V VOORRANG VOOR RANG Felle uitslaande brand verwoestte bekende café „Oe blauwe Keet" Glaspaneel (voor Zweedse Rode Kruis) komt eerst naar Zierikzee Nieuwerkerk betreurt toevoeging van polders Beddewaarde-Gouweveer aan Zierikzee Ingezonden mededeling g^UJUXmxmXiULmXUXiLmJLUXJUXJUXUXUXliXli. a XmX»XUXJUXiUX)LUXmXiUiXUXPXUXJULtXmXUXmXUXjULUXXaXXmXlUUIg RANG, de versnapering van de eerste RANG gnrrrrmrrinrrmrirrnTririrmrmTrmTmTrinrmTmTrrmTrrrrinn^^ Gloed verlichtte avondhemel Laaiende vuurzee belette inboedel te redden (Van onze redakteur) OOSTERLAND, 10-4. Een even felle als spektakulaire brand heeft hedenavond het bekende café aan de Rijksweg van Oosterland naar Bruinisse, „De Blauwe Keet", prak tisch geheel in de as gelegd. Aangewakkerd door dc felle oos tenwind stond na het uitbreken van de brand om plm. negen uur, wel dra het gehele complex - woning, café en aangebouwde schuur - in lichter laaie. Helder verlichtte de vuurzee de avondlijke hemel ter wijl vonken woeien tot aan de dorpskom van Oosterland. De brand is wellicht ontstaan doordat in de schuur een wasbus op een brandend primustoestel is gezet. Dit was althans hedenavond de meest voor de hand liggende verklaring. Toen de eigenaar van het café de heer A. R. Deurloo omstreeks het genoemde tijdstip in de schuur kwam, ontdekte hij de brand. In de schuur werden ook olieproduc ten opgeslagen, zodat de atmosfeer bijzonder geschikt was om het be ginnende vuur voedsel te geven. Aan blussen van de brandhaard viel al meteen niet te denken en het enige wat de heer Deurloo kon doen, was zijn in de schuur gesta tioneerde auto naar buiten rij den. Direct daarop alarmeerde hij zijn vrouw en enig dochtertje, die zich in de woning bevonden. Met zijn auto vervoerde hij hen onmid dellijk naar Oosterland, waar hij politie en brandweer alarmeerde. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en onder leiding van de brandweercommandant de heer Capelle, gaf de motorbrandspuit met twee felle stralen het volle pond. Ter plaatse evenwel bevin den zich weinig brandkranen, zo dat niet kon worden overwogen assistentie van andere korpsen in te roepen. Aan de tegenwoordigheid van geest van de heer H. Roks is het te danken dat een voor het café geparkeerd staande G.M.C. geen prooi der vlammen is geworden. De vrachtauto was reeds aan één kant geblakerd, maar de uit Bra bant afkomstige chauffeur was niet aanwezig. De heer Roks bonkte een der ruiten van de auto in en slaagde er in de vrachtwagen net op het nippertje van het terrein van de brand weg te rijden. In lichter laaie na een half uur Intussen vrat het vuur gretig verder. Na een half uur stond het gehele complex in lichter laaie. Gulzige vlammentongen sprongen omhoog uit de vuurzee en ook de rookontwikkeling was sterk. Bur gemeester Laurense was afwezig, zodat hij niet op het terrein van de brand present kon zijn. Wel was aanwezig wethouder A. Stoutjes- dijk, die zich op een vergadering bevond, maar van de brand op de hoogte werd gesteld. Het werd al spoedig duidelijk dat aan werke lijke redding van het gebouw niet kon worden gedacht, hoe fel de Nieuwbouwprograimna van de vloot voltooid AMSTERDAM, 10-4. Met de in- dlenststelling van Hr. Ms. onder zeebootjager „Amsterdam", die donderdagmiddag geschiedde op de werf van de Ned. Dok en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, is het in 1847 begonnen nieuw- bouwprogramma van de vloot der Koninklijke Marine voltooid. Dit heeft de minister van Defensie, ir C. Staf, medegedeeld tijdens de door talrijke marine- en burgerlij ke autoriteiten bijgewoonde plech tigheid. Ouwerkerk wil zelfstandig blijven De raad van Ouwerkerk heeft zich op de donderdagavond gehou den vergadering unaniem uitge sproken voor behoud van de ge- meentelu'ke zelfstandigheid. De meeste sprekers - en het dui delijkst wethouder C. P. Kuyper - wezen er