DE ZIERIKZEESCHE COURANT ;r IP DONDERDAG 10 APRIL 1958 No. 18340 114e jaargang ZIERIKZEE SCHE®NIEWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redaktour: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Economisch dieptepunt in Amerika is nog niet bereikt Statistieken kunnen verschillend worden uitgelegd WASHINGTON, 9-4. De Ver. Sta ten hebben het dieptepunt van hun economische recessie nog niet be reikt. Er zijn-echter uiteenlopende tendenties in de economie merk baar, waarvan het moeilijk valt te zeggen, wat de toekomst zal bren gen. Dit zijn de voornaamste ge volgtrekkingen, die men kan ma ken uit de eerste economische sta tistieken over de maand maart, die te Washington zijn gepubliceerd. Deze statistieken kunnen dan ook op verschillende wijze worden uit gelegd, al naar men er een argu ment aan wil ontlenen, voor de ver dediging van de economische poli tiek van de regering, of het drin gend nemen van omvangrijke anti crisismaatregelen wil eisen. De bedoelde statistieken hebben betrekking op de werkloosheid en de werkgelegenheid. Er blijkt uit. dat in maart: Furieuze gevechten in Algerië ALGIERS, 9-4. Volgens in Al giers ontvangen berichten hebben Franse troepen in drie veldslagen in het oosten van Algerië dinsdag 248 verzetsstrijders gedood. Een troep rebellen, 150 man sterk, die maandagavond over de Tune sische grens was gekomen, werd vernietigd in het woeste bergland van zuidoost-Algerië, ten noorden van Negrine. Een andere groep verzetsstrijders verloor de vorige week bij gevech ten met de Fransen 150 man. De bewegingen van beide groe pen werden met behulp van radar opgespoord. Amerikaanse proeven met kernwapens WASHINGTON, 8-4. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ge zegd, dat het mogelijk is, dat ver dere Amerikaanse kernproeven nodig zijn nadat de aanstaande reeks proeven in het gebied van Stille Oceaan deze zomer zijn vol tooid. Men hoopte, dat de proeven in de Stille Oceaan zoveel gegevens zouden verschaffen, dat de Ver enigde Staten de proeven zouden kunnen opschorten. Maar op grond van wat hij reeds vernomen had, zo zei Dulles, bestond de mogelijk heid, dat nieuwe proeven nodig zullen zijn op sommige terreinen die deze zomer waarschijnlijk niet ten volle onderzocht zouden zijn. Volgens Dulles is dat het ver schil tussen hoop en verwachting. De Verenigde Staten zouden aan genaam verrast zijn als zij uit de aanstaande proeven alle gegevens verkrijgen die zij nodig hebben Maar Dulles gelooft dat de V.S. wel het gros van de gegevens zullen krijgen. Nehroe ziet wat in Eisenhowers voorstel NIEUW DELHI, 9-4. - De Indl- aanse premier, Jawaharlal Nehroe, heeft woensdag in het parlement in Nieuw Delhi verklaard, dat het voorstel „Atomen voor de vrede", dat president Eisenhower dinsdag heeft gedaan, „belangrijk" is. Dit voorstel, samen met het Sowjet- voorstel om kernwapenproeven stop te zetten en controle hierop uit te oefenen, kan de spanning in de wereld aanzienlijk verminderen, zei hij. Volgens Nehroe zouden de Ver. Naties of een andere organisatie nu deskundigen moeten belasten met bestudering van de vraag hoe men kan voorkomen dat in het geheim kernproeven worden genomen. Voeren Russen werken uit in Jemen LONDEN, 9 april. In Londen zijn aanwijzingen ontvangen dat de Russen havenwerken uitvoeren aan de kust van Jemen, dat grenst aan de Rode Zee. Uit gewoonlijk be trouwbare bron verluidt, voorts, dat zij ook geschutsopstellingen aan de kust van Jemen bouwen. De Londense „Evening News" meldde woeensdag, dat de Sowjet- Unie een marinebasis zal bouWen te Hodeiba, de nieuwe hoofdstad van de verenigde Arabische repu bliek, die Egypte, Syrië en Jemen omvat. Een woordvoerder van het „fo reign Office" wilde woensdag in Londen geen kommentaar op deze berichten leveren. 