OXO ledereen De raad kwam In voltallige ver gadering onder voorzitterschap van burgemeester N. A. van Wijk bij een. I.v.m. de brief van de districts- raad van het Landbouwschap te Zlerikzee, betreffende het ophok- ken van postduiven, was de voor zitter van mening dat het niet nood zakelijk was de aangewezen wijzi ging der algemene politieverorde ning aan te brengen. In het ver leden is gebleken dat de postdui- venhouders steeds gevolg hebben gegeven aan het verzoek der ge meente tot ophokken van hun dui ven. De raad besloot de voorge stelde wijziging niet aan te brengen. De voorzitter gaf een toelichting op het schrijven van de Ver. van Ned. Gemeenten aangaande het congres 1958, te Groningen te hou den. Hieruit kwam naar voren dat het van belang kon worden geacht een dergelijk congres bij te wonen. De heer Visser (P.v.d.A.) zag liever - i.v.m. de kosten - dergelijke con gressen in het midden des lands ge houden. De voorzitter zei dat de plaats der samenkomst steeds rou leert. Mevr. Motmans (V.V.D.) wilde graag een eventueel bezoek in be raad houden. De voorzitter vond, dat toch zeker de congresbij drage ad f 15,— per bezoeker door de ge meente dient te worden gedragen en stelde dit aan de raad voor. De raad ging hiermede z.h.s. akkoord. Vernieuwen dorpsring De voorzitter deelde vervolgens mede, dat van de Centrale Dienst advies was binnengekomen betref fende het vernieuwen van een ge deelte van de Ring. Het bleek, dat de totale kosten worden geraamd op f 22.000,exclusief onkosten en honorarium voor bijzonder werk, welke laatste ongeveer f 1.300, zullen bedragen. Wat dit laatste be treft zei spr., dat hierover beroep is ingesteld bij de daartoe kompe- tente Instantie. Nu gebleken is, dat de goedkeuring van de begroting '58 nog wel enige tijd od zich zal laten wachten en het uit te voeren werk zeer urgent is, acht hij het nood zakelijk dat G.S. machtiging wordt gevraagd dit werk bij voorhand te mogen uitvoeren. Bij de voorge stelde aanvraag moeten de midde len tot dekking worden aangege ven, waarom de voorzitter het aan gaan van een geldlening groot f 22.000,voorstelde. De raad was van de urgentie van dit werk wel overtuigd. Men wenste dat, b.v. door onderhandse aanbesteding, ge noemd werk aan de heer Rentier te Noordgouwe zou kunnen wórden gegund. Deze heeft reeds verschil lende malen belangeloos adviezen in deze verstrekt. Zonder verdere diskussie machtigde de raad b. en w. verder de nodige stappen te on dernemen. Zonder diskussie en hoofdelijke stemming verenigde de raad zich vervolgens met het ter tafel lig gende ontwerp tot vaststelling ge meenschappelijke regeling Rode Kruis ziekenhuis. Eveneens werd vastgesteld een wijziging van de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1957. Rondvraag Bij de rondvraag zei de heer Ganzeman (C.H.) het van belang te achten een stofdek aan te schaffen tpr bescherming van de motorspuit. Hiermee kon de raad zich vereni gen. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzetting inzake de huidige stand van zaken met betrekking tot de begeleiding van de kleuters naar van de kleuterschool, waaruit blijkt dat deze aangelegenheid nog ntet tot een oplossing kon worden gebracht. In verband hiermede stelde hij de raad voor te proberen met de ouderkommissie een rege ling te treffen, welke voor beiden aanvaardbaar is. Na uitvoerige dis kussie werd aldus besloten. N.a.v. het aan de raadsleden ter inzage toegezonden jaarverslag '57 van het Rode Kruis ziekenhuis, vroeg mevr. Motmans enkele in lichtingen