op, dat samenvoeging met de andere Duivelandse gemeenten Nieuwerkerk en Oosterland, in de praktijk veel moeilijkheden zal ge ven, daar de geestelijke bcvolklngs- struktuur van Ouwerkerk en de beide andere gemeenten zeer sterk verschillen. Speciaal werden deze moeilijkheden gevreesd op het punt van de rekreatie, dat door een gemeentebestuur vooruitstrevend dient te worden aangepakt. brandweer ook het vuur bestreed. Natuurlijk open water is ter plaat se niet aanwezig, zodat men uit sluitend op de brandkranen was aangewezen. Bovendien bereikte - gelijk gemeld - de vuurzee in korte tijd zijn grootste intensiteit, zo zelfs dat de familie Deurloo geen gele genheid meer had nog wat kleren mee te nemen. Omstreeks half twaalf werd begonnen met het na blussen, wat nog een groot gedeelte van de nacht in beslag nam. De ruime voorraad aan dranken is eveneens een prooi der vlammen geworden. Met het afbranden van „De Blau we Keet" is een historisch bouw werk verloren gegaan, al was in de loop der jaren - eeuwen mogen we wel zeggén van het oorspron kelijk karakter vrijwel niets meer overgebleven. Nog verleden jaar bv. werd een stuk aangebouwd en ook het interieur was gemoderni seerd. Aan de steensoort evenwel kan men nog wel zien, met een oud gebouw te doen te hebben. Er is een lezing dat „De Blauwe Keet" nog heeft gediend als veerhuis, in een tijd dat de Oude dijk nog wa terkering was. Of deze historische bewering juist is, valt niet na te gaan, maar wellicht was de oor spronkelijke Blauwe Keet een 16e eeuws gebouw. De eigenaar was verzekerd. Naar de preciese oor zaak van de brand stelt de politie een onderzoek in. TONEEL EN FILM Artisten- en avonturenfilm met weekeinde in de Concertzaal De Concertzaal opent het week end-programma met een film „Artistenbloed", met in de hoofd rol Heinz Rühmann, ditmaal als succesvolle muzikale clown, die echter zijn carrière wat vergeet door de komst van een jongetje, die bij de hospita van Lemke (de clown) zijn intrek neemt. Het jon getje heeft grote invloed in zijn leven en de tragedie begint als het zonnige knaapje naar zijn moeder in Amerika moet vertrekken, die hem tijdelijk onder de hoede van de hospita achterliet. De clown trekt er echter met de kleine jon gen vandoor, maar de vlucht wordt ontdekt. Algehele vertedering ontstaat, wanneer blijkt hoeveel liefde de clown voor de kleine jongen aan de dag legt. Een kind echter be hoort bij zijn moeder en zo moet het dan toch tot een afscheid ko men, niet echter voordat de jon gen zijn „vader" (Lemke) heeft zien schitteren tijdens een groots gemonteerde voorstelling. Een lach en 'n traan in deze film van Duit se origine. De tweede film die het Concert zaalprogramma voor deze week vermeldt, is getiteld „Jacht op het groene vuur" met o.a. Stewart Granger en Grace Kelly. Deze avontuurlijke rolprent speelt in de spelonken van het Andesgebergte in Columbia waar een avontuur lijke mijn-ingenieur, Rian Mitchell, met een kameraad een verloren gegane smaragdmijn wil gaan ex ploiteren. Een instorting, waarbij Rian bijna bedolven wordt, besluit hem de berg te doen afgraven. Dit brengt echter onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee, zodat men besluit de berg in de lucht te STAD EN PROVINCIE Jaarvergadering zangver. „Nu met Hope" Woensdagavond hield de zang vereniging „Nu met Hope" in de „Koebel" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C v. d. Klooster opende de vergadering en sprak er zijn vreugde over uit dat bijna alle leden aanwezig waren. In het kort releveerde hij de gebeurtenissen van het afgelopen jaar Na de no tulen volgde het uitgebreide jaar verslag. De inkomsten geven een bedrag van f 1326,49 te zien, met als uitgaven f 1318,27, aldus een ba tig saldo van f 8,22. Bij monde van de heer M. Glerum adviseerde de controle-commissie tot goedkeu ring van de rekening. Tot leden