1. Het aantal werklozen met slechts 25.000 is toegenomen tot 5.198.000. In normale tijden vermin dert het aantal werklozen echter van februari op maart met onge veer 200.000; 2. Het aantal personen, dat werk heeft, voor het eerst sedert ver scheidene maanden, met 323.000 is toegenomen door een herleving van de economische bedrijvigheid in de open lucht (hoofdzakelijk het bouw bedrijf); 3. Het aantal personen, dat in de verwerkende industrieën, die het meest door de crisis getroffen wer den, arbeidt, met 200.000 vermin derde. President Eisenhower heeft on middellijk laten weten, dat uit deze statistieken zowel een nivellering van de werkloosheid als een ver traging van de economische terug gang blijkt. Daarmede heeft hij de indruk willen versterken, dat het ogenblik nog niet gekomen is, waarop de regering een besluit voor of tegen een eventuele verlaging van de belastingen moet nemen. De president heeft toegezegd, dat bij voorkeur grote openbare werken zullen worden uitgevoerd, als de toestand dit zou eisen. op Postkoets weg naar Brussel Zondag 13 april, 's middags om drie uur, zal op het Maastrichtse Vrijthof arriveren de historische postkoets, getrokken door vier paarden, die onlangs uit Hamburg vertrok om op 17 april de opening van de wereldtentoonstelling te Brussel bij te wonen. De rit werd georganiseerd door de Hamburgse postkoetsvereniging. Het antieke vervoermiddel zal via Aken, Köpen, Maastricht en Hasselt de oude postkoetsweg uit vorige eeuwen volgen. Bij 't grens- kantoor „De Plank", bij Slenaken, zal de koets, waarin vier Ham burgse kunstenaars, literatoren en beeldende artisten de reis meema ken, de Belgisch-Nederlandse grens overschrijden. Internationale tentoonstelling tie Suiker" in tie R.A.I. Over twaalf dagen - op dinsdag 22 april a.s. - opent de vierde in ternationale tentoonstelling „de Suiker" haar poorten in het RAI- gebouw te Amsterdam. Aan deze grote, tot 30 april durende exposi tie nemen 182 bedrijven en twee grote suikerproducenten - Polen en de Dominicaanse republiek - deel. De tentoonstelling, waarvoor in het buitenland grote belangstelling bestaat - België en Duitsland doen moeite haar naar hun land te trek ken - beslaat een oppervlakte van 16000 ha. Zij is onderverdeeld in tien groepen, o.m.: suikercultuur, produkten van de suikerindustrie, suikerverwerkende industrie en ambacht, andere grondstoffen dan suiker, hulpmiddelen, machines en gereedschappen voor genoemde in dustrieën en ambacht. Voorts ver pakkingsmateriaal, transportmid delen, vakopleiding, research en statistiek. Verkoop losse melk in winkels 's-GRAVENHAGE, 9-4. - Op ver- zoek van de adviescommissie Wa renwet heeft het bestuur van het produktschap voor zuivel een uit spraak gedaan over het verkopen van losse melk in winkels voor andere voedingswaren. Daarbij is een conclusie van de consumptie- melkcommissie gevolgd, waarin staat, dat tegen inwilliging van het verzoek om losse melk te verkopen geen bezwaar gemaakt kan wor den, mits de verkoper van losse melk voldoet aan de vereiste vak bekwaamheid en zijn bedrijfsruim te voldoet aan de hiervoor gestel de technische eisen. Het bestuur bleek van mening, dat de techni sche eisen in het belang van