DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe aanvallen begin van groot offensief tegen de opstandelingen STAD EN PROVINCIE MAANDAG 14 APRIL 1958 No. 18342 114e jaargang ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-A1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE STRIJD OP SUMATRA Algemene regeringsaanval verwacht na verovering van Tapanuli Een woordvoerder van de Indo nesische opstandelingen in Singa pore heeft verklaard, dat het bin nenrukken van regeringstroepen in Tapanuli het begin zou kunnen betekenen van een algemene aan val tegen het centrum van de op standelingen in midden-Sumatra. Regeringsgetrouwe troepen be vinden zich thans op twee punten op ongeveer 100 kilometer van Bu- kittinggi. Ook meent men dat zich een sterke eenheid landingstroepen bevindt op de Mentawai-eilanden tegenover de kust van west-Suma tra. „Wij zijn van mening, dat Soe_ karno hoopt onverwacht met deze eenheid een vernietigende slag te De toestand op Cuba In schermutselingen met Cubaan se regeringstroepen zijn vrijdag negentien rebellen van Fidel Castro gesneuveld. De opstandelingen trachtten voorts het heiligdom van de Maagd der Bermhartigheid bij El Cobre op 30 km. van Santiago de Cuba - de beschermheilige van Cuba - te overmeesteren, maar werden teruggedreven. Huizen verdwenen in aardspleet Zes huizen van het Italiaanse bergdorp Trevico, 100 km. van Na pels, zijn vrijdag verdwenen in een 800 meter lange en 400 meter brede spleet, die twee dagen geleden ont staan was door een aardschok, ge volgd' door aanhoudende regenval. De 31 bewoners konden zich, hevig verschrikt, in veiligheid brengeriT Een geweldige hoeveelheid aarde en rotsblokken schuift nu lang zaam in de richting van de spleet. Volgens ingenieurs lopen er geen andere huizen in het dorp gevaar. Voertuig zonder wielen 1 Te Detroit is een demonstra- tie gehouden met een model van een voertuig zonder wie len, dat zich op een dun i laagje lucht voortbeweegt op i een hoogte van slechts en- i kele millimeters boven het i wegdek. Het voertuig wordt f door fijne Vuchtstralen, die i' door een gas-turbine of een i' turbojet-motor geproduceerd i' worden, in de „hoogte" ge- i' houden. Volgens schatting is i' niet meer dan 90 p.k. nodig i' om een centons-voertuig met i een snelheid van 150 kilo- i meter per uur aan te drijven. m De Sowjet-Unie heeft vrijdag in een boodschap aan de drie weste- lyke grote mogendheden voorge steld op 17 april ambassadeurs van de betrokken landen te doen be ginnen met besprekingen over de voorbereiding van een topconfe rentie. leveren, terwijl wij strijden om vor deringen van regeringstroepen uit het noorden en oosten te voorko men. Wij menen, dat deze eenheid uit ongeveer 5.000 man bestaat. Wij vertrouwen echter, dat wij deze op het strand kunnen verslaan". De jury heeft bij het gerechte lijk vooronderzoek naar de dood van Johnny Stompanato, „vriend van de filmster Lana Turner en geen onbekende in de „onderwe reld" van de Amerikaanse west kust, verklaard dat Cheryl Crana, die hem met een keukenmes neer stak, hiermede een „gerechtvaar digde manslag" heeft bedreven. MASSAVERGADERING TE LONDEN LONDEN, 13-4. De leider van de Britse socialistische partij, Gaits- kell, heeft zondag op een grote bij eenkomst op het Trafalgar Square te Londen er voor gepleit, dat het westen het Russische besluit tot stopzetting van de proeven met kernwapens navolgt. Ongeveer 12.000 mensen uit Lon den en omgeving hadden zich op het Londense plein verzameld om aan de bijeenkomst, georganiseerd door de socialistische partij en het Verbond van vakverenigingen, deel te nemen. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn vrijdagoch tend uit Innsbruch verti-okken naar Neustift in het Stubaidal. Zij wil len van daaruit in de komende da gen nog enige bergtochten ondei-ne- men. De Prinsessen zullen ook nog skitochten maken en haar skileraar is dan ook mee naar Neustift ge gaan. MINISTERS VONDELING EN HOFSTRA NAAR SCHOUWEN-DUIVELAND Binnen het kader van Zeeuwse trip De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, is voornemens, zijn pi'ovinciale bezoeken voor oriën tatie omtrent de gewestelijke land bouw op woensdag 16 april a.s. te vervolgen met een bezoek aan Zee land. Voor dit doel wordt 's morgens