liEnaijli] WINNERSHAG Nog geen koninklijke goedkeuring op besluit tot polderconcentratie STAD EN PROVINCIE Rook er faütW van Lekker. als de Amerikaanse cigar et! DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZIEBIKZEE Hond beet kip dood Op het Slabberswerf zag de po litie een hond lopen met een dode kip in de bek. Aangenomen moet worden dat de hond de kip heeft gedood. De kip droeg aan de rech terpoot een blanke stalen ring. De gene die een kip vermist (bruine kleur) wordt verzocht zich bij de politie te melden. De eigenaar van de hond is bekend. BUBGH Kinderspelen op Koninginnedag De kinderen van de openbare la gere school rullen op Koninginne dag op het sportveld aan de Duin weg onderling spelen houden. De aanvang is gesteld op 9.30 uur. Zo als gewoonlijk wacht de kinderen weer een grote belangstelling van hun ouders en verdere belangstel lenden. Van de rijde der Oranjevereni ging ontvingen we nog geen verder feestprogramma voor de rest van de dag. HAAMSTEDE Het programma voor Koninginnedag In de donderdagavond gehouden vergadering van het bestuur van de Oranjevereniging werd het vol gende programma voor Koningin nedag samengesteld, wat mogelijk is, dank zij de financiële steun van de gemeente. Voorafgegaan door enkele leden van de drumband van de harmonie zullen de leerlingen van de lagere scholen zich naar het gemeentehuis begeven, waar een aubade gebracht zal worden, nadat tevoren door de padvinders de vlag zal zijn gehesen. Na afloop hiervan zullen kinder spelen gehouden worden op de speelweide bij de Beatrixschool, waarvoor verschillende prijsjes be schikbaar zijn. Des avonds zal de harmonie „Witte van Haemstede" een muzikale rondgang maken, waarbij de gebruikelijke serenade aan het hoofd der gemeente wordt gebracht. Ingezonden mededeling Grootste voorraad sterke karpetten met mooie dessins, bij Een Navo-woord voerder in Pa rijs heeft zaterdag geen commen taar willen leveren op berichten uit Londen, volgens welke Neder land en België geprotesteerd heb ben tegen plannen om de Britse troepensterkte op het Europese vas teland te verminderen. Ingezonden mededeling DOUWE EGBERTS HET DIJKBEHEER OP SCHOUWEN-DUIVELAND Toch blijvende mogelijkheden voor mosselverwateren in Zeeland Er Is nog geen koninklijke goed keuring op de Zeeuwse Statenbe sluiten inzake concentratie van dijkbeheer op Schouwen-Duive- land, Tholen en Noord-Beveland bevorderd, omdat met de Staten nog overleg wordt gepleegd over de status van de calamiteuze pol ders in deze concentraties, met het oog op hun recht op subsidie. Dit wordt medegedeeld in de Me morie van Antwoord van de minis ters Algera, Hofstra en Vondeling, dat door de commissie van voorbe reiding uit de Eerste Kamer in haar eindverslag over de ontwerp-Delta- wet is aangeboden. In deze memorie wordt zeer uit voerig ingegaan op staatsrechtelij ke en juridische aspecten van de plannen. Vooral de vraag of het overnemen door het Rijk van bij een waterschap berustend beheer of onderhoud van een waterkering wijziging in de „inrichting" van dat waterschap brengt, wordt uit voerig beantwoord. Minister Algera acht in ons staatsbestel de provin ciale staten de meest geëigende wetgevers der waterschappen, het geen z.i. ook in de grondwet tot uitdrukking is gebracht. Ingrijpen door hogere organen in de huishou ding der lagere zal tot gevallen van duidelijk gebleken noodzake lijkheid worden beperkt Gestreefd moet wordèn naar overleg om het gewenste doel te bereiken. Over de financiële aspecten van de plannen wordt o.m. gezegd, dat het niet de bedoeling van een bij- dragenwet Deltawerken zal zijn om een gebied, dat door gunstige DISTRICT ZEELAND NATIONALE RESERVE Compagniescommandant kapitein P. Kloosterman nam afscheid van Schouwen-Duiveland Bekend militair gaat met pensioen (Van onze redakteur) RENESSE, vrijdag. De bekende compagniescommandant der Nat. Reserve in het district Zeeland, de kapitein der infanterie P. Klooster man, heeft op een in hotel „De wae- relt" te Renesse gehouden bijeen komst afscheid genomen