DE ZIER1KZEESCHE COURANT CHROESJTSJEF NOEMT EISENHOWER'S BRIEF NEGATIEF EN TELEURSTELLEND De strijd op Sumatra Mr. M. A. Geuze: „Er zijn duistere plekken aan de landbouwhemel verschenen" Recessie in Amerika voorbij tegen eind 1958 De viering van Israëls tienjarig bestaan De misdadigheid in de Verenigde Staten Droogte in China Boterzorgen STAD F.N PROVINCIE DONDERDAG 24 APRIL 1958 Nu. 18348 114e jaargang ZIERIKZEGSCHEmNIÜUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zletikzee, Postbus nt. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Accent op staking van kernproeven WASHINGTON, 23-4. - Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft geantwoord op Eisenhower's brief van 8 april, waarin deze voor stelt technische deskundigen on middellijk te laten beginnen met de bestudering van maatregelen om een ontwapening te controleren. Chroesjtsjef wijst dit van de hand, aanvoerend dat het geen zin heeft technici te laten werken aan een probleem waarin de regeringen het nog niet eens zijn. De Russische premier noemt Eisenhower's brief „negatief" en „een bittere teleurstelling". Chroesjtsjef zegt in zijn brief dat er reeds genoeg verklaringen over de wenselijkheid van ontwa pening zijn afgelegd en dat het thans nodig is praktische stappen te doen. „En een besluit van alle staten, die over kernwapens be schikken, om een einde te maken aan de proefnemingen daarmede, zou een dergelijke praktische stap zijn", aldus Chroesjtsjef. De Sowjet-Unie noemt dan drie redenen, waarom de Sowjet-Unie heeft verklaard deze proefnemin gen te zullen staken, namelijk: SINGAPORE, 23-4. Volgens be richten uit Djakarta zijn de Indo nesische regeringstroepen nog circa 13 km van Bukittinggi verwijderd. Het Indonesische persbureau Pia meldde, dat het steunpunt Solok in de bergen, thans werd omsingeld en citeerde de legerwoordvoerder Pirngadie, dat de val van deze plaats spoedig verwacht werd. Radio-Djakarta meldde, dat be richten uit het opstandige noord- Celebes erop duidden, dat de be volking daar lijdt zoals onder de Nederlanders en de Japanners. Ieder tussen 18 en 50 jaar moet op het land werken en de opbrengst van de kopra, koffie en andere pro- dukten gaat naar de opstandelin genleiders. 1. Rusland wil een einde maken aan de bedreiging van de gezond heid der wereldbewoners door de radio-actieve neerslag, die het ge volg, is van de proeven. 2. Het wil de vervaardiging van nog verschrikkelijker vernieti gingsmiddelen dan de bestaande doen eindigen, daar de aanmaak van dergelijke wapens het gevaar voor het uitbreken van een oorlog met kernwapens en de daarmede gepaard gaande verschrikkingen, nog zou doen toenemen. 3. De Sowjet-Unie acht een sta king der proefnemingen met kern wapens een reeds thans volledig uitvoerbare maatregel, „die het bo vendien mogelijk zou maken de bestaande impasse in de ontwape ningsbesprekingen te doorbreken". Motie-Ritmeester in de Tweede Kamer 's-GRAVENHAGE, 23-4. Een mo- tie, welke de heer Ritmeester he denmiddag in de vergadering der Tweede Kamer heeft ingediend, luidt: „De Kamer, overwegende dat in brede kring ongerustheid bestaat omtrent de gang van zaken bij de dienst materieel landmacht; nodigt de minister uit een com missie van gezaghebbende buiten staanders te benoemen teneinde een onderzoek omtrent deze gang van zaken in te stellen en het door deze commissie uit te brengen rap port eventueel vergezeld van de op merkingen, waartoe het hem aan leiding mocht geven, ter kennis van de Kamer te brengen". Dinsdag hebben 41.548 personen de wereldtentoonstelling bij Brus sel bezocht. De loongrens in werktijdenbesluiten S.E.R.