BONTMANTEL REPARATIES Theebeurs delana „The One man show gratis demonstratie Radio Weltevreden J. Viergever Tot het uiterste dient gestreefd om kern van Sehuddebeurs te behouden Verwachting tot zaterdagavond: Noordoostelijke wind Droog weer met opklaringen. Matige, overdag tijdelijk krachtige noordoostelijke wind. Aanhoudend koud. 12 april. Zon op 5.52, onder 19.31. Maan op 2.58, onder 12.53. 13 april. Zon op 5.50, onder 19.33. Maan op 3.26, onder 13.58. 14 april. Zon op 5.47, onder 19.34. Maan op 3.50, onder 15.02. Laatste kwartier: 11 april te 0.50. Hoogwaterstanden ZIF.RIKZEE: 12 april 9.40 v.m. 13 april 14 april 11.02 v.m. 12.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 april 9.24 v.m. 13 april 10.48 v.m. 14 april 12.06 n.m. Springtij: 21 april. 22.14 n.m. 23.40 n.m. n.m. 22.09 n.m. 23.37 n.m. n.m. K»c8oK»<^ct<3C6c*<$<«c*<acs<a Op 14 april aanstaande hopen D.V. onze geliefde oudere: B. C. BROUWER en H. BROUWER- EERLAND hun 25-jarige echtver eniging te herdenken. Hun dankbare kinderen: JO en KEES LEEN Nieuwerkerk (Zld.) Weststraat 20 ZIERIKZEE In ons donderdag opgenomen bericht inzake de bloedtransfusie door het Rode Kruis, stond abusie velijk 11 februari. Dit moet uiter aard zijn vrijdag 11 april. Jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging „Het Groene Kruis" te DREISCHOR op woensdag 16 april 1958 des avonds half 8 in café „De Drie Schapen" te Dreischor Te koop: Drie stuks 2-wieilge tractor- wagens op luchtbanden, van 3%, iVz en 1 Vz ton draagver mogen; een 3-velds zaadegge en een Smyth zaaimachine, bij A. M. DE VOS, smederij, Zon- nemaire, telef. 01112-204. Door hoge ouderdom van de eigenaar: belegging te koop. Met f 12.000,— plus minus f 30,— per week schone winst van vier stevige, mooie panden gelegen vlak bij station Hol- lands Spoor Den Haag. Keurig bewoond en onderhouden. Las ten f 300,— per jaar. Prijs: f 32.000,Huur per jaar: f 3640,—. Brieven onder no. 867 aan het bureau van dit blad. Dr. B. J. TER BALS Reumatoloog De eerstvolgende spreekuren zijn op: 18 APRIL en 16 MEI Gevraagd: een scliool- schoonmaakster Chr. Nat. school te Kerkwerve. Aanmelden vóór 17 april bij het hoofd der school: Beatrix- straat 2, Kerkwerve. REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter engoedkoper! M. KLOOTE, A 132, Oosterland SUCCESJES Personeel gevraagd: Voor ons filiaal te Zlerikzee. Appelmarkt 20, vragen wij een nette winkeljuffrouw en een loopjongen. Wij bieden een orettige werkkring met een goed loon. Bedrijfskleding ont vangt U in bruikleen. U kunt zich aanmelden op het boven genoemde adres. Albert Heijn. Iemand om bieten en/of uien te onderhouden, bij J. Klompe, Serooskerke (S.). Diversen: Maandag 14 april is de gareel- en zadelmakerij van C. Re- goort, Melkmarkt, Zlerikzee, gesloten. de langst gedragen jongensbroek is die van Zuiver wol, gedraagt zich voorbeeldig; voor 3 tot ca. 12 jaar v.a. 9.95 Altijd voorradig bij: •t WOLHUIS HANSMA Havenpark II Zierikzee - telef. 2631 Schrift ons een briefkaart! WIJ bezoeken U persoonlijk aan huis en zijn daarvoor te: Bonthuis ,,'T VOSJE" Bergen op Zoom - Kortemeestraat 14 - Telefoon 3244 Daar is het thans de beste tijd voor. Van uw oude lange bontmantel maken wij nog een vlotte topper of een moderne stola BONTMANTELS thans aan sterk verlaagde prijzen Zlerikzee e.o.: maandag 21 april e.k. na 2 uur Goes e.o.: woensdag 23 april e.k. na 2 uur Middelburg e.o.: vrijdag 25 april e.k. voor 2 uur Vlissingen e.o.: vrijdag 25 april e.k. na 2 uur Spoedige aflevering Alles op eigen ateliers Rechtse kiezers van Ellemeet worden uitgenodigd op zaterdag avond a s. half 8 In Café v. d. Have. Samenstelling candidatenlijst gemeenteraad Televisie! Morgen, zaterdagavond is er een bulteogewone TV