Minister stelde garantieprijzen voor landbouwproducten vast ragnaa-Gl AMSTLEVEN levensverzekering jjfojn Rampzalige daling van de prijzen van zuivel op internationale markt de AUEiHG BURGEROORLOG KAN ONBEPERKT DUREN ZONDER INMENGING VAN BUITENAF De Amerikaanse ontwapeningspolitiek Nieuwe gespecialiseerde V.N.-organisatie De overstromingen in Californië DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 8 april ism no. ïsn» Geen gevolgen voor de prijzen voor consument De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de garantieprijzen voor tarwe, voe- dergranen, suikerbieten en fa brieksaardappelen van de oogst '58 op basis van de voorlopige kost prijsberekeningen van het Land- bouw-Economisch Instituut vastge steld. De garantieprijs voor tarwe is bepaald op f 29,30 per 100 kg. fran co pakhuis handelaar. Deze prijs geldt voor een produkt van gezon de doorsneekwaliteit met een vocht gehalte van 17 pet. (garantieprijs oogst 1957: f 28,50). De garantieprijzen voor de voe- dergranen worden ook voor de oogst 1958 gerealiseerd door het stelsel van monopolieheffingen, waarbij voor de produkten van de lichte gronden wegens het verschil in kostprijs een aanvullende toe slag wordt verleend. Uitgaande van de door het LE.I. becijferde kost prijzen voor gerst en haver van de kleigronden, zijn minimumprijzen voor deze produkten vastgesteld op hetzelfde niveau als in 1957, nl. op f 25,50 per 100 kg. voor gerst en op f 23,75 per 100 kg. voor haver. De garantieprijzen voor rogge en haver van de lichte gronden zijn aan de hand van de lager bereken de kostprijzen vastgestel op f 25,40 (f 26,70 in 1957) respectievelijk 26,95 (f 28,— in 1957) per 100 kg. af boerderij met een vochtgehalte voor rogge van 17 pet. en voor ha ver van 15 pet. Het verschil tussen de met behulp van het systeem monopolieheffingen gerealiseerde marktwaarde en deze garantie prijzen zal na afloop van het sei zoen in de vorm van een toeslag per ha. worden uitbetaald. Voor gerst en gemengd gewas van de lichte gronden zal eenzelfde toeslag worden verleend als voor haver. De garantieprijs voor fabrieks aardappelen is voor oogst 1958 vastgesteld op f 7,10 per 100 kg. (1957 f6,85). Deze prijs geldt bij le vering op de gebruikelijke laad plaats voor gewassen aardappelen'' waarvoor de garantie geldt, alsme de over de wijze waarop de garan tie zal worden gerealiseerd, is nog geen beslissing genomen. Er wordt nog overleg gepleegd met het Land bouwschap en de aardappelmeelin- dustrie. Een beslissing hierover kan spoedig tegemoet worden ge zien. Evenals in het verleden, wordt de garantieprijs voor suikerbieten vastgesteld in de vorm van een sui kerprijs af fabriek. Deze suikerprijs dient nog nader te worden vastge steld, maar zal gebaseerd worden op een prijs voor suikerbieten van 52,70 per ton met een suikerge halte van 16 pet. De gevolgen In het algemeen, zo deelt de mi nister verder mee, leiden de nieu we garantieprijzen voor de produk ten van de oogst 1958 thans niet tot gevolgen voor de prijzen voor de consument. Voor zover consequen ties voor de verbruikersprijzen in de toekomst kunnen optreden, zal Ingezonden mededeling De naam voor A ideale (r en het adres daarvoor: dat voor de suiker gelden - hetgeen dan nog pas in de herfst tot uit drukking zal komen - en waar schijnlijk niet voor andere produk ten. Over de gedeeltelijke invoering van de