van de vrijwilligers der Nat. Reserve en reserve Rijkspolitie op Schouwen- Duiveland, zulk« in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Met kapitein Kloosterman verdwijnt een beken de figuur uit het openbare leven. Kapitein Kloosterman was de man die de Nationale Reserve op Schou wen-Duiveland tot leven riep, in het eind van de veertiger jaren. Met groot geduld en doorzettings vermogen wist hij de voor de re servediensten in aanmerking ko mende mannen te benaderen en kon worden overgegaan tot oprichting van klassen op de verschillende ge meenten van het eiland. Zich voor het laatst richtend tot „zijn mannen", die in vrij grote ge tale waren opgekomen, herinnerde de scheidende compagniescomman dant aan de eerste tijd, waarin zo vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. De Nat. Reserve had een vaste plaats verworven op het eiland, toen de februariramp kwam, die de vrijwillige organisatie een zware slag toebracht. Spr. zeide er altijd naar te hebben gestreefd ook contact te krijgen met de gezin nen der vrijwilligers, waardoor een onderlinge band ontstond tussen districtsstaf en de vrijwilligers. Spr. prees de mentale inslag van de eilandbevolking, die kalm en rus tig haar weg pleegt te gaan en In de historie kan wijzen op grote mannen, die zich wisten in te zet ten voor het behoud van het koste lijk goed der vrijheid. Na de ramp bewees de eilandbewoner ook wel uit het goede hout te zijn gesne den, want - aldus de scheidende kapitein - „hij stak de spade diep in de grond" en ook de vrijwilli gers hebben zich in de rampdagen onderscheiden. Spr. bracht dank tenslotte aan de burgemeesters van Schouwen-Duiveland en aan de le den van de plaatselijke commissies. Verschillende sprekers De voorzitter van de plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" de heer de Roo, sprak in warme be woordingen over de figuur van ka pitein Kloosterman en bracht dank voor de goede wijze van samenwer king, die mogelijk bleek. Het ver heugde spr. dat te Renesse altijd zo'n grote belangstelling heeft be staan voor de reservediensten. Spr. overhandigde een klein presentje. De gevoelens van de klasse Re nesse werden vertolkt door serge ant de Vroome, die kapitein Kloos terman schetste als een „vader van de compagnie". Spr. bood een boe- kenbon aan. Namens de Rijkspolitie sprak ad judant Kouwen, die speciaal herin nerde aan het door de vrijwilligers gepresteerde in de rampdagen. „Toen bleken uw mannen", aldus de adjudant, „uit het goede hout gesneden". Namens de klasse Zierikzee sprak de heer M. J. Bij de Vaate, die uit drukking gaf aan zijn bewondering voor het taaie doorzettingsvermo gen van kapitein Kloosterman, die de schouders ook in moeilijke tij den onder de Nat. Reserve bleef zetten. Spr. haalde enkele „dienst- herinneringen" op en overhandigde een doos sigaren. De kapitein dankte de sprekers, waarna de avond verder werd ge vuld met het vertonen van films, w.o. een fraaie dokumentairc van Nieuw-Gulnea. ligging achter de afsluitingen niet of weinig aan de versterking van de zeewering hoeft te doen, te be voordelen boven een gebied, dat veel van dit werk moet doen. Voor stellen tot een algemene bijdragen- regeling voor zee- en rivierwater- keringen zijn gereed en zullen tege lijk met een bedragenwet Delta werken worden aangeboden. Bij deze bijdragenregeling zal worden uitgegaan van de draag kracht der contribuanten. Gaan de lasten op grond van de komende wet de draagkracht der beheerders te boven, dan worden ze opgevan gen door de algemene bijdragerege ling. Een wettelijke regeling van het oppertoezicht op waterstaatswer ken zal binnenkort de Staten Ge neraal bereiken. De proeven met schelpdierencultuur Over proeven met schelpdieren cultuur in het Veerse meer is nog overleg gaande nopens financieel en economisch verantwoorde mo gelijkheden. Het lijkt zeer waar schijnlijk, dat met eenvoudige voorzieningen de verwatering van mosselen in het voltooide Deltage bied mogelijk zal blijven. De mo gelijkheden van een garnalenvis- sershaven