DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vervoersbonden zeer ontstemd over vastgestelde spoorwegionen MAANDAG 28 APRIL 1958 No. 18350 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 SOWJET-REGERING VERWERPT VOORSTEL DER WESTERSE AMBASSADEURS WASHINGTON, 26-4. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zaterdag mede gedeeld dat de Sowjetrussische re gering het voorstel, dat haar 24 de zer door de ambassadeurs te Mos kou van de Verenigde Staten, Gr.- Brlttannië en Frankrijk is gedaan en dat betrekking had op de voort zetting der inleidende besprekingen voor een eventuele topconferentie, heeft verworpen. Het westerse voorstel hield on verwijld hervatting der te Moskou gevoerde besprekingen in, die van westerse zijde door de ambassa deurs van de Verenigde Staten,. Groot-Brlttannië en Frankrijk g e- z a m e n 1 ij k moesten worden ge voerd. Het Westen wilde hierop spreken over de standpunten, die de voor een topconferentie in aanmerking komende staten t.a.v. de grote on opgeloste internationale vraagstuk ken innemen, en over plaats, datum en samenstelling van een bijeen komst der ministers van Buiten landse Zaken, die aan de eigenlijke topconferentie - waarop de deelne mende mogendheden door hun re geringsleiders zouden worden ver tegenwoordigd - vooraf zou moeten gaan. Nieuwe voorwaarde Naar verluidt is het memoran dum, dat vier pagina's telde, een antwoord op de westelijke nota van donderdag, waarin gezegd werd dat het Westen vasthoudt aan gemeen- Oin eenheid in Noord-Afrika TANGER, 27-4. Er is zondag te Tanger een conferentie begonnen van vertegenwoordigers van de Marokkaanse en de Tunesische re geringspartijen van de Algerijnse opstandelingen, die zullen spreken over eenheid in Noord-Afrika. Gemeld is, dat de meningen van de vertegenwoordigers op de con ferentie variëren van een Marok kaans plan voor een tamelijk losse federatie tot oprichting van een Noordafrikaanse oorlogsraad voor de strijd tegen de Fransen in Al- gerië. Deze oorlogsraad wordt voor gestaan door een aantal van de Al gerijnse afgevaardigden. NIEUW PROTEST VAN SCHWEITZER NEW YORK, 28-4. - Dr. Albert Schweitzer heeft zich opnieuw uit gesproken tegen voortzetting van de proeven met kernwapens. In een boodschap, welke het No- bel-comité in tachtig landen aan weerskanten van het „ijzeren gor dijn" heeft laten verspreiden, zegt de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, dat de V.S. en Engeland zich bereid moeten verklaren om, evenals de Sowjet-Unie, de proe ven met atoomwapens te staken. Volgens dr. Schweitzer zullen de gevolgen van de huidige proeven bij de komende generaties blijken door een toenemend aantal kinde ren met geestelijke en lichamelijke gebreken. Algerië: 215 doden ALGIERS, 28-4. Bij gevechten in het gebied van Catinat, ten noorden van Constantine, zijn zaterdag 215 opstandelingen gesneuveld en acht gevangen genomen. Er werd een hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt. Van niet-officiële maar gezag hebbende zijde bij de Verenigde Naties wordt vernomen dat de vei ligheidsraad dinsdag door de Ame rikaanse voorzitter, Henry Cabot Lodge, zou worden bijeengeroepen ter bespreking van een Amerikaans voorstel betreffende luchtinspectie in het Noord poolgebied. schappelijk overleg tussen Gromy- ko en de drie westelijke ambassa deurs. Gromyko had tevoren doen uitkomen, dat hij met de ambassa deurs afzonderlijk wilde overleg gen. In het nieuwe memorandum wordt, naar verluidt, de westelijke eis ingewilligd, doch op voorwaarde dat ook Polen en Tsjecho-Slowa kije aan dit overleg deelnemen. Voorts zou de Sowjet-Unie nu deelneming van een gelijk aantal westelijke en communistische lan den aan een topconferentie eisen. Nainen Tsjechen deel aan actie tegen uiidden-Sumatra SINGAPORE. De opstandelingen radio heeft gemeld, dat Tsjechische piloten en legerofficieren de aan val uit zee op west-Sumatra heb ben geleid. Zeven van hen zijn thans in Djakarta. De radio noemde vier namen, nl. Jiri