kalverliefde IjHnagjBl x MEVO krijgt zaterdag a.s. bezoek van Heinkenszand. Tegen Burgh III heeft SINOTO de beste papieren. Zaterdag start DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE VBIJDAG II APRIL IDW N». UMI Joodse bevolkingsgroep herdenkt opstand in ghetto van Warschau Het ging „ora Ue laatste man en de laatste steen" AMSTERDAM, 10-4. Op 1 sep tember 1939 trokken Hitiers legers Polen binnen. De 27ste van die maand viel Polen's hoofdstad War schau. Hiermee was het lot van de grootste Joodse gemeenschap in Europa bezegeld. Wat zich in de daarop volgende drie jaren in Po len afspeelde, was een reeks van stelselmatige vernederingen, ver volgingen en martelingen, die slechts inleidingen waren tot de massale uitroeiing van miljoenen in de gaskamers van Auschwitz en Treblinka. Maar het was juist de hel van Treblinka, die het verzet tegen de De C.H.U. eu A.R.P. bij de Statenverkiezingen Uit de vergelijkende staten, die de dag na de verkiezingen zijn ge publiceerd, zou de conclusie kun nen worden getrokken, dat de C.H.U. vijf zetels en de A.R. partij zes zetels hebben verloren in de Provinciale Staten over het gehele land. De twee C.H.U.-zetels en de ene A R.-zetel in de staten van Noord-Brabant werden echter in 1954 door samenwerking van de protestants-christelijke partijen verkregen. Deze samenwerking heeft thans wederom drie zetels opgeleverd in deze provincie en bo vendien een zetel in de staten van Limburg waarin de protestants- christelijke partijen tot dusverre niet waren vertegenwoordigd. De C.H.U. als zodanig heeft dus drie zetels en de A R. partij vijf zetels verloren, waartegenover een geza menlijke winst staat van één zetel. En wel in Limburg. De daar geko zene is Chr. Historisch, waardoor het feitelijke verlies der C.H.U. twee zetels wordt. Ingezonden mededeling Duitse pijnigers, dat onder de Jo den in Polen, hetzij individueel, hetzij collectief, leefde, gelntensl- fieerd en gecoördineerd heeft, en dit verzet vormde zijn hoogtepunt in de opstand van het ghetto van Warschau. Op 19 april 1943. de dag die de Duitsers bestemd hadden voor de volledige liquidatie van de rest van de Joodse bevolking, opgesloten ln het ghetto van Warschau, ontmoet ten de zwaargewapende Duitse pantsertroepen gewapend verzet. Weken duurde de ongelijke strijd, in letterlijke zin tot de laatste man en de laatste steen. De opstand van het ghetto van Warschau werd tot het symbool van het meest held haftig een zelfopofferende verzet tegen de aanrander van de mense lijke vrijheid en waardigheid. En toen deze vrijheid verkregen was, bleef de opstand van het ghetto van Warschau zijn symbo lische kracht behouden. Ieder jaar op 19 april herdenken de Joodse gemeenschappen, waar ook ter we reld, de miljoenen slachtoffers van het Duitse nazidom, zoals dit vast gesteld is door het World Jewish Congress. Ook de Joodse gemeenschap in Nederland kent deze traditie van 1946. Dit jaar zal de herdenking worden gehouden op woensdag 16 april in Amsterdam, in de grote zaal van het Foresterhuis, waar mr. A. Herzberg en de heer A. Wielek het woord zullen voeren. Ingezonden mededeling 'ii Bloedzuiverende kuur met Kruscben Salts drijft de oorzaak ran die ondragelijke Bheumatische Pijnen eruit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeug dig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijn verwekkende onreinheden langs natuurlijk© weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Het weer en de fruitteelt Het sterk tegenhoudende weer is de fruitteelt