Koning Boudewijn van België opende de wereldtentoonstelling te Brussel DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 17 APRIL 1958 No. 18344 114e jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1(- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 HET IS ZOVER Vuur op het Belgiëplein werd ontstoken BRUSSEL, 17-4. Koning Boudc- wjjn van België heeft donderdag ochtend de algemene wereldten toonstelling in Brussel geopend door het vuur in het midden van de vijver op het Belgiëplein, het voornaamste plein van het terrein, te ontsteken. Tevoren was er in het nabijgele gen auditorium een plechtige bij eenkomst welke door tal van voor aanstaande personen uit België en het buitenland werd bijgewoond. De koning en de koninklijke fami lie kwamen met hun gevolg per auto van het paleis te Laken via het tentoonstellingsterrein naar het auditorium. Daar bevonden zich reeds o.a. de voorzitters van de Belgische Kamer van Volksverte genwoordiging en de Senaat, de kardinaal-aartsbisschop van Me- chelen, premier van Acker en de le den der regering, de hoofden der buitenlandse missies in Brussel, de commissaris-generaal der Bel gische regering, de commissarissen- generaal van de buitenlandse in zendingen en de leden van de Bel gische volksvertegenwoordiging. Achtereenvolgens belichtten pre mier van Acker, de minister van Economische Zaken, Motz, de Bel gische commissaris-generaal, baron Moens de Fernig en de burgemees ter van Brussel, Cooremans, in de beide landstalen het thema en de organisatie van de tentoonstelling. Nadat de „Mars van de tentoon stelling" ten gehore was gebracht, begaven de hoge gasten zich naar het Belgiëplein. ANTWOORD AAN MOSKOU Begin van ambassadeurs- besprekingen PARIJS, 15-4. De Britse, Fsanse en Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordigers in Moskou zullen vandaag (donderdag) de Sowjet- Unie in kennis stellen van de be reidheid van hun regeringen, am bassadeursbesprekingen te begin nen over een topconferentie tussen oost en west, aldus is dinsdag in regeringskringen te Parijs gezegd. Over de opstelling van de weste lijke antwoorden op het Russische voorstel om de besprekingen don derdag in Moskou te beginnen wordt nog overleg gepleegd tussen Londen. Parijs en Washington, al dus verklaarde-men. Rusland wil west-Europa kolen leveren GENEVE, 16-4. In de bijeenkomst van de Economische Commissie voor Europa (E.C.E.) van de Ver. Naties heeft de Sowjetrussische af gevaardigde A. S. Chistayakow, tijdens een debat over energie vraagstukken medegedeeld, dat de Sowjet-Unie medewerking wil ver lenen bij de bouw van een of twee thermische elektrische centrales in west-Europa en er kolen voor wil leveren. Hij zei, dat dit aanbod mo gelijk was, doordat er door de toe nemende produktie in het Don- bekken meer kolen voor export be schikbaar zijn gekomen. Op het ogenblik dat de koning het vuur ontstak, vloog een groep van vijftig vliegtuigen, een „B" be schrijvend, over het plein, gevolgd door een tweede groep die de drie kleuren van de Belgische vlag, zwart geel en rood, tegen de' lucht aftekende. Daarna werden in het nabijgelegen Hazelstadion 20.000 ballonnen in vele kleuren opgela ten. Aan twee kanten van het Bel giëplein stonden de vaandeldragers van de deelnemende landen opge steld. Sommige vaandels werden gedragen door meisjes in nationale klederdracht. Na de plechtigheid vertrokken de koning en de koninklijke familie per auto voor een rondrit over het terrein, waarbij zij o.a. het Neder landse paviljoen passeerden Na een kort bezoek aan de Belvedèx-e, de residentie van baron Moens de Fernig, keerde het gezelschap te rug naar het paleis te Laken. TUNESISCHE KWESTIE BRACHT DE FRANSE REGERING TEN VAL Protest tegen Amerikaanse druk PARIJS, 16-4. De Franse Natio nale Vergadering heeft dinsdag avond Iaat met grote meerderheid het beleid van premier Gaillard ten aanzien van de Tunesische kwestie afgekeurd en, hoewel er bjj de stemming geen motie van vertrou wen op het spel stond, een rege ringscrisis veroorzaakt. Premier Gaillard, die op de dag af vijf maanden en tien dagen aan het bewind was, heeft onmiddellijk na de stemming aan president Coty zijn ontslag aangeboden. Deze heeft het ontslag aanvaard. Gaillard's nederlaag kwam bij de stemming over een motie, waarin gevraagd werd om hervatting van directe onderhandelingen over de verbroken Frans-Tunesische be trekkingen. 