uitzending n.l t» van Toon Hermans Dit is nu een pracht gelegenheid om dit bif u aan huls te zien, door omgaand een aan te vragen bij Telefoon 2805. Zlerikzee Voor naar Havenplein Zierikzee Telefoon 2206* RAAD VAN BROUWERSHAVEN ZEER GEPORTEERD VOOR BEHOUD VAN DE STADSNAAM Naam Tergouwe kan geen genade vinden Op de donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad ia het wetsontwerp tot gemeente lijke herindeling in het vuur van het debat geweest. Na afloop bleek dat de leden wel voorstanders zijn van gemeentelijke samenvoeging, maar groot bezwaar werd gemaakt tegen de ln het wetsontwerp ge noemde naam Tergouwe. Als eerste spreker zegt de heer A. Duinhouwer (P.v d.A.) de naam „Brouwershaven" gehandhaafd te willen zien, daar deze reeds eeuwen bestaat en een bekende klank heeft in de geschiedenis. Hierop aansluitend zegt wethouder J. Dekker (P.v.d.A.) dat reeds tij dens de bespreking met de minis ter en de leden van G.S. een ze kere waarborg in deze richting werd verkregen, maar nu achteraf blijkt juist het tegenovergestelde. De naam „Tergouwe" doet vreemd aan in deze omgeving en het ge hele eiland en „slaat op niets". Dat Brouwershaven door de eeuwen heen een bekendheid verkreeg m. b.t. de zeevaart en het handelswe zen bewijst, dat in de historie deze naam een waardevolle klank had. Spreker zegt wel de samenvoeging te kunnen aanvaarden maar kant zich sterk tegen de naamsverande- De heer R J. v. d. Wekken (A.R.) onderschrijft de woorden der voor gaande sprekers en wenst ook de naam Brouwershaven gehandhaafd te zien. Deze nieuwe naam „Ter gouwe" doet denken aan een ver bastering met de oude benaming voor de stad Gouda (Tergoude). Ook voor het nageslacht zou het eeuwige zonde zijn dat de naam Brouwershaven wordt uitgewist. Wethouder O. van Nieuwenhui- ze (V.V.D.) zegt met de samenvoe ging van gemeenten akkoord te kunnen gaan, maar kan zich niet met het standpunt verenigen, dat straks de nieuwe gemeenteraad van 11 leden de „centrumgemeente moet aanwijzen". Zij, die de moed hebben om Schouwen-Duiveland „in te delen, moeten ook de moed op kunnen brengen een centrum gemeente aan te wijzen", aldus de heer van N. Het plan als zodanig is voor mij niet aanvaardbaar, al dus spreker, en zou het graag op een andere wijze zien uitgevoerd. Nu het Dijkwater bij Dreischor is gedicht zou deze gemeente gemak kelijk bij de nieuwe gemeente Dui- veland zijn te voegen. De gemeente Zierikzee zou dan Sehuddebeurs en de „kom" der gemeente Kerkwerve er bij moeten hebben en Scharen- dijke uit het oogpunt van rekre- atiegebied (duinstreek) samenge voegd kunnen worden met de ge meente Westelijk Schouwen. De ge meenten Brouwershaven, Zonne- maire, Noordgouwe en de rest van Midden-Schouwen zou dan ook één gemeente kunnen vormen. Hieruit vloeit voort, dat er dan een ge meente minder zou komen zodat er niet zes maar vijf nieuwe gemeen ten worden gevormd. Deze oplos sing zou niet op levensbeschouwe lijke richtingen stuiten, daar in de gemeente Tergouwe (als deze naam zó blijft) ongeveer 300 personen meer zouden worden opgenomen. „Ons nageslacht zal zich afvragen", aldus spr„waarom een streek van zulk een gering inwonertal op zich zelf gelaten werd, daar Midden- Schouwen onvoldoende bestaans kracht heeft en deze gemeenten ln de toekomst nog in inwonertal zul len teruglopen (ook volgens mening G.S). Het voortbestaan zou dus in strijd zijn met de gedachtengang van G.S., die juist naar sterkere gemeenten streven. Daar komt nog bij, dat de kernen Kerkwerve en Scharendijke veel té ver uit elkaar liggen". Meer Inwoners in midden-Schouwen De heer R. J. v. d. Wekken be strijdt de opmerkingen van de heer van Nieuwenhuize, want door de sanering van diverse bedrijven, ook uit onze gemeente