de volksgezondheid bij de Warenwet moeten worden gesteld, doch dai deze wet geen eisen op het punt van vakbekwaamheid en vesti ging kan stellen. Dr. P. J. W. Debije, een Neder lander van geboorte die sinds 1946 Amerikaans staatsburger is, heeft een nieuwe methode ontdekt voor het meten van de afstand waar over moleculaire krachten op el kaar inwerken. Boven: het hoofdkwartier van kolonel Hussein te Medan, na de bescfiic- ting door een korvet van de centrale regering: de schade is aanzienlijk, doch de kolonel en zijn staf waren tijdens de beschieting op het hoofd kwartier buiten de stadOnder: een groep Nederlanders - de mees ten van hen reeds op leeftijd - wacht voor het gebouw van de Neder, landse diplomatieke missie in Djakarta, in de hoop wat financiële hulp te krijgen. De meesten van hen zijn door omstandigheden geheel zonder bron van inkomsten komen te zitten. RADIO-PADANG MELDT DAT WEST-SUMATRA WORDT VERANDERD IN FORT Russische vliegtuigen voor Indonesië in Egypte SINGAPORE, 9-4. Radio-Padang heeft woensdagavond gemeld, dat west-Sumatra werd veranderd in een fort. Er waren woensdag geen gevechten van betekenis. Het dichtst bij zijnde punt waar rege ringstroepen zich thans bevinden is ongeveer 100 km. van Bukittinggi. De opstandelingentroepen werpen thans sterke stellingen op achter hun huidige posities aan de gren zen van west-Sumatra, aldus radio- Padang. De aanslag op Harahap Radio-Padang meldde, dat als pleger van de aanslag op de minis ter van defensie der tegenregering, mr. Burhanuddin Harahap, een ne gentienjarige student was geïdenti ficeerd. Zijn vader was een „be rucht communist", die de vorige maand werd gearresteerd, aldus ra- dio-Padang. De aanslag werd maandag gepleegd door middel van een handgranaat, die uit een voor- Stort tweede Spoetnik zaterdag neer 1 CAMBRIDGE, 9 april. De tweede Russische kunstmaan zal zaterdag neerstorten, zo heeft het Smiihso- nisch astrofysisch observatorium ii Cambridge (V.S.) bekend gemaakt? Deze spoetnik werd op 3 november met de hond Laika aan boord ge lanceerd. De eerste Russische kunstmaan, die in oktober gelan ceerd werd, is reeds verdwenen. Na zaterdag zullen dus drie dit jaar gelanceerde Amerikaanse kunst manen „het rijk alleen" hebben. Prinselijk huwelijk in Luxemburg Prinsessen Beatrix en Irene aanwezig LUXEMBURG, 9-4. Een tachtig tal leden van Europese vorstenhui zen en aristocratische families heeft zich naar Luxemburg begeven om aanwezig te zijn bij het huwelijk van prinses Marie Adelaide van Luxemburg met graaf Charles Jo- zeph Henckel de Donnersmarck, een dertigjarige Duitse aristocraat, dat donderdag in de hoofdstad van het groothertogdom wordt gesloten. Ook de prinsessen Beatrix en Irene zijn onder de gasten. De Australiër dr. John Forbes van het Fairfield ziekenhuis voor besmettelijke ziekten (Victoria) heeft een ademhalingsapparaat voor lijders aan kinderverlamming e.d geconstrueerd, dat bij de patiënt een kunstmatige hoest kan opwek ken, aldus meldt de Australische voorlichtingsdienst. b Een Amerikaanse bergingsmaat schappij zal de komende zomer een nieuwe poging doen het kostbare wrak van de in 1956 vergane „An drea Doria" uit de Atlantische oce aan te lichten. bij rijdende auto geworpen werd naar het bureau van mr. Burha nuddin. Volgens radio-Padang worden Russische vliegtuigen voor de In donesische luchtmacht in Egypte bijeengebracht. Ook worden daar Indonesische piloten opgeleid, aldus de radio, die voorts meedeelde, dat Indonesië thans zware