werkelassificatie in de land bouw, die loonsverhoging voor de landarbeiders met zich brengt, moe ten nog besprekingen worden ge voerd, zodat eventuele gevolgen van doorberekening der kosten in de prijzen, thans nog niet kunnen worden aangegeven. Verklaring van Simbolon Tweede front op komst op Celebes BUKITTINGGI. Kolonel Simbo lon, minister van Buitenlandse Za ken in de revolutionaire regering van Padang, heeft vrijdag op een persconferentie te Bukittinggi de regeringstroepen beschuldigd van wreedheden bij de oorlogvoering tegen de rebellen. Simbolon zei, dat Javaanse parachutisten ver scheidene malen gevangengenomen rebellen hebben vermoord. Als de rebellen langer gewacht hadden met het aanbinden van de strijd, zou geheel Indonesië naar het communistische kamp zijn overgegaan. De burgeroorlog kan onbeperkt voortduren, aldus Sim bolon, als er geen inmenging van buiten is. Doch als Djakarta hulp van de Sowjet-Unie ontvangt, kunnen de rebellen niet met ge kruiste armen afwachten Simbo lon achtte het mogelijk, dat de re volutionaire regering binnenkort door „bephalde anti-communisti sche landen" wordt erkend. Hij voorspelde, dat de burgeroorlog over enkele dagen zijn hoogtepunt zal bereiken. De regering in Dja karta zal het hoofd moeten bieden aan een uitbreiding van de vijan delijkheden: kolonel Ventje Sumual zal met zijn 15.000 man, die nog door de Nederlanders zijn opgeleid, op noord-Celebes een tweede front openen. Mogelijk zullen vrijwel ge lijktijdig de troepen van majoor Nainggolan en kapitein Sita Pohan een offensief in oost-Sumatra ont ketenen. Simbolon gaf toe, dat' kolonel Sumual de vorige week de steden Palu en Donggala had moeten op geven en dat Djakarta economische moeilijkheden kan veroorzaken in verscheidene Sumatraanse gebieden die voor hun bevoorrading van het buitenland afhankelijk zijn. President Eisenhower heeft op dracht gegeven voor een onmiddel lijke bestudering van de Ameri kaanse politiek ten aanzien van de ontwapening en de kernproeven. De studie moet voltooid zjjn voor de ministers van Buitenlandse Za ken van de NAVO-landen op 5 mei in Kopenhagen bijeenkomen. In sommige kringen gelooft men, dat Eisenhower tot de studie heeft besloten na de eenzijdige opschor ting van de kernwapenproeven door de Sowjet-Unie. Bij de studie zou vooral nagegaan moeten worden welke mogelijkheden er zijn om met de Sowjet-Unie te onderhan delen over een op de juiste wijze gecontroleerd verbod op kernproe ven. Ook zou bestudeerd moeten worden of de kwestie van het ver bod gescheiden kan worden van de steeds door de Verenigde Staten geëiste gelijktijdige overeenstem ming om de produktie van kern wapens te beëindigen. DEN HAAG. De Douglas DC-6 PH-DFI van de K.L.M., die op weg was van het vliegveld Shannon in Ierland naar Gander op Newfound land, heeft zaterdagochtend om streeks half drie geseind, dat hij naar Shannon terugkeerde omdat één van de vier motoren defect was. SUMATRA'S WESTKUST Tijdens haar verblijf in Moskou heeft de Belgische koningin-moeder Elizabeth - het eerste lid van een Europees vorstenhuis, dat na de revolutie van 1917 Rusland bezoekt - een rondgang door de tentoon stellingszalen van het Kremlin gemaakt. - Hier ziet men haar in de zaal waar de kroonjuwelen van de tsarenfamilie Romanoff tentoon gesteld worden. Het Sumatraanse strijdtoneel Ingezonden mededeling Koeieu overleden aan