te Colijnsplaat zijn nog in onderzoek. Technisch en finan cieel acht de regering het niet ver antwoord voor groepen van garna- lenvissers overgang op kleine zee visserij te bevorderen. Steun aan een op te richten visserij school ligt niet in het voornemen. Wel zal in de visserij nota worden opgenomen, dat een garnalenvisser, die de klei ne zeevisserij wil opnemen, in prin cipe een beroep op de financierings regeling kan doen. Over de belangen van de land bouw wordt opgemerkt, dat snel lere communicatie met de Rotter damse haven en de grote steden ten gevolge kan hebben, dat in het vol tooide Deltagebied een andere ge- wassenkeuze en vormen van tuin bouw zullen ontstaan. Binnen de afsluitdammen zal hoogstens 15.000 hectare land kunnen worden aan gewonnen. Waterhuishouding en hoedanigheid van de grond beper ken de mogelijkheden. De brugverbinding met Flakkce Of de brugverbinding met Flak- kee in 1959 op de begroting zal ko men ii nog niet beslist. Wel is een NOORDGOUWE Korfbalwedstrijd op Koninginnedag Op Koninginnedag zal de plaat selijke korfbalvereniging „Die Gou we" des avonds ongeveer half acht een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de k.v. „Het Water schip" uit Hoogvliet. De bezoekende korfbalvereniging zal die dag een reisje door de provincie Zeeland maken en is voornemens deze trip te besluiten door genoemde wed strijd te spelen. Bij gunstige weers omstandigheden kan een aardige wedstrijd tegemoet worden gezien. NIEUWERKERK Het programma op Koninginnedag Het programma voor Koninginne dag is inmiddels volledig opgesteld. Het ziet er als volgt uit: 8 uur klokluiden; 9 uur traktatie schoolkinderen; 1.30 uur uitgebreide volksspelen, als autoped wedstrij den voor dames boven de 16 jaar, ringrijden op bromfietsen, zaklopen (tot 15 jaar), autoped wedstrijden voor meisjes beneden 16 jaar, touw trekken tussen jongens en mannen, hindernisrijden op fietsen en ring rijden met auto's; 7.30 uur muziek en zang en optreden van de man dolinevereniging. begin gemaakt met een dam naar de zuidelijke afrit van deze ont worpen, zeer kostbare verbinding. Voor een tunnel onder de Nieuwe Maas bij Vlaardingen wordt ruimte open gehouden. De mogelijkheden van een vaste oeververbinding met Zeeuws Vlaanderen worden als questieus genoemd. Een onderzoek is nog niet opportuun en ook het opstellen van een plan voor een dam door de Oosterschelde tussen Zierikzee en Colijnsplaat is nog niet aan de orde. Over een tweede veerboot over de Westerschelde is nog overleg met de Zeeuwse gede puteerden gaande. Afd. Oost-Duiveland Ned. Chr. Bond Overheidspersoneel Te Bruinisse is vrijdagavond op gericht de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, afdeling Oost- Duiveland. Een tiental personen, waarvan sommigen al lid waren van de afdeling Zierikzee, was daartoe bijeen gekomen in de con sistorie van de Ger. kerk. De leiding berustte bij de heer W. van Gilst, die voorging in gebed en een ope ningswoord sprak naar aanleiding van Romeinen 13. De heer 't Lam, hoofdbestuurder van genoemde bond, hield daarop een referaat „Waarom een Chr. vakbeweging?" In dit referaat belichtte hij uitvoe rig het verschil tussen de moderne en de Chr. vakbeweging. De Chr. vakbeweging verwerpt de klassen strijd, maar streeft naar gezamen lijk overleg. Er bestaat ook een principieel verschil, daarom kan niet iedereen lid zijn of als lid wor den toegelaten van een Chr. vak organisatie, maar alleen zij die met het beginsel van de vakbeweging instemmen. Spreker wekte op tot het maken van propaganda juist onder diegenen die in de Chr. vak beweging thuis horen en het refe raat was aanleiding tot een uitge breide diskussie. Als bestuursleden werden gekozen: W. van Gilst, voorzitter; D. van den Berg Wz., secretaris; M. Kempe, penning meester; J. M. de Waal en L. M. Steketee, leden. FEUILLETON Eerste zouierzegels verkocht AMSTERDAM, 28-4. Een aller- liefst meisje in Volendammer kle derdracht heeft vanochtend in het hoofdpostkantoor te Amsterdam de eerste zomerzegel van dit jaar ge