in de Betuwe en elders zeer welgevallig. De knopvorming van de vruchtbomen bevindt zich nog slechts in het begin en zelfs bij heel gunstig weer zal het nog wel een paar weken duren voordat er van boombloesem sprake kan zijn. Dit sterk vertragende weer geeft reden te hopen, dat de fruitteelt dit jaar gespaard zal blijven voor oogstvernietiging, zoals dit vorig jaar in één onheilsnacht met zwa re nachtvorst in begin mei het ge val is geweest. Is Topie moet het de laatste tijd wel ontgelden bij haar huisgenoten. Het zijn niet alleen de broers en zusjes, die haar onbarmhartig pla gen, ook de ouders, speciaal moe der, doen er braaf aan mee. Topie is van klein kind af een zwak plekje van me geweest. Ik heb in haar een overgevoeligheid leren herkennen, die de meeste kinderen missen en ik heb begrepen, dat zij het daardoor in haar leven wel eens erg moeilijk kon krijgen. Met fijne intuïtie heeft het kind aange voeld, dat ze bij mij begrip ont moette, zelfs zonder dat ze over de dingen behoefde te spreken. Ze was nog maar een jaar of 9, toen ze eens iets merkwaardigs te gen me zei. „Ik wou dat ik een hond had. Honden vragen niets, maar ze weten toch alles van je. Dat zeggen ze met hun ógen". En toen ik niet antwoordde, maar haar alleen even hartelijk naar me toe trok, ging ze voort: „Jij bent net zoals een hond. Ik vind het fijn bij jou". Andere grote mensen zouden het misschien een twijfelachtig com pliment gevonden hebben, met een hond vergeleken te worden. Maar ik wist precies wat ze bedoelde en voelde me oprecht gevleid. Pijnlijk geplaag Als ik nu de laatste weken bij Topie, wier ouders vrienden van me zijn, aan huis kom, word ik elke keer pijnlijk getroffen door dat ge plaag. Soms heb ik zin de kleinere broers en zusjes een draai om de oren te geven, als ik ze hoor joe len: „Topie vrijt.Topie vrijt. ha, haTopie heeft een vrijer!" en ik zie dan, hoe Topie met een kleur als vuur niet weet. waar ze zich bergen moet. Natuurlijk hoed ik mij voor elke bemoeienis, omdat ik vind, dat het meer op de weg van Topie's moe der ligt, om in te grijpen. Helaas doet ze dat niet. Eerder plaagt ze zelf mee en maakt haar kind bela chelijk. Het gaat daar in huis te- te genezen genwoordig allemaal ten koste van Topie. En dat omdat Topie inder daad verliefd is geworden. Voor de eerste maal in haar 15-jarig leven tje is de lente ontwaakt. Ze beleeft dit met een ernst en een tederheid, waaraan vele ouderen een voor beeld zouden kunnen nemen. Maar bij haar familie wekt het slechts hilariteit. Ze hebben haar eens betrapt, toen ze hand in hand met haar „jongen" liep te wandelen. Ze betrappen haar thuis ook herhaaldelijk als ze ergens in een hoekje zit te dromen en mijlen ver van deze prozaïsche wereld verwijderd schijnt te zijn. Dan moet ze natuurlijk met veel rumoer gauw weer met twee benen op de grond gezet worden. Genezen? Ik heb er met Topie's moeder over gesproken; ik kon het werke lijk niet meer aanzien. „Doe niet zo overdreven", was het antwoord. „Kalverliefde, méér niet! Daar moet ze van genezen worden". Genezen! Denken ouders heus, dat ze hun kind van zijn kalver liefde moeten genezen door het kind belachelijk te maken, te be spotten en zijn dromen te vertrap pen? Wat ze doen is iets kapot ma ken, wat bij overgevoelige typetjes als Topie wel eens onherstelbare schade aan de meisjesziel zou kun nen aanrichten. Met ruwe vingers verscheuren ze een ragfijn web van illusies. Ze schenden de pure teer heid van het eerste schuchtere liefde-ontwaken, dat hoewel nog