van de controle-commissie voor het nieuwe seizoen werden benoemd mevr. v. d. Berge-Verboom en de heer A. Hoogenstein. De aftredende bestuursleden, mevr. Duson-Tuinman en de heer C. v. d. Klooster Cz. werden herko zen, terwijl als nieuw lid werd ge kozen de heer M. Visser Drie nieu we leden werden ingeschreven. Na de pauze werd besloten deze zomer op 3 juni een reisje te maken naar Breda, Tilburg en omgeving Besloten werd het bodeloon te ver hogen. Aan het einde van de vergade ring dankte de voorzitter in het bij zonder directeur de heer Rozeboom, die deze winter onder zeer moei lijke weersomstandigheden de re- petitie's trouw leidde, en de leden voor hun opkomst. laten vliegen. Rian ontsnapt zelf ternauwernood als tonnen puin in de rivier storten als de springla ding tot ontploffing wordt ge bracht. Dan komt Rian aanstrom pelen. Hij geeft zijn verloofde een huwelijkscadeaude enige sma ragd die in de berg gevonden werd. Een omarming en een kus vormen het besluit van dit romantisch ver haal. In hotel Bom te Haamstede ten slotte gaat de film: „Slag om het vrouwenfort", een „Western", waarin gewapende dames het te gen de Indianen moeten opnemen. BROUWERSHAVEN Paasmiddag bejaard ensocieteit De ontspanningscommissie ouden van dagen te Brouwershaven, heeft dinsdagmiddag aan de bejaarden uit deze gemeente een gezellige paasmiddag aangeboden in het ned. herv. jeugdgebouw. De middag werd gevuld met di verse spelletjes. De gezellig ver sierde tafeltjes met fleurige bloe men boden een feestelijke aanblik. De oudjes deden zich tegoed aan het heerlijke krentenbrood en keer den na een genotvolle middag, ver rijkt met kleurige paaseieren en hoogst voldaan huiswaarts. Ingezonden mededeling Angst voor iedere bap eten met dat zuurbranden in 't verschiet. Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruit zicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen zo nodig bij voor baat. De hevigste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies be gint te smelten op de tong Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand- dodende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wég pijn DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over maart 1958. Geboren: 12 Cornelia Pieternella, d. van J. J. Schot en C. M. van der Dussen; 13. Johanna Marina, d. van J. A. Dorst en J. E. van Wilpe (ge boren te Zierikzee). Gehuwd: 28. Jan M. de Waaij, 27 j. en Dirkje J. L Fonteine, 22 j. Overleden: 20. Hubrecht Nelisse, 85 j., te Zierikzee, wedn. van C. M. de Feijtel. Vertrokken: 28. Jan M. de Waaij naar Noordgouwe; 28. Dirkje J. L. Fonteine naar Noordgouwe; 28. Maria A. Nuijens naar Zierikzee; 31. Sara Verjaal-van Staalen naar Noordgouwe. SIRJANSLAND Man brak pols Donderdagmorgen had de heer P. J. Zorge, in dienst van de Heide- Maatschappij, te Nieuwerkerk bij het spoorlossen het ongeluk met zijn pols bekneld te raken. De ont boden geneesheer, dokter Vleugcis Schutter, constateerde polsbreuk en verleende de eerste hulp. Z. werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee, waar de pols werd gezet. Daarna kon hij naar huis terugkeren. Ingezonden mededeling Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht (Een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem Selderijknol met kaas Een selderijknol schillen, wassen n bijna gaar koken. Er daarna jl cm dikke plakken van snijden. Tussen 2 schijven seldery een plak kaas leggen; de drie lagen met een cocktailprikker aan el kaar prikken, door losgeklopt el en paneermeel halen en in de koekepan in wat roomboter mooi goudbruin bakken. Aardappel puree en tomatensaus erbij geven. Doe nog meer met kaas STICHTING „EILANDGEMEENSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND" Volgende forumavond wordt in de Westhoek gehouden Op de donderdagavond in het f niet erg rooskleurig is, hoewel er „Huis van