149 communisten en communistisch gezinden, 39 Pouja- disten, 20 sociaal-republikeinen Hoop op stopzetten kernproeven TORONTO, 16-4. De premier van Canada, John Diefenbaker, heeft woensdagavond aan een diner te Toronto de hoop geuit, dat het wes ten zich „in de onmiddellijke toe komst" zal uitspreken voor het stopzetten van proeven met kern wapens. Canada zal al het mogelijke doen om de spanning in de wereld te helpen verminderen, mits de Sow jet-Unie blijk geeft van een op rechte wens om bij de komende di plomatieke onderhandelingen tot resultaten te komen. De vrije wereld moet verbeel dingskracht tonen tegenover de propaganda van Ruslands „inter continentale missiven", aldus de premier, die hierbij doelde op de jongste brieven aan westelijke staatslieden. 64.000 werknemers van de Ameri kaanse automaatschappijen Ford, Chrysler en General Motors, zullen deze week niet kunnen -werken en in totaal 24 autofabrieken, ver spreid over het gehele gebied der Verenigde Staten, zijn tijdelijk ge sloten in verband met de dalende afzet van personenauto's in de Ver. Staten. GECONCENTREERDE AANVAL OP PADANG ZOU AANSTAANDE ZIJN ïnvasievloot ligt gereed DJAKARTA, 16-4. Volgens een te Djakarta opgevangen radiobe richt zou voor Padang een invasie- vloot van de regering te Djakarta z(jn aangekomen, sterk ongeveer 30 schepen. De haven van Padang zou z(Jn beschoten. Het vuur zou door kustbatterUcn der opstandelingen z(Jn beantwoord. Radio-Padang deed een beroep op de bevolking om kalm en waak zaam te blijven, schuilplaatsen te maken en zoveel mogelijk dekking te zoeken. „Denkt er aan, dat ge onder militair gezag staat, aldus de' radio, geraakt niet in paniek en be houdt uw vertrouwen in de revolu tionaire strijdkrachten". Een woordvoerder van de op standelingen te Singapore zei, een aanval van de regeringstroepen op Padang in de komende twee weken waarschijnlijk te achten. „Wij me nen zulk een aanval bij een lan dingspoging op de kust te kunnen afslaan, doch indien dit niet mocht lukken, zullen wij de regerings troepen in het oerwoud bestrijden". (ex-Gaullisten) en de meeste con servatieven, stemden tegen Gail lard, de jongste Franse regerings leider sedert Napoleon. De regering werd gesteund door socialisten, volksrepublikeinen en de meeste radicalen. De uitslag van de stemming was: 260 voor de rege ring en 329 tegen. Waarnemers zien in de neder laag een protest tegen de druk die president Eisenhower op de rege ring zou hebben uitgeoefend om mislukking van de Brits-Ameri kaanse goede diensten in het Fiwis- Tunesische geschil te voorkomen. EERSTE KAMER Begroting van Financiën aangenomen De Eerste Kamer heeft de begro ting van Financiën zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, met de aantekening dat de heer Seegers (C.P.N.) wenst te worden geacht te hebben tegengestemd. De Eerste Kamer zal dinsdag a.s. opnieuw vergaderen. Norstad wil 30 divisies Naar verluidt zou generaal Nor- stad bij zijn aanbeveling aan de NAVO zijn gebleven dat een der tigtal parate divisies voor de NA VO een minimum is. Op het ogen blik beschikt men voor de Europese defensie over een twintigtal divi sies. De ministers zouden bij hun tegenkanting tegen vergroting van het aantal zijn gebleven. Canadese bomen voor Nederlandse polders 's-GRAVENHAGE, 16-4. Onge- veer 2000 zaailingen van Canadese bomen komen binnenkort per vlieg tuig naar Nederland als geschenk van het bestuur van Ontario aan de nieuwe IJsselmeerpolders. De aanbieding van deze zaailin gen zal tegen het einde van deze maand plaats