DE ZIERIKZEESCHE COURANT Baggermolen Eureka V kapseisde bij binnenvaren van Zijpse vluchthaven Westelijke mogendheden willen besprekingen met Moskou op ambassadeursniveau Ouwerkerk vreest na samenvoeging in de verdrukking te zullen komen DINSDAG 15 APRIL 195» No. 18343 114e jaargang ZÏERIKZEESCHEwNIEÏIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De staf van hel V.N.-secretariaat NEW YORK. Op het secretariaat van de Verenigde Naties werken 23 Nederlandse staffunctionarissen, zo heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties gemeld in een rapport aan de twaalfde algemene vergadering. Dit aantal is kleiner dan dat van enige jaren geleden. Toen waren het er nog 30. België heeft 26 staf functionarissen. De Sowjet-Unie is met 31 stafmensen vertegenwoor digd, waarvan 10 in 1957 pas wer den benoemd. De Verenigde Staten eisen het leeuwendeel van de functies op: 333. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de V.S. ook de grootste bijdrage leveren aan het secretari aat van de V.N. NIEUWE LANDING IN NOORD-CELEBES SINGAPORE Volgens een be richt van radio Djakarta van zon dagavond hebben eenheden van de centrale regering een nieuwe lan ding uitgevoerd in noord-Celebes alwaar de vorige maand een eerste landing was ondernemen. Deze nieuwe landing zou zijn verricht ongeveer 90 kilometer ten zuiden van het plaatsje Palu, op de west kust van Celebes. Volgens radio- Djakarta zouden de opstandige troepen de wijk hebben genomen naar het binnenland, met achterla ting van twee doden, 27 gevangenen en het verlies van verschillende motorvoertuigen. In een vervallen hut te Laholm in het zuidwesten van Zweden heeft men circa 60.000 gulden in contan ten plus een boekje met een bank tegoed van circa 5.000 gulden ge vonden. In deze hut heeft Klara Andersson in bittere armoede tien jaar lang geleefd. Zij stierf drie weken geleden in een ziekenhuis tengevolge van bevriezing, nadat zij zich lang hardnekkig had verzet tegen overbrenging naar een be jaardentehuis. Truman ziet weinig heil in topconferentie De Amerikaanse oud-president Harry Truman heeft op een bijeen komst van oudstrijders te Washing ton als zijn mening te kennen ge geven, dat de topconferentie van de grote mogendheden tot niets leidt, als de Sowjet-regering haar poli tiek niet wijzigt Een dergelijke wij ziging achtte hij overigens niet waarschijnlijk. „De Sowjets zijn er slechts op uit, de wereld volgens hun plan voorde dictatuur commu nistisch te maken", aldus de oud president. Gift van vluchtelingen voor gerepatrieerden WASHINGTON, 14-4. Het „Col- legiale genootschap van Hongaarse oud-strijders in de Verenigde Sta ten" heeft een gift (van 100 dollar) gezonden aan de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, als bijdrage aan de hulp aan Nederlanders die Indo nesië moeten verlaten. Dr. v. Roijen heeft aan de voor zitter van de organisatie, dr. L. E. Agh, zijn bijzondere erkentelijkheid voor de gift betuigd, vooral omdat deze afkomstig is van mensen, zelf vluchtelingen, die nog bezig zijn een nieuw leven in een vreemd land te beginnen. De ambassaderaad van de am bassade van Haïti te Washington, S. Devieux, is maandag in de am bassade doodgeschoten. Volgens Amerikaanse persberichten is An- dré Toussaint, eerste secretaris van de ambassade, de dader. Vier Amerikanen, die zichzelf „Comité voor vreedzame actie te gen kernwapens" noemen, zijn per vliegtuig uit New York naar Mos kou vertrokken, waar zij aan Chiues"jtsjel' hun wensen voor een onvoorwaardelijke staking van kernproeven hopen kenbaar te kunnen maken. HULP BAATTE NIET Man (opgesloten in het ruim) kwam om het leven BRUINISSE, 14-4. Maandagmid dag te 17 uur 15 is de baggermolen „Eureka V", van de firma Blom en Van der Vlies uit Dordrecht, by het invaren van de vluchthaven te Zjjpe, tengevolge van de stroom en Nieuwe Rode Kruis-taak 's-GRAVENHAGE, 14-4. