DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 25 APRIL 1958 No. 18349 114e jaargang ZIERIKZEESCHESNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 WAARNEMERS STELLEN HARDERE POUTIEK VAN RUSLAND TEGEN HET WESTEN VAST Chroesjtsjef ontdekt zwakke schakels in rode keten LONDEN, 24-4. - Vele waarne mers te Londen menen sedert Chroesjtsjef minister-president is geworden, te kunnen vaststellen dat de Russische politiek jegens het Westen harder Is geworden. Zij wijzen daarbij op de Rus sische weigering gezamenlijk met de drie westelijke ambassadeurs te Moskou over de voorbereiding van een topconferentie te spreken, op het ontbreken van nieuwe punten in de jongste brief van Chroesjtsjef aan president Eisenhower, op de Russische klacht bij de Veiligheids raad over vluchten van Ameri kaanse bommenwerpers met kern wapens aan boord in de richting van de Sowjet-Unie en op de toe- Russische raketbases in „Rapacki-zöne" OSLO, 24-4. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft donderdagavond in de Noorse volksvertegenwoordiging verklaard, dat de Noorse militaire autoriteiten berichten hebben ont vangen welke erop duiden, dat de Sowjet-Unie raketbases heeft aan gelegd in het zgn. „kernwapen- vrije gebied", waarvan sprake is in het plan van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki en dat, wat het communistische ge bied betreft, oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije zou moeten omvatten. „De militaire autoriteiten heb ben geen redenen om aan te nemen dat deze berichten niet juist zijn. Indien er een overeenkomst tot mi litaire losmaking in Europa tot stand zou komen, zouden deze Rus sische raketbases onder toezicht moeten worden afgebroken", aldus Lange. Amerikaanse auto industrie ligt voor tweederde stil DETROIT, 24-4. Volgens „Auto- motive News" zal de produktie van personenauto's ln de Verenigde Staten in de lopende week dalen tot naar raming 59.814 stuks. Dit is het laagste produktiepeil, dat de Amerikaanse auto-industrie - afgezien van de perioden waarin werd overgeschakeld op nieuwe modellen of waarin werd gestaakt - sedert ongeveer zes jaar heeft bereikt. De industrie werkt thans op ongeveer 32 °/o van haar capa citeit. De vorige week bedroeg de pro duktie van personenauto's 73.217 stuks en in de overeenkomstige week van het vorige jaar werden er 123.633 personenauto's vervaar digd. Aap onthult monument PARIJS, 25-4. Op een dieren begraafplaats bij Parijs is door een chimpansee een monument onthuld dat die renvrienden hebben opge richt ter nagedachtenis aan de hond, die in een Russi sche kunstmaan is omge komen. Dr. Schweitzer diep verontwaardigd over kernproeven TOKIO, 24-4. De zendelings-arts dr. Albert Schweitzer schrijft in een donderdag te Tokio ontvangen brief, dat de gehele wereld aan de kaak dient te worden gesteld, om dat er nog altijd proeven met kern wapens worden gedaan. In de brief, die gericht is aan de ziekenhuisdirecteur dr. Nomura, wordt gezegd, dat de besmetting door radio-actief stof elk jaar toe neemt en dat de mensheid met al gehele vernietiging wordt bedreigd. Dr. Schweitzer zond dr. Nomura de tekst van radiolezingen, die een Noorse zender op 28 april in een campagne voor beëindiging van de kernproeven zal uitzenden. Volgens de zendeling-arts, die een winnaar is van de Nobelprijs voor de vrede, aarzelen dagbladen ln Europa en de Verenigde Staten de werkelijke gevolgen van de atoomaanvallen op Japan te mel den. nemende verscherping in de ver houding tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. Een aantal van deze waarnemers schrijft de verandering in de ver houding van de Sowjet-Unie toe aan een streven haar positie