uurwerk ABONNEERT U OP DIT BLAD En zij dacht dat ze 't niet aan kon Jac. Auperlé Wolhuis Hansma liuüilLnlkl Raad van Burgh verwerpt pré advies tot behoud van zelfstandigheid STAD F.N PROVINCIE Kinderen zijn een vreugde In huls, maar ze bren gen werk mee, wanhopig veel werk. Drie weken geleden dacht ze nog. dat ze 't niet aan zou kun nen. En kijk nu eens! Vanaf het moment, dat „SHELL BUTAGAS" In huis kwam,waren de zorgen verdwenen. Koken, bakken, braden Is nu een ple zierig werkje geworden. Zelfs met de lulerwas er bij gaat de fles met 13 kg gas wekenlang mee. En veilig: laat de kinderen maar In de keuken spelen. Zij kunnen geen kwaad met de betrouwbare af sluiting van de fles. Maar let op, alleen Shell maakt het échte Butagas In de blauwe fles. BUTAGAS Vraag bij de depothouder inlichtingen over het veilige, zuinige, handige mSHELL BUTAGAS" voor modern comfort. A. Timmerman Cz. N.V. - Dam 2-4 - Zierikzee - Telefoon 2787 bij de man, die 't ook maken kan horlogerie „Het Anker" Oude Haven 32 Zierikzee tel. 2544 ■MM Adverteren.. Is verkopen U zult er NIMMER SPIJT van hebben Alleen in de betere SPECIAALZAAK Havenpark 11 - Zierikzee miuiM ir is deze week weer goedkoner Baklappen 2,38 Magere runderlappen 2,00 Iets doorregen lappen 1,75 Rundergehakt 1,75 AUéén zaterdag; Magere varkenslappen2,00 Varkenslappen 1,85 Carbonade 1,85 Schoudercarbonade 1,65 500 gr. spek 0,80 100 gr. ontb^tspek 0,25 100 gr. boterhamworst 0.25 Slagerij R. A. Ornée St. Domusstraat 8 - Zierikzei- Dam 21 Smallegange OP TERUG Slemverhouding was 2 voor en 5 tegen De gemeenteraad van Burgh heeft als laatste gemeente het voor ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duive- land behandeld. Dinsdagavond ver wierp de raad met vijf stemmen tegen het pré-advies van (de meer derheid) van b. en w. waarin het behoud van zelfstandigheid voorop wordt gesteld. Het pré-advies was ondertekend door burgemeester Jhr. A. van Citters en wethouder J. Bolkenbaas (C.H.U.). Wethouder A. van Zuijen had het pré-advies niet ondertekend, doch stemde na de discussie wel vóór. Wethouder Bolkenbaas stemde evenwel tegen. Vóór het pré-advies stemde ver der de heer J. M. Bouman (A.R.), zodat het met 5 tegen 2 stemmen verworpen werd. In het pré-advies wordt gesteld dat het belang, dat de gemeenten in de Westhoek gemeen hebben wat betreft de recreatieve functie, géén motief tot een samenvoeging wordt geacht. Naar de mening van het college is verder de overweging, „dat grotere en daardoor krachtiger gemeenschappen dienen te worden verkregen" een te vage theorie Men merkt op dat de kracht die van een gemeente kan uitgaan niet wordt bepaald door het inwonertal, doch door het beleid dat zij voert en de kracht die zij weet te ont plooien, eventueel door gebruikma king van gemeenschappelijke rege lingen. Burgh heeft, naar de me ning van b. en w., een niet onbe langrijk welvaartspeil bereikt zon der dat haar van hogerhand op be- leldstekortkomingen is gewezen. Het college vermeent echter wel te bespeuren dat het medeleven in het gemeentebeleid geactiveerd dient te worden „Dat deze houding van de inwoners aldus is, moet meer ge zien worden in de slechts geringe zelfstandigheid, die de gemeenten in haar beleid door het Rijk wordt gelaten en wel speciaal op finan cieel gebied", aldus b. en w., die verder opmerken, „dat het voor niemand aanlokkelijk is om onder curatele te worden gehouden bui ten de wil om". Tenslotte waar schuwt het college voor bij samen voeging mogelijk optredende min derheidsspanningen, in verband met de godsdienstige verschillen. Voorts stellen b. en w. voor accoord te gaan met de door de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren voorge stelde wijzigingen m.b.t. het zo goed mogelijk verzekeren der belangen van de ambtenaren. Bij de discussie merkte de heer L. v d. Klooster '(P.v.d.A) op dat hij liever geen pré-advies had ge zien. „Dan was de zaak rond ge weest", aldus spr. De heer v. d. Klooster was voorts van oordeel dat b. en w. met hun pré-advies zichzelf veroordelen. „Het ontbre ken van een streekplan is een ge volg van tekortkomingen in het be leid van het gemeentebestuur", al dus spr., die van mening was dat door samenvoeging de bestuurs kracht zal toenemen. Hij was van oordeel dat Schouwen-Duiveland veel te veel gemeenten heeft. „Zes tien burgemeesters, dat komt op zestien salarissen