Reisdocumenten Overdenking en wal dies meer zij Ingezonden mededeling Altijd gaal huidje POEDER - ZALF-OLIE*ZEEP LAND- EN TUINBOUW DE UIEN-EXPORT In de afgelopen maand maart kregen de koelhuizen gelegenheid hun uienvoorraden te spuien en ze hebben daarvan dan ook een dank baar gebruik gemaakt. Ruim 10 miljoen kg. werden nog geëxpor teerd, tegen prijzen die van 12 cent in het begin tot 18 cent tegen het einde van de maand liepen. In de laatste week kwam echter de te rugslag, als gevolg van de Egypti sche uien die in Engeland op de markt kwamen. De prijs daalde toen beneden 10 cent, om begin april weer wat op te lopen. Ruim 6 miljoen kg. gingen naar Engeland, bijna 1miljoen kg. naar Frankrijk en ruim 1 miljoen kg. naar België. Het is vooral Frankrijk geweest, dat de prijs omhoog heeft gehou den. Duitsland voorzag zich na nieuwjaar van de Italiaanse markt. Naar Duitsland werden slechts ruim 650.000 kg. geëxporteerd in deze maand. De totale verzending van dit seizoen was eind maart 127% miljoen kg. De Indonesische marine heeft de blokkade tegen midden-Sumatra opgeheven en de schepen in Sin gapore maken zich weer gereed om naar de op de opstandelingen ver overde havens van midden-Suma tra uit te varen. WESTELIJKEN ZENDEN NOTA'S AAN MOSKOU OVER TOPCONFERENTIE Gezamenlijk vooroverleg bepleit (Dank zij de welwillende mede werking van de predikanten op Schouwen-Duiveland, zijn wij weer in de gelegenheid wekelijks een godsdienstige overdenking in ons blad op te nemen. Door allerlei verwikkelingen in het recente ver leden, moest publikatie van over denkingen enige tijd achterwege blijven, maar met ingang van he den is de wekelijkse rubriek weer verzekerd. Wij bevelen de overden kingen gaarne aan in de belangstel ling van onze lezers. Red.). Het leven is toch mogelijk Wie in de wereld zijn ogen de kost geeft, kan onder de indruk komen van het machtige kunnen der mensen. Toch zal u dan tevens zien, dat er een gevoel van onbe hagen valt waar te nemen over deze prestaties. Het lijkt er op, dat zij zullen worden gebruikt ten kwade. Dit kwade gebruik is niet een gevolg van de tegenwoordige ont wikkelingen. Zij hebben het mis schien versterkt. De eigenlijke oor zaak zit bij de mens zelf, bij allen. In de praktijk van het leven blijkt dat het mensenleven zijn bestem ming mist. De mens faalt in het bereiken van goede doeleinden.. U ziet dat over de gehele linie. Niet alleen maar bij de toepassing van de moderne techniek, maar ook in huwelijksverhoudingen, verhoudin gen van ouders tegenover kinderen. Wanneer u dat voor ogen hebt, zal de bijbel misschien iets tot u zeggen. Zij kent datzelfde ver schijnsel, dat de mens zijn bestem ming, zijn doel mist. Zij ziet dat in verband met haar boodschap. De mens en daarbij behoort u allen, die dit le'est, heeft het eigenlijke levensdoel, dat God heeft gesteld, niet bereikt. De mens heeft ge faald. Dat noemt de bijbel zonde en daarom worden de mensen zon daren genoemd. Door dit falen is er een vervreemding opgetreden tussen God en mens. De mens ziet in God een belager van zijn be staan. Dit geeft de mens een gevoel van onbehagen. Welk gevoel wijd en zijd verspreid is over alle men sen. Soms weten zij niet eens de oorzaak meer. De bijbel vertelt dat God in die vervreemding niet heeft berust God heeft die in Jezus Christus op Golgotha weggenomen. Daarbij is het niet gebleven. Het is Pasen ge worden. God heeft aan Jezus een nieuw leven geschonken. Jezus leeft en in 'Jezus is God bezig om de voorwaarden van het leven zo te maken, dat de vervreemding