DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vluchtelingenstroom uit het oosten naar het westen nauwelijks afgenomen Stakingsgolf over Italië Moskou trekt protest over vluchten met A-hommen in Vliegramp in Amerika ERNSTIGE POKKEN- EN CHOLERA-EPIDEMIE IN 00ST-PAKISTAN Stoffelijk overschot van prins Willem V wordt overgebracht naar Delft Gemeente Renesse verstrekt opdracht voor aanleg van sportveld van 2,5 ha. DINSDAG 22 APfUL 1VM No. 18347 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bi] vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Actie gevluchte kinderen onder te brengen in Nederlandse gezinnen HAMBURG, 22-4. Er komen thans wekelijks nog vele honder den vluchtelingen west-Duitsland binnen. De stroom mannen, vrou wen en kinderen, die van have en goed beroofd, hun heil komen zoe ken aan deze zijde van de zóne- grens, is sedert Jaren vlak na de oorlog nauwelijks afgenomen. Met dit verschil slechts, dat de oorlogs vluchtelingen van 1945 en de daar na bekend geworden zg. displaced persons alsmede de later min of meer legaal uit oost-DuItsland overgekomenen zo langzamerhand in de talrijke Westduitse kampen hebben plaatsgemaakt voor de uit de voormalige Duitse delen van Polen verdrevenen, die geregeld in lange rijen wagens van de officiële Poolse staatsspoorwegen (met de witte adelaar), over de grens ko men. Een internationale pro testantse radiozender BERN. 21-4. Een onlangs te B'ern opgericht comité bestudeert thans de mogelijkheid tot oprichting van een Internationale Protestantse ra diozender in Zwitserland. Het comité houdt zich tevens be zig met het ontwerpen van plan nen. Verschillende leiders van staatskerken en vrije protestantse kerken en gemeenten in Frans en Duits Zwitserland hebben zitting in het comité. De vereniging „Emet- teur Protestant International" (EPI) is op 20 maart 1958 opgericht. ROME, 21-4. Er heerst" een sta kingsgolf in Italië, waardoor ver schillende sectoren van het econo mische leven worden getroffen. Maandag hebben in Italië onge veer twee miljoen landarbeiders gestaakt voor verhoging van de ge zinstoelagen. Deze staking is uitge gaan van het communistische vak verbond. Daardoor zijn de kampen nog steeds propvol, ondanks de tiendui zenden die in de afgelopen Jaren aan werk en woonruimte in de Bondsrepubliek konden worden ge holpen. De lichamelijk, geestelijk of sociaal economisch zwakkeren blijven achter. En de nood, vooral de geestelijk-zedelijke nood, neemt eer toe dan af. Van deze nood gewagen ook de functionarissen van de „Heimat- losen-lagerdlenst", de vluchtelin genhulporganisatie van het Duitse Christelijk Jonge Mannen Verbond C.J M.V. „Miljoenen vluchtelingen - een statistiek, één vluchteling - een menselijke tragedie" zo zei het hoofd van deze dienst, de heer Heinz Schlicht. De helft van de kinderen der vluchtelingen komt uit tengevolge van de oorlog ge stoorde gezinnen. Daarom is het van zo groot belang, dat deze jon geren eens enige tijd doorbrengen in een gezond gezin, zo meent de heer Schlicht. Van deze nood in de kampen weet ook het Nederlandse C.J M.V., dat reeds negen maal aantallen kinde ren van vluchtelingengezinnen uil het grauwe kampleven voor enige weken overbrengt naar Nederland se pleeggezinnen. Dit Jaar begint het C.J.M.V. zijn tiende actie. Voor het onderbrengen dezer jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot 16 jaar heeft men pleeggezinnen no dig en geld. Van 11 juli tot 22 aug. hoopt de C.J M.V.