kocht met een afbeelding van een vrouwtje in haar eigen kleder dracht Onder het toeziend oog van de burgemeester van Edam-Volen- dani, de heer G. G. M. van Baar, kregen ook de drie andere kinderen uit Volendam gelegenheid zegels te kopen, gevolgd door de even fraai in plaatselijk costuum uitgedoste twee jongens en twee meisjes uit Marken, die zegels met het Marker costuum kochten. Ook de burge meester van deze plaats, de heer B. G. van Hout was bij de plechtig heid aanwezig. Op een bewaakte overweg te Menton-Garavan is zaterdagnacht een auto door een trein vermorzeld. De inzittenden, vijf Italianen, onder wie vier vrouwen, vonden de dood. De spoorwegwachter is met een ze nuwschok in het ziekenhuis opge nomen. Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen; ma tige tot krachtige wind tussen west en zuidwest ;dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 29 april. Zon op 5.16, onder 20.00. Maan op 14.55, onder 3.07. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 april 11.11 v.m. 23.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 april 10.53 v.m. 23.39 n.m. Volle maan: 3 mei te 13.23. Doodtij: 29 april. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-4. Een randstoring van een depressie, die zaterdag ten noorden van Schotland lag, ontwik kelde zich boven de Noordzee tot een actieve depressie, die gisteren in ons land veel wind en buien ver oorzaakte De storing was vanmor gen boven zuid-Zweden aangeko men. In de afgelopen nacht pas seerde een zwakke rug van hoge luchtdruk, die opklaringen bracht tijdens welke in het binnenland hier en daar nachtvorst voorkwam. De fronten van een nieuwe de pressie naderden vanmorgen ver gezeld van enige regen over de Britse eilanden ons land. Midden op de oceaan komt alweer een vol gende depressie tot ontwikkeling. Deze beweegt in de richting van Schotland en stuwt grote hoeveel heden zachte en vochtige oceaan- lucht naar west-Europa. Het bin nendringen hiervan zal morgen met enige regen gepaard gaan, waarbij de wind weer zal toenemen. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL ZIERIKZEE Zes meisjes doorstonden het eerste deel van de Inas-proef Mevr. Dijckmeester-de Brauw reikte insignes uit In een feestelijke bijeenkomst in het fraaie gebouw van de land- bouwhuishoudschool „Prinses Ju liana" te Zierikzee hebben vrijdag middag zes trotse meisjes uit han den van mevrouw Dijckmeester-de Brauw het insigne ontvangen voor het met goed gevolg afleggen van het eerste deel van het examen van de Inas-opleiding. (Zoals bekend leidt deze nieuwe cursus op voor inrichting-assistente in ziekenhui zen, bejaardentehuizen en andere inrichtingen). De directrice, mej. C. N. van Liere, sprak de geslaagden, die nu hun praktijkjaar ingaan, op harte lijke wijze toe. Zij wees er op dat de Inas-opleiding een uitstekende basis vormt voor diegenen die ver pleegster willen worden. Het is zelfs mogelijk dat een Inas-opleiding in de toekomst vereist zal zijn voor leerlingverpleegsters. De leerstof is zeer gevarieerd en lang niet eenvoudig en laat veel „Stop", brulde ze tegen de chauf feur en deze schrok zo, dat hij van verbouwereerdheid met een ruk het voetpedaal intrapte, zodat de wagen nagenoeg onmiddellijk tot stilstand kwam. Het gevolg was, dat mevrouw de Vries een schui ver maakte over de chauffeur heen en met haar neus tegen de voor ruit terecht kwam. De man in kwestie voelde niet veel voor deze onverwachte overkoepeling en dook op zij. De passagiere slaagde er zo doende in om weer in een normale stand te komen. Zij hijgde naar adem en haar eerste reactie was, dat ze de chauffeur nijdig toebeet: „Idioot! Ik had mijn nek wel kun nen breken". De chauffeur dacht heel onbe leefd: Dan zou er ook niet veel overboord zijn, maar antwoordde daarentegen afgemeten: „Pardon, dame, maar U had toch gezegd, dat ik niet eerder mocht stoppen, dan wanneer U het beval. Hebt u zich niet bezeerd?" Daarop verwaardigde mevr. de Vries zich geen antwoord op te ge ven. Hautain keek ze naar de me ter, die negentig