De herverkaveling versluiert het beeld van de Zeeuwse werkloosheid liesje op een dwaalspoor DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag is april No. U3« MINISTER VONDELING IN ZEELAND Werkgelegenheid-situatie in deze provincie ongunstig Ingezonden mededeling HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET mei haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want.. MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. GOES, 16-4. - De minister van Landbouw, Visserü en Voedsel voorziening, dr. A. Vondeling, heeft vandaag een bezoek aan Zeeland gebracht om zich op de hoogte te stellen van de situatie van de land bouw In Zeeland en de agrarische regionale problemen in dit gewest. Na zün besprekingen te Goes met de gewestelijke raad van het Land bouwschap en het college van Rijks- tulnbouwconsuienten in Zeeland, stond hij de pers te woord. Hij merkte op, dat zijn bezoek van grote betekenis is geweest en dat hU van diverse factoren van de Zeeuwse landbouw heeft kennis genomen, die hij vroeger nooit of onvoldoende gekend heeft. Wij moeten komen tot twee richtingen, aldus de minister. Men moet niet alleen naar Den Haag reizen, maar vanuit deze stad ook naar de pro vincies. Tijdens de vergadering van de gewestelijke raad van het Land bouwschap is uitvoerig gesproken over de inkrimping van de voor lichtingsdiensten van de regering, over de werkloosheid, de verdro gende gronden in de Braakman en over de moeilijkheden in de vlas cultuur. Aan de werkgelegenheid, zo deelde de minister mede, zitten voor Zeeland bijzondere facetten. Het beeld is versluierd door de werkzaamheden bij de herverkave ling. Het werkelijke beeld van de werkloosheid is in Zeeland, aldus de minister, veel slechter dan de officiële cijfers aangeven en hij vond de werkgelegenheid-situatie in Zeeland niet zo gunstig. Hij ver wachtte wel dat er op langere ter mijn gunstige perspectieven voor Zeeland zijn, vooral gelet op het Deltaplan en de verhoudingen in west-Europa. Maar in de eerstvol gende jaren bieden deze schone perspectieven nog weinig houvast. De minister was niet optimistisch gestemd over het vinden van werk gelegenheid op het Zeeuwse platte land. Ook sprak de "minister over de inkrimping van de landbouwvoor lichtingsdiensten in Zeeland. Hij vond het billijk, vooral gelet op de financiële situatie waarin Neder- Ingezonden mededeling Wat Lies je de laatste tijd toch tegen tante Toos heeft, is voor iedereen een raadsel. Het kleine ding is immers juist altijd dol op deze vriendin van moeder geweest. En omgekeerd kon tante Toos bij zonder goed met Liesje opschieten. Zelf ongetrouwd vond ze in het ge zin van haar vriendin bevrediging voor veel van wat ze miste. Altijd brengt ze een aardigheidje voor Liesje mee. Ze weet steeds nieuwe spelletjes en mooie sprook jes te verzinnen. Kortom als tante Toos komt, is het feest voor Liesje. Zo zeer, dat moeder wel eens la chend zei: „Het kind hangt meer aan jou dan aan mij". En opeens is daar verandering in gekomen. Liesje is ronduit vijandig tegenover tante Toos komen te staan. Als tante Toos binnenkomt, staat ze haar met boze, achterdochtige ogen aan te staren. Ze houdt de handjes stijf op de rug. M'et moeite laat ze zich dwingen, goedendag te zeggen, maar een handje kan er beslist niet af Laat staan een zoentje. Moeder is er al boos om gewor den Die gekke kuren van dat kind. Wat hééft ze toch? HU trekt niet bij „Laat haar maar", zegt tante Toos. „Met dwingen bereik je niets. Eerder maak je het er erger door. Ze zal vanzelf wel weer bijtrekken" Maar Liesje trekt niet bij. De lekkerste