en vele an dere plaatsen komen er juist meer inwoners in Midden-Schouwen te wonen. Het betreft hier 'een zuiver agrarisch deel der bevolking en is nog steeds groeiende. De heer v. d. Wekken zegt zich niet met het standpunt van de heer van Nieu wenhuize te kunnen verenigen. Mevrouw M. Y. Everwijn-v. d. Velde (V.V.D.) vindt de herindeling een goede oplossing maar kant zich tegen de naam Tergouwe. De naam Brouwershaven dient te blij ven voortbestaan. Ook is spreek ster tegen het kiezen der centrum gemeente door de nieuwe raad Dit is een kwestie voor Ged. Staten en zal voor de nieuwe raad een hoop „strijd" wegnemen. Tegen de naamsverandering spreken ook de heren P. de Moor (P.v.d.A.) en J. G. Jonker (A.R) hun ongenoegen uit. Wethouder J. Dekker (P.v.d.A.) vreest ook voor veel narigheid en onenigheid in de nieuwe raad in verband met het kiezen der cen trumgemeente. Tijdens de bespre king met de minister en de G.S.- leden werden we in de mening ge sterkt dat deze penibele kwestie door G.S zou worden opgelost. Nu blijkt dat het net andersom is en dat we het zelf op moeten knappen. De heer v. d. Wekken zegt dat dit een kwestie voor hogerhand is. Naar aanleiding van een schrij ven van de Ned. Bond van Gemeen teambtenaren gaat de raad akkoord met het voorstel waarin de rechts positie der ambtenaren wordt ver stevigd waarbij de kindertoeslag regeling van kracht blijft bij het op wachtgeld stellen der ambte naren. De raad gaat niet akkoord met de wachtgeldregeling. De raad vindt het een leemte in de wet, dat de nieuw te benoemen sekretaris-ontvanger voor de nieu we gemeenten niet vroegtijdig be noemd wordt (de sekretaris die dit ambt uitoefent van 1 jan. 1960 tot onbepaalde tijd wordt geacht te zijn benoemd). Dit kan tot gevolg hebben, dat er een zekere vlucht der ambtenaren ontstaat. De te be noemen gemeentesekretaris voor de nieuwe gemeente dient zich van te voren op deze nieuwe materie van samenvoeging e.d. te kunnen beramen en inwerken. ZOND AG S ARTS ENDIEN8T ZIERIKZEE Zondag 13 april: dokter P. W. J. Vogelaar; telef. 01110-2280, WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-8CIIOUWEN Weekeinde 12-14 april: dr. J. H. v. Eldik, Noordgouwe; telef. 01112- 480. VEEL KRITIEK TE NOORDGOUWE Bij (eventuele) samenvoeging is raad voor één eilandgemeente Ook op de donderdagavond ge houden vergadering van de ge meenteraad van Noordgouwe, on der voorzitterschap van burgemees ter Van Wijk, is het wetsontwerp tot gemeentelijke herindeling aan de orde gekomen. Vooropgesteld werd dat het eer der Ingenomen standpunt „laat ge meente bestaan zo zij nu bestaat", met kracht dient te worden verde digd. Als echter tot samenvoeging wordt overgegaan, is men van oor deel dat het eiland tot één gemeente dient te worden samengevoegd. Het huidige voorstel is - naar in zicht van de raad half werk. Im mers - zo is men van oordeel - de nieuwe gemeenten blijven toch te klein om alles zelf te kunnen re gelen. In dit verband denkt men aan de huidige gemeenschappelijke rege lingen (Rode Kruis Ziekenhuis, Centrale Dienst, Reinigingsdienst), die - na onverhoopte totstandko ming van de herindeling - dienen te blijven bestaan. Men vraagt zich af waar het nut van de herindeling blijft Onder Zierikzee komt - bij het onderha vige ontwerp van wet - Sehudde beurs ter sprake. Deze stad heeft naar voren gebracht, dat als crite rium voor annexatie van Sehud debeurs, in overweging dient te worden genomen, dat personen van daar te Zierikzee werkzaam zijn Met evenveel recht kan dan Noord- gouwe aanspraak maken op Kerk werve. Het komt de raad vreemd voor, dat de polders Gouweveer en Beddewaarde dóór Zierikzee niet worden begeerd, maar dat deze stad daarentegen Sehuddebeurs wel wil bevoogden. Wat