-oommissie adviseert verhoging tot f 6900, 's-GRAVENHAGE, 23-4. De so ciale commissie van de Sociaal- Economische Raad heeft de staats secretaris van Sociale Zaken gead viseerd het jaarlijkse looninkomen ter afbakening van de werkings sfeer van de werktijdenbesluiten voor kantoren, voor koffiehuis- en hotelpersoneel en voor pakhuizen te verhogen van f 6000 tot f 6900. Ook voor de onlangs afgekondigde werktijdenbesluiten voor bioscopen en voor bad- en zweminrichtingen, alsmede voor het nog uit te vaar digen werktijdenbesluit voor de zg. restgroepen, heeft de sociale com missie een loongrens van f 6900 voorgesteld. De loonsverhogingen welke, na de regeringsverklaring van 19 maart 1956 over de mogelijkheid van loonstijgingen tot ten hoogste 6 in verreweg de meeste be drijfstakken zijn toegepast, alsook de compensatie van de A.O.W.- premie en van de huurverhoging hebben het loonpeil in db laatste jaren doen stijgen. Dit betekent dat bij handhaving van de huidige loon grens enige groepen werknemers, voor wie indertijd de met de werk tijdenbesluiten beoogde bescher ming mede noodzakelijk werd ge acht, van deze bescherming nu ver stoken zouden moeten blijven. EERSTE KAMER De landbouw is een zorgenkind geworden s-GRAVENHAGE, 23-4. Ir. M. A. Geuze (C.H.U.) constateerde aan het begin van de debatten over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Eerste Kamer, dat in drie en een halve maand van het bewind van de nieuwe minister, duistere plekken aan de hemel zjjn verschenen. De landbouw is een zorgenkind ge worden. Dit is geaccentueerd door de maatregelen der inleveringsprü- zen, die op advies van het produkt- schap voor Zuivel z\jn genomen, de Russische dumping op de vlas, de verliesgevende afzet van aardap pelmeel naar Hongarye, de over schotten, ook internationaal. Ge voelens van onrust worden ver sterkt tot een psychose van crisis indien gesproken wordt van ram pen en rampzalig. Te Unbridge in het Engelse graafschap Middlesex bevond zich tijdens de tweede wereldoorlog de slagader van het gevechtscommando in de „slag om Engeland". Het was de ondergrondse operatiekamer van de 11e 'groep van het gevechtscommando van de Engelse luchtmacht waar - a la minute - de bewegingen van de verschillende gevechtseenheden werden bijgehouden. - Ter herinnering aan dit belangrijke werk heeft luchtmaarschalk lord Dowding boven de ondergrondse kamer een pla quette onthuld in tegenwoordigheid van vice-luchtmaarschalk V. S. Bowling (boven). Voordien hadden beide maarschalken de kamer, die tegenwoordig een andere bestemming heeft maar voor deze gelegenheid In do voormalige toestand was gebracht, in ogenschouw genomen (onder). Er moest ingegrepen worden Het aangewezen middel van verhoging van het melkvetpercentage, nage laten in tijden van hoogconjunctuur evenals het verdrijven van het con sumentensubsidie, is thans ook niet toegepast. Een beroep op voedings-techni- sche aspecten inzake het verhogen van het melkvetpercentage acht spr. op grond van statistische cij fers onjuist. Een melkvetverhoging tot drie procent zou 700 gram v°'. per hoofd van de bevolking per jaar extra zijn op een totaal hoof delijk verbruik van 40 kilogram per jaax*. Het begrip produktiebeperking benaderend zeide ir. Geuze, dat het huidige doel is een globale vermin dering door het niet garanderen van een uitloop boven 5,18 miljard kilogram. Hierdoor wordt echter de gemiddelde opbrengst van de melk verlaagd. Bovendien