(r limiaajri] AupinG DE GEHUWDE VRIJGEZEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dondekdag 3 april ma no. ïssai FINANCIËN EN ECONOMIE Economische achteruitgang in Ver. Staten merkbaar in warenhuizen WASHINGTON, 2-4. Te Was- hington zijn nieuwe gegevens ge publiceerd, die een beeld geven van de achteruitgang in het economi sche leven in de Verenigde Staten. Blijkens cijfers van de federale re serve raad zijn de omzetten der warenhuizen in de Verenigde Sta ten in februari jl. aanzienlijk ge daald. De daling was aanmerkelijk gro ter dan gewoonlijk in deze maand van het jaar het geval is. Voorts werd bekend gemaakt, dat de stij ging van het afbetalingskrediet in februari jl. voor het eerst sedert 1954 tot staan is gekomen. Met het doel de recessie te be strijden zijn leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden overeengekomen Voor te stellen de uitgaven van de federale regering en de staten voor de aanleg van wegen dit jaar met 1.8 miljard dol lar te verhogen tot 5.5 miljard dol lar. Dit voorstel, dat door de beide Hulzen van het Congres moet wor den goedgekeurd beoogt werkgele genheid voor duizenden arbeiders te scheppen. Uit het Amerikaanse bedrijfsle ven komen nog steeds berichten over personeelsontslagen op grote schaal. Dergelijke ontslagen werden De toekomst van de Nationale Reserve Minister Staf kan het niet met zijn verantwoordelijkheid overeen brengen de uitvoering van reeds door hem bevolen maatregelen tot reorganisatie van de Nationale He- serve wederom op te schorten. Daardoor zouden opnieuw aarze ling en onzekerheid ontstaan juist op punten, waar de mogelijkheid om een duidelijk en consequent be leid te voeren reeds te lang had ontbroken De nog bestaande kans om met goede wil en toewijding van alle betrokkenen de Nationale Reserve tot nieuw en gezond leven te wek ken zou dan misschien voorgoed verloren kunnen gaan. Dit heeft de bewindsman in een brief aan de Tweede Kamer mede gedeeld naar aanleiding van de in terpellatie, die het Tweedekamer lid J. M. Peters over de reorganisa tie van de Nationale Reserve zal houden. De Tweede Kamer had de minis ter verzocht vóór deze interpellatie geen verdere stappen met betrek king tot deze reorganisatie te doen Romeinse sarcofaag gevonden AMERSFOORT, 2-4. Op een ter- rein, gelegen in het havengebied van Stein, dat eigendom is van de heer H. J. Coumans, expediteur al daar, is op 29 maart jl. bij het gra ven van grind een Romeinse sarco faag ontdekt, op 2.60 meter onder het maaiveld. Aldus wordt mede- gedeel door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. De sarcofaag is gemaakt van mergelsteen en 1.40 meter bij 96 bij 75 centimeter groot De deksel heeft een dikte van 25 centimeter. De sarcofaag is onder toezicht van de ambtenaren van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek uit de groeve getakeld. De kist is van binnen versierd met rechthoekige en halfronde nissen. BIJ een voorlopig onderzoek kon worden vastgesteld, dat in sommi ge van deze nissen voorwerpen ge plaatst zijn, onder andere een bronzen vaasje en een bronzen 3piegel. De kist is voor een derde gedeelte gevuld met zand. gisteren bekend gemaakt door de frigidaire afdeling van General Motors en door de Westinghouse Electric Corporation. De laatste tijd worden er evenwel ook berich ten ontvangen over terugroeping van ontslagen arbeiders. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De vierjarige Eli sabeth Stolk is voor de ouderlijke woning aan de 's-Gravenzandseweg te Hoek van Holland, toen zij plot seling van acht'er een heg overstak, aangereden door een passerende auto. Het meisje was op slag dood. HUISSEN. Op bijna 75-jarige leeftijd is in het ziekenhuis te Roer mond overleden Matthieu Th. Leenders uit Stijl-Tegelen, een der bekendste rozenkwekers in Neder- land. Door de vele nieuwe rozen die Matthieu Leenders kweekte en die over de gehele wereld bekendheid verwierven heeft hij een groot aan. deel gehad in de uitbreiding van de Nederlandse internationale ro- zenhandel. ROTTERDAM. De Oude Kerk i an de Aelbrechtskolk te Rotterdam ook wel de Pelgrimvaders kerk ge noemd, vertoont aan de voorzijde ernstige mankementen, daarom zal op zijn laatst begin augustus wor den begonnen met de restauratie van de gevel, die onder monumen tenzorg ressorteert. AMSTERDAM Tot en met gis teren hadden 126.000 personen een bezoek gebracht aan de Huishoud beurs in de R.A I. te Amsterdam. 