cent wees en diep te een biljet van een gulden uit haar portemonnaic. „Alsjeblieft, je wordt bedankt. Ik zou nog maar eens een poosje rij lessen gaan ne men, als ik je was". De chauffeur was echter een heer en bleef dit, ondanks het dubbeltje fooi. Hij opende gedienstig het por tier en wenste mevrouw een „Goe den morgen", waarop echter geen antwoord meer kwam. Want me vrouw de Vries schreed, geen oog van de salon afhoudend, naar het tegelpad, betrad dit en belde aan. In de salon was intussen een dra ma ontstaan. Niet alleen mevrouw de Vries had haar dochter herkend, maar omgekeerd was dit ook het geval. Op het moment, dat de taxi met een ruk stilhield, keek ze on willekeurig even op, naar buiten en zag haar moeder uit de onge makkelijke houding overeind ko men. In één seconde begreep ze, wat er ging gebeuren en dat haar moe der dit gevalletje dus gisteren al door had. Ze deed. wat ze onder de gegeven omstandigheden waar schijnlijk het beste achtte, ze uitte een gil en gelijktijdig viel het blad met de drie koppen koffie uit haar handen op het vloerkleed. Meteen vluchtte ze naar achteren. Oom Willem en tante Nel zaten verbaasd te kijken naar de ravage, die veroorzaakt was door de koffie. Toen keken ze elkaar even aan en gelijk vroeg oom: „Wat is er ge beurd? Hoe kwam dat nu?" Tante Nel haalde haar schouders op. „Ik weet het niet Mens nog aan toe, is me dat schrikken. Waar is ze nu heen?" „Misschien een doek halen, om die rommel af te vegenZonde van dat mooie vloerkleed. Op dit ogenblik werd er gebeld, lang en nadrukkelijk Automatisch keken de beide mensen naar buiten, waar ze zo juist de taxi weer zagen verdwij nen. En op de slop stond een dame, over aan het eigen initiatief van het onderwijzend person eel. Mej. v. Lierè dankte de leraressen en leraren dan ook voor hun toewij ding bij deze opleiding en hun grote medewerking. De keurig geüniformeerde meis jes werden namens het gemeente bestuur, bij ontstentenis van de burgemeester, gelukgewenst door wethouder A. M. den Boer. De wet houder wees op het dienende ka rakter van de loopbaan die de cur sisten tegemoetgaan. Mevr. Dijckmeester reikte ver volgens de fraaie insignes uit aan: Dieneke van der Bijl uit Zonne- maire, Jannie Duson uit Burgh, Jannie v. d. Sande uit Zonnemaire, Corrie bij de Vaate uit Kerkwerve, Ria Wilbrink uit Zierikzee en Adrie van der Wekken uit Haamstede. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en werden de ge slaagden door de aanwezige ouders gelukgewenst. met vast op elkaar geknepen lippen, en een gebroken veer op de hoed. Waarschijnlijk had dit versierseltje het leven gelaten tijdens de onzach te aanraking met de voorruit van de auto. In ieder geval, het hing nu een beetje dwaas te wiebelen. In de woning verried niets, dat de be] gehoord was, en toen voor de tweede maal, zo mogelijk nog doordringender het gerinkel van de schel klonk, achtte tante Nel zich verplicht om te gaan kijken. Ze liep naar de voordeur en opende deze. Dit was misschien een fout, want had tante Nel alleen maar het raampje geopend, dan was er niet gebeurd wat er nu gebeurde, want mevrouw de Vries kwam zonder veel complimenten binnen en sloot zonder verder een woord te spre ken, de deur weer achter zich dicht zich niets aantrekkend van het ver wonderde gezicht van tante Nel. Deze dacht: Zou het. soms een kennis zijn van Jan? Of van zijn vrouw? Maar meteen herkende ze de vrouw, als degene, die de dag tevoren geleurd had met corsetten. Dat had Jan immern gezegd? Ja, ze herkende de vrouw nu duide lijk. Dat was dan toch wel het top punt van brutaliteit. Mevrouw de Vries intussen zei met duidelijke voldoening in haar stem: „Ziezo, binnen is binnen". „Ja", antwoordde tante Nel schamper, „dat zie ik. Maar ik vrees toch, dat uw moeite tever geefs zal zijn, want we hebben geen corsetten nodig". Mevrouw de Vries keek haar sexegenote minachtend aan. „Wat u nodig of niet nodig hebt, inte resseert me niet het minst. Ik moet m'n dochter hebben". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2