-secretaris de heer Verhaar - onder de jongens bekend als „oom Hein" - enige honderden kinderen uit kampen van Hamburg en Stuttgart in ons land te kunnen onderbrengen. Het C.J.M.V. vraagt daartoe de mede werking van het gehele volk. Londen dringt er bij Moskou op aan te praten over ontwapening Het gaat vooral om toezicht op ontwapening LONDEN, 21-4. - De Britse minis ter-president, MacMillan heeft er maandag by de Sowjet-Unie op aangedrongen met het westen te gaan praten over de technische aspecten van het toezich op ont wapening. Deze brief, die maandag te Mos kou werd overhandigd, is een ant woord op Chroesjtsjefs brief van 4 april, waarin er bij Groot-Brit- tannië op werd aangedrongen het Russische voorbeeld te volgen en af te zien van proeven met kern wapens. MacMillan zegt in zijn brief, die slechts vijf zinnen telt, dat naar zijn oordeel de kwestie van de proeven met kernwapens een van de onderwerpen op een topconfe rentie moet zijn evenals dat van de ontwapening. Voor een over eenkomst met praktische beteke nis is „natuurlijk" vereist, dat men het eens wordt over inspectie en Ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de vrouwelijke studenten- vereniging aan de universiteit van Mississippi werd een show van oud en nieuw gehouden. Jane Fatheree had veel belangstelling voor de schoenen uit de tijd van de oprichtsters van de vereniging (boven), maar een van de oudste leden, mevrouw Calvin S. Brown, kon maar niet begrijpen, hoe een ment kan lopen op deze „rare" schoenen (onder). toezicht, aldus de Britse minister president. President Eisenhower, die even eens op 4 april een brief van mi nister-president Chroesjtsjef heeft ontvangen, heeft, zoals gemeld op 8 april uitvoeriger maar in dezelf de geest geantwoord. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HENGELO. In het woonwagen kamp even buiten Hengelo (Ois een ernstige vechtpartij tussen een familie, bewoners van het woon wagenkamp in Borne en bewoners van het kamp te Hengelo ontbrand, waarbij tenminste zeven mensen zijn gewond. AMSTERDAM. Een groot aantal brandweerlieden heeft met behulp van drie ladderwagens, drie motor- spuiten en elf ladders de strijd moeten aanbinden met een felle uitslaande brand in enkele flatwo ningen in Amsterdam zuid. Van de twee zolderverdiepingen waar de brand woedde stonden na een, uur alleen nog maar de verkoolde dak spanten overeind. STEENWIJK. Inzittenden van een auto hebben, toen zij op de weg van Blokzijl naar Steenwijk reden, aan de zuidoostelijke hemel een lichtverschijnsel waargenomen. Het scheen, dat een lichtend voorwerp met een geel schijnsel zich. met niet te grote snelheid verplaatste van de richting Vollenhove naar Giet hoorn, waar het met een boog naar de horizon verdween. DEN HAA-G. De minister van Za ken Overzee, mr. G. P. Helders, zal bij de wedstrijd Nederland-Cu- raqao, die woensdagavond a.s. in het Feyenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, de aftrap verlich ten. 's-GRAVENHAGE. De in op dracht van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen vervaardigde film „Rembrandt, schilder van de mens" van Bert Haanstra heeft groot succes in het buitenland. Op het ogenblik zijn door de rijksvoorlichtingsdienst contracten afgesloten die een rou latie van circa 1 000 (duizend) ko pieën in een tiental landen waar onder Amerika waarborgen VUGHT. Zondag 4 mei a.s. om 15 uur zal het gevallenen- en be- vrijdingsmonument te Vught in te genwoordigheid van tal van auto riteiten onthuld worden. Het mo nument bestaat uit een epitaaf van de Bossche beeldhouwer Frans van de Burght en een glas-in-lood-raam van Pieter Wiegersma uit Deurne. Het monument is geplaatst in de hal van de oude Vughtse toren. Alle namen der Vughtse gevallenen staan er op vermeld. VANCOUVER. Prins Bernhard zal tijdens het bezoek dat hij begin mei aan Canada hoopt te brengen, twee eredoctoraten in ontvangst nemen. Hij zal eredoctor worden van de universiteit van Brits Co- lumbië in Vancouver en van de universiteit van Montreal. De Prins boopt op 8 mei In Vancouver aan te komen, waar hij onder meer een bezoek zal brengen aan de Inter nationale Jaarbeurs. DE VEILIGHEIDSRAAD Amerika weigerde debat voort te zetten NEW YORK, 21-4. De Sowjet- Unie heeft maandag in de veilig heidsraad haar protest tegen de Amerikaanse vluchten met kern bommen ingetrokken, nadat bijna alle overige leden van de raad zich tegen het indienen van de klacht hadden verzet. De Russische afgevaardigde So- bolef trok na twee redevoeringen, waarin hij de vluchten een gevaar voor de vrede noemde, de resolutie in als protest legen het optreden van de voorzitter van de raad, de Amerikaan Henry Cabot