Zeer velen trokken naar bossen, stranden en grote steden DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. betreuren Indonesische wapenaankopen in Oost-Europa DINSDAG 8 APRIL 1958 No. 18S39 114* Ja«rr«nc ZIERIKZEESCBEWMEÏIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Pogingen communisme in het land te versterken WASHINGTON, 7-4. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag er zijn leedwezen over uitgesproken, dat de regering te Djakarta zich tot het commnistische blok heeft ge wend om wapens te kopen, „ten einde deze mogelijk te gebruiken om Indonesiërs te doden, die zich openlijk verzetten tegen de groei ende invloed van het communisme in Indonesië". De woordvoerder van het mini sterie, Lincoln White, las deze com mentaar voor toen hem gevraagd werd naar het oordeel van het „State Department" over berichten dat de certtrale Indonesische rege ring onderhandelingen met drie Europese communistische landen voor de aankoop van militair ma terieel heeft voltooid. Onder dit materieel zouden zich straaljagers van het Sowjet-type Mig en Iljoe- sjin-bommenwerpers bevinden. Wij hopen, zo verklaarde White, dat de binnenlandse geschillen in Indonesië spoedig zullen worden opgelost. Zijns inziens zou een aan koop van wapens in communis tische landen de moeilijkheden in Indonesië niet oplossen op een wijze zoals de V.S. dat graag zouden zien, nl. zonder dat er bloed wordt ver goten. De woordvoerder gaf als zijn mening te kennen, dat de commu nistische landen ongetwijfeld de wapens verkopen met de bedoeling de positie van het communisme in Indonesië te versterken. White gaf toe, dat een verzoek, dat de Indonesische regering vorig jaar tot de V.S. richtte voor de aankoop van wapens, „nog in de ijskast wordt gehouden". „Het is onze traditionele politiek om in een situatie als deze een beslissing op te schorten", aldus de woordvoer der. Hij voegde hieraan toe, dat er naar zijn weten tot dusver van de opstandelingen geen verzoek be treffende aankoop van Amerikaan se wapens is ontvangen. De Ame rikaanse regering zou maatregelen treffen om te voorkomen dat er zonder vergunning uit de V.S. wa pens naar Indonesië worden ver scheept. DRAMA IN HOLLYWOOD Veertienjarige dochter van Lana- Turner steekt vriend van haar moeder neer 47 doden bij vliegtuig ramp in de V.S. MIDLAND, 7-4. Een Viscount- passagiersvliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij Capital Air lines ls in de nacht van zondag op maandag bij de landing op een vliegveld van Midland, in de staat Michigan, verongelukt. Alle 47 in zittenden kwamen om het leven. Volgens mededelingen van de po litie was het vliegtuig nog in de lucht ontploft en brandend neerge stort. Het toestel was zondagmiddag uit New York vertrokken. Kort voor de landingsbaan is het volgens ooggetuigen ondersteboven op de grond terechtgekomen en daarna ontploft en in brand gevlogen. Amerikaanse raketbases in Azië WASHINGTON, 8-4. Als het no dige materiaal beschikbaar is ge steld voor raketbases in de Euro pese Navo-landen, zullen de Ver. Staten de mogelijkheid van bases voor raketten met middelgrote reikwijdte in Azië niet veronacht zamen, zo heeft de Amerikaanse onderminister van Defensie, Donald Quarles, maandag in een radio interview verklaard. RADIO-PADANG: OPSTANDELINGEN WEER IN LUBUK DJAMBI Toestand heeft er kritiek uitgezien SINGAPORE, 6-4. Opstandelin gentroepen zijn volgens radio-Pa - dang weer Lubuk Djambi binnen gedrongen. Deze plaats werd zater dag door regeringstroepen bezet. Een woordvoerder van de op standelingen verklaarde in Singa pore, dat niet ontkend kon worden dat de toestand er voor de tegen regering kritiek uitzag. „Door het oversteken van de Indragiri bete kenen de troepen van Soekarno een directe bedreiging voor Bukit Ting- gi. Het is mogelijk dat onze rege ring deze stad zal prijsgeven en een guerilla-strijd op grote schaal beginnen", aldus de woordvoerder. Berichten die Singapore bereik ten, bevatten aanwijzingen dat de regeringstroepen aan de Indragiri, zich