van omstreeks f 10.000, dat is f 12 per inwoner", zo merkte hij op In zijn kritiek op het gemeentelijk beleid wees de heer v. d. Klooster op het ontbreken van een gemeentehuis en van een riolering en op de bestaande oude openbare lagere school. Verder meende spr. dat als het sportveld en de kinderspeelplaats niet waren geschonken deze er nog niet zou den zijn geweest. De heer v. d. Klooster had tenslotte graag ge zien dat Ellemeet en Scharendijke bij Westenschouwen, als recreatie gebied, waren gevoegd. De voorzitter merkte op, dat de gemeente altijd zeer zuinig is ge weest. Wat de salarissen betreft dacht hij dat dit na de samenvoe ging wel hetzelfde zal blijven. Spr. wees er verder op dat naar zijn mening een land met veel kleine gemeenschappen een krachtig ge heel is. „Zo is het ook met Schou wen-Duiveland", aldus de voor zitter. De heer v. d. Klooster meende nog dat de nieuwe school er had kunnen zijn, als men maar had ge wild. „Zwemmen in het geld?" De heer J. Bouman (AR.) vroeg zich af of de heer v. d. Klooster van mening was „dat we na de samenvoeging zullen zwemmen in het geld". Zou v. d. Klooster dat ook zeggen als hij net als ik voor een klein partijtje zat?, aldus verder de heer Bouman. Spr. was bang dat Burgh na de samenvoeging „in het achtergat gezet zal worden" en ook dat dan de christelijke partijen achteruit zullen gaan. Verder was de heer Bouman van mening dat de riolering er had kunnen zijn als de samenwerking met Haamstede beter was geweest. De heer v. d. Klooster repliceer de dat hij niet had gesproken van „zwemmen in het geld" en, wat de kleine partijtjes betreft, er nu een maal een meerder- en een minder heid is. De heer v. d. Zande (V.V.Dge loofde dat de pap gestort is. Hij meende dat een gemeente van 400Ö zielen meer kracht zal kunnen ont plooien door bijv. specialisatie. Hij wees op het praktisch haast ont breken van kampeerterrein en een parkeerterrein. Misschien zal de grotere gemeente hierin kunnen voorzien. Wethouder van Zuijen (V.V.D was nooit voor samenvoeging ge weest, wel voor samenwerking. Voorts hekelde hij de opmerking van de heer v. d. Klooster betref fende de o.l.-school Deze interrum peerde en zei aan de inspecteur te vragen hoe het komt waarom Burgh geen nieuwe school heeft. Wethouder Bolkenbaas (C.H.U.) merkte op dat hij het pré-advies feitelijk met tegenzin had onderte kend. Voorts zei weth. Bolkenbaas: „dat er geen nieuwe school is, is eigenlijk onze schuld". De heer J. Duson (P.v d.A.) oefen de kritiek op het pré-advies en sprak zich uit voor samenvoeging. Bij de hierna volgende stemming spraken de heren Bouman en weth. van Zuijen zich uit vóór het pré advies, de andere leden stemden tegen, zodat het verworpen werd met 5 tegen 2 stemmen. ZIERIKZEE VORDERINGEN AAN „DE VAL" Ponton en toeleidingsbrug gearriveerd Woensdagmiddag arriveerden in de veerhaven in aanleg „De Val", de ponton en de toeleidingsbrug voor de toekomstige aanlegplaats van de provinciale boot. Dinsdag vertrok de combinatie uit Vlissin- gen, bracht de nacht door te Veere en vervolgde woensdag zijn weg naar de uiteindelijke bestemming. Ponton en toeleidingsbrug zijn de meest essentiële onderdelen van de uitrusting der nieuwe veerhaven en met de aankomst is een belangrijke stap gezet in de richting van de in gebruikneming, die nu wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Het moeilijke transport werd ver zorgd door het Vlissingse transport en constructiebedrijf Bijker. KERKWERVE De kandidatenlijsten voor de Igemeenteraadsver kiezingen Bij de kandidaatstelling voor de verkiezingen van de gemeenteraad voor de gemeente Kerkwerve, wer den de volgende lijsten ingediend, te weten: C.H.U.1. A. G. Kloet; 2. L. W. van Kooten; 3. A. R. Jonker; 4. W. Steenpoorte; 5. J. Matthijsse. V.V.D.: 1. M. M. Hanse; 2. J. der Weduwen; 3. C. D. van der Linde; 4. G. van den Hoek; 5. K. A. van Langeraad; 6. P. Boot. P.v.d.A.: 1. D. A. Feijtel; 2. M. de Jonge; 3. J. de Wit. A.R.: la D. van der Wekken; 2. C. van der Linde; 3. A. Kloet; 4. C. Post; 5. J. J. van der Wekken; 6. L. den Boer; 7. L. P. de Jonge; 8. L. Fontelne; 9. W. Bil; 10. C. W. den Boer. Op de lijsten komengeen noe menswaardige veranderingen voor. Alleen staat de heer M. de Jonge op de lijst van de P.v.d A. thans no. 2, terwijl de heer de Jonge bij vorige verkiezingen als no. 1 op de lijst van de