Nederlandse inzending onderscheidt zich van de andere [■Bnaajl Financiën en Economie Nieuwe gereformeerde kerk (e Nieuwerkerk subliem staal van kerkarchitectuur li Mr üembl dktrJr De EXPO uiterlijk vrijwel geheel voltooid Modelboerderij en groots symbool der rijkseenheid BRUSSEL, 17-4. - Toen koning Boudewün donderdagochtend de wereldtentoonstelling opende, was dit werk van nationale inspannin gen en internationale samenwer king vrüwel geheel voltooid. Voor b(jna alle inzendingen geldt echter hetgeen een Amerikaanse hostess over de inzending van de V.S. zei: ,,VV\) zün klaar om de bezoekers te ontvangen, maar de inrichting van het paviljoen is nog niet geheel vol tooid". In vele gevallen zal deze voltooiing een kwestie van dagen zijn, maar in enkele paviljoens, zo als dat van Frankrijk, zal heiwerk nog wel enige weken duren. Het Nederlands paviljoen is een van de weinige inzendingen die al geheel voltooid zijn. Ook wat op zet betreft onderscheidt de Neder landse inzending zich van de an dere. Er zijn maar weinige afde lingen waar een zo natuurgetrouw en overzichtelijk beeld van het deelnemende land wordt, gegeven. Waar men in andere paviljoens door middel van foto's, films, ma quettes, statistiek e.d. een algemene indruk tracht te geven, geeft de Nederlandse afdeling talrijke on derdelen van het leven in Neder land in vol bedrijf. Zo ziet men bv. een complete modelboerderij met een weiland met grazend vee en wat verderop een bassin waar een (kunstmatige) golfslag breekt op een met basaltblokken versterkte dijk met vuurtoren. Het Neder landse transport wordt uitgebeeld door een modern treinstel, een vrachtauto, een achterstuk van een zeeschip, compleet met een twintig meter hoge mast met laadbomen, lieren en takels. Het vervoer door de lucht wordt gesymboliseerd door een doorsnede van een modern pas sagiersvliegtuig en een openge werkt model van de turboprop aandrijving van dit toestel. In een der gebouwen wordt een symbolische voorstelling gegeven van de rijkseenheid, bestaande uit drie gelijkwaardige delen: Neder land (met inbegrip van Nederlands Nieuw-Guinea), Suriname en de Nederlandse Antillen. Drie verti cale elementen, uit bakstenen ge vormd, worden als een geheel weer spiegeld in een-onderliggende vij ver. De andere inzendingen Wat de andere inzendingen be treft, ook hier beoogt men een beeld te geven van hetgeen voor het welzijn van het eigen land en. dat van de wereld wordt gedaan. De communistische landen leggen uiteraard de nadruk op de presta ties sedert het aan de macht komen van de huidige regimes. Het Sow- jet-paviljoen wordt bv. letterlijk De werkloosheid in de Verenigde Staten De heer Ray Larsen, als analyst verbonden aan het Amerikaanse federale bureau voor arbeidsstatis- tieken, heeft voorspeld, dat de werkloosheid in de Verenigde Sta ten in juni a s. groter zal zijn dan het in maart jl. bereikte niveau van 5,2 miljoen Dit zou het gevolg zijn van het feit, dat afgestudeer den van middelbare en hogescholen zich dan op de arbeidsmarkt zullen aanmelden. Voorts zeide hij, dat verwacht wordt, dat de werkloos heid deze maand en in mei a.s een daling te zien zou geven. Hij raam de het aantal afgestudeerden voor dit jaar op iVz 2 miljoen. Vorig jaar, aldus Larsen, steeg het aantal werklozen in juni met 600.000. en figuurlijk beheerst door het reus achtige beeld van Lenin. Door middel van produkten van de in dustrie en door foto's, statistieken e.d. wordt een beeld gegeven van de vorderingen op allerlei gebied sinds de oktoberrevolutie. Op cultureel terrein wordt de grens wat vroe ger getrokken. Zo worden op let terkundig gebied bv. ook de figu ren van Tolstoi en Tsjechof, in ver band met Gorki, belicht terwijl op toneelgebied ook aan Stanislafski aandacht wordt gewijd. Evenals in het Amerikaanse pa viljoen is er in bet Sow jet-pavil joen werk gemaakt van dc inzen ding op technisch gebied. Men ziet er modellen van raketten voor het onderzoeken van