niet meer kan intreden. Je2us leeft en behoudt de mensen in de nieuwe verhouding met God. Te midden van alle onzekerheid en alle verwarring wordt dit aan de wereld bekend gemaakt. Jezus is bezig. Hij verandert door de geest de harten der mensen. Hierdoor gaat het geschieden, dat mensen die waren vastgelopen in hun leven voor zich zelf en tegenover elkaar, weer kunnen leven. De vervreem ding verdwijnt. Mensen kunnen elkaar weer ver staan. Door dit werk van Jezus Christus ook nu is het leven toch mogelijk. Waar Jezus de vervreem ding opheft, kunnen mensen samen op deze aarde tot bestemming ko men die God heeft gewild. Jezus leven geeft dus ook aan uw leven weer mogelijkheden. Zullen wij ze ons laten schenken? Lezen Rom. 5 1-11 Ds. ALB. VAN DEN BAN. Scharendijke, 21 april 1958, MOSKOU, 24-4. Vertegenwoor digers van de Amerikaanse, Britse en Franse ambasade in Moskou hebben donderdag op het Sowjet- ministerie van Buitenlandse Zaken eensluidende nota's overhandigd over de kwestie van de voorberei ding van een topconferentie. In de nota verklaren de weste lijke Gróte Drie, dat het diploma tieke vooroverleg in Moskou met de drie westelijke ambassadeurs gezamenlijk moet worden gevoerd. Zij leggen er de nadruk op, dat in de Sowjet-nota van 11 april, waar in het diplomatieke vooroverleg werd voorgesteld, niets er op wees dat de Sowjet-Unie een andere procedure wenst. (Gebleken is dat Gromyko met de ambassadeurs af zonderlijk wil onderhandelen). Voorts brengen de westelijke Grote Drie in herinnering, dat in de eerste plaats de agenda voor een topconferentie moet worden vast gesteld en vervolgens de datum en de plaats voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die aan de topconferentie moet voorafgaan. Bij het -overleg op di plomatiek niveau dient men zich voorts te beperken tot de bestude ring van de posities die de Sowjet- Unie en de westelijke Grote Drie innemen ten aanzien van de be- Drie overvallers gearresteerd HEERLEN, 24-4. De rijkspolitie heeft in samenwerking met de ge meentepolitie van Hoensbroek en Heerlen drie mannen gearresteerd, die er van verdacht worden op zaterdagavond 29 maart een over val te hebben gepleegd op het be jaarde echtpaar Verheggen in het Zuidlimburgse dorp Voerendaal, waarbij de buit bestond uit een bedrag van circa drieduizend gul den. Het zijn de 62-jarige J. van de V. uit Heerlen, de 40-jarige A. T. uit Hoensbroek en de 36-jarige Heerlenaar L. G. De twee laatst genoemden hebben tegenover de Rijkspolitie bekend de overval te hebben gepleegd. langrijke hangende kwesties. Het is niet de bedoeling dat men tot be sluiten komt, doch dat de moge lijkheden voor overeenstemming door een algemene bespreking wor den afgezonderd van de rest. De westelijke nota besluit met het uitspreken van de hoop, dat de Sowjet-regering een gunstige hou ding ten aanzien van deze voor stellen zal innemen. Ingezonden mededeling j verdwijnen mei IPUROL Het zoeken en ropen van eieren De Vogelwacht Schouwen-Dui veland verzoekt ons het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen: Het is verboden eieren van vo gels zoeken, te rapen en te ver voeren of de nesten daarvan te ver storen. Hiervan uitgezonderd 2ijn: Kievitseieren: Deze mogen wor den geraapt van 1 februari t/m 13 april, uiteraard met schriftelijke vergunning van de grondgebruiker. Meeuweneieren: Deze mogen ge raapt worden tot 21 juni. Men heeft hiervoor echter vergunning nodig van de minister van O., K. en W., alsmede vergunning van de grond gebruiker. Eieren van houtduiven, kraaien, eksters en