vinden door de Ca nadese ambassadeur de heer Tho mas A. Stone tijdens een bezoek van een groep leden van het tuin- bouwgenootschap van Ontario (On tario Horticultural Association). Deze groep zal met de „Maas dam" op of omstreeks 26 april voor een lentereis door Nederland, Bel gië en het Ver. Koninkrijk in Ne derland aankomen. Weer oude man overvallen DEN HELDER, 16-4. Dinsdag- nacht zijn twee onbekende mannen via de achterzijde van de woning, die niet afgesloten was, binnenge komen in het huis van de alleen wonende 74-jarige heer H. Bakker te Den Helder. De heer Bakker werd even na middernacht wakker door gefluister in zijn slaapkamer. Op zijn vraag wat zij in huis deden, wierp een der indringers zich op hem. Bij de daarop ontstane wor steling werd de oude man in het gelaat, lelijk toegetakeld. Op zijn hulpgeroep verdwenen de mannen. Later bleek dat zij uit de jaszak van de heer B. een bankbiljet van f 25 hadden ontvreemd benevens zijn sleutels. J In het gebonio van de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag is het Hoog Militair Gerechtshof woensdagochtend begonnen met de behan deling van de zaak majoor K. - De foto's geven een beeld van de aan komst van de bij het proces betrokkenen bij het gebouiu van de Hoge Raad. Boven: majoor K. tussen zijn verdedigers, links mr. Th. Muller Massis en rechts mr. Joh. K. M. Mathuisen. Links: de heer Fabius van „De Nieuwsbrief". Rechts: de echtgenote van majoor K. en kapitein b.d. J. Sternfeld van de Nederlandse veiligheidsdienst in Groot-Brit- tanhië en Noord-Ierland, een getuige a decharge. Berging van in vluchthaven gezonken baggermolen blijkt moeilijk Vandaag wordt gepoogd het gevaarte te lichten BRUINISSE, 16-4. - De berging van, de in de mond van de vlucht haven te Zijpe gezonken bagger molen „Eureka V" ondervindt veel last van wind en stroom, die het werk van de duikers bemoeilijken. Men is er evenwel dinsdagavond nog in geslaagd een staaldraad on der het wrak door te brengen en de drijvende bok „Adelaar" heeft dinsdagnacht het wrak aan deze staaldraad verder de vluchthaven in kunnen slepen. De molen ligt echter nog bijna geheel onder wa ter. De gehele woensdag is men bezig geweest met de voorberei- Frankrijk en Engeland maken voorbehoud op NAVO-conferentie PARIJS, 16-4. Frankrijk en En geland hebben donderdag op de Navo-conferentie te Parijs voorbe houd gemaakt t.a.v. de minimum sterkte van de Navo-strijdkrachten die generaal Norstad noodzakelijk acht om de Russische militaire uit daging de komende vijf jaar het hoofd te kunnen bieden. In conferentiekringen werd ge zegd dat de Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, reserves had op financiële gronden. Hij zou betoogd hebben dat de kosten van de moderne wapens op het ogen blik zo hoog zijn dat hierdoor de economie van de Europese Navo- landen wel eens ondermijnd kan worden en het gevaar kan ontstaan dat de levensstandaard in deze lan den verlaagd wordt tot het niveau van de Oosteuropese landen. Zoals bekend heeft het Franse ministerie van Defensie een vier jarenplan opgesteld voor de reor ganisatie van het Franse leger. Dit was de reden waarom de Franse delegatie het niet mogelijk achtte de bijdrage van Frankrijk aan de door generaal Norstad beoogde op bouw van de Navo-strijdkrachten vast te stellen. dingen voor de verdere berging en het aanbrengen van meer staal draden. Het werk is nu gestaakt. Donderdagochtend werd gepoogd het wrak recht te trekken, waarna het in de loop van de dag verder zou worden gelicht. Bloembollen komen langzaam in bloei 's-GRAVENHAGE, 16-4. Hoewel de temperatuur nog steeds bene den normaal is zet de bloei toch langzaam door. Tijdens het komen de weekend zal men grote velden narcissen en de eerste hyacinthen in bloei zien, afgewisseld met hier en daar een veld tulipa's. Op de Keukenhof komt dagelijks meer kleur. In de grote verwarmde kas bloeit een prachtig en zeer uit gebreid sortiment tulpen Ook in de tweede kas komen reeds ver schillende partijen in bloei. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's De mensen van karakter zijn het geweten der maatschappij. ADENAUER: „DESNOODS ZELF NAAR MOSKOU" DORTMUND, 16-4, Bondskanse lier Adenauer van west-Duitsland heeft woensdag even voor zijn ver trek naar Engeland aan de hoofd redacteur van de „Ruhr Nachrich- ten" gezegd als het moet zelf naar Moskou te willen reizen om gemak kelijker tot een akkoord over ge controleerde algemene ontwape ning te komen. Adenauer had er aan toegevoegd dat hij voor hét ogenblik voor zijn land geen andere mogelijkheid zag dan in de Navo bescherming te zoeken. „Indien wij ons buiten de Navo zouden laten manoeuvreren is het gedaan mei onze veiligheid en weldra ook mei onze vrijheid", aldus Adenauer. Frans priester zong en speelde in Amsterdam AMSTERDAM, 16-4. In zijn een voudige soutaine, midden in de kleine uitgespaarde ruimte op het podium van het Amsterdamse Con certgebouw, zat vanavond Père Aime Duval, zoals hij in tal van zalen in Frankrijk en sinds kort ook daarbuiten heeft gezeten. Deze „guitaarspeler voor de goede God" - zoals hij zich noemt - heeft gedurende enige uren zijn chan sons gezongen voor en enkele daar van doen zingen door de stamp volle zaal die hem omsloot. Het aantal plaatsen was met driehon derd tot 2500 uitgebreid. Niettemin moesten enige honderden, tot uil Brabant naar de hoofdstad geko men, worden teleurgesteld. Op vrijdagavond 25 april a.s. zal daarom Père Duval's optreden te Amsterdam worden herhaald. Bemande kunstmanen en ruimteschepen De Amerikaanse luchtmacht be studeert verscheidene voorstellen voor bemande kunstmanen, die naar de aarde kunnen terugkeren. Een dergelijke onderneming kan binnen uiterst korte tijd succes hebben, aldus heeft luitenant-ge neraal Putt woensdag in de com missie voor de ruimte van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden woensdag meegedeeld. Generaal Putt drong aan op een „positieve benadering" van nieuwe ontwikkelingen. „Het is zelfs mo gelijk", zo zei hij, „dat het één of andere fantastische apparaat onze bemande ruimtestrijdkrachten in staat stelt een aanvaller te neutra liseren of te verlammen zonder mensenlevens of goederen te ver nietigen". Hij ging hier niet verder op in. De directeur van de nationale ad viescommissie voor aeronautica, dr. Hugh Dryden, zei tot de commissie, dat Amerikaanse deskundigen wer ken aan plannen voor tweehonderd proeven met bemande ruimtesche pen. De Britse autoriteiten hebben een snel varend bewakingsvaartuig de „Belton", naar de visgronden op 250 mijl ten oosten van Aber deen (Schotland) gezonden, omdat er moeilijkheden zouden zijn ge weest tussen Britse en Russische treilers. De Britse vissers klagen er over dat de Russen, evenals vo rig jaar, over hun netten varen. Het is de bedoeling dat de „Belton" toezicht houdt. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AfSeling Zeeland houdt provinciale vergadering te Renesse Frans programma na huishoudelijke agenda De afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is voornemens, de provinciale voor jaarsvergadering te houden op dinsdag 6 mei, in het dorpshuis te Renesse. In de morgenuren wordt de uit gebreide huishoudelijke agenda af gewerkt. O.m. worden uitgebracht het financieel verslag en het jaar verslag 1957, alsmede de begroting 1958. Een bestuursverkiezing vindt plaats, terwijl de agenda ter tafel komt van de algemene voorjaars vergadering te Utrecht. De middag vergadering staat in het teken van Marianne De algemeen secretaris van de Z L.M. mr. J. F. G. Schlin- gemann, zal dan een lezing houden over de levensomstandigheden op het Franse platteland, zulks naar aanleiding van de Bondsreis naai de Volkshogeschool Méridon (nabij Parijs). Enkele films over Frank rijk zullen worden vertoond, ter wijl het programma muzikaal zal worden omlijst met Franse muziek. Een met al een agenda, die heel wat belooft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1