kwikvergiftiging LEEUWARDEN. Twintig koeien van acht veehouders in de omge ving van Veenwouden en Murmer- woude (Fr.), zijn plQtseling gestor ven, doordat zij te sterk kwikhou- dende veekoekjes hadden gegeten. Aanvankelijk bestond de vrees, dat er een besmettelijke veeziekte was uitgebroken, doch een snel on derzoek van de veearts wees in een andere richting. Zodra bekend werd dat het vergiftiging betrof door middel van veevoeder, werd een waarschuwing verspreid, waardoor vermoedelijke verdere ongelukken zijn voorkomen. De oorzaak van het teveel aan kwik zou gezocht moeten worden in een fout in de apparatuur van de betreffende fabriek. Het ma chine-onderdeel, dat het kwik aan de koekjes toevoegde, heeft niet goed gefunctioneerd. De fabriek, die de getroffen veehouders scha deloos zal stellen, heeft ijlings maatregelen genomen om de ver keerde koekjes te achterhalen. Nieuwe fabriekshal te Hoogeveen 's-GRAVENHAGE. In Hoogeveen zal op 15 april een 2700 vierkante meter grote nieuwe fabriekshal van de N.V. Philips officieel in ge bruik worden genomen. De 150 werknemers, die voordien in een kleinere hal waren ondergebracht, zijn al naar het nieuwe gebouw verhuisd. In de ontruimde hal zul len de afdeling personeelszaken, een kantine, een keuken, een ver gaderzaaltje, een personeelswinkel e.d. komen. Half mei zal in Stadskanaal een 2280 vierkante meter grote nieuwe hal, ontworpen door de architecten Maaskant en Klein, gereedkomen. De totale bedrijfsoppervlakte van Philips te Stadskanaal zal daar door op ruim 4000 vierkante meter komen. Vrijdag is een internationale con ventie van kracht geworden, die een nieuwe gespecialiseerde V.N.- organisatie in het leven roept, nl. de I.M.C.O. (Intergouvernementele Maritieme Consultatieve Organisa tie). In de komende weken zal in New York de eerste zitting van de assemblee der organisatie worden voorbereid. De I.M.C.O. heeft o.a. als taak het bevorderen van samenwerking tus sen de deelnemende landen bij het oplossen van technische vraagstuk ken met betrekking tot de scheep vaart. Ook zal de I.M.C.O. oneer lijke praktijken van rederijen be spreken. De conventie is in maart 1958 ge tekend en van kracht geworden nu 21 landen, van wie er zeven een koopvaardijvloot bezitten met een tonnage van meer dan een miljoen ton, zijn toegetreden. De overstromingen die in de laat ste dagen de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben tot dusver twaalf mensenlevens ge- eist. De toestand is in het bijzonder kritiek in het rijke landbouwge bied in het dal van de San Joaquin, waar door de' overstromingen een schade van miljoenen dollars in aangericht. Een graf met de resten van en kele honderden mensen is in de streek Oesti Nad Labem in noord- Bohemen ontdekt. Vermoed wordt, dat men. hier te maken heeft met de lijken van inwoners van het Duitse concentratiekamp Flossen- burg, die aan het eind van de oor log naar noord-Bohemen gezonden waren om te werken aan de bouw van een fabriek onder de grond. GARANTIEPRIJS MELK NIET VERHOOGD Slechts gedeeltelijke invoering werkelassificatie 's-GRAVENHAGE, 5-1. Tenge volge van een rampzalige ontwik keling van de prezen van de zuivel op de buitenlandse markt, zal de opbrengst van de melk in de pe riode november 1957-november 1958 ongeveer honderd miljoen gulden lager zjjn dan aanvankelijk werd verwacht, zodat rekening moet worden gehouden