Lodge. Deze had tweemaal een verzoek van Sobolef om het debat dinsdag voort te zetten, afgewezen. De bijeenkomst werd verdaagd nadat Sobolef de resolutie had in getrokken. De Sowjet-Unie wilde, dat de Verenigde Naties Amerika zouden verzoeken niet meer met LAS VEGAS, 21-4. Een viermoto rig Amerikaans passagiersvlieg tuig Is maandag op grote hoogte boven de woestijn van Nevada in botsing gekomen met een straalja ger. Beide toestellen stortten neer en brandden uit. Alle inzittenden van de DC-7 zijn om het leven ge komen. De straaljager-piloot kon zich met behulp van zijn schietstoel en parachute in veiligheid stellen. Het ongeluk geschiedde op een 25 km. van Las Vegas, boven eenzaam woestijngebied dat bekend staat als Blue Diamond Het passagiersvlieg tuig behoorde aan United Airlines en was op weg van Los Angeles naar New York. kernwapens in de richting van de grenzen van andere landen te vlie gen. De kosten van de werk- classificatie in de landbouw 's-GRAVENHAGE, 21-4. - Naar thans duidelijk wordt zal de land bouw bij het invoeren van een werkclassificatie hoogstens 10 mil joen guldon in de prijzen van zijn produkten mogen doorberekenen. Het landbouweconomisch instituut berekende eertijds, dat het volledig doorberekenen ener werkclassifi catie in de landbouw een verho ging van de totale loonsom met 32 miljoen gulden zou betekenen. La- Dlt nummer bestaat uit 6 pagina's Van de stijfkoji en de zot Vult de advocaat z\jn pot! ter werd duidelijk, dat een reken fout was gemaakt van plm. 12 miljoen gulden. Naar verluidt, zou de regering het plan hebben gehad om op basis van het oude cijfer doorberekening van 16 miljoen gulden toe te staan, hetgeen dan ook tot uitdrukking in de garantie prijzen zou moeten komen. De op de berekening aangebrach te correctie van het L.E.I. zou be tekenen, dat de vergunning tot doorberekenen met de helft dezer correctie is verlaagd. Het bedrag van 10 miljoen gulden betekent dus, dat in een systeem van werk classificatie deze niet geheel, doch slechts voor ongeveer de helft in de landbouwlonen tot uitdrukking kan komen. NATIONALE RAMP KARATSJI, 21-4. Er woedt in het gebied van Dacca, de hoofdstad van oost-Pakistan, een pokken- en cholera-epidemio, waarvan de gou verneur van oost-Pakistan, Hamed Ali, heeft gezegd, dat zij een na tionale ramp zijn. Volgens Hamed Ali vertoont de cholex-a-epidemie tekenen die wij zen op vermindering van de hevig heid, maar de pokken-epidemie duurt onverminderd voort. Groot-Brittannië en India zenden vaccin naar Dacca, India zelf heeft te kampen met een cholera-epide- mie in het gebied van Calcutta. De cholera-epidemie te Calcutta heeft in de afgelopen week 300 mensenlevens geëist, aldus hebben de ziekenhuizen meegedeeld. In de ze ziekenhuizen bevinden zich nog 1.300 choleragevallen. Sedert 1947 heeft de cholera in het gebied van Calcutta 18.645 men senlevens geëist. Er zijn in dezelfde tijd 53.493 gevallen geregistreerd. De huidige epidemie is de ernstig ste In twintig jaar. Op 28 en 29 april Bijzetting in grafkelder van de Nieuwe Kerk 's-GRAVENHAGE, 21-4. Op 28 en 29 april zal het stoffelijk over schot van prins Willem V, die op 9 april 1806 te Brunswtfk is over leden, door een Haagse begrafenis onderneming van Brunswijk wor den overgebraoht naar Delft, ter by zetting in de koninkiyke graf kelder. Koningin Juliana en prins Bernhardt zullen de plechtigheid van de byzetting in de Nieuwe Kerk by wonen. Wanneer de stoet te ongeveer 18.30 uur bij Poppe, ten oosten van Oldenzaal de Nederlandse grens bereikt, zal hij daar worden opge wacht door de commandant der Koninklijke Marechaussee, briga de-generaal L. de Zeeuw, verge zeld van zijn adjudant. De begelei ding van de stoet zal dan van een Duits motor-escorte worden over genomen door een motor-escorte van de Koninklijke Marechaussee, bestaande uit acht man onder be vel van een onderofficier. Brigade generaal de Zeeuw rijdt aan het hoofd van de stoet, gevolgd door vier motorrijders en de beide volg auto's. In de Nieuwe Kerk Aan de hoofdingang van de Nieu we Kerk zal de stoet worden