in de communistische wereld te verster ken. Chroesjtsjef zou bij zijn be zoek aan Hongarije hebben vastge steld dat dit land nog altijd een zwakke schakel is in de keten van communistische landen. Bovendien heeft Polen getoond, dat het niet volledig achter de Sowjet-Unie staat in haar houding tegenover de Zuidslavische communisten. Chroesjtsjef, zo menen deze waar nemers, voert daarom tijdelijk een hardere politiek jegens het Westen om in de communistische wereld orde op zaken te kunnen stellen. Ruim zes miljoen ton scheepsruimte opgelegd LONDEN, 24-4. Op 1 april waren in Engelse havens 156 Engelse schepen van tezamen 729.028 bruto registerton en 62 schepen uit ande re landen van tezamen 403.426 brt. „om andere dan reparatie-redenen" opgelegd, zo maakt de Engelse Ka mer van Scheepvaart bekend. In vergelijking met 1 maart jl. betekent dit een stijging van de to tale opgelegde scheepsruimte met 164.799 brt. Op 1 maart jL waren er in Engelse havens in totaal 182 schepen van tezamen 967.655 brt. opgelegd en op 1 april van het vo rige jaar 17 schepen van tezamen 36 021 brt. Naar de Kamer van Scheepvaart voorts bekend maakte bedroeg de totale in de gehele wereld opgeleg de scheepsruimte op 1 april jl. meer dan drie miljoen brt. aan vrachtschepen en eveneens ruim drie miljoen brt. aan tankschepen. DE ONTWAPENING WASHINGTON, 25-4. Er wordt spoedig mededeling verwacht van een nieuwe zet van het westen om de impasse tussen oost en west op het stuk van de ontwapening te verbreken en wel door middel van nieuwe besprekingen in het ver band van de Verenigde Naties. De bespreking van een half uur, die Dulles donderdag met de am bassadeurs van Engeland, Frank rijk en Canada heeft gehad, heeft naar men gelooft daarop betrek king. ONGELUK BU LEGEROEFENING Twee doden WEERT, 24-4. Tijdens veldoefe- ningen van de O.O.S (onder offi ciers school) op de Boshoverheide te Weert, waarbij springstof werd gebruikt, is bij een aanval, die op een bunker werd uitgevoerd, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een sergeant-instructeur, de 31-ja- rige gehuwde A. H. O. Weemaes uit Weert en de korporaal eerste klas, de gehuwde J. A. van He- mert uit Apeldoorn werden gedood. Zwaar gewond werd de gehuwde korporaal eerste klas Ch. W. Bur gemeester uit Amsterdam. Hij werd naar het ziekenhuis in Weert over gebracht. De marechaussee heeft de zaak nog in onderzoek. Gevangene te Rotterdam ontvlucht ROTTERDAM, 24-4. Uit de stral- gevangenis te Rotterdam wordt een gevangene vermist, nl. de 37-jarige J. J. V. uit Rotterdam. Hem was binnenshuis een karweitje opge dragen, waar men hem nog even mee bezig heeft gezien. Plotseling was hij spoorloos verdwenen en alle nasporingen hebben tot niets geleid. Men neemt dus aan dat hij kans heeft gezien de straat te be reiken. De recherche stelt een on derzoek in. Radio-Djakarta heeft de val van Sibolga, de hoofdstad van Tapanuli, bekendgemaakt. De radio meldde, dat „de stad om 09.30 uur plaatse lijke tijd ln handen viel van het 133ste bataljon infanterie van ma joor Shahlan, na een uur strijd. Een grote hoeveelheid geweren, kara bijnen, pistolen en munitie werd buitgemaakt. Aan onze kant vielen geen slachtoffers". DE BESCHERMING BEVOLKING 's-GRAVENHAGE, 23-4. De vaste commissie voor de bescheming van de burgerbevolking uit de Tweede Kamer kon zich voorshands niet aan de indruk onttrekken, dat de voorgestelde regeling van de bij dragen bescherming bevolking voor 1955 tot en met 1958, ofschoon op het eerste gezicht ln vergelijking met die voor 1951 tot en met 1954 gelangrijk gunstiger voor de ge meenten en kringen, toch wederom achterblijft bij de werkelijke uit gaven. De commissie zou