precies zullen twee minuten stilte, waar men ook is, in acht worden genomen. Alsdan zal alle arbeid worden neergelegd, zullen alle verkeersmid delen tct stilstand gebracht, moeten worden en worden, hetzij in huis hetzij buitenshuis, de doden staande herdacht. Het ogenblik van algemene stilte, alsmede het einde daarvan, wordt aangegeven door de op de stadhuis- toren aanwezige sirene. De burgerij wordt verzocht op deze avond te 18.00 uur tot zonson dergang de vlaggen halfstok uit te hangen. Zierikzee, 29 april 1958. De burgemeester van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De meest moed is nodig om de ontmoediging te overwin nen. DE DELTAWERKEN 's-GRAVENHAGE. Van de zijde van <ie Rijkswaterstaat deelt men mede, dat met een combinatie grote aannemersbedrijven onderhandelin gen zijn gevoerd over de bouw van de spuisluis in de afsluitdam door het Haringvliet. Deze onderhande lingen hebben tot resultaat geleid, dat met deze groep aannemers een overeenkomst zal worden gesloten, waarbij zal worden opgedragen het maken van een spuisluis in de bouwput in het Haringvliet, het verrichten van hei- en grondwer ken en het uitvoeren van bijkomen de werken, voor een bedrag van 96 miljoen gulden. De combinatie is de N.V. Neder landse Tunnel Maatschappij, be slaande uit N.V. Hollandse Beton Maatschappij te 's-Gravenhage, N. V. Amsterdamse Ballast Mij. te Amsterdam, Van Hattum en Blan kevoort N.V. te Beverwijk, N.V. Nederlandse Gewapend Betonbouw te Breda, Christiani en Nielsen N.V. te 's-Gravenhage. Jubileum Koniuklijke Luchtmacht •s-GRAVENHAGE, 28-4. De Ko- ninklijke Luchtmacht bestaat in 1958 vijf-en-veertig jaar. Ter ge legenheid van dit jubileum zal op zaterdag 5 juli op de vliegbasis Soesterberg een NATO-vliegfeest worden gehouden en van maandag 7 juli tot en met 19 juli a.s. een grote tentoonstelling, eveneens op Soesterberg. Met uitzondering van Luxemburg en IJsland, die geen luchtmacht be zitten, zuilen alle, NATO-lahden een bijdrage leveren voor deze machtige show, waar men naast de nieuwste aanwinsten ook vlieg tuigjes uit vroeger dagen zal kun nen aantreffen. Zo zullen op 5 juli dertien NATO- luchtmachten boven Soesterberg verschijnen, en wel die van Groot- Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, Canada, west-Duitsland, België, Italië, Griekenland, Turkije, Denemax-ken, Noorwegen, Portugal en ons eigen land. In de Domkerk te Brunswijk is maandag een plechtige dienst gehouden in verband met de overbrenging naar Delft van het stoffelijk overschot van Z.D.H. Prins Willem V van Oranje, dat dinsdagmiddag in de Nieu we Kerk te Delft wordt bijgezet. - De foto loont generaal b.d. Jhr. W. Röell voorzitter van het comité tot overbrenging van 't stoffelijk over schot in de hoxiding bij de kist, welke gedekt met de Nederlandse vlag en voorzien van een krans in de kleuren van Oranje, roor liet hoofd altaar in de Dom was opgesteld. ZIERIKZEESCHEWNIEWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus nr. 1, lel, 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1