DE ZIERIKZEESCHE COURANT NAVO heeft voor 1960 beschikking over 25 van benodigde 28 divisies VRIJDAG 18 APRIL 1968 No. 18345 114e jaargang ZIERIKZEE SCHE WNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Landing op westkust van Sumatra zou spoedig einde van opstand betekenen Laatste bevoorradingsweg afgesneden? De bekendmaking van de landin gen op de westkust van Sumatra gaf geloofwaardigheid aan recente verklaringen van verschillende le den van het kabinet, dat de opstand deze week, of begin volgende week zou zijn onderdrukt. De regeringstroepen, die van uit het oosten oprukken, hebben woensdag, toen zij Kilirandjao be zetten, de laatste bevoorradingsweg vanuit het nog steeds neutrale zuid Sumatra voor de opstandelingen af gesneden. e Neutrale waarnemers meenden, dat de zeestrijdkrachten ten noor den van Pariaman, dat ruim 40 ki lometer ten noorden van Padang is gelegen, zijn geland. Er zijn be richten geweest, dat ook nabij Pai- nan, zestig kilometer ten zuiden Amerikaanse wapen- zending voor Jordanië Woensdag jl. is een lading voor Jordanië bestemde Amerikaanse wapens in de haven van Akaba ge lost. De levering geschiedt volgens een overeenkomst, waarbij de Ver enigde Staten hebben toegezegd Jordanië tot een waarde van fien miljoen dollar wapens te zuller> le veren. Doden in Columbia BOBOTA, 17-4. Dertig Colum- biaanse conservatieven hebben in de loop van deze week de dood ge vonden in politieke opstootjes in het gebied van Bucaramanga, zo meldde de conservatieve ColumbJ- aanse krant „La Republica". Men vermoedt dat de opstootjes een po litieke achtergrond hebben, met name de aanstaande presidentsver kiezingen. 150.000 bezoekers eerste EXPO-dag BRUSSEL, 17-4. De eerste dag hebben meer dan 150.000 mensen de Brusselse wereldtentoonstelling bezocht. De dag werd besloten met een groot vuurwerk. Koning Boudewijn was hierom met leden van de ko ninklijke familie naar het tentoon stellingsterrein gekomen. 111 minuten de brand er in f, MAASTRICHT, 17-4. De heer f •J» Leon Packbiers, lid van de X X Maastrichtse pijprokersclub *t* „Het Piepeköpke"die al X eens eerder opvallende pres- i taties op het gebied van de kunst van het pijproken ge- leverd heeft, heeft 't woens- dagavond te Maastricht in de X ontspanning „In den ouden vogel Strays" aan het Vrijt- X hof te Maastricht opgenomen tegen de heer W. H. Sino, lid X van de pijprokersclub „De Voortrekkers" uit Den Haag. X De heer Sino was door X Maastricht uitgedaagd; hij is in het bezit van de Europese X. titel, die de Haagse pijpro- ker vorig jaar in Essen wist te behalen met een tijd van 96,8 minuten. De heer Pack- *t* biers, die op een clubavond onder wedstrijdvoorschrift al *j* eens een pijp van 106,5 mi- X nuut had „gemaakt", slaagde er woensdagavond in zijn, X volgens wedstrijdreglement correct gevulde pijp, precies t 111 minuten brandend te houden. Raketbases in Frankrijk niet zeker PARIJS, 17-4. - Er is nog geen overeenstemming bereikt over de aanleg van raketbases in Frankrijk. Het NAVO-hoofdkwartier te Parjjs heeft donderdag verklaard, dat „een aantal berichten over de con ferentie van de ministers van De fensie onjuistheden bevat, die niet allemaal kunnen worden genoemd". Bepaalde verklaringen, toege schreven aan verschillende perso nen en „in het bijzonder aan gene ral Norstad, over de installatie van raketbases ln Europa, zijn onjuist", aldus de verklaring. van Padang, landingen zouden hebben plaats gehad. De linkse „Bintang Timur" pu bliceerde vandaag een