Sebanek, Harower Pokorny, Vladimir Michalek en Vladimir Nemecik. „Deze buiten landers hebben op uitnodiging van president Soekorna deelgenomen aan de burgeroorlog. Zij zijn ver antwoordelijk voor de luchtaanval len op Padang, waar Indonesische kinderen werden gedood". De regering van Djakarta heeft zaterdag gemeld dat haar troepen Solok, het bolwerk van de rebellen dat op circa 65 km. van Padang ligt, hebben veroverd. Geen wapens uit de V.S. voor opstandelingen Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft vrijdag op een persconferentie verklaard dat nieuwe beweringen, dat de Ver enigde Staten wapens leveren aan de Indonesische opstandelingen, „volkomen ongegrond" zijn. White zei dit naar aanleiding van donderdag jl. te Djakarta gehouden redevoeringen, waarin opnieuw be weerd was dat Amerika de rebel len wapens heeft geleverd. De slagersbedrijven op 30 april 's-GRAVENHAGE, 25-4. Bij be- schikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, is vergunning verleend op woensdagmiddag 30 april, Konin ginnedag, de slagersbedrijven na 13 uur te sluiten. Tevens is ver gund,- hetzij op dinsdag 29 april, hetzij op donderdag 1 mei, één uur langer te werken dan normaal. Ook kapperszaken gesloten UTRECHT, 25-4. De vakraad voor het kappersbedrijf heeft con form de richtlijnen die het geor ganiseerde bedrijfsleven heeft ver strekt, besloten de kapperszaken op woensdag 30 april na 13 uur te sluiten. Deze halve vrije dag voor het kapperspersoneel, wordt niet als snipperdag aangemerkt. ZWARE VERLIEZEN VOOR COMMUNISTEN BIJ VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK Winst voor conservatieven en socialisten PARIJS, 28-4. B(j de kantonale verkiezingen, welke zondag en zon dag voor een week in Frankrijk zijn gehouden, hebben de commu nisten, de voormalige Gaullisten en de radicalen verliezen geleden, ter wijl de volksrepublibeinen, de con servatieven en de socialisten winst boekten. De verkiezingen werden gehou den in de helft van het aantal kan tons in Frankrijk en er stonden 1.526 zetels op het spel. Deze wer den als volgt verdeeld: Conservatieven 522 zetels 13) Radicalen 387 zetels 13) Socialisten 267 zetels 3) Volksrepublikeinen (M.R.P.) 147 zetels 27) Socialistisch gezinden 74 zetels 12) Voorm. Gaullisten 60 zetels 18) Communisten 50 zetels 31) Overigen 19 zetels 7) Elk kanton wijst een afgevaar digde aan voor de algemene verga dering van het betrokken departe- Kalverdrieling te Noordgouwe Een koe van de landbouwer P. W. Viergever te Noord- gouwe heeft het leven ge schonken aan een kalver drieling, hetgeen als een grote zeldzaamheid in de dierenwereld moet worden aangemerkt. Alle drie kalve ren zijn van het vrouwelijk geslacht en maken het goed, evenals de moeder. De ge boorte vond plaats in een weiland. De kalveren wor den gevoed met de fles. In totaal heeft de moeder-koe drie maal gekalfd en het le ven geschonken aan vijf vaarskalveren. Brits fort in Aden door opstandelingen belegerd ADEN, 27-4. Opstandelingen, ge wapend met geweren en lichte mi trailleurs, hebben een door Britse troepen bezet fort in het protecto raat Aden omsingeld, aldus een zondag te Aden uitgegeven Britse bekendmaking. Het fort ligt te Assairir, ongeveer dertig km van de Jemenitische grens. Tevens wordt bekendgemaakt, dat de mitrailleurs van een type zijn, dat in Jemen In gebruik is. Volgens de bekendmaking, die werd uitgegeven door het hoofd kwartier van de Britse strijdkrach ten, hebben transportvliegtuigen, die vergezeld werden door straal jagers, voorraden naar de bele gerde militairen gebracht. Later hebben de Britten meege deeld, dat zij de toestand meester zijn geworden. ment. In het gebied van Parijs, waar ongeveer éénvijfde van de 24,5 miljoen kiezers woont, werd niet gestemd. Op Corsica deden zich enkele in cidenten voor, waarbij een demon strant werd gedood en een ge meenteraadslid werd gewond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. De tweede Super Constellation van het type Lock heed 1049 H, door de K.L M. bij de Lockheedfabrieken in Burbank (Ca- lifornië) besteld, is zaterdag in alle vroegte op Schiphol aangekomen. ROTTERDAM. De Hilversumse politie is er in geslaagd de 37-jarige J. J. Verweijen te arresteren, die kans gezien heeft uit de strafgevan genis te Rotterdam te ontsnappen. De man is gepakt naar aanleiding van een inbraak, die in een villa te Hilversum is gepleegd. 