circa 100 km ten oosten van Bukit Tinggi bevinden en dat de troepen die Djakarta trouw blijven en die uit noord-Sumatra in zuide lijke richting oprukken, zich onge veer 125 km van deze plaats be vinden. Vredesmars in de V.S. Meer dan 250 mannen, vrouwen en kinderen zijn vrijdag aan het laatste gedeelte begonnen van een „vredesmars" om een petitie aan te bieden aan de V.N. waarin om steun gevraagd wordt voor de po gingen om een eind te maken aan de proeven met kernwapens. Sommige betogers die vijf dagen gelopen hebben, zijn vertrokken uit Pennsylvania en Connecticut. Zij arriveerden donderdag in New York. Japan en de proeven met kernwapens Japan heeft er bij de Verenigde Staten en Groot-Brittannië op aan gedrongen een einde te maken aan de proeven met kernwapens. De Sow jet-Unie werd verzocht om bepaalde ophelderingen over haar besluit tot beëindiging van dergelijke proeven. De desbetreffende nota's zijn vrij dag overhandigd aan de drie be trokken landen. In de nota aan de Sow jet-Unie uit de Japanse regering haar vreugde over het Russische besluit. De regering dringt erop aan dit be sluit voor onbeperkte tijd van .kracht te doen zijn. Enorme agitatie tegen kernproeven GROTE DEMONSTRATIEMARS IN ENGELAND EN ACTIES TE WASHINGTON EN MOSKOU LONDEN. De betogers die op weg zijn naar het Britse militaire cen trum voor atoomonderzoek te Al- dermaston om aan te dringen op staking van de proeven met kern wapens, zijn vrijdagavond te Hounslow ten westen van Londen aangekomen, waar zij de nacht doorbrachten. Elke ruimte die geschikt is om mensen te herbergen, dient de beto gers tot nachtlogies. Zelfs in de kerk brachten betogers de nacht door. Maandag arriveerden de be togers te Aldermaston. De demonstranten werden op Trafalgar Square toegesproken o.m. door kanunnik Collins van de kathedraal van St. Paul, de auteur Philip Toynbee en Harold Steele, een Britse pacifist. De deelrtemers aan de mars naar Aldermaston, waaronder zich een vrij groot aantal Arabieren. Azia ten en Afrikanen bevinden, dragen spandoeken met de leuzen: „Geen waterstofbommen voor Engeland" en „Van vrees naar gezond ver stand". De betogers verwachten, dat on derweg zich nog honderden bij de stoet zullen aansluiten. Elke nacht zal gerust worden in dorpsraad huizen en scholen. Mobiele kantines zullen de deelnemers aan de mars van het nodige voorzien. Een groot aantal auto's rijdt mee met dekens en veldbedden. WASHINGTON. Vrijdag zijn te Washington en te Moskou door een groep personen uit de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië en Japan gerechtelijke acties aan hangig gemaakt tegen de hoge Amerikaanse en Russische func tionarissen die verantwoordelijk zijn voor het nemen van kernproe ven die voor de mensheid funeste radio-actieviteit tengevolge hebben. De groep wil aldus pogen stopzet ting van dergelijke proeven bij ge rechtelijk bevel te bewerkstelligen. In kringen van het Indonesische consulaat werd gezegd, dat niet verwacht werd dat de opstandelin gen om Bukit Tinggi zouden vech ten. „Zij hebben nog niet gevoch ten, waarom zouden wij verwach ten, dat zij nu beginnen", zo werd gezegd. In deze kringen werd voorts gezegd, dat de volgende slag voor de rebellen misschien een amphi- bie-landing bij Padang zou zijn. De strijd op Cuba HAVANNA, 8-4. De troepen van de opstandelingenleider Fidel Ca stro zijn na botsingen met de re geringstroepen tijdens de paasda gen op de terugtocht naar hun sterkten in het gebied van de Sierra Maëstra, zo heeft het hoofdkwartier van het regeringsleger dinsdag in Havanna bekendgemaakt. De rebellen hebben, sedert Ca stro eind vorige maand de „totale oorlog" aan de regering-Batista verklaarde, 89 man aan doden ver,, loren, aldus het officiële commu niqué. HOLLYWOOD, 6 april. De 14-ja- rlge dochter van de bekende Ame rikaanse filmster Lana Turner, Cheryl Cranq, is zaterdag gearres teerd, nadat z(j vrijdagavond een vriend van haar moeder, Johnny Stompanato, een bekende figuur uit de Amerikaanse onderwereld, met een keukenmes