zuurtjes of chocolaadjes kunnen haar niet verleiden. Ze weigert alles hardnekkig en vol hardt in haar vijandigheid. Het hindert tante Toos veel meer dan ze wil laten merken. Ze gaat er over piekeren. Er moet toch een reden zijn voor deze zonderlinge verandering in zo'n klein kind. Als ze die nu maar ontdekken kon, dan kon er mischien iets verholpen worden. Ze probeert er achter te komen, van wanneer Llesje's afweer nu land verkeert, dat de boer ook zelf in zijn portemonnaie moet tasten voor het bekostigen van deze voor lichting. Uitbreiding van de voor lichting is eerder nodig dan in krimping, maar de boeren moeten zelf maar eens gaan betalen. Over de herverkaveling merkte de mi nister op dat getracht moet worden de voordelen van deze werkzaam heden te behouden. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap zal zich bezinnen op de Prinses Mcirgrethe van Denemarke gelegenheid waarvan zij met haar door Kopenhagen heeft gemaakt. - derjurige prinses en haar vader in c tocht door Kopenhagen. BOND VAN NEDE: Ds. L. H. Ruitenberg: Om het predikantenkorps van de Hervormde Kerk op peil te houden, zijn zeventig theologen per jaar vol doende. Maar in de laatste jaren liep het aantal aankomende theolo gische studenten met de helft tex-ug. Velen willen het px-edikantsambt niet. Dit deelde ds. L. H. Ruitenberg, de voorzitter van de Bond van Ne derlandse pi'edikanten, mede op de deze week in Utrecht gehouden jaarvergadering. De financiële situatie van de pre dikant is, naar zijn mening, niet de voornaamste reden van de terug gang. Hij noemde enkele andere motieven. Nu de maatschappij zo veel meer technische, administra tieve en sociaal-leidende functies heeft geschapen, zijn de mogelijk heden voor stijging op de maat schappelijke ladder groter gewor den. Voorts is de gemeente minder zichtbaar geworden. Er is geen sa menvallen meer tussen gemeente en gemeenschap, met het gevolg dat de dominee een andere functie bezig is te krijgen. Jongeren zullen intens de voornaamheid van de ge- eigenlijk dateert. Ze tracht zich te herinneren, of ze misschien onbe wust iets gedaan heeft, waarmee ze de kleine meid teleurgesteld of verschrikt heeft. Dan opeens komt haar een middag in de gedachten, waarop ze bij Liesjes moeder bin nen gekomen is, helemaal vol van een schilderijen-tentoonstelling, waar ze beslist samen h'een moeten gaan. Het is de laatste dag, dus als ze nu niet gaan. Moeder en Liesje staan allebei klaar om uit te gaan. „We zouden naar de speeltuin. Ik heb het Liesje beloofdaarzelt moeder. Afgescheept Voor die ene keer ziet tante Toos Liesje over het hoofd in haar ver langen om met haar vriendin naar de' tentoonstelling te gaan. „Naar de speeltuin kun je elke dag. Maar de tentoonstelling wacht niet", dringt ze aan. Moeder laat zich overhalen. Liesje wordt met een vage belofte afgescheept en daar na naar de buren getransporteerd. Ineens staat tante Toos het ge zichtje van het kind weer duide lijk voor de geest. De diep veront waardigde, donkere blik in de boze ogen. Ja, toen moet haar vijandig heid en achterdocht geboren zijn. 2n tante Toos was de schuld van alles. Zij had gemaakt, dat moeder haar belofte van de speeltuin brak. Tante Toos heeft alles in de war gestuurd, zonder dat Liesje begrijpt waarom. Sindsdien associeert ze elk bezoek van tante Toos met iets akeligs. De houding van het kind is geen beredeneerde wraak of onverzoen lijkheid om wat gebeurd is; maar onbewuste afweer van wat ze vreest, dat wéér gebeuren zal Met veel geduld en genegenheid zal het 'ante Toos hopelijk wel weer luk ken, Liesjes vertrouwen te