Vlaamse gaaien: Deze mogen onbeperkt worden geraapt, doch slechts door diegene die ter plaatse tot de jacht bevoegd is. Achter de Indonesische actualiteit ligt eeuwenoude historie Ryk van Moöjopahlt te vergelijken met Gouden Eeuw Een van de hoogtepunten in de belnagwekkende cultuur-histori sche geschiedenis van IndoneslO, betreft het Rijk van Modjopahit (13e eeuw) te vergelijken met onze Gouden Eeuw. IndonesiO heeft vóór en tijdens het begin onzer christelijke jaar telling zijn cultuur en beschaving ontvangen van Voor-IndiO; met Voor-IndiO wordt bedoeld het hui dige India van Pandit Nehroe. Met de handel kwam ook het hin does geloof naar Java en Sumatra Deze hindoese godsdienst heeft naast vele andere goden en godin nen die hoofdgoden, te weten: Brahma de schepper. Wisnjoe de onderhouder. Ciwa de vernieler, maar ook de vernieuwer. Deze drie-eenheid wordt ook wel genoemd: Trimoerti. Deze drie hoofd-goden waren eigenlijk onafscheidelijk van elkaar maar toch genoot in sommige stre ken van India Wisnjoe meer ver ering de Sjiwa of Brahma; in an dere gold Sjiwa als de voornaam ste, Brahma werd hoogst zelden alléén vereerd. Naarmate van die voorkeur, spreekt men dan van Advies voor vacantiegangers Menigeen zal er weer op uittrek ken en in verband met de vakantie spreiding, zullen er vele zijn die in de meimaand reeds de grens over gaan. Daarvoor zijn nog steeds pa pieren nodig en al zijn de grens- formaliteiten een stuk eenvoudiger geworden, toch is het verstandig op te passen, opdat men aan de grens komende, niet onverrichterzake te rug moet. Wij zijn er ons van bewust, dat voor tal van landen de grensforma- liteiten vrijwel dagelijks verande ren, zodat het ons nodig voorkomt even voor het vertrek nog enige nadere inlichtingen in te winnen, 't zij op het gemeentehuis (afdeling paspoorten) 't zij bij een reisbureau, 't zij bij een onzer toeristenbonden, die hun uiterste best doen „bij te blijven". Voor alle reizigers Bezitters van een paspoort kun nen natuurlijk toegelaten worden in die landen waar men geen visum vraagt. Een speciaal visum is nog slechts nodig in twee landen, nl. Spanje en Joego-Slavië. Sedert kort is ingevoerd de „toe- ristenkaart". Bezitters van deze kaart kunnen hierop toegang ver krijgen in België, Frankrijk, west- Duitsland, Luxemburg, Zwitserland en Oostenrijk. Deze toeristenkaart moet men aanvragen op de gemeentesecreta rie en is ingevoerd voor hen die niet het duurdere paspoort willen of kunnen betalen. Er zijn twee pasfoto's nodig. Per bromfiets Bromfietsbezitters, die een reisje naar het buitenland willen maken, dienen er rekening mede te houden, dat ook zij in het bezit moeten zijn van de bekende groene kaart. Ver der dienen zij in het bezit te zijn van een identiteitskaart, verkrijg baar bij de ontvanger der invoer rechten en accijnzen, en geldt als een bewijs dat uw brommer al reeds eerder werd ingevoerd. Bromfiets-, motor- en scooterrij- ders dienen er rekening mede te houden, dat zij voor Frankrijk geen benzinebonnen kunnen krijgen, zij zullen in dat land hoge benzineprij zen moeten betalen. Per auto of motor Om per motorvoertuig toegelaten te worden in een ander land is het beslist noodzakelijk, dat u in het bezit bent van de zg. groene kaart, dit is het bewijs, dat u tegen wette lijke aansprakelijkheid verzekerd bent. De groene kaart moet u aan vragen bij de verzekeringsmaat schappij, waarbij het voertuig ver zekerd is. Een carnet of triptiek is niet meer nodig voor België, Denemar ken, Duitsland, Frankrijk, Luxem burg, Oostenrijk, Zweden