DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algerijnse rebellen zouden met Rusland onderhandelen over wapenaankopen VRIJDAG 11 APRIL 195« No. 18341 114e Jaargarut ZIERIKZEESCHESN1E1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs .15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE STRIJD OP SUMATRA Opstandelingenleiders wat pessimistisch over de afloop ^BUKIT TINGGI. 10-4. Een spe ciale verslaggever van Agence France Presse bericht, dat voor de eerste keer sedert het begin van de burgeroorlog op Sumatra, de opstandelingenleiders pessimistisch schenen inzake de kansen voor een overwinning. De premier van de tegenregering heeft aan de pers verklaard, dat zijn regering hoopte dat do over winning eerder door politieke en economische factoren dan door de wapens verzekerd zou worden. De Indonesische opstandelingen heb ben nog niet openlijk militaire hulp van het buitenland gevraagd, maar het lijdt geen twijfel dat zij bin nenkort een dergelijk verzoek zul len doen. De opstandelingenleiders schij nen echter niet te zeer verontrust te zijn door de vorderingen van de Wat Nieuw-Guinea Nederland kost 's-GRAVENHAGE, 10-4. Uit de begroting van Nederlands Nieuw- Guinea voor 1957, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend, blijkt dat de uitgaven f 135.679.000 en de middelen f 69.701.400 bedroegen. De Nederlandse bijdrage ter dekking van het begrotingstekort bedroeg f 65.977.600, waarvan f 38.869.100 voor de gewone dienst en f 27.108.500 voor de kapitaaldlenst. De goede diensten in het Frans-Tunesische geschil De Franse minister van Buiten- lanse Zaken, Pineau, heeft donder dag voor de commissie van buiten landse zaken der Nationale Verga dering verklaard, dat de eerste faze van de goede diensten van de Amerikaan Murphy en de Brit Bee- ley in het Frans-Tunesische geschil geëindigd is. Hij zei, dat overeenstemming mogelijk lijkt over de marinebasis Bizerta, over de veiligheid van Fransen en Franse bezittingen in Tunesië en over de kwestie van de vliegvelden in Tunesië, waar Fran se militairen zijn gelegerd. Doch de Tunesische regering wijst verschillende voorstellen voor regeling van de kwestie van toe zicht op het Algerijns-Tunesische grensgebied af, zei hij. regeringstroepen. Zij merken op dat het meer dan een maand geduurd heeft voordat de luchtlandingstroe pen deze vorderingen hebben kun nen maken, ondanks het feit dat het verzet van de opstandelingen zwak was. Nederlands geschenk voor Singapore SINGAPORE, 10-4. - De Neder- landse consul-generaal in Singapo re, de heer D. G. Middelburg, heeft donderdag aan de eerste minister van Singapore, Lim Yew Hock, 'n bedrag van 10.000 maleise dollar overhandigd, als gift van de Ne derlandse regering voor de slacht offers van de brand in een der Chinese wijken van de stad, welke de vorige week vijf mensenlevens heeft geëist en 10.000 mensen dak loos heeft gemaakt. De heer Middelburg verklaarde, dat zijn land Singapore in hoge mate dankbaar blijft voor de gast vrije ontvangst, welke sedert de cember 1957 aan vele duizenden Nederlandse evacué's uit Indone sië werd betoond. Nederland wenst deze gift te zien beschouwd als een bewijs van zijn sympathie tegen over Singapore. Oostduits voorstel aan west-Duitsland BERLIJN, 10-4. - De Oostduitse regering heeft de Westduitse rege ring een nota gezonden, waarin voorgesteld wordt een gemeen schappelijk antwoord te geven op de onlangs verzonden brief van de Russische minister-president, Chroesjtsjef, aan -zijn Oostduitse en Westduitse ambtgenoot, respektie- velijk Grotewohl en Adenauer. De