her winnen. MARCELLE. vraag of hier ma'atregelen moeten worden genomen en welke die zul len zijn. Sprekende over het werk van de consulenten zei de heer Vondeling, dat dit geen verlengstuk van de landbouwpolitiek is. Hierover be staat echter in Zeeland geen ver schil van mening. Hij deelde mede dat maandag a.s. met het Landbouwschap een be spreking zal worden gevoerd over de vlasser ij. i is woensdag 18 jaar geworden, ter vader, koning Frederik, een rijtoer Op de foto ziet men de thans meer- dmiraalsuniform tijdens de staatsie- PREDIKANTEN kerken zijn in feite en" meente, haar innerlijk leven, moe ten kennen, willen zij het aantrek kelijk vinden daarin een levenstaak te wensen. Tenslotte: als wellicht de diepere oorzaak van het terug- ebben der theologische aandrang: het predikant-zijn zelf is belast met een traditie die niet meer aan slaat, met een naam die vreemde associaties wekt. Het preken, het huisbezoek doen, het catechiseren, vormen activiteiten die vreemd zijn aan het levensbesef van de jonge ren, aldus de voorzitter. Naar zijn overtuiging zal de kerk op den duur - gesteld dat de ver minderde aandrang om px'edikant te worden aanhoudt - voor de vraag komen te staan, welke de in richting der gemeente moet wor den. Onze kerken zijn in feite domi- neeskerken, ondanks alle anders- klinkende theologische beschou wingen. En het blijkt, dat elke ge meenschap, ook een gemeente van Christus, leiding eist. Het zal de vraag zijn of in de toekomst het type van de huidige predikant no dig is, aldus ds. Ruitenberg. iStereofonische geluidsweergave op grammofoonplaat i AMSTERDAM, 16-4. Een Neder landse industrie (Amsterdam) is er na 2V2 jaar experimenteren in ge slaagd „stereofonische geluidsweer gave via de grammofoonplaat wer kelijkheid te maken", op „minder kostbare manier, nl. op kristal ba sis". Tijdens een zeer druk bezochte persconferentie te Amsterdam is dit vanochtend medegedeeld en met het spelen van enkele „expe rimentele" platen geïllustreerd. „Steteofonische platen" van ve lerlei fabrikaat, opgenomen volgens dat principe komen binnenkort in de handel. De luisteraar-liefhebber dient zich voor het stereofonisch beluis teren daarvan een apart verster ker t je en een. afzonderlijke luid spreker aan te schaffen. Zowel aan de zijde van de op name als aan die van de weergave is „een geheel nieuw principe" toe gepast. Namelijk de toepassing van twee in plaats en tijd verschoven bron-signalen in een groef van de plaat. Twee rechthoekszijden van het kristal brengen de groef in de plaat. Rechts de signalen van bv. de ene groep instrumenten, Itnks die van de andere groep. In het stereo-plckup element (genaamd „binofluid") worden de beide ka nalen gescheiden en elk afzonder lijk via versterkers naar af zonder - lijke luidsprekers .cq. luidspreker- groepen overgebracht. De luisteraar krijgt zo de indruk aanwezig te zijn bij de originele vertolking. Hij is in staat elk in strument te localiseren. Middels een aparte schakeling kunnen de stereoplaten ook via de gewone pxek-up - dus zonder ruim telijk effect - worden beluisterd. Voor dit nieuwe systeem - zo werd medegedeeld - bestaat reeds grote belangstelling: „Een verheu gend aantal bestellingen o.a. uit Amerika is reeds ontvangen". KERKNIEUWS Ned. Herv. Gemeente Zonnemaire De arbeid in de Hervormde ge meente van Zonnemaire van ds. P. J de Geiter (beroepen in 1603) was niet zonder moeilijkheden. In 1608 klagen enkele gemeenteleden hem bij de classis aan wegens onzuiver heid in de leer. Was hij misschien wat Remonstrants? Ook schout en schepenen bemoeien zich met deze