en Zwit serland. Het internationaal rijbewijs wordt nog verlangd in Finland en Grie kenland en het int. wagenbewijs alleen in Finland. De benzine Voor Frankrijk is voor automo bilisten een „vignette touristique" nodig, geldig 6 maanden, voor de toekenning van benzinebonnen. Zonder vignet zoudt u geen bonnen meer krijgen! Benzinebonnen geldig in Frank rijk en Joego-Slavië moet men aan vragen bij zijn toeristenbond. Ita liaanse bonnen zijn te verkrijgen bij de Amsterdamsche Bank. De benzineprijs varieert in de verschillende landen van 48 tot on geveer 75 cent en de kwaliteit is er nagenoeg gelijk, behalve in Spanje, waar u beter super kunt nemen om het gehalte van onze normale brandstof te bereiken. Hoe smartelijk de gebeurte nissen in Indonesië ook mo gen zijn, ze werpen toch weer de schijnwerper van de belangstelling op het grote rijk van de Indonesische ar chipel. Al te gemakkelijk kan de actualiteit doen ver geten, dat ook de Indnesische archipel een eeuwenoude ge schiedenis achter zich heeft. Een medewerker zal hier over in een aantal vervolgen een en ander schrijven. Sjiwaieten en Wisnjoeieten, terwijl met Brahmanen de priesterstand bedoeld wordt, die haast met uit sluiting der leken, Brahma wèl vereerden. Eigenaardig-hindoes is de over tuiging, dat de ziel van de mens na dit aardse leven nog vele malen hèrboren moet worden tot een nieuw bestaan eer zij de eeuwige rust kan ingaan Men noemt dit herboren worden reïncarnatie. Ous- sen de verschillende "levens" in krijgt zij bovendien nog beloning of straf voor hetgeen zij op aarde heeft verricht. In een volgend le ven verkeert men in betere om standigheden naarmate men zich op goede daden heeft toegelegd; de zonde wordt met ongeluk en een verachte positie gestraft. Niet te verwonderen is het, dat de hindoes door hun meerdere ont wikkelingen een natuurlijk over wicht kregen op de inwoners van IndonesiO, en dus de leiding namen. Heel veel aandacht schonken ove rigens deze aan hun onderdanen niet; de laatsten vormden een la gere klasse, die bij hen, als hoger beschaafde, niet in tel was. In overeenstemming was dit met de in India heersende denkbeelden en instellingen, die aan de hisdoe- se godsdienst onafscheidelijk ver bonden zijn. De bevolking was daar nl. in vier klassen of kasten verdeeld, die streng van elkaar ge scheiden waren en niet onderling mocht entrouwen. De eerste stand was die der priesters, de Brahma nen, de tweede der adellijke krijgs lieden en regerenden, de Kojattia's geheten, de derde die der landbou wers, handelaars en handwerkers, de Waisja's geheten. KERKNIEUWS De geschiedenis van de kerk ie Zonnemaire Wij verzoeken onze lezers de ali nea: „In een verzoekschrift heet het tot en metdoor ds. van Oosterzee met dank is aangenomen" in het laatste artikel over de kerk geschiedenis van Zonnemaire, op genomen in het nummer van don derdag, als slot van genoemd arti kel te .willen lezen. TONEEL EN FILM Filmwerk over Alexander de Grote op culturele filmavond in Concertzaal Bekende film „Gaby" gaat te Haamstede Hoofdschotel in het Concertzaal weekend-filmprogramma is een vermakelijke ontspanningsfilm met in de hoofdrol de onvergetelijke Hans Moser, „Ja, ja, die lieb' in Tirol". Een film zonder problemen, met jodelliedjes, citherklanken, mo derne dansmuziek en een komisch verhaal, om even alle zorgen aan de kant te zetten. Zondagmiddag en dinsdagavond gaat de avonturenfilm „De avon turen van Quentin Durward", een van Walter Scott's beroemde ver halen. Het belangrijkste werk van het in Zierikzee vertoonde pro