Oostduitse regering bepleit gemeenschappelijk overleg over het opstellen van een antwoord. Het besluit tot dit voorstel is ge nomen op een vergadering van de Oostduitse ministerraad, zo is don derdag te Berlijn vernomen. doorberekening c.a.o. in bouwkosten 's-GRAVENHAGE, 10-4. Volüens de thans geldende Rislcoregeling Woningbouw 1954, zouden de fi nanciële gevolgen van de invoering van een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor het bouwbedrijf - waaromtrent momenteel tussen werkgevers en werknemers overleg wordt gepleegd, moeten worden doorberekend. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid acht dit niet aanvaardbaar. Daarom heeft hij de gemeentebe sturen medegedeeld, dat de finan ciële gevolgen van de eventuele nieuw in te voeren c.a.o. niet bij de financiering van woningen, die na 15 april 1958 worden aanbe steed, in aanmerking zullen wor den genomen. Geen De Ned. expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw-Guinea In opzet partikuliere onderneming •s-GRAVENHAGE, 10-4. Minis ter-president Drees heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Wei ter over de voor dit jaar voorgeno men expeditie naar het Sterrenge bergte in Nederland Nieuw-Guinea. De voor dit jaar voorgenomen expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw-Guinea is vertraagd omdat de stichting expe ditie Nederlands Nieuw-Guinea er nog niet in is geslaagd voldoende middelen bijeen te brengen. In op zet is deze stichting een particu liere onderneming, die in eerste instantie zou trachten voor de fi nanciering van de expeditie parti culiere bijdragen te verkrijgen, al dus dr. Drees. De regering heeft zich bereid verklaard steun te verlenen, die een aanvullend karakter zou dragen. Het gouvernement van Nederlands- Nieuw-Guinea en de Koninklijke Marine hebben substantiële hulp verleend en verder toegezegd in de vorm van leveringen in natura en dienstenverlening. De totale geldswaarde van het geen tot nog toe in dit verband is gedaan, kan worden gesteld op on geveer f 370 000. Bij gevechten in Havanna tus sen de politie en aanhangers van de opstandelingenleider Fidel Cas tro zijn sinds woensdag zestien op standelingen en één politieman om het leven gekomen, zo heeft de po litie donderdag bekend gemaakt. Nieuwe kerk te Nieuwerkerk Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Tegen besluiteloosheid is er maar één afdoend middel: maak een begin. Nieuwerkerk heeft een nieuwe gereformeerde kerk aan de Ooststraat, ter vervanging van de oude, die door de stormramp ernstig werd be schadigd. Het ligt in het voornemen dat de kerk op vrijdag IS april a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. Zowel in- als exterieur van het kerkgebouw zijn zeer modern en bijzonder passend bij de „nieuwe snit", die het dorp na de ramp heeft gekregen. (Eigen foto). Tekort gekomen Een rechter in Martinsville (Virginia) heeft donderdag zes jongens, die een dier mishandeld hadden, veroor deeld tot een flink pak slaag. De ouders zullen het pak slaag toedienen. De rechter had de jongens ook naar een tuchtschool kunnen sturen, doch hij vond een pak slaag meer op zijn plaats, volgens hem waren de jongens op dit gebied veel ie kort geko'men in hun leven. b In de afgelopen acht dagen zijn tien professoren en lectoren van Oostduitse universiteiten naar het westen uitgeweken, zo meldt het anti-communistische voorlichtings bureau „West" in west-B'erlijn. Hierdoor is het aantal Oostduitse hoogleraren, dat dit jaar is uitge weken, tot meer dan veertig ge stegen. Zij zijn voornamelijk af komstig van