ook gebeu- re - zo meent de raad - dient er tot het uiterste naar gestreefd te worden dat de kern van Sehudde beurs niet van Noordgouwe wordt gerukt. Beiden dienen samen te gaan en te blijven. Een volgend punt van unanieme kritiek was de voorgestelde toe voeging bij Tergouwe. Naar de me ning van de raad is deze oplossing ruimtelijk onjuist. Brouwershaven behoort - wat geaardheid en be volking betreft, in het geheel niet bij die combinatie. Bovendien is Brouwershaven georiënteerd op het platte van Schouwen. Voorts was men van oordeel dat er geen overtuigende motieven zijn Drei schor in de combinatie op te ne men. Deze gemeente vormt een dusdanig apart geheel dat welhaast gesproken kan worden van een af zonderlijke „republiek". Het dichtst bij elkaar behoren zonder twijfel Zonnemaire en Noordgouwe. De raad achtte het verder funest dat de raden van de nieuwe gemeen ten zetels dier gemeenten dienen aan te wijzen Dit heeft tot gevolg dat de geboorte van de nieuwe ge meenten met strijd gepaard zal gaan. 8CHOOLVOETBALTOURNOOI TE ZIERIKZEE Openbare u.l.o. te Zierikzee legde beslag op eerste plaats in afdeling C O.Ls. te Haamstede eerste ln A-afdellng Dinsdag en woensdag hebben 24 schoolvoetbalelftallen deelgenomen aan het schoolvoetbaltournooi 1958 van het district Schouwen-Duive land der K.N.V.B. Het eerste elftal van de openbare u.l.o. te Zierikzee heeft in de af deling C beslag gelegd op de eerste plaats, na harde strijd met de an dere poulewinnaar, het eerste elftal der lagere technische school te Zie rikzee. Raad van Noordwelle betreurt komende samenvoeging van gemeenten Enkeling optimistisch over nieuwe bestuursvorm De raad van Noordwelle be treurt de komende samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Dui veland en vooral de veranderingen voor de eigen gemeente. Men is bang dat veel van het oude ver trouwde verloren zal gaan. In de deze week gehouden raads vergadering voelde de heer K Viergever in het geheel niets voor samenvoeging. Ook de heer P. G. Boot zag liever zelfstandigheid maar was er toch wel van over tuigd dat het inwonertal te klein is. Wethouder M. L. J. Fokker be treurde de samenvoeging ten zeer ste. Hij verwachtte in de toekomst een vervlakking van het dorpsle ven en toonde weinig vertrouwen in de sterkere bestuursvorm. De heer S. Hart vroeg aandacht voor het komende personeelsoverschot. De heer J. C. Hendrikse voelde evenzeer weinig voor samenvoe ging maar zag de toekomst toch niet zo somber in wat betreft het verenigingsleven, het onderwijs etc. Hij toonde wel vertrouwen Jn een sterkere bestuursvorm en was ver heugd dat Noordwelle door de sa menvoeging zich naar de Westhoek kan richten. In deze vergadering werd beslo ten tot aanvulling van de politie verordening inzake ophokken van postduiven. De restauratie van de toren werd (bij onderhandse aan besteding) gegund aan firma M. C. Bom en Zn. Bij ,de rondvraag sprak de heer Hendrikse zijn misnoegen uit over de beplanting. Spr. waarschuwde dat de tijd van planten straks weer voorbij is. De kwestie heeft alle aandacht van b. en w. Het tweede elftal van het Prof. Zeemanlyceum en het derde van de L.T.S. waren de poulewinnaars in afdeling B. In de finale won het Lyceum echter met grote cijfers (6-0) van 'de L.T.S'ers. De lagere scholen streden ln de A-afdeling in drie poules. Winnaars werden de o.l.s. te Haamstede, de o.l.s. te Renesse en de Brugklasse uit Zierikzee. In de finale won Haamstede de beide wedstrijden en behaalde zodoende de ereplaats. Renesse versloeg de Brugklasse en werd tweede. De uitslagen zijn: Afdeling C: poule I: Op. u.l.o. I- chr. u.l.o. I 8-1; Op. u.l.o. I-L.T.S.II 1-0; chr. u.l.o. I-L.T.S. II 1-0. (Win naar: Op. u.l.o. I Zierikzee). Poule II: Op. u.l.o. II-Lyceum