gramma is ongetwijfeld de meesle pende voorstelling over „Alexan der de Grote" (donderdagavond). De film over Alexander de Grote is een mirakuleus voorbeeld van massaregie geworden, waartoe de moderne filmindustrie in staat is. Maar bovendien heeft de regisseur Robert Rossen een poging gedaan de mysterieuze figuur van Alexan der te benaderen. De filmbezoeker ziet Alexander bij zijn opleiding te Mieza en beleeft de slag bij Chae- ronna, waar de militaire carrière begon van de man, die, nog voor zijn dertigste jaar de gehele toen maals bekende wereld aan zich on derwierp. De gebeurtenissen volgen elkaar op: de moord op zijn vader, de Athener vredesonderhandelin gen, de vlootoversteek van de Hellespont in 't kader van de veld tocht tegen Darius, het doorhakken van de Gordiaanse knoop, de val van het Perzische rijk, en Alexan ders doorstoten over de Indus naar India, zijn huwelijk met de Per zische prinses Roxape, het massa huwelijk van elfduizend zijner sol daten met Perzische vrouwen en tenslotte zijn dood in Babyion. Alexander de Grote De film Alexander de Grote in Cinemascope wordt gebracht met sterren als Richard Burton,Frederic March, Claire Boom, Danielle Dar- rieux, e.a. „Gaby" Bioscoop hotel Bom te Haam stede presenteert de bekende film „Gaby", een verhaal met o.a. Leslie Caron en John Keer, dat zich af speelt in Londen tijdens de tweede wereldoorlog. Het is voorjaar 1944 en de lucht bombardementen van de Duitsers nemen in hevigheid toe. Een Ame rikaans soldaat, Greg, met verlof in de Engelse hoofdstad maakt op straat kennis met Gaby, een Fran- cais'e die naar Londen is uitgewe ken. Hij volgt haar naar het the ater waar Gaby optreedt in het corps de ballet en brengt haar na de voorstelling naar huis. Gaby bemerkt dat zij verliefd op hem is en zij stemt gretig toe als Greg haar ten huwelijk vraagt Doch Greg moet toestemming hebben van zijn commandant en er moet een onderzoek ingesteld worden naai de papieren van Gaby omdat zij Francaise is. De vervulling van de formaliteiten zal enige dagen du ren. Maar die avond worden plotse ling alle verloven van de militai ren ingetrokken. De invasie staat voor de deur. Greg moet afscheid nemen en belooft Gaby bij zijn ver lof haar te zullen trouwen. Doch Gaby hoort niets meer van hem. Het grote offensief tegen Hitiers vesting Europa begint korte tijd la ter. Gaby krijgt bericht dat Greg is gesneuveld. Zij is radeloos van verdriet. Als reactie stort zij zich in een roes van vermaak en schenkt haar gunsten aan willekeurige ge allieerde militairen. Maar dan komt er plotseling een telegram. Greg leeft en is op weg naar Londen Gaby durft hem niet onder de ogen te komen Als Greg echter in Londen is gearriveerd biecht zij hem alles ophaar verdriet, haar amoureuze ervaringen met andere mannen. Greg is als ver doofd en weet zich geen houding te geven. Gaby verlaat het huis tij dens een luchtalarm. Het gieren van de V-l wekt Greg uit zijn trance. Hij sneit de straat op, Gaby achterna En temidden van de in stortende huizen zegt hij haar dat zijn liefde voor haar groter is, dan het burgerlijk vooroordeel. Hij kan haar niet kwalijk nemen, wat de oorlog heeft gedaan. Dolgelukkig sluiten zij elkaar in de armen als het „veilig-signaal" weerklinkt. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zondag besluit Zierikzee de competitie met thuiswedstrijd tegen Zeelandia- Brouwershaven komt tegen Renesse II in het veld. e MEVO heeft weinig kans tegen Yerseke III. Belangrijk wedstrijdprogramma in de S.D.K.B.