had doodgestoken. Het meisje, dat geheel overstuur in de ziekenzaal van de jeugdge vangenis van Hollywood is opge nomen, heeft verklaard dat zij Stompanato gestoken had omdat hij haar moeder bedreigde. Haar va der, de filmster Stephen Crane, die tweemaal met Lana Turner ge trouwd is geweest, wil volgens vrienden Lana vragen weer met hem te trouwen, om de huiselijke moeilijkheden uit de weg te ruimen die volgens hem de oorzaak van Cheryls moeilijkheden zijn. Lana Turner is viermaal getrouwd ge weest. De ruzie met Johnny Stompanato - die het drama tot gevolg had - ontstond volgens vrienden van de filmster vrijdag, toen Lana Turner besloot zonder Stompanato naar de plechtige uitreiking van de „Aca demy Awards" te gaan, waarop zij waarschijnlijk een onderscheiding zou krijgen voor haar rol in de film „Peyton Place". Men had haar gezegd, dat Stompanato niet de juiste figuur voor een dergelijke plechtigheid was. De ruzie liep zo hoog dat Cheryl dacht dat haar moeder in gevaar was. Zij haalde een groot keukenmes en stak Stom panato neer. Haar advocaat heeft verklaard, dat hij, als de zaak dinsdag voor de kinderrechter komt, gerecht vaardigde zelfverdediging zal be pleiten. Prins Bernhard in Oostenrijk INNSBRUCK. Prins Bernhard is zaterdagmiddag in Sankt Anton am Arlberg in Oostenrijk aangekomen en heeft zich bij koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene gevoegd, die daar hun traditionele wintervakantie doorbrengen. De Prins was in drie uur tijds met zijn tweemotorig particulier vliegtuig uit Amsterdam zelf naar Innsbruck gevlogen. Negers betoogden in Alabama MONTGOMERY, 6-4. Meer dan tweeduizend negers hebben zondag een protestbetoging gehouden voor het parlementsgebouw van Ala bama. De negerpredikant Martin Luther King zei in een toespraak, dat de recente verkrachting van een blan ke vrouw, de woede gewekt heeft van de negergemeenschap van Montgomery. Hij stelde daar tegen over, dat blanken, die beschuldigd zijn van verkrachting van negerin nen zelden gestraft worden of in elk geval nooit ter dood of zelfs maar tot levenslange gevangenis straf zijn veroordeeld. De bijeenkomst verliep zonder incidenten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het enige dat velen zich kunnen herinneren over de snelheid van het licht is, dat het te vroeg in de morgeii al schijnt. Pleegde dijkgraaf verduistering? MIDDELBURG, 7-4. De districts- recherche van de rijkspolitie in Zeeland is sinds enkele dagen met een onderzoek begonnen naar de gedragingen van de thans naar België uitgeweken landbouwer P, de B. uit St. Jansteen, die in zijn functie van dijkgraaf van de pol ders „Groot en Klein Ferdinandus" ten nadele van het waterschap aan zienlijke bedragen moet hebben verduisterd. De rijkspolitie kon in verband met het nog niet afgeron de onderzoek geen verdere gege vens verstrekken. Rode Kruis-geschenken voor gerepatrieerden Het Nederlandse Rode Kruis heeft uit Zwitserland voor de gere patrieerden uit Indonesië vierhon derd wollen dekens en tweehon derd babypakketten ontvangen. Zaterdagmorgen heeft de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, in aanwe zigheid van de voorzitter van het C.C.K. de heer J. Moora, en de ver tegenwoordigers van de stichting „Zorg voor gerepatrieerden", de heer J. T. Vermeulen, de eerste ge schenken aan twee bejaarden en twee moeders met hun babies in een der Haagse contract-pensions uitgereikt. De afdeling kinderoppassen v.h. Beau Rivage motel te Bal Harbour in de Amerikaanse staat Florida heeft een gesloten circuit van televisie, toestellen aangelegdzodat vanuit een centraal punt kan worden ge controleerd of de kinderen rustig slapen, het bed niet verlaten en der gelijke. - Zuster Ruth Cubin heeft plaats genomen voor een vijftal toe stellen in de centrale post (rechts) en houdt zo onder meer een wakend „televisie"-oogje op de vreedzaam, slapende Barbara Trager in een van de motelkamers. Aanslag in Cheribon Dertig gewonden DJAKARTA, 7-4. - In Cheribon (midden-Java) hebben dertig