gaarne verne men, of de regering, gelet op het feit, dat de bescherming van de burgerbevolking in de eerste plaats een aangelegenheid van het rijk is, niet gevoelig is voor de redenering dat de kosten derhalve geheel voor rekening van het rijk zouden die nen te komen, in stede van voor een vaak niet onbelangrijk gedeel te ten laste van de gemeenten te worden gebracht. Overeenstemming inzake loonbeleid in de landbouw 's-GRAVENHAGE, 24-4. Het col- lege van Rijksbemiddelaars heeft zich heden akkoord verklaard met voorstellen van het Landbouw schap omtrent de landarbeidersio nen. De lonen van de landarbeiders zullen thans worden gebaseerd op de resultaten van het werkclassifi- catie-onderzoek, zij het voor enkele categorieën nog slechts ten dele. In de huidige economische situatie bleek volledige realisering van de aanvankelijke voorstellen bij de re gering op overwegende bezwaren te stuiten.. Verwacht wordt, dat behoudens zeer bijzondere omstandigheden volledige invoering van de werk- classificatle per 1 mei 1959 zal kun nen geschieden. De hoofdafdeinde, sociale zaken van het Landbouw schap zal thans de betrokken par tijen adviseren tot het afsluiten van de collectieve arbeidsovereenkomst op basis van de goedgekeurde voor stellen. Minister reed op stier DELFT, 24-4. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, werd vanmiddag te Delft, toen hij daar de studentenflats zou openen, verzocht plaats te nemen op een stier, die de studenten hadden ge leend van een in Delft staand cir cus. Sportief voldeed de minister aan het verzoek, waarop hij, begeleid door vijf leden van het circus, als een torero de afrit afreed naar de kelder van het gebouw, waar de openingsplechtigheid zou geschie den. De minister was daar nog maar juist van de stierenrug gegleden of het geweldige beest ging aan de haal en sleurde zijn vijf begelei ders met zich mee. Pas een eind van het gebouw vandaan konden zij de stier in bedwang krijgen. Voordat de minister het spreek gestoelte betrad om zijn rede te houden, zei burgemeester de Locrr van Delft: „Excellentie, alles is normaal". Minister Cals bestreed dit en vond dat in Delft alles ab normaal is. „Maar", voegde hij er aan toe, „de rit op de stier vond ik een fijn pretje, want mijn voor ouders kwamen uit Spanje". Gerechtsgebouw te Middelburg gerestaureerd MIDDELBURG, 24-4, In aanwe- zigheid van de minister van Ju stitie, prof. dr. I. Samkalden, de secretaris-generaal van het depar tement van Justitie mr. J. C. Ten- kink, de procureur-generaal en tal van burgerlijke, militaire en po- litie-autoriteiten, is donderdagmid dag tijdens een bijzondere rechts zitting van de arrondissements rechtbank te Middelburg het geres taureerde en uitgebreide gerechts gebouw officieel in gebruik geno men. AMSTERDAM. In tegenwoordig heid van de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. Klompé, is donderdagavond in het City theater te Amsterdam de Neder landse galapremière gegeven van de vele malen bekroonde firn „De brug over de Kwai". Deze première had het karakter van een liefda digheidsvoorstelling, waarvan de opbrengst ten bate kwam van de gerepatrieerden uit Indonesië Op de Keukenhof is donderdag een „Brabantse Dag" gehouden, waaraan o.a. door vendelzwaaiers en schutterskoningen werd deelgenomen. - Op de bovenste foto: in optocht ging het over de Keukenhof. - Onder: een demonstratie vendelzwaaien. De invloed van de economische ontwikkeling op de werkgelegenheid Land- en tuinbouw volgden loonontwikkeling goed UTRECHT, 24-4. In de vandaag gehouden vergadering van de Ne derlandse Christelijke Landarbei- dersbond heeft ec. drs. C. P. Drie sprong, verbonden aan het Land