worden de goedkoopst werkenden afgeschaft Het garantie-principe wordt uitge hold, aangezien dit berust op een inkomenspolitiek voor de boer. En kan het niet zo zijn, dat de vee houder thans zo veel mogelijk gaat produceren om zijn kosten over een hoog kwantum uit te smeren? Uiterst noodzakelijk acht ir. Geu ze overheidsvoorlichting over ver antwoorde produktiebeperking naast de voorlichting tot produktie- verbetering. We zitten eerder met een afzet-, dan met een produktie- probleem. Zal het mogelijk zijn een betere produktie en afzet van rundvlees te bewerkstelligen? In zijn beschouwing over de uit voer vestigde spreker de aandacht op de Deense winst op de west- Duitse kaasmarkt met vierkante kaas, die weinig afval bij uitsnij den geeft. Hij spoorde aan tot marktonderzoek en marktanalyse om dergelijke terugdringing voort aan te voorkomen Ir. Geuze bleek tegenstander van het overbrengen van het landbouwonderwijs naar AMSTERDAM. Het nieuwe va- cantie- en studieoord van het Ne derlands verbond van vakvereni gingen, dat de naam zal dragen van de vroegere verbondsvoorzit ter Evert Kupers, wordt zaterdag 17 mei a.. officieel geopend. VLAARDINGEN, Bij werkzaam heden in een magnesiet fabriek aan de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen, kreeg de 28-jarige J. van Gelderen enige balen op zijn lichaam tengevolge waarvan hij ernstig werd gewond. Het slacht offer, dat gehuwd was, overleed ter plaatse. het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen T.a.v. een opmerking in de memorie van ant woord, dat de landbouwvoorlichting zal worden Ingekrompen, zeide spr. er op te vertrouwen, dat dit niet zal leiden tot minder of minder de gelijke voorlichting zal zijn. Voor lichting en onderwijs zijn integre rende delen van het ministerie van Landbouw. Ir. Geuze keerde zich met klem tegen opheffing van de afdeling grond- en pachtzaken van het de partement, zoals die bij de motie- Koersen in de Tweede Kamer ge hanteerd werden. Holle bolle Gijs ROTTERDAM,. Het Rotter damse restaurant „In de keuken", waar men enige ja ren gedurende 90 minuten ongelimiteerd heeft kunnen eten en drinken voor een tientje, heeft dit experiment moeten staken Wie er zich nog eens -een keer aan wil wagen moei tweemaal zoveel neertellen. De oorzaak is, dat de min of meer normale klanten het verlies niet kon den goedmaken,' dat veroor zaakt werd door lieden, die er meermalen een soort wed denschap van schenen te ma ken. Zo heeft één klant het. bestaan het volgende menu binnen die 90 minuten naar binnen te werken: een Rus- sisch ei, drie porties tong, twee porties goulash, vijf porties kip, evenzoveel por ties biefstuk, een portie osse- tong, drie coupes ijs, twee maal fruit en een kop koffie, nog ongeacht de wijnen, die hij in onbeperkte mate zelf kon tappen. De man moet over een driedubbele maag beschikt hebben. Een groot aantal autobusonderne mers in Nederland zal bij de uitgang der bussen een transparant aan brengen, waarop de busreizigers worden gewaarschuwd tegen het onvoorzichtig oversteken, zo deelt de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B. mede. De A.N. W.B. heeft het initiatief tot deze campagne genomen. Het gebeurt nl. maar al te vaak dat uitstappen de buspassagiers worden aangere den wanneer zij na het uitstappen voor de bus langs oversteken. OORDEEL VAN ZAKENMAN SCHIPHOL, 23-4. Met het BEA- toestel uit Londen arriveerde op de Amsterdamse luchthaven de heer Sidney. C. Moody, directeur-gene raal van „Cyanamid International", een afdeling van