I 0-5; Op. u.lo. II-L.T.S. I 0-5; Ly ceum I-L.T.S. I 1-1 (L.T.S. I won na strafschoppen). Finale: Op. u.l.o. I-L.T.S. I 1-0. Afdeling B: poule I: Op, u.l.o. III -Lyceum II 1-10; L.T.S. IV-L.T.S. V 9-0; Op. u.l.o. III-L.T.S. IV 0-0; Ly ceum II-L.T.S. V 16-0; Op. u.l.o. III-L.T.S. V 4-0; Lyceum II-L.T.S. IV 9-1. (Winnaar: Lyceum II). Kandidaatstelling voor de gemeenteraad De burgemeester van Zierikzee deelt hierbij mede, dat op dinsdag 15 april a.s. zal plaats hebben de kandidaatstelling voor de verkie zing van de leden van de raad de zer gemeente. Op die dag kunnen van des voor middags negen uur tot des namid dags vijf uur bij de voorzitter van het hoofdstembureau ter secretarie dezer gemeente worden ingeleverd lijsten van kandidaten, als bedoeld in artikel G 5 der Kieswet. Voor nadere Inlichtingen omtrent de kandidaatstelling wordt verwe zen naar het- gemeentelijk aanplak bord. Zierikzee, 11 april 1958. De burgemeester voornoemd, F. TH. DUCKMEESTER. Poule II: Op. u.l.o. IV-chr. u.l.o. II 0-4; Op. u.l.o. IV-L.T.S. III 0-7; chr. u.l.o. II-L.T.S. III 0-3. (Win naar: L.T.S. III). Finale: Lyceum II-L.T.S. III 6-0. Afdeling A: poule I: o.l.s. Zierik- zee-chr. l.s. Zierikzee 0-0; o.l.s. Zie- rikzee-o.l.s. Dreischor 3-0; o.l.s. Re- nesse-chr. l.s. Zierikzee 1-1; o.l.s. Renesse-o.l.s. Dreischor 7-1; o.l.s. Zierikzee-o.l.s. Renesse 0-1chr. l.s. Zierikzee-o.l.s. Dreischor 2-0. (Win naar: o.l.s, Renesse). Poule II: o.l.s. Haamstede-Bea- trix-school Zierikzee 1-0; o.l.s. Zonnemaire-o.l.s. Haamstede 0-10; o.l.s. Zonnemaire-Beatrix-school Zierikzee 0-4; (Winnaar: o.l.s. Haamstede). Poule III: o.l.s. Burgh-r.k. school Zierikzee 1-1; Brugklasse Zierik- zee-chr. l.s. Haamstede 1-1; Brug klasse Zierikzee-r.k. school Zierik zee 3-1; o.l.s. Burgh-chr. l.s. Haam stede 1-0; Brugklasse Zierikzee- o.l.s. Burgh 1-0; chr. l.s. Haamste de- r.k. school Zierikzee 2-0. (Winnaar: Brugklasse Zierikzee). Finale: o.l.s. Renesse-o.l.s. Haam stede 0-2; o.l.s. Haamstede-Brug- klasse Zierikzee 3-0; o.l.s. Renesse -Brugklasse Zierikzee 2-0. (Win naar: o.l.s. Haamstede; 2. o.l.s. Re nesse en 3 Brugklasse Zierikzee). NIEUWERKERK Kandidaten Gemeentebelang Voor de a s. verkiezing voor de gemeenteraad zijn voor Gemeen tebelang kandidaat gesteld: J. A. van Nieuwenhuijze, J. A. Kesteloo, mevr. v. d. Zande-Bary, I. Rade- walt, J. A. Lievense. KLEINTJE MAN ZWAGER VRIEND KOE EN EITJE Ditmaal een heel kleintje, omdat alle ruimte wordt opgeslokt door de gemeenten, die het zo benauwd hebben met de herindeling. Er was in de „corridor" (heeft niets met gemeentelijke herindeling te ma ken) een man met een koe. De man moest op reis en de koe zou ach terblijven. Alleen kon natuurlijk niet, daarom ging de man (van de koenaar zijn zwager en vroeg: „Wil jij de koe voeren en melken?" .Ja", zei de zwager, mctar de zoon was niet gerust en vroeg een vriend of hij de koe wilde voeren en mel ken. „Ja" zei de vriend. Dan was er nog een onbekende man, die hele maal zelfstandig dacht: „O de „cor- ridorse man" moet op reis, dan zal Ik de koe wel voeren en melken". Tenslotte was de zoon van de man van de koe bang, dat zijn vriend geen woord zou houden en 's mor gens stonden vier man sterk in de stal aangetreden om de koe te voeren en te melken. Het beest kreeg een slag in de staart van trots. Een heel klein kaboutertje (maar misschien heeft Eilandman het al eens verteld) trok er dapper op uit, onder het motto: „Een heitje voor een karweitje". Ze moest ergens koper poetsen en deed dit gedwee en ijverig. Na afloop ging de huis vrouw naar de kast en haalde er een „eitje" uit, dat ze de sprake loze kabouter gaf. Ja, op één letter komt hfit (soms) aan irt het leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3