met een veel grotere garantie-uitkering dan de geraamde f 220 miljoen aan de melkveehouders. Het geraamde te kort van het Landbouw-Egalisatie Fonds van f 326 miljoen, wordt hierdoor aanzienlijk hoger, hetgeen de regering dwingt tot de uiterste behoedzaamheid ten aanzien van de uitgaven. Aan bepaalde verlangens, zoals invoering van de werkelassificatie in de landbouw met verbetering van de landarbeidersionen, verho ging - alsnog - van de garantie melkprijs voor de veehouders en verbetering van de slijtersmarge voor de gestandaardiseerde melk, kan dan ook nog niet direct of slechts ten dele worden tegemoet gekomen. Ook bij de garantieprij zen voor de akkerbouwprodukten moest mede hierdoor enigszins van de voorstellen van het Landbouw schap worden afgeweken, zo deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. Naar de minister verder mee deelt heeft de regering zich bij de vaststelling van de garantieprijzen voor de producenten van tarwe, voedergranen, suikerbieten en fa brieksaardappelen van de oogst '58. opnieuw beraden over de nieuwe garantieprijs voor melk, die op 3 maart 1958 werd bepaald op f 28,85 per 100 kg melk met 3.7 vet. Het beraad stond uiteraard ook in het licht van de gedachtenwisseling ovét het melk- en zuivelbeleid in de volksvertegenwoordiging en de door de Tweede Kamer aanvaarde moties. Omdat haar argumentatie voor het niet volledig vergoeden van de in de bestedingsnota-1957 genoemde bedragen voor de gestegen eige- naarslasten niet alle betrokkenen overtuigd had, was de regering in beginsel bereid aan het verlangen, uitgesproken in de motie-Van Koe verden, temoet te komen, zowel bij de melkprijs als bij de garantieprij zen van de akkerbouwprodukten. Sindsdien hebben de omstandighe den zich echter met name in de zuivelsector sterk ten ongunste ge wijzigd. Het hernieuwe overleg over de melkprijs betrof verder ook de ge volgen van de tot loonsverhoging van de landarbeiders leidende in voering van de werkelassificatie in de landbouw en het sterke verlan gen van de melkslijters tot een ze kere verhoging van de slijters marge. Inwilliging van deze op zich zelf niet" ongerechtvaardigde wen sen zou ook een verhoging van de prijs der consumptiemelk en aan zienlijke verhoging van het tekort van het Landbouw-Egalisatie Fonds tengevolge hebben. De regering acht beide gevolgen onder de tegen woordige omstandigheden zeer on gewenst. In een spoedvergadering op ver zoek van het produktschap voor Zuivel met de minister van Land bouw, op woensdagavond 2 april jl. gehouden, is melding gemaakt van een bedroevend slechte ontwikke ling van de internationale zuivel- markt. Volgens de in deze vergade ring door het produktschap voor Zuivel verstrekte gegevens zal de opbrengst van de melk ongeveer f 100 miljoen lager zijn dan aan vankelijk werd verwacht. Het reeds grote tekort van het Landbouw- Egalisatie Fonds zal hierdoor zeer belangrijk hoger worden. In het sombere licht van deze ontwikkeling heeft de regering be sloten de garantiemelkprijs niet te wijzigen. Ook de garantieprijzen van akkerbouwprodukten zijn dien tengevolge enigszins lager dan door het Landbouwschap werd ge vraagd. Om dezelfde reden kan de gevraagde loonsverhoging van de landarbeiders door middel van de werkelassificatie, in te gaan in mei aanstaande, slechts ten dele wor den toegepast. Ook de verlangens van de melkslijters kunnen