P.v.d.A. voorkwam. De heer C. van der Linde staat thans op de plaats waar vorig jaar de heer M. L den Boer stond. De heer dén Boer heeft enige tijd ge leden als raadslid moeten bedan ken in verband met zijn vertrek naar Brouwershaven. De heer van der Linde werd toen In zijn plaats als raadslid benoemd verklaard. Samenwerking afdelingen Veilig Verkeer De afdelingen Renesse, Dreischor en Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer hebben besloten tot een coördinatie van bepaalde werk zaamheden. Er zal een gezamenlijke gedragslijn worden gevolgd bij o.a. het afnemen van schoolexamens en men wil gemeenschappelijk ver- keerscursussen gaan organiseren, zowel voor ouderen als voor de jeugd. Speciaal met het oog op de verwachte toeneming van het ver keer op Schouwen-Duiveland wordt een gecoördineerde voorlichting van groot belang geacht. Ook wat be treft de te voeren propaganda zal gezamelijk worden opgetrokken. Een en ander is besloten op een de zer dagen gehouden vergadering onder voorzitterschap van de heer L. Broekema. TWEEDE KAMER Vaste commissie voor Deltazaken 's-GRAVENHAGE. De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag be sloten tot het instellen van een vas te commissie voor Deltazaken. Tot leden dezer commissie worden be noemd mejuffrouw Schilthuis en de heren van der Zaal, de Ruiter, den Hartog, Verkerk, Posthumus, van den Heuvel, Gortzak, Zegering Hadders, van Meel, Egas, Kodde, van Dongen, van der Peijl, Wes terhout, Kleisterlee. LAND- EN TUINBOUW Moeilijke afzet van Nederlandse landbouwprodukten Dr. A. Vondeling streeft - aldus deelt hij o.m. in de memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1958 aan de Eerste Kamer - naar een intensief en veelvuldig overleg met het bedrijfsleven en hoopt voor een aantal vraagstukken eenvoudi ge en praktisch oplossingen te vin den, die uiteraard behoren aan te passen in het algemene i'egexüngs- beleid. Daar de Nederlandse land bouw zich, wat de afzet betreft, voor een reeks van snel opgekomen en ernstige moeilijkheden ziet ge steld, zullen nieuwe wegen moeten worden gezocht en begaan. Het is nauwelijks te vermijden, dat daar bij fouten zullen worden gemaakt, daar verschillende initiatieven dui delijk het karakter van proefne mingen zullen hebben. De minister hoopt te ervaren, dat een zo le venskrachtige landbouw als de Ne derlandse weder in staat zal blij ken te zijn zich op sterk verande rende omstandigheden in te stellen. In de overtuiging, dat naar het voorbeeld van het meer industriële bedrijfsleven en gelet op de storm achtige ontwikkeling in een aantal andere landen, grote veranderingen op til zijn in onze eigen landbouw, hoopt hij aanmoedigend en aanvul lend werkzaam te kunnen zijn. SPORT WANDELSPORT 17 mei wandeltocht op Schouwen-Duiveland In de dinsdag gehouden vergade ring van het organisatiecomité „Wandeltochten op Schouwen-Dui veland" werd besloten dit jaar de wandeltocht te houden op zaterdag 17 mei a.s. Gezien de geringe be langstelling voor langere dan 25- km tochten, zal ditmaal alleen over een afstand van 25 km worden ge lopen. Hoewel het parcours nog niet precies kon worden vastge steld, staat het wel vast dat de tocht geheel door Duivelend zal voeren. Gedacht werd om langs de Val, via Viane richting Oosterland te wandelen en dan langs of over Nieuwerkerk terug naar Zierikzee. Hoewel het weer nog niet bijster tot wandelen lokt, wekken we be langstellenden op reeds nu met trainen te beginnen, opdat men over vier weken goed getraind aan de start kan verschijnen. DE GROTE OPSTAND 20. Met een kreet van schrik werpt Crithon zich terzijde. Rake lings schiet de pijl langs hem heen en boort zich in de houten wand van het vertrek. „Rammei de deuren!" schreeuwt iemand in de menigte. „Weg met CrithonI" Onder luid gejoel snellen enkele jonge kerels met een stormram op de zware edken deur van het koopmanshuis af. Tot boven in het kantoor klinkt het doffe dreunen van de rammei „Barricadeer de deur!" schreeuwt Avidis tot een bediende, die lijk bleek komt binnensnellen. „Zet er zware kasten voor! Als dat ge spuls binnendringt, Is ons laatste uur geslagenl" Zijn oudere broer wendt zich, stamelend van angst, tot ridder Crithon. „Snsnel; snel Heer! Ik weet een uitgang, hier onder het huis! Vlucht en haal snel uw soldaten om ons te redden!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6