1JSSELSTEIN. Op de kruising Provincialeweg-Hoge Biezenweg te IJsselstein is een verkeersongeval dat het leven heeft gekost aan de 58-jarige J. van de V. te IJssel stein, gebeurd. Van de V. reed per fiets op de Hoge Biezenweg in de richting IJsselstein Bij de kruising met de Provincialeweg kwam van rechts een personenauto, bestuurd door S. uit Haastrecht. Van de V. werd door de auto gegrepen en in een langs de weg lopende sloot ge worpen, waaruit hij levenloos werd opgehaald. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. WEMELDINGE. De 60-jarige schipper P. Looyschelder van het uit Ruhrort afkomstige schip „Nep tune" is bij Wemeldinge van boord van zijn schip gevallen en verdron. ken. De zoon die aan het roer stond sprong overboord, maar kon zijn vader niet beet pakken. Ingezonden mededeling De naam voor A ideale f I nachtrust en het adres daarvoor: o Nabij Lucknow in noord-India is maandag op de rivier de Gha- ghra een veerboot omgeslagen. Men vreest, dat twintig mensen zijn verdronken. Er bevonden zich 42 passagiers aan boord. LANDBOUW EN VEETEELT DE NIEUWMELKTE KOE Denk aan de mineralen De melkstroom groeit met de dag weer. Het blijkt o.a. uit het aantal melkbussen dat aan de weg wordt gezet Meestal geeft dit aantal een vrij goede indruk van de hoeveel heid melk, al zetten sommige boe ren wel eens twee half volle bussen aan de weg in plaats van één volle. Het oog wil ook wat, ook het oog van uw collega-buurman bijvoor beeld. Hoe het ook zij, heel veel melk koeien zijn aan de nieuwe lactatie- periode begonnen. Aan U de taak om de produktiviteit van uw koeien zo goed en goedkoop moge lijk uit te buiten. Behalve door goede verzorging (borstelen), goed en op regelmatige tijden melken, is vooral de voeding van belang, al dus ir. F. de Boer, Rijksveeteelt- consulent voor de veevoeding. Of schoon ieder bereid is zijn melkvee goed te voeren, blijkt in de prak tijk vaak, dat hieraan nog al eens wat hapert. Heel vaak krijgen deze dieren te weinig voer. Dat is in de melkgift niet direct te merken, want de prikkel tot melkgeven is nog zeer sterk. Wel kan te krappe voeding worden afgelezen van de conditie van het vee. De dieren worden schraal. Het Is heel moei lijk, zo niet onmogelijk, om nieuw- melkte koeien in de conditie te houden zoals men die voor het af kalven graag ziet. Dat zou veel geld kosten en het is bovendien nog de vraag of het wel gewenst is. Terug gang van conditie is daarom niet geheel te vermijden. Vaak echter gaat het te ver. Dan is een te grote aanslag op de llchaamsreserves van de koe gedaan. Vooral van de mi- neralenvoorraad wordt veel geput. Bijvoeren van mineralen is voor melkrijke koeien dan ook hoogst gewenst. Het sterke teren op de reserves heeft nog een ander bedenkelijk gevolg. Na het goede begin zakt de melkgift dikwijls te vlug. Meestal is h'et niet mogelijk deze terugloop door goede voeding ongedaan te maken. Eén van de oorzaken van te krappe voeding van nieuwmelkte koeien ls verkeerde verdeling van krachtvoer. Al te vaak wordt te weinig onderscheid tussen oud- en nieuwmelkt gemaakt. De oudmelkte koeien krijgen dan te veel, de nieuwmelkte te weinig meel of koekjes. Talrijke stal voedercontro les wijzen dit ieder jaar uit. Te weinig ook, naar de mening van Ir. F. de Boer, wordt nagegaan hoeveel melk de koe met voordeel kan opbrengen. Naast het (liefst zo groot mogelijke) ruwvoederrant- soen, moet