niet di rect en ten volle worden vervuld, zo meent de regering. Officiële publicatie opkomst eerste oefening Ten behoeve van de dienstplichti gen, die op 9 april 1958 voor 1ste oefening onder de wapenen komen, worden een aantal extra-treinen ingelegd. Genoemde dienstplichti gen moeten van deze treinen ge bruik maken en daartoe op een zo danig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betrok ken station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die in verband met hun plaats van vertrek of be stemming geen gebruik kunnen ma ken van een der hierna genoemde extra-treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerst volgende reisgelegenheid na 06.59 uur. EXTRA TREINEN: Amsterdam-Bergen op Zoom: Am sterdam CS v. 8.54 - Amsterdam Sloterdijk v. 9.01 - Haarlem v. 9.14 - Leiden v. 9.41 - Den Haag HS v. 9.57 - Oudenbosch v. 11.07 - Roo sendaal v. 11.17 - Bergen op Zoom a. 11.28. Rotterdam-Bergen op Zoom: Rot terdam CS v. 9.48 - Rotterdam Blaak v. 9.52 - Rotterdam Zuid v. 9.56 - Dordrecht v. 10.08 - Roosen daal v. 10.35 - Bergen op Zoom a. 10.46. Rotterdam-Eindhoven: Rotterdam CS v. 8.52 - Rotterdam Blaak v. 8.56 - Rotterdam Zuid v. 9.00 - Dordrecht v. 9.12 Lage Zwaluwe 9.22 Breda v. 9.36 - Gilze Rijen 9.45 - Tilburg v. 9.56 - Oister- wijk v. 10.04 - Boxtel v. 10.14 - Eindhoven a. 10.30. Rotterdam-Amersfoort: Rotterdam CS v. 9.25 - Rotterdam Noord v. 9.32 - Gouda v. 9.45 - Woerden v. 9.56 - Utrecht v. 10.19 Amersfoort a. 10.35. Den Haag SS-Ede: Den Haag SS 9.27 - Voorburg v. 9.32 - Gouda 9 50 - Woerden v. 10.01 - Utrecht 10.19 - Ede a. 10,44. Amsterdam CS-Eindhoven: Am sterdam CS v. 9.20 - Amsterdam MP v. 9.26 - Amsterdam Amstel v. 9.30 - Utrecht v. 9.56 Geldermal- sen v. 10.16 - Den Bosch v. 10 35 - Vught v. 10.41 Boxtel V. 10.50 - Eindhoven a. 11.06. Leeuwarden-Vught: Leeuwarden v. 8.41 - Heerenveen v. 9.04 - Steen- wijk v. 9.23 - Meppel v. 9.35 - Zwolle v. 10.15 - Amersfoort v. 1118 Utrecht v. 11.47 - Den Bosch 12.28 - Vught a. 12.33. Groningen-Bergen op Zoom: Gro ningen v. 8.43 Assen v. 9 04 - Hoogeveen v. 9.25 - Meppel v. 9.40 - Zwolle v. 10.02 - Amersfoort v. 10.57 - Utrecht v. 11.28 - Den Bosch 12.05 - Tilburg v. 12.23 - Gilze Rijen v. 12.32 Breda v. 12 42 - Roosendaal v. 13.19 - Bergen op Zoom a. 13.30. Nijmegen-Bergen op Zoom: Nijme gen v. 9.54 - Den Bosch v. 10 39 - Tilburg v. 11.06 - Breda v. 11.25 - Roosendaal v. 11.47 - Bergen op Zoom a. 11.59. Zwolie-Roermond: Zwolle v. 10.06 - Deventer v. 10.32 - Zutphen v. 10.48 - Arnhem v. 11.21 Nijmegen 11.43 - Blerick v. 12.34 - Venlo 12.38 - Roermond a. 12 59. Bij Napels is een tweemotorig particulier vliegtuig verongelukt, kort voor de landing op het vlieg veld Capodichino. Bij het brandende wrak zijn drie lijken van inzitten den gevonden. FEUILLETON In de kamer teruggekomen, vroeg tante Nel: „Wat schreeuwde dat mens? Wat wilde ze?" „O", antwoordde Jan verstrooid, „ze wilde me met alle geweld een corset aansmeren en ik draag die dingen niet". Tante Nel schoot in een onbe daarlijke lach. ,,'t Is zonde", zei ze. „Wat een mens toc.h al niet doet voor de kost Tegen elven kwamen Betsy en Elly thuis. Jan keek aandachtig naar zijn pseudo-echtgenote, doch kon niets bijzonders merken. Hij slaakte een zucht van verlichting. Dus Bets had haar moeder niet ont moet. Dat was al één lichtpunt. Maar nu moest hij haar zo spoedig mogelijk op de