kaart van midden-Sumatra, waarop de rich tingen, die de regeringstroepen in hun slotaanval tegen de opstande lingen naar verwachting zouden volgen, stonden aangegeven. Hier op staat alleen een colonne vanuit zee naar Padang aangegeven. LAATSTE NIEUWS Padang gevallen SINGAPORE, 18-4. Radio-Dja karta meldt, dat de strijdkrachten der centrale regering vrijdag te 7 uur Padang hebben bezet. Padang was een der laatste grote steden, die nog in handen van de opstandelingen was. Laatstgenoem den hebben thans de keus uit voort zetting van de strijd op een smalle kuststrook of terugtrekking in het gebergte en het voeren van een guerilla-oorlog. TUNIS, 17-4. - President Habib Bourguiba van Tunesië heeft don derdag te Tunis verklaard, dat zijn land een beroep op de Veiligheids raad zal doen, indien er in Frank rijk een langdurige kabinetscrisis zou ontetaan. BOAC en Qantas staken dienst op Djakarta SINGAPORE, 17-4. Een woord voerder van de luchtvaartmaat schappijen BOAC en Qantas in Singapore, heeft medegedeeld dat beide maatschappijen hebben be sloten de dienst op Djakarta voorlo pig te staken, in verband met de nieuwe voorschriften voor gebruik making van het luchtruim boven Djakarta, waardoor het moeilijk is in de. nachtelijke uren Kemajoran, het vliegveld van Djakarta, te ge bruiken. Door de vertegenwoordi ger in Djakarta van de maatschap pijen wordt getracht verzachting van de nieuwe voorschriften te verkrijgen. VLAGGETJESDAG VLAARDINGEN VLAARDINGEN, 17-4. Nu het besluit is gevallen, dat het eerste gedeelte van de vissersvloot op za terdag 17 mei a s ter haringvangst zal uitvaren, heeft het comité vlag getjesdag te Vlaardingen aan de reders verzocht de vloot op woens dag 14 en donderdag 15 mei (He melvaartsdag) in de Koningin Wil- helminahaven bijeen te brengen en zoals telkenjare op vlaggetjesdag rijk te pavoiseren. Beide avonden zullen dan de schepen door schijn werpers worden beschenen en zal er in de avonduren via luidsprekers passende grammofoonmuziek ten gehore worden gebracht. Donderdagochtend heeft Z.M. Boudewijn, Koning der Belgen, te Brussel de wereldtentoonstelling 1958 geopend, in tegenwoordigheid van de koninklijke familie van België. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) Koning Boudewijn, Prinses Liliane, Koning Leopold, Koningin Elizabeth en Prins Alexander op het Belgiëplein tijdens de openingsplechtigheid. Minister Staf op minister-conferentie te Parijs Schrikdraad-theorie" heeft afgedaan PARIJS, 17-4. Vertrouwd mag worden, dat de NAVO eind volgend jaar zal beschikken over 25 van de 28 tot 32 divisies, die generaal Nor- stad nodig acht voor een afdoend NAVO-schilcL De ministers van Defensie zijn het er over eens, dat het schild zodanig moet zjjn, dat het de Sowjet-Unie tot de aan vaarding van een risico van een wereldoorlog dwingt, indien zij de westelijke verdediging ergens zou aantasten. De „schrikdraadtheorie" heeft afgedaan. Dit heeft minister Staf donder dagmiddag verklaard na afloop van de conferentie van de ministers van Defensie, die de afgelopen drie da gen in het Palais Chaillot in Parijs is gehouden. Een belangrijk onderwerp van bespreking op de conferentie is ge weest de vorm van de NAVO- strijdkrachten voor de periode na 1963. Het rapport van de opperbe velhebber van de NAVO, dat door de ministers is goedgekeurd, is er in geslaagd een realistische basis voor deze vorm aan te geven, waar bij rekening is gehouden met de be schikbare middelen en de aanpas sing aan de nieuwe