's-GRAVENHAGE. Op het giro nummer 850 van het C C.K.P. ten behoeve van de gerepatrieerden is de afgelopen twee weken een be drag gestort van f 20.813,18. Giften zijn o.a. ontvangen van de Indische Pensioenraad en van -Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Sta- chouwer, de laatste gouverneur-ge neraal van het voormalige Neder- lands-Indië. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse erebegraafplaats te Orry la Ville, bij Senlis (Oise), waar 99 slachtoffers van de laatste oorlog rusten, zal op 3 mei oficieel worden ingewijd in aanwezigheid van de Ned. ambassadeur in Frankrijk, mr. J. W. Beyon. VOORBURG. Bij het schoonma ken van een kalkmolen op een bouwplaats aan de Albert Verwey- straat te Voorburg (Z.His de op perman W. S. uit 's-Gravenhage in deze machine gevallen. De machine draaide nog, waardoor de man zeer ernstig werd gewond. Het slacht offer is opgenomen in het zieken huis Sint Antoniushove te Voor burg. 's-GRAVENHAGE. Ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april a.s. zal de Koninldijke Luchtmacht 2 lucht- parades boven Nederland houden. ERMELO. De dpi. marechaussee M. Zwerus, 25 jaar, uit Kampen, werd dodelijk gewond toen hij met zijn bromfiets nabij de legerplaats Ermelo op een groepje van vier mi litairen inreed. Hij werd naar de ziekenzaal van de legerplaats ge bracht, waar hij korte tijd later overleed. De vier militairen kwa men er zonder letsel van af. Regering verwerpt loonadvies Stichting van de Arbeid UTRECHT, 26-4. Naar het A.N.P. van niet-officiële z(jde verneemt, heeft de ministerraad vrijdagavond uitvoerig beraadslaagd over het ad vies dat de looncommissie van de Stichting van de Arbeid via het college van rijksbemiddelaars heeft uitgebracht over de loonvoorstellen van het spoorwegpersoneel. Tegen middernacht heeft de re gering haar visie op dit advies we derom ter kennis gebracht van het college van rijksbemiddelaars. Dit college heeft direct daarop zijn be schikking inzake de spoorwegionen mondeling medegedeeld aan de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen en de samenwerkende vak organisaties. Deze beschikking volgt het ad vies van de looncommissie voor wat betreft de lonen voor het spoor wegpersoneel dat een lagere onder wijs-, en een lagere technische op leiding genoten heeft. Het college wil het spoorwegper soneel met een u.l.o-. middelbaar onderwijs- en een middelbaar tech nische opleiding een salarisverho ging van drie procent toekennen. Rijksbemiddelaars laat daarbij de mogelijkheid open, om, indien aan een aantal voorwaarden is voldaan, boven deze drie procent nog een toeslag van anderhalve procent te verstrekken. Over deze anderhalve procent zal dan nog overleg moeten plaats vinden. De looncommissie van de Stich ting van de Arbeid had voorts ge adviseerd om een overbruggings uitkering toe te kennen van twee drie procent. Het college van rijksbemiddelaars heeft nu beschikt dat deze uitkering, die conform het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid voor het gehele spoorwegpersoneel geldt, twee procent zal bedragen. Deze twee procent-uitkering moet gezien worden als compensatie voor het feit, dat de nieuwe spoorwegionen niet, zoals was overeengekomen tussen directie en personeelsraad van de spoorwegen zullen ingaan op 1 november 1957 doch op 1 juli 1958. Ontstemming De samenwerkende vervoersbon den zijn over de beslissing van het college van rijksbemiddelaars bij zonder ontstemd. In een spoed-cir- culaire aan de leden hebben zij meegedeeld, dat de beschikking van DE NIEUWE PACHTWET 's-GRAVENHAGE, 25-4. Staats blad 199 meldt, dat