de dampkring en de ruimte - o.a. een raketkop met kunstmaan naar bet model van de tweede Spoetnik - opengewerkte modellen van de nieuwste Russi sche vliegtuigen en de prototypes van twee grote en twee kleinere personenauto's, welke de Russen in serie willen gaan bouwen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. De dertienjarige Ma- rietje van Hooijdonk die in de Heu velstraat te Breda onverwacht de weg overstak, is gegrepen door een vrachtauto bestuurd door de heer E uit Breda. Het kind werd op slag gedood. AMSTERDAM. De 43-jarige ke teldrijver H. de Vries uit Amster dam, die dinsdagavond na een on geluk op de hoek van de Amstel en de Prinsengracht te Amsterdam in zeer ernstige toestand naar het Weesperpleinziekenhuis werd over gebracht, is in de loop van de nacht overleden. Ingezonden mededeling 7kw/'tTere huid? JJWIWO. Babyderrrweep VOORNAME AANWINST VOOR GEMEENTE Voorfront zet stijlvol accent op interieur (Van onze redakteur) De nieuwe gereformeerde kerk te Nieuwerkerk - die vrij dag(avond) a.s. officieel in gebruik zal worden genomen - mag gelden als een su bliem staal van moderne kerkbouw, opvallend door een architectonisch knap bedacht interieur en afgewerkt met een zorgvuldigheid die in overeenstemming mag heten met de gewyde bestemming van het fraaie gebouw. Deze nieuwe kerk (de derde op Schouwen-Duiveland na de ramp), vervangt de oude, die - ongeveer staande op dezelfde plaats aan de Ooststraat - door de februari-ramp dusdanig werd geteisterd, dat aan herstel niet meer serieus kon worden gedacht. De kerk is naar een ontwerp van de architect de heer L. v. d. Gaag van het Rotterdamse architectenbureau Chr. de Heer, gebouwd door de aannemer de heer L. Tieleman te Nieuwerkerk. Een vruchtbare - en wederzyds inspirerende - samenwerking tussen architect en bouw meester hebben vorm gegeven aan dit vooruitstrevende (hier en daar zelfs gedurfde) exempel van hedendaagse kerkarchitectuur. De nieuwe aanwinst voor Nieu werkerk, volkomen passend in het gemoderniseerde dorpspatroon, wordt zowel wat betreft in- als ex terieur, beheerst door een glazen muurwand, waarin de architect met speelse fantasie in blauw, rood en egaal een punten- en lijnenspel heeft getekend, dat wij niet los zouden willen zien van de evange lische blijheid, waarvan ook het stoffelijk kerkgebouw getuigenis af te leggen heeft. Verder dominerend is het uiterst zorgvuldig afgewo gen voorfront, met als bepalende elementen de streng geciseleerde preekstoel, uitgevoerd in ruwge- hakte beton met een trap van een voorname Wengé-houtsoort, dat te genwoordig in kerken en openbare gebouwen veel wordt toegepast. Herinnering aan watersnood In roodkoperen letters is op de voorzijde van de preekstoel de tekst: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven" aangebracht. Even eens in Wengé uitgevoerd is de strakke avondmaalstafel, die in een symbolische lijn correspondeert met het in het voorportaal aangebrach te wandbord, met de tekst uit Deut. 4 9a: „Alleen, neem U er voor in acht en hoed U er voor, dat Gij de dingen, die gij met eigen ogen ge zien hebt niet vergeet". Daaronder staan de woorden: „Ter nagedach tenis aan de 55 leden onzer ge meente, die bij de watersnoodramp - 1-2-1953 - zijn omgekomen". Hetzelfde materiaal (ruwgehakt beton) is ook gebruikt voor het stijlvolle doopvont, dat een harmo nische afsluiting geeft van het voorfront, waarvan het platform is uitgevoerd in beton met colovinyl- bedekking in een donkere tint. Ge heel links tegen de wand treft men Produktschap besluit tot nieuwe oester- en mosselverordeningen Geen gelijkwaardige verwaterplaatsen in Waddenzee Het bestuur van het produkt schap voor Vis en Visprodukten heeft tot een nieuwe Oesterveror dening 1957 en een nieuwe Mossel verordening 1957 besloten. De in houd van de nieuwe oesterverorde ning is in principe gelijk aan de oude bedrijf sschapsverordening, terwijl aan de nieuwe mosselver ordening een exporteursregeling