de Karl-Marx-univer- siteit te Leipzig, de Friedrich-Schil- ler-universiteit te Jena, en de Hum- boldt-universiteit in oost-Berlijn. DE KANKERBESTRIJDING IN ZEELAND Tot distrikts-verpleegster voor de Kankerbestrijding in Zeeland, is door het bestuur van de Stich ting voor de Kankerbestrijding, uit gaande van de Kruisverenigingen, met ingang van 1 juni a.s. benoemd zuster A. Evertse, wijkverpleegster te Serooskerke (W.). DREISCHOR Vergadering gemeenteraad De raad dezer gemeente komt maandagavond a.s. om 8 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de volgende pun ten: Zeeuwse muziekschool; wijzi ging gemeenschappelijke regeling Rode Kruis Ziekenhuis; wijziging vleeskeuringsverordening; wijzi ging gemeenschappelijke regeling Centrale Dienst „Noord-Zeeland"; vaststelling nieuwe bouwverorde ning; voorstel tot onbewoonbaar verklaring van een viertal wonin gen; voorlopige vaststelling ge meenterekening 1956 en behande ling van de ontwerp-regeling van het gemeéntelijk gebied van het eiland Schouwen-Duiveland. Behoefte aan wapens is dringend geworden In de haven van Den Helder ligt een klein jacht, de „Stormfinch dat verlaten op zee werd aangetroffen. De marinesleepboot Hr. Ms. „Her cules" heeft het woensdag opgespoord en naar Den Helder gebracht, aangezien het - stuurloos en onverlicht ronddrijvend - gevaar voor de scheepvaart opleverde. De bemanning heeft het scheepje mer dagen geleden bij Huil verlaten. BONN, 10-4. Een speciale cor respondent van het Westduitse blad „Die Welt", Giselher Wirsing, meldt uit Genève, dat het Algerijnse be- vrydingsfront met de Russen on derhandelt over wapens voor de opstandelingen in Algerië. Een delegatie van drie man van het bevrijdingsfront zou onlangs in Praag en Moskou geweest zijn. De Algerijnse leider Ferhat Ab bas, zou Wirsing verteld hebben, dat de bewapening van de opstan delingen kritiek was geworden om dat de Fransen in januari en fe bruari grote voorraden hadden buitgemaakt. Volgens Wirsing hebben de Rus sen zich bereid verklaard op zekere voorwaarden wapens aan het be vrijdingsfront te leveren. De dele gatie van het front was gezegd, dat het front niet alle geledingen van het Algerijnse volk vertegenwoor digt. De Russen vestigden de aan dacht op een Algerijns actiecomité in Tirana (Albanië) en zeiden dat de leider van het comité, Ali Boe Hali, opgenomen zou moeten wor- b De Noorse (socialistische) rege ring heeft een resolutie van 45 so ciaaldemocratische volksvertegen woordigers, waarin de eis werd ge steld dat Noorwegen, door gebruik making van het vetorecht, even tuele uitrusting der Westduitse strijdkrachten In NAVO-verband met kernwapens zou verhinderen, verworpen. den in het bestuur van het bevrij dingsfront, voordat een besluit ge nomen kon worden over de leve ring van zware wapens aan de op standelingen. Abbas heeft volgens Wirsing ge zegd, dat er weinig twijfel is, dat het front de Russische voorwaar den zal aanvaarden, daar de be hoefte aan wapens dringend is. Het bevrijdingsleger had Russische Mig straaljagers nodig. De bevoorrading uit Tunesië was zeer moeilijk ge worden. STAD FN PROVINCIE ZIERIKZEE v „Kettingbrief' voor hulp aan gerepatrieerden Van politiële zijde wijst men er ons op, dat hier ter stede een zg. kettingbrief circuleert, waarin de adressanten wordt verzocht een be drag van f 1 te storten en de brief te verviervoudigen en door te stu ren. Binnenkort ontvangt betrok kene dan f 260, aldus wordt in het schrijven gesuggereerd, de helft waarvan bestemd dient te worden voor hulp aan gerepatrieerden, ter wijl de andere helft