en lichte tanks koopt in Tsjecho-Slowakije. Eerste DC-8 in inei de lucht in LONG BEACH, 9-4. - De eerste DC-8, het verkeersvliegtuig met vier straalmotoren van de Douglas- fabrieken in Californië, kwam van daag van de produktielijn in Long Beach en rolde uit de reusachtige speciaal voor het vervaardigen van dit toestel gebouwde montagehal, naar buiten. Het sprak vanzelf, dat dit eerste serietoestel grote belang stelling trok van de zijde van de constructeurs en de tienduizenden arbeiders, die in de Douglasfabrie- ken werken. Na een korte ceremo nie werd de DC-8 naar de afdeling gebracht, waar de machine zal wor den getoetst, speciaal wat de tal rijke instrumenten aangaat. Daar na zal deze DC-8 de lucht ingaan, hetgeen in de loop van mei kan worden verwacht. Van de Europese maatschappijen zullen de K.L.M. en de S.A.S. de itste afnemers van het Douglas- 'odukt zijn. Het achttal van de zal, volgens een opgave van de fabriek, voor de gebruikelijke proefvluchten in Long Beach ge reed zijn op 9 oktober 1959, op 24 november van dat jaar, verder van februari tot en met mei 1960 elke maand één, het zevende toestel op 19 juli en het laatste op 17 oktober 1960. Dag Hammarskjoeld, secretaris generaal van de V.N., heeft dins dag gezegd, begin volgende maand naar Genève te zullen gaan en in juni naar Noorwegen, op uitnodi ging van de Noorse regering Zijn reis naar Genève staat in verband met een wetenschappelijke confe rentie die in de herfst wordt ge houden. in zulle :tS IP, Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Twijfel aan wie en wat u wilt, maar twijfel nooit aan u zelf. Tengevolge van dooi overstromingen in Polen WARSCHAU, 9-4. Tengevolge van de dooi doen zich in de omge ving van Warschau en in zuid-Po len overstromingen voor. In de ge bieden van Kielce, Lodz, Poznan en Lublin is de alarmtoestand af gekondigd. Naar de meestbedriede punten bij de zijrivieren van de Oder en de Weichsel zijn hulpploegen ge zonden. De autoiteiten hebben de bevolking daar opdracht gegeven weg te trekken. Wordt een soldaat straks zó uitgerust LOS ANGELES, 9-4. De indivi duele Amerikaanse soldaat zal in de toekomst wellicht zijn uitgerust met een schouderwapen voor atoomprojectielen, zo heeft luite nant-generaal Arthur Trudeau, het hoofd van de speurafdeling van het Amerikaanse leger, in een rede tot de Kamer van Koophandel te Los Angeles verklaard. Volgens de generaal zal de toe komstige militair mogelijk met een in zijn helm ingebouwde radio zender en -ontvanger en misschien zelfs met televisie en een apparaat voor infra-rode stralen zijn uitge rust en wellicht zal hij zich met een „vliegend platform" of een luchtjeep verplaatsen. Uitrustings stukken, die enkele jaren geleden nog alleen maar in „science fic tion" voorkwamen, worden nu al op papier of in materiaal gecon strueerd, aldus generaal Trudeau. Hij verklaarde voorts dat het Amerikaanse leger „aardig op weg is" het vraagstuk van het vinden van een wapen tegen de interconti nentale ballistische raket, die zich met een snelheid van 40.000 km. verplaatst, op te lossen. Met behulp van de raket van het type Nike- Zeus kunnen de grote Amerikaanse steden bijtijds beschermd worden tegen deze uiterst snelle projectie len, evenals de Nike-Ajax bescher ming biedt tegen vijandelijke vlieg tuigen, aldus generaal Trudeau. BEVOLKING KRIJGT KANS BLOED TE GEVEN VOOR HEN DIE HET NODIG HEBBEN Bloedtransfusiedienst Rode Kruis actief Vrijdag (11 februari)-avond wordt ook de Zierikzeese bevolking