wapens, ook aan die welke nog in ontwikkeling zijn. Uiteraard hebben de vele aspec ten van de moderne wapens op deze technische conferentie bij het over leg over de vorm en de omvang van het militaire apparaat van de NAVO, een grote rol gespeeld. Het is duidelijk geworden, dat de ge leide projectielen een project vor men, dat zo ingewikkeld, kostbaar en omvangrijk is, dat het alleen in samenwerking tussen de NAVO- landen kan worden uitgevoerd, al dus minister Staf. Tijdens de voor lichting, die Amerikaanse deskun digen op de conferentie hebben ge geven, ls gebleken, dat bijvoor beeld voor de ontwikkeling van een bepaalde raket niet minder dan 800 miljoen gulden moest worden uitgegeven en dat daarbij 565 aca demici en 1.000 technici wareh be trokken. Behalve over de omvang en vorm van het wapenschild in combinatie met de andere wapens, hebben de ministers ook overeenstemming be reikt over de gemeenschappelijke bijdrage aan de NAVO. Overeen stemming over de afzonderlijke bij dragen was niet mogelijk. Het Ne derlandse standpunt was, dat aan gezien er over de beginselen geen moeilijkheden waren, maar wel ten aanzien van de financiële conse quenties en de personeelsbezetting, meer gegevens nodig zijn en dat ook een grotere coördinatie nood zakelijk is. Een overzicht van de „Expo '58" gezien vanaf het Nederlandse paviljoen Moeder deed kindje in teil kokend water CULEMBORG, 17-4. - Gisteren heeft mevrouw R. van V. te Cu- lemborg haar twintig maanden oude zoontje Leo in een teil met kokend water gestopt. Vannacht is het kindje in het St. Barbara-zie- kenhuis te Culemborg overleden. De moeder had het kind zelf naar het ziekenhuis gebracht en gezegd dat het van een tafel in de teil ge vallen was. Toen er over dit geval geruchten begonnen te lopen, kwam de politie eens poolshoogte nemen. Het bleek dat het kindje alleen ern stige brandwonden aan het onder lichaam had, zodat het onmogelijk in de teil gevallen kon zijn. Man en vrouw werden verhoord en ten slotte bekende de vrouw in een vlaag van waanzin haar daad te hebben gepleegd. Huwelijksmoei lijkheden zouden haar ertoe heb ben geleid. Het echtpaar v. V. heeft nog een kindje van vier maanden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Besluit iedere dag met een plan voor morgen. Gezonken baggermolen gelicht BRUINISSE, 17-4. - De bagger molen „Eureka V" van de firma Blom van der Vlist uit Sliedrecht, die maandagmiddag in de mond van de vluchthaven te Züpe kap seisde en zonk, is vanmiddag om streeks half vier door de drijvende bok „Adelaar", van Van der Tak's bergingsbedrijf, gelicht. Het lijk van de omgekomen ma chinist, de 64-jarige M. J. van den Boom, bevond zich nog aan boord en werd door de rivierpolitie van de R.P. 18 uit Wemeldinge gebor gen. De baggermolen zal, wanneer hij is leeggepompt door het bergings- vaarluig „Zeehond" naar Dordrecht worden gesleept. J Eitjes als pleister 1 op de wonde „Dat is pech", zei kapitein Frits de Jonge van de „Willem Ruys", toen hij in de nacht van eerste op tweede Paasdag via de scheepsradio vernam, dat het in brand staande Noorse motorschip „Skaubryn" - waarvan passagiers en bemanning gelukkig gered waren - tegen de verwachting'in toch nog in de In dische oceaan gezonken was. De zeesleepboot „Cycloop" van het bu reau Wijsmuller had de verlaten kolos immers vastgemaakt en was bezig hem naar Aden te slepen, maar had de trossen moeten kap pen. „Dat is pech, maar we zullen voor een Paaspleister op de wonde zorgen". De „Willem Ruys" bevond