de nieuwe pachtwet (Staatsblad Q 1958 no. 37) ten volle in werking zal treden op 1 mei a.s. Tegelijk zijn thans verschenen een reglement voor de pachtkamers (Staatsblad 198), een tariefbesluit pachtwet (Staatsblad 196) en een algemene maatregel van bestuur ter uitvoering van de artikelen 124 en 125, vijfde lid, van de pachtwet. Asperges zijn laat BERGEN OP ZOOM. Pas vrijdag zijn de eerste asperges van dit sei zoen op de Bergen op Zoomse vei ling gekomen. De koude is oorzaak dat dit produkt dit jaar bijna twee weken later boven de grond is ge komen. Het waren nog slechts en kele bosjes, die f 3,85 per kg. op brachten. Bij warmer weer kan thans wel spoedig een ruimere aanvoer van dit Bergen op Zoomse produkt worden verwacht. Stormachtige bollenzondag LISSE, 27-4. Ondanks storm en regen viel op deze bollenzondag het bezoek aan de bollenstreek toch niet tegen. Een zeer groot aantal Duitse bezoekers is thans op geur en kleur van hyacinthen, late nar cissen en vroege tulpen afgekomen. De wegen waren dan ook vooral met automobielen druk bezet. Bromfietsen, scooters en motor fietsen zag men betrekkelijk weinig Op de Keukenhof te Lisse kwa men, evenals vorige zondag, ruim 25.000 bezoekers in 250 toenvagens en 4000 personenauto's. Ook kwam een extra trein met Franse bezoe kers uit Parijs. Van de bezoekers was ongeveer 45 procent Neder lands, 45 procent Duits en bestond 10 procent uit Belgen, Fransen en Zweden. het college van rijksbemiddelaars in tegenstelling is tot het advies dat dit college aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken heeft verstrekt en dat over eenkwam met het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Met dit advies konden de vervoersbonden zich in het al gemeen wel verenigen. Vannacht heeft de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars de samenwerkende vervoersbonden mondeling met de inhoud van de beschikking op de hoogte gesteld. Hieruit bleek dat de loonsverho ging voor vrijwel alle functies van het lagere personeel aanzienlijk achter blijft bij hetgeen door do bonden is voorgesteld. In de circu laire aan de leden zeggen de sa menwerkende bonden dat, de be drijfsleiding en de personeelsraad van de spoorwegen „met verbijs tering en verontwaardiging kennis genomen heben van de verminking van adviezen en van organen van de geleide loonpolitiek en dit krach tig onder woorden hebben ge bracht". VERENIGDE STATEN STREVEN OOK NAAR STAKEN VAN PROEVEN MET A-WAPENS Voorstel aan Rusland op komst WASHINGTON, 27-4. Diploma tieke waarnemers te Washington achten het mogelijk, dat de Ver. Staten spoedig zullen besluiten te traehten met de Sowjet-Unie een overeenkomst aan te gaan over een verbod van het nemen van proeven met kernwapens met toezicht, met Ingang van januari van volgend jaar. Naar zondag te Washington ver nomen werd, wenst de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, dat een dergelijke beslissing wordt genomen voor het begin van de NAVO-conferentie te Kopenha gen, die op 5 mei zal worden ge opend. Zaterdagochtend heeft de Brus selse wereldtentoonstelling haar miljoenste bezoeker geboekt. Het was mevr. Lydia Dons uit Aalst, een Nederlandse van geboorte, die met haar man de Expo bezocht. De voorzitter van de commissie voor atoomenergie, Strauss, zou daarentegen tegen een dergelijke overeenkomst gekant zijn, zolang er geen overeenstemming is bereikt over beëindiging van de produktie van kernwapens. De diplomatieke waarnemers voorspelden, dat Dulles' standpunt door de Amerikaanse regering zal worden overgenomen. Een Oostduitse rechtbank heeft drie „Amerikaanse spionnen" tot zware straffen veroordeeld. Horst Schöneberg kreeg 15 jaar dwang arbeid, Werner Timm 7 jaar en Günther Stansehuss vier jaar. Geruster zit men onder een 5 dak van riet gebouwd dan op f een hoge troon. DROEVE PLECHTIGHEID TE NOORDGOUWE Stoffelijk overschot van dr. J. H. van Eldik ter aarde besteld (Van onze redakteur) Op even sobere als indrukwek kende wijze vond vrijdagmiddag te