per sonen verwondingen opgelopen, doordat maandagavond een onbe kende een handgranaat wierp te midden van honderden mensen, die uit twee bioscopen kwamen. De autoriteiten verklaarden dat de handgranaat was gegooid door een terrorist die verwarring wilde zaaien, nu op midden-Sumatra op standelingen de centrale regering bestrijden. Tot dusver zijn geen arrestaties verricht. Laatste Japanse oorlogs misdadigers vrijgelaten TOKIO, 7-4. De laatste tien Ja- panse grote oorlogsmisdadigers zijn maandag definitief vrijgelaten. Zij waren reeds eerder op erewoord vrijgelaten. De definitieve vrijlating geschied de op grond van overeenkomsten met de betrokken landen, t.w. Australië, Canada, Frankrijk, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Pakistan, de Philippijnen, Engeland en de Verenigde Staten. Er is tijdelijk beslag gelegd op bezittingen van de Amerikaanse actrice Judy Garland, die van be lastingontduiking voor ongeveer achtduizend dollar is beschuldigd. GOUDEN PAASZON MET KOUDE WIND Bollenstreek blijft grootste magneet 's-GRAVENHAGE, 7-4. Een gou den zon heeft op de tweede paas dag een vergoeding gegeven voor de vrU felle, koude noordenwind, die over wei en duin der lage lan den blies. Zeer velen zijn naar de bossen gegaan om op een beschut plekje van de zon te genieten en tijdens wandelingen zich te verheugen over het jonge groen, dat schuchter, doch onweerstaanbaar uit de knop pen zwelt. Dë bollenstreek bleek ondanks de weersomstandigheden een sterke magneet. Dit blijkt wel uit het bezoekcijfer van 30.000 ge durende beide paasdagen. Twee honderd toerwagens en 4.500 per sonenauto's konden ruim plaats vinden op de aanzienlijk uitge breide parkeerterreinen. Op eerste paasdag bestond het bezoek voor negentig procent uit buitenlanders, voornamelijk Duitsers en Fransen. Op de tweede dag zag men veertig procent Nederlanders. Het bezoek aan Amsterdam was aanzienlijk. Het Rijksmuseum ver welkomde van Goede Vrijdag af 13.000 bezoekers, dus slechts hon derd minder dan tijdens de drukke paasdagen van 1957. Over hetzelfde tijdvak trok het Muiderslot een kleine duizend bezoekers. De rond vaarten en andere attracties in de hoofdstad waren populair. Rotterdam in trek Zandvoort aan Zee bleek de tweede Paasdag veel aantrekkings kracht te bezitten. De strandpach- ters bleven er een beetje koud van, want het was te koud om vlak aan zee te zijn. Andere zaken echter trokken veel bezoek. Eenzelfde beeld bood de Scheveningse boule vard, waar het in de zonne-uren behoorlijk druk was. Tijdens het Paas-weekend zijn verscheidene buitenlandse bezoe kers, die in badplaatsen vertoef den, met name in Zandvoort, voor do kou gevlucht en naar elders vertrokken. Deze tegenslag werd op tweede Paasdag weer goedgemaakt door de grote stroom bezoekers. De toe gangswegen, ook die naar Scheve- ningen, waren zeer druk. In Den Haag werden vele extra trams naar het strand Ingelegd. Rotterdam blijkt voor toeristen in toenemende mate aantrekkelijk te worden. De havens, de rond vaarten, de dierentuin (22.000 be zoekers tegen 25 000 vorig jaar) en de busrltten door de stad mochten zich in ruime belangstelling ver heugen. Na de eerste dagen verstek te hebben laten gaan, kwamen naast Duitsers en Fransen op de tweede Paasdag ook zeer veel Bel gen naar de Maasstad. Den Haag en Scheveningen heb ben ook behoorlijk aandeel in het toeristenbezoek gehad. De hotels waren gemiddeld voor ruim tach tig procent bezet. Het eiland Schiermonnikoog heeft voor het eerst een grote Paasdrukte gekend. Alle hotels hadden gasten, voornamelijk Duit sers. De meesten zijn maandag avond met een speciale boot weer vertrokken. Op deze avond viel ook de uittocht uit andere toeristische bekende oorden zoals het Gooi, de Veluwe, de Achterhoek en Zuid- Limburg. Rond Nijmegen was ook veel vreemdelingenbezoek. Zeer veel Duitsers deden daar vrijdag en zaterdag boodschappen, evenals in andere steden en dorpen langs de oostgrens, tot in Groningen toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1