een bijeenkomst met de geweste lijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap gehouden, in hotel „De Koi-enbeurs" te Goes, 's Mid dags zal minister Vondeling deel nemen aan een vergadering van het ambtelijke college van consu lenten voor de provincie Zeeland. Des avonds zal de minister in ge zelschap van de minister van Fi nanciën, de heer H. J. Hofstra, be sprekingen voeren met vertegen- woordigex-s van de hervei'kave- DE GEVECHTEN IN MIDDEN-SUMATRA Indonesische vloot samengetrokken voor Padang SINGAPORE, 13-4. Volgens een bericht van radio-Medan hebben zondagochtend 125 man van de op standige troepen in het zuiden van Asahan, in midden-Sumatra, zich overgegeven aan de troepen der centrale regering. Dit was gevolgd op hevige gevechten tussen opstan delingen en troepen van de centrale regering, waarby een aantal rebel len op de vlucht was gejaagd Vol gens het bericht hadden de centrale troepen zware wapenen en een hoe veelheid munitie buitgemaakt. Ook bg een treffen in Langkat zouden de opstandelingen op de vluoht zyn gejaagd. Troepen van de centrale rege ring waren zondag diep doorge drongen in Tapanuli. Deze aanval, samen met de nieuwe landing op Celebes, volgt na een periode van twee weken van betrekkelijke rust aan de gi-enzen van het ingekrom pen gebied van de opstandelingen in midden-Sumatra; militaire waar nemers te Singapore zeiden zondag dat deze beide aanvallen het begin zouden kunnen zijn van een offen sief op grote schaal tegen de op standelingen. Berichten uit Djakarta zeggerij dat het grootste deel van de Indo nesische zeevarende vloot, de tor pedoboot „Gadja Mada" en vier korvetten, thans is samengetrok ken. voor Padang. Volgens een bericht van radio- Medan is een der colonnes van de Antwoord kwam ook Onderwijzer schreef brief aan Chroesjtsjef Chroesjtsjef heeft een brief ge schreven aan een 45-jarige onder wijzer uit een plaatsje ergens in het noorden van Engeland, die de Russische premier en partijsecre taris gevraagd had „het gewone volk" meer in te schakelen bij de uitwisseling op handels-, cultureel- en sportgebied. De onderwijzer had verder ge schreven er zeker van te zijn dat de conservatieven van Groot-Brit- tannië volledig met dé Russen zou- denden samenwerken, als Chroesjt sjef het werkelijk ernstig meent met zijn vredespolitiek en niet tracht het westen te overtroeven. Chroesjtsjef antwoordde hierop dat de Sowjet-Unie haar uiterste best doet het vertrouwen tussen de landen te bevorderen en de za kelijke, culturele en sportieve ban den tussen c[e volkeren te verster ken. En wij'zijn er van overtuigd dat de betrekkingen op deze gebie den tussen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie tot ontwikkeling zul len komen, omdat zij de volkeren van onze landen slechts ten voor deel zullen strekken, aldus de heer Chroesjtsjef. Het beeld „De vier Heemskinderen" van de Brusselse beeldhouwer Olivier Strebelle, dat bij de gieterij Binders in Haarlemmerliede is ge goten is donderdag van de gieterij overgebracht naar een in de Ringvaart liggende schuit, waarmee het beeldhouwwerk zal worden vervoerd naar Brussel om te worden geëxposeerd op de wereldtentoonstelling. - De foto toont het abstracte beeld, met een lengte van 12,5 meter en een hoogte en een breedte van elk 5 meter op het terrein van de gieterij kort voor het begin van het transport. ï'egeringstroepen thans in Tapanuli opgerukt over een afstand van on geveer 80 km, sedert twee dagen geleden de opei'aties daar zijn be gonnen. Deze colonne heeft zondag de plaats Gunung Tua bezet, die ongeveer 220 km zuidelijk van Me- dan is gelegen. Ten zuiden van deze plaats zou thans hevig worden gevochten. Volgens radio-Medan zijn de opstandelingen goed uitge rust met mortieren en anti-tank wapens. De regeringstroepen wor den ondersteund door aanvallen op de rebellen met bombardements- en gevechtsvliegtuigen. Volgens radio-Djakarta bereiden de opstandelingen te Padang en Bu- kit Tinggi zich blijkbaar voor op het eind van de opstand. Grote groepen vluchtelingen zouden beide plaatsen verlaten, aldus radio-Dja karta. In midden-Sumatra bestaat thans dienstplicht voor jongeman nen en er is een uitgaansverbod ingesteld. Volgens een nader bericht heb ben de eenheden van de centrale regering by hun