op gewacht door de burgemeester van Delft, tevens commissaris van de koninklijke grafkelder, de heer D. de Loor, de president-kerkvoogd en Hr. Ms. oudste hofprediker ds. J. F. Berkel. Een dubbelpost van de Ko ninklijke Marechaussee zal het mi litaire eerbewijs brengen en acht manschappen, gekleed in ceremo niële tenue, doch zonder sabel, zul len de kist de kerk indragen. De hofprediker zal gaan voor de kist, en de overige heren die de stoet hebben opgewacht of daarvan deel hebben uitgemaakt, achter de kist. Voor de geopende hoofdingang van de koninklijke grafkelder zal de kist op een baar worden neergezet. De commissie van ontvangst, be staande uit de burgemeester van Delft, de president-kerkvoogd, als mede de voorzitter en secretaris van het comité zullen vervolgens Koningin Juliana en Prins Bern- hard opwachten en naar hun plaat sen begeleiden. Tijdens een korte dienst onder leiding van ds. Berkel, zal de kist, ontdaan van de Nederlandse vlag, op het signaal „taptoe", voorafge gaan door de commissaris van de koninklijke grafkelder door de manschappen van de Koninklijke Marechaussee naar beneden wor den gedragen. Tot slot blaast een trompetter van de Koninklijke Militaire Kapel het signaal „reveille". Clandestien geplaatste zomerwoning moet worden afgebroken Onder voorzitterschap van bur gemeester mr. G. F. Lunsingh Tonc- kens vergaderde de gemeenteraad. Gedeputeerde Staten keurden de overname van de Stichting „Moer- mond" goed van het terrein met beplanting, geschonken door H.K.H. Prinses Wilhelmina. Aan de vereniging van strandge- meenten werd een subsidie van f 20 per jaar toegekend. I.p v. een sport veld van 5 ha. zal een sportveld van 2,5 ha. worden aangelegd, daar de herverkaveling niet meer grond ter compensatie beschikbaar stelt. Aan de Ned. Heide Mij. is inmid dels een nieuwe opdracht, verstrekt. Men hoopt dat spoedig met de aan leg zal kunnen worden begonnen. Tussen hotel „Het wapen van Zeeland" en Huize Grol zullen drie nieuwe lichtmasten worden ge plaatst. De raad gaat akkoord met een voorstel de verlichting gedu rende een geheel jaar te laten branden tot 12 uur, terwijl het lichtpunt bij hotel „Het wapen van Zeeland" de hele nacht zal bran den. Het weggedeelte nabij het Wa tergat zal worden verbeterd. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenterf wordt een lening aan gegaan ad f 181.000 t.b.v. de wo ningbouw. Voor de heer J. M. v. d. Klooster te Bruinisse wordt tot 15 januari 1959 een woning beschikbaar ge steld in de Hoogenboompolder. Een onbreekbaar spoellokaal zal worden geplaatst op het naast de desbe treffende woning gelegen terrein van de gemeente. De huur van dit terrein werd bepaald op f 10 per maand. Hierna worden de grond prijzen op de Hoogenboompolder vastgesteld. Aan de firma Schulte Ooihorst wordt 2400 m-. terrein verkocht voor f 4,85 per m2. voor de bouw van middenstands wonin gen. Aan de Oranjevereniging wordt een subsidie toegekend van f 150 voor de te houden kindei- spelen op 30 april a.s. Aan de firma S. W. van den Hoek wordt op dracht verstrekt tot het schilderen van de Noorse woningen voor f 3850, onder voorbehoud dat het werk dit jaar wordt uitgevoerd, daar anders de opdracht zal ver vallen. Aan de heer P. Verton wordt het woonwagenterrein verpacht voor een ha.-prijs van f 160. In de peri ode 1952-1956 is door de Stichting Renesse winst gemaakt. Deze winst is in hoofdzaak gemaakt op de grondexploitatie. Op 1 december 1956 was er nog f 2200 aanwezig voor het zwembad. Verboden plaatsing zomerwoning De heer J. Stevense brengt ver volgens de verboden plaatsing van een zomerwoning door de heer G. Kappers op het terrein van de heer N. Dalebout ter sprake. Deze wo ning zal moeten worden afgebro ken en tegen de heer Kappers Is proces-verbaal opgemaakt. De heer Stevense vraagt qf er geen andere oplossing mogelijk is. De voorzitter antwoordt dat men, daar het een raadsbesluit betreft, konsekwent moet blijven, daar anders het hek van de dam is. De heren Padmos (Zie vervolg pap. 2).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1