de „American- Cyanamid Company", een der grootste Amerikaanse chemische concerns, waarbij veertig fabrieken en maatschappijen zijn aangesloten. Gevraagd wat de heer Moody als Amerikaans grootindustrieel over de recessie ln de Verenigde Staten dacht, verklaarde hij, dat hij met het oog op de aanstaande verkie zingen dit vraagstuk ook uit poli tiek standpunt zou kunnen benade ren. Maar dat wilde hij liever niet doen. Als zakenman meende hij echter te moeten opmerken, dat in dustriële en handelskringen in Amerika van mening zijn dat de recessie tegen het einde van dit jaar voorbij zal zijn. JERUZALEM, 23-4. Bij het in vallen van de duisternis is woens dagavond in Israël het begin der openbare viering van de onafhan kelijkheidsdag plechtig afgekon digd.. Dit geschiedde op de berg Herzl, voor het graf van deze stich ter der Zionistische beweging, door de voorzitter van het Israëlische parlement, Sprinszak. Talrijke bui tenlandse vertegenwoordigingen waren bij de plechtigheid aanwezig. Terstond na deze ceremonie stroomde te Haifa, Tel Aviv, Jaffa en in de andere Israëlische steden en dorpen de bevolking de reeds versierde straten op om zich te vermaken met vuurwerk, te dan sen op straatbals of op andere wijze haar vreugde te uiten. Ruim een miljoen werknemers in de Verenigde Staten zullen loonsverhoging ontvangens wegens een nieuwe stijging van de kosten van levensonderhoud, zo is woens dag van officiële zijde te Washing ton bekend gemaakt. De lonen de zer werknemers zijn gekoppeld aan het officiële indexcijfer van de kos ten van levensonderhoud dat in maart jl. is gestegen tot 123,3 van 122,6 in februari jl. WASHINGTON, 23-4. In de Ver enigde Staten zijn in 1957 bijna 2.800.000 zware misdaden gepleegd, ongeveer 24 procent meer dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Volgens officiële cijfers is het aantal misdaden door jongelieden beneden de 18 jaar gepleegd, sedert 1952 met 55 procent toegenomen 47,2 procent van alle arrestaties wegens zware misdaden in 1957 be trof jeugdige personen. HONGKONG, 23-4. Volgens ra dio-Peking wordt de Noordchinese tarweprovincie getroffen door de ergste droogte sedert vijftig jaar. De droogte heerst in ongeveer OVz miljoen acres bouwland. De regen val in dit gebied was verleden jaar slechts een kwart van normaal. Jaarvergadering van de Ned. Chr. Landarbeidersbond UTRECHT, 23-4. Vandaag is in Utrecht, onder voorzitterschap van de heer P. Stokman, de tweedaagse jaarvergadering van de Nederland se Christelijke Landarbeidersbond begonnen. Door de overgang van de be roepsbevolking van het agrarisch bedrijf naar andere bedrijfstakken, is ook het ledental van de N C.L.B. teruggelopen, maar er is de laatste tijd meer stabiliteit ingetreden, als gevolg van de beperking van deze overgang naar de industrie. Gelet op de werkloosheidscijfers, was de voorzitter van oordeel, dat er heel wat arbeiders uit de industrie naar de landbouw en de cultuurtechni sche werken terugkomen. Er wer ken nog ongeveer 150.000 arbeiders in het agrarisch bedrijf. De laatste beslissing van de re gering ten opzichte van het prij- zengarantiebeleid heeft op bepaalde essentiële delen hiervan teleurstel ling bij de bond veroorzaakt. De voorzitter achtte het voor de bond van belang in welke richting de overheid met haar landbouwbeleid zal koersen. Hiervan zal kunnen afhangen de wijze waarop en de mate waarin het Landbouwschap dit zal kunnen volgen. De voorzitter deelde mede, dat de werkclassificatie ln de land bouw in twee delen zal worden uit gevoerd