werd toegevoegd. Dit heeft minister Vondeling me degedeeld naar aanleiding van vra gen welke hem werden gesteld bij een mondeling overleg met de vaste commissie voor de Visserij uit de Tweede Kamer over het visserij beleid. De mosselverordening regelt het aanbod van de mosselen, dat bij het kantoor voor mosselzaken van het produktschap te Bergen op Zoom is geconcentreerd. Na aanmelding van de exportbehoefte van de ex porteur wordt door het kantoor aangewezen welke kweker de voor uitvoer gevraagde partijen zal le veren. De exporteursregeling voor mossels komt overeen met die van de oesterexporteurs. Het produktschap heeft in zijn vergadering van 3 april 1958 be paald, dat deze verordeningen van beperkte duur zijn, nl. tot medio 1959. Aangezien het mosselseizoen 1957/1958 inmiddels is beëindigd en de mosselverordening zal gelden voor het seizoen 1958/1959, is het juridische bezwaar tegen de terug werkende kracht van de mossel verordening tot 1 juli 1957 opge heven. De Waddenzee De minister is gaarne bereid nauwkeurig te doen onderzoeken, welke mogelijkheden de Wadden zee biedt voor het verwateren van consumptiemosselen. In feite is met dit onderzoek reeds een begin ge maakt. Vooruitlopende op de resultaten kan reeds thans worden gezegd, dat natuurlijke verwaterplaatsen van dezelfde hoge kwaliteit als die in Zeeland, in de Waddenzee niet te vinden zullen zijn, omdat het getij- verschil in de Waddenzee zoveel geringer is dan in Zeeland. Indien men echter met een minder vol maakte en wellicht ook, minder ef ficiënte wijze van verwateren ge noegen wil nemen, lijkt het niet uitgosloten dat de Waddenzee enige mogelijkheden biedt, zij het op be perkte schaal. Het is echter zeer wel denkbaar, dat door de bouw van een speciale installatie het probleem van het verwateren van mosselen in de Waddenzee kan worden opgelost. de ouderlingen en diakenenbanken. Als we ons een enkele opmerking mogen veroorloven, menen wij dat het muurvlak rechts van de preek stoel met een streng gesneden kruis in Wengé nog op zeer logische wij ze gebroken zou kunnen worden. Deze opmerking houdt echter waar lijk geen kritiek in op het sublieme voorfront, dat wij niet aarzelen als meesterlijk van architectonische in ventie te kwalificeren. In overeen stemming met de lijnen van het voorfront is het aankondigingsbord aangebracht tegen de achtermuur. Het verdere interieur De westelijke muur wordt ge broken door een hoog oprankend raam in wit glas, afgesloten met een rood gordijn, contrasterend met de glazen pui, die met blauwe gor- nijnen kan worden afgesloten. De onderwand van de gaanderij is uit- getand voor een juiste accouslische werking. Links daarvan treft men de fraaie toegangsdeur in zwart omrand noten-fineer en rechts de dubbele toegangsdeur, in blank glas Het portaal wordt naar buiten afgesloten door een stel dubbele deuren met glaspanelen, voorzien van gezandstraalde banden Aparte vermelding verdienen de Solln- höfer natuurtegels, die aan de vloer een voornaam cachet geven De oostelijke muur is uitgevoerd in gele Limburgse klampsteen met donkerder getinte versterkingspi lasters. Het puntig toelopend pla fond is gehouden in een blauw grijze kleur. De handgemaakte pa rallel opgestelde banken, zijn uit gevoerd in mahonie en essen. On der de banken zijn verwarmings buizen aangebracht, terwijl het ge bouw verder centraal wordt ver warmd. In het plafond is een serie comptalux-lampen ingebouwd, ter wijl voor de centrale verlichting een set bolarmaturen zorg draagt. Het bijgebouw Een aparte (zij)ingang geeft toe gang tot het bijgebouw, bestaande uit een ruim vergaderlokaal, met aangebouwde muurkasten, een kof- fiekeuken en een toilet. De speels heid der kleuren wordt in de hall van het bijgebouw geaccentueerd door het plafond in tomatenrood. Een aparte deur geeft toegang tot de kelder van de centrale verwar ming. Op het nieuwe kerkgebouw is een torentje geplaatst, dat als mo tief het