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft een adviescom missie ingesteld van deskundiger, op het gebied van de opvoeding van de jeugd in en buiten schoolver band. Het is van mening dat de vele aspecten van het Rode Kruis werk zich ook zeer goed lenen voor dit werk. In de commissie is een volledige nationale samenwerking gerealiseerd met de opvoedingsin stellingen, i.e. de scholen en de jeugdbeweging. De adviescommissie heeft een werkplan opgesteld, dat voorziet in de uitgave van instructie- en werk materiaal voor scholen en jeugdor ganisaties, dat de leerkracht - c.q. de jeugdleider - in staat stelt de verschillende facetten van het Ro de Kruis in te vlechten in de leer stof c.q. het jeugdwerkschema. NOORD-SCHARWOUDE. Bij het afscheid van de Doopsgezinde pre dikant ds. J. Knot te Barsingerhorn heeft zich zondag een tragische ge beurtenis voorgedaan, toen een der sprekers, de 43-jarige heer J. Re- zelman uit Anna Paulowna, na de predikant als eerste te hebben toe gesproken, bij het aanbieden van een cadeau plotseling in elkaar zakte. Een ontboden arts kon slechts de dood constateren. EERSTE STAP TOEGEZEGD Begin reeds volgende week PARIJS, 14-4. De westelijke mo gendheden zijn bereid de volgende week besprekingen in Moskou op ambassadeursniveau te beginnen, ter voorbereiding van een topcon ferentie tussen Oost en West, aldus is maandag in NAVO-kringen te Parijs gemeld. Maar de westelijke mogendheden blijven op hun standpunt staan, dat Dit is een recente foto van de 19- jarige Safieh Afkhami, het knappe studentje, dat wordt genoemd als de mogelijke toekomstige keizerin van Perzië. Sa/ieh heeft de afge lopen zes jaren in Engeland gestu deerd op Moreton Hall, een kost school te Weston Rhyn in het graafschap Shropshire. Haar vader, Meha Di Arkhami, is kolonel in het Perzische leger, haar moeder, Nahid, is nu getrouwd met de Pa kistaanse president Mirza. Men ge looft dat de moeder van de sjah van Perzië een huwelijk tan haar zoon met Safieh op hoge prijs zou stellen; zij heeft haar keuze ge maakt uit de foto's die vooraan staande families in Iran van hun dochters naar het hof hebben ge zonden op haar verzoek. Geruchten willen, dat de moeder van Safieh haar dochter gaarne zou zien huwen met de jonge Aga Kahn. de topconferentie zorgvuldig voor bereid moet worden, of dit nu ge schiedt op het vlak van ambassa deurs of op dat van ministers van Buitenlandse Zaken, en dat de con ferentie niet gezonden moet wor den aan enige Russische beperking voor de procedure, aldus genoemde kringen. De permanente raad van de NA VO-landen is het maandag eens ge worden over de grote lijnen van het westelijke antwoord op een Rus sische voorstel, dat de ambassa deurs van Engeland, de V.S. en Frankrijk donderdag in Moskou bijeenkomen, zulks overeenkomstig de westelijke suggestie van 31 maart, dat de ambassadeurs in de tweede helft van april bijeenkomen. De Britse, Franse en Amerikaan se antwoorden worden zodanig op gesteld, dat zij aan het Russische voorstel tegemoetkomen maar Mos kou tevens niet in twijfel laten, dat het Westen nog steeds volhoudt, dat de kern van de voornaamste vraagstukken in het geding bespro ken dient te worden en niet slechts de kwestie van procedure, aldus de aangehaalde NAVO-kringen. Naar men meent te weten, zullen de westelijke antwoorden vermoe delijk de komende dagen of mis schien donderdag verzonden wor den. Als de Russen bereid zouden zijn de ambassadeursconferentie te beginnen zonder hieraan voorwaar den te verbinden, zou deze bijna onmiddellijk kunnen aanvangen, b.v. in het begin van de volgende week. In elk geval wordt verwacht, dat de drie westelijke vertegenwoordi gers in Moskou donderdag naar het Kremlin zullen gaan, „om te zien wat de Russen van plan zijn", aldus is in NAVO-kringen gezegd. Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank - Oosterland Bank telt 158 leden Aantal spaarders toegenomen niet 70 Winst over 1957 bedraagt ruim f 4.700, Vorige week had in café Mol te Oosterland de gewone jaarverga dering plaats van de Coöp. Boeren leenbank „Oosterland" onder lei ding van de heer H. J. van de Zan- de. Er waren 28 personen aanwe zig, die door de voorzitter werden welkom geheten. In het openingswoord memoreer de de voorzitter de gang van zaken op monetair gebied, en releveerde dat 1957 geen gemakkelijk jaar ge weest is voor de banken. Wegens geldschaarste op de kapitaalmarkt zag de Ned. Bank zich genoodzaakt het disconto te verhogen, waardoor ook de Centrale Bank moest volgen. Ook voor de plaatselijke Boeren leenbank was 1957 een moeilijk jaar. Daar was o.a. de kassierswis seling, welke het bestuur veel werk gaf. De adviezen welke door de Centrale Bank werden gegeven, waren richtlijnen voor de gang van zaken op de Bank. Met waardering gewaagde spr. over de werkzaam heden van de nieuwe kassier, de heer Poelman. Momenteel telt de Bank 158 leden, en het aantal spaarders is het vorige jaar toege nomen met 70, en is momenteel 734. Het getal rekeninghouders be draagt 156. Het getal der spaargel den was bijna 2 miljoen. Er is maar één Boerenleenbank op ons eiland, welke dit getal heeft overschreden, dat is Haamstede. Uit het financieel verslag blijkt, dat het eindbedrag der rekening over 1957 bedroeg f 8 322.000 Het eindcijfer der ba lans was f 2.393.000. De winst, wel ke met algemeen goedvinden bij de reserve werd gevoegd, bedroeg f 4796,84. Met 26 van de 28 stemmen werd de heer van de Zande, welke af tredend was, herkozen, terwijl in de Raad van Toezicht de heer A. Bal Az. werd herkozen. Bij de rondvraag raadde de voor zitter aan betalingen zoveel moge lijk over een lopende rekening te doen. Nadat nog enige films wer den vertoond, sloot de voorzitter de vergadering. de harde wind, gekapseisd. De 64- jarige M. J. van den Boom uit Dor drecht kwam hlerbü om het leven. De baggermolen en twee bakken werden getrokken door de motor- vlet „Siencke" van dezelfde firma. Door de sterke ebstroom en de harde wind sloeg de baggermolen om Met de Jacobsladder naar be neden bleef de molen drijven. Twee opvarenden geraakten te water maar werden door te hulp snellen de schepen opgepikt. Een derde bleef in het ruim van de molen achter en gaf door geroep en klop signalen te kennen dat hij nog leefde. Men haalde staaldraden on der het wrak door, die aan twee andere schepen werden bevestigd om het casco drijvende te houden. Uit Bruinisse werd in allerijl per soneel gehaald van de firma Maas kant- en de firma van Duivendijk om met behulp van snijbranders een gat in de scheepswand te bran den. Op de plaats waar men de sig nalen hoorde werd een ruim gat gebrand, in het gat werd zo spoe dig mogelijk een touw geworpen, een der helpers boog zich ver voor over om in het ruim te kunnen kijken, maar van de man, die waar schijnlijk reeds bewusteloos was, was niets meer te zien. Het water stond ook veel hoger in het ruim, dan