bouwschap, een inleiding gehouden over de economische ontwikkeling in Nederland en de invloed daar van op de werkgelegenheid. De inleider constateerde, dat de land- en tuinbouw in de laatste tien jaren de algemene loonontwik keling goed heeft kunnen volgen en er bovendien in is geslaagd een deel van de achterstand in de be loning ten opzichte van het overige bedrijfsleven weg te werken. Hij concludeei'de, dat de beste dingsbeperking inderdaad heeft ge werkt, dat de prijsinflatie tot stil stand is gekomen en dat de Neder landse handels- en betalingsbalans met het buitenland sinds het derde kwartaal van 1957 vrijwel weer sluitend is geworden. Onze goud en deviezenvoorraad neemt van september 1957 af weer toe. De werkgelegenheid is evenwel teruggelopen, niet zozeer in de land- en tuinbouw, dan wel in de industrie en in de bouwvakken, al dus drs. Driesprong. Hij aarzelde echter om een ge middeld landspercentage van iets meer dan drie te schetsen als een dramatische ontwikkeling, want niet mag worden vergeten, zo zei hij, dat de stroom repatrianten uit Indonesië juist in deze tijd een extra druk op de arbeidsmarkt legt, terwijl er wellicht ook van een ze kere tijdelijke terughoudendheid uit psychologische oox-zaken bij het kopend publiek aanwezig is. Hij actxtte veel meer de ongelijkma- h Rechter Allen Lunch, kinder rechter te Santa Monica, in de Amerikaanse staat Santa Monica, heeft donderdag bepaald dat de 14-jarige Cheryl Crane, dochter van de filmster Lana Turnex", op vrije voeten zal worden gesteld, met de bepaling dat zij de komende twee maanden bij haar grootmoe der Mildred Turner, de moeder van Lana Turner, zal moeten wonen. Daarna zal hij een nieuwe uit spraak betx-effende haar toekomst doen. Een hoge functionaris van de Russische ambassade in Warschau heeft donderdag gezegd, niet te ge loven dat de voormalige Russische premier G. Malenkof is overleden toen hem gevraagd werd wat hij dacht van desbetreffende geruch ten. Ook andere Russische functio narissen die een ontvangst in War schau ter ere van maarschalk Wo- rosjilof bijwoonden, waren van oordeel dat de geruchten valt zijn. tige spreiding over de divex-se land streken de oorzaak die het pro bleem hier en daar tot schrikwek kende proporties doet uitgroeien. Wanneer men in de noordelijke provincies soms twaalf procent van de manlijke bevolking als werklo zen aantreft, betekent dit voor de betrokkenen een bestaan met wei nig perspectief op een opening voor produktieve arbeid. Hier moeten dringend maatregelen tot verbete ring van de structuur getroffen worden, aldus drs. Driesprong. Hij achtte het moeilijk, zo niet onmogelijk, te voorspellen hoe de ontwikkeling in de toekomst zal verlopen, want we zijn in hoge mate afhankelijk van het wel en wee in onze afzetlanden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als iemand goed van je denkt maak deze gedachte dan ook tot waarheid. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Promotie schoolarts A. J. Schilstra Op 6 mei a.s. hoopt de alhier ge vestigde schoolarts de heer A. J. Schilstx-a, aan de Rijksunivei'sitell te Utrecht te promoveren tot doc tor in de geneeskunde, op een 90- ciaal medisch proefschrift. HAAMSTEDE Beenbreuk bij het voetballen De 15-jarige J. v. Vessum, wo nende in het Noorse Woningpark bij het vliegveld, had het ongeluk tijdens een onschuldig partijtje voetbal bij een val zijn linkerdij been te breken. Na eerste hulp is hij ter verdere verpleging naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. NIEUWERKERK Het programma op Koninginnedag Met medewerking van de plaat selijke Middenstandsvex-eniging zal door het Oranje-comité alhier op woensdag 30 april