in de gelegenheid gesteld bloed te geven aan hen, die het nodig hebben of voor het kweken van een bloed- plasma-reserve, die in noodgeval len kan worden aangesproken. Het is bekend dat het voorhanden zijn van bloed reeds in talloze gevallen het leven van mensen heeft gered. De Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis wil nu op grootscheep- Canadezen zien niet graag Nederlandse bijzondere scholen in hun land Ook eigen kerkelijke organisatie der emigranten wordt afgekeurd ser wijze de bevolking in de gele genheid stellen bloed te offeren. Een huis-aan-huis-schrijven is rondgestuurd, waarin gewezen wordt op deze mogelijkheid. De ge legenheid tot bloedafname wordt geboden in het Zweedse Rode Kruis-Ziekenhuis. Wij durven met vrijmoedigheid te wijzen op het grote belang, dat ook Zierikzee een maximale hoeveelheid bloed aan het Rode Kruis afstaat en wekken allen - die hiervoor in aanmerking komen - gaarne op medewerking te willen verlenen om het be-oogde doel te bereiken. UTRECHT, 9-4. De schoolraad voor de scholen met den bijbel heeft vandaag in Utrecht zijn 65e algemene vergadering gehouden. De voorzitter van de schoolraad, dr. G. P. van Itterzon, gaf in zijn openingsrede een overzicht van de schoolsituatie in Canada naar aan leiding van een bezoek van enkele maanden geleden dat hij aan Ca nada bracht. Hij schetste de grote offers die door de protestantse emigranten moeten worden gebracht om hun kinderen christelijk onderwijs te la ten genieten. In Canada kost het christelijk onderwijs per jaar per kind bijna f 500 omdat de christelijke scholen noch voor het onderwijs, noch voor gebouwen of leerkrachten subsidie ontvangen. De Canadees vindt het nationaal gezien bedenkelijk als vreemde volksgroepen in Canada hun oude volksbestaan schijnen te willen voortzetten. Zij hebben aldus dr. van Itterzon, al kritiek op het feit dat bv. de Nederlanders zich niet voegen bij een van de zeer vele pro testantse Canadese kerken, maar voor zich een eigen kerk hebben georganiseerd. Vanwege hun onkunde ten aan zien van de Nederlandse toestan den en hun onbekendheid met de Nederlandse schoolstrijd zien de Canadezen het ijveren van de Ne derlandse immigranten voor eigen christelijke scholen als de zucht tot zelfhandhaving van het Nederland se volkskarakter. Zij voelen zich beledigd als de Nederlanders de Canadese publieke scholen geen volwaardige christe lijke scholen achten en zien in de oprichting van de eigen christqjijke scholen een on-Canadese, zelfs een anti-Canadese daad. Vandaar dat de Canadees zich afvraagt waarom de Nederlanders niet in hun eigen land zijn gebleven als zij toch geen Canadezen willen worden. Verdwenen dijkgraaf meldde zich MIDDELBURG, 9-4. De dijkgraaf van het waterschap Fernandius in oost Zeeuws Vlaanderen, de land bouwer P. G.. C. M. de B. uit Sint Jansteen, die vorige week naar Bel gië verdwenen bleek te zijn, nadat een door hem gepleegde verduiste ring ten nadele van het waterschap bebleken was, heeft zich thans bij de rijkspolitie gemeld. De dijk graaf werd in verzekerde bewa ring gesteld en zal nog deze week voor de officier va njustitie te Mid delburg worden geleid. •s-GRAVENHAGE. Hoewel hel weer nog steeds niet meewerkt, wordt toch verwacht dat tijdens 't komende weekend de bloei van de narcissen zal doorzetten. Op de Keukenhof komt nu ook steeds meer kleur. Overal ziet men nar cissen, tulipa's en verscheidene kleine bolgewassen in bloei.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1