men had verwacht en toen de lucht ontsnappen kon begon het vaartuig snel te zinken. De redders, die bij het branden behulpzaam waren, moesten zich snel van het wrak verwijderen en op de naast liggende schepen springen, om niet zelf te water te raken. De onder het wrak bevestigde staaldraden knapten af en te 18.15 uur zonk de molen, terwijl tientallen toeschou wers getuige waren van dit drama, waarbij de reddingspogingen helaas mislukten. Offers doen dan alleen pijn i als onze liefde niet groot ge- noeg is. i SEROOSKERKE Onze dorpsgenoot de heer J. C. Hanse Johz. behaalde vorige week het diploma van de christe lijke middelbare landbouwschool te Middelburg. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De 56-jarige H. J. G. uit de Stuyvesantstraat reed met zijn auto in de Theresia- straat. Op een gegeven ogenblik liet hij zijn handschoen vallen. G. bukte zich om de handschoen op te rapen, hetgeen hem inderdaad ge lukte, maar ten koste van een bot sing met drie geparkeerde auto's, die alle werden vernield. Ook G.'s eigen wagen kreeg aanzienlijke schade. Zelf bekwam hij snijwon- den in het gelaat en klaagde over pijn in de borstkas. DE BILT, Een felle brand heeft zondagmorgen in zeer korte tijd het hotel Huize de Poll te De Bilt in de as gelegd. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de ijlings gealarmeerde brandweercorpsen van De Bilt, Bilthoven, Zeist en Utrecht bij aankomst al voor een vrijwel hopeloze taak stonden. Het was een laaiende vuurzee. SITTARD. De 22-jarige scooter berijder H. uit Limbricht te SIttard is op het kruispunt Akkerstraat- Tunnelstraat in botsing gekomen met een autobus van de E.B.A.D. De scooter-berijder werd hierbij ernstig gewonden en overleed en kele uren later in het ziekenhuis te Sittard. Ex-keizerin Soraja naar de V.S. GENUA, 14-4. Prinses Soraja, de 25-jarige ex-keizerin van Perzië, is maandag met het Amerikaanse pas sagiersschip „Constitution" uit Ge nua naar New York vertrokken. Een grote menigte was op de wal samengestroomd. Op haar aandrin gen verscheen Soraja op de brug en wuifde, zichtbaar ontroerd, lang durig naar de mensen. By Emmeloord in de Noord-Oost Polder wordt op het ogenblik een 65 in haar appartementen aan boord meter hoge watertoren gebouwd, waarin een carillon zal worden aan- van de „Constitution" vond zij tal- gebracht en waarin ook een lift zal worden geconstrueerd. De gelden I rijke bloemstukken en honderden voor het aanschaffen van het carillon worden door de bewoners van de telegrammen uit alle delen van de polders bijeengebracht. - De foto toont de watertoren in aanbouw. wereld. Vooral bedachtheid over ontwikkeling rekreatiegebied Op de jongste vergadering heeft de gemeenteraad van Ouwerkerk, onder voorzitterschap van burge meester J. Romeyn - gelijk gemeld - zich unaniem uitgesoroken voor behoud van de gemeentelijke zelf standigheid, zulks in verband met het ingediende ontwerp tot herin deling van gemeenten op Schou- wen-Duiveland. Door b. en w. werd geen pre-advies opgemaakt, maar aan de leden werd een uittreksel van het ontwerp toegezonden, waar over zij hun mening k-onden ken baar maken. De heer C. P. Kuyper herin nerde aan het rapport van de Re constructiecommissie en in januari 1954 kwam het tot een ontwerp van G.S., waarin werd gesteld dat Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oos terland samengevoegd dienden te worden. Als gevolg hiervan werd door de i*aad een motie gezonden, waarin werd opgemerkt dat een dergelijke indeling de geestelijke, culturele en sociale waarden in deze gemeente ernstig zullen aan