zich nl. vrij dicht in de buurt van de „Cycloop". Hij liet het Lloyd- schip koers zetten naar de sleep boot en zowaar, nog die tweede Paasdag, 's morgens om half negen, kwam de sleepboot in zicht. „Kom even langs, we hebben wat voor je" werd geseind en even later ma noeuvreerde gezagvoerder Hoek zijn vaartuig langszij aan bakboord van de „Willem Ruys", waarna een geschenk van 180 Paaseieren werd neergelaten, benevens een kistje ijskoud bier en enkele kleine ver rassingen-. Men schreeuwe elkaar wederzijds een gelukkig Pasen toe. De scheepsfluiten lieten nog een vaderlandse groet horen en voort ging het weer, de Lloydstomer naar Colombo, de enigermate getrooste „Cycloop" naar Aden. Dezelfde morgen nog ving de marconist van de „Willem Ruys" een danktelegram op namens de ge hele bemanning van de sleepboot. Minister-president Drees ontvangt certificaat boomplanting in Israël „Eens zal Israël weer bomenrjjk land zjjn" 's-GRAVENHAGE, 17-4. Heden morgen is aan minister-president dr. W. Drees het eerste certificaat voor het Nederlandse woud in Is raël overhandigd. Bij deze plech tigheid, welke verband houdt met ie herdenking binnenkort van het tienjarige bestaan van de staat Israël, waren aanwezig de heren J. Elzas, voorzitter van de Stichting Joods Nationaal Fonds, J. G. Bolle, algemeen commissaris voor Neder land van deze stichting en S. Broekman, voorzitter van het co mité tot viering van het tienjarig bestaan van Israël in Nederland. Bij de overhandiging van dit eer ste certificaat sprak de heer Elzas de hoop uit dat de eerste minister .n staat zou zijn zelf aanwezig te zijn bij de eerste boomplanting voor dit Nederlandse woud waarvoor 'hans uit alle kringen der Neder- .andse samenleving als blijk van sympathie met de jonge staat Is raël giften worden ontvangen. De heer Bolle wees er op dat de Joden in de gehele wereld elkaar ALMELO. Op de weg tussen Al melo en Tubbergcn is de 3-jarige Johanna Borgerink uit Harbrinks- hoek, gemeente Tubbergen, door een auto gegrepen en gedood. ZWOLLE. Het tweejarige jonge tje K. Ruitenberg is in de Abel Tasmanstraat te Zwolle door een achteruitrijdende auto overreden en gedood bij herdenkingsbijeenkomsten bo men aanbieden ter planting in Is raël, daar dit land hieraan voor zijn waterhuishouding en natuur schoon grote behoefte heeft. Israël was in oude tijden een boomrijk land doch door erosie waren de meeste bossen verdwe nen. De laatste 50 jaren zijn even wel wederom miljoenen bomen ge plant en eens zal Israël weer een bomenrijk land zijn, zo zeide hij. SCHIPHOL. Zondag 20 april ver trekt prof. mr. P. S. Gerbrandy met het K.L.M.-toestel naar Neder lands Nieuw Guinea, waar hij als hoofdarbiter zal optreden in het geschil tussen het gouvernement en de heer Bos van een kustvaartbe- drijf. De heer Bos maakt gebruik van schepen van het gouvernement. n Charles Robert Cowan, ëen 32- jarige arts in Liverpool is wel tra gisch aan zijn eind gekomen. Hij had zijn patiënten ingeënt tegen kinderverlamming en zichzelf niet. omdat er niet genoeg entstof was, Hij kreeg kinderverlaming en stierf woensdagavond. o De ambassadeurs van Frank rijk, Engeland en Amerika zijn in Moskou bijeengekomen om de vooiuitzichten van een topconfe rentie te bespreken. De Russen hebben nog niet gereageerd op de bereidverklaring van het westen om in Moskou een voorbereidende conferentie te houden. Van de be noeming van een Russische verte genwoordiger is nog niets bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1