bovenaanzicht van de kerk vertoont. Op een spitse kolom is de haan geplaatst, afkomstig (als enig rudiment) van het oude kerk gebouw. De driehoekige regenpijp wijst er op, dat ook bij het exte rieur naar originaliteit is gestreefd. Als gemeld werd de kerk ge bouwd door de aannemer L. Tie leman, met als onderaannemers A. Deurloo (schilderwerk), A. Lieven- se (elektriciteit), J. Kesteloo (smids- werk en sanitair) en firma Tamse (centrale verwarming) De aankle ding (ook de banken) werd ver zorgd door meubelmakerij J. Tanis Rest nog te melden, dat zich in het torentje een luidklok bevindt. De preekstoel zal nog worden voor zien van een neerhangend antepen- dium, terwijl de gemeente bij ge legenheid van de ingebruikneming de predikant der gemeente dr. J. H. Becker een toga zal aanbieden. Ingezonden mededeling ONZE MEUBELEN ZIJN VEEL ROYALER EN SOLIDER UITGEVOERD, ONZE PRIJZEN ZIJN UITERST VOORDELIG KOOPT MET OVERLEG, KIJKT EERST BIJ STAD EN PROVINCIE ELLEMEET Loop der bevolking over maart: Ingekomen: 31. E. Schuur van Noordgouwe. Vertrokken: 26. J. J. Kooman naar Renesse. ELKERZEE Loop der bevolking over maart: Vertrokken: 3. L. H van den Ber ge naar Amsterdam; 3. L Dorre man naar Amsterdam; 14. C. Vaane naar Vlissingen. OUWERKERK In deze gemeente gaven zich 32 personen op als donor voor het Rode Kruis. De collecte voor „Sonnevanek" en „Zonnegloren" heeft alhier op gebracht f 87,60. Knaapje zakte in caissongat Het 12-jarig zoontje van de heer K. alhier had het ongeluk in één der gaten van een sluitcaisson te vallen, waar hij slechts met moeite kon worden uitgehaald door de heer I. d. B. Een vol uur heeft 't knaap je in het ijskoude wat'er gestaan en hij was dan ook bevangen door de koude. De gaten in.de caissons zijn gevaarlijk en voorzichtigheid bij het betreden blijft geboden. PREDIKBEURTEN Zondag 20 april Ned. Herv. Kerk Zierikzce: Grote kerk: 10 uur dhr. v. Pel, 6.30 uur ds. Bezemer; Ver.- gebouw: 10 uur ds. v. Royen. Kerk- werve: 10 uur ds. v. d. Grift. Se- rooskerke: 10 uur dhr. C. W. Ber- revoets (jeugddienst). Burgh: 10 u. ds. Swaak. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. Groot. Noordwelle: 10 uur ds. Groot. Ei kerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brou wershaven: 10 uur ds. v. Liere. Zonnemairc: 10 uur prof. dr. J. N. Sevenster uit Amsterdam (bevesti ging kand. W. S. Duvekot), 2.30 uur ds. Duvekot (intrede). Noordgouwe: 7 uur ds. Buinink. Dreischor: 10 u. ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur (H.D.) en 6 uur ds. Rijks. Sirjans- land: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. v. Royen. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en' 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzce: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees. Gereformeerde Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Meijer. Renesse: 7.30 uur ds. Meijer. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. E. Brunsting, em.-pred. te Baarn. Zonnemaire: 10 en 5 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. Schuddebeurs. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis (bed. H.A. en dankz.). Kerkwerve: 10 en 6 uur prof. J. Hovius uit Apeldoorn (bed. H.A. en dankz.). Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur prof. Hovius. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur ds. Heerschap uit Borssele. Nieuwer kerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oos terland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst; 7.30 uur verlossingssamenkomst. Boompjes op binnenring worden verplaatst Alle boompjes op de binnen ring worden er uit gehaald en ver plaatst naar de buitenring De bin nenring zal worden voorzien van een nieuwe beplanting. BRUINISSE Beplanting wegbermen in de polder Door de dienst Herverkaveling Schouwen-Duiveland is een begin gemaakt met het beplanten van enkele wegbermen in de polder Bruinisse. De polderwegen zijn in deze polder over het algemeen