tasten, waartegenover geen enkel voordeel staat te wachten. Nu ko men G.S. weer met hetzelfde voor stel. Spr. herinnerde aan persarti kelen waarin de noodzaak werd onderstreept, dat een dergelijke sa menvoeging vooraf dient te wor den gegaan door een serieus onder zoek. Spr. vroeg zich af of G.S. met dergelijke argumenten wel reke ning hebben gehouden, want er is hier groot verschil in geaardheid der bevolkinge, zowel geestelijk als maatschappelijk. In het wetsont werp wordt slechts het teruglopend aantal inwoners van Ouwerkerk in het geding gebracht. Genoemd wordt een Inwonertal van 446, maa? het is intussen reeds opge lopen tot meer dan 500. Er is dus geen sprake van teruglopen. Er is ook geen rekening gehouden met het aanlokkelijk rekreatiegebied dat hier ligt, hetgeen bevolkings toeneming tengevolge hebben kan. Bij Serooskerke is de rekreatieve factor wel tot uitdrukking gebracht. Spr. wees voorts op het uitstekende bewoningspeil dat de gemeente in tussen heeft gekregen. Ouwerkerk past niet in het milieu van Nieu werkerk en Oosterland, zo ver volgde spr., die tenslotte opmerkte dat met klem op behoud van zelf standigheid moet blijven worden aangedrongen. Vaak in verdrukking Ook de heer J. v. d. Stolpe kwam met klem tegen de voorgestelde sa menvoeging op, temeer nog gelet op de verschillende geaardheid der bevolkingen die worden samenge voegd. Het kan volgens hem niet anders of het kleine Ouwerkerk zal dikwijls in de verdrukking ko men. Het verzorgingspeil kan de toets van alle kritiek doorstaan. De heer J. L. Kuyper had zich gestoord aan de prognose inzake de bevolkingstoename in een periode van 25 jaar, door G.S. gemaakt. Plet is z.i. onmogelijk te zeggen dat het inwonertal zal teruglopen. Juist een andere tendens is merkbaar. De heer v. Klinken vond niet dat een vergelijking met Serooskerke op kan gaan. Spr. verwacht dat er in de nieuwe gemeente ook stem men en leden uit Ouwerkerk zullen komen. We kunnen daarom nu nog niet zeggen dat Ouwerkerk straks in de verdrukking zal komen. Maar ondanks dit alles hoopt hij toch dat Ouwerkerk zelfstandie zal blijven. Samenvoeging is achteruitgang De heer A. Hage vond dat een samenvoeging altijd achteruitgang zal betekenen. De heer J. J. Smits geloofde niet dat bij samenvoeging de kerngemeente het rekreatiege bied van Ouwei-kerk op de juiste wijze zal aanpakken, omdat de nieuwe raad hierin gevaar zal zien voor de zondagsrust. De heer L. Raamsdonk was eveneens bang voor de reacties van een nieuwe gemeenteraad na samenvoeging voor het rekreatiegebied. De heer C. P. Kuyper merkte op dat, wanneer de Schelphoek als schuilplaats voor de watersportbe oefenaars kan gelden, dit zeker ook het geval is met de schuilplaats tussen Zuid- en Noordbout. Daar naast zijn hier nog veel meer re- kreatiemogelijkheden. Alleen zal beschikt moeten worden over een vooruitstrevende raad. Spr. is er niet gerust op dat er in het nieuwe gemeentebestuur een vertegen woordiger van Ouwerkerk zal ko men. De bevolking van Ouwerkerk wenst in ieder geval op gepaste ma nier van de geboden rekreatlemo- gelijkheden gebruik te maken op zondag. Spr. verwacht bovendien niet, dat er na samenvoeging te Ouwerkerk nog nieuwe woningen zullen worden gebouwd; dc nieuwe gemeente zal zich altijd naar de kern richten. Tot slot werd door de raad de brief besproken welke, de Bond van gemeente-ambtenaren aan de ra den op het eiland heeft gericht m. b.t. de- positie der ambtenaren na de samenvoeging. De raad ging ak koord met de in dit schrijven neer gelegde bezwaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1