krachtvoer gevoerd wor den. Zolang de koe op een extra kilogram krachtvoer reageert met lVfe-2 kg melk meer per dag, ls de extra krachtvoergift wel rendabel. DE GROTE OPSTAND 13. „En, broeder, heb Je je niet door die graanhandelaren laten oplichten?" Het meisje, dat deze vraag stelt, ligt in de ridderzaal van Crithons burcht op een rustbank en speelt verstrooid met een papegaal, die krijsend boven haar hoofd op zijn schommel wipt. De troubadour, die naast haar zit, laat de snaren rusten om Crithons antwoord te horen „Wat denk je wel", grijnst de ridder, „die Avi- dls' zijn listige knapen, maar mij nemen ze niet bij de neus, haha!" Op dat moment treedt een page het vertrek binnen „Een der ge broeders Avidis wenst U dringend te spreken", kondigt hij aan. Crithon verlaat haastig de ridderzaal en treft op de gang de oudste der kooplieden. En spoedig is het tweetal zo druk in gesprek, dat zij niet merken hoe Crithons zuster, verborgen achter een gordijn, elk woord opvangt. Avidis vertelt in geuren en kléuren wat er in de stad is voorge vallen. „En die Aram, die het volk ophitste en ons graan heeft af geperst", besluit hij, dreigend met zijn vinger zwaaiend, „die Aram heeft gezegd dat hij U wegens wanbeheer van uw gebied bij de koning zal aanklagen!" Ingezonden mededeling PASEN VALT VROEG, MAAR.... Buitenlanders worden in vrij groten getale in ons land verwacht Vooral Duitsers willen naar de bollenvelden 's-GRAVENHAGE, 1-4. Ofschoon Pasen dit jaar vroeg valt, ziet het er naar uit, dat desondanks buiten landers in vrij groten getale deze dagen in ons land door zullen bren gen. Het aantal boekingen in de grote hotels in het westen des lands is aanzienlijk. Er is echter nog heel wat plaats, zodat er voorlopig geen angst behoeft te bestaan voor een tekort aan accomodatie. Volgens de A.N.V.V. zal het dit jaar niet zo storm lopen als in vo rige jaren, hoewel een beetje schappelijk weer vooral in Duits land een enorme stroom toeristen kan verlokken om een bezoek aan de reeds gedeeltelijk bloeiende bol- levelden en de zeekust te brengen. Het kantoor van de AN.V.V. te Keulen heeft het zeer druk met het geven van inlichtingen. Uit Zweden, Denemarken en En geland zijn berichten over een groeiende reislust voor de Paasda gen binnengekomen. Uit Brussel wordt geen bijzondere drukte ge meld. Onze zuiderburen weten al zo goed de weg in ons land, dat dit geen bevreemding behoeft te wek ken. In verband met de minder gun stige omstandigheden In Frankrijk heeft het A.N.V.V.-kantoor te Pa rijs betrekkelijk weinig te doen. Het Is echter best mogelijk, dat in STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE SIMAVI-collecte De „Simavi" collecte bracht in deze gemeente het mooie bedrag op van f 99,42. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over maart 1958. Geboren: Leendert Kornelis, z. van J. A. Looij en T. J. Lems; Tjeerd Jan, z. van J. C. A. Koster en Fr. Boersma. Overleden: Tannetje Dekker. 65 j., echtg. van J. Grootjans. Vertrokken: J. W. Bolkenbaas naor Oouddorp; A. T. den Boer naar Haamstede; C. v. Sluis en echtge note naar Duivendijke. NIEUWERKERK De alhier gehouden collecte voor SIMAVI (medische hulp in ropenland) heeft f 85,11 opge bracht. het bijzonder de noord-Fransen bij goed Paasweer de tocht naar Ne derland zullen maken. De grootste aantallen bezoekers echter worden uit Duitsland ver wacht, in het bijzonder, omdat ons land niet langer het internationale rijbewijs, het internationaal kente kenbewijs en een triptiek of carnet de passage voor west-Duitse wa gens verplicht stelt. SPORT VOETBAL 2e klasse D: MEVO II-Brouwers- haven III (4 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Juniorencompetitie: Zierikzee B I-Dreischor B I (kwart voor 3, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende); Zie rikzee B II-Renesse B I (4 uur, scheidsr. Th. Sies); MEVO B I-Dui- veland B I (kwart voor 