niet volledig begrepen, voor het meisje van een zuivere, waarach tige en verheven schoonheid kan zijn. Als ouders inzagen, dat deze ge voelens voor hun kind ernstiger en eerlijker kunnen zijn, dan de liefde van bepaalde volwassenen, zouden ze zich er niet langer afmaken met spottend hun schouders op te halen over die „kalverliefde". MARCELLE, DE GROTE OPSTAND 17. Het is Avidis, de koopman, die Aram zo lafhartig in de rug heeft aangevallen. Met kracht sleurt hij de ridder achterwaarts aan de mantel over de stenen. Agua en Collo stormen schreeuwend naderbij, maar juist als zij het tweetal bereikt hebben, laat Avidis Aram los en springt haastig terzijde. „Broeder, de knop! Snel!" schreeuwt hij. De tweede koopman is naar de deur gesneld en drukt haastig op een knop die daar in de houten lambrizering is aange bracht. Plotseling voelen Aram en zijn vrienden het tapijt, waarop zij staan, onder zich wegzakken en terwijl de schelle lach van de oudste koopman hen in de oren klinkt, stort het drietal met kreten van schrik in de diepte. Het huwelijk van prinses Marie van Luxemburg LUXEMBURG, 10-4. Mgr. Leon Lommei, bisschop van Luxemburg, heeft donderdagochtend in de 17e eeuwse "kathedraal van Luxemburg het huwelijk ingezegend van de 34-jarige prinses Maria Adelaide, de oudste dochter van grootherto gin Charlotte en prins Felix, en de 30-jarige graaf Karei Jozef Hen- ckel von Donnersmarck, een Duitse aristocraat. De plechtigheid in de rijk ver sierde kathedraal werd door tach tig leden van Europese vorstenhui zen en aristocratische families, o.w. de prinsessen Beatrix en Irene, bij gewoond. Een uur voor deze plech tigheid had de burgemeester van Luxemburg, Hamilius, in het groot hertogelijk paleis het burgerlijk hu welijk voltrokken. Reeds uren voor de stoet zich van het paleis naar de kathedraal be gaf, hadden duizenden mensen zich langs de route opgesteld, ondanks het koude weer en de sneeuw. Apen op apegapen Bijna alle apen in Ouwe- X hands Dierenpark zitten lus- 5; teloos in hun hokken. Vele X dieren hebben zelfs te kam- y pen met pijn in de maag. Dit is een gevolg van de te grote hoeveelheden suikerklontjes *1* e?i snoepjes, die zij tijdens de Paasdagen van bezoekers ontvingen. Elk voorjaar weer X moeten de dieren wennen aan y de overgang van hun nor- X male porties voedsel naar het snoepfestijn, dat hen vooral X door de jeugd wordt bereid. «j. Het zal zeker wel een iveek *t* d 10 dagen duren vóór de in- X gewand-stoornissen door de y apenkolonie zullen zijn over- X wonnen. Voorlopig schijnen A echter de apen op apegapen X xj te "ppen. f Landbouw en Veeteelt BESTRIJDING ABORTUS BANG De Sociaal-Economische Raad heeft zoals bekend kortgeleden zijn goedkeuring gehecht aan de Hef fingsverordening van het Land bouwschap ter bestrijding van de abortus Bang. Deze verordening wordt op 2 mei 2958 van kracht. Doel: Reeds gedurende een aantal ja ren hebben de veehouders grote aandacht besteed aan de bestrijding van de door hen zo gevreesde ziek te, abortus Bang, onder hun runde ren. Nog meer dan bij het beteu gelen van de tuberculose het geval was, is bij de bestrijding van abor tus Bang in de allereerste plaats de medewerking van de veehouders zelf nodig Door een zeer groot deel van de Nederlandse veehouders wordt deze medewerking reeds op grote schaal verleend. Uit de monsters melk, welke de gezondheidsdiensten in de provin cies ieder kwartaal onderzoeken blijkt, dat bij niet minder dan 75 pet. van de rundveebeslagen in Ne derland de abortus Bang niet of