over interne aangelegen heden. De voorzitter zegde toe een en ander te zullen onderzoeken. De heer Ganzeman vroeg naar de stand van zaken met betrekking tot de voor te nemen aankoop van de kantine. Hierover wordt nog overleg gepleegd. Vervolgens vroeg de heer Ganzeman naar de bestem ming van het oude ziekenhuis te Noordgouwe. Hieromtrent is nog geen uitsluitsel ontvangen. De heer Adriaanse (P.v.d.A.) ves tigde de aandacht op de onhoud bare toestand van de riolering na bij zijn woning en zou gaarne zien dat deze riolering zou kunnen wor den doorgetrokken. De voorzitter zegde toe, middels de distriktsop- zichter van de Centrale Dienst, een onderzoek te zullen laten instellen. De heer Visser (P.v.d.A.) achtte het van belang dat op korte termijn de tuin van het oude ziekenhuis zal worden opgeknapt, daar anders een grote vervuiling dreigt. Hij zei dat dezelfde persoon, die het vorige jaar naar genoegen dit werk heeft verricht, wederom genegen is dit werk te doen. Spr. is voorts opge vallen. dat een gedeelte van de zie- kenhuistuin is ingezaaid en vraagt waarom een en ander dit jaar, evenals voorheen, niet is toegeval len aan de heer Dijkgraaf, die aan vankelijk deze grond op orde heeft gebracht. De voorzitter antwoordde dat het hem niet bekend was dat het gedeelte van de tuin, hetwelk nu door de heer Knol, met toestem ming van het dagelijks bestuur van het oude ziekenhuis, in gebruik is genomen, voorheen door de heer Dijkgraaf was benut. Verder vestigde wethouder Vis ser de aandacht op de toestand van de ziekenhuisbarak, welke steeds meer in een toestand van verwaar lozing komt te verkeren. De voor zitter zei toe een en ander te zul len bezien. Ingezonden mededeling heeft wel eens een ogenblik dat h'i 2ich niet helemaal fit voelt. De °Pwekkende cn ver kwikkende eigenschappen Van de natuurzuivere King pepermunt heipen u er overheen STRAALJAGER EXPLODEERDE 's-GRAVENHAGE, 15-4. Heden morgen om 11.15 uur is een F-84- Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven tussen Straatsburg en Freudenstadt in west-Duitsland verongelukt Het toestel was bezig met een laagvliegoefening en heeft daarbij de grond geraakt, waarna het is geëxplodeerd. De vlieger verloor daarbij het leven. Het is de 26-jarige reserve eers'e luitenant-vlieger-waarnemer J. M. Kalis uit Eindhoven. Hij was gehuwd en had een kind Steenkolen voor (noodlijdend) Hongarije BOCHUM, 16-4. Uit Bochum is woensdag een trein met 500 ton steenkool voor de noodlijdende be volking in Hongarije vertrokken met bestemming Regensburg. Hier zal de steenkool worden overgg-, laden in een Hongaars schip dat voor verder vervoer naar Boeda pest zorg zal dragen. Deze gift is een gevolg van een actie in Bochum van de Nederland se pater Van Straaten, de „spek pater", die bekend staat om zijn werk voor de ontheemden. Bij de lekkerste soep bovendien nog een waardevol geschenk Tegen inzending van 25 „OXO-jongetjes" (die U op de achterzijde van elk pakje OXO soep afgedrukt vindt) ontvangt U van ons een geheel met de hand vervaardigde en beschilderde Delftsblauwe soepkop of aroma-tafelflacon naar keuze PRIJZEN VAN OXO SOEP PER PAKJE Kippensoep Groentesoep Tomatensoep Vermlcellisoep Aspergesoep Champignon soep 48 ct. 48 ct. 58 ct. I 38 ct. Vraag Uw winkelier om de OXO-folder. Alle bijzonderheden over deze cadeau-actie staan er in vermeld. NEDERLANDSE OXO MIJ. N.V. ROTTERDAM Mijnenveger „Bruinisse" bracht bezoek aan naamgemeente Schooljeugd en gemeentebestuur op bezoek Hr. Ms mijnenveger „Bruinisse" heeft een