Noordgouwe de begrafenis plaats van de zo plotseling overleden arts dr. J. H. van Eldik op de algemene begraafplaats. Aan de begrafenis ging een rouwdienst vooraf in de vrijwel herstelde Ned. Herv. kerk. De dienst waarin voorging de plaat selijke predikant, ds. H. W. Bui- nink, was zeer druk bezocht, een bewijs van de zeer grote plaats, die de overleden arts in de harten van zeer velen innam. De kist met hel stoffelijk overschot stond, geflan keerd door baren met een schat van bloemen, naast de preekstoel op gesteld. Talrijke autoriteiten - o.w. burgemeesters van verschillende gemeenten op Schouwen-Duiveland - en collega's van wijlen dr. van Eldik woonden de rouwdienst en de begrafenis bij. Geheel vooraan hadden mevr. van Eldik en de bei de oudste kinderen plaats genomen. Ds. Buinink las Psalm 103 en te kende hierna in een korte toespraak de figuur van de overleden arts dr. van Eldik, die hij typeerde als een groot man, niet alleen in de grote, maar vooral ook in de kleine din gen, Voor zijn patiënten offerde hij zich op, hij restaureerde het kerkgebouw en stond als man en liefhebbend vader in zijn gezin. Na tuurlijk was dr. van Eldik ook een man met fouten en gebreken, maar hij kende ze van zichzelf en vocht er tegen. De grote plaats, die hij in nam zal ledig blijven en diepe rouw is in de harten van zeer velen. Zich richtend tot mevr. van Eldik en de familie wees de predikant er op, dat er van dr. van Eldik nog iets anders te zeggen valt, nl. dat hij de kerk bouwde tot eer van God, die in Christus ook zijn Vader wilde zijn. Hij was een der trouwste ge meenteleden en wist al zijn bekom mernissen in leven en sterven in het geloof op de Vader te werpen. Zo bepaalt zijn plotseling sterven ons bij de dood, maar vooral ook bij het geloof en dat maakt deze dag er een van een werkelijk chris telijke begrafenis, waarop sprake is van de reddende vergeving van God. Zo is er bij alle rouw het feest van de hoop en de uitkomst, zo be sloot de predikant. Na het uitspre ken van het gebed, speelde het or gel: „Rust mijn ziel, uw God is Koning". Verschillende sprekers Mede namens de collega's van Kerkwerve, Zonnemaire, Zierikzee en Dreischor, namens de Prov. Ver. „Het Groene Kruis" en het bestuur van het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe, sprak burgemeester van Wijk, die in de enorme belang stelling graadmeter zag voor de liefde, die men dr. van Eldik toe droeg. Meer nog dan huisarts zon der meer, was hij de helper en raadgever in talloze gezinnen. De directeur-geneesheer van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis dr. H. Ezendam, noemde het moeilijk te beseffen, dat de grote aktiviteit van dr. van Eldik zo plotseling werd stopgezet. Spr. wees op de goede herinnering die aan hem be klijft en hoopte dat de familie hier uit de kracht zal putten verder te gaan. Namens de besturen van „Het Groene Kruis" te Kerkwerve, Zon nemaire en Noordgouwe, sprak de heer J. Vijverberg, die de overle dene typeerde als een eminent lei der. Namens de Hervormde Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging sprak Jhr. A. van Citters, die het dr. van Eldik's werk noemde de Hervormde diakonieën te hebben wakker geschud voor het belangrijke werk van de Stichting. Als vriend sprak tenslotte de heer J. L. Legemaate te Zierikzee woor den van troost. Een zwager van de overledene dankte voor de betoon de belangstelling. Na het uitspreken van een tekst, werd onder zacht orgelspel daarop de kist uit het kerkgebouw gedra gen. In volmaakte orde begaf de de stoet zich daarop naar de doden akker, waar het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde werd toe vertrouwd. Er waren o.m. kransen van de gemeenten Noordgouwe, Zonnemaire, van de gezamenlijke patiënten, het Groene Kruis, de Hei-vormde Stichting voor Maat schappelijk Werk en van de kerke- raad der Ned. Herv. gemeente. Tijdens de dienst werd het orgel bespeeld door de heer W. P. L. Bak ker te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1