naar vrije keu ze mag worden besteed. Het is wel zonder meer duidelijk, aldus de po litiële commentaar, dat het hier geen bonafide zaak betreft. De me thode van de kettingbrief in het algemeen is reeds verwerpelijk, maar de bestemming van een be drag van f 180 (het is zeer de vraag of men het ooit in handen krijgt) naar eigen keuze komt zeker niet de charitatieve doelen ten goede, die de organisatoren (misschien) zich voor ogen stellen. Stichting Handelsonderwijs Op het te Breda gehouden examen slaagden: voor stenografie Engels: de dames Annie Berrevoets, Zierikzee en Jac. Flikweert, Schuddebeurs. voor typen: mej. Corrie Viergever, Noordgouwe; voor stenografie, 130 lgp: mej. Bep Stoutjesdijk, Zierikzee. voor stenografie, 100 lgp: de dames W. de Kok, Haamstede, H. v. d. Zande, Oosterland, J. van Felius, Zonnemaire, Willie Krakeel, Zie rikzee. Allen volgden de cursus van de Stichting Handelsonderwijs te Zie rikzee en werden opgeleid door de heer Koetsdijk, leraar steno-typen. - De plaats aan het strand te Ellemeet, waar zich een strand -• val heeft voorgedaan, f Men ziet hoe de ge- vaarlijke plaats met 1 palen is gemarkeerd. Achter deze palen was voorheen de zee ondiep, maar is nu een onmiddellijke diepte gepeild van 6 meter. Zoals gemeld zal bezinking nodig zijn om hier erger te voorkomen. Op de voorgrond het strand- hoofd, waarvan een deel is afgebrokkeld als gevolg van deze strandval. (Eigen foto). De Franse politie heeft in Tou lon een bende ontmaskerd, die zich bezig hield met het zenden van „blanke slavinnen" naar bordelen in Noord-Afrika en het Midden- Oosten. B Een Amerikaanse straalbom- menwerper van het type B-47 is donderdag bij North Collins in de stad New York neergestort, waar door de vier inzittenden om het leven kwamen. Bommenwerpers van dit type kunnen een kernwa pen vervoeren. De schapentragedie De schapentragedie, die zich be gin deze week heeft voorgedaan, als gevolg van het bloeddorstig op treden van een tweetal honden te Dreischor, heeft allerwege reacties teweeg gebracht. Velen hebben be grip voor de teweeggebrachte scha de en zijn begaan met het lot der dieren. Temeer spreekt dit alles, daar het feit niet alleen staat. Reeds vijf maal in successie is op een derge lijke wijze schade toegebracht Wij w'eten dat men zich bij de politie over het gebeuren ernstige zorgen maakt en dat thans maatregelen worden over wogen, die vele hon denliefhebbers bijzonder zouden be treuren. Buiten de kom der ge meenten en buiten de openbare we gen mogen geen honden vrij rond lopen, maar een dier dat wordt uitgelaten en zonder „baas" op stap gaat, stoort zich niet aan wetten en voor schriften. Komt zo'n dier zich te misgaan, dan is de eigenaar te allen tijde aansprakélijk. Tot dusverre is men er nog niet in geslaagd de dieren op te spo ren, die de kudde hebben aange vallen, maar gelijk gezegd wel zal alles worden gedaan om ehrhaling te voorkomen. Het is dus zaak voor de hondenbezitters hun dieren goed onder controle te hou den en er op alle mogelijke manie ren voor te waken dat zij schade kunnen aanrichten. Eventueel te treffen maatregelen van overheids wege, zouden kunnen worden ge zocht in het verplichte muilkorven van alle honden of een meer dras tische verhoging van de hondenbe lasting. Het is wel duidelijk dat dergelijke maatregelen hoogst onaangenaam zouden znij, maar na hetgeen deze week heeft plaats gevonden, moet wel een beroep worden gedaan op de hondenbezitters alles in 't werk te stellen om „uiterste maatregelen" te voorkomen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1