In 1958-'59 het eerste deel en indien de financiële omstandig heden dit niet beletten in 1959-'60 het tweede deel. De positie ligt bij de invoering niet in alle sectoren gelijk, omdat de functie-indeling nogal ujLteen loopt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niemand verveelt zich zon der schaamte. Het botert lang niet met de boter, Dat is ook algemeen bekend. Het koelhuis is aan grote zorgen Op dit gebied wel wat gewend. En smakelijke advertenties, Met een verfijnde botersmaak, Die waren lang nog niet voldoende Voor 'n wat verlopen boterzaak En de minister opgeschrokken, Toen hij van overal vernam, Dat onze prima, prima boter Traag op de boterhammen kwam, Sprak zelfs het droeve woord rampzalig Hrjzelf zag ook de uitweg niet, En als geen uitweg is te vixuien, Wat doet men dan op dit gebied? Men roept veel grote heren samen, En op het allerhoogst niveau. Die internationaal gesproken zich plaatsen op een hoog plateau. Vooral de heren economen Zijn dan het allereerst in tel, Die kunnen theoretisch reek'nen, En heel de wereld weet dat well Hoewel men landbouw-economisch Soms wel eens een bereek'ning mist, En zich een twaalftal miljoentjes Door 'n rekenfoutje had vergist, De heren hebben wel inzicht, Dat na veel studie is geleerd. Toch lijkt mij bij dit overleggen Iets boter aan de galg gesmeerd Want tussen al die economen Ontbrak er een, die daar moest tijn. Die ook wel iets had willen zeggen, Want ook zijn kennis is niet klein Het leven heeft hem les gegeven, Dat maakt verstandig vaak en stoer, Maar hij heeft daar niet kunnen praten, Men heeft hem rustig thuisgelaten, Want wie ontbrak Dat was de boer ZIERIKZEE Jeugd-examens E.H.B.O. Bij het woensdagavond gehouden examen, uitgaande van de com missie tot unificatie van het onder wijs in Eerste Hulp bij'Ongelukken (E.H.B.O.) aan jeugdige personen, welk examen wer dafgenomen door de heer C. M. van Hoorn, arts te Zierikzee, slaagden: Hans van Dui- vendijk, Han Geleijnse, Heimo He ringa, Hans van der Kloot, Dick Moermond, Herman Nijhuis, Piet van der Schee, Chris Schraver, Simon Sies; Joop Wieringa. allen te Zierikzee; en Piet Vis te Nieu- werkerk. Allen zijn lid van de Mr. Bakkergroep te Zierikzee van het Nederl. Padvindersgilde. Docent was de heer P. A. Kloet te Zie rikzee. RENESSE Modeshow voor Plattelandsvrouwen In het dorpshuis te Renesse werd voor de afdeling „Noordwelle e.o." van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen en voor de zustervereni gingen „Schouwen" en „Brouwers- haven" een pxodeshow gegeven door het modehuis „De Nijverheid" uit Zierikzee. Een schitterende collectie japon nen, pakjes, mantels en regenkle ding werd geshowd door leden van de afdeling Noordwelle, die dit bui tengewoon vlot en elegant afging. De heer C. Holty verzorgde op prettige wiize de toelichting. Aan deze zeer geslaagde mode show werd ook medegewerkt door de firma Drehsen-Poell, die voor ieder toilet een bijpassend hoedje toonde. Muzikale medewerking werd verleend door mevrouw M. Krijnse Locker. De medewerksters kregen na afloop een verrassing aangeboden. BURGH Spiegelruit sprong Een door een passerende auto opgeworpen steentje vernielde een van de grote etalageruiten van het levensmiddelenbedrijf van de heer H. van der Maas aan de Noord- straat. Verzekering dekt de schade. Bij de gehouden examens voor tweedejaars verpleegster in het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam slaagde o.a. onze dorpsgenote m«j. Flen Hogenstein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1