godsdienstige kwestie. Ze verne men dat „er enige achterclap en lasteringe onder tgemeene volk ge- hoort wort tegen zijn persoon en de gemeente, alsdat hij zoude be schuldigt worden van valschen leere tot onteeringe van zijnen goeden naeme tot cleinachtinge van den Godsdienst en tot schande en breuke en verstooring der gemeen te". De overheid verzoekt de clas sis om maatregelen. Ze geeft een goed getuigenis van de predikant: „hij is zeer neerstig en getrouw in zijn ampt en bedienen, gezont in de leer, en vroom van leven, richtich in zijnen handel ende wandel". De zaak kwam gelukkig in orde. Sedert 1657 geven de kerkeraads- notulen allerlei inlichtingen over het werk der predikanten. Een be langrijk onderdeel daarvan is het huisbezoek. Vier maal in het jaar werd in verband met de viering van het Avondmaal onderzoek ge daan naar de levenswandel der ge- FEUÏLLETON Plotseling spitste ze haar oren. Hoox-de ze het goed? Ja, verdraaid, de deur tussen de keuken en de gang ging open en even daarna weer dicht. Ze was er dus toch in gekomen. Maar hoe? Ze wist per tinent, dat de knippen overal goed toegeschoven waren Ja, hoor, ze was binnen, want nu hoorde ze het bekende geluid van het vullen der waterketel. Ze had zoeven natuurlijk haar mantel en hoed aan de kapstok gehangen. Ze zou toch wel eens willen weten, op welke wijze ze was binnenge komen. HOOFDSTUK 11. Ellen wil eens wat van Holland zien. Oom Willem kwam die morgen pas laat beneden. Hij was niet hele maal in orde „Dat komt door het Hollandse klimaat", zei hij, met een poging tot lachen. „Een mens moet eerst weer een beetje accli matiseren. Maar het betekent niets. Een dagje of twee binnen blijven, dan is het wel weer meteen in orde. We hebben nog dagen genoeg voor ons om van ons landje te genieten, niet Nel?" En zijn vx-ouvv-vondr dat hij vol komen gelijk had. „Blijf jij vandaag maar eens kalm thuis en morgen eveneens, dan komt alles best in orde". „Jammer", vond Ellen, die een pruillip trok. „Ik had me er al op verheugd vandaag eens een toex-tje te maken door Holland. Ik heb er nog zo weinig van gezien". meenteleden (censura morum). De genen die ergernis hadden gegeven door een onchristelijke levenswan del, werden door dé predikant en een ouderling hierover aangespro ken. Als hoofdmaatregel werd hun het Avondmaal ontzegd. Telkens is in de kerkeraadsnotulen van de 17e en 18e eeuw sprake van dit onderdeel van het kerkelijk werk. De kerkelijke tucht, bestaande uit het verbod tot Avondmaalsviering, werd toegepast in gevallen van dronkenschap, diefstal, overspel, laster, ruzie enz. Men poogde op deze wijze het christelijk leven vorm te geven. Het was zeker niet 't gemakkelijkste onderdeel van het predikantsambt. Behalve in het kerkelijk archief, hebben de predikanten nog elders sporen nagelaten: Hun graven. Veel predikanten zijn hier gestor ven, en in de kerk begraven Door de afbraak van de oude kerk in 1866 zijn de meeste graven opge ruimd. Eén grafsteen van een pre dikant is echter in de nieuwe kerk bewaard gebleven Het is de graf steen van ds. Bartholomeus van der Port, gestorven in 1679, en van z'n vrouw. Jammer genoeg is de graf zerk aan het oog onttrokken, om dat hij onder een kerkbank ligt. (Slot volgt). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Britswerd-Wieuwerd F. A. Westhof, Midsland op Ter- 34 „O, maar daar is wel wat op te vinden", vond oom. „Al ben ik dan geen honderd procent, er zijn nog meer mensen in huis. Apropos, Jan, wanneer ga je weer aan het werk?" „Aanstaande maandag, oom. U begrijpt, ik kan niet langer weg blijven. Ik heb nu al vier dagen gehad en. „Natuurlijk, jongen, dat begrij pen wij volkomen. Maar als jij deze dag nu eens benut en er met Ellen met de wagen uittrekt. Dan maken jullie maar eens een mooie tocht door ons land Het kind is ten slotte naar Nederland gekomen om er wat van te zien en dat gebeurt niet, als ze altijd in huis zit. En jij hebt dan tevens een genoegelijke dag Of je vrouw moet bezwaar hebben". Maar Betsy verklaarde, dat ze er niet het minste bezwaar tegen had. Integendeel. Het zou juist wel eens goed voor haar man zijn, meende ze, als hij er een dagje uitging. „Je bent dus niet jaloers?" vroeg Ellen met een ondeugende klank in haar stem. Betsy haalde minachtend haar schouders op. „Dat is een woord, dat bij ons niet bestaat, wat jij, Jan?" „Zo is het". „Ik zal even een lunchpakket klaar maken", zei de plaatsvervan gende echtgenote, terwijl ze naar de keuken ging. „Best, dan zal ik intussen de wa gen halen", zei Ellen, haar korte manteltje aantrekkend. Jan keek verrast op. „Kan ze ook al rijden?" vroeg hij. „O, als de beste. Trouwens ze heeft zelf een wagentje thuis. Ja, schelling; te Nieuw Lekkerland (wijk Kinderdijk): J. Klein Kra nenburg, Hilversum; door de Gen. Synode als pred voor buitenge wone werkzaamheden (legerpred.) J. J. Botma, kand. te Anjum en A. Kamman, kand. te Noordwijk aan Zee. Aangenomen het beroep der Gen. Synode als pred. voor buitengewone werkzaamheden (arbeid in dienst van de Cimade, ten behoeve van evangelisatiepost Coudekerque in Frankrijk): G. Allers, kand. te Amersfoort. Bedankt voor Waarder: G. van Estrik, Nieuwland; voor Katwijk aan Zee (wijkgemeente Noord- Oost): J W. de Bruijn, Harderwijk; voor Ouderkerk a.d IJssel: A. Klein Kranenburg, Hilversum. Ger. Kerken Beroepen te Loenen a.d. Vecht: H. J. Bavinck, kand. te Amster dam-oost. Bedankt voor Diever. W. H. J. de Boer, Heerenveen. Ger. Kerken (art. 31 K O.) Beroepen te Schouwerzij 1: H. Smit, kand. te Utx-echt. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Bunschoten: W. van 't Spijker, Drogeham; voor Rotterdam-Kralingen: G. de Vries, Zeist. jong bij ons heeft bijna iedereen een auto, net zoals hier een fiets. Maar bij ons zijn de afstanden dan ook veel groter". Jan ging even naar boven om zich te verkleden, waarna hij de keuken binnenliep. Betsy, die nog min of meer nijdig was, omdat alle deuren gesloten waren geweest, had nu meteen gelegenheid, haar hart te luchten. „Je bent ook een mooie", zei ze boos, „om toch het nachtslot op de voordeur te doen. We hadden nog zo afgesproken „Wat nachtslot?" vx"oeg hij ver wonderd. „Ik heb niets aan de voor deur gedaan. Integendeel. Voor ik naar bed ging, gisteravond, heb ik nog terdege gekeken, of de ket ting los en de knippen er niet op waren. Index-daad, dat hadden we toch afgesproken?" „Nou, dan zullen de kabouter tjes het wel gedaan hebben, vei> onderstel ik", antwoox-dde de jonge vrouw woest. „Ik zeg je, dat de beide knippen er op zaten en de ketting eveneens. Bovendien was de achterdeur ook op slot". „Maar hoe ben je dan binnen gekomen?" „Door het keukenraam. Ik kwam gelukkig nog op de gedachte, dat ik gisteravond het raam op een kier had gezet, omdat het zo be nauwd was in de keuken. Daaraan dank ik het geluk, dat ik toch nog binnen kon komen". „Ik weet zekex-, dat ik geen en kele deur op slot heb gedaan", „Misschien in je droom?" vex-on- derstelde Betsy spottend. ,„Zeg eens, ik ben geen slaapwan delaar! Als ik slaap, slaap ik". „Uitstekend. Vertel me dan maar eens, wie het wel gedaan heeft". „Weet ik veel Misschien oom Willem wel, of Ellen". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5