hoogte brengen. Die gelegenheid deed zich gelukkig spoedig voor, want nadat Ellen weer in de salon had plaats geno- nen wipte Jan even naar de keuken en vertelde van het bezoek. Bets schrok. „Lieve help", zei ze, ,dat mankeert er nog maar aan. Moeder komt vast en zeker terug. Geen wonder, dat ze verbaasd was, want ik ben haast nooit weg. Wat moeten we daar nu mee aan? Ik weet me geen raad! Ze is in staat een scène te maken van jewelste". Jan dacht een poosje na. „Als ik eens een kaartje op de voordeur zet met er op geschreven: „Afwe zig tot vanavond zeven uur? Of zoiets?" Bets knikte. „Ja, dat zal mis schien het beste zijn. Maar je hebt alle kans, dat ze dan toch weer hier komt om te informeren. Want toen ze de eerste maal aan de deur was, heeft ze natuurlijk geen kaar tje gezien". „O, dat geeft niets. En als ze hier aan de deur komt, poeier ik haar wel op een nette manier af". Vlug liep hij naar boven, nam een visite kaartje, dat hij nog in zijn porte feuille had, vroeger eens van iemand gekregen en schreef aan de witte kant: „Afwezig tot zeven uur". Nu even een punaise opdui ken. Waar waren die verwenste dingen? Als je ze nodig had, wa ren ze er natuurlijk niet. Wacht eens, in de lade van de wastafel misschien. Ook hier was er geen te vinden. Radeloos keek hij in het rond, tot zijn oog viel op een foto, die hij bij wijze van pin-up aan de wand had geprikt. Gelukkig hier was een punaise. De foto wierp hij weg, waarna hij naar beneden ging en zonder meer naar buiten liep om het kaartje aan de deur van Davelaar's huis te prikken. Kon hij gelijk even sigaretten halen, want die waren op. Ellen, die de jongeman de deur uit zag gaan, oogde hem na en zag, dat hij iets deed aan de voordeur van het huis er naast. En daarna de weg opliep. Ze schudde voor de zoveelste maal in Holland haar blondgelokte hoofd en dacht opnieuw, dat ze het maar gek vond. HOOFDSTUK 9. Mevrouw De Vries vertrouwt het niet. Het was even over twaalven, toen mevrouw De Vries andermaal de Paulus Buyslaan inliep. Ditmaal van de andere kant, zodat ze de woning van de obstinate jongeman moest passeren. Ze vertrouwde het hele geval maar half. Een geluk voor Betsy was, dat ze op dit moment druk bezig was in het keukentje met het twaalf uurtje, waarbij Ellen haar assis teerde. Jan echter zat in de voor kamer en zag de dame passeren. Ze wierp nieuwsgierige blikken in de woning, maar Vriends deed net, of hij het niet zag en tante Nel was gelukkig verdiept in het ochtend blad. Resoluut stevende mevrouw De Vries andermaal het tegelpad op en onmiddellijk ontdekte ze het witte kaartje op de deur. Nieuws gierig las ze de boodschap, consta teerde, dat het noch de hand van haar dochter, noch die van haar schoonzoon was, keerde het toen om en las tot haar grote ontzetting: Mr. J. Maarschalkerweerd Advocaat en Procureur Amersfoort Soesterweg 354 Het duurde geruime tijd, voordat mevrouw De Vries tot zichzelf kwam. Dat was het kaartje van een advocaat en wat had haar doch ter met een advocaat te maken? Dan was je in een of andere straf zaak betrokken ofja.advo caten behandelen immers ook echt scheidingen? Als in een droom liep mevrouw De Vries het tegelpad weer af, waarna ze in de ï-ichting van de stad wandelde. Ze hoorde niet de zucht van verlichting, die Jan loosde, toen hij de dame zag ver dwijnen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5