opmars in Tapa nuli ook Porsea, aan het Tobameer, bezet, zy hebben, oprukkend van het oosten uit, daarmede de iyn Porsea-Gunung Tua bezet en staan voor de oosteiyke helling van de Bukit Barisan. Ondergang van de tweede „Spoetnik"? DEN HAAG, 14-4. De bemanning van het Nederlandse tankschip „Mitra" (8.263 ton) gelooft dat zy getuige is geweest van de onder gang van de Russische kunstmaan „Spoetnik II". De kapitein heeft radiografisch gemeld, dat maandagochtend om 02.55 uur Nedexiandse tijd een vuurbol met een staart van vonken en rook is waargenomen, die een snel dalende lijn beschreef. Het schip bevond zich op dat ogenblik ten zuiden van Maagdeneiland in de Kleine Antillen. Het voorwerp is vermoedelijk in zee gestort, aldus de mededeling van de „Mitra". In Bridgetown op Barbados heb ben honderden mensen de tweede „Spoetnik" als een vurige komeet zien ondergaan. „Goed kamp'' overstroomd met bezoek 's-GRAVENHAGE, 13-4. De ten- ten en caravans op de tentoonstel ling „Goed Kamp" van de A.NW. B. op Houtrust te 's-Gravenhage hebben vanmiddag een krachtproef moeten dooi-staan, toen een donde rend hoera uit minstens twintig duizend kelen de voetbaloverwin ning op België begroette. Het was er zeer druk deze zondag. Toen om één uur vanmiddag de tentoonstel ling openging, stond er een ten minste vier lagen dikke rij van een halve kilometer lengte voor de poorten en het is door blijven stro men, zodat de loketten vanavond sloten met een aantal bezoekers van 22.500. Op vrijdag en zaterdag zijn er samen 20.000 geweest zodat na de derde dag van de tentoon stelling al meer bezoekers op Goed Kamp zijn geweest dan vorige jaar gedurende de hele tentoonstelling. lingscommissie-Zeeland en in aan sluiting daarop zullen de bewinds lieden de volgende ochtend een be zoek brengen aan Schouwen-Dui- veland, speciaal met het oog op de herverkavelingswerkzaamheden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEERSUM. De heer M. C. Wil- lemse, kostganger bij de familie Valk aan de Engweg te Leersum, is in zijn bed op de bovenverdie ping der woning verbrand. De be- wonei-s hebben de man om onge veer half twee horen thuiskomen. Men vermoedt, dat hij tijdens het roken van een sigaret in slaap is gevallen. De bovenverdieping der woning is voor de helft uitgebrand. HAARLEM. De vierjarige Johan nes Torque, wonende in de Colen- sostraat in Haarlem-noord is, toen hij aan de linkerkant van de weg op zijn driewieler reed, op de hoek van de straat door een vuilnisauto van de gemeente reiniging over reden. Hij was op slag dood. BERGEN OP ZOOM. In de Bos straat te Bergen op Zoom is een dodelijk verkeei-songeval gebeurd. Toen de chauffeur van een gepar keerde vrachtauto, D. V. uit St. Maartensdijk, zijn wagen startte, zag hij niet dat een kind met zijn driewielertje zich voor zijn wagen bevond. Toen hij door een militair van een tegemoet komende mili taire colonne gewaarschuwd werd, was het i-eeds te laat. Het rechter voorwiel van de auto ging over het kind, het 3-jarig zoontje van de fa milie Verduit, wonende aan de Lin delaan te Bergen op Zoom, waar door de kleine vrijwel op slag werd gedood. KRABBENDIJKE. In de ouder dom van 64 jaar is te Krabbendij- ke de heer L. T. Vogelaar, oprich ter van een model fruitkwekersbe- drijf en directeur van een der groot ste fruitteeltbedrijven in Zeeland, de cultuuronderneming Vredehof, overleden. De heer Vogelaar was zeer bekend in Zeeland, waar hij vele functies in het openbare le ven bekleedde. ROTTERDAM. De 9-jarige B. Resoord uit de Zuidlandsestraat te Schiedam is op de Gustoweg te Rot terdam onder een truck met opleg ger geraakt en vrijwel op slag ge dood. De knaap was met enkele vriendjes gaan fietsen, maar schijnt nerveus te zijn geworden, waar door hij met zijn rijwiel ging slin geren, viel en overreden werd. ROTTERDAM. Zaterdagavond hebben twee mannen een taxi chauffeur in zijn wagen naar een stille weg gelokt en getracht hem daar bewusteloos te slaan, met de bedoeling zich van zijn portefeuille meester te maken. De opzet is mis lukt en mede dank zij het resoluut optreden van een omwonende kon den de daders nog dezelfde avond worden gearresteerd. In voorspoed kennen onze vrienden ons, in tegenspoed kennen zij onze vrienden. DE ZIEKE STAD Wel, wel, gij brave Dendermonde, U heeft het dus bij ons gevonden een stille en een ongezonde want: zieke stad. Ge hebt dit zomaar zelf gevonden, dat Zierikzee niet is als Londen en spreekt uw oordeel onomwonden Het is wel wat! 