bijna niet meer voorkomt. Dit per centage evenwel verschilt van ge west tot gewest. Aangezien abortus Bang evenals tuberculose een besmettelijke ziek te is, kan van een succesvolle be strijding van deze ziekte alleen sprake zijn, als alle veehouders hun medewerking verlenen. Door een betrekkelijk klein aantal vee houders, die hun medewerking niet zouden verlenen, zou grote schade kunnen worden veroorzaakt bij de andere veehouders. Boven dien eisen de belangen ten aanzien van de export dat de Nederlandse rundveestapel, evenals de Deense, zo snel mogelijk vrij van abortus Bang wordt gemaakt. Overwogen is langs welke wegen dat doel zal kunnen worden bereikt. Na ruim overleg met de besturen van de gezondheidsdiensten voor dieren en na advies te hebben in gewonnen bij de standsorganisaties, heeft het Landbouwschap een plan tot bestrijding van abortus Bang opgesteld. Dit plan is samengevat in de Hef fingsverordening bestrijding abor tus Bang, welke hierboven reeds werd genoemd Koningin Juliana vandaag naar Nederland INNSBRUCK, 10-4. H.M. de ko ningin is donderdagmiddag uit haar vakantie-oord Sankt Anton ver trokken en 's avonds in Innsbruck aangekomen. Zij zou vrijdag per trein naar Nederland terugreizen. De beide prinsessen, Beatrix en, Irene, die deelnamen aan de huwe lijksplechtigheid in Luxemburg, zouden weer naar Tirol terugkeren waar zij tezamen met prins Bern- hard nog ski-touren zullen maken in het Oetz-dal of in het Stubai- dal. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Bij de stichtingen spaarbank van de Boerenleenban ken, aangesloten bij de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Raif- feissenbank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in maart 1958 respectievelijk f 131.500.000 en f 91.900.000, zodat er een spaaroverschot was van f 39.600.000. In de vorige maand bedroeg 't spaaroverschot f 25.40.000 's-GRAVENHAGE. De politie te 's-Gravenhage heeft de 30-jarige A. P -K. aangehouden, die de laat ste tien dagen haar drie maanden oude baby zo weinig voedsel heeft gegeven, dat het meisje door on dervoeding is gestorven. De vrouw heeft bekend dit met opzet te heb ben gedaan, zij heeft nog, niet ge zegd, wat de reden hiervan is ge weest. Ingezonden mededeling BEDDEN EN MATRASSEN 's-GRAVENHAGE. De politie te 's-Gravenhage, heeft de 42-jarige A. B., zonder beroep, aangehouden. B. bemiddelde bij het verkrijgen van woonruimte. Eerst deed hij dit volkomen correct, doch toon hij in geldnood kwam te verkeren, paste hij kwalijke praktijken toe, hij spiegelde de mensen voor dat hij woonruimte voor hen wist, maar dan moesten zij meteen de stoffe ring overnemen. Op deze manier wist hij een zestal personen f 1.650 uit de zak te kloppen, welke hij voor eigen gebruik aanwendde. DEN HELDER. Een marinevaar tuig heeft onderdelen aangetroffen in het IJsselmeer van de 2 straal jagers die daar onlangs veronge lukt zijn. De onderdelen werden op een treiler naar de vliegbasis Leeu warden overgebracht. ZWOLLE. Bij de Bonenburger- brug te Heerde is een personen auto, bestuurd door de 28-jarige veehandelaar H. Wegteveld uit Wij- he, na in botsing te zijn gekomen met een andere auto, het Apel- doorns kanaal ingereden. Daarbij kwam het tienjarige broertje van W., die naast hem zat, door ver drinking om het leven. W. wist zichzelf te redden uit de auto, die geheel onder water was verdwenen. ROTTERDAM. De het vorig jaar in dienst gestelde Amerikaanse torpedobootjager USS „Blandy" is voor een niet officieel bezoek van enkele dagen te Rotterdam aange komen. Het schip heeft ligplaats ge kozen aan de Parkkade. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel y de S.D.K.B.-competitie. Spanning tussen koplopers O.K.K. ,J. en Concordia in biljartcompetitie duurt onverminderd voort VOETBAL. ZATERDAGMID DAGCOMPETITIE. MEVO krijgt in de 2e klas B Heinkenszand op bezoek wat een zekere overwinning voor de thuisclub betekent. Yerse- ke III kan de leiding van het niet spelende SVD overnemen door van Goes V te winnen. Kapelle zal te gen Wissekerke wel geen fout ma ken terwijl Kloetinge thuis de baas kan blijven over Bevelanders. In de 2e klas D kan Bruse Boys za terdagmiddag het kampioenschap veroveren. In de thuiswedstrijd te gen Brouwershaven III heeft het reeds aan één puntje genoeg en het zou al heel raar moeten lopen wil len de mannen uit Bru niet de volle winst binnen halen. SINOTO heeft de beste papieren tegen Burgh III. In de juniorencompetitie komt Zie- rikzee weer een stapje nader bij het kampioenschap door de uitwed strijd tegen Dreischor te winnen. Zonnemaire kan zich de sterkste tonen tegen Zierikzee II, terwijl Duivéland wel de puntjes met Burgh zal zien vertrekken. MEVO is in de wedstrijd tegen Brouwers haven kansloos. KORFBAL. Zaterdag start de S. D.K.B. met de competitie. Het Nieuwerkerkse DSS, dat 2e Paas dag op de seriewedstrijden uitste kend voor de dag kwam, komt in het veld tegen Burgh II waarbij het een goede kans op de winst maakt. Zwaluwen speelt thuis te gen Velocitas, de bezoekers hebben hier iets betere papieren. De kam pioenen van het vorige seizoen, Zeemeeuwen, komen in het strijd perk tegen Unitas. De blauw-wit- ten die steeds een goede start heb ben, zullen ook nu wel weer met de winst gaan strijken. In de 2e klas staat MEVO op het sportpark voor een zware opgaaf tegen Brou wershaven. De bezoekers speelden op 2e Paasdag uitstekend en uit dit oogpunt bezien geven wij hen de beste kansen op de winst. Die Gou we en NOAD zijn waarschijnlijk aan elkaar gewaagd. WIK ie zeker niet geheel katisloos tegen DOSKO terwijl DES zich wel tot het uiter ste zal moeten inspannen om SVO- WK van het lijf te houden. BILJARTEN. In de competitie voor teanis in het district Schou- wen-Duiveland der K.N.B.B. duurt de spanning aan de kop van de ranglijst tussen OKK Nieuwer- kerk) en Concordia (Zierikzee) nog steeds onverminderd voort. Concor dia, dat twee verliespunten minder heeft, moet nog op bezoek bij OKK en daar zal uiteindelijk wel de be slissing vallen. Opvallend is v)el dat Concordia III uit evenveel wed strijden zes punten meer wist te behalen dan de reserves. De stand in de competitie is thans: OKK 13 9 1 3 19 71-33 Concordia 11 7 3 1 17 58-30 OKK II 12 6 1 5 13 48-48 Concordia III 12 5 3 4 13 47-49 DOS 11 5 1 5 11 44-44 Drie Schapen 12 5 1 6 11 48-48 Concordia II 12 2 3 7 7 36-60 Drie Schapen II 10 0 1 9 1 18-62 FEUILLETON Het duurde een half uur, voor er weer een bus kwam en in die tijd was mevrouw De Vries drijfnat ge worden. Doch dit kon haar niet meer schelen. Ze zou en ze moest nu het naadje van de kous weten. Daar ging niets meer af. In de bus gezeten herinnerde ze zich het kantoor, waar haar schoon zoon werkte en ze besloot er met een heen te rijden. Gelukkig be vond de werkkring van hem zich midden in de stad, zodat ze er met de bus vrij dicht bij kwam. De re gen was weer opgehouden en zo wandelde ze naar het kantoor, waar ze wist, dat Betsy's man werkte. .Davelaar keek verwonderd op, toen de portier hem vertelde, dat er een dame was, die hem drin gend