Nassau" gehouden ver- diverse toezeggingen zijn. De ver gadering van het dagelijks bestuur van de stichting „Eilandgemeen schap Schouwen-Duiveland", o.l.v. de vice-voorzitter ds. C. J. van Royen, is medegedeeld dat het dooi de Kon. Glasfabriek „Leerdam" le vervaardigen glaspancel - geschenk van de bevolking van Schouwen- Duiveland aan het Zweedse Rode Kruis - vrijwel gereed is en eind april enkele dagen te Zierikzee ten toongesteld zal worden in de Schut- terszaal van het stadhusi. Het paneel Is uiterst kostbaar 'en brekelijk en daarom zal het wel licht niet mogelijk zijn een „eiland trip" met het kunstwerk te onder nemen. De risiko's worden dan te groot en bovendien is haast gebo den, want het ligt in de bedoeling dat het geschenk op 11 mei (de eer ste jaardag van de opening van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis) te Stockholm Is. Hoe het daar komen moet en op welke wijze het paneel wordt aangeboden, zijn nog onder werpen van overleg. Met het pa neel zal in ieder geval een in het Zweeds gestelde oorkonde worden aangeboden. Verslag werd gedaan van de te Bruinisse gehouden forumavond, die een groot succes werd. De be volking kreeg gelegenheid zich uit te spreken en de minister van Ver keer en Waterstaat werd op de hoogte gebracht van de onrust on der de vissersbevolking inzake de schadevergoeding van percelen die teloor gaan. Zoals bekend, is voor sommige de pacht nu al opgezegd. Beginnen in kleine gemeenschappen Intussen zal worden voortgebor duurd op de idee van het houden van dergelijke avonden, zij het dat - meer nog dan voorheen - de eilandelijke stem dient door te klinken. Daarom zal sterk de aan dacht op de diskussie worden ge legd. Begonnen wordt dan ook met de kleine gemeenschappen op het eiland, als Serooskerke en Sirjans- land e.a. De penningmeesteresse, mevr. D. Delst-Gast, deed verslag van de fi nanciële stand van zaken, die nog enigingen zullen worden benaderd om toe te treden als donateur van de stichting. In de herfst wordt te Haamstede een forumavond gehouden, waar voor dan enkele deskundigen (o.m. van de A.N.W.B.) zullen worden uitgenodigd. De in de toekomst te verwachten ontwikkeling van het tourisme zal onderwerp van ge sprek zijn. Tenslotte werd gesproken over de mogelijkheid tot het oprichten van zgn. dox-psraden, na de voltooiing der gemeentelijke herindeling. Er zijn vooral in Friesland voorbeel den te vinden van dergelijke raden die uitstekend werk doen. Onderzocht zal worden de moge lijkheid tot het doen uitgeven van een kaart van Schouwen-Duive land, waarop alle nieuwe wegen staan aangegeven. De betrekkingen met de Eilandgemeenschap van Goeree-Overflakkee zullen worden geïntensiveerd, ook al ligt de pro blematiek op dit eiland heel anders dan op Schouwen-Duiveland. Als gasten woonden de vergade ring bij: mr. J. F. Hornstra, direc teur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk en de adjunct-directeur de heer A. L. A. Borst. PREDIKBEURTEN Zondag 13 april Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur (H.D.) en 6.30 uur ds. Bezemer; Ver.-ge- bouw: 10 uur ds. v. Royen, 7 uur paasfeest van de zondagsschool. Kerkwcrve: 10 uur ds. v. d. Grift. Scroosherke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds. Swaak. Haam stede: 10 en 7 uur ds. Boer. Re- nesse: 10 uur ds. v. Liere (H.D.). Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere (H.A.) Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven; 10 uur ds. Groot. Zonnemairc: 7 uur ds. v. d. Ban. Noordgouwe: 10 uur ds. Bui- nink. Dreischor: 10 uur ds. Huizing. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rad- stake. Sirjansland: 10 uur lees dienst, 6.30 uur ds. Franke. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. J. P. v. Roon te Ermelo. St. Philipsland: 9.30 uur ds. v. Dieren, 2.30 uur ds. Bouter. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds. J. H. den Boer te Middelburg. Haamstede: 10 uur ds. Meijer, 5 uur ds. Kamper. Renessc: 7 uur ds. Meijer. Scharen- düke: 10 uur ds. Kamper, 2.30 uur ds. Meijer. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur dr. B. A. Knoppers, em.- pred. te Soest. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 uur (H.A.) en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. Tie- mersma. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 propo nent H. H. v. d. Linde te Goes. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. v. d. Klis (voorber. H.A.), 6 uur ds. A. Bikker te Zwolle. Kerkwerve: 10 uur ds. Bikker (voorber. H.A.), 6 uur ds. v. d. Klis. Haamstede: 10 uur ds. Meijering, 3 uur leesdienst, Nieu werkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Bikker. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Ge braad. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis (garage hotel 't Wapen van Burgh). Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst; 7.30 uur verlossingssamenkomst. Scheepvaartberichten Kenia (t.), 10 van Gibraltar naar Rotterdam. Ternate, pass. 10 Pantellaria naar Rotterdam. Gemeenteraad aanvaardde het onvermijdelijke Nieuwerkerk betreurt het dat de polders Gouweveer, Bettewaerde en Sas niet zullen gaan behoren tot het grondgebied van de nieuw te vormen gemeente Duiveland, maar bjj Zierikzee zullen worden ge voegd. Vooral niet, nu uit de dis cussie in de Zierikzeese raad is ge bleken, dat die gemeente maar weinig prys stelt op het bezit van deze agrarische gebieden, die van oudsher hebben behoord tot Duive land. De gemeenteraad van Nieuwer kerk, die donderdagavond in open bare vergadering bijeenkwam voor het uitbrengen van advies inzake het wetsontwerp tot samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Dui veland, schaarde zich achter deze door burgemeester A. A. van Eeten geformuleerde mening van b. en w. Overigens werd de zaak met heel weinig woorden binnen een kwartier tijds afgedaan. De heer J. A. van Nieuwenhuize (V.V.D.) had gehoopt dat het Dijk- (Van onze verslaggever) water voor een groot gedeelte of geheel bij Duiveland zou worden gevoegd. Overigens zag hij zelf wel in dat geografisch gezien alles er voor pleit dat het Dijkwater naar Tergouwe gaat. Toch vond hij (en ook de andere leden van de raad) dit een spijtige zaak. Verder meende de heer v. Nieuwenhuize dat het goed zal zijn er voor te waken dat Nieuwerkerk zijn positie als centrumgemeente niet zal ver liezen. Maar dat is een kwestie waar straks de nieuwe gemeente raad van Duiveland over krijgt te beslissen. Kosten elektriciteit Met b. en w. gevoelde de raad spijt over de omstandigheid dat de omstreden polders naar Zierikzee zullen overgaan, juist nu men is gereedgekomen mei de aanleg van waterleiding en elektriciteit. „Het is wel heel sneu dat wij hierin met grote bedragen hebben gesubsi dieerd en nu met de kosten blijven zitten", aldus de voorzitter. De le den van de raad - al zeiden ze het niet met zoveel woorden - waren het hier terdege mee eens. Verder wees burgemeester Van Eeten er nog op dat de polderbe woners er zelf over het algemeen weinig voor gevoelen by Zierikzee te worden ingeiyfd, hoewel men voor büv. school- en kerkbezoek in vele gevallen toch wel op die ge meente is georiënteerd. De heer M. Dalebout (P.v.d.A.) wilde er bij G.S. op aangedrongen zien dat er met het oog op de aan staande samenvoeging zo spoedig mogelijk regelingen worden getrof fen voor de wachtgelders. En hier mee was de diskussie afgelopen. Begrijpelijk is dit wel, want het allerliefst had men gezien dat het geliefde Nieuwerkerk zelfstandig zou blijven. Maar wat dit betreft heeft de minister weinig keus ge laten. Daarom deed men er be heerst het zwijgen toe en berustte men in het onvermijdelijke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2