vrij smal, zodat op verzoek van het polderbestuur op enkele wegen de voorgenomen beplanting geen door gang zal vinden, omdat dit hinder lijk zou zijn voor het verkeer en de uitwijkmogelijkheden te zeer zou beperken. Landbouw en veeteelt Tentoonstelling „In Zuivelland" ROTTERDAM, 17-4. Met het doorknippen van een lint heeft bur gemeester van Walsum, die in ge zelschap was van zijn echtgenote, vanmorgen op het terrein aan de Kruiskade te Rotterdam de ten toonstelling „In Zuivelland" ge opend, die tot en met 10 mei a s. door het Nederlandse Zuivelbureau wordt gehouden. Aan deze handeling ging vooraf een bijeenkomst in Café de la Paix, waar o.a. de voorzitter van het bu reau, de heer J. A. Geluk, er op wees dat er aanvankelijk tot groter produktie was aangespoord. Nu de ze er eenmaal is, laten de markten de zuivelindustrie in de steek. De moeilijkheden op internationaal ge bied zijn zeer groot. SCHIPHOL. Woensdag kwamen in de loop van de dag op de Am sterdamse luchthaven weer ver scheidene winnaars aan van de „Spirit of St. Louis"-prijsvraag, enige tijd geleden uitgeschreven door de K.L.M. en Warner Brothers ter gelegenheid van de verfilming van de historische vlucht van Charles Lindberg dertig jaar gele den over de oceaan. WAGENINGEN. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, heeft in Wageningen het nieuwe binnenvaartlaboratorium van het Nederlands Scheepsbouw kundig proefstation officieel in ge bruik gesteld'. KERKNIEUW S Geref. Kerken Ds. A. D. C. Kok overleden 's-GRAVENHAGE, 17-4. Heden is te Voorburg overleden ds. A. D. C. Kok, emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerk van Idsken- huizen (gem. Doniawerstal - Fr.). Adrianus Dirk Cornelis Kok werd 6 juli 1870 te Schiedam ge boren. Hij bezocht het gymnasium aldaar en ontving zijn opleiding aan de theologische school te Kam pen, waar hij in 1892 kandidaat werd. Op 18 juni 1893 nam hij het beroep naar Nieuw-Helvoet aan; in die plaats arbeidde ds. Kok 19 jaar. In 1912 vertrok hij naar Scha- rendijke en in 1916 vandaar naar Warffum. In 1920 deed hij zijn intrede te Idskenhuizen, welke ge meente hij heeft gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem 23 april 1933 door de classis Heerenveen eervol verleend werd. Hierna ves tigde ds. Kok zich te 's-Gravenhage en in 1940 te Voorburg. Ds. Kok was o.m. leraar kerkge schiedenis aan de Gereformeerde kweekschool te Rotterdam. In Warffum bracht hij de organisatie van de christelijke landarbeiders tot stand en in zijn laatste ge meente was hij tien jaar voorzitter van de deputaten voor de evange lisatie in Friesland, zuid-oosthoek. In zijn eerste gemeente gaf hij de stoot tot de stichting van een chi-is- telijke school en tot de oprichting van een christelijke mulo-school te Hellevoetsluis. Ook aan de zen- dingsarbeid van de Gereformeerde Kerken van Friesland, die hun zen dingsterreinen eerst te Keboemen, later te Wonosobo hadden, had ds. Kok als deputaat een levendig aan deel. De begrafenis is bepaald op za terdag a.s. te Voorburg. DE GROTE OPSTAND 21. „Hiehierheen!" hakkelt de oude koopman en haastig grijpt hij een lantaarn en snelt voor Crithon uit een donkere trap af. „De kelder komt bij de rivier uit", hijgt de oude. „Hier, kijk, een boot, zo kunt U ongemerkt de stad uitkomenl" Hij licht dc ridder bij met zijn lantaarn als deze in een kleine roeiboot klimt, die daar onder aan de trap gemeerd ligt. „O, dat gespuis!" jammert Avidis, „zij hadden uw edele haast doodgeschoten! Kom toch snel terug, Messire, met uw krijgers, voor die schurken hier alles kort en klein slaan!" Binnen het uur ben ik terug met honderd uitgelezen sol daten", zegt Crithon grimmig, terwijl hij de boot afstoot. „Tracht zolang dus hun belegering te doorstaan 1" Onopgemerkt roeit Crithon de boot tot buiten de stadspoorten. Dan springt hij haastig aan wal en snelt over de besneeuwde velden naar zijn kasteel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6