moest spreken. Zijn eerste ge dachte was: Dat is mijn vrouw. Er is natuurlijk iets gebeurd. Vlug liep hij naar voren en zag zijn schoonmoeder staan. Een zucht van verlichting ontvlood hem. Betsy was het dus niet. Maar onmiddel lijk begreep hij, dat ze aan de vaste deur was geweest en nu wilde we ten, waar Bets zich bevond. „Hallo, moeder", zei hij, zijn hand uitstekend, „hoe gaat het? Zo maar ineens in de stad?" „Ja", snibde de oudere vrouw, de uitgestoken hand negerende, „dat hadden jullie niet verwacht, hé? Waar is Betsy?" „Is ze niet thuis? O nee - hij deed alsof hij het zich ineens herinner de - dat is waar ook, Ze is vandaag uit, naar een kennisje van vroeger, buiten de stad" „Zo?" Mevrouw De Vries keek haar schoonzoon doordringend aan. Ze geloofde er geen snars van. „Hoe laat is ze dan weggegaan?" „Hoe laat? Laat eens kijken. Hij dacht na en rekende uit, hoe laat zijn schoonmoeder ongeveer in de stad geweest kon zijn. „Nou, dat is al vroeg, ik denk met de trein van negen uur vijf". Mevrouw De Vries keek opnieuw haar schoonzoon wantrouwend aan. „Zo? Nou je kunt me nog meer vertellen, maar ik geloof er geen steek van. Ik was vanmorgen tegen tienen aan je huis en toen vertelde de melkboer, die juist een fles melk neerzette, dat je vrouw al een' paar dagen er naast was. Hij dacht bij een zieke". Lieve help, Davelaar schrok zich een hoedje. Zou ze soms bij Vriends geweest zijn om te informeren? Maar hij was nu eenmaal aan het liegen en moest nu maar vol blij ven houden, hoe lelijk het overi gens ook was. „De melkboer, zegt u? Och, die vent is gek. Die kun je niet geloven". Mevrouw De Vries dacht even na. Gek, ja, dat had die jongeman ernaast ook al gezegd. Zou het dus toch waar zijn. Maar dat kaartje dan?" „Allemaal goed en wel, Ger, maar hoe verklaar je dan, dat er de eer ste keer, toen ik kwam, niets was, en toen ik om twaalf uur voor de tweede keer bij je thuis kwam, dit kaartje op de deur was geprikt". Triomfantelijk hield ze het kaartje in de hoogte „O, dat.... dat kan toch best? Bets zal onderweg natuurlijk ge merkt hebben, dat ze geen bood schap op de deur heeft achtergela ten en toen teruggekeerd zijn. Ja, zo zal het wel zijn. Zeven uur, hé? Ja, best kans, dat ze dan al weer thuis is, of ze moet de trein gemist hebben, dan kan het natuurlijk la ter worden". Voor de derde maal keek mevr. De Vries hem doordringend aan. „Jullie houden me voor de gek", was haar conclusie. „In ieder ge val doe jij het. Bovendien, wie heeft dit kaartje geschreven? Dit is jouw handschrift niet en evenmin dat van Bets. Dat heeft een vreemde geschreven". „O, wacht eens - een lumineuze gedachte schoot Davelaar in het hoofd - ja, dat kan kloppen. Dat zal de werkster wel geschreven hebben. Die is er altijd vrijdags morgens tegenwoordig. En die is natuurlijk om twaalf uur naar huis gegaan, waarna ze deze boodschap op de deur heeft geprikt. Ja, dat klopt natuurlijk. Stom, dat ik daar niet eerder aan gedacht heb. Een mens heeft ook zoveel aan zijn hoofd „Ja", antwoordde zijn schoon moeder sarcastisch, „dat be grijp ik. Waarom heeft die werk ster me dan de eerste keer niet opengedaan, toen ik aanbelde. Bo vendien, alles was op slot en ik zag geen mens in huis". „O, dat kan best. De werkster is zo doof als een kwartel. Overigens een best mens hoor, heel best, voor al met het werk. En als ze boven is, kunt u haar niet zien, nietwaar? Juist, omdat ze doof is doet ze alle deuren op slot, als mijn vrouw weg is". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5