3, scheidsr. T. Simmers); Burgh B I-Zonne- maire B I (3 uur, scheidsr. N. Speelman). Voor maandag 7 april (2e paas dag) zijn geen wedstrijden vastge steld voor de le klasse B en de 2e klasse C. JAARVERGADERING COOP. BOERENLEENBANK NIEUWERKERK De heer C. J. van Westen sr. nam afscheid als voorzitter van bestuur Winst over 1957 bedroeg ruim f 9.000, De 33ste jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank werd gehouden onder voorzitterschap van de heer C. J. van Westen sr. In zijn openingswoord verwelkom de deze inzonderheid het ere-lid de heer H. C. v. d. Zande, de heer Kolsté van de Centrale Bank en de heer J. v. d. Stolpe. Vervolgens herdacht de voorzit ter de in het afgelopen jaar over leden leden de heren M. Overbeeke en L. D. van Klinken en het ere-lid FEUILLETON de heer M. J. W. Boogerd die één der oprichters van de bank'was en jarenlang een bestuursfunctie be kleedde. Een ogenblik van stilte werd in acht genomen. Het reservefonds van de bank bedraagt momenteel f 66.327,27, de winst over 1957 f 9.172,22. Het aan tal spaarders is nu 944 met een ge zamenlijk tegoed groot f 1.749.000. Het aantal rekening-couranthou ders beloopt 181 met een debet ad f 862 000 en een credit ad f 740.000. Het aantal voorschotten is 72 tot een bedrag groot f 375.000. Het ba lanstotaal over 1957 bedraagt f 2.598.000, van de jaarrekening f 21.392.000. Er zijn 236 leden in geschreven In zijn verslag betoon de de kassier zich tevreden met de behaalde resultaten en hij deed een beroep op de leden om alle be schikbare gelden bij de bank te de poneren. Medegedeeld wordt, dat de heer Dam, die werkzaam was op de bank van 1950 tot 1958, kassier ls geworden bij de boerenleenbank te Papend recht. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de voorzitter, die niet meer herkiesbaar was, benoemd diens zoon de heer C. J. van Wes ten jr. In de raad van toezicht werd herkozen de heer J. H. Kooyman. Als plaatsvervangende bestuursle den werden herkozen de heren R. P. Gaanderse en Jac. Fllkweert Gz. Het nieuwe bestuur bestaat vanaf heden uit de heren Job v. d. Zande (voorzitter), C. J. van Westen jr. (secretaris) en de heer A. N. Steen- dijk (commissaris). Dank aan scheidende voorzitter Laatsgenoemde bracht dank aan de scheidende voorzitter voor het zeer vele dat hij voor de bank ge daan heeft en benoemt hem met in stemming van de aanwezigen tot ere-lid. De heer Job v. d. Zande gaf in een overzicht vanaf de oprich ting een herinnering aan de stuw kracht van de oud-voorzitter. De kassier toonde met cijfers aan wat onder leiding van de heer van Westen sr. tot stand is gekomen. Namens de raad van toezicht sprak de heer J. A. van Nieuwenhuyze. Hij hoopte dat de oud-voorzitter van een welverdiende rust zal ge nieten in de stoel die hem zal wor den aangeboden. De heer Kolsté vertolkte de dank van de Centrale Bank en bood een boekwerk aan. Alle sprekers wensen de heer van Westen sr. nog vele jaren in goede gezondheid toe. Tenslotte dankte de ex-voorzitter voor de hem toege zwaaide lof en wenste hij de bank, het bestuur en de leden alle goeds. De heer Kolsté gaf hierna een uit voerige uiteenzetting over de geld politiek van de Centrale Bank voor een aandachtig gehoor. KERKNIEUWS Gereformeerd predikant naar Ethiopië AMSTERDAM, 2-4. Ds. L. W. Korvinus, predikant van de Gere formeerde Kerk van Medan, zal op zijn reis naar Nederland voor een normaal verlof van acht maanden, en bezoek brengen aan verschil lende Nederlandse Gereformeerden, die in Ethiopië wonen Deze men sen zijn voornamelijk employé's van de Handelsvereniging Amster dam, die in dat land cultures heeft Toen het meisje op haar kamer terug was, bekroop haar toch enige vrees. Stel je voor, dat Bets nijdig I zou zijn over dat broodsnijden en zo. Nee, dat wilde ze niet riskeren, tenslotte was ze toch een vreemde, zelfs geen familie. Ze moest het niet te gek maken. Ze liep weer naar de gang en