bezoek gebracht aan de haven van de plaats, waarnaar het is vernoemd. Het bezoek werd eed succes en heeft.ongetwijfeld propa gandistische waarde gehad voor de, Koninklijke Marinne. Velen maakten dinsdagavond ge bruik van de gelegenheid die aan het publiek werd geboden de mij nenveger te bezichtigen. Woensdag middag waren de schoolkinderen van de beide lagere scholen onder leiding van de onderwijzers de gas ten van onze Jantjes en hun weet gierigheid kende geen grenzen. Het gemeentebestuur heeft woensdag middag aan boord van Hr. Ms. „Bruinisse" gerijsttafeld en des avonds werd aan de bemanning van het schip door het gemeente bestuur een koffiemaaltijd aange boden. 's Avonds werd voor het publiek en drietal films vertoond, waarvan een de te waterlating van diverse mijnenvegers te zien gaf, terwijl in de tweede het eigenlijke werk van de mijnenveegdienst aanschouwe lijk werd voorgesteld. Het leven aan boord van Hr. Ms. vliegdek- schip „Karei Doorman" was het on derwerp van de derde film en hi°r- bij .heeft burgemeester Michaëlis herinnerd aan het eerste kennis makingsbezoek aan het schip in Den Helder en de contacten die daarna nog werden onderhouden Als herinnering aan de handen tussen het marineschip en de ge meente zal in het vervolg een ge demonteerdemijn in de tuin van het gemeentehuis tentoongesteld :ijn. Bovendien werd door een der officieren, die de speech van bur gemeester Michaëlis beantwoordde, een foto van het schip in zilveren lijst aangeboden, die een goede plaats in het gemeentehuis zal krij gen. Vooral de jeugd was bij alle voor het publiek toegankelijke bijeen komsten ruim vertegenwoordigd. Aan de matrozen werd gelegenheid 2 dodelijke ongelukken op de weg SCHAGEN, 17-4. Op de provin ciale weg nabij Schagen is gister middag de 8-jarige P. Kater uit Moerbeek (gem. Nieuwe Niedorp) door een Volkswagen afkomstig uit Wormerveer dodelijk aangere den toen hij uit een bus stapte en de weg wilde oversteken. In de buurt van het dorp Sui- derkarspel is gisteravond een Volkswagen, bestuurd door de 28- jarige verzekeringsinspecteur P. J. Lafartut uit Monnikendam op de A. C. de Graafweg door te grote .snelheid uit de bocht gevlogen Hoewel de bestuurder nog gepro beerd heeft af te remmen slóeg de auto enkele malen over de kop. L.. die ernstig gewond werd, was vrij wel op slag dood Het stoffelijk overschot is overgebracht naar St. Jansgasthuis in Hoorn. gegeven tot 12 uur te passagieren en alzo de kennismaking met het publiek voort te zetten De muziek vereniging „Nu met Hope" verleen de haar medewerking door de gas ten aan de grens van de bebouwde kom op te wachten en onder vro lijke marsmuziek naar het Her vormd Verenigingsgebouw te ge leiden. Scheepvaartberichten Kelletia (t.)„ 16 van Curacao naar Rotterdam. Lemsterkerk, 16 van Suez naar Rotterdam. Modjokerto, 15 te Labuan. Sliedrecht (t.), 15 te Heysham. Wonogiri, 17 te NasipiL LAATSTE NIEUWS Landing op westkust van Sumatra SINGAPORE, 17-4. Radlo-Dja- karta meldt, dat mariniers en val schermtroepen der centrale rege ring donderdag op de Sumatraanse westkust, nabij de haven van Pa- dang, zijn geland. De woordvoerder van de Indone sische marine wilde niet zeggen, waar de regeringstroepen aan land zijn gegaan. Men verwacht te Djakarta thans ook een aanval over land in de richting van Padang en landingen van valschermtroepen. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten ST. PHILIPSLAND. 