a.s., aanvang des middags om half 2 uur, een feestje voor de schoolkinderen van beide scholen worden georgani seerd in „Ons Dorpshuis", waar de kinderen zullen worden onthaald op enige Oranje- en kinderfüms. afgewisseld met tractatie. Ook de kinderen van de kleuter school zullen in hun school getrac- teerd worden. Des avonds te 7.30 uur zal, bij gunstig weer, op het plein voor „Ons Dorpshuis" een concert wor den gegeven door het muziekcorps, de zangvereniging en de mandoli neclub. Tot besluit zal het muziek corps nog een rondgang maken door het dorp; aansluiten met lam pions is daarbij mogelijk. 's-GRAVENHAGE. Ter gelegen heid van de opneming van Kuala Lumpur in het luchtnet van de K.L.M., zal op 2 mei a.s. van Schip hol, op uitnodiging van de K.L.M., een klein gezelschap de openings- vlucht naar de hoofdstad van Ma- lakka meemaken. RUMOER IN BUYSE-PLAN Driejarig knaapje doolde in het holst van de nacht over straat Abrupte reactie na het vinden van de verlorene ZIERIKZEE, vrijdag. In de nieu-* we wijk van Zierikzee aangeduid met de ingeburgerde naam plan- Buyse - is het vannacht bijzonder rumoerig geweest, als gevolg van het optreden van een driejax-ig knaapje, dat de weg naar huis - en zelfs de herinnering aan zijn thuis - was kwijt geraakt. Omstreeks half één werd een echtpaar gewekt door luid huilen op straat, dat het bewuste jongetje energiek px-odu- ceerde. De ramen van de slaap kamer werden geopend en tussen de snikpauzes door werd geïnfor meerd wie het jongetje was en wat hij deed. De blote informaties bleken niét tot het beoogde doel te voeren, zo dat de vx'ouw des huizes zich snel in een mantel hullend, op straat begaf en met het jongetje op sjouw ging. Hetgeen volwassenen - voox- al in het donker - x-eeds als lastig ervaren, was bij het huiljongetje een kwestie van „to be or not to be", maar meer „not" blijkbaar, want bij vrijwel elk huis, zeide hij „hier woon ik", slachtoffer als hij was van de uniformiteit der hui zen. Het eerste ontdekken van het incident vond plaats in de Maris- straat. Verschillende straten wer den afgestroopt tot aan het Slab- berswerf, maar het huis van het knaapje bleek niet te vinden. En kele mannen voegden zich bij de vrouw, om te helpen bij de opspo ringsactiviteiten Teruggekeex-d in de Marisstraat kwam een hollende dame opzetten, die kennelijk buiten adem het woord „Hansje" frekwent door de nachtelijke stilte liet schal len. De veronderstelling dat ande- ren - op de hoogte van het kwijte Hansje - op zoek naar hem waren, kreeg daardoor zekerheid. Zonder meer werd het knaapje door de hij gende dame in ontvangst genomen Vrijwel onmiddellijk daarop ver scheen een luxe auto, waarin het jongetje verdween. De auto ver dween ln het nachtelijk duister, de zoekers een beetje beduusd achter latend. Zoveel is intussen wel ge bleken, dat het kwijte Hansje is ontsnapt aan een feest, dat geviex-d werd in een lokaliteit aan het Bed- deweeg. Intussen was het meer dan een uur onrustig geweest in de „nieuwe wijk", waar het anders zo stil is dat men zich gerust ontkleed op straat zou kunnen bewegerx, ge steld al dat de tempex-atuur en de weigevoeglijkheid zulks toelieten. De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donder dag met 18 tegen 5 stemmen het door president Eisenhower voorge stelde bedrag van 3.942.000.000 dol lar voor hulp aan het buitenland met 339.000.000 dollar besnoeid. De staatssecretaris van sociale zaken heeft in een vandaag in de Staatscourant opgenomen beschik king bepaald, dat het aantal leden en plaatsvervangende leden van het bestuur van het Algemeen Werk- looshei^sfonds 15 zal bedx-agen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1