haalde de knippen terug, terwijl ze de ketting losmaakte. Dat moppie kon ze altijd nog wel een andere keer uithalen. Precies half acht hoorde Ellen, dat de sleutel werd omgedraaid van de voordeur en heel behoed zaam kwam er iemand in huis. Dacht ik het niet, prevelde Ellen, daar heb je haar. Net als gister morgen. Ze zal wel gek kijken als ze in de keuken komt. Mij benieu wen wat ze er van zegt. Ze hoorde de keukendeur open en dicht gaan en toen een hele poos niets. Na een paar minuten kwam ze naar de keuken, waar ze Betsy zag staan, die nog steeds beduusd keek van de theemuts naar de gesneden bo terhammen onder het laken en van daar weer naar de thee. „Dag", begroette Ellen haar op nonchalante manier. „Ben je al be neden? Ik heb je niet eens gehoord. Ja, ik heb vanmorgen thee gezet en zo. Ik was er al vroeg uit en ik dacht, kom laat ik jou eens een handje helpen. Is 't erg?" Betsy slikte eens. „Erg?" Welnee. Ik vind het erg aardig van Je. Heb je slecht geslapen?" „Als een roos", antwoorde het meisje zonder blikken of blozen. „Ik geloof, dat ik gisteravond vrij wel onmiddellijk in slaap ben ge vallen. Maar ik was vanmorgen al vroeg wakker en dacht zo: Kom, laat ik me eens een beetje verdien stelijk maken. Je hebt het toch al druk genoeg met drie volwassen logé's". „O, daar heb ik geen erg in, hoor! Ik vind het erg leuk van je. Dank je wel". „O, geen dank, ik vond het wel prettig". Gelukkig, dacht Bets, met een zucht, ze heeft niets door. En niet eens gehoord, dat ik net gekomen ben En Ellen dacht: ik doe net of ik er geen erg in heb. Dat is onder de gegeven omstandigheden dunkt me het beste. De morgen begon verder prettig en er werd aan het ontbijt geen wanklank gehoord. Na het eten zei oom, dat hij zich even ging laten scheren en sigaren wilde kopen. Bovendien moest hij naar de Bank om wat geld te wisselen. Met een goed uurtje was hij wel weer terug. De volgende moeilijkheid ont stond in het westen van het land. Daar woonde een echtpaar, dat één kind bezat. Getrouwd en wel. En dat getrouwde kind woonde in Amersfoort, aan de Paulus Buys- laan wel te verstaan. Toen dit echt paar die vrijdagmorgen aan het ontbijt zat, zei mevrouw de Vries tot haar man: „Ik ga vandaag naar Bets en Ger. We hebben in lange tijd niets van hen gehoord Eens zien, hoe ze het maken". zierikzee De ballonopstijging van de heer J. Boesman, is in verband met de datum van de le april niet doorgegaan. Mijnheer de Vries keek over zijn ochtendblad heen, „Uitstekend", antwoorde hij. „Haast je maar niet vanavond, ik red me wel. En doe ze m'n hartelijke groeten". Een klein uur later zat mevrouw de Vries in de trein naar Amers foort, niets vermoedende van de rol, welke haar dochter momenteel speelde. En op het moment, dat mevrouw de Vries uit de trein stap te, liepen Betsy en Ellen, stijf ge armd de deur uit om te gaan win kelen in de stad, terwijl oom Wil lem reeds vertrokken was. In de voorkamer vermaakte tante Nel zich met een boek, en neef Jan zocht in de radio naar een aardig stukje muziek. De zon sch'een in tussen al weer helder en het be loofde een mooie dag te worden. Tenminste wat het weer betreft. Als de rest niet mooi wordt, ligt het in de regel aan de mensen zelf. Mevrouw de Vries arriveerde aan huize Davelaar op het moment, dat de melkboer een flesje melk bij de gesloten achterdeur neerzette. Dit zag ze en ze verwonderde zich. Ze rammelde aan de achterdeur, maar dit had niet het minste suc ces In de woning bleef alles stil. De melkboer stond even geamu seerd te kijken, maar herinnerde zich toen, dat hij deze dame wel meer gezien had en zei, met zijn duim over de schouder wijzend: „Mevrouw is daar". Grote verwondering op het ge zicht van de bezoekster. „Daar?" herhaalde ze. „Wat moet mijn doch ter daar doen?" Tja, dat wist de melkboer ook niet. „Misschien een zieke? Ze is er al een paar dagen". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9