't Is werkelijk niet de eerste keer, dat een of ander haastig heer ons snel bezocht en deze eer op ons verhaalde, Dat hij ons een „museum" vond: een oude, haast gewijde grond, bestraat met keien, glad en rond, waarop hij dwaalde. Voor wie ons vluchtig wil passeren, voor hem valt hier ook niets te leren, hem wordt zijn schimpen ten onerc: 't is zonder maat. „De wereld gaat aan vlijt ten onder?" Naar 'k bij u lees, is dat geen wonder. Maar „haastig oordeel" in 't bijzonder is groter kwaad! C. J. VAN ROYEN. ZIERIKZEE Sprookjestoneel van Anneke Elro Zaterdagmiddag 19 april a.s. zal Anneke Elro met haar sprookjes toneel nog één voorstelling geven in de Concertzaal te Zierikzee. Hier werd voor gekozen het eeuwenoude sprookjesspel van Roodkapje, waar van een - nieuwe toneelbewerking gemaakt werd. Aan deze bewerking werd zeer veel aandacht geschon ken en het is een echt sprookjes feest geworden, waarvan de jeugd zal kunnen genieten. Spanning en humor wisselen elkaar af en men waant zich enige uren in een echt sprookjesland. Voor de figuur van Roodkapje werd iemand gevonden met een sprekende gelijkenis met de Roodkapje uit de prentenboeken. Anneke Elro speelt zelf de rol van de fee van de Drakenrots, terwijl bekende leden van haar gezelschap de andere rollen zullen vertolken. Deze voorlopig laatste voorstelling van Anneke Elro zal zonder enige twijfel weer een grote indruk ma ken op de jeugd. Afdeling Schouwen Ned. Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen organiseert op woensdag 16 april een bijeenkomst in het „Huls van Nassau". Een Amsterdamse firma zal een demonstratie geven over kleurtoepassing in de woning en het zelf schilderen. Ook zullen film6 over dit onderwerp worden ver toond. Vertegenwoordiger voor rayon Zierikzee Jaarvergadering Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H. Eilanden G.A. Record-omzet in 1957 van bijna f 12 miljoen Vorige week werd te Rotterdam de jaarvergadering gehouden van de Coöperatieve Tuinbouwveiling der Z.H. Eilanden G.A. De voor zitter der vereniging, de heer W. M. Boshuizen hield een openings rede, waarin hij mededeelde dat de veiling in 1957 een record omzet heeft behaald van bijna f 12 mil joen. De voorzitter gaf verder een ovei*- zicht van de resultaten voor de groente- en fruitteelt in het afge lopen jaar en gaf weer wat de voor uitzichten en plannen zijn voor het nieuwe seizoen. Zeer belangrijk is, dat in het ko mende fi'uitseizoen wekelijks spe ciale fx-uitveilingen gehouden zul len worden. Vooral bij de export hebben deze grote belangstelling. Na de vaststelling van de notu len werd het jaarverslag besproken. Vei-volgens behandelde de nieu we directeui-, drs. G. Hogewoning, uitvoerig de balans en de jaarre kening over 1957. Ook in financieel opzicht Is dit jaar gunstig geweest voor de Z.H.E. De directeur wees er op, dat bestuur en directie als doel gesteld hebben een zo gezond mogelijke financiële politiek te voeren. De veilingpi-ovisie werd weder om vastgesteld op 5 pet. voor de le den en 6 pet. voor gastveilers. Voor vei-pacht fruit zal 3 pet. berekend worden. De aftredende leden van het be stuur en de raad van toezicht wer den hei-kozen, terwijl het bestuur werd uitgebreid met een vertegen woordiger van het rayon Zierikzee. Hiei*voor werd de heer Roggeband te Zierikzee gekozen. Een zeer belangi-ijk punt van de agenda vormde de mededelingen met betrekking tot. de organisato rische en financiële ontwikkeling van de N.V. Koelhuis en Paksta- tion „Zuid-Hollandsche Eilanden". De secretaris, de heer Taktor, kon mededelen, dat volledige over eenstemming met het Waarborg fonds voor de Landbouw is bereikt. De N.V. heeft de aandelen, die de handel in het Pakstation had, in portefeuille genomen. Hierdoor ko men de i-echten van de veilingleden beter tot hun recht. Drs. C. Hogewoning is voorge steld als directeur der N.V. voor wat betreft de belangen van veiling en aanvoei-dex-s in het Pakstation, terwijl de heer N. Slikkerveer voor gesteld is als commercieel directeur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1