18 april, uur: student Wisse. GEMEENTERAAD ZONNEMAIRE Aan huizen A 46 t/m A 48 wordt nog het noodzakelijkste gedaan Brandweerkorps neemt deel aan wedstrijden Voordat de gemeenteraad van Zonnemaire het wetsontwerp tot lemeentelijke herindeling in be handeling nam, werd een korte agenda afgewerkt. Voor kennisge ving werd aangenomen de begro- :ing van de Keuringsdienst van Waren G.S. gingen akkoord met le duurtetoeslag over het le half jaar van 1958. Besproken werd de voorgestelde wijziging van de Bouwverordening. De heer de Mun- nik wilde wel dat deze zaak ernstig wordt bekeken, daar bij verhuizin gen e.d zich moeilijkheden kunnen voordoen (en hebben voorgedaan), tot voorkoming waarvan de wijzi ging der Bouwverordening voor ziet. Voor kennisgeving werden verder aangenomen het schrijven van de Ver. van B. en S. inzake de brug over het Haringvliet en de wijziging van de statuten van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Financiële medewerking zal wor den verleend voor het doceren van ?en speciale verkeersmethode aan de Chr. Nat. school. De woningen A 46 t.m. A 48 verkeren in slechte toestand. In overleg met de Cen trale Dienst zal aan deze huizen het allernoodzakelijkste worden ge daan. Een subsidie van f 70 werd toegezegd aan het vrijwillige brand weerkorps, ter deelneming aan de op 31 mei te Bruinisse te houden brandweerwedstrijden. De heer Braber onderstreepte de noodzaak, dat het korps zich deugdelijk op deze wedstrijden voorbereid Een verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente een sub sidie te verlenen ad f 2Ö0 voor het geven van godsdienstonderwijs aan de o.l -school, werd voor nader on derzoek aangehouden. De heer M. J. Wisse, onderwijzer aan de om school werd vast benoemd De tou- ristenkaarten in deze gemeente gaan f 1 kosten. De begrotingswij zigingen 1957 en 1958 gingen onder de hamer door. Een kasgeldlening werd aangegaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ad f 4000 te gen een rente van 5~U pet. Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk enige regen Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen; iets min der koud, vooral in het westen van het land; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. 18 april. Zon op 5.39, onder 19.41. Maan op 5.18, onder 19.15 Nieuwe maan: 19 april te 4.23. Hoogwaterstanden ZfERIKZEE: 18 april 2.57 v.m. 15.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 april 2.42 v.m. 14.57 n.m. Springtij: 21 april. Doodtij: 29 april. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 17-4. In de onstabiele lucht, die gisteren met noordelijke winden werd aangevoerd, kwamen regen- en hagelbuien voor. Gedu rende de nacht nam in het binnen land de buiigheid af en als gevolg van de opklaringen en de afgeno men wind daalde de temperatuur plaatselijk tot even beneden het vriespunt De depressie bij IJsland neemt weer in activiteit af. Een deel van de storing trekt via de Britse eilan den naar het zuidoosten Het fron tale regengebied er van zal waar schijnlijk alleen in het westen van het land enige lichte regen of mot regen veroorzaken. Doo»- de bewol king zullen de minimumtemperatu ren echter de komende nacht hoger zijn dan in de afgelopen nacht. Op de oceaan halverwege Iprland en New-Foundland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen die in diepte toenemend snel in de richting van noord-Schotland trekt Aan de zuidkant van deze depres sie stroomt een hoeveelheid zach tere oceaanlucht naar de Britse eilanden. Deze zachtere lucht zal waarschijnlijk morgen ook het wes ten van Nederland binnendringen. KERKWERVE Afdeling N.C.V B. Do plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen Bond, hield deze week de maandelijkse verga dering onder leiding van de presi dente mevr. Francke Als spreker trad op ds. A Bikker te Zwolle, voormalig zendeling in Toradja- land (Celebes), met het onderwerp: „Geloof en bijgeloof". Op boeiende wijze vertelde deze predikant over de vele moeilijkheden, waarmede het zendingswerk heeft te kampen. Drie nieuwe leden gaven zich op, zodat het totale ledental reeds is gekomen op 85. ELLEMEET Kandidatenlijsten gemeente raadsverkiezingen De volgende kandidatenlijsten zijn ingediend voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad: Arbeiderspartij: 1. J. H. de Jonge; 2. R Korsman; 3. P. R de Graaf; 4. J. D. den Boer; 5. I. G. Verboom. Een lijst luidende: 1. C. D. Gast; D. Hanse; 3. T. M. van der Weij- de-Hanse. Rechtse kiezers: 1. J. M. Dale bout; 2. J. bij de Vaate; 3. J. C. Linders; 4. P. J. Hanse; 5. A. H Koster; 6. S. Boot. NED. HERV. GEMEENTE - ZONNEMAIRE Zondag 20 april doet ds. W. Duvekot zijn intrede Eén en dertigste predikant sedert ontstaan der Hervormde gemeente Op 20 april 1958 zal ds. W. Du vekot zijn intrede doen als predi kant bij de Hervormde gemeente van Zonnemaire. Hij is de 31e pre dikant sedert haar ontstaan. Van 1584 tot heden hebben dertig domi nees de gemeente gediend. Als we de lijst met hun namen en jaartal len bekijken, valt allereerst het verschil in ambtsduur op. De ambtstijd varieert van twee tot twee en veertig jaar. Erg kort duurde het verblijf van de predi kanten W. van IJssum (1736-1738), en J. Drubbels (1778-1780). Een re cord aantal ambtsjaren bereikte ds. C. F. Zeeman die hier stond van 1862-1904. Een respectabel aantal dienstjaren hebben ook: -ds. Bar- tholomeus van der Port (1654-1679), ds. Jan Boeye (1695-1726), ds. A. H. Blaauw (1827-1862) en ds. J. de Leur (1905-1927). Na al deze getallen volgen nu enkele historische bijzonderheden over verschillende dominees. Num mer één van de lijst is Christoftel yan den Bulke Hij werd Zonnc- maire's eerste predikant in 1584, toen hij na de inneming van Axel door de Spanjaarden hierheen moest vluchten. Tot 1588 werkte hij hier. Hoe de toestanden op kerke lijk gebied toen waren, laat zich enkel gissen. De mensen onder wie van den Bulke werkte, hadden pas de Rooms Katholieke kerk verla ten. Ze moesten opgevoed worden in een nieuwe leer, die pas sedert de aftocht der Spanjaarden in 1576, openlijk gepredikt mocht worden. Iets meer is er bekend over de ge meente bij de komst van haar tweede predikant: Daniël Wante (1588-1603). De brief is bewaard waarin de kerkeraad de Classis vraagt om het beroep op ds Wante uitgebracht, doorgang te laten vin den. De classis dient meer acht te slaan „op een plaetse daar een ghe_ meente bijeenversamelt is, dan daer noch gheen voorhanden en is". In tegenstelling tot andere dorpen schijnt hier een gemeente van enige omvang te zijn geweest, die aan spraak kon maken op een eigen voorganger. Na de dood van ds. Wante wordt ds. P. J. de Geiter beroepen, in 1603. Het beroepen van een predi kant was niet een zuiver kerkelij ke aangelegenheid. Ook de burger lijke overheid had hierin een stem. En daarom verzoeken schout en schepenen van Zonnemaire aan de Classis van Schouwen in 1603 goed keuring opdat ds. de Geiter naar hier kan komen. (Wordt vervolgd). GEMEENTERAAD NOORDGOUWE Totale kosten vernieuwing dorpsring zullen 22.000 gulden bedragen Nog geen regeling voor begeleiding kleuters

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2