-competitie. VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee gaat zondag de competitie beslui ten met de thuiswedstrijd tegen Zeelandia. Tegenover haar aanhan gers hebben de rood-zwarten wat goed te maken en de gelegenheid hiervoor is tegen Zeelandia ruim schoots aanwezig. Zeeland Sport gaat van Biervliet winnen waar door het op de tweede plaats ein digt. ODIO is kansloos bij het be zoek aan kampioen Temeuzen. RKFC heeft goede winstkansen te gen Grenswachters. In de 4e klas G staat er voor Burgh in de thuis wedstrijd tegen Steenbergen veel op het spel. De mannen uit de Westhoek mogen geen enkel puntje meer verliezen - inderdaad een zware opgaaf - maar Burgh heeft al meer getoond op eigen terrein tot verrassingen in staat te zijn. Halsteren maakt goede kansen op winst bij Nieuw Borgvliet. AFDELING ZEELAND DER K.N. V.B. In de le klas B komt Brou wershaven tegen Renesse II in het veld. Hoewel de thuisclub reeds voor de titel is uitgeschakeld geven wij haar de beste kansen op de volle winst. In de 2e klas C gaat Brouwershaven II van Dreischor II winnen, terwijl Zierikzee III tegen Renesse III aan de ivinnende hand blijft. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. In de 2e klas B kan Yerseke III zijn aanspraken op de titel blij ven behouden door MEVO met lege handen naar huis te sturen. Kapelle dat het tegen Goes V iets zwaarder krijgt, zal er wel voor zorgen geen misstap te begaan. Kloetinge kan een kleine zege behalen op Wolf- aartsdijk. In de juniorencompetitie heeft Brouwershaven goede papieren te gen Renesse. Burgh kon bij Zonne maire wel eens een puntje gaan verspelen, terwijl Dreischor van MEVO wint. Duiveland maakt een beste kans bij het bezoek aan Zie rikzee II. KORFBAL. In de le klas van de S.D.K.B. staan er enige belangrij ke wedstrijden op het programma. DSS, dat tot nu toe enigszins heeft teleurgesteld, speelt thuis tegen Zeemeeuwen en het zal zeker alles in het werk stellen om zijn positie wat te verbeteren. Burgh gaat op bezoek bij l£elocitas en deze wed strijden zijn voor de groen-zwarten in het verleden nooit gemakkelijk gebleken. Unitas maakt in de ont moeting tegen Burgh II wel een kansje. In de 2e klas gaat de lei der, DOSKO, op bezoek bij MEVO dat in zijn eerste wedstrijd tegen Brouwershaven voor een verras sing zorgde. Gemakkelijk zullen de Noordwellenaren het zeker niet krijgen. Die Gouwe is favoriet te gen SVOWK terwijl Brouiversha ven de beste papieren heeft tegen DES. DE GROTE OPSTAND 25. Aram en zijn twee metgezellen kijken verbaasd op, als het valluik knarsend opengaat. Hulpvaardige handen trekken hem snel omhoog uit hun gevangenis en een boom van een man treedt grijn zend op Aram toe. „Ik ben Cesare, de hoefsmid", stelt hij zich voor. „Ik heb gehoord dat ge voor mijn ongelukkige stadgenoten een wagen met graan hebt opgekocht van die ellendige Avidis. Een goede daad, voorwaar, maar ge had uw kostbare dukaten kunnen sparen. De burgers zijn in opstand gekomen en wij wensen U als onze leider uit te roepenl" „Als dat betekent, dat ik moord- en plundertochten moet leiden, dan vrees ik dat ge het zonder mijn hulp moet stellen", antwoordt Aram kalm. „ïk ben zelf edelman en...Maar wat is dat?!" Buiten klinken opgewonden kreten en het geluid van hoefge trappel. Als Aram zich uit het venster buigt, ziet hij Crithon aan het hoofd van zijn krijgers op het